Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τα δυσκολα συμφωνα σ,ψ,ξ,ρ νομιζω μεχρι 5-5,5 πρεπει να ξεκαθαριζουν.

Γι'αυτο και μεις κανουμε λογοθεραπεια.

Και έχει αποτελέσματα η λογοθεραπεία;

Πόσο κοστίζει περίπου;

Link to comment
Share on other sites

Για να παει ένα παιδί για λογοθεραπεία, πρέπει πρώτα να το δει ειδικός αναπτυξιολόγος (στο Παίδων αν εισαι Αθήνα) και απο εκεί παίρνεις μία βεβαίωση για το ταμείο σου που περιγράφει αναλυτικά το τι χρειάζεται να κάνει το παιδί. Τώρα... το τι καλύπτει κάθε ταμείο.. εξαρτάται... αν θέλεις να σου πω για ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) να γελάσεις και λίγο να ευθυμήσουμε...

Πάντως σε γενικές γραμμές πρέπει να έχει κατακτήσει όλα τα σύμφωνα (με τελευταίο το Δ και το Ρ) πριν πάει στην Α' Δημοτικού.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Για να παει ένα παιδί για λογοθεραπεία, πρέπει πρώτα να το δει ειδικός αναπτυξιολόγος (στο Παίδων αν εισαι Αθήνα) και απο εκεί παίρνεις μία βεβαίωση για το ταμείο σου που περιγράφει αναλυτικά το τι χρειάζεται να κάνει το παιδί. Τώρα... το τι καλύπτει κάθε ταμείο.. εξαρτάται... αν θέλεις να σου πω για ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) να γελάσεις και λίγο να ευθυμήσουμε...

Πάντως σε γενικές γραμμές πρέπει να έχει κατακτήσει όλα τα σύμφωνα (με τελευταίο το Δ και το Ρ) πριν πάει στην Α' Δημοτικού.

 

Οχι δεν με ενδιαφέρει το κρατικό τιμολόγιο, οι τιμές των λογοθεραπευτών μόνο. Αλλά, φαντάζομαι, ψίχουλα δίνουν έ; :roll:

 

Και η διαδικασία με ενδιαφέρει φυσικά, π.χ. μαζί με τους γονείς γίνεται θεραπεία, δίνονται ασκήσεις για το σπίτι, οδηγίες στο οικογενειακό περιβάλλον, τέτοια πράγματα ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα ο γιός μου μίλησε πολύ γρήγορα και πολύ καθαρά. 20 μηνών είπε και όλα τα σύμφωνα σωστά. ο δικός μου δυσκολεύτηκε περισσότερο με το ψι παρά με το ρο. τον έβαζα να πει ψιψίνα και ψυγείο πολλές φορές και εκείνος το έβρισκε παιχνίδι μέχρι που λύθηκε η γλώσσα του και μετά μας ζάλισε!!!!

 

 

η κόρη ενός φίλου είπε το ρο πριν μερικούς μήνες και το παιδάκι είναι ήδη στην πρώτη δημοτικού.

 

 

μην τρελένεσαι όμως. το κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς. δεν πρέπει να το πιέσεις γιατί έτσι θα το αγχώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία μοιάζει περισσότερο με παιχνίδι, διαρκεί 3/4 της ώρας, το κάθε παιδί είναι μόνο του με τη λογοθεραπεύτρια και του δίνονται κάποιες εργασίες (λεξούλες) που πρέπει να τις κάνει με το γονιό στο σπίτι.

 

Οσο για τα ψίχουλα... έχεις δίκιο! (σε αντίθεση με τις "φρατζόλες" που πληρώνουμε κάθε μήνα). :lol:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

με καλυψε σε ολα η maryp....και μην περιμενεις γρηγορα αποτελεσματα,συνηθως τρεναρουν πολυ τα μαθηματα για να εχουν κερδη βεβαιως βεβαιως....

εμεις απο τον Φεβρουαριο το ρ το καταφεραμε αλλα το σ ακομη προσπαθει.....

εγω πληρωνω 27 ευρω(επαρχια)

Link to comment
Share on other sites

με καλυψε σε ολα η maryp....και μην περιμενεις γρηγορα αποτελεσματα,συνηθως τρεναρουν πολυ τα μαθηματα για να εχουν κερδη βεβαιως βεβαιως....

εμεις απο τον Φεβρουαριο το ρ το καταφεραμε αλλα το σ ακομη προσπαθει.....

εγω πληρωνω 27 ευρω(επαρχια)

την μιση ωρα
Link to comment
Share on other sites

συνηθως τρεναρουν πολυ τα μαθηματα για να εχουν κερδη βεβαιως βεβαιως....

Αυτό σκέφτομαι, άν τα παρατείνουν τα μαθήματα τόσο, μήπως φτάνει με τον καιρό η φυσιολογική ανάπτυξη του λόγου και ψευδώς αποδίδεται στην λογοθεραπεία; :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το θεμα ειναι οτι δεν ξερεις αν θα το πει συντομα το παιδι....

πρεπει να μαθει να τοποθετει σωστα την γλωσσα του ωστε πηγαινοντας στο δημοτικο να μιλαει οσο το δυνατον σωστα και για την δικη του ψυχολογια(μην το κοροιδευουν αλλα παιδια,μην το διορθωνει η δασκαλα κτλ)

Link to comment
Share on other sites

εαν εχει προβλημα το παιδι κ δεν αντιμετωπιστει με λογοθεραπεια,τοτε μπορει να μην μπορεσει ποτε να το ξεπερασει,δηλ η δυσλεξια εχει σταδια εαν το προλαβεις στην αρχη μετα την πρωτη δημοτικου εχεις ενα 75% να το αποκαταστισεις εαν το καταλαβεις στην τριτη ταξη του δημοτικου τοτε εχεις ενα 55%.Οποτε προτιμας να πληρωσεις κατι παραπανω, παρα να μην μπορεσει το παιδι σου να πει η να γραψει κατι οταν θα πρεπει κ να μεινει κ πισω στο σχολειο

Link to comment
Share on other sites

εαν εχει προβλημα το παιδι κ δεν αντιμετωπιστει με λογοθεραπεια,τοτε μπορει να μην μπορεσει ποτε να το ξεπερασει,δηλ η δυσλεξια εχει σταδια εαν το προλαβεις στην αρχη μετα την πρωτη δημοτικου εχεις ενα 75% να το αποκαταστισεις εαν το καταλαβεις στην τριτη ταξη του δημοτικου τοτε εχεις ενα 55%.Οποτε προτιμας να πληρωσεις κατι παραπανω, παρα να μην μπορεσει το παιδι σου να πει η να γραψει κατι οταν θα πρεπει κ να μεινει κ πισω στο σχολειο

Δηλαδή η μη σωστή προφορά των συμφώνων είναι δυσλεξία;

Πίστευα πως ωρισμένους συνδυασμούς συμφώνων δεν προφέρουν σωστά οι δυσλεξικοί :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ο Νικος τα είπε όλα αμεσως, καθαρά και χωρίς προβληματα.

 

Ο Φάνης πριν 15 ημέρες (δηλαδή στα 3 και 3 μηνών περίπου) είπε το ρ :D και φυσικά εγινε παρτυ στο σπίτι!!!

 

Πιστεύω οτι ειναι θεμα παιδιού :wink:

 

Οπως και να εχει δεν θελει ποτε πιεση... μονα τους ξυπνανε ενα πρωί και μιλανε διαφορετικα :D

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι εγω σαν παραδειγμα εφερα την δυσλεξια οτι εαν δεν το προλαβεις στην αρχη μετα δεν μπορεις να κανεις τιποτα απολυτως, κ δυστυχως οσες συνεδριες κ να κανει το παιδι δεν θα εχει ποτε το αποτελεσμα που θα ειχε εαν το εκανε πιο νωρις.Αυτο γινεται στην συγκεκριμενη παθηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εαν εχει προβλημα το παιδι κ δεν αντιμετωπιστει με λογοθεραπεια,τοτε μπορει να μην μπορεσει ποτε να το ξεπερασει,δηλ η δυσλεξια εχει σταδια εαν το προλαβεις στην αρχη μετα την πρωτη δημοτικου εχεις ενα 75% να το αποκαταστισεις εαν το καταλαβεις στην τριτη ταξη του δημοτικου τοτε εχεις ενα 55%.Οποτε προτιμας να πληρωσεις κατι παραπανω, παρα να μην μπορεσει το παιδι σου να πει η να γραψει κατι οταν θα πρεπει κ να μεινει κ πισω στο σχολειο

Δηλαδή η μη σωστή προφορά των συμφώνων είναι δυσλεξία;

Πίστευα πως ωρισμένους συνδυασμούς συμφώνων δεν προφέρουν σωστά οι δυσλεξικοί :roll:

μην αγχωνεσαι κατ'αρχην :D αν το παιδι σου ειναι κοντα στα 5 και δεν τα προφερει σωστα πηγαινε να το δει ενας αναπτυξιολογος και θα σου πει.Η μη σωστη προφορα συνφωνων δεν ειναι δυσλεξια μην τρελενεσαι.....

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι εγω σαν παραδειγμα εφερα την δυσλεξια οτι εαν δεν το προλαβεις στην αρχη μετα δεν μπορεις να κανεις τιποτα απολυτως, κ δυστυχως οσες συνεδριες κ να κανει το παιδι δεν θα εχει ποτε το αποτελεσμα που θα ειχε εαν το εκανε πιο νωρις.Αυτο γινεται στην συγκεκριμενη παθηση

Ναι καταλαβαίνω οτι η πρόληψη είναι καλλίτερη απ'την θεραπεία αλλά εδώ μιλάμε για προφορά συμφώνων, ενώ η δυσλεξία έχει ένα σωρό άλλα σοβαρά και αναγωρίσιμα συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

εγω το ανεφερα αυτο γιατι καποιος σου ειπε οτι εαν το αφησεις το παιδι μπορει να μην χρειαστει καν λογοθεραπευτρια,κ εγραψα σαν παραδειγμα την δυσλεψια ,κ οπως εγραψες η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι εγω σαν παραδειγμα εφερα την δυσλεξια οτι εαν δεν το προλαβεις στην αρχη μετα δεν μπορεις να κανεις τιποτα απολυτως, κ δυστυχως οσες συνεδριες κ να κανει το παιδι δεν θα εχει ποτε το αποτελεσμα που θα ειχε εαν το εκανε πιο νωρις.Αυτο γινεται στην συγκεκριμενη παθηση

Ναι καταλαβαίνω οτι η πρόληψη είναι καλλίτερη απ'την θεραπεία αλλά εδώ μιλάμε για προφορά συμφώνων, ενώ η δυσλεξία έχει ένα σωρό άλλα σοβαρά και αναγωρίσιμα συμπτώματα.

 

Ακριβώς γι'αυτό ειναι χρήσιμο να δει το παιδί μία αναπτυξιολόγος του Παίδων πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε. Παίρνεις τηλ στο Αγλαϊα Κυριακού, κλείνεις ραντεβού (θα είναι πολύ καιρό μετά, εγώ πήρα πέρσι στις γιορτές και μου το κλείσανε για Απρίλιο), αλλά μόνο εκεί ξέρουν να σου πουν ΑΝ χρειάζεται, ΤΙ χρειάζεται!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα.Ο γιος μου είναι 4 ετών και ακόμα δεν προφέρει το ρο καθαρά.Ξέρει μήπως καμιά κοπέλα μέχρι πότε πρέπει να περιμένω για να ζητήσω συνδρομή λογοπεδικού?

Link to comment
Share on other sites

μεχρι 6 χρ. περιπου. Καλο ειναι πριν αρχισει την πρωτη δημοτικου να το δει ειδικος αν δεν τα καταφερει. ο δικος μου σχεδον 5 χρ. και αρχισε να το λεει οχι εντελως καθαρα και οχι παντα, αλλά εχω χρονο ακομα:P

Link to comment
Share on other sites

λενε οτι δεν ειναι σωστο αλλα εγω τη διορθωνα και της ελεγα πεστο καθαρα και καναμε και κατι σε στυλ ασκησεις δηλαδη ...της ελεγα πες ρολοι και γενικα λεξεις με ρο!! Πολυ γρηγορα το εφτιαξε το ρο της και εδω και πολυ καιρο το λεει καθαρα...ειμαστε 5 χρονων τωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η δική μου είναι 5,5χρ το λέει το ρ όταν της το ζητήσω αλλά περισσότερο βαριέται και το αντικαθιστά με το λ.

1 Πρέπει να κάνει από τώρα λογοθεραπεία ή να περιμένω μπας και το φτιάξει?

2 Τις συνεδρίες τις κάνουμε στο ΙΚΑ (μένουμε στη Θεσσαλονίκη)?:confused::(

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα σας.ειμαι πολυ προβληματισμενη.η κορη μου ειναι 5ετων και παει νηπιαγωγειο.δεν λεει ακομα το ρ το λεει λ δηλαδη λεει κατελινα ή καλεκλα.γενικα δεν εχουμε καποιο αλλο προβλημα.μερικες φορες μονο μπορει να μπερδεψει καποιες λεξεις οπως τη λεξη γευμα να την πει βγευμα αλλα αν την διορθωσω την λεει.η δασκαλα της μου ειπε οτι χρειαζεται λογοθεραπεια.η παιδιατρος που την εχει ακουσει μου λεει οτι δεν υπαρχει λογος ειναι η πρωτη φορα που εχει επαφη με το σχολειο και ειναι φυσιολογικο στην ηλικια της να μην μπορει να πει το ρ.δεν ξερω τι να κανω.η αληθεια ειναι οτι λογω του μικροτερου αδελφου της χαιδευοταν πολυ πριν παει σχολειο ελεγε ταλετα και οχι καλεκλα οπως λεει τωρα.θα ηθελα να μου πειτε χρειαζεται ειδικο το παιδι μου?δεν ειναι φυσιολογικο για την ηλικια της να μην λεει το ρ η να μπερδευει καποιες λεξεις?

Twh6p3.png

WWMCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...