Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 44 λεπτά , vicky86 είπε:

αυτο που παρατηρω σε οσα λες ειναι οτι απο σεπτεμβρη ειχε τρομερη εξελιξη!

το μαμα ελα κατω,μια χαρα προταση ειναι

η κορη μου στα 2,5ελεγε σχεδον τα παντα,αλλα γενικα ειναι λιγομιλητη.δ μιλουσε πεντακαθαρα.στα 2πχ την καταλαβαιναμε μονο οι γονεις,ως τα 3μπορω να πω ηταν αρκετα κατανοητη.στα 4καθαρισε κ το ρ

ο μικρος με κοσμο επισης δ μιλουσε ποτε,μονοι πολυ κ δικα του.θυμαμαι στα 3σχεδον που πηγε παιδικο μιλουσε οριακα να τον καταλαβει καποιος

ο ανηψιος μου που αργησε πολυ στην ομιλια,στα 2,5εγω δ μπορουσα να συνεννοηθω μαζι του.ελεγε πολυ λιγα κ δυσνοητα

να κανατε τις λογοθεραπειες,αλλα γενικα θεωρω οτι εχετε χρονο για εξελιξη

Και μένα μου έκανε εντύπωση η εξέλιξη του, και χωρίς να πηγαίνει βρεφονηπιακό. Προτάσεις του στυλ "μαμά θέλω νερό" δεν κάνει. Δλδ θα φωνάξει απλά νερό, όχι καθαρά όμως. Επίσης, δεν λέει φαγητά, ζώα και γενικά μεγάλες λέξεις. Από χρώματα λέει το μπλε, γκρι, μαύρο, άσπρο που είναι πιο μικρές λέξεις. Το κόκκινο, πορτοκαλί, κίτρινο δεν τα λέει. Σκέφτομαι από τη νέα χρονιά να τον ξεκινήσω, απλά έχω ακούσει πολλους που λένε μέτα τα 3 για λογοθεραπεία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, maria_tweety είπε:

Καλησπέρα σας. Θα γράψω εδώ για να μην ανοίξω καινούριο θέμα. Θα ήθελα τις εμπειρίες σας απ όσες τα παιδάκια σας άργησαν να μιλήσουν. Ο μικρός μου είναι 2,5 χρόνων. Τον Σεπτέμβρη πήγαμε σε παιδο ψυχίατρο γιατί έλεγε μόνο μαμά μπαμπά γιαγιά. Μας είπε δεν έχει κάποιο πρόβλημα κ μας σύστησε λογοθεραπείες. Κάναμε αξιολογηση σε λογοθεραπευτη μας είπε όλα οκ κ ότι είναι κ έξυπνος. Λογοθεραπείες δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα. Παρ όλα αυτά από Σεπτέμβρη μέχρι τώρα λέει γύρω στις 50 λέξεις, μετράει μέχρι το 10,απανταει με ναι η όχι, λέει κάποια χρώματα και θα φτιάξει φράσεις του στυλ "έλα μαμά κάτω". Προτάσεις δεν κάνει. Κ βέβαια δεν λέει καθαρά όλες τις λέξεις. Σίγουρα είναι πίσω από την ηλικία του στην ομιλία αλλά κάπως έτσι δεν ξεκινάνε να μιλάνε; εσάς πως ξεκίνησαν τα παιδάκια σας; στα 2,5 τι λένε τα δικά σας; 

Εγω απο τα λιγα που ξερω θα σου πω να μην αγχωνεσαι και απλα να δεις στα 3 ετη πανω κατω τι γινεται.

Εφοσον βλεπεις εξελιξη κ ειστε στα 2,5 δε νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις, καθε παιδακι εχει τους ρυθμους του.

 

Εμενα η κορη δεν μιλησε γρηγορα, ξεκινησε λιγο πριν τα δυο κ ελεγε μαμα μπαμπα κλπ. Τα βασικα δλδ. Απο τα 2,5 και μετα μιλησε πολυ κατανοητα και τωρα πια στα 3 μιλαει σχεδον τελεια, σχεδον σαν ενηλικας.

Αν του αρεσουν τα βιβλια, παραμυθια, ιστοριες, θα βοηθησει να ξεμπλοκαρει τις εικονες και τις σκεψεις του.

Ειμαι σχεδον σιγουρη οτι σε λιγο καιρο δε θα πιστευεις τι ακους!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , maria_tweety είπε:

Και μένα μου έκανε εντύπωση η εξέλιξη του, και χωρίς να πηγαίνει βρεφονηπιακό. Προτάσεις του στυλ "μαμά θέλω νερό" δεν κάνει. Δλδ θα φωνάξει απλά νερό, όχι καθαρά όμως. Επίσης, δεν λέει φαγητά, ζώα και γενικά μεγάλες λέξεις. Από χρώματα λέει το μπλε, γκρι, μαύρο, άσπρο που είναι πιο μικρές λέξεις. Το κόκκινο, πορτοκαλί, κίτρινο δεν τα λέει. Σκέφτομαι από τη νέα χρονιά να τον ξεκινήσω, απλά έχω ακούσει πολλους που λένε μέτα τα 3 για λογοθεραπεία. 

δ ξερω αν ειναι καλυτερα μετα τα 3,δ εχω καθολου εμπειρια

λογικο ειναι οταν ειστε σπιτι να μην λεει μαμα θελω νερο,αλλα απλα να το λεει.η κορη μου απο 2-4χρ το ελεγε νελο,πιο πριν μια ακατανοητη λεξη

ο μικρος δ θυμαμαι πως το ελεγε ως τα 3,τοτε το ειπε,αλλα παλι χωρις ρ

πχ το κιτρινο το ελεγαν κιτινο στα 3,το κοκκινο κο στα 2

απλα να του δινετε την ευκαιρια να μιλαει,να μην καταλαβαινετε αμεσως τι σκεφτεται ας πουμε,αλλα να τον αφηνετε να το ζηταει

Link to comment
Share on other sites

@maria_tweety θα μπορούσατε επίσης να δουλεύετε τον λόγο του μέσω παιγνιωδών δραστηριοτήτων. Όπου εκεί στοχευμένα (βάσει των σημείων που θεωρείτε ότι θα μπορούσαν να δουλευτούν παραπάνω) θα του δίνετε κίνητρα για να σας δώσει την απόκριση που έχετε ως στόχο και να κάνετε διάλογο, να λυθεί η γλωσσίτσα του. 

Δραστηριότητες με τα αγαπημένα του παιχνίδια διαφόρων χρωμάτων, παιχνίδια που θα ψάχνετε μέσα στο σπίτι αντικείμενα διαφόρων χρωμάτων και θα παίζετε εναλλάξ, δραστηριότητες με αυτοκόλλητα, με βιβλία με ζωάκια πχ οπου θα αφηγήστε με ερωταποκρίσεις, δραστηριότητες στην κουζίνα όπου πχ θα τον ρωτάτε για τα συστατικά που θέλει να βάλετε στο μπωλ με τα λαχανικά, με τα δημητριακά του, για τα ρούχα του ή τα δικά σας ρούχα χρώματα-υφές, να ξεκινάτε μια φανταστική ιστορία και να την συνεχίζει αυτός, να κάνετε πχ το βράδυ ανασκόπηση της ημέρας σας, κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Καλησπέρα σας. Θα γράψω εδώ για να μην ανοίξω καινούριο θέμα. Θα ήθελα τις εμπειρίες σας απ όσες τα παιδάκια σας άργησαν να μιλήσουν. Ο μικρός μου είναι 2,5 χρόνων. Τον Σεπτέμβρη πήγαμε σε παιδο ψυχίατρο γιατί έλεγε μόνο μαμά μπαμπά γιαγιά. Μας είπε δεν έχει κάποιο πρόβλημα κ μας σύστησε λογοθεραπείες. Κάναμε αξιολογηση σε λογοθεραπευτη μας είπε όλα οκ κ ότι είναι κ έξυπνος. Λογοθεραπείες δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα. Παρ όλα αυτά από Σεπτέμβρη μέχρι τώρα λέει γύρω στις 50 λέξεις, μετράει μέχρι το 10,απανταει με ναι η όχι, λέει κάποια χρώματα και θα φτιάξει φράσεις του στυλ "έλα μαμά κάτω". Προτάσεις δεν κάνει. Κ βέβαια δεν λέει καθαρά όλες τις λέξεις. Σίγουρα είναι πίσω από την ηλικία του στην ομιλία αλλά κάπως έτσι δεν ξεκινάνε να μιλάνε; εσάς πως ξεκίνησαν τα παιδάκια σας; στα 2,5 τι λένε τα δικά σας; 

Καλησπέρα,δεν  έχω προσωπική εμπειρία,ο γιος μου στην ίδια ηλικία μιλάει κανονικά με εξαίρεση κάποια γράμματα που δεν λέει ακόμη  καθαρά.Ηθελα απλά να πω πως από ότι βλέπω από τα γραφόμενα σας το παιδί έχει εξελιχθεί στο λόγο λέει λέξεις και κάνει  πρότασεις επομένως ίσως απλά άργησε να μιλήσει.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Καλησπέρα σας. Θα γράψω εδώ για να μην ανοίξω καινούριο θέμα. Θα ήθελα τις εμπειρίες σας απ όσες τα παιδάκια σας άργησαν να μιλήσουν. Ο μικρός μου είναι 2,5 χρόνων. Τον Σεπτέμβρη πήγαμε σε παιδο ψυχίατρο γιατί έλεγε μόνο μαμά μπαμπά γιαγιά. Μας είπε δεν έχει κάποιο πρόβλημα κ μας σύστησε λογοθεραπείες. Κάναμε αξιολογηση σε λογοθεραπευτη μας είπε όλα οκ κ ότι είναι κ έξυπνος. Λογοθεραπείες δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα. Παρ όλα αυτά από Σεπτέμβρη μέχρι τώρα λέει γύρω στις 50 λέξεις, μετράει μέχρι το 10,απανταει με ναι η όχι, λέει κάποια χρώματα και θα φτιάξει φράσεις του στυλ "έλα μαμά κάτω". Προτάσεις δεν κάνει. Κ βέβαια δεν λέει καθαρά όλες τις λέξεις. Σίγουρα είναι πίσω από την ηλικία του στην ομιλία αλλά κάπως έτσι δεν ξεκινάνε να μιλάνε; εσάς πως ξεκίνησαν τα παιδάκια σας; στα 2,5 τι λένε τα δικά σας; 

Εμενα ο γιος μου στα 2,5 ελεγε τα βασικα,προτασεις οχι,μονο 2 λεξεις μαζι πχ.μαμα ελα και οχι ολα καθαρα.Ειχα μολις γεννησει μετα απο πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη και δεν μπορουσα να του διαβαζω γιατι κυριολεκτικα ολη μερα ξερνουσα και λογω κοβιντ δεν βλεπαμε κανεναν.Εκεινη την περιοδο αρχισε να βλεπει πολλα βιντεακια στο youtube και αρχισε να μιλαει στα Αγγλικα ολοκληρες προτασεις και αρκετα καθαρα.Το παιδι ειναι πανεξυπνο και δεν με ανησυχησε ποτε κατι,επισης ειχα στο περιβαλλον 2 παιδακια που μιλησαν στα 3,5 μεχρι τοτε ελεγαν τα βασικα.

Μετα τα 3 αρχισε να λεει μικρες προτασεις αλλα οχι ολα καθαρα.Στα 3,5 τωρα το Σεπτεμβρη ξεκινησε παιδικο και η παιδιατρος και η δασκαλα στον παιδικο την πρωτη μερα μου ειπε οτι ισως χρειαστει λογοθεραπειες αλλα θα τον περιμενουμε 3-4 μηνες γιατι πολλα παιδακια εξελισσονται στον παιδικο.Κι οντως εξελιχθηκε πολυ αλλα ακομη οχι τελειως οποτε μες την βδομαδα θα κλεισω ραντεβου να τον δουν μονο για την ομιλια ωστε αν χρειαστει να κανουμε λογοθεραπεια.Περιττο να πω οτι στα Αγλικα λεει τα παντα και πεντακαθαρα.Κανεις κανονικα συζητηση μαζι του.Ο μπεμπης εντωμεταξυ ειναι 18 μηνων και ηδη λεει αρκετες λεξεις,κανει τα ζωακια και πολλα αλλα.Καθε παιδι ειναι διαφορετικο,νομιζω εχεις χρονο,αν δεν βλεπεις κατι αλλο στο παιδι να σε ανησυχει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...