Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δικαιώματα εγκύου στον τοκετό


mary_82

Recommended Posts

Εγω σε ιδιωτικο μαιευτήριο γεννησα.Στην αρχή ημουν σε ενα δωματιο μαζι με 2 μαιες και τη γιατρό.Μολις ειδαν το κεφαλι με μετεφεραν ακριβως απεναντι σε χειρουργικο δωματιο.Στο θεμα μαετο κλυσμα εμενα δεν μου εκαναν γιατι οταν αρχισαν να με πιάνουν οι πονοι πηγα τουαλετα 5 φορες στο σπιτι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 330
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 hours ago, Sentir...natureza said:

Απ'οσο γνωριζω εισαι πρωτα στην αιθουσα ωδινων και λιγο πριν γεννησεις σε μεταφερουν στο χειρουργειο (τραγικο κατ'εμε) οταν εισαι σε δημοσιο νοσοκομειο. Στις ιδιωτικες κλινικες υπαρχει αιθουσα τοκετου, εκει γεννας εκτος απροοπτου οποτε και μεταφερεσαι στο χειρουργειο για καισαρικη.

Στα ιδιωτικά μαιευτήρια της Αθήνας μεταφέρεσαι στο χειρουργείο όταν είναι να βγει το μωρό.

2 hours ago, ninika84 said:

Εγω σε ιδιωτικο μαιευτήριο γεννησα.Στην αρχή ημουν σε ενα δωματιο μαζι με 2 μαιες και τη γιατρό.Μολις ειδαν το κεφαλι με μετεφεραν ακριβως απεναντι σε χειρουργικο δωματιο.

Έτσι γίνεται 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Στα ιδιωτικά μαιευτήρια της Αθήνας μεταφέρεσαι στο χειρουργείο όταν είναι να βγει το μωρό.

Παράθεση

Εγω σε ιδιωτικο μαιευτήριο γεννησα.Στην αρχή ημουν σε ενα δωματιο μαζι με 2 μαιες και τη γιατρό.Μολις ειδαν το κεφαλι με μετεφεραν ακριβως απεναντι σε χειρουργικο δωματιο.

Έτσι γίνεται 

Aληθεια; Δεν το ειχα ξανακουσει. Ακομη και στη Θεσσαλονικη, σε ιδιωτικες κλινικες υπαρχουν αιθουσες τοκετου με τη γνωστη καρεκλα (μπουμ), δεν σε μεταφερουνε αρον αρον με το μωρο αναμεσα στα ποδια σε αλλο δωματιο...τι να πω..τελικα η μεταχειριση των επιτοκων στην Ελλαδα δεν θα σταματησει να με εκπλησσει αρνητικα...

 
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το θεωρησα αρνητικο.Με μεταφεραν στο χειρουργειο οπου οι παντες ειναι σε ετοιμοτητα για τα παντα.Μετα με μετεφεραν σε δωματιο ανανηψης οπου ηταν και ο σύζυγος μαζι και το μωρο μου για περιπου 1 ωρα.Επισης επειδη ο μικρος μου γεννηθηκε αδυνατουλης μπηκε στη ΜΕΝΝ για παρακολουθηση οπου οι μαιες ηταν εξαιρετικές.Ειχα  ενημέρωση για το ποτε και ποσο ετρωγε το μωρο και με βοηθουσαν οταν χρειαζοταν στο ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν ήθελα να με μετακινήσουν, να πάρουν το μωρό ή οτιδήποτε άλλο και ανησυχούσα ότι αν είμαι σε κλινική μπορεί να χρειαστεί να "προσπαθήσω" για κάτι από όλα αυτά και να μην είμαι σε θέση να τα καταφέρω. Χαίρομαι που  εσύ ένιωσες ικανοποιημένη με την φροντίδα που είχες. 

 

Με αφορμή την αντίφαση αυτή (όσα έζησες στην γέννα ως ευχάριστα, για εμένα θα ήταν ιδιαιτέρως στρεσσογόνα) ήθελα να προσθέσω ότι πρέπει η κάθε γυναίκα να αναλογίζεται ποια συνθήκη θα την κάνει να αισθάνεσαι ασφαλής κατά τον τοκετό. 

Πρέπει να βρίσκεται σε χώρο και με ανθρώπους που να τις δίνουν αίσθημα ασφάλειας.

Για εμένα αυτός ο χώρος είναι σπίτι μου, μόνη μου με τον σύζυγο.

Για μια άλλη μπορεί να είναι το δημόσιο νοσοκομείο.

 

Σ' ένα βιβλίο είχα διαβάσει για την περίπτωση μιας γυναίκας που ήθελε φυσικό τοκετό αλλά δεν προόδευε ο τοκετός της, μέχρι που πήγαν κι άνοιξαν τα φώτα του χειρουργείου και της έδειξαν τον χώρο (όλα σε ετοιμότητα) και αισθάνθηκε ασφάλεια, ότι ανά πάσα στιγμή υπάρχει χειρουργείο και το παιδί θα βγει όπως και να 'χει, και τότε ηρέμησε και άρχισαν να έρχονται αποδοτικές συσπάσεις και κατάφερε να γεννήσει φυσικά. 

Στην δική της ψυχοσύνθεση, το χειρουργείο=ασφάλεια, ο αγνωστος ρυθμός του φυσικού τοκετού=ανασφάλεια.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...