Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

είναι μικρή ακόμα, ... μήν ανησυχείς!!!!

εσύ θα δίνεις τα σωστές συνθήκες και θα έρθει απο μόνο του, ..

τραγουδάκια μουσική, κτλ. θα της μιλάς κανονικά, με όλες τις λεπτομέρειες. θα την ρωτάς κτλ. (απαντάει με το βλέμμα και με τα χέρια φαντάζομαι τώρα)... !

μην αγχώνεσαι είναι νωρίς! :) υπάρχουν παιδιά που 3 ετών δεν έχουν μιλήσει και λογω ιδιοσυγκρασίας/χαρακτήρα! (χωρίς να έχουν κάτι δηλαδη!)

βλέπε η αδερφή μου δε μίλαγε καθόλου και ξαφνικά είπε ολόκληρη φράση "το βάνο κάνει βοβιβο" (το αεροπλάνο κάνει θόρυβο) :)

 

two-word combinations at 18 months to 2 years,

 

απο 18 μηνών....

μια χαρά είσαστε

 

About one in four children is a late talker — and most don't need special help to get them on track

 

Making gestures and following directions indicate that your child is understanding and communicating, and there's likely little reason to worry.

 

Kids who are focused on other skills: If a child is late to talk but her overall development is progressing on schedule, she may just be trying to perfect one skill, like walking, at the expense of speaking.

 

 

Signs your child might have a delay

 

Before your child reaches age 2, there's wide variation in what's considered normal. But some signs that may indicate he needs help:

 

At 1 year: He isn't babbling or speaking in mock sentences at all. He doesn't seem to understand or respond when you talk.

 

At 18 months: He hasn't said at least one word. εσένα έχει πεί οπότε ! μια χαρά.

 

At 2 years: He says only a few words and communicates mostly through grunting and pointing, or he's losing language skills — either his vocabulary has shrunk or he no longer talks very much.

 

At 2 1/2 years: He's still speaking in single syllables, drops final consonants, or doesn't have a vocabulary of 50 words.

 

At 3 years: Strangers can't understand his pronunciation, or he speaks using only simple two-word phrases.

 

http://www.parenting.com/parenting/child/article/0,19840,1586755,00.html

οι μήνες ανάμεσα, είναι μήνες ανάπτυξης γρήγοροι και αστραπιαίοι!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 474
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

thx Maria

 

Ναι η αλήθεια είναι οτι επικοινωνεί με νοήματα και αντιλαμβάνεται αύτά που της λέω.

 

Π.χ. της λέω φέρε μου τα παπούτσια σου και τα φέρνει (αν θέλει να τα βάλει δηλαδή - αλλιώς κοιτάει πονηρά και βρίσκει κάτι άλλο να απασχολήσει εμένα)

 

ή της λεω να φιλήσω τις πατούσες σου και απλώνει το πόδι της ή αν δεν θέλει μου φέρνει τη κούκλα της να φιλήσω τις δικές της πατούσες.

 

Μάλλον περιμένω πολλά πολύ νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο ανηψιος μου ειναι κοντα 2 ετων, αλλα δεν εχει αρχισει να μιλαει, μονο μερικες λεξουλες πεταει μια φορα στο τοσο.Οι γονεις λενε οτι ειναι φυσιολογικο αλλα εμενα με ζωνουν τα φιδια.Ειναι φυσιολογικο; Γιατι εγω ανησυχω παρα πολυ πολυ.Νομιζω οτι κατι δε παει καλα και δε μιλαει το παιδι. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως μετα τα 3 ανυσηχουν οι γιατροι.Ακολουθει απλες εντολες?π.χ. αν του πουν πηγαινε φερε το μπουφαν σουτο κανει?.Αφου λεει λιγες λεξουλες συντομα θα λυθει η γλωσσα του και θα τα πει μαζεμενα.Δεν θεωρω οτι θα πρεπει να ανυσηχεις ειναι θεμα ωριμανσης του εγκεφαλου.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οταν του μιλαμε,αντιδρα (αρα ακουει) . Απλα η ανηψια μου μιλησε νωριτερα και μου φαινεται περιεργο που ο μικρος λεει μονο 3-4 λεξουλες. Μονο εγω εχω φρικαρει, οποτε μαλλον ειμαι υπερβολικη :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμβαίνει και αυτό!Και μιας γνωστής οι κόρες έτσι ήταν. Η μεγάλη είχε μιλήσει από νωρίς, η μικρή σε ηλικία 2 και κάτι λίγες μόνο λέξεις και αυτές με τον τρόπο της. Τελικά γύρω στα 2μησι τα είπε όλα με τη μία!!

Link to comment
Share on other sites

Τα κορίτσια γενικά τα κάνουν όλα νωρίτερα.Μιλάνε νωρίτερα,συνήθως περπατάνε νωρίτερα και η ανάπτυξή τους(ύψος) είναι ταχύτερη!

Η ανιψιά μου από τα 3 της μιλούσε σαν να ήταν 6-7 χρονών και τώρα που είναι 5μισι μπορεί να σου αναλύσει όποιο θέμα θέλεις και πολλές φορές νοιώθω ότι μιλάω με 12χρονη!Όσα όμως αγοράκια έχω τύχει να συναντήσω 3 χρονών,δεν τα καταφέρνουν και τόσο καλά. :?

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει απο ότι εχω ακούσει να ακούει εντολές, να καταλαβαίνει τί του λες...και σιγα σιγα θα αρχισει να μιλάει.Καθε παιδί εχει τους δικούς του ρυθμούς στην ανάπτυξη.

Παντως πλεον με την αριαδνη συννενοούμε αψογα, από την αποψη ότι καταλαβαίνει ότι της λεω..πχ παμε για μπανιο ή παμε να αλλαξουμε τη πανα μας, και τρεχει στο μπανιο

ελα να φαμε,θες νερο?, παει στη κουζίνα και δειχνει

παρε τη ζακέτα σου να πάμε βολτα-παει και τη παίρνει

θες να διαβασουμε?-παιρνει παραμύθια της και στρογγυλοκάθεται να της διαβασω.

ακόμη δε μιλαει αλλα εχει αρχισει και παπαγαλίζει...εχει γελιο!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει απο ότι εχω ακούσει να ακούει εντολές, να καταλαβαίνει τί του λες...και σιγα σιγα θα αρχισει να μιλάει.Καθε παιδί εχει τους δικούς του ρυθμούς στην ανάπτυξη.

Παντως πλεον με την αριαδνη συννενοούμε αψογα, από την αποψη ότι καταλαβαίνει ότι της λεω..πχ παμε για μπανιο ή παμε να αλλαξουμε τη πανα μας, και τρεχει στο μπανιο

ελα να φαμε,θες νερο?, παει στη κουζίνα και δειχνει

παρε τη ζακέτα σου να πάμε βολτα-παει και τη παίρνει

θες να διαβασουμε?-παιρνει παραμύθια της και στρογγυλοκάθεται να της διαβασω.

ακόμη δε μιλαει αλλα εχει αρχισει και παπαγαλίζει...εχει γελιο!! :D:D

 

Φοβερή φάση πρέπει να είναι αυτή .... να βλέπεις το πλασματάκι που μέχρι πριν λίγο εξαρτιόταν πλήρως από σενα σιγά σιγά να αυτονομείται .... ανυπομονώ να το ζήσω :lol:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και η δικιά μου τα καταλαβαίνει όλα,αφού π.χ. όταν της λέω ότι θα κάνουμε μπανάκι,ξεκαρδίζεται απ΄τη χαρά της!Βέβαια δεν μπορεί ακόμα να τρέχει μόνη της,αλλά πού θα πάει?Σε λίγο καιρό θα το κάνει και αυτό!Ανυπομονώ! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Κουκλίτσα κάθε παιδί μαθαίνει να μιλά με το δικό του ρυθμό. Αν όπως λες αντιδρά όταν ακούει κάποιον να μιλάει σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα κατ'αρχήν στην ακοή.

 

Γενικά, αντιδρά στο άκουσμα του ονόματος του?

Δείχνει ενδιαφέρον για αυτά που του λέτε?

Όταν ονομάζετε ένα αντικείμενο το δείχνει ή το φέρνει?

Πως επικοινωνεί τις ανάγκες του, πχ το δείχνει κάπως όταν διψάει?

 

Γενικά, προσπαθείστε να δημιουργήσετε τις βάσεις που θα επιτρέψουν την ανάπτυξη των γλωσσικών δεξιοτήτων του. Να μιλάτε αργά και με απλές λέξεις, χωρίς όμως να επαναλαμβάνετε όποιες μπεμπεκίστικες λέξεις μπορεί να λέει.

Όταν του μιλάτε δώστε του χρόνο να απαντήσει, μην απαντάτε αμέσως για εκείνον.

Επίσης, προσπαθείστε να κάνετε ερωτήσεις που να χρειάζονται απάντηση με λόγια όχι απλά με "ναι" ή "όχι".

Και γενικά να προσπαθείτε να υπάρχει ήρεμο κλίμα στην οικογένεια.

Τα παιδιά χρειάζεται να νιώσουν αγάπη κι ασφάλεια για να μιλήσουν. Σε πολλές οικογένειες με ταραγμένη καθημερινότητα (άστατα ωράρια γονεών, φροντίδα του παιδιού από πολλά διαφορετικά άτομα, ενδοοικογενειακή βία κα) τα παιδιά καθυστερούν να μιλήσουν. Η συνέπεια προς το παιδί και η ηρεμία στην οικογένεια είναι βασικά στοιχεία για να νιώσει ασφάλεια (δεν το λέω προσωπικά για τη οικογένεια του ανηψιού σου - γενικά και καθαρά πληροφοριακά)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Έχω κι εγώ μια ερώτηση πάνω στο θέμα...

 

Ο γιόκας μου έχει αρχίσει να μιλάει περισσότερο από τα συνηθισμένα (μαμά, μπαμπά κλπ) εδώ και δύο μήνες - τώρα είναι σχεδόν 21 μηνών. Μπορεί και αναγνωρίζει πάρα πολλές λέξεις και επίσης τις επαναλαμβάνει αλλά όχι σωστά πάντα.

Ας πούμε ενώ ξέρω ότι μπορεί να προφέρει τη συλλαβή "πα" γιατί λέει "πάπια", όταν θέλει να πει "πατάτα" γιατί λέει "τατάτα"?

Αντί για "πουρέ" λέει "κουρέ". Ενώ προφέρει μια χαρά τη λέξη "πολλά", όταν θέλει να πει "γάλα" λέει "γάγκα". Και αυτό το πράγμα το κάνει με πολλές λέξεις. Είναι φυσιολογικό; Αν σας φαίνεται "χαζή" η ανησυχία μου συγχωρήστε την απειρία μου.... :oops:

 

:)

 

Αν και το ερώτημα τέθηκε πέρυσι, θα ήθελα να το σχολιάσω για τους γονείς που διαβάζουν.

 

Και ο γιος μου μιλούσε για ένα μικρό διάστημα κάπως έτσι και κατάλαβα το εξής:

 

Του ήταν δύσκολο να πει στην ίδια λέξη σύμφωνα που η προφορά τους απαιτούσε αλλαγή στη θέση της γλώσσας. Το π είναι χειλικό σύμφωνο, το τ είναι οδοντικό, μπορεί να τα προφέρει το παιδί ξεχωριστά αλλά είναι δύσκολο στην ίδια λέξη να πάει από τα χείλια στην κίνηση της γλώσσας ανάμεσα στα δόντια. Προτιμά λοιπόν να λέει ένα σύμφωνο μέσα στη λέξη παπά μαμά νταντά νινι τατάτα.. κτλ.

 

Μερικές φορές κάνει προσπάθειες για είναι πιο κοντά σε αυτό που ακούει, πχ το γάλα το λέει γάγκα γιατί το λ είναι γλωσσικο και προφέρεται πολύ πιο μπροστά από το γ που είναι λαρυγγικό. Στην προσπάθειά του να συντονίσει τη γλώσσα δεν καταφέρνει να φτάσει μέχρι την περιοχή του λ όμως κατανοεί το τί πρέπει να κάνει και βγάζει ένα άλλο λαρυγγικό λίγο πιο έξω από το προηγούμενο!!!

 

Και ο γιος μου έλεγε το γάλα γάγκα.

 

Όταν ξεκίνησε την ραγδαία εκμάθηση λέξεων είχε ένα φοβερό σύστημα για 3 μήνες περίπου. Κάθε μέρα κολλούσε σε μία λέξη που του έκανε εντύπωση και ήθελε να τη λέμε όλη μέρα.

 

Δεν την ηθελε σκέτη, την ήθελε σε ένα πλαίσιο. Όταν μάθαινε τη "συμφορά" (λέξη που βρήκε!!!) ήθελε όλη μέρα να τραγουδάμε το "στου Μανόλο την ταβέρνα" και περίμενε το στίχο με τη λέξη που ήθελε.

 

Ή ζητούσε να του κάνουμε ερώτηση που είχε σαν απάντηση τη λέξη που μάθαινε. Πχ. Ποια είναι η πρωτεύουσα της Ελλάδος; Η Αθήνα. Ζητούσε "πες Ελλάδος".

 

 

Του άρεσε πολύ και να διαβάζουμε παραμύθια αλλά προτιμούσε την αφήγηση. Μεγαλώνοντας του άρεζε πολύ να λέμε μερικά μικρά παραμύθια με τις ίδιες ακριβώς λέξεις και να συμπληρώνει αυτός την τελευταία λέξη της φράσης.

 

Στις μεγάλες και δύσκολες λέξεις καθιέρωσε ένα παιχνίδι. Ξεκινούσα εγώ τη λέξη αφήνοντας να πει αυτός τις δύο τελευταίες συλλαβές πχ

ανεμό - κι έλεγε "-μυλος" μετά έλεγα

ανε- κι έλεγε "μόμυλος", μετά

α- κι έλεγε "νομόμυλος και τέλος φώναζε

ανεμόμυλος!

 

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στις μεγάλες και δύσκολες λέξεις καθιέρωσε ένα παιχνίδι. Ξεκινούσα εγώ τη λέξη αφήνοντας να πει αυτός τις δύο τελευταίες συλλαβές πχ

ανεμό - κι έλεγε "-μυλος" μετά έλεγα

ανε- κι έλεγε "μόμυλος", μετά

α- κι έλεγε "νομόμυλος και τέλος φώναζε

ανεμόμυλος! :)

 

Αγλαϊα πολύ ωραία ιδέα !

Δηλαδή μπορούμε και εμείς να το κάνουμε με πολυ πιο απλές λεξούλες π.χ

σκυλα - κι , τρε - νο κ.α για αρχή κι'ας είμαστε μικροί ακόμα !

Το τρένο για παράδειγμα (επειδή το ακούμε συνέχεια) το λέμε ε ν ο ! :)

Πάντως το α ν ε μ ο μ υ λ ο ς θα αργήσουμε πολύ ακόμα να το ακούσουμε! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και μένα ο μικρός έλεγε μόνο μπαμπα. Eίναι τώρα κατι μέρες που λέει

και μαμα για την ακρίβεια όταν θέλει κάτι να κάνω λέει μαμά ι και διάφορα αλλα κολλητα δικά του. Eίναι 19 μηνών εχω και γω το άγχος προσπαθώ να είμαι χαλαρή ομως. Oταν θέλει κάτι μου το δείχνει και εγω τον ρωτάω θέλεις τη πιπίλα ασπούμε. H αλλες φορές

μου πιάνει το χέρι και το καθοδηγεί εκει που θέλει αυτος. Nα βάλω κάτι καπου ή οτιδήποτε. Δε ξέρω πάντα τον ρωτάω τι θέλει νέρο, μπισκότο; και άλλα και ανάλογα με πάει ή μου το δείχνει με τη έκφραση του ή το σώμα του. Kάνω καλά που πάντα ρωτάω κι ας καταλαβαίνω ότι θέλει το συγκεκριμένο; Mετά μάλιστα του λέω π.χ, ο Δημήτρης πίνει νερό, ή ο Δημήτρης τρώει μπισκότο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω οτι είναι ανάλογα το παιδι πότε θα αρχίσει να μιλάει και έμεις δεν πρέπει σαν γονείς να αγχωνόμαστε γιατί έτσι μεταδίδουμε το αγχος στο μικρό και χειροτερευουμε τα πράγματα. Έμενα ο μικρός την πρώτη κουβέντα την είπε όταν ήταν 7 μηνών .... Μπαμπά. Αξέχαστα ο άντρας μου έλειπε στην δουλειά και εγώ ήμουν με την μαμά μου στο σπίτι. Ξαφνικά ανοίγει την πόρτα και μόλις ο μικρός τον βλέπει λεει μπα..μπα. Εγω έκανα τον "κινέζο" :lol: αλλά η μαμα μου αρχισε να φωνάζει χαρουμενα "το παιδι είπε μπαμπα" Θα σου φάνηκε της λέω εγώ!!! Και τοτε ξαναλέει ο μπα.. μπα!!! Πέραν τις πλάκας χαρηκαμε όλοι πολυ και όπως ήταν φυσικό ενημερώθηκε αμέσως μέχρι και ο οδοκαθαριστης της γειτονιας οτι ο μικρος μίλησε. Ε από τοτε κυριολεκτικά η γλώσσα του μικρου λυθηκε... 1-1.5 ετών μιλουσε κανονικά και καθαρότατα.Χρησιμοποιουσε προτάσεις σωστες λες και ήταν μεγάλο παιδι. Σε ηλικία 2 χρονων ελεγε μονος του τραγουδια ολοκληρα. Για τώρα τι να πώ ώρες ώρες με αποστομωνει και εμένα!

ΜΠΡΑΒΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ

.png

Link to comment
Share on other sites

ο φουντουκος μου που δεν βαζει γλωσσα μεσα?και εγω και ο αντρας μου δεν μιλαμε παρα πολυ ειμαστε του διαβασματος κυριως..απο που το πηρε το γονιδιο ειναι ενα θεμα.........

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Η κόρη μου είναι 18 μηνων. Τελευταία ανησυχώ μπορεί και χωρίς λόγο για το αν εξελίσσεται φυσιολογικά η ομιλία της.

Δεν λέει καθαρά καμια λέξη παρα μόνο μπαμπα,μαμά,γιαγιά,παππού,νονά,άτα,μαμ,κακά,κακό,μπαμ.

Δεν ξέρω σε αυτό το στάδιο τι θα έπρεπε να λέει.Επίσης καταλαβαίνει ότι και αν της πεις,έχει τρομερή αντίληψη και παρατηρητικότητα.Θυμάται που βρισκονται πράγματα μέσα στο σπίτι..που έχει μέρες να δει.

Προτάσεις δεν σχηματίζει καθόλου,μας δείχνει με το δάχτυλο ότι θέλει να της δώσουμε προσπαθώντας να κατονομάσει τα αντικείμενα αλλά δεν τα πολυ καταφέρνει.Είναι νώρις ακόμα??

 

Τι θα έπρεπε να λέει στην ηλικία της??

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις ετσι ειμαστε με τη μονη διαφορα οτι λεμε μονο μαμα, μπαμπα (μολις εχθες αρχισε να το λεει) κακα, ναι, μαμ, γαβ-γαβ, μουυυυυ!

Καταλαβαινει ομως τα παντα.

Βεβαια εμεις εχουμε και το γεγονος οτι ακουει δυο γλωσσες και γι'αυτο καθυστερει. Που θα παει ομως, θα τα πει μαζεμενα!!

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι ενώ μπορεί να πει πολλές λεξούλες όπως μαμά, μπαμπά, γιαγιά, παππού, νάνι, κακό, νονό, νερό = νιονιό, γάλα = γάα, αυτό = ατό, τέτοιο = τέτο, άλλο= άο κοίτα = κία, άκου κ.τ.λ. παρόλα αυτά όταν θέλει κάτι προτιμάει να μου το δείξει και να μου πει ένα σκέτο ααααααα. Συνήθως δεν του το δίνω αν δεν μου πει "αυτό". Γενικά προσπαθώ να τον κάνω να μιλήσει. Δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστή λύση... Αν κάποιος γνωρίζει τι κάνουμε σε τέτοιες περίπτωση είμαι όλη αυτιά....

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου ειχε ξεκινησει να λεει μαμα και μπαμπα αλλα εδω και λιγο καιρο δεν τα λεει πια!! Τι να πω. Σας εχει συμβει εσας αυτο? Να λεει δηλαδη το παιδι μια λεξουλα και μετα να σταματησει να τη λεει?

Το μονο που λεει ειναι "ετουτο"(!!!) αντι για "αυτο". Επισης λεει no και ta στα αγγλικα.

Γενικα ειναι πολυλογου και καταλαβαινει τα παντα. Εμεις δεν καταλαβαινουμε ομως τι λεει! Μπορει να λεει αγγλικες λεξουλες και μην το εχουμε παρει χαμπαρι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...