Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ όταν ρωτησα τον γυναικολογο μου τι να βαζω (μιας που ηδη η κοιλια μου εχει μεγαλωσει εντονοτατα :D ) μου ειπε να παρω βαζελινη και για την ακριβεια την παιδικη που ειναι στο μπλε βαζακι και ειναι λιγοτερο λιπαρη.....Μου ειπε να την βαζω το βραδακι μετα το ντουζ, α μικρη ποσοτητα και αν κανω μασαζ στη κοιλιτσα μου, στους γλουτους, στη μεσουλα μου και στο στηθος, αλλα οχι στις θηλες......Ακολουθω τις εντολες του και δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα να λερωνει τα ρουχα μου....αλλωστε δεν τη βαζω με τα κιλα πανω μου.... :wink: Και τα ιδια με το γιατρο μου ειπε και ο φαρμακοποιος, ειναι το καλυτερο προιον κα το οικονομικοτερο συναμα.... :wink:

 

η βαζελινη δεν ειναι καλη!!οχι γιατι δεν κανει καλη δουλεια αλλα τα συστατικα που περιεχει μεσα δεν ειναι καλα να τα βαζεις κατα την εγκυμοσυνη!!
Δε λέω καλή και αποτελεσματική η βαζελίνη, αλλά την χρησιμοποιούσαν παλιά που δεν υπήρχαν τόσες πολλές κρέμες. :? Αν θυμάμαι καλά έχει σαν κύριο συστατικό το πετρέλαιο, και δεν είναι ότι καλύτερο για τα μωρά μας στην κοιλιά ...

 

Η κλασική βαζελίνη που στη συσκευασία αναγράφει μόνο 100% Pure Petroleum Jelly

είναι τελείως ακίνδυνη με βαθμό επικινδυνότητας 0 στα 10.

http://www.cosmeticsdatabase.com/product.php?prod_id=48669

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ ΣΕ ΚΑΤΙ...ΤΗΝ ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΑΥΤΗ "SYNCHROCELL" ΓΙΑ ΡΑΓΑΔΕΣ ΤΗΝ ΞΕΡΕΤΕ?ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΤΕ????ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΡΑΓΑΔΕΣ..ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΡΑΓΑΔΕΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΥΤΤΑΡΙΤΙΔΑ...ΨΙΛΟΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗΚΑ...

 

ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ...ΞΕΡΕΤΕ??[/b]

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

http://www.synchroline.gr/gre/synchrocell.htm

 

Κλίκαρε στο SYNCHROCELL? body και δες στα συστατικά της, πόσα paraben περιέχει...

 

Δεν γράφει πουθενά ότι ενδείκνυται για την εγκυμοσύνη.

 

 

Έχει κάποιες άλλες στην ιστοσελίδα τους που φαίνεται να κάνουν για τις ραγάδες π.χ την Terproline αλλά και αυτές είναι τίγκα στα paraben :evil::evil::evil:

 

Ξαναρώτα τη γιατρό σου και πές μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.synchroline.gr/gre/synchrocell.htm

 

Κλίκαρε στο SYNCHROCELL® body και δες στα συστατικά της, πόσα paraben περιέχει...

 

Δεν γράφει πουθενά ότι ενδείκνυται για την εγκυμοσύνη.

 

 

Έχει κάποιες άλλες στην ιστοσελίδα τους που φαίνεται να κάνουν για τις ραγάδες π.χ την Terproline αλλά και αυτές είναι τίγκα στα paraben :evil::evil::evil:

 

Ξαναρώτα τη γιατρό σου και πές μας.

 

 

πηγα αε αλλο φαρμακειο την εδειξα και μου ειπε οτι δεν ειναι για εγκυμοσυνη αυτη.!!!!! :twisted::twisted::twisted: λαθος μου την εδωσε ο φαρμακοπειος...υπαρχει αλλη της ιδιας εταιρειας αλλα μου προτινε και πηρα μια αλλη την striasan...την περνουν πολλες εγκυουλες μου ειπε...την γνωριζεις αυτη??

 

παντα να διαβαζετε τις οδηγιες κοριτσια...τι πηγα να παθω...λιποδιαλυση εκανα...εβαλα και 3 φορες ελπιζω να μην επαθα τιποτα...

 

υπαρχει καπου εδω μεσα καποιο αρθρο για τις κρεμες που χρεισιμοποιειτε???

 

σευχαριστω πολυ φιλιω μου!!!αυτα που γραφεις τα paraden τι ειναι??

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου συστησε την anti stria tis Version & η φαρμακοποιος επειδη μου ειπε πως αυτη ειναι λιγο ακριβη (€ 27 ) μου συστησε την percutalfa της pierre fabre Avene(€ 14 )!

Δεν ξερω τι θα κανω δηλ. δεν ξερω ακομα ποια θα αγορασω!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ τη simulcium χρησιμοποιούσα στην 1η εγκυμοσύνη. Τώρα που είμαι πάλι έγκυος δεν ξέρω ποια θα πάρω. Θα κοιτάξω και τα συστατικά τους. Μου είπαν καλά λόγια και για τη SALBA MAMA UNO. Επίσης έχει βγάλει ο Κορρές μία, με βούτυρο αβοκάντο & αμύγδαλο.

 

Dina 27, αν κάνεις μία αναζήτηση με τη λέξη paraben θα βρεις αρκετά σχετικά posts, εδώ στο forum

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα αχ αυτες οι ραγαδες!!!Εγω να δεις τι ραγαδες εχω...φετος με ολοσωμο θα βγω...εγω βαζω μονο βαζελινη και την κρεμα της propoline που εβαζα και στην εγκυμοσυνη.Οι περισσοτερες κρεμες δεν ειναι συμβατες με τον θηλασμο οποτε εγω το αφησα για τωρα...αν ξερει καμια αλλη κρεμα που να ειναι συμβατη...ας μας πει!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που γράφει δυστυχώς δεν την έχω ακούσει. Στην αρχή χρησιμοποίησα την MAMMA FISSAN και τώρα την SALBA MAMMA UNO. Και οι δύο είναι πολύ καλές, τουλάχιστον για μένα. Δεν εχω παρουσιάσει καμία ραγάδα, ίσως είναι νωρίς, ίσως όντως βοηθούν οι κρέμες, αλλά κυρίως αν είναι ο τύπος του δερματος σου να κάνεις, θα κάνεις ραγάδες με ότι και να βάλεις. Εμένα κυρίως με ανακούφισαν από το τράβηγμα, την ξηρότητα και την σκληρότητα που ειχε το δέρμα, καθώς κάνω ενέσεις στην κοιλιά και η βελόνα πριν τις κρέμες έμπαινε δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλες οι κρέμες που υπάρχουν δεν παιζουν κανένα ρόλο ή παίζουν ελάχιστο (έως μηδαμινό....)...

Αν το δέρμα σου το ξέρεις και κάνει ραγάδες, μάλλον θα κάνει και πιθανότατα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα επιπλέον από το να το βοηθήσεις σε ελαστικότητα, όποτε μία λιπαρή κρέμα κατά προτίμηση με βιταμίνη ε είναι ότι πρέπει....για πρόληψη πάντα όμως! Αλλά και για τη γενική εικόνα του δέρματος!

 

Χρησιμοποιώ την Anti Stria της Version (στα φαρμακεία) που είναι πολύ καλή αλλά τσιμπιμένη.... δεν ξέρω κατα πόσο θα βοηθήσει να φύγουν οι υπάρχουσες, αλλά τουλάχιστον δεν θα κάνω άλλες (έχασα πολλά κιλά και δεν είδα καινουριες). Οι ραγάδες που έκανα στην εγκυμοσύνη, εμφανίστηκαν μετά τη γέννα (στο μαιευτήριο) και τώρα 17μισι μήνες μετά, ούτε κάν που φαίνονται....παστώνομαι όμως....! :lol:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολες κοριτσια για τις απαντησεις σας...ειναι σημαντικο να ζητας τη βοηθεια για εστω μια χαζη ερωτηση και να βρισκεις ανταποκριση...

 

αλλαξα την κρεμα που πηρα στην αρχη γιατι μου την ειχε δωσει λαθος ο φαρμακοπειος και μου εδωσε μια αλλη την striasan που ειναι λεει πολυ καλη και την περνουν πολλες εγκυουλες...τωρα τι να πω ..αγνωστο..εγω παντως ειμαι γεματη ραγαδεσ σε γλουτους και ποπο απο αποτομο βαρος που ειχα παρει παλια...

 

οτι γινει εγινε το μωρουλι να ειναι καλα...!!!!!

 

με το καλο για ολες σας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η γιατρός μου μου είπε και πήρα την RILASTYL και είναι πολύ καλή. Βέβαια είναι λίγάκι τσουχτερή η τιμούλα της 28€ αλλά σαν ποσότητα ειναι ικανοποιητική θα έλεγα και τη βάζω καθε μέρα σχεδόν.

:wink::wink:

Αλλά να πώ την αλήθεια μου εκεί που έχω το baby oil δεν βάζω τίποτα :!::!::!::!:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω χρησιμοποιω τη simulsium (οποτε θυμηθω, ντροπη μου!) αν και φιλη φαρμακοποιος μου ειπε οτι αν ειναι να βγουν οι ραγαδες οσες κρεμες κι αν βαλεις δε γινεται τιποτε.Απλα αποφευγεις την ξηροτητα και τη φαγουρα κρατωντας την επιδερμιδα ελαστικη.Αμα υπαρχει η προδιαθεση στο δερμα αστα να πανε...

.png1117533.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω τη simulsium (οποτε θυμηθω, ντροπη μου!) αν και φιλη φαρμακοποιος μου ειπε οτι αν ειναι να βγουν οι ραγαδες οσες κρεμες κι αν βαλεις δε γινεται τιποτε.Απλα αποφευγεις την ξηροτητα και τη φαγουρα κρατωντας την επιδερμιδα ελαστικη.Αμα υπαρχει η προδιαθεση στο δερμα αστα να πανε...

 

οντως................ :cry::cry::cry:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ξέρετε ότι η βαζελίνη και το Baby oil προέρχονται απο τα ορυκτέλαια (=πετρέλαιο) οπότε καλό θα είναι να αποφεύγονται και για εσάς και για το μωράκι σας αργότερα. Επίσης τα parabens ειναι χημικές ουσίες, ενοχοποιημένες για καρκινογεννέσεις και περιέχονται στα περισσότερα προϊόντα περιποίησης για το σώμα και τα μαλλιά...οπότε μακρυά και απο αυτά όσο μπορείτε. Ο Κορρές δεν βάζει στα προιόντα του καθώς νομίζω και η WELEDA....η οποία έιναι μια πιο ψαγμένη εταιρία..

Αυτά απο εμένα :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...