Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗ


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια.

Υπάρχει μήπως καποιος γονιός που να αντιμετωπίζει το πρόβλημα της συγγενούς υδρονέφρωσης ;;

Το αγοράκι μας έχει μια διάταση στο ένα του νεφρό και του δίνουμε αντιβίωση από την πρώτες μέρες. Έχουμε κάνει μια σειρά εξετάσεων (υπέρηχος, κυστουρηθρογραφία, νεφρόγραμα) και θα συνεχίσουμε να κάνουμε. Το θέμα είναι να μην φτάσουμε στο σημείο της επέμβασης για να μην ταλαιπωρηθεί ο γλυκούλης μου. Θα με ενδιέφερε να μάθω για παρόμοιες περιπτώσεις και πως αντιμετωπίστηκαν.

 

 

edit admin

 Δείτε όλα τα θέματα εδώ με το  tag υδρονέφρωση

 

https://parents.org.gr/forum/search/?q=υδρονέφρωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα.

Δεν έχω γεννήσει ακόμα είμαι στην 21η εβδομάδα μόλις, μάλιστα προχθές έκανα τον υπέρηχο β' επιπέδου στον οποίο όμως φάνηκε διάταση στα νεφρά 5,3 και 5,8mm (υδρονέφρωση).

Η αλήθεια είναι οτι πανικοβλήθηκα και έκλεγα 2 μέρες, αλλα μίλησα με την γιατρό και με άλλες κοπέλες και μέ καθησύχασαν λέγοντάς μου οτι συνήθως με αγωγή περνάει μόνο του μεσα στο 1ο έτος. Πολύ σπάνια χρειάζεται χειρουργική επέμβαση.

Ελπίζω να είναι περαστικό και το μωράκι σας να απαλλαγεί απο αυτό όσο πιο γρήγορα γίνεται.

παντως είναι συχνό στα αγοράκια.

Εσάς το είχανε εντοπίσει στον προγεννητικό?

υ.γ. να χαίρεστε το μωράκι σας και όλα θα πάνε καλά. :)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

O γιος της αδελφης μου εχει, το εντοπισαν στον προγεννητικό έλεγχο. Σήμερα είναι 3.5 ετων. Δεν ξερω λεπτομέρειες, μενουν σε άλλη χωρα αλλά ξερω οτι κανει υπερηχο (στην αρχη καθε 6 μηνες), τωρα τους ειπαν μετα από ενα χρονο, αλλα η πιθανοτητα της επεμβασης με τον καιρο απομακρύνεται. Θα την ρωτησω λεπτομερειες και θα σου πω. Παντως μην ανησυχεις, δεν ειναι κατι σοβαρο.

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά εμένα στον υπέρηχο Β δεν έδειξε τίποτα, όλα ήταν καλά. Το είδε για πρώτη φορά η γυναικολόγος μου στον υπέρηχο που κάναμε στον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης. Υπάρχει διάταση στον ένα μόνο νεφρό, η οποία μέχρι και πριν 3 εβδομάδες μεγάλωνε και είχε φτάσει τα 18 χιλιοστά.

Όμως σήμερα είμαι πολύ χαρούμενη γιατί μόλις χθες επιστρέψαμε από Θεσ/νίκη όπου κάναμε υπέρηχο, ο οποίος έδειξε ότι έχει βελτιωθεί η κατάσταση. Θα ξαναπάμε για εξέταση σε ένα μήνα, οπότε και ελπίζω να έχει γίνει εντελώς καλά.

Εύχομαι και σε σας να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κράτα μας ενήμερες πάντως γιατί κι εμένα με ενδιαφέρει το θέμα, μια που το νέο μου αστέρι έχει μια μικρή διάταση εδώ και 2 μήνες αν και παραμένει στάσιμο....

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elenak, tsalek να χαίρεστε να μωράκια σας :)

 

Tsalek ηθελα να σε ρωτήσω τι σου είπε η γυναικολόγος σου όταν το παρατήρησε.

 

Εμένα δεν μου είπε ουτε αμνιοπαρακέντηση να κάνω ουτε τιποτα. (Έβγαλα συνολικο ποσοστο α+β επιπέδου 1/13.500 φαντάζομαι οτι είναι καλό για να μην με στέλνουν για εξτρα εξετασεις)

Απλα οτι αν δεν φτιάξει μέχρι την γεννα είναι καλο που το έχουμε δει γιατι αφενος αποφευγεται η ουρολοίμωξη και αφετέρου με μια αγωγη για μερικους μηνες φτιαχνει συνηθως μεσα στον 1ο χρόνο.

 

Εγω αγχώνομαι μήπως συνδέεται και με τίποτα άλλο :cry:

Γενικά είμαι πολύ φοβιτσιάρα όσον αφορά το μωρακι μου. :(

 

 

Πάντως αποσο εχω διαβάσει και σε ξενα site είναι κάτι που στο 90% διορθώνεται χωρίς επέμβαση :)

Θα δείτε κορίτσια όλα θα πάνε καλά και τα αγγελούδια σας θα είναι μια χαρα :)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά και η δική μου γυναικολόγος δεν μου είπε να κάνω κάποια επιπλέον εξέταση (αμνιοπαρακέντηση). Από την πρώτη στιγμή με καθησυχασε λεγοντάς μου ότι είναι κάτι συνηθισμένο που διορθώνεται από μόνο του μέσα στον πρώτο χρόνο.

Αμέσως μετά την γέννηση ενημέρωσα και το νοσοκομείο όπου γέννησα και κάναμε υπέρηχο όταν ήτανε το μωράκι μας 2 ημερών. Ενημερώσαμε και την παιδίατρό μας, η οποία μας είπε κι αυτή ότι είναι κάτι συνηθισμένο. Όμως από την πρώτη εβδομάδα ξεκινήσαμε αντιβίωση για να αποφευχθεί να πάθει ουρολοίμωξη. Δυστυχώς συνεχίζουμε την αντιβίωση μέχρι σήμερα και θα την συνεχίσουμε μέχρι να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα. Ελπίζουμε για αυτά στον επόμενο υπέρηχο που θα γίνει στις αρχές του έτους.

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά και η δική μου γυναικολόγος δεν μου είπε να κάνω κάποια επιπλέον εξέταση (αμνιοπαρακέντηση). Από την πρώτη στιγμή με καθησυχασε λεγοντάς μου ότι είναι κάτι συνηθισμένο που διορθώνεται από μόνο του μέσα στον πρώτο χρόνο.

Αμέσως μετά την γέννηση ενημέρωσα και το νοσοκομείο όπου γέννησα και κάναμε υπέρηχο όταν ήτανε το μωράκι μας 2 ημερών. Ενημερώσαμε και την παιδίατρό μας, η οποία μας είπε κι αυτή ότι είναι κάτι συνηθισμένο. Όμως από την πρώτη εβδομάδα ξεκινήσαμε αντιβίωση για να αποφευχθεί να πάθει ουρολοίμωξη. Δυστυχώς συνεχίζουμε την αντιβίωση μέχρι σήμερα και θα την συνεχίσουμε μέχρι να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα. Ελπίζουμε για αυτά στον επόμενο υπέρηχο που θα γίνει στις αρχές του έτους.

 

Έυχομαι όλα να πάνε καλά και να μην χρειαστεί άλλη αντιβίωση το μωράκι σας. :) Να έρθει σαν δώρο Χριστουγέννων :):):)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αθηνά !!!!!!

Εύχομαι και σε εσάς να πάνε όλα καλά. :):):):):)

Το σημαντικό είναι να ενημερώσεις την παιδίατρο που θα παρακολουθεί με το καλό το μωράκι σας, αν βέβαια υφίσταται μέχρι τη γέννησή του αυτό το πρόβλημα. Μακάρι να μην υπάρχει πλέον διάταση και να μην χρειαστεί να ταλαιπωρηθεί με εξετάσεις και αντιβιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εκανα υπέρηχο πριν απο 1 εβδομάδα στην καθιερωμένη επίσκεψη στο γιατρό και δυστυχώς η διάταση παραμένει αλλα (ευτυχώς) εχει μείνει σε σταθερά επιπεδα 5,6 και 5,4 mm περίπου.

 

Εσεις πως πατε?

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια από την εμπειρία μου δεν είναι κάτι το φοβερά ανησυχητικό. Το πρόβλημα αυτό το έιχαν δύο παιδάκια του περιβάλλοντός μου. Το ένα -αγοράκι- αφού ταλαιπωρήθηκε με κάποιες ουρολοιμώξεις έκανε χειρουργεί στα τρία του χρόνια και όλα καλά. Το άλλο κοριτσάκι δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά οι γονείς του πρέπει να δίνουν ιδιαίτερη προσοχή στην υγειινή -λόγω κατασκευής -για να μην πάθει ουρολοίμωξη. Σημειωτέον ο βαφτιστικός μου -το αγοράκι της υπόθεσης -ανάρωσε μέσα σε μια εβδομάδα

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα.

Στον υπέρηχο β' επιπέδου μας είχε πει ο γιατρός ότι οι μετρήσεις των νεφρών ήταν στα ανώτερα φυσιολογικά όρια, αλλά ότι αυτό δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερα ανησυχητικό καθώς θα περνούσε από μόνο του. Τώρα η μπέμπα μας είναι 4 μηνών και μέχρι τώρα δεν έχουμε δει καμία ανησυχητική ένδειξη, δεν έχουμε κάνει όμως ούτε υπέρηχο από τότε που γεννήθηκε, λέτε να το ψάξω; Αλλά πάλι, δεν θα είχε κάποια ένδειξη;

ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ

 

bozu.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

LIANA αυτό είναι κάτι που πρέπει να αποφασίσετε εσύ και ο σύντροφός σου. Πάντως από τη στιγμή που είναι στα φυσιολογικά όρια, και δεν υπάρχει καμία ένδειξη, εγώ -μάλλον- δεν θα το ΄ψαχνα. Αλλα αν σε απασχολεί δε χάνεις τίποτα.

 

Εμάς έδειξε η β' επιπέδου στα όρια της ήπιας προς μέτρια υδρονέφρωση (9χιλ) στο ένα νεφρό, το οποίο έχει την ιδιαιτερότητα να έχει "διπλό σύστημα", δηλαδή δύο πυέλους και δύο ουρητήρες αντί για ένα, ενώ στο στόμιο του ενός ουρητήρα υπάρχει μία ουρητηροκήλη η οποία προφανώς προκαλεί την υδρονέφρωση γιατί δεν αφήνει τον ουρητήρα να στραγγίξει το νεφρό.

 

Αυτά βέβαια μας προκάλεσαν ένα πανικό, αλλά όλοι οι γιατροί μας καθησυχάζουν οτι το πολύ πολύ να χρειαστεί εγχείριση η οποία γίνεται ενδοσκοπικά για να "τρυπήσουν" την κήλη για να φεύγουν τα ούρα προς την ουροδόχο κύστη και γίνεται με μεγάλη επιτυχία. Το διπλό σύστημα δε φαίνεται να πειράζει σε κάτι αλλά θα ελέγχουμε τακτικά για ουρολοιμώξεις. Έτυχα στην περίπτωση 1 στις 4000 γεννήσεις!

 

Το κλάμα πάντως που έριξα δεν το συζητάω ! Είναι απίστευτο το πώς νιώθεις την πρώτη φορά που ανησυχείς για την υγεία του παιδιού σου... :(

 

Το κοριτσάκι 15 μηνών της φίλης μου που έχει υδρονέφρωση το ελέγχουν τακτικά για ουρολοιμώξεις, δεν έχει παρουσιαστεί όμως κανένα πρόβλημα, και κάνουν υπερήχους ανά 3μηνο. Είχε κάνει και αμνιοπαρακέντιση αλλά αυτό μόνο για τη σχέση που υπάρχει μεταξύ συνδρόμου Νταουν και υδρονέφρωσης. Απλά το δύσκολο είναι να συλλέξεις τα ούρα του μωρού σε ένα μικρό σακουλάκι μία φορά το μήνα και να τα πας για καλλιέργεια ούρων σε πολύ σύντομο διάστημα.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το κλάμα πάντως που έριξα δεν το συζητάω ! Είναι απίστευτο το πώς νιώθεις την πρώτη φορά που ανησυχείς για την υγεία του παιδιού σου...

 

sunsun Σε καταλαβαίνω απολυτα, κι εγω τα ίδια πέρασα και έχω ακόμα το άγχος να είναι όλα καλά για το μωράκι μου, παρόλο που οι γιατροι με καθησυχάζουν οτι κατι τέτοιο απομόνο του δεν αποτελεί ένδειξη για κατι άλλο ανησυχητικό. Think possitive :):):)

 

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα.

Στον υπέρηχο β' επιπέδου μας είχε πει ο γιατρός ότι οι μετρήσεις των νεφρών ήταν στα ανώτερα φυσιολογικά όρια, αλλά ότι αυτό δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερα ανησυχητικό καθώς θα περνούσε από μόνο του. Τώρα η μπέμπα μας είναι 4 μηνών και μέχρι τώρα δεν έχουμε δει καμία ανησυχητική ένδειξη, δεν έχουμε κάνει όμως ούτε υπέρηχο από τότε που γεννήθηκε, λέτε να το ψάξω; Αλλά πάλι, δεν θα είχε κάποια ένδειξη;

 

LIANA ο παιδίατρος τι σας είπε?

Εμενα που βρήκανε στον Β' επιπέδου ηπια υδρονεφρωση μου είπανε οτι θα πρέπει να ενημερώσουμε τον παιδίατρο και να το ελέγξουμε αφού γεννηθεί το μωράκι, βέβαια εσένα η μπέμπα σου είναι στα ανώτατα όρια δεν τα εχει ξεπεράσει, άρα μάλλον δεν είναι λόγος για να ανησυχεις :)

Εγω παρόλαυτα θα ρωταγα τον παιδιατρό.

:):)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρωτήσαμε τον παιδίατρο και μας είπε να κάνουμε έναν υπέρηχο, στο κάτω κάτω δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε.

Κάναμε προχτές υπέρηχο και όλα καλά οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. :D:D:D:D:D

ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ

 

bozu.jpg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά!!!

 

Δεν είναι καλύτερα τώρα που το ψάξατε και δεν έχετε πλέον ούτε καν υποψία ανησυχίας ? :wink::D:D:D

 

Να χαίρεστε τη μπεμπούλα σας και ... οτι καλύτερο!!! :):):)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς δυστυχώς παραμένει το πρόβλημα , απλά στον τελευταίο υπέρηχο που κάναμε στις αρχές του έτους είδαμε μια σταθεροποίηση της κατάστασης.

Έτσι τώρα είναι να ξανακάνουμε υπέρηχο τέλη Φεβρουαρίου, όπου ο μικρός θα μπει στον 6ο μήνα. Ελπίζω να συνεχίσουμε στα ίδια επίπεδα και να μην χρειαστεί κάποια ιδιαίτερη εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

tsalek κι εμας σήμερα που πήγαμε για την τακτική επίσκεψη στη γιατρό είδε οτι η ηπια διάταση εξακολουθεί να υπάρχει (στην 30η εβδομάδα που είμαι ο ενας νεφρός είναι 8mm περίπου).

Αλλά μας καθησύχασε οτι δεν είναι ανησυχητικό και φυσικά θα εκτιμηθεί η κατάσταση αφου γεννηθεί το μωράκι.

(αχ αντε να ερθει αυτη η ωρα εχω πεθάνει απο το άγχος).

 

Ευχομαι στον επόμενο υπέρηχο που θα΄κανετε να φανεί οτι υποχωρεί, κουράγιο και όλα θα πάνε καλά για το μωράκι σας. :D:D:D

Περιμένουμε τα ευχάριστα νέα σας. :D:D:D

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμάς η υδρονέφρωση εξελίχθηκε σε σοβαρού βαθμού στον άνω πόλο του δεξιού νεφρού και σε ελαφρού βαθμού στον κάτω πόλο. Ακόμα όμως δεν είναι σίγουρο οτι θα χρειαστεί εγχείριση, θα το παρακολουθούμε όμως τακτικά προγεννητικά.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

sunsun ελπίζω να είναι κάτι περαστικό και να μην χρειαστει καν εγχείρηση.

 

Επειδη με αφορα γιατι και το δικό μου το νινι εξακολουθεί να έχει ηπια υδρωνέφρωση (στην 30η εβδομαδα ειχε μια διαταση περίπου 8χιλ.) εχω ρωτησει και μου ειπαν πως δεν ειναι κατι ανησυχητικό συνηθως φτιάχνει μεσα στον 1ο χρόνο αλλα κι αν ακομα χρειαστει επεμβαση ειναι κατι συνηθισμένο που δεν απασχολεί τους γιατρούς.

Απλά ειναι καλό να το ξερουμε για να το παρακολουθούμε και να μην κανει το μωράκι ουρολοιμωξεις.

 

Όπως και να έχει ευχομαι να πανε όλα καλά με το μωράκι σου και με το καλό να το πάρεις αγκαλίτσα.

:):):)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω καλά νέα κορίτσια !!!!

 

Σταθεροποιήθηκε η διάταση του νεφρού κάπου στα 8 χιλ. κάτι το οποίο δε θεωρείται υδρονέφρωση σε αυτή την ηλικία που είναι ο μπέμπης. Ο παιδοχειρούργος μας είπε ότι όλα είναι πολύ καλά και επιτέλους σταματήσαμε την αντιβίωση που πίναμε εδώ και 5 μήνες. :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Ελπίζω και για σε σας να εξελιχθούν τα πράγματα καλά, και σιγά σιγά να φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω καλά νέα κορίτσια !!!!

 

Σταθεροποιήθηκε η διάταση του νεφρού κάπου στα 8 χιλ. κάτι το οποίο δε θεωρείται υδρονέφρωση σε αυτή την ηλικία που είναι ο μπέμπης. Ο παιδοχειρούργος μας είπε ότι όλα είναι πολύ καλά και επιτέλους σταματήσαμε την αντιβίωση που πίναμε εδώ και 5 μήνες. :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Ελπίζω και για σε σας να εξελιχθούν τα πράγματα καλά, και σιγά σιγά να φύγει.

 

Μπραβο tsalek χαρηκα πολύ με τα νέα του Ανδρέα σας!!!

Ευχομαι τα καλύτερα!!!

:D:D:D

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...