Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δικαιώματα εγκύου στον τοκετό


mary_82

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 330
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΕΛΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!!

Μόλις τώρα είδα τα υπέροχα νέα σου και πραγματικά συγκινήθηκα πάρα πολύ (και ζήλεψα - με την καλή έννοια εννοείται - ακόμη περισσότερο).

Να χαίρεσαι την οικογένειά σου και να είναι η ζωή σας γεμάτη από όμορφες συγκινήσεις!!!

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ξέρει κανείς αν έχει δικαίωμα μια γυναίκα να αρνηθεί να της δέσουν τα πόδια στον τοκετό; :shock: Γεννά μια φίλη σε 2 μήνες κ της είπαν ότι το κάνουν για να μην χτυπήσει τον γιατρό αθελά της. Όσες κοπέλες γεννήσατε σε δημόσιο νοσοκομείο σας έκαναν το ίδιο; Δεν μπορεί να το αρνηθεί;

 

Και μια δεύτερη ερώτηση: Της είπαν ότι μέσα στην αίθουσα θα υπάρχει κ ειδικευόμενος γιατρός. Δεν ξέρω αν θα είναι ένας ή παραπάνω. Μπορεί να πει όχι σε αυτό; Το νοσοκομείο είναι δημόσιο.

 

mary_82 κ όποιος γνωρίζει δώστε μας τα φώτα σας...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό ψάχνοντας:

 

θεμελιώδη και νομικά κατοχυρωμένα δικαιώματα των νοσοκομειακών ασθενών που λίγοι τα γνωρίζουν και ακόμα λιγότεροι τα χρησιμοποιούν (Ν.2071/15-07-1992, ΦΕΚ 123/ άρθρο 47).

http://www.eimaimama.gr/2013/01/dikaiwmata-gynaikwn-kata-ton-toketo.html

 

7. Ο ασθενής πρέπει να αισθάνεται τελείως ελεύθερος στην απόφαση του, να δεχθεί ή να απορρίψει, κάθε συνεργασία του με σκοπό την έρευνα ή την εκπαίδευσή. Η συγκατάθεσή του για τυχόν συμμετοχή του, είναι δικαίωμά του και μπορεί να ανακληθεί ανά πάσα στιγμή.

 

Οπότε μάλλον έχει δικαίωμα να αρνηθεί την παρουσία ειδικευόμενων αφού έχει ως στόχο την εκπαίδευση.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Διεθνής Οργανισμός για τη Μητέρα και το Μωρό (http://www.imbci.org) έχει καταγράψει και υιοθετήσει τα 20 δικαιώματα της μητέρας και του παιδιού της.

 

Ανάμεσα σε αυτά είναι κ το εξής:

 

Έχετε το δικαίωμα της πληροφορημένης συγκατάθεσης ή πληροφορημένης άρνησης για οποιαδήποτε θεραπεία, διαδικασία ή άλλο είδος φροντίδας για εσάς ή το μωρό σας.

 

Έχει διεκδικήσει κάποια μαμά αυτά τα δικαιώματα να μας πει αν πράγματι μπορεί να γίνει κάτι; Ή κάποιος που έχει γνώσεις λόγω επαγγελματικής ιδιότητας.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Ο Διεθνής Οργανισμός για τη Μητέρα και το Μωρό (www.imbci.org) έχει καταγράψει και υιοθετήσει τα 20 δικαιώματα της μητέρας και του παιδιού της.

 

Ανάμεσα σε αυτά είναι κ το εξής:

 

Έχετε το δικαίωμα της πληροφορημένης συγκατάθεσης ή πληροφορημένης άρνησης για οποιαδήποτε θεραπεία, διαδικασία ή άλλο είδος φροντίδας για εσάς ή το μωρό σας.

 

Έχει διεκδικήσει κάποια μαμά αυτά τα δικαιώματα να μας πει αν πράγματι μπορεί να γίνει κάτι; Ή κάποιος που έχει γνώσεις λόγω επαγγελματικής ιδιότητας.

 

Ναι αυτό ισχύει.

Γιατί ρώτησα πρόσφατα για τη χορήγηση βιταμίνης Κ και για το κολλήριο στο νεογέννητο και μου είπανε ότι δεν είναι υποχρεωτικά, όπως και τίποτα άλλο σ' ένα μαιευτήριο, και αρκεί να υπογράψω ένα χαρτί που να δίνω τη συγκατάθεσή μου να μην χορηγηθούνε καθόλου αυτά.

 

Βέβαια θα γεννήσω σε ιδιωτικό μαιευτήριο όπου τα πράγματα είναι ίσως πιο απλά.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά με το δέσιμο των ποδιών μου φαίνονται εντελώς τριτοκοσμικά, μην πω υποκοσμικά!

Θυμάμαι πριν καιρό διάβαζα για μια υπόθεση στην Αμερική όπου δένανε τις φυλακισμένες κατά τον τοκετό (βασικά τους είχανε τις χειροπέδες σε χέρια-πόδια) και είχε γίνει σάλος...

Όχι να το κάνουνε στην Ελλάδα εν έτη 2013... :shock:

 

Διαβάσατε για τη δούκισσα Kate που γέννησε τον βασιλικό διάδοχο overdue και φυσικά, χωρίς επισκληρίδιο, μετά από 11 ώρες τοκετό;

Μπράβο της, εδώ δεν νομίζω να επιτρέπανε τέτοιο πράγμα για ένα τόσο σημαντικό μωρό, κατευθείαν καισαρική για να είναι όλα ... "ασφαλή" :roll:

Μόνο στις γύφτισσες αυτά τα φυσικά στην Ελλάδα και σε "βλαμμένες" όπως εμείς εδώ πέρα :lol:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Στελλίνα ήθελα να σου πω ότι συγκινήθηκα πολύ με τον τοκετό και την ιστορία σου, είσαι πραγματικά παράδειγμα προς μίμηση!

Απ' την αρχή ήσουνε ξεκάθαρη για το τι ήθελες, το πάλεψες πολύ με τη συμβατική οδό και όταν είδες ότι δεν υπήρχε φως δεν πτοήθηκες και ούτε συμβιβάστηκες, αλλά προχώρησες για το δικό σου, μπράβο σου, δεν το κάνουνε πολλές κοπέλες στην επαρχία αυτό όπου, δυστυχώς, δεν υπάρχουνε και πολλές επιλογές στον τοκετό.

 

Να σου ζήσει ο μικρούλης σου, να το χαίρεσαι πάντα! :D

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ακόμη εδώ, 38 βδομάδες όπου ψήνομαι κανονικά στην Αθήνα...

Η κοιλάρα τεράστια, η μικρή πρέπει να είναι ήδη αρκετά μεγάλη (3 κιλά ήτανε πριν 2 βδομάδες), η γυναικολόγος μου είναι σε διακοπές για ακόμη λίγες μέρες αλλά σ' αυτό δεν έχω πρόβλημα γιατί αν προκύψει ο τοκετός θα γεννήσω με τη μαία της που είχα και στα άλλα δύο.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ ακόμη εδώ, 38 βδομάδες όπου ψήνομαι κανονικά στην Αθήνα...

Η κοιλάρα τεράστια, η μικρή πρέπει να είναι ήδη αρκετά μεγάλη (3 κιλά ήτανε πριν 2 βδομάδες), η γυναικολόγος μου είναι σε διακοπές για ακόμη λίγες μέρες αλλά σ' αυτό δεν έχω πρόβλημα γιατί αν προκύψει ο τοκετός θα γεννήσω με τη μαία της που είχα και στα άλλα δύο.

 

Και σε είχα στο νου μου! Βαστάς ακόμα, ε;

Μη γεννήσεις Τρίτη 27 μόνο γιατί θα μου ακυρώσει το ραντεβού! :P

 

Αλήθεια, μαθήματα ανώδυνου έχεις κάνει;

PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα κάνει ό,τι σκεφτείς: εντατικά μαθήματα pre-natal yoga, μαθήματα ανώδυνου τοκετού, σεμινάρια για το θηλασμό μέχρι και πιστοποίηση πήρα για Πρώτες Βοήθειες!

 

Στη δεύτερη έκανα κάτι λίγα ατομικά μαθήματα yoga και διάβασα παραπάνω για τον φυσικό τοκετό.

 

Την τρίτη εγκυμοσύνη τη βγάζω αποκλειστικά στον καναπέ... :oops:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα κάνει ό,τι σκεφτείς: εντατικά μαθήματα pre-natal yoga, μαθήματα ανώδυνου τοκετού, σεμινάρια για το θηλασμό μέχρι και πιστοποίηση πήρα για Πρώτες Βοήθειες!

 

Στη δεύτερη έκανα κάτι λίγα ατομικά μαθήματα yoga και διάβασα παραπάνω για τον φυσικό τοκετό.

 

Την τρίτη εγκυμοσύνη τη βγάζω αποκλειστικά στον καναπέ... :oops:

 

Θεωρείς πως βοηθάνε τα μαθήματα ανώδυνου;

 

Καναπέ; Ελπίζω να μην έχεις επαπειλούμενη!

PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω πρόβλημα με τα πόδια μου.

Φλεβίτιδα από την προηγούμενη εγκυμοσύνη.

Και φουσκώνουνε πολύ λόγω ζέστης, έτσι η γυναικολόγος διέταξε ξεκούραση και αποφυγή της ζέστης, βασικά απαγορεύεται να βγαίνω έξω στον ήλιο και τη ζέστη, ακόμη και να κάθομαι σε καρέκλα.

Στον καναπέ με τα πόδια ψηλά και το βράδυ κοιμάμαι με δύο μαξιλάρια στα πόδια!

 

Βοηθάνε πολύ τα μαθήματα, όπως και η yoga.

Θα μάθεις να χαλαρώνεις το σώμα σου και να το ελέγχεις καθώς και την αναπνοή σου.

Αυτά είναι βασικά αν θες να κάνεις φυσικό τοκετό, γιατί είναι σημαντικό να είσαι in-control και συγκεντρωμένη στο σώμα σου και στη διαδικασία του τοκετού.

Κατά τη γνώμη μου αν αφεθείς στο εξωτερικό περιβάλλον (πχ φωνάξεις, ουρλιάξεις κτλ όπως κάνουνε πολλές γυναίκες) θα νιώθεις τον πόνο πολύ έντονα από την αρχή κιόλας.

 

Όλα αυτά βέβαια είναι σχετικά, συνήθως ο πρώτος τοκετός είναι πιο δύσκολος και όλα αυτά πιο απαραίτητα.

Και φυσικά κάποιες γυναίκες έχουνε το χάρισμα και γεννάνε εύκολα και γρήγορα ανεξάρτητα από μαθήματα, γιόγκες κτλ!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Καλό κουράγιο! Λίγο σου έμεινε!

 

Η μάνα μου έκανε 2 πανεύκολους τοκετούς (και μάλιστα ήμασταν 4,5 - 5 κιλά και οι δύο), οπότε θεωρώ πως αυτό "με ακολουθεί" κατά κάποιο τρόπο.

Το καλό είναι πως έχω κάνει μπαλέτο (και σε επαγγελματικό επίπεδο) για 20 χρόνια, οπότε έχω επίγνωση και αντίληψη του σώματός μου.

 

Θα το συζητήσω και με τη γιατρό..... (έχω αγωνία και ανυπομονησία και χαρά και απ' όλα)

PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

E τότε κάνε κάποια μαθήματα για τις αναπνοές και θα είσαι μια χαρά.

Ουσιαστικά μ' αυτές θα μάθεις πως να "αναπνέεις" σωστά κατά τη διάρκεια των συσπάσεων και να χαλαρώνεις στον πόνο.

Όπως και να σπρώχνεις σωστά, πχ δεν ασκούμε πίεση στο πρόσωπο αλλά κάτω στη λεκάνη κοκ.

 

Ξέρω κοπέλες πολύ γυμνασμένες, γυμνάστριες κτλ που τα χάσανε από την αρχή-αρχή και κάνανε επισκληρίδιο γιατί δεν γνωρίζανε πως να διαχειριστούνε τον πόνο, ενώ σίγουρα σωματικά θα μπορούσανε να γεννήσουνε εύκολα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ισχύει.

Γιατί ρώτησα πρόσφατα για τη χορήγηση βιταμίνης Κ και για το κολλήριο στο νεογέννητο και μου είπανε ότι δεν είναι υποχρεωτικά, όπως και τίποτα άλλο σ' ένα μαιευτήριο, και αρκεί να υπογράψω ένα χαρτί που να δίνω τη συγκατάθεσή μου να μην χορηγηθούνε καθόλου αυτά.

 

Βέβαια θα γεννήσω σε ιδιωτικό μαιευτήριο όπου τα πράγματα είναι ίσως πιο απλά.

 

Την βιταμίνη Κ δεν θα την κάνει ούτε η φίλη μου, το είχαμε συζητήσει κ της είπε εντάξει η μαία. Αλλά μου ανέφερε αυτό με τα πόδια κ επειδή κ στην ίδια δεν άρεσε ( απορώ αν υπάρχει γυναίκα δε όλο τον κόσμο που να αισθάνεται όμορφα με αυτό!) κ γεννά κ πρώτη φορά ήθελα να την βοηθήσω όσο μπορώ να το αποφύγει αν γίνεται. Και επειδή γεννά σε δημόσιο κ είναι ίσως πιο δύσκολο να παρακάμψει κάποιες συνηθισμένες τακτικές γι΄αυτό ρωτάω τι παίζει. Δηλαδή όσες γυναίκες γεννάνε χωρίς δέσιμο χτυπάνε τους γιατρούς;;; Τι άλλο θα ακούσουμε!! :shock: Απορώ κ εγώ ειλικρινά πως συνεχίζουν ακόμα κ την εφαρμόζουν την συγκεκριμένη πρακτική. Θέλω να ελπίζω ότι αυτό δεν συμβαίνει σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία..

 

Οπότε Rosie πιστεύεις ότι κ σε αυτό το θέμα μπορεί να κινηθεί με τον ίδιο τρόπο δηλ να υπογράψει χαρτί ότι δεν επιθυμεί το δέσιμο των ποδιών όπως κ την παρουσία ειδικευόμενων;; Δηλαδή ρε παιδιά τελικά πρέπει να γράψει ολόκληρη έκθεση η κοπέλα για να έχει έναν ανθρώπινο τοκετό!

 

 

Όλα αυτά με το δέσιμο των ποδιών μου φαίνονται εντελώς τριτοκοσμικά, μην πω υποκοσμικά!

Θυμάμαι πριν καιρό διάβαζα για μια υπόθεση στην Αμερική όπου δένανε τις φυλακισμένες κατά τον τοκετό (βασικά τους είχανε τις χειροπέδες σε χέρια-πόδια) και είχε γίνει σάλος...

Όχι να το κάνουνε στην Ελλάδα εν έτη 2013...

Συμφωνώ! Πιστεύω ότι δείχνει πόσο πολύ έχει προσαρμοστεί το όλο σύστημα στο να 'βολέψει" με κάθε τρόπο τον γιατρό αδιαφορώντας παντελώς για τα όποια συναισθήματα των γυναικών που γεννάνε. Που είναι κ το πιο σημαντικό για έναν τοκετό με επιτυχή εξέλιξη.

Διαβάσατε για τη δούκισσα Kate που γέννησε τον βασιλικό διάδοχο overdue και φυσικά, χωρίς επισκληρίδιο, μετά από 11 ώρες τοκετό;

Μπράβο της, εδώ δεν νομίζω να επιτρέπανε τέτοιο πράγμα για ένα τόσο σημαντικό μωρό, κατευθείαν καισαρική για να είναι όλα ... "ασφαλή"

Όχι δεν το διάβασα για την Kate. Για να επιλέξει αυτόν τον τρόπο σημαίνει πως είχε ενημερωθεί για τα πλεονεκτήματά του.

 

Μόνο στις γύφτισσες αυτά τα φυσικά στην Ελλάδα και σε "βλαμμένες" όπως εμείς εδώ πέρα

 

:lol::lol::lol::lol:

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως αν ο γυναικολόγος της φίλης σου το θεωρεί ΟΚ και νορμάλ αυτό (για τη δική του ασφάλεια... :roll:) θα είναι δύσκολο να το παρακάμψει...

 

Και για τη βιταμίνη Κ να σιγουρευθεί ότι θα υπογράψει συμφωνητικό πριν από τον τοκετό, να μην αφεθεί απλά στη συμφωνία με τη μαία της.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις κ εγώ το ίδιο θα έκανα. Θα της το πω γιατί δεν ξέρω πως ακριβώς το έχουν κανονίσει. Σε ευχαριστώ πολύ Rosie! Για το θέμα του δεσίματος θα δείξει...ελπίζω να τα καταφέρει...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Επιτέλους κατάφερα να ξεκλέψω λίγο χρόνο για να σας γράψω την εμπειρία μας! Όπως σας είχα πει είχαμε αποφασίσει ήδη την επιλογή του τοκετού στο σπίτι.

Παρασκευή ξημερώματα λοιπόν γύρω στις 4 με ξύπνησαν κάποιες ενοχλήσεις χαμηλά στην κοιλιά και την πλάτη. Από τη μια δεν ήξερα αν είναι στην πραγματικότητα συσπάσεις, από την άλλη με έβαλε σε υποψίες το γεγονός ότι ξύπνησα από την ενόχληση και δεν μπορούσα να ξανακοιμηθώ, ενώ ταυτόχρονα ένοιωθα και τον μικρό ζωηρό να κουνάει από μέσα.

Αποφάσισα να σηκωθώ και να κάνω αυτό που βλέπουμε στις ταινίες: να χρονομετρήσω δλδ τις συσπάσεις. Αφού σιγουρεύτηκα ότι είχα κάθε 10λεπτο, έστειλα μήνυμα στη μαία (ντρεπόμουνα να την ξυπνήσω!!!). Ευτυχώς το είδε αμέσως και τηλεφώνησε και στην Ελευθερία από Αθήνα. Από τις 5 λοιπόν ήρθε η Πηνελόπη στο σπίτι και ήμασταν σε αναμονή. Οι πόνοι ήταν σταθεροί και σε ένταση και σε ρυθμό και η διαστολή 3 μέχρι περίπου τις 8, οπότε έγιναν λίγο πιο έντονοι και συχνοί. Στις 8.30 ήρθε και η Ελευθερία από Αθήνα, διαστολή 6-7, νερά έτοιμα να σπάσουν. Όταν ερχόταν πόνος αγκάλιαζα στα 4 το μαξιλάρι του καναπέ και έκανα βαθύ κάθισμα, μιας και ο μικρός ερχόταν λίγο διαγώνια και αφενός με πονούσε η μέση, αφετέρου προσπαθούσαμε να του δείξουμε το δρόμο. Κατά τα άλλα είχα ξεκάθαρα διαλείμματα ανάμεσα στις συσπάσεις και ως τις 10-10.30 περιφερόμουν στο σπίτι κάνοντας δουλίτσες, έστρωνα κρεβάτια, μάζευα ρούχα από δεξιά και αριστερά κτλ. Γύρω στις 10.30 - 11 παρά έσπασαν τα νερά και εκεί άρχισαν οι πιο έντονοι πόνοι. Ο μικρός είχε κάνει μηκώνιο μέσα στην κοιλιά, οπότε έπρεπε να τον βοηθήσουμε να βγει όσο πιο γρήγορα. Ήμουν πια ξαπλωμένη στο πλάι στον καναπέ και σε κάθε σύσπαση η Ελευθερία έκανε τέτοιους χειρισμούς στην κοιλιά μου, ώστε να τον βοηθήσει να κατέβει, ενώ εγώ έσπρωχνα προς τα κάτω. Τελικά 11.30 έβγαλε το κεφαλάκι του στον κόσμο μας!

Τον πήραμε αγκαλιά και η Ελυεθερία τον εξέτασε πάνω μου, ενώ ο μεγάλος του αδερφός του έκοψε τον ομφάλιο λώρο! (Ο μεγάλος μας ήταν παρών σε όλη τη διαδικασία σχεδόν, έφυγε στις τελευταίες εξωθήσεις και ξαναήρθε σε 5 λεπτά μόλις γεννήθηκε ο αδερφός του)

Μετά μαζευτήκαμε όλοι γύρω απ'το καινούριο μέλος μας. Ο μικρούλης θήλαζε και κάπου εκεί έσπρωξα άλλη μια φορά για να βγει ο πλακούντας. Αφού γνωριστήκαμε λίγο μεταξύ μας έκανα ένα γρήγορο ντουζ με σκέτο νερό και τον είχα πάνω μου για τις επόμενες 24 ώρες.

Γενικά είναι μια υπέροχη εμπειρία. Το οικείο αίσθημα της εστίας σου είναι εξαιρετικά καθησυχαστικό τόσο την ώρα του τοκετού, όσο και μετά. Η όλη εμπειρία ήταν καθοριστική, τόσο για τη στενή, όσο και για την ευρύτερη οικογένειά μας. Για το τέλος θα ήθελα να δράξω την ευκαιρία και να ευχαριστήσω κι από δω τις μαίες Ελευθερία Δημοπούλου και Πηνελόπη Κουφάκη για την υποστήριξη, ευαισθησία και αγάπη που πρόσφεραν στην οικογένειά μας. Όπως ανέφερα και πριν οφείλω κι ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλες που γράφουμε στο θέμα αυτό γιατί μου έδωσαν αφορμή να ψάξω περισσότερο τον φυσικό τοκετό και να εκπληρώσω την επιθυμία μου! Καλή συνέχεια στις εγκυμονούσες της παρέας.

 

Πόσο όμορφα ήρθε στη ζωή αυτό το καινούριο ανθρωπάκι!!!

 

Να σου ζήσει Stellina! Να είναι πάντα γερό και καλότυχο!

 

Καλή ανατροφή!!!

 

Ελπίζω οι δικές σου αναζητήσεις και προσπάθειες να κάνουν ευκολότερη τη διαδρομή και για άλλες υποψήφιες μανούλες!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω για δέσιμο των ποδιών...:shock:

Υποτίθεται ότι τα μαιευτήρια έχουν αυτήν την ειδική καρέκλα που βάζεις τα πόδια στην ειδική υποδοχή. Οπότε εννοείται ότι δεν χρειάζεται δέσιμο. Αφού για να ξεφύγουν από την υποδοχή, πρέπει να το κάνει κάποιος τρίτος.

Αν η η φίλη σου, Μελίνα, γεννά σε μαιευτήριο που δεν έχει αυτήν την κρέμα τότε... η Παναγιά μαζί της!

 

Για τη βιταμίνη Κ κλπ.: τα δημόσια νοσοκομεία, και ειδικά τα πανεπιστημιακά, έχουν πρωτόκολλα. Από αυτά δεν ξεφεύγουν. Αν η παιδιατρική κλινική του νοσοκομείου έχει αυτό το πρωτόκολλο χορήγησης, τότε δύσκολα τα πράγματα.

Το καλό/κακό με τα ιδιωτικά μαιευτήρια, αντιθέτως, είναι ότι πρωτόκολλα δεν υπάρχουν. Ισχύει ό,τι θέλει ο πελάτης (γιατί εκεί είμαστε πρώτα πελάτισσες και μετά ασθενείς).

 

Κατά τα άλλα, έχω εκπλαγεί:

Επειδή έχω γεννήσει το πρώτο μου παιδάκι σε δημόσιο νοσοκομείο

-Είναι δυνατόν να υπάρχει συγκεκριμένη μαία που θα είναι σε όλη τη διάρκεια του τοκετού; Οι μαίες της βάρδιας πού θα είναι;

- Από τη δική μου εμπειρία, ο ειδικευμένος προετοιμάζει τη γυναίκα: υλοποιεί τα ραντεβού (καρδιολόγος, αναισθησιολόγος κλπ.), κινητοποιεί το νοσηλευτικό προσωπικό, παρακολουθεί το NST, παίρνει το ιστορικό, συμπληρώνει τη χαρτιού παρά κλπ. Είναι δυνατόν μετά από αυτήν τη λάντζα, να πει κάποια στον ειδικευμένο του ΔΗΜΟΣΙΟΥ νοσοκομείου να περάσει έξω γιατί έχει τον ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ της γιατρό;

Ο νόμος που αναφέρει η Μελίνα γράφει για συνεργασία του ασθενούς προκειμένου για έρευνα ή εκπαίδευση. Εδώ δεν μιλάμε για έρευνα/διδασκαλία αλλά για διενέργεια ιατρικής πράξης. Ούτε μιλάμε για συνεργασία, που προϋποθέτει μια ισότιμη σχέση, αλλά για σχέση αιτούντος υπηρεσία και παρόχου υπηρεσίας.

Παράδειγμα 1: Πριν από τρία χρόνια, πήγα για ακτινογραφία θώρακος. Εκείνη την ώρα κάνανε την πρακτική τους, οι φοιτητές του τμήματος ραδιολογίας. Δεκάδες φοιτητές παρακολούθησαν τον καθηγητή τους να τους εξηγεί πώς να στήνουν τους ανθρώπους. Και βέβαια ο καθηγητής με παρακάλεσε για συνεργασία. Εκεί, ναι! Υπήρχε η δυνατότητα να αρνηθώ.

Παράδειγμα 2: Ο όγκος στο μαστό της φίλης μου. Τον ψηλάφισαν και οι 8 ειδικευόμενοι χειρουργικής κλινικής. Και η φίλη μου μπορούσε να αρνηθεί.

Παράδειγμα 3: Οταν γεννούσα, υπήρχε ένας κύριος που -αντιλαμβανόμενος ότι εφημέρευε γυναίκα- απαιτούσε να αναλάβει τη γυναίκα του εκείνη, γιατί κατά τον Προφήτη δεν επιτρέπεται μάτια ανδρός να αντικρίζουν τη γέννα. Όμως, η συγκεκριμένη γιατρός ήταν χρεωμένη τη συγκεκριμένη ώρα στα Επείγοντα Περιστατικά. Ο κύριος είχε ενοχληθεί και φώναζε ότι έχει δικαιώματα. Μάταια, όμως...

 

Στα δύο πρώτα προσωπικά παραδείγματα, υπήρχε ξεκάθαρα ο σκοπός της εκπαίδευσης του ειδικευόμενου.

Στην περίπτωση όμως του τοκετού, ο ειδικευόμενος δεν είναι ένας μικρός μαθητής. Είναι γιατρός, οφείλει να λειτουργεί ως γιατρός και έχει την ευθύνη του περιστατικού που ανέλαβε. Αν κάτι πάει στραβά, εγώ ως δικηγόρος, θα στραφώ νομικά εναντίον του εφημερεύοντος ειδικευόμενου καθώς και του ειδικευόμενου που χρεώθηκε το περιστατικό. Γιατί έχουν την ευθύνη απέναντι στη γυναίκα που της πήραν το ιστορικό και την παρακολούθησαν επί ώρες. Τι θα μπορούσαν να ανταπαντήσουν εκείνοι; Ότι πέρασαν έξω από την αίθουσα τοκετού γιατί η επίτοκος ήθελε ιδιωτικότητα...

Νομίζω ότι κανένας αξιοπρεπής ειδικευμένος γιατρός και κανένας ειδικευόμενος με στοιχειώδη αίσθηση της ευθύνης θα δεχθούν ποτέ μια τέτοια πρόταση....

 

Εν τέλει, δικαιώματα έχουν κι άλλοι. Το ΔΗΜΌΣΙΟ νοσοκομείο δεν είναι δυνατόν να αλλάζει τις υπηρεσίες και τα πρωτόκολλα του ανάλογα με τις επιθυμίες της κάθε ασθενούς.

Link to comment
Share on other sites

 

Διαβάσατε για τη δούκισσα Kate που γέννησε τον βασιλικό διάδοχο overdue και φυσικά, χωρίς επισκληρίδιο, μετά από 11 ώρες τοκετό;

Μπράβο της, εδώ δεν νομίζω να επιτρέπανε τέτοιο πράγμα για ένα τόσο σημαντικό μωρό, κατευθείαν καισαρική για να είναι όλα ... "ασφαλή" :roll:

Μόνο στις γύφτισσες αυτά τα φυσικά στην Ελλάδα και σε "βλαμμένες" όπως εμείς εδώ πέρα :lol:

 

Rosie, πώς είσαι σίγουρη ότι γέννησε χωρίς επισκληρίδιο;

Το ζευγάρι δεν έκανε καμία σχετική δήλωση. Επίσης, το ιατρικό απόρρητο -που δεν γίνεται! Θα ισχύει και στη Μ. Βρετανία, εεεε;- δεν περιλαμβάνει και όλη τη διαδικασία τοκετού; Ανακοίνωσαν οι Βρετανοί γιατροί λεπτομέρειες για την εξέλιξη του τοκετού;

Από αυτό (http://www.tanea.gr/news/world/article/5030869/sto-maieythrio-h-prigkipissa-keit/), εγώ κατάλαβα ότι έγινε πρόκληση (βλ. "Διακομίστηκε τα ξημερώματα ... Αρχισε η διαδικασία τοκετού αμέσως μετά την εισαγωγή της..."). δηλαδή, πήγε χωρίς πόνους, χωρίς να έχουν σπάσει τα νερά...

 

Και στα πόδια της η Κέιτ είχε τους κορυφαίους ΜΑΙΕΥΤΗΡΕΣ της Χώρας (παρατηρείτε τον πληθυντικό;) Οταν οι λοιπές κοινές θνητές της Μ. Βρετανίας γεννούν με ΜΙΑ (1) ΜΑΊΑ...

 

Αυτό που ζήλεψα πάντως ήταν ότι πήγε σπίτι της σε μία μέρα και ότι παρακολουθούσαν κάτι οίκον εκείνη και το μωρό. Μακάρι να υπήρχε αυτή η δυνατότητα και στην Ελλάδα!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω για δέσιμο των ποδιών...:shock:

Υποτίθεται ότι τα μαιευτήρια έχουν αυτήν την ειδική καρέκλα που βάζεις τα πόδια στην ειδική υποδοχή. Οπότε εννοείται ότι δεν χρειάζεται δέσιμο. Αφού για να ξεφύγουν από την υποδοχή, πρέπει να το κάνει κάποιος τρίτος.

Αν η η φίλη σου, Μελίνα, γεννά σε μαιευτήριο που δεν έχει αυτήν την κρέμα τότε... η Παναγιά μαζί της!

 

Σε αυτή την καρέκλα θα είναι με τις ειδικές υποδοχές. Στο κρεβάτι δηλ για την ακρίβεια, που στο τελείωμα έχει αυτά τα στηρίγματα. Είναι δημόσιο νοσοκομείο σε νησί- όχι πανεπιστημιακό- κ για να είμαι ειλικρινής δεν είναι η πρώτη φορά που το ακούω για το δέσιμο. Μου το είχε αναφέρει κ μια άλλη υποψήφια μαμά που θα γεννούσε εκεί κ μάλιστα έβαλε τα κλάματα όταν μου το είπε. Τελικά όμως έκανε καισαρική κ δεν χρειάστηκε να της τα δέσουν. Τη γλίτωσε! (Να σας πω έτσι πληροφοριακά απλά επειδή μου ακούστηκαν περίεργα κ αυτά ότι στο συγκεκριμένο νοσοκομείο δεν κάνουν ποτέ επισκληρίδιο κ αν κάνεις καισαρική κάνεις υποχρεωτικά ολική.)

 

Για τη βιταμίνη Κ κλπ.: τα δημόσια νοσοκομεία, και ειδικά τα πανεπιστημιακά, έχουν πρωτόκολλα. Από αυτά δεν ξεφεύγουν. Αν η παιδιατρική κλινική του νοσοκομείου έχει αυτό το πρωτόκολλο χορήγησης, τότε δύσκολα τα πράγματα.

Το καλό/κακό με τα ιδιωτικά μαιευτήρια, αντιθέτως, είναι ότι πρωτόκολλα δεν υπάρχουν. Ισχύει ό,τι θέλει ο πελάτης (γιατί εκεί είμαστε πρώτα πελάτισσες και μετά ασθενείς).

 

Κατά τα άλλα, έχω εκπλαγεί:

Επειδή έχω γεννήσει το πρώτο μου παιδάκι σε δημόσιο νοσοκομείο

-Είναι δυνατόν να υπάρχει συγκεκριμένη μαία που θα είναι σε όλη τη διάρκεια του τοκετού; Οι μαίες της βάρδιας πού θα είναι;

- Από τη δική μου εμπειρία, ο ειδικευμένος προετοιμάζει τη γυναίκα: υλοποιεί τα ραντεβού (καρδιολόγος, αναισθησιολόγος κλπ.), κινητοποιεί το νοσηλευτικό προσωπικό, παρακολουθεί το NST, παίρνει το ιστορικό, συμπληρώνει τη χαρτιού παρά κλπ. Είναι δυνατόν μετά από αυτήν τη λάντζα, να πει κάποια στον ειδικευμένο του ΔΗΜΟΣΙΟΥ νοσοκομείου να περάσει έξω γιατί έχει τον ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ της γιατρό;

Ο νόμος που αναφέρει η Μελίνα γράφει για συνεργασία του ασθενούς προκειμένου για έρευνα ή εκπαίδευση. Εδώ δεν μιλάμε για έρευνα/διδασκαλία αλλά για διενέργεια ιατρικής πράξης. Ούτε μιλάμε για συνεργασία, που προϋποθέτει μια ισότιμη σχέση, αλλά για σχέση αιτούντος υπηρεσία και παρόχου υπηρεσίας.

Παράδειγμα 1: Πριν από τρία χρόνια, πήγα για ακτινογραφία θώρακος. Εκείνη την ώρα κάνανε την πρακτική τους, οι φοιτητές του τμήματος ραδιολογίας. Δεκάδες φοιτητές παρακολούθησαν τον καθηγητή τους να τους εξηγεί πώς να στήνουν τους ανθρώπους. Και βέβαια ο καθηγητής με παρακάλεσε για συνεργασία. Εκεί, ναι! Υπήρχε η δυνατότητα να αρνηθώ.

Παράδειγμα 2: Ο όγκος στο μαστό της φίλης μου. Τον ψηλάφισαν και οι 8 ειδικευόμενοι χειρουργικής κλινικής. Και η φίλη μου μπορούσε να αρνηθεί.

Παράδειγμα 3: Οταν γεννούσα, υπήρχε ένας κύριος που -αντιλαμβανόμενος ότι εφημέρευε γυναίκα- απαιτούσε να αναλάβει τη γυναίκα του εκείνη, γιατί κατά τον Προφήτη δεν επιτρέπεται μάτια ανδρός να αντικρίζουν τη γέννα. Όμως, η συγκεκριμένη γιατρός ήταν χρεωμένη τη συγκεκριμένη ώρα στα Επείγοντα Περιστατικά. Ο κύριος είχε ενοχληθεί και φώναζε ότι έχει δικαιώματα. Μάταια, όμως...

 

Στα δύο πρώτα προσωπικά παραδείγματα, υπήρχε ξεκάθαρα ο σκοπός της εκπαίδευσης του ειδικευόμενου.

Στην περίπτωση όμως του τοκετού, ο ειδικευόμενος δεν είναι ένας μικρός μαθητής. Είναι γιατρός, οφείλει να λειτουργεί ως γιατρός και έχει την ευθύνη του περιστατικού που ανέλαβε. Αν κάτι πάει στραβά, εγώ ως δικηγόρος, θα στραφώ νομικά εναντίον του εφημερεύοντος ειδικευόμενου καθώς και του ειδικευόμενου που χρεώθηκε το περιστατικό. Γιατί έχουν την ευθύνη απέναντι στη γυναίκα που της πήραν το ιστορικό και την παρακολούθησαν επί ώρες. Τι θα μπορούσαν να ανταπαντήσουν εκείνοι; Ότι πέρασαν έξω από την αίθουσα τοκετού γιατί η επίτοκος ήθελε ιδιωτικότητα...

Νομίζω ότι κανένας αξιοπρεπής ειδικευμένος γιατρός και κανένας ειδικευόμενος με στοιχειώδη αίσθηση της ευθύνης θα δεχθούν ποτέ μια τέτοια πρόταση....

 

Εν τέλει, δικαιώματα έχουν κι άλλοι. Το ΔΗΜΌΣΙΟ νοσοκομείο δεν είναι δυνατόν να αλλάζει τις υπηρεσίες και τα πρωτόκολλα του ανάλογα με τις επιθυμίες της κάθε ασθενούς.

 

Τώρα για τα υπόλοιπα.

 

Ξέρω ότι θα έχει την συγκεκριμένη μαία από την αρχή ως το τέλος αλλά θα υπάρχει παράλληλα κ η μαία ή οι μαίες της βάρδιας. Αυτό γιατί είναι αδύνατον; Δεν μπορεί σε δημόσιο νοσοκομείο να έχει την μαία της;

 

Στο θέμα του ειδικευόμενου έχω μπερδευτεί λίγο. Π.χ όταν γεννούσε πρώτη φορά η θεία μου είχαν μπει μέσα κάμποσοι δεν ξέρω ακριβή αριθμό και της είχαν κοιτάξει όλοι αυτοί την διαστολή. Αυτοί είναι κάτι διαφορετικό; Πως ονομάζονται; Ήταν απλοί φοιτητές; Ενώ ο ειδικευόμενος είναι ο γιατρός που κάνει την πρακτική του; Εγώ με αυτή την έννοια τον είχα στο μυαλό μου τον ειδικευόμενο, όπως στα δύο πρώτα παραδείγματα που έφερες.

 

Αν είναι έτσι και εφόσον θα είναι εκεί ο γιατρός της κοπέλας αυτός δεν έχει την πλήρη ευθύνη για ό,τι συμβεί; Αφού από αυτόν διενεργείται η ιατρική πράξη. Έχει κάποιο λόγο ο ειδικευόμενος στο θέμα του τοκετού; Επίσης με την ίδια λογική δεν θα πρέπει να είναι μέσα κ ο γιατρός που θα εφημερεύει; Όχι ο ειδικευόμενος αλλά ο άλλος ο "κανονικός" :lol: Σε ρωτάω για να καταλάβω κ εγώ τι γίνεται. (Γιατί η φίλη μου θα γεννήσει με συγκεκριμένο γιατρό του νοσοκομείου αλλά μπορεί όταν γεννάει να μην εφημερεύει αυτός. Παρόλα αυτά με αυτόν θα γεννήσει όποια ώρα κ να είναι.)

 

Θεωρώ πάντως πως άσχετα με το τι ισχύει θα μπορούσαν αν ήθελαν να έχουν βρει τρόπο για το θέμα του τοκετού ώστε και να γίνεται σεβαστό το θέμα της ιδιωτικότητας κ οι ίδιοι να καλύπτονται. Γιατί πως μπορεί μια γυναίκα να συγκεντρωθεί να γεννήσει αν έχει 15 άτομα πάνω από το κεφάλι της κ κάθε τρεις κ λίγο την διακόπτουν καθένας με τον τρόπο του; θα μου πεις εδώ δεν σέβονται άλλα πράγματα η ιδιωτικότητα μας μάρανε...

 

Για την Κ προφανώς για να της πει ότι δεν θα κάνουν την βιταμίνη με κάποιο τρόπο έχει παρακάμψει αυτό το πρωτόκολλο. Είσαι 100% σίγουρη ότι υπάρχει σχετικό πρωτόκολλο που δεν σου αφήνει περιθώρια να κινηθείς αλλιώς;

 

(Αυτά τα πρωτόκολλα πως μπορεί να τα ξέρει κάποιος; έχεις δικαίωμα να τα ζητήσεις; Είναι διαφορετικά για κάθε δημόσιο νοσοκομείο ; )

 

Οπότε Aimee αυτό που ανέφερα πιο πριν δεν ισχύει;

 

Έχετε το δικαίωμα της πληροφορημένης συγκατάθεσης ή πληροφορημένης άρνησης για οποιαδήποτε θεραπεία, διαδικασία ή άλλο είδος φροντίδας για εσάς ή το μωρό σας.

 

Και με το θέμα του δεσίματος τι μπορεί να κάνει; Είναι υποχρεωμένη να το δεχτεί;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2380237/11-hours-labour-natural-How-serene-Kate-sailed-textbook-delivery-goes-perfect-birth-hoping-for.html

 

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ για το ιδιωτικό μαιευτήριο έμαθα ότι μπορείς εύκολα με μια υπογραφή να αρνηθείς τη βιταμίνη Κ και το κολλύριο, δεν γνωρίζω κάτι για το δημόσιο.

Αλλά στην ουσία "πελάτης" δεν είσαι κι εκεί;

Αν μάθει η φίλη σου λεπτομέρειες από τη μαία της ας μας πει κι εδώ, ενδιαφέρον θα είναι να γνωρίζουμε.

 

Επίσης γνωρίζω ότι από το ιδιωτικό μαιευτήριο μπορείς να φύγεις αν θες και την επόμενη αμέσως μέρα, αφού συμφωνήσει και υπογράψει ο γιατρός σου.

Γνωρίζω αρκετές κοπέλες που το κάνανε αυτό όχι μόνο στα ιδιωτικά στην Αθήνα.

 

Εγώ αντίθετα δεν το θέλησα αυτό στην προηγούμενη γέννα, ούτε και σ΄ αυτήν μάλλον θα βγω πιο νωρίς.

Το βλέπω σαν μια ευκαιρία για ξεκούραση και για αποκλειστικότητα/ γνωριμία με το καινούργιο μου μωράκι χωρίς να έχω τα άλλα στο κεφάλι μας να ενοχλούνε.

Θα έχω βέβαια rooming-in όπως είχα και την περασμένη φορά, αν δεν είχα φαντάζομαι ότι θα ένιωθα αλλιώς.

Και το θετικό με το Μητέρα είναι ότι έχεις βοήθεια 24/7 μ' ό,τι ζητήσεις, έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένη μαζί τους μέχρι τώρα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...