Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε μίλησαν τα παιδιά σας;


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους,

 

εχω ενα αγορακι 2μιση χρονων και ενα δευτερο 6μιση μηνων.

ο λογος που στελνω και ζηταω τις εμπειριες σας ειναι το δευτερο μου μωρακι. Γεννηθηκε φυσιολογικα 39+6, ολα καλα, γενικως πολυ χαμογελαστος και καλοβολος. Γελαει, κσεκαρδιζεται με τα παιχνιδια, συμετεχει (δεδομενης της ηλικιας του), εχει πολυ καλη βλέματικη επαφη, γυριζει στους θορυβους, αναγωριζει τους ξενους. Αυτο που κανει πανω απο την ηλικια του ειναι τα κινητικα στεκεται στην μεση του απο νωρις και θελει ολη την ωρα να ειναι ορθιος. Δεν λυγιζει τα ποδια του να κατσει κατω και με το που βρει καπου να πιαστει κανει να σηκωθει.  

 

απο την αλλη δεν κανει σχεδον καθολου φωνουλες, σχεδον τιποτα, ουτε μπαμπακισματα ακομα. Βασικα οταν του μιλαμε δεν μας απανταει με φωνουλες, κραταει το στομα του κλειστο και αλλες φορες σαν απαντηση μονο μας γελαει. Οταν του κανουμε εμεις μπαμπα-τατα, αυτος μετα απο ωρα κανει μονος του την κινηση αλλα χωρις να βγαζει ηχο (σαν να μασαει φαγητο). Για να μας μιλησει δεν ανοιγει το στομα του, κραταει τα χειλακια του ερμητικα κλειστα. μαλιστα τωρα τελευταια, ρουφαει και μεσα στο στομα του το κατω του χειλος. Παλιοτερα εκανε κατι λιγες τσιριδες, και κατι λιγα ααα-οοοο, γενικως λιγα πραγματα, μονο αρκετα μπρρρ (σαν να φυσαει με τα σαλια του). Για να καταλαβετε ξυπναει και δεν τον ακουω, κανει πιπιλα το δαχτυλο του και περιμενει. Οταν με δει απο πανω του χαμογελαει αλλα δεν μου κανει φωνουλες. Γενικως καποιες φορες, δειχνει να προσπαθει να μιλησει και φαινεται σαν να πιεζεται για να το κανει (λες και δεν εχει βρει τον τροπο ακομα).

 

επειδη εχω ενα μεγαλυτερο αγορακι που απο πολυ μικροτερη ηλικια μιλουσε μωρουδιακα, εχω μπερδευτει. Δεν με νοιαζει να αργησει να μιλησει, με νοιαζει να ειναι καλα και υγειης. Τι σημαινει αυτο που δεν κανει?  Ειναι απλα ετσι σαν χαρακτηρας, λιγομιλητος? Μηπως συμβαινει κατι αλλο? Ρωταω λοιπον αλλες μανουλες, ειχαν παιδακια που ηταν ετσι? Τελικα ποια ηταν η εξελιξη τους? Και γενικως εμπειριες απο μωρακια που δεν ακουγοντουσαν πολυ, πηγαν ολα καλα?  

 

εννοειται, εχω μιλησει με την παιδιατρο και ειναι καθυσηχαστικη, οτι ειναι ετσι η ιδιοσυγκρασια του, ειναι ομως καποια πραγματα να κανει και να περιμενουμε γιατι ειναι μικρουλης ακομα. Σε λιγες μερες που γινεται 7 μηνων εχουμε και αλλο ραντεβου.

 

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα,

 

μηπως θα μπορουσε η Grafix να μας ενημερωσει για την εξελιξη του παιδιου; Ρωταω γιατι και εμας ο μικρος εμφανισε ηπια κοιλιομεγαλια στο πισω αριστερο ημισφαιριο στην διαρκεια της εγκυμοσυνης, η οποια υποχωρησε. Τωρα ειναι περιπου 7 μηνων και δεν κανει ακομα μπαμπαλισματα, απο ομιλια μονο αααα, μπρρρρρ, και κατι τσιριδες. Γενικως πολυ λιγα πραγματα απο ομιλια.

Link to comment
Share on other sites

On 3/19/2020 at 2:51 PM, Grafix said:

Καλησπέρα στην όμορφη ομάδα! Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την γνώμη σας και τις εμπειρίες σας! Έχω ένα μπεμπη 8 μηνών & 3 ημερών και στον 6ο μήνα εγκυμοσυνης στον υπέρηχο βρέθηκε να έχει ήπια διάταση οπισθίων κοιλιων (10mm δεξιά & 9,7mm αριστερά) μετά από 3-4 επαναληπτικούς υπερήχους και στην 32 εβδομάδα κύησης άρχισε να υποχωρεί και μετά την γεννα κάναμε ξανά 2 φορες υπέρηχο εγκεφάλου και δεν υπήρχε καθόλου υγρό είχε εξαφανιστει!!

Ο μικρός φαίνεται να επικοινωνεί καλά γυρίζει όταν θέλει στο όνομα του αλληλεπιδρά με τους γύρω του κοιτάει στα μάτια όχι πάντα βέβαια.** Αυτό που με ανυσηχει περισσότερο είναι ότι δεν «μπαμπαλιζει» κοινώς δεν λέει ντα, τα, μπα και ότι λέει ένα μωρο σε αυτή την ηλικία αλλά παράγει ηχους και φωνήεντα α, Ε, ι  επισης έχει ένα μήνα που ανοιγοκλείνει τα χέρια σαν να ξύνει αντικείμενα.

Τα δικά σας παιδιά άργησαν να βγάλουν συλλαβές;

Επίσης έχω διαβάσει ότι η διάταση μπορεί να σχετίζεται και με αυτισμο;;


Πες μας σε παρακαλω πως ειναι τωρα ο μικρος. Να σου ζησει! 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, MAR.AR είπε:

Καλημερα,

 

μηπως θα μπορουσε η Grafix να μας ενημερωσει για την εξελιξη του παιδιου; Ρωταω γιατι και εμας ο μικρος εμφανισε ηπια κοιλιομεγαλια στο πισω αριστερο ημισφαιριο στην διαρκεια της εγκυμοσυνης, η οποια υποχωρησε. Τωρα ειναι περιπου 7 μηνων και δεν κανει ακομα μπαμπαλισματα, απο ομιλια μονο αααα, μπρρρρρ, και κατι τσιριδες. Γενικως πολυ λιγα πραγματα απο ομιλια.

Δ μπορω να σε βοηθήσω με την κοιλιομεγαλια

Αλλα από μόνο του 7μ αν δ μπαμπαλιζει δ ειναι κτ ανησυχητικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Νεκταρινακι είπε:

Ναι αν μπορούν τα κορίτσια να μας ενημερώσουν για τα μωράκια που δε μπαμπαλιζαν! Εμείς 9 μηνών κι ακόμη σχεδόν τίποτα.. :/

Αντικειμενικά η κορη μου ηταν ένα μωρό που δ μπαμπαλιζε. Μεχρι 6μ έβγαζε κτ κραυγουλες.9μ ήταν το πρώτο που έλεγε σαν λέξη μαμαμα μέσα στο κλάμα της κ ηθελε εμενα, ηταν αρκετά συνειδητό. Εξακολούθησε να είναι ένα λιγομιλητο μωρακι. Δ μπαμπαλιζε, ελεγε μόνο ότι ήθελε. Στον χρονο ήξερε αρκετά ζωακια, κ καποια βασικά μαμα-μπαμπα-γιαγια-παπα(για παππου, παπούτσια) - μπα(μπάλα) κ περίπου 3 δικης της εμπνευσης

Δ θα έλεγα ότι άργησε να μιλήσει, κινητικά ήταν αρκετά μπροστά ομως

Πάντως ότι είπε το ειπε καθαρα

Κ ειναι ακομη λιγομιλητη

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Αντικειμενικά η κορη μου ηταν ένα μωρό που δ μπαμπαλιζε. Μεχρι 6μ έβγαζε κτ κραυγουλες.9μ ήταν το πρώτο που έλεγε σαν λέξη μαμαμα μέσα στο κλάμα της κ ηθελε εμενα, ηταν αρκετά συνειδητό. Εξακολούθησε να είναι ένα λιγομιλητο μωρακι. Δ μπαμπαλιζε, ελεγε μόνο ότι ήθελε. Στον χρονο ήξερε αρκετά ζωακια, κ καποια βασικά μαμα-μπαμπα-γιαγια-παπα(για παππου, παπούτσια) - μπα(μπάλα) κ περίπου 3 δικης της εμπνευσης

Δ θα έλεγα ότι άργησε να μιλήσει, κινητικά ήταν αρκετά μπροστά ομως

Πάντως ότι είπε το ειπε καθαρα

Κ ειναι ακομη λιγομιλητη

Σε ευχαριστώ πολύ! Δηλαδή το μπαμπαλισμα τελικά είναι σαν το μπουσουλημα? Το κάνουν τα περισσότερα μωρά αλλά υπάρχουν και κάποια που περπατούν κατευθείαν? Αναφέρεται όμως ως τόσο σημαντικό στάδιο προς την ομιλία. Δεν ξέρω τι να πω, έχω αγχωθει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Δηλαδή το μπαμπαλισμα τελικά είναι σαν το μπουσουλημα? Το κάνουν τα περισσότερα μωρά αλλά υπάρχουν και κάποια που περπατούν κατευθείαν? Αναφέρεται όμως ως τόσο σημαντικό στάδιο προς την ομιλία. Δεν ξέρω τι να πω, έχω αγχωθει αρκετά.

Δ ξερω αν αναπτυξιακα είναι σαν το μπουσουλημα

Πάντως η κορη μου μπουσουλησε ενώ έκανε βηματα

Θύμισε μου, είναι 9μ η μικρη σου; τι σας λέει ο γιατρός σας; 

Δ εννοω οτι δ θα μπαμπαλισει καθόλου. Αλλα δ ξερω κ τι περιμένεις. Αλλα αυτο που κάθονται παίζουν κ τα ακούς να μιλάνε μονα, η μεγάλη δ το εκανε ποτέ. Βγαίναμε βολτα κ η φωνή της δ ακουγόταν καθόλου. Σχεδόν κάθε μέρα μπορεί να έκανε κάποιους ήχους, οχι όμως πολλές φορές κ για ώρα. Κ ηταν πιο πολύ με κάποια αιτία. Όπως το μαμαμα που ανεφερα

Δ θυμαμαι πολλές λεπτομέρειες πια είναι η αλήθεια. Αλλα πχ 6μ έκανε φούσκες με τα σάλια, εκανε μπρ.. Με τα χείλια, φώναζε α, ε οποτε πιο συνειδητα 9-12μ θα φώναζε κανένα αντε, μπα(μπαμπα)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , vicky86 είπε:

Δ ξερω αν αναπτυξιακα είναι σαν το μπουσουλημα

Πάντως η κορη μου μπουσουλησε ενώ έκανε βηματα

Θύμισε μου, είναι 9μ η μικρη σου; τι σας λέει ο γιατρός σας; 

Δ εννοω οτι δ θα μπαμπαλισει καθόλου. Αλλα δ ξερω κ τι περιμένεις. Αλλα αυτο που κάθονται παίζουν κ τα ακούς να μιλάνε μονα, η μεγάλη δ το εκανε ποτέ. Βγαίναμε βολτα κ η φωνή της δ ακουγόταν καθόλου. Σχεδόν κάθε μέρα μπορεί να έκανε κάποιους ήχους, οχι όμως πολλές φορές κ για ώρα. Κ ηταν πιο πολύ με κάποια αιτία. Όπως το μαμαμα που ανεφερα

Δ θυμαμαι πολλές λεπτομέρειες πια είναι η αλήθεια. Αλλα πχ 6μ έκανε φούσκες με τα σάλια, εκανε μπρ.. Με τα χείλια, φώναζε α, ε οποτε πιο συνειδητα 9-12μ θα φώναζε κανένα αντε, μπα(μπαμπα)

Είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις, τουλάχιστον μέχρι τώρα που είναι 9 μηνων... Δηλαδή κάνει φωνουλες "ε,ο,α" κ σε διαφορετικούς τόνους, άλλες φορές μακρόσυρτα, άλλες κοφτά κλπ, κάνει αυτό που λες με τα χείλια συνεχώς "μπρρ", όταν κλαίει λέει κανένα "μαμ" "Αμπού". Αυτά! Πριν κάνα δεκαήμερο είχε πει κι ένα "αδαδα" κ χάρηκα αλλά αυτό ήταν, δεν είπε άλλο!

Η παιδίατρος δεν έχει ανησυχήσει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, MAR.AR είπε:

Καλημερα,

 

μηπως θα μπορουσε η Grafix να μας ενημερωσει για την εξελιξη του παιδιου; Ρωταω γιατι και εμας ο μικρος εμφανισε ηπια κοιλιομεγαλια στο πισω αριστερο ημισφαιριο στην διαρκεια της εγκυμοσυνης, η οποια υποχωρησε. Τωρα ειναι περιπου 7 μηνων και δεν κανει ακομα μπαμπαλισματα, απο ομιλια μονο αααα, μπρρρρρ, και κατι τσιριδες. Γενικως πολυ λιγα πραγματα απο ομιλια.

Κοιλιομεγαλια είχε φανεί κ στον μικρό μου γιο στη Β επιπέδου όπου είχε υποχωρήσει μέχρι να γεννήσω όπως μας είχε πει τότε ο γυναικολόγος είναι σύνηθες στα αγόρια αυτό, ο μικρός μου είναι 28 μηνών κ η ανάπτυξη του είναι μια χαρά...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις, τουλάχιστον μέχρι τώρα που είναι 9 μηνων... Δηλαδή κάνει φωνουλες "ε,ο,α" κ σε διαφορετικούς τόνους, άλλες φορές μακρόσυρτα, άλλες κοφτά κλπ, κάνει αυτό που λες με τα χείλια συνεχώς "μπρρ", όταν κλαίει λέει κανένα "μαμ" "Αμπού". Αυτά! Πριν κάνα δεκαήμερο είχε πει κι ένα "αδαδα" κ χάρηκα αλλά αυτό ήταν, δεν είπε άλλο!

Η παιδίατρος δεν έχει ανησυχήσει ακόμα...

Εμενα σαν μαμα φυσικά, οχι σαν ειδικός, μια χαρα μου ακούγονται 

Δ ξερω ποσο εύκολα κλείνεις ραντεβού σε αναπτυξιολογο, εγω θα ελεγα να το έχεις στον νου σου για τον χρόνο, επειδή νομίζω σε αγχώνει αρκετά μόνο το λεω

Κ μεχρι τοτε, πολλα τραγουδάκια κ να της μιλάς πολυ

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, xaroumenh mama said:

Κοιλιομεγαλια είχε φανεί κ στον μικρό μου γιο στη Β επιπέδου όπου είχε υποχωρήσει μέχρι να γεννήσω όπως μας είχε πει τότε ο γυναικολόγος είναι σύνηθες στα αγόρια αυτό, ο μικρός μου είναι 28 μηνών κ η ανάπτυξη του είναι μια χαρά...!

σ'ευχαριστω πολυ, και εμας υποχωρησε πριν γεννησω και γενικως ολα οκ. Εσενα ο μικρος σου εκανε πολλες φωνουλες-μπαμπαλισε και ποτε? συγνωμη για τις ερωτησεις. πρωτη φορα γραφω σε forum και δεν ξερω και αν απανταω στο σωστο σημειο. Ελπιζω να το δεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 25/8/2020 at 2:28 ΠΜ, MAR.AR είπε:

Καλημερα,

 

μηπως θα μπορουσε η Grafix να μας ενημερωσει για την εξελιξη του παιδιου; Ρωταω γιατι και εμας ο μικρος εμφανισε ηπια κοιλιομεγαλια στο πισω αριστερο ημισφαιριο στην διαρκεια της εγκυμοσυνης, η οποια υποχωρησε. Τωρα ειναι περιπου 7 μηνων και δεν κανει ακομα μπαμπαλισματα, απο ομιλια μονο αααα, μπρρρρρ, και κατι τσιριδες. Γενικως πολυ λιγα πραγματα απο ομιλια.

Καλησπέρα, θα ήθελα να σας ρωτησω για το παιδάκι σας. Υπήρχε όντως λόγος ανησυχίας η οχι;γιατί μόλις μας διαγνώστηκε στην Β επιπέδου οριακή κοιλιομεγαλια, και έχω αγχος. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2022 at 12:29 AM, Marine A said:

Καλησπέρα, θα ήθελα να σας ρωτησω για το παιδάκι σας. Υπήρχε όντως λόγος ανησυχίας η οχι;γιατί μόλις μας διαγνώστηκε στην Β επιπέδου οριακή κοιλιομεγαλια, και έχω αγχος. 

Καλημερα, μην αγχωνεστε καθολου!! ευτυχως τσαμπα το αγχος και η στεναχωρια, ειναι 2χρονων και δεν σταματαει να μιλαει, να τραγουδαει! ξεκινησε να μιλαει απο 1ετους , ολα οκ, ολα φυσιολογικα!! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...