Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, mama16 said:

Σε ποια ηλικία τα παιδιά σας άρχισαν να λένε το "ρ"? Εμένα σε ένα μήνα κλείνει τα 4 κ ακόμα το λέει "γιο". Πχ νεγιο αντί για νερό

Ο γιος μου μίλησε πολυ νωρίς, και μάλιστα πολυ καθαρά...το ρο το κατέκτησε λίγο πριν κλείσει τα 4 (δεν θυμάμαι ακριβώς πότε σίγουρα όμως ήταν κοντά στην δική σας ηλικία), ξαφνικά μπήκε μία μέρα στο αυτοκίνητο από το σχολείο και άρχισε να προφέρει το ρο κανονικά, απο την μία η μέρα στην άλλη. Μάλιστα είχε ενθουσιαστεί τόσο που έβαζε ρο σε όλες τις λέξεις..(σαν να άκουγες κρητικό από τα Ανώγεια ένα πράγμα χαχαχα ), είχα αγχωθεί πολύ γιατί σε σχέση με τον λόγο του θεωρούσα πως είχε καθυστερήσει ,  όμως ο γιατρός μου έλεγε πως είναι σύνηθες αυτό και πως μέχρι τα 5 θα το προφέρει σωστά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, mama16 είπε:

Σε ποια ηλικία τα παιδιά σας άρχισαν να λένε το "ρ"? Εμένα σε ένα μήνα κλείνει τα 4 κ ακόμα το λέει "γιο". Πχ νεγιο αντί για νερό

κ η δικια μου λιγο πριν παει προνηπια.εκεινο το καλοκαιρι δλδ.τα 4τα εκλεισε σεπτεμβρη.μιλουσε απο 2αλλα οχι πληρως κατανοητα κ απο τα 3πολυ καλα

ο μικρος που τωρα κλεινει τα 4 δ μιλαει τοσο καθαρα.γενικα τα περισσοτερα τα κανει κανενα εξαμηνο αργοτερα σε σχεση με την αδερφη του.μπορει να πει ρ,αλλα ειδικα οταν βιαζεται δ τα λεει καθαρα

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Σε ποια ηλικία τα παιδιά σας άρχισαν να λένε το "ρ"? Εμένα σε ένα μήνα κλείνει τα 4 κ ακόμα το λέει "γιο". Πχ νεγιο αντί για νερό

Δεν θυμάμαι από ποτέ το είπε αλλά τώρα τις περισσότερες φορές το λέει αρκετά καθαρα. Άλλες όταν βιάζεται το λέει λο. "Μαμά μαμά" μου λέει μία φορά "κοίτα την μπάλα δίπλα στο τραίνο!  Ή μπάλα ανεβηκε!" Περιττό να σου πω πως εψαχνα να βρω μπάλα μέχρι να καταλάβω ότι εννοούσε την μπάρα! :D

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ said:

Δεν θυμάμαι από ποτέ το είπε αλλά τώρα τις περισσότερες φορές το λέει αρκετά καθαρα. Άλλες όταν βιάζεται το λέει λο. "Μαμά μαμά" μου λέει μία φορά "κοίτα την μπάλα δίπλα στο τραίνο!  Ή μπάλα ανεβηκε!" Περιττό να σου πω πως εψαχνα να βρω μπάλα μέχρι να καταλάβω ότι εννοούσε την μπάρα! :D

και εμένα έλεγε το ''ρ'', ''λ''...και μία μέρα τελειώνοντας το ωδείο βγήκε γεμάτος χαρά και φώναζε πως η  κυρία του τους χάρισε μαράκες.....χαχαχαχαχαχαχα ακόμα θυμάμαι το σοκ:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 25 λεπτά , vtgian είπε:

Και εμένα λίγο πριν τα τέσσερα το βρήκε το ρο. Γενικός κανόνας είναι ότι όταν φτάσει νήπιο (5) και δεν αρθρώνει σωστά, τότε το ψάχνουμε άμεσα ώστε δημοτικό να πάει έτοιμο. Στο νηπιαγωγείο μας πάντως τα προνηπιάκια ακόμα μασάνε γράμματα.

 

Μου θυμίσατε που είχαμε φίλη  Άννα-Μαρία και η δική μου τη φώναζε "ανωμαλία" :D

Χαχαχα τώρα τι μου θυμισες... Όταν ήμουν μικρή, νομίζω πρώτη γυμνασίου με μια φίλη μου ερχόταν από καμία φορά μαζί μας ένα γειτονακι κ το προσεχαμε (πρέπει να πήγαινε νηπιαγωγείο). Δεν έλεγε σωστά το ζ.. το έλεγε δ. Κ έπαιζε τάχα ότι δίνει μια παράσταση κ έλεγε: Αρχίζει ελληνική ταινία.. το αρχίζει όμως το έλεγε με δέλτα. Εμείς γελούσαμε κ την λεγαμε να το πει ξανά κ ξανά δήθεν ότι το λέει πολύ ωραία αλλά εμείς γελούσαμε με την πρώτη λέξη!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα γίνει 3 την άλλη βδομάδα και το λέει καθαρά εδώ και καιρό, αλλά δεν θυμάμαι πότε το είπε πρώτη φορά, γύρω στα 2.5. Δεν το λέει καθαρά όταν είναι συνδυασμό με άλλα σύμφωνα, πχ δεν μπορεί να πει εργαστήριο. Αν και τώρα που το σκέφτομαι το πρόβλημα είναι με το "γ" όχι με το ρ, θα πει δηλαδή ζωραφισουμε, θα φάει το γ δηλαδή. Γ + φωνηεν όμως λέει καθαρά

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τους συνδυασμους το παρατηρησα κ εγω.ενω εμαθε το ρ την δυσκολευε σε συνδυασμο με αλλα συμφωνα.κ μαλιστα το τρ ηταν το τελευταιο που καταφερε(μεσα σε 2μ περιπου)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Εμένα θα γίνει 3 την άλλη βδομάδα και το λέει καθαρά εδώ και καιρό, αλλά δεν θυμάμαι πότε το είπε πρώτη φορά, γύρω στα 2.5. Δεν το λέει καθαρά όταν είναι συνδυασμό με άλλα σύμφωνα, πχ δεν μπορεί να πει εργαστήριο. Αν και τώρα που το σκέφτομαι το πρόβλημα είναι με το "γ" όχι με το ρ, θα πει δηλαδή ζωραφισουμε, θα φάει το γ δηλαδή. Γ + φωνηεν όμως λέει καθαρά

Και η δικιά μου 3 ετών επίσης λέει το ρ κανονικά αλλά στους συνδυασμούς συμφώνων το χάνει. Το άσπρο πχ το λέει "άσπο" (ή μάλλον "άθπο" γιατί ακόμα το σ είναι θ). Πριν λόγους μήνες το έλεγε "άπο" οπότε όσο πάει προσθέτουμε και κάτι ;-).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 hours ago, mama16 said:

Οπότε κορίτσια έχω ένα χρόνο ακόμα να αγχωθω!!! :D

Nαι μην αγχώνεσαι ακόμα, απλά το παρακολουθείς και αν σε έναν χρόνο δεν το έχει κατακτήσει βλέπεις λογοθεραπευτή.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

και εμένα έλεγε το ''ρ'', ''λ''...και μία μέρα τελειώνοντας το ωδείο βγήκε γεμάτος χαρά και φώναζε πως η  κυρία του τους χάρισε μαράκες.....χαχαχαχαχαχαχα ακόμα θυμάμαι το σοκ:lol:

Κλάμα! Πήρε χθες το κουτί του καφέ και το κουνούσε τσικι τσικι μου λέει μαμά παίζω μαλάκες :lol: εντωμεταξυ δεν έχουμε, στο σχολείο λογικά τις έχουν, όλες οι δασκάλες  πανελλήνια ακούνε κάθε μέρα μαλάκες και μαλάκες! 

Και μένα τρία παρά το ρ ακόμα είναι λρ και κάτι σαν γ αν και καμιά φορά ακούγεται "καθαρά" πχ στο κρεβάτι στο τραπέζι αλλά σαν απόηχος ίσα να πεις κάτι άκουσα! 

Έχει ακόμα πάντως μαμα πολύ καιρό μπροστά. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Εμένα επίσης τρία παρα,  το ρ το λέει λιο. Τώρα τελευταία αυτό, πριν το ελεγε σαν αγγλικό r, έναν αχνό ήχο ίσα που ακούγονταν. Ούτε το λ λέει ομως. Κι αυτό λιο. 

 

Συνδυασμους συμφώνων των τελευταίο καιρό τους πετυχαίνει τους περισσότερους. Χτες μόλις είπε πεντακάθαρα μια μεγάλη λέξη που ξέχασα ποια είναι, αλλά θυμάμαι ότι την επαναλάμβανε χαρούμενος. Τον καυστηρα στην αρχή τον ελεγε καψηρα αλλά τώρα το ξεχώρισε κι αυτ.

 

Οταν μιλάει γρήγορα κ λέει πολλές λέξεις καμία φορά το σ το κάνει θ. 

 

Γενικα πάντως παρολο που άργησε στην ομιλία, τώρα τα λέει όλα καθαρα εκτός από το λ/ρ. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα 3 ετών και δεν λέει ρ και λ. Επιπλέον ενώ λέει το σ, όταν μιλάει το χρησιμοποιεί το θ. Λέει πχ καναπεθ, ενώ αν του ζητήσεις να το πει, το λέει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...