Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλή σας ημέρα,

Έχω ένα παιδακι κοντα στα 3 που με έχει προβληματισει η επιλεκτική του ομιλία.

 

Τους τρεις τελευταίους μηνες έχει λυθεί, κάνει προτασεις με 3 κ 4 λέξεις, εμπλουτίζει καθημερινά το λεξιλόγιο του. Παρ ολ αυτά έχω παρατηρήσει πως όταν βρίσκεται με κόσμο για λίγη ώρα είτε δεν μιλάει καθόλου είτε μιλάει χωρίς να καταλάβεινει ο άλλος ξεκάθαρα το τι λέει. Από την άλλη όταν υπάρχει κόσμος και πέρναει ώρα μαζί του, μιλάει κανονικά. Ίσως να νιώθει πιο οικεία και να εκφραζεται καλύτερα.

 

Στον παιδικό σταθμό μου ανέφερε η δασκάλα του ότι το κάνει και ότι νευριάζει οταν δεν είναι κατανοητό αυτό που λεει. Στο σπίτι αυτό δεν συμβαινει, δεν το έχω δει ποτέ να νευριάζει επειδή δεν μπορεί να πει κάτι ίσα ίσα που με μιμείται και προσπαθεί να το πει αργά αργά όπως το λέω εγώ, ξανά και ξανά! 

Ρώτησα για το πως τον αντιμετωπίζουν και μου είπε η δασκάλα του ότι τον ξαναρωτάει και μετά την 3η φορά εκείνος νευριάζει. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο είναι βοηθητική αυτη η προσέγγιση.Θέλω να το συζητήσω μαζί της, νομίζω ότι χρειάζεται περισσότερη συζήτηση με το παιδί αλλά δεν θέλω να κάνω και υποδείξεις καθώς δεν γνωρίζω τον τρόπο που θα βοηθούσε το παιδί να εκφραζεται καλύτερα.

 

Να αναφέρω ότι το παιδί πάει και γυρνάει από τον παιδικό σταθμό μέσα στην τρελή χαρά, τρώει κανονικά και σε θέματα συμπεριφοράς είναι πολύ καλός, ακούει, μαζεύει τα παιχνίδια του, είναι συνεργασιμος, συμμετέχει σε όλα. 

 

Το παρατηρώ το φαινόμενο τον τελευταίο μήνα.. Υπάρχει κάποια μανούλα που να έχει περάσει από αυτό το στάδιο το παιδάκι της? Είναι θέμα ψυχολογίας πιστεύετε? 

Ευχαριστω για τον χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου, είναι ΠΑΡΑ πολύ νωρίς για να υπάρχει πίεση στην ομιλία , για μένα, 

η παιδαγωγός δεν θα έπρεπε να ρωτάει 3 φορές , το ότι νευριάζει είναι χαρακτηριστικό για το ότι εκείνη κάνει κάτι λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Η περιγραφή σου είναι σαν να περιγράφεις τον γιο μου. Μέχρι τα δυο δ ελεγε σχεδόν τπτ. Μετα για ένα εξάμηνο τον καταλαβαιναμε μόνο οι γονεις κ σιγα σιγα γίνεται κατανοητός από ολους(για την ακρίβεια σε έναν μήνα κλείνει τα 3). Βεβαια γενικα ο κόσμος δ ξερει οτι μιλάει, κ φυσικα δ πιστεύουν ότι είναι παρλαπιπας, στο σπίτι δ το κλείνει. Γτ έξω ντρέπεται κ δ μιλαει

Φετος πηγε πρώτη φορά παιδικο, προσαρμοστηκε πολύ καλά, παει με χαρα

Δ μου έχουν πει ότι δ τον καταλαβαίνουν, ουτε κάποιο πρόβλημα συμπεριφοράς. Είμαι σίγουρη όμως ότι δ καταλαβαίνουν όλα όσα λέει, ακομη κ εγω καμια φορα αργώ. Κ ότι όταν βιάζεται τα λεει μπερδεμένα, αυτό το κάνει μέχρι κ η μεγάλη μου που είναι 5

Θεωρω οτι ειναι λαθος ο τρόπος που το χειρίζεται η δασκάλα. Δλδ κ εγω αν τον ρωτήσω τι;τι είπες; κάποια στιγμή θα νευριασει

Ας προσπαθήσει λιγο με τα συμφραζόμενα κ πιάνοντας το νοημα

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2019 at 12:52 ΜΜ, student είπε:

Καλή σας ημέρα,

Έχω ένα παιδακι κοντα στα 3 που με έχει προβληματισει η επιλεκτική του ομιλία.

 

Τους τρεις τελευταίους μηνες έχει λυθεί, κάνει προτασεις με 3 κ 4 λέξεις, εμπλουτίζει καθημερινά το λεξιλόγιο του. Παρ ολ αυτά έχω παρατηρήσει πως όταν βρίσκεται με κόσμο για λίγη ώρα είτε δεν μιλάει καθόλου είτε μιλάει χωρίς να καταλάβεινει ο άλλος ξεκάθαρα το τι λέει. Από την άλλη όταν υπάρχει κόσμος και πέρναει ώρα μαζί του, μιλάει κανονικά. Ίσως να νιώθει πιο οικεία και να εκφραζεται καλύτερα.

 

Στον παιδικό σταθμό μου ανέφερε η δασκάλα του ότι το κάνει και ότι νευριάζει οταν δεν είναι κατανοητό αυτό που λεει. Στο σπίτι αυτό δεν συμβαινει, δεν το έχω δει ποτέ να νευριάζει επειδή δεν μπορεί να πει κάτι ίσα ίσα που με μιμείται και προσπαθεί να το πει αργά αργά όπως το λέω εγώ, ξανά και ξανά! 

Ρώτησα για το πως τον αντιμετωπίζουν και μου είπε η δασκάλα του ότι τον ξαναρωτάει και μετά την 3η φορά εκείνος νευριάζει. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο είναι βοηθητική αυτη η προσέγγιση.Θέλω να το συζητήσω μαζί της, νομίζω ότι χρειάζεται περισσότερη συζήτηση με το παιδί αλλά δεν θέλω να κάνω και υποδείξεις καθώς δεν γνωρίζω τον τρόπο που θα βοηθούσε το παιδί να εκφραζεται καλύτερα.

 

Να αναφέρω ότι το παιδί πάει και γυρνάει από τον παιδικό σταθμό μέσα στην τρελή χαρά, τρώει κανονικά και σε θέματα συμπεριφοράς είναι πολύ καλός, ακούει, μαζεύει τα παιχνίδια του, είναι συνεργασιμος, συμμετέχει σε όλα. 

 

Το παρατηρώ το φαινόμενο τον τελευταίο μήνα.. Υπάρχει κάποια μανούλα που να έχει περάσει από αυτό το στάδιο το παιδάκι της? Είναι θέμα ψυχολογίας πιστεύετε? 

Ευχαριστω για τον χρόνο σας. 

 

 

Μήπως ντρέπεται και μιλάει χαμηλόφωνα ή γρήγορα; 

 

Αυτό το έκανε και πριν τον παιδικό σταθμό; το έχεις παρατηρήσει και εσύ η ίδια;

Δεν ξέρω τι του λέει η δασκάλα, αλλά πες της να λέει "δεν άκουσα γιατί έχει φασαρία", όχι "δεν καταλαβαίνω τι λες", "μίλα καθαρά"...

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

 

Μήπως ντρέπεται και μιλάει χαμηλόφωνα ή γρήγορα; 

 

Αυτό το έκανε και πριν τον παιδικό σταθμό; το έχεις παρατηρήσει και εσύ η ίδια;

Δεν ξέρω τι του λέει η δασκάλα, αλλά πες της να λέει "δεν άκουσα γιατί έχει φασαρία", όχι "δεν καταλαβαίνω τι λες", "μίλα καθαρά"...

Κάποιες φορές ντρέπεται και κρύβετε πίσω από τα πόδια μου γελωντας με το δάχτυλο στο στόμα. 

Οταν είμαστε με κόσμο κάποιες φορές δεν μιλάει άλλες μιλάει χωρίς νόημα, με δικές του λέξεις. Αυτό συμβαίνει συνήθως με ανθρώπους που δεν είναι ιδιαίτερα κοντά.

 

Πρέπει να παρατηρήσω λίγο καλύτερα το φαινόμενο για να σας πω λεπτομέρειες. 

Εμείς του λέμε να επαναλαβει για να καταλάβουμε καλύτερα αυτό που θέλει και του ζητάμε μετά να το δείξει όπως και γίνεται. 

 

Στον παιδικό σταθμό δυστυχώς δεν είμαι μπροστά και δεν ξέρω πως το χειρίζονται. 

Δεν ξέρω και αν ειναι σε θέση η αν θυμουνται ακριβώς τι του λένε. 

Τα λόγια που ανέφερες έχουν μια λογική και σίγουρα βοηθούν στο να επαναλαβει αυτό που είπε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...