Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάνε σε έναν καλό δερματολόγο γιατί νομιζω οτι αν βάλλεις κάποιες φαρμακευτικές κρεμες, και οσο οι ραγαδες είναι κόκκινες, τοτε μπορουν αυτες να μειωθούν αισθητά. Από εκεί και πέρα με το πέρασμα του χρονου ασπρίζουν και δεν φαίνονται έντονα. Διάβασα πάντως τελευταία ότι οι ραγαδες τις εγκυμοσύνης εμφανίζονται πιο συχνα σε μητερες νεαρής ηλικιας. Τελικά εχει και τα καλά της η εγκυμοσύνη σε μεγαλύτερη ηλικία :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αμα δε σου φυγουν με κρεμα που μετά δε φαινονται και γενικά νιωθεις ασχημα μπορείς να κανεις και στα βοιδιλαιν νομιζω λειζερ και εξαφανίζονται ακομα και οι ασπρες.[/b]

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι οι γυναικες μεγαλυτερης ηλικιας της εχουν ηδη τις ραγαδες τους οπότε δεν τις βλέπουν τις καινουργιες ... :D

 

Μη γενικεύουμε..... Εγώ δεν έχω ραγάδες.... Όχι ακόμα τουλάχιστον!! :)

Στο πρώτο μωρό τη γλύτωσα!

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

O γιατρός μου με είχε συμβουλέψει να βάζω σε κοιλιά, μηρούς και γλουτούς απλή και σκέτη.... βαζελίνη. Ήταν λίγο αϊδιαστική και γλιστρούσα σαν ψάρι. Kαι άφηνε αποτύπωμα στα ρούχα. Aλλά την έβαζα το βράδυ πριν τον ύπνο και μετά το ντουζάκι και μετά κοιμόμουν. Έτσι, όλο το βράδυ έμενε πάνω στο δέρμα και το πρωί είχε απορροφηθεί όλη.

Πάντως ραγάδες δεν έκανα ούτε μία κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Όμως, μετά τη γέννα που δεν προλάβαινα όχι μόνο κρέμες να βάλω, αλλά ούτε ντους να κάνω καλά-καλά, τότε εμφανίστηκαν λίγες ραγάδες στην περιφέρεια.

 

Kαι η περίοδος μετά τη γέννα είναι πολύ σημαντική, γιατί ενώ πριν το σώμα φουσκώνει, μετά ξεφουσκώνει και είναι και τότε εξίσου απαραίτητη η χρήση κρεμών.

Iδίως μέχρι να χάσουμε τα περιττά κιλά, το δέρμα χρειάζεται φροντίδα.

Πόσο να αντέξει το κακόμοιρο? Eπί 9 μήνες τεντώνεται και μετά χαλαρώνει απότομα.

Aλλά όλα τα βιβλία και περιοδικά, ασχολούνται μόνο με τους "υπέροχους" 9 μήνες της εγκυμοσύνης. Kανείς δε μας λέει τίποτα για το μετά. Tο μετά είναι αφιερωμένο στο μωρό. Kαι η μανούλα, τίποτα?

 

Πάντως οι περισσότεροι λένε ότι δεν παίζουν πάντα ρόλο οι κρέμες. Σίγουρα βοηθάνε, αλλά αν το δέρμα είναι ανθεκτικό δεν θα πάθει τίποτα.

Ξέρω αρκετές περιπτώσεις γυναικών που δεν έκαναν απολύτως τίποτα και δεν απέκτησαν ούτε μία ραγάδα. Kαι άλλες που έδωσαν περιουσίες σε κρέμες και γέμισαν παντού.

Άρα τίποτα δεν είναι σίγουρο...

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

O γιατρός μου με είχε συμβουλέψει να βάζω σε κοιλιά, μηρούς και γλουτούς απλή και σκέτη.... βαζελίνη. Ήταν λίγο αϊδιαστική και γλιστρούσα σαν ψάρι. Kαι άφηνε αποτύπωμα στα ρούχα. Aλλά την έβαζα το βράδυ πριν τον ύπνο και μετά το ντουζάκι και μετά κοιμόμουν. Έτσι, όλο το βράδυ έμενε πάνω στο δέρμα και το πρωί είχε απορροφηθεί όλη.

 

Και γω βαζελίνη έβαζα. Εμένα δε με ενοχλούσε η "γλίτσα". Στους γλουτούς δεν έβαζα γιατί δεν ήξερα αλλά δεν εχω πρόβλημα έτσι κι αλλιώς. Συνέχισα να βάζω βαζελίνη και μετά τη γέννα για αρκετό καιρό. Δεν ξέρω αν όντως βοήθησε ή αν είναι το σκαρί μου αλλά ραγάδες δεν έκανα καθόλου.

Αν έκανα ραγάδες μάλλον θα με ενοχ΄λούσε πάντως γιατί όπως και νά' χει, ναι μεν ειμαστε μαμάδες αλλά δεν παύουμε να είμαστε και γυναίκες. :):):)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έβαζα κρέμα συχνά (βαριέμαι αφάνταστα τις κρέμες) την γλίτωσα στις 2 προηγουμενες εγκυμοσύνες αλλά η τρίτη μου άφησε ραγάδες.

 

Πάντως υπάρχει μία κρέμα της Biotherm η οποία είναι για ραγάδες και μπορείς να την βάζεις απο τον 4ο μηνα εγκυμοσύνης και είναι αρκετά καλή.

Μόνο κατά την διάρκεια του θηλασμου απαγορεύεται να την βάζετε στο στήθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΙΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΕΓΚΥΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ ΜΟΥ. ΤΡΟΜΕΡΑ ΜΕΓΑΛΗ!!! ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΦΑΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΦΑΛΟ ΓΥΑΛΙΖΕ ΤΡΟΜΕΡΑ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΙΤΩΜΑ. ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΟΜΩΣ (ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΟ) ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΡΕΜΑΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ (ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΟΧΙ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ) ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΟΜΩΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΧΥΝΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΡΕΜΑ, ΒΓΗΚΑΝ 2-3 ΓΡΑΜΜΟΥΛΕΣ. ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΠΜ.

 

καλησπέρα Νανά, αν σου είναι ευκολο στείλε μου το όνομα της κρέμας.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

help! το πρόβλημα των ραγάδων με επισκέφτηκε! έβγαλα ραγάδες από τους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης παρόλο που έβαζα κρέμα από τον 2ο μήνα :shock:

όσο η κοιλιά ήταν τσίτα δεν φαινόταν τόσο άσχημες,τώρα που έφυγε η κοιλιά και ζάρωσε είναι χάλια!!!στο κέντρο είναι λευκές αλλά στα πλάγια οι ραγάδες είναι κόκκινες σαν μικρές πληγές.από ότι κατάλαβα θα τις φορτωθώ...αλλά όπως έχει πει η Νίκη σε παλιότερο ποστ με ενοχλεί διότι κι εγώ είμαι 25 και δεν μου αρέσουν καθόλου τα ολόσωμα! :cry:

η γιατρός μου είπε ότι είναι θέμα κολλαγόνου τυ δέρματος...δεν έχω καλό κολλαγόνο! έχουμε και ιστορικό στην οικογένεια,η αδερφή μου όταν ψήλωσε απότομα (1,82μ.) γέμισε στα γόνατα...τί να πω!

ελπίζω να ασπρίσουν και να μην φαίνονται τουλάχιστον τόσο πολύ :?

Link to comment
Share on other sites

Νίκη μου όταν ανακάλυψα ότι έκανα ραγάδες, γιατί είχα τις γάζες στην κοιλιά 15 ημέρες και δεν τις είχα δεί έβαλα τέτοια φωνή...άσε....βάζω κρέμα και ο γιατρός μου είπε ότι θα ασπρίσουν και ότι στο τέλος δεν θα φαίνονται...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

Καλημερα !!

 

Εγω απο το τελος 4ου χρησιμοποιω μια κρεμουλα Mamma fissan και μολις τελειωσε το κουτι βαζελινη ..

 

Ο γιατρος μου λεει οτι ειναι και θεμα δερματος αν θα κανεις ραγαδες ή οχι ..

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εβαζα την salba mama 1 φθηνη και καλη...

ειναι και θεμα δερματος.... :wink:

δεν εκανα παντως ραγαδες στην εγκυμοσυνη....

και φαντασου οτι μια ζωη κοιλια πλακα..1.60 και 52 κιλα....

πηρα 18 κιλα στην εγκυμοσυνη.πηγα δηλ 70!!!!!

περιμετρος κοιλιας 1.20 στον 8ο μηνα!!!!! :shock::shock::shock:

και μετα εβαζα την salba mama 2...

εδω και πολυ καιρο δεν βαζω τιποτα.δεν προλαβαινω!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω μία που λέγεται Prevenstria και είναι για πρόληψη ραγάδων σε κοιλιά, στήθος και γλουτούς. Από φαρμακείο την πήρα. Μέχρι στιγμής δεν έχω βγάλει τίποτα.... δεν ξέρω σίγουρα όμως αν είναι από την κρέμα, γιατί και εγώ έχω ακούσει ότι αν είναι να βγάλεις δεν τη γλιτώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βασικά με ενδιαφέρουν και οι ραγάδες αλλά κυρίως χρειάζομαι την κρέμα γιατί έχει αρχίσει να σκληραίνει το δέρμα μου και δυσκολεύομαι στο να κάνω τις ενέσεις για την θρομβοφιλία. Έχουμε και αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω μία που λέγεται Prevenstria και είναι για πρόληψη ραγάδων σε κοιλιά, στήθος και γλουτούς. Από φαρμακείο την πήρα. Μέχρι στιγμής δεν έχω βγάλει τίποτα.... δεν ξέρω σίγουρα όμως αν είναι από την κρέμα, γιατί και εγώ έχω ακούσει ότι αν είναι να βγάλεις δεν τη γλιτώνεις.

 

και εγω αυτη εβαζα και στη 1η και τωρα...οντως ειναι πολύ καλή...δεν εκανα ούτε μία..ειναι της frezyderm

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Fissan Mama από τον 5ο μήνα... αν και εμένα μου είχε πει ο γιατρός ότι αν είναι να κάνεις, θα κάνεις... και ευτυχώς δεν έκανα παρά την τεράστια κοιλιά... :D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια στην δευτερη και την τρίτη εγκυμοσύνη μου είχα τόσο μεγάλη κοιλιά που δεν μπορούσα να την αγκαλιάσω. Πραγματικά φοβόμουν ότι θα έσκαγε. Σε καμμία δεν έβαλα κρέμα για ραγάδες και δεν έχω ούτε ίχνος. Είμαι σίγουρη ότι είναι θέμα δέρματος. Αν θέλετε χρησιμοποιήστε μια καλή υδατική κρέμα σώματος για μαλακό δέρμα.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Propoline, multi-mam massage cream, της Apivita για τις ραγάδες, μου άρεσε πολύ και ήταν εξτρα-σούπερ-ενυδατική.Όντως δεν έκανα ούτε μια, τώρα αν οφείλεται στην κρέμα...θα σε γελάσω!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έγω έβαζα την Candinet, 20 eurο απ΄το φαρμακείο. Ισώς χρειαστεί να την παραγγείλεις, γιατι δεν την έχουν τα περισσότερα. Εμένα μου την συνέστησε ο γιατόρος μου. Δεν έκανα καθόλου ραγάδες, νομίζω ότι βοηθείσε ο τύπος του δέρματος μου σε συνδίασμο με την κρέμα

...Καλή τύχη :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...