Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομιλια - Παιδι 7 ετων δυσκολευεται να προφερει το ρ και το λ


Recommended Posts

Θα ηθελα την δικια σας εμπειρια. Ο γιος μου 7 ετων και ακομα δεν λεει τα γραμματα ρ και λ. Κανουμε λογοθεραπεια εδω και δυο χρονια χωρις αποτελεσμα. Εσεις πως το αντιμετωπισατε παρομοια θεματα? Μηπως υπαρχουν εξειδικευμενοι θεραπευτες που ασχολουνται με μεγαλυτερα παιδακια? Μενω κοντα στη Θεσσαλονικη και αν γνωριζετε ειδικους θα ηθελα να μου τους αναφέρεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 16/1/2023 at 5:52 ΠΜ, ΕλένηΠ είπε:

Θα ηθελα την δικια σας εμπειρια. Ο γιος μου 7 ετων και ακομα δεν λεει τα γραμματα ρ και λ. Κανουμε λογοθεραπεια εδω και δυο χρονια χωρις αποτελεσμα. Εσεις πως το αντιμετωπισατε παρομοια θεματα? Μηπως υπαρχουν εξειδικευμενοι θεραπευτες που ασχολουνται με μεγαλυτερα παιδακια? Μενω κοντα στη Θεσσαλονικη και αν γνωριζετε ειδικους θα ηθελα να μου τους αναφέρεται

 

Μέχρι την πρώτη δημοτικού και αν δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι (πχ ανατομικοί ή άλλοι) η άρθρωση πρέπει να έχει καθαρίσει. Συνήθως από το προνήπιο, όταν εντοπίζουν τέτοια δυσκολία οι νηπιαγωγοί κατευθύνουν τους γονείς προς λογοθεραπεία και 1-2 χρόνια σε τυπικές περιπτώσεις αρκούν.

Όταν ξεκινήσατε είχατε και άλλα θέματα άρθρωσης που βελτιώθηκαν, ή μόνο αυτά; Τι εξήγηση σας δίνουν από το κέντρο; 

Προσωπικά γνωρίζω μια λογοθεραπεύτρια στη Θεσσαλονίκη που έκανε εξαιρετική δουλειά στο βαφτισιμιό μου σε μεγαλύτερη ηλικία (με σοβαρό ανατομικό θέμα από χειρουργείο) ονομάζεται Καλλίνου Μάγδα, αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω περιοχή ή άλλες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...