Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ολη μερα μιλαω στη μπεμπα,κ καποιες φορες που την εχω στο ριλαξ κ παιζει μονη της νιωθω τυψεις που δε της δινω σημασια..φυσικα ειναι πολυ μικρη για να μιλησει ακομα,αλλα εγω της κανω ολοκληρες κουβεντες κ εκεινη απανταει με αααα αγκκκκ κλπ :P:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 474
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

O μπεμπουλίνος μου είναι 5 μηνών και λέει «αεο-εο» , «εεεε-αααα» και «ουουου» . Όταν όμως είναι εξαιρετικά χαρούμενος χτυπιέται ολόκληρος και λέει «πφφφφφφφφφφφφφφφφφφ» , «πφφφφφφφφφφφφφφφφφφ» «πφφφφφφφφφφφφφφφφφφ» και γεμίζει το πρόσωπο του σάλια (από το πολύ φου φου )

 

Είμαι τόσο περήφανος :cool:

Link to comment
Share on other sites

Aν και σε γενικές γράμμες δεν είμαι αγχωτικός τύπος τελευταία προβληματίζομαι σχετικά με την ομιλία της μικρής μας (14 μηνών). Ενώ δείχνει να καταλαβαίνει τα πάντα και είναι σε θέση να εκτελεί απλές εντολές (του τύπου πήγαινε την κούκλα να καθίσει, δώσε στη μαμά λίγο ψωμάκι, φέρε τη μπάλα, χτύπα παλαμάκια κ.ο.κ) δεν λέει τίποτα απο λέξεις που να τις εννοεί ούτε καν τα βασικα μαμά, μπαμπά. Φλυαρεί αρκετές φορές μόνη της στα " μωρουδίστικα" αλλά μέχρι εκεί. Η μόνη λέξη που φαίνεται να λέει είναι το μαμ, όχι ότι όταν πεινάει έρχεται και λέει μαμ, αλλά αν τις δείξω τη φωτογραφία ενός παιδιού που τρώει σε ένα συγκεκριμένο βιβλίο και τη ρωτήσω τι κάνει το παιδάκι μου λέει μαμ. Τελευταία μου έκανε το εξής θεικό: Της λέω φώναξε τον μπαμπά να έρθει, με κοιτάει και γελάει, φώναξε τον μπαμπάκα της λέω πάλι και αυτή κουνάει το δάκτυλο της στη χειρονομία του όχι και μου γελάει .... μήπως μας δουλεύει;;;;

Ασχολούμαστε πάρα πολύ μαζί της, της μιλάμε επίσης πολύ, όχι όμως στα μωρουδιακά αλλά κανονικότατα και λέω ότι μήπως αυτό τελικά δημιουργεί πρόβλημα ... ότι υπερεκτιμούμε δηλ. την αξία του λόγου και κάπου το παιδί κομπλάρει και μπερδεύεται...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Aν και σε γενικές γράμμες δεν είμαι αγχωτικός τύπος τελευταία προβληματίζομαι σχετικά με την ομιλία της μικρής μας (14 μηνών). Ενώ δείχνει να καταλαβαίνει τα πάντα και είναι σε θέση να εκτελεί απλές εντολές (του τύπου πήγαινε την κούκλα να καθίσει, δώσε στη μαμά λίγο ψωμάκι, φέρε τη μπάλα, χτύπα παλαμάκια κ.ο.κ) δεν λέει τίποτα απο λέξεις που να τις εννοεί ούτε καν τα βασικα μαμά, μπαμπά. Φλυαρεί αρκετές φορές μόνη της στα " μωρουδίστικα" αλλά μέχρι εκεί. Η μόνη λέξη που φαίνεται να λέει είναι το μαμ, όχι ότι όταν πεινάει έρχεται και λέει μαμ, αλλά αν τις δείξω τη φωτογραφία ενός παιδιού που τρώει σε ένα συγκεκριμένο βιβλίο και τη ρωτήσω τι κάνει το παιδάκι μου λέει μαμ. Τελευταία μου έκανε το εξής θεικό: Της λέω φώναξε τον μπαμπά να έρθει, με κοιτάει και γελάει, φώναξε τον μπαμπάκα της λέω πάλι και αυτή κουνάει το δάκτυλο της στη χειρονομία του όχι και μου γελάει .... μήπως μας δουλεύει;;;;

Ασχολούμαστε πάρα πολύ μαζί της, της μιλάμε επίσης πολύ, όχι όμως στα μωρουδιακά αλλά κανονικότατα και λέω ότι μήπως αυτό τελικά δημιουργεί πρόβλημα ... ότι υπερεκτιμούμε δηλ. την αξία του λόγου και κάπου το παιδί κομπλάρει και μπερδεύεται...

 

Κάνετε πολύ καλά νομίζω που μιλάτε στο παιδάκι σας κανονικότατα και όχι μωρουδίστικα! Ο παιδίατρος τι σας λέει; Η δικιά μας κάποια στιγμή που την είχα ρωτήσει τι θα έπρεπε να λέει στην ηλικία που είναι ο Κωστής μου είχε πει ότι κανόνας ΔΕΝ υπάρχει. Είναι παιδάκια που μιλάνε από 9 μηνών και άλλα που μπορεί να πάνε 3 χρονών για να πουν τα πρώτα τους λόγια... δεν υποννοώ ότι και το δικό σας θα πάει σε αυτήν την ηλικία για να μιλήσει, απλά θέλω να σου δείξω πως δε συμβαίνει κάτι ανησυχητικό! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ βρε Αναστασία μου και να σου πω ότι συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες, κανόνες δεν υπάρχουν σίγουρα για το πότε θα ωριμάσει η ικανότητα λόγου σε κάθε παιδί, ούτε είναι σωστό να συγκρινούμε τα παιδιά μεταξύ τους. Για να είμαι ειλικρινής δεν πιστεύω πως το παιδί μου έχει κάποιο οργανικό πρόβλημα και δεν έχει μιλήσει ακόμα, για αυτό και δεν έχω αναφέρει τίποτα στην παιδίατρο, απλά αναρωτιέμαι μήπως εμείς με τη συμπεριφορά μας και το πολύ μπλα μπλα μας το έχουμε κομπλάρει - κουράσει κάπου το παιδί :lol: .

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ βρε Αναστασία μου και να σου πω ότι συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες, κανόνες δεν υπάρχουν σίγουρα για το πότε θα ωριμάσει η ικανότητα λόγου σε κάθε παιδί, ούτε είναι σωστό να συγκρινούμε τα παιδιά μεταξύ τους. Για να είμαι ειλικρινής δεν πιστεύω πως το παιδί μου έχει κάποιο οργανικό πρόβλημα και δεν έχει μιλήσει ακόμα, για αυτό και δεν έχω αναφέρει τίποτα στην παιδίατρο, απλά αναρωτιέμαι μήπως εμείς με τη συμπεριφορά μας και το πολύ μπλα μπλα μας το έχουμε κομπλάρει - κουράσει κάπου το παιδί :lol: .

 

Α πα πα καλέ! Το καλύτερο που μπορείτε να του κάνετε είναι να του μιλάτε!

 

Κάθε λεξούλα που θα λέει θα είναι ένα μικρό κατόρθωμα για εσάς...

Και αν είσαστε και εσείς εκ φύσεως ομιλητικοί... μόλις πάρει φόρα θα σας βάλει τα γυαλιά... :lol::lol::lol::lol:

(Εμένα το "μαμά" είναι εδώ και 10 μέρες που το λέει. Πήγα να μαραζώσω η κακομοίρα! :lol: )

Link to comment
Share on other sites

 

Α πα πα καλέ! Το καλύτερο που μπορείτε να του κάνετε είναι να του μιλάτε!

 

Κάθε λεξούλα που θα λέει θα είναι ένα μικρό κατόρθωμα για εσάς...

Και αν είσαστε και εσείς εκ φύσεως ομιλητικοί... μόλις πάρει φόρα θα σας βάλει τα γυαλιά... :lol::lol::lol::lol:

(Εμένα το "μαμά" είναι εδώ και 10 μέρες που το λέει. Πήγα να μαραζώσω η κακομοίρα! :lol: )

 

Ωχ και αν μοιάσει έμενα περισσότερο σε αυτό, τον λυπάμαι τον πατέρα της δεν θα παίρνει σειρά από δυο γλωσσοκοπάνες :lol::lol::lol: !!!

 

Σαν έκανε όμως και το ξεκίνησε ο κομποστούλης σου το μαμά ... δεν θα το σταματήσει με τίποτα ... και εσύ θα λιώνεις από συγκίνηση!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Α πα πα καλέ! Το καλύτερο που μπορείτε να του κάνετε είναι να του μιλάτε!

 

Κάθε λεξούλα που θα λέει θα είναι ένα μικρό κατόρθωμα για εσάς...

Και αν είσαστε και εσείς εκ φύσεως ομιλητικοί... μόλις πάρει φόρα θα σας βάλει τα γυαλιά... :lol::lol::lol::lol:

(Εμένα το "μαμά" είναι εδώ και 10 μέρες που το λέει. Πήγα να μαραζώσω η κακομοίρα! :lol: )

 

Ωχ και αν μοιάσει έμενα περισσότερο σε αυτό, τον λυπάμαι τον πατέρα της δεν θα παίρνει σειρά από δυο γλωσσοκοπάνες :lol::lol::lol: !!!

 

Σαν έκανε όμως και το ξεκίνησε ο κομποστούλης σου το μαμά ... δεν θα το σταματήσει με τίποτα ... και εσύ θα λιώνεις από συγκίνηση!!!

 

Χαχαχα... κάπως έτσι! :lol::lol:

 

Ωχ... τον βλέπω το σύζυγο όλο ΝΑΙ να λέει για να μην ακούει γυναικεία γκρίνια ντούμπλεξ!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

O μπεμπουλίνος μου είναι 5 μηνών και λέει «αεο-εο» , «εεεε-αααα» και «ουουου» . Όταν όμως είναι εξαιρετικά χαρούμενος χτυπιέται ολόκληρος και λέει «πφφφφφφφφφφφφφφφφφφ» , «πφφφφφφφφφφφφφφφφφφ» «πφφφφφφφφφφφφφφφφφφ» και γεμίζει το πρόσωπο του σάλια (από το πολύ φου φου )

Είμαι τόσο περήφανος :cool:

 

μια απο τα ιδια..

και καθημερινα εμπλουτιζουμε το λεξιλογιο μας με λεξεις του στυλ "μπου", "αγκχλ" (πως????!!!) και το περιβοητο "λλλλλλαααααα" οταν πειναει που πλεον ξερουμε οτι σημαινει γαλα στην γλωσσα του, με το λλλ αρκετα παχυ καθοτι και σαλονικιος :oops: και φυσικα δυο παλαβους ανθρωπους που καθε φορα που ακουμε κατι νεο χοροπηδαμε απο χαρα λες και το μωρο ανεπτυξε ολοκληρη φιλοσοφικη συζητηση..

τελικα το μωρο μπορει να σε κανει να πεταξεις απο χαρα με τα πιο μικρουτσικα πραγματα :wink:

Link to comment
Share on other sites

μπου", "αγκχλ" (πως????!!!) και το περιβοητο "λλλλλλαααααα"

 

Το λλλλα δεν το είπαμε ακόμη :lol::lol::lol:

 

Σύμφωνω σε αυτό που λες για τα πιο απλά πράγματα. Εμείς κάθε φορά που "τα κάνει" (ολίγον δυσκοίλιος βλέπεις) έχουμε οργανώσει δίκτυο από sms και emails και ενημερώνεται όλο το σοϊ !!!

 

Εννοείται πως λαμβάνουμε τόσα συγχαρητήρια που θα έλεγε κανείς ότι μας δεχθήκανε στο M.I.T. :cool::cool:

 

Μανούλες καλημέρα και καλή δύναμη

daddycool

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: daddycool με έκανες και γέλασα να είσαι καλά.....

 

:D:D Και μια και το 'φερε η κουβέντα : "ΚΑΝΑΜΕ!!!! ΚΑΝΑΜΕ!!!!!!!"

 

(Ωχ ωχ θα μου το κόψει H Αδμινιστράραινα ώς άσχετο !!! :lol: )

 

χαχαχα!!!!!!! :lol:

Και εμεις, και εμεις! χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ελενάκι!!!!!!!! :lol: Φυσικά και όχι... Εμένα έλεγε μπαμπά για να καταλάβεις από 6 μηνών και από 9 που έμαθε τη λέξη μαμά σταμάτησε για ένα μικρό διάστημα να το λέει αλλά μετά επανήλθε.. Μην αγχώνεσαι κοριτσάκι μου

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολους...

θα ηθελα να ρωτησω ποτε αρχιζει να μιλαει ενα παιδι... (δεν θυμαμαι απ' τον εαυτο μου, ημουνα μικρος)!

Επισης υπαρχουν τροποι να καλλιεργηθει αποτελεσματικα αυτη η ικανοτητα (διαβασμα παραμυθιων, ραδιοφωνο, συζητηση)?

 

Καλησπέρα,

 

Εμάς ο γιος μας είναι 2 ετών και 1 μηνός και λέει τα βασικά: μαμά, μπαμπά, παππού. γιαγια. Δεν ανησυχώ γιατί και ο πατέρας του (όπως μας έχουν πει) μίλησε όταν ήταν 2,5 ετών. Εγώ πιστεύω ότι κάθε παιδί θέλει το χρόνο του και κανένας δεν μπορεί να πει με σιγουριά πότε αρχίζει να μιλάει ένα παιδί.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Και σε μας συμβαίνει αυτό, 2-3 μήνες πριν έλεγε μαμά, μπαμπά και κλδια(=κλειδιά) μάλιστα γιατί είχε μια ψύχωση με τα κλειδιά, έλεγα γρήγορα θα μιλήσει και χαιρόμουνα. Μετά σταμάτησε ξαφνικά παρόλο που τον ενθαρρύναμε και τώρα το μόνο που λέει είναι μαμ για οτιδήποτε μπαίνει στο στόμα(νερό, φαί, πιπίλα, οδοντόβουρτσα). Δεν επιμένω καθόλου, δεν τον πιέζω σε τίποτα αλλά μου φαίνεται και μένα περίεργο αυτό το πισωγύρισμα.

'Εχω διαβάσει ότι όταν το παιδί αρχίζει να περπατάει κλπ διακόπτεται η εξέλιξη της ομιλίας, δεν ξέρω αν ισχύει. Βέβαια ο δικός μου ούτε περπατάει ακόμα ο τεμπελάκος χεχε :P

zRssp3.png

WTxwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κορίτσια φάγαμε μεγάλη ήττα ως οικογένεια!!!!! Η πρώτη λέξη που είπε ο γιος μας 15 μηνών ήταν ΛΙΛΗ δηλαδή το όνομα της γάτας....!!!!!!!!! Το πιστεύετε;;; Κόντεψα να σκάσω!!!! Μα τη γάτα φώναξε πρώτα;;;;!!!! Μετά φώναξε μπαμπά (δεύτερη μεγάλη ηττα!!!) Και αφού τα είπε σχεδόν όλα τελευταία φώναξε και τη μανούλα του... κι έλιωσα! Τώρα όμως που είναι 22 μηνών λέει μαμα και γεμίζει το στόμα του μέλι. Επίσης ως χαζομαμα πρέπει να σας πω οτι για μενα χρησιμοποιει και υποκοριστικά : μιμι, μικα, μαμι, μακα.....Αχ θα σκοτωθώ!!!!!!!!!!

Πάντως προτασούλες τύπου: άνοι ποτα, κλείσε βρύση ή κλεισε το φως (είναι και οικολογος ο κούκλος μου!!!), πάμε βοτα κλπ όταν έκλεισε τα δυο άρχισε να φτιάχνει.

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ως χαζομαμα πρέπει να σας πω οτι για μενα χρησιμοποιει και υποκοριστικά : μιμι, μικα, μαμι, μακα.....Αχ θα σκοτωθώ!!!!!!!!!!

 

Για το γιο μου εγώ είμαι η «μαμάνια» σε υποκοριστικό!!!!!!!!!!!!!

Ακούγεται τόοοοοοοσο τέλεια :!::!::!::!::!:

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Εμάς αποφάσισε εδώ και δύο μήνες να κόψει το μπαμπάς και μαμά μας φωνάζει με τα μικρά μας ονόματα :roll::roll:

Μόνο όταν τα βρίσκει μπαστούνια φωνάζει μανούλααααααα βοήθειααααααα..

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

γενικα κατω των 2 ετων δεν υπαρχει λογος να ανησυχείτε εφ όσον τα παιδιά

αντιδρουν, δείχνουν, επικοινωνούν με το βλέμμα και τις κινήσεις τους.

 

η ανάπτυξη μετά τα 2 ειναι εντελώς ραγδαία... και στα λεκτικά θέματα και σε αλλα θέματα.

φροντίστε να ελλατώνετε που και που την πιπίλα, την ημέρα, έτσι ώστε να εξασκειται η γλώσσα και να χαλαρώνει. ( η πιπίλα θεωρείται εχθρός της ομιλίας για αυτό το λόγο - δεν σημαίνει όμως οτι πρεπει να την κόψετε με μιάς, !!!!)

 

φροντίστε να τραγουδάτε στο παιδί σας, ακομα και αν δεν τραγουδάει το παιδί σας. καποια στιγμή θα δείτε που θα αρχίσει να προσπαθεί. (μετά απο καποιους μήνες που ακούει τα τραγουδάκια και τα εχει μαθει ακουστικά, θα κανει την προσπάθεια και το ίδιο να τραγουδήσει, χωρίς καν να το παροτρύνετε).

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

πότε δηλαδή ξεκινάνε να λένε τις πρώτες λεξούλες???

εμείς που είμαστε ενός δεν λέμε καμία λεξούλα βγάζει μόνος του ήχους σπάνια κανένα μα ,για, μπα προσπαθεί να μιλήσει σε ζωάκια όταν τα βλέπει με ήχους βέβαια ,αυτά....

τώρα είναι σε φάση που περπατάει απίστευτα και εξερευνάει τα πάντα, αν έχει αυτό σημασία!

Link to comment
Share on other sites

Εγω η αληθεια ειναι οτι προσπαθησα απ' την αρχη κρατωντας ή δειχνοντας διαφορα αντικειμενα να επαναλαμβανω συνεχεια το ονομα τους και μετα της ελεγα:Εσυ! Προσπαθουσε να το πει κι αυτη και στο τελος τα ψιλοκαταφερνε (μπεμπεκιστικα φυσικα) Δηλ ελεγα: Παμε να βαλουμε παπουτσια. Την επαιρνα απ' το χερι και πηγαιναμε. Κι επαναλαμβανα συνεχως στη διαδρομη:Θα βαλουμε παπουτσια. Τα επαιρνα στα χερια και τα εδειχνα. Ελεγα καμια 20αρια φορες :Πα που τσια!! Την αλλη μερα ξανα τα ιδια. Στην αρχη μολις ελεγα παπουτσια γυρνουσε και τα κοιταγε. Αρα ειχε ηδη συνδιασει τον ηχο του ονοματος με το αντικειμενο. Σιγα σιγα το ελεγε κιολας. Επισης οταν θελαμε στην αρχη να μαθει το μαμα, μπαμπας, δεν της λεγαμε ποτε εγω. Αναφερομασταν σε μας λεγοντας: Ελα στη μαμα, θελεις να σε παρει αγκαλια η μαμα; Δηλ, αναφερομασταν στον εαυτο μας στο τριτο προσωπο.

 

Τωρα πια λεει 36 λεξεις. Αλλες καθαρα κι αλλες μπεμπεκιστικα. Αλλες συνθηματικα (ας πουμε το πλυντηριο το λεει μπιμπιλο... αλλα εγω καταλαβαινω)

Τωρα πια μου λυθηκε η απορια που ειχα παντα:Πως καταλαβαινουν οι μαμαδες τι λενε τα παιδια τους. Αυτο αποτελουσε παντα μυστηριο για μενα στο παρελθον :D )

 

Θελει εξασκηση το πραμα!!!!!!!!!! :lol::lol: Υπομονη!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ηταν!αγχωνομαι ολο κ περισσοτερο...εχει σταματησει να βγαζει τα "ααα" "αγκ" της μιλαω σκαει στα γελια ή με τον παραμικρο θορυβο γυρναει το κεφαλι κ γελαει,με προσεχει να της μιλαω με τις ωρες μεσα στα ματια κ καμια φορα γελαει δυνατα..εχει παψει ομως να προσπαθει να μου απαντησει οπως εκανε...ανυσηχω πααααρα πολυ!την Τριτη θα παμε στη γιατρο,δε ξερω αν εχω υπομονη μεχρι τοτε για να τη ρωτησω :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...