Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κι εγω εμαθα προσφατα οτι ειμαι εγκυος και φοβαμαι πολυ το κλεισιμο στο σπιτι. ευτυχως ακομα δουλευω ομωσ αρχισαν οι ανακατοσουρες και πολυ φοβαμαι μη μενω σπιτι.. επισης με πιανει πολυ ευκολα μια μελαγχωλια που παραιτουμαι απο τα παντα, φιλους, εξοδους και καθομαι και κλαιω.. και τωρα γινεται πιο εντονο..

Θελει υπομονη η εγκυμοσυνη και γενικως θετικη σκεψη.Μην παραιτησε απο τιποτα αντιθετως οσο μπορεις να εισαι σε ολα μεσα...ζησε αυτη την μοναδικη εμπειρια οσο πιο καλα μπορεις...οι φιλοι μπορουν να σε στηριξουν εαν δε νιωθεις καλα μη κλεινεσαι στον εαυτο σου συζητησετο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


μολις ειδα την λεξη κριση πανικου αμεσως εφερα στο μυαλο μου τον εαυτο μου.φετος εμφανιστηκαν σε μενα.οποια δεν το εχει βιωσει δεν μπορει να νιωσει τον εφιαλτη.εγω προσωπικα πασχα χρονια απο αρρωστοφοβια και καθε χρονο το προβλημα γινεται χειροτερο.εχει καποια κοπελα να μου προτεινει καποιον πολυ καλα ψυχιατρο στην θεσσαλονικη? :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πραγματικά σε καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά για αυτό που περνάς... το πέρασα και εγω για σχεδόν 2 χρόνια.. και το πέρασα πάρα πολύ χάλια και εγώ και η οικογένεια μου.. τον τελευταιό χρόνο απο τις κρίσεις μου πήγαινα σε 1 ψυχολόγο που υποτίθεται πως ήταν απο τις καλύτερες αλλά όπως πήγαινα έτσι και γυρνουσα.. μετα από καιρό με είδε 1 φίλη μου που περασε και αυτή τα ίδια και με σύστησε στον δικό της!!! να είναι καλά η φίλη μου και βασικά αυτός γιατί μέσα σε ένα μήνα ξανα πήρα την ζωή μου στα χέρια μου.. δεν το πίστευα πως μπορούσα να είμαι ξανά εγώ!!! έγινα πολύ καλύτερη απο αυτό που ήμουν!! έυχομαι στα αλήθεια να βρήκες σωστή βοήθεια!!! γιατί στα αλήθεια ξέρω πως είναι!!! αν θέλεις μπορέις να επικοινωνήσιες μαζί μου και να σου τον συστήσω.. πάντως μέτα απο εμένα πήγανε 2 ακόμα φίλοι μου οι οποίοι επισκέπτονταν χρόνια άλλον γιατρό και μετά απο την δική μου βελτίωση πήγανε και αυτοί.. τώρα είναι και αυτοί καλά και "γελάμε" με αυτα που περάσαμε.. ο άνθρωπος είναι επιστήμονας !!! πραγματικα του οφείλω πολλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

μολις ειδα την λεξη κριση πανικου αμεσως εφερα στο μυαλο μου τον εαυτο μου.φετος εμφανιστηκαν σε μενα.οποια δεν το εχει βιωσει δεν μπορει να νιωσει τον εφιαλτη.εγω προσωπικα πασχα χρονια απο αρρωστοφοβια και καθε χρονο το προβλημα γινεται χειροτερο.εχει καποια κοπελα να μου προτεινει καποιον πολυ καλα ψυχιατρο στην θεσσαλονικη? :cool:

Πραγματικά σε καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά για αυτό που περνάς... το πέρασα και εγω για σχεδόν 2 χρόνια.. και το πέρασα πάρα πολύ χάλια και εγώ και η οικογένεια μου.. τον τελευταιό χρόνο απο τις κρίσεις μου πήγαινα σε 1 ψυχολόγο που υποτίθεται πως ήταν απο τις καλύτερες αλλά όπως πήγαινα έτσι και γυρνουσα.. μετα από καιρό με είδε 1 φίλη μου που περασε και αυτή τα ίδια και με σύστησε στον δικό της!!! να είναι καλά η φίλη μου και βασικά αυτός γιατί μέσα σε ένα μήνα ξανα πήρα την ζωή μου στα χέρια μου.. δεν το πίστευα πως μπορούσα να είμαι ξανά εγώ!!! έγινα πολύ καλύτερη απο αυτό που ήμουν!! έυχομαι στα αλήθεια να βρήκες σωστή βοήθεια!!! γιατί στα αλήθεια ξέρω πως είναι!!! αν θέλεις μπορέις να επικοινωνήσιες μαζί μου και να σου τον συστήσω.. πάντως μέτα απο εμένα πήγανε 2 ακόμα φίλοι μου οι οποίοι επισκέπτονταν χρόνια άλλον γιατρό και μετά απο την δική μου βελτίωση πήγανε και αυτοί.. τώρα είναι και αυτοί καλά και "γελάμε" με αυτα που περάσαμε.. ο άνθρωπος είναι επιστήμονας !!! πραγματικα του οφείλω πολλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Έχω κρισεις πανικού ομως θέλω να κάνω ενα παιδάκι? Θα τα καταφέρω? Φοβάμαι... Όταν με πιάνουν παίρνω χάπι... help:(

 

Σε παρακολουθεί κάποιος ειδικός?? μαζί του πρέπει να το συζητήσεις για να σου πει σε τι φάση βρίσκεσαι... αφού λες ότι παίρνεις και αγωγή προφανώς σε βλέπει κάποιος... μόνο αυτός μπορεί να σου απαντήσει... φίλη μου πέρασε μία περίοδο με κρίσεις πανικού (για άσχετα θέματα) και το μόνο που την ενδιέφερε ήταν να ξαναβρεί τις ισορροπίες της ... θα σε συμβούλευα πρώτα να ξεμπερδέψεις με τις κρίσεις πανικού και μετά να σκεφτείς για κάτι (παιδί) που από μόνο του έχει τεράστιες ευθύνες και δημιουργεί άγχος ούτως ή άλλως...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κρισεις πανικού ομως θέλω να κάνω ενα παιδάκι? Θα τα καταφέρω? Φοβάμαι... Όταν με πιάνουν παίρνω χάπι... help:(

 

Κάποιο ηρεμιστικό εννοείς?

Θεραπεία με αντικαταθλιπτικά έχεις κάνει? Ψυχοθεραπεία? Οι κρίσεις πανικού, όσο τρομακτικές και αν είναι αντιμετωπίζονται τις περισσότερες φορές με μεγάλη επιτυχία. Καλό θα ήταν πρώτα να ξεπεράσεις την οξεία φάση και μετά να μπεις σε μια εγκυμοσύνη και τότε ναι θα τα καταφέρεις, όπως και τόσες άλλες κοπέλες πριν από σένα!!! Να είσαι αισιόδοξη και να έχεις πίστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Κορίτσια όσες αντιμετωπίσατε κρίσεις πανικού και άγχος σε όλη την εγκυμοσύνη, τελικά πήγαν καλά τα πράγματα? Επηρέασε κάπου το μωράκι σας? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Damian boomboom είπε:

Κορίτσια όσες αντιμετωπίσατε κρίσεις πανικού και άγχος σε όλη την εγκυμοσύνη, τελικά πήγαν καλά τα πράγματα? Επηρέασε κάπου το μωράκι σας? ευχαριστώ

Γειά σου, από την αρχή μέχρι το τέλος είχα κρίσεις πανικού, δυστυχώς οι ορμόνες της κύησης κάνουν χειρότερο το άγχος. Μια χαρά πήγαν όλα έχω ένα υγιέστατο παιδάκι δυόμιση χρονών, γεννήθηκε στην ώρα του και όλα καλά με την υγεία του. Δυστυχώς εσύ επηρεαζεσαι. Ευτυχώς όχι το μωρό. Αν θες ξεκίνησε ψυχοθεραπεία αν δεν το έχεις προχωρήσει ήδη, θα σε βοηθήσει. Και μη διαβάζεις στο ίντερνετ. Με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.εχω γεννήσει είναι τριών μηνών αλλά φοβάμαι πολύ μήπως τού έκανα κακό αναπτυξιακά.εσας στο θέμα τής ανάπτυξης εξελίχθηκαν όλα ομαλά? Μιλάει κλπ? Να το χαίρεστε <3

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...