Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗ


Recommended Posts

Βασιλική μου, ευχαριστώ πολύ με καθησύχασες :) ναι έτσι μας είπε και αυτός οτι είναι σύνηθες σε αγόρια,αλλά μας είπε να μην κάνω αμνιοπαρακέντηση....ουφ ουφ ανάσες όλα καλά θα πάνε...Είμαι αγχώδης και από μόνη μου:roll:

 

Αχ κοριτσάκι μου πιο αγχώδης από μένα δεν ξέρω αν υπάρχει..:oops::oops:...Τσαμπα αγχωνόμουν εγώ , γιαυτο μην στεναχωριέσαι και εσυ , όσο μπορεις τουλάχιστον γιατι σε καταλαβαίνω...Θα δεις την επόμενη φορά που θα πάς και θα έχει μεγαλώσει το αντράκι σου και η υδρονέφρωση θα έχει μειωθεί..Ανάσες και όλα θα είναι ΤΕΛΕΙΑΑΑ :wink::wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


Με δακρυσμενα ματια σας γραφω καλες μου κοπελες... ολοι λενε να μην ανησυχω δεν ειναι κατι σοβαρο αλλα η ιδεα μπαινει στο μυαλο και δε με αφηνει να χαρω ουτε τις μικρες και δειλες κλωτσιες της......

 

Ηπια υδρονεφρωση ηταν το ευρημα της Β'επιπεδου που εκανα χθες...

Και ενω ολα ειναι τελεια υπαρχει κιαυτο...δεν πολυκαταλαβα τιποτα απο ποσοστα κλπ... εγω σταθηκα μονο στο οτι εχει σχεση με συνδρομο down και στο οτι οταν γεννηθει το παιδι και δεν εχει απορροφηθει θα χρειαστει αντιβιωσεις...ποιος ξερει?? μπορει και επεμβαση....

 

Αυτο που θελω απο σας ειναι ενα χερι βοηθειας...μια γλυκεια παρηγορια...

Με ρωτησε αν θελω να κανω αμνιο και αρνηθηκα... Ποιος ο λογος???....

1:10000 ειναι το ποσοστο μου μετα το τελευταιο ευρημα.

 

Τα νεφρα της μπεμπας 5.1 και 5.6 mm

 

Οποια εχει καποια εμπειρια ας μου δωσει μια σανιδα ελπιδας...

 

Το εχω τοσο αναγκη....................

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό σου εύχομαι το μωράκι σου. Στο Β επιπέδου, όταν ήμουν έγκυος στο γιο μου, διαγνώστηκε ήπια υδρονέφρωση αριστερά. Η γιατρός μου με διαβεβαίωσε ότι δεν είναι τίποτα σοβαρό και ότι μέχρι το doppler θα έχει εξαφανιστεί, όπως και έγινε. Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και γω πέρασα την ίδια στενοχώρια με σένα. Συγκεκριμένα δεν το είχα αναφέρει στην παιδίατρο στην πρώτη επίσκεψη, αλλά της το είπα τέλη Δεκέμβρη δηλαδή αφού ο μπέμπης έγινε 3 1/2 μηνών (αργήσαμε να κάνουμε εμβόλιο γιατί κρυολόγησε ο μικρός) και μου είπε να κάνουμε έναν υπέρηχο για σιγουριά. Αυτές τις μέρες θα τον πάω και θα σου γράψω τι έγινε. Τώρα και να σου πω μην ανησυχείς ξέρω ότι δεν θα το κάνεις, προσπάθησε να χαλαρώσεις όμως και να αΠολαύσεις την εγκυμοσύνη σου και με θετική σκέψη όλα καλά θα πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Desppan μου σ'ευχαριστω πολυ για τα παρηγορα λογακια σου.....

Το εχω τοσο πολυ αναγκη........

 

Μετα απο 1 χρονο προσπαθειων ηρθε σα δωρο Θεου το πλασμακι μου και θελω να κανω τα παντα προκειμενου να ειναι γερο... Αυτο με στεναχωρει.

Θα ακολουθησω ομως τη συμβουλη σου κ θα προσπαθησω οσο μπορω να το αφηνω λιγακι παραπερα για το καλο της μπεμπας...

 

Και παλι σ'ευχαριστω και να χαιρεσαι το αγορακι σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

με ηπια υδρονεφρωση εγινε διαγνωση και στην κορη μου...εκανα ξανα τεστ β επιπεδου στην 30η εβδομαδα και δεν ειχε μεγαλωσει η διαταση των νεφρων..απλα οταν γεννηθηκε καναμε υπερηχο νεφρων και μετα ξανα απο 20 μερες...απλα παρακολουθουσαμε ποσο γεμιζε η πανα..φυσικα ειναι υγιεστατη και πολυυυυυυυυ ζωηρη! ολα να πανε καλα! καλη γεννα...

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάρα μου και ο Γιάννος μου είχε στην Β επιπέδου τελικά ξαναεξεταστηκαμε γύρω στις 30 εβδομάδες και όλα ήταν μια χαρά.....

 

Όλα καλά θα πάνε με το καλό το κοριτσάκι σας.....Πότε γεννάς?Εγώ περιμένω το δεύτερο θαυματάκι μου μέχρι 12/6

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!!!! Ειστε ολες αγγελικες ψυχες και ευχομαι να εχετε υγεια και να χαιρεστε τις οικογενειες σας!!!

 

Στεγια μου, χαιρομαι πολυ για την επικειμενη εγκυμοσυνη σου!! Με το καλο το δευτερο παιδακι σου!!! Να χαιρεσαι και το πρωτο σου και να ειστε ολοι ευτυχισμενοι!! Αρχες Μαιου την περιμενουμε!! Δεν υπαρχει μερα που να μην ευλογω το Θεο για τον ερχομο της και το μονο που θελω ειναι να ειναι γερη και να μην υποφερει!!!

 

Χαιρομαι πολυ που σας μιλαω!!! Μου κανατε πολυ καλο!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια.Τι κανετε?Θα ηθελα να μου πειτε και εσεις τη γνωμη σας.Λοιπον...τελος γεναρη καναμε τη β επιπεδου και ο γιατρος μας ειπε οτι ο μικρουλης μας εχει υδρονεφρωση Α.πυελος Α-Ρ 4,5 mm και Β.πυελος A-P 4,6 mm και πιο κατω λεει το χαρτι : υδρονεφρωση,θεση αμφοτεροπλευρα,διαταση αριστερα ηπια, αριστερος φλοιος φυσιολογικος, διαταση δεξια ηπια, δεξιος φλοιος φυσιολογικος.Μας ειπε ο γιατρος οτι μπορει μεχρι τη γεννηση του να εχει περασει διαφορετικα να ενημερωσω τον παιδιατρο πριν γεννησω.Ποια ειναι τα ορια ξερετε?Οσες μανουλες το ειχαν τα παιδακια τους πως σας φαινονται τα νουμερα?Α!Οταν λεμε συγγενης υδρονεφρωση τι ακριβως εννουμε?Ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν σας ζαλισα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια μου, επανερχομαι στο θεμα μας για να σας ανακοινωσω περιχαρης οτι τα νεφρακια της μπεμπουλας μου επανηλθαν στα φυσιολογικα ορια κ ειναι τελεια!!!!!!!!

αυτο το μοιραζομαι με σας οχι μονο απο χαρα αλλα κ για να δωσω δυναμη σε οποια κοπελα μπορει να βρεθει στην ιδια θεση με μενα στο μελλον...

δεν εκανα οπως θα διαβασατε κ παραπανω ουτε αμνιο κ με υπομονη κ πιστη περιμενα γιαυτο το πολυποθητο που ακουσα σημερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να μην ανησυχειτε οσες το περνατε, δεν ειναι τιποτα σοβαρο!!

Σας ευχαριστω ολες για τη στηριξη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

ηθελα να ηξερα γιατι καθομαι και διαβαζω απο την αρχη το θεμα και στεναχωριεμαι ?αλλη φορα θα ξεκιναω απο το τελος!

μπραβο στο κοριτσακι σας cazolin με το καλο να την δεχτητε και με εναν πονο!!!

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!

ηθελα να ηξερα γιατι καθομαι και διαβαζω απο την αρχη το θεμα και στεναχωριεμαι ?αλλη φορα θα ξεκιναω απο το τελος!

μπραβο στο κοριτσακι σας cazolin με το καλο να την δεχτητε και με εναν πονο!!!

 

 

s'ευχαριστω πολυ κοριτσακι μου για τα καλα σου λογια!!!!!!!!!!

κιεσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

cazolin μου δεν ηξερεα οτι ειχες παρασει τοση στεναχωρια με την μπεμπα σου, τωρα διαβασα το θεμα σου. Χαιρομαι που ειναι ολα καλα!!! :D:D:D

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι καινούρια στο forum και ψάχνοντας για την υδρονέφρωση βρήκα εσάς cazolin μου έδωσες μεγάλη δύναμη αφού και στον δικό μου μπέμπη βρέθηκε μια μικρή διαταση του αρ νεφρού και αγχωθηκα πάρα πολύ! εμένα ήταν 3,4 είμαι στην 18η εβδομάδα και ελπίζω στο καλύτερο διαβάζοντας και τα δικά σας τέτοια συμπτώματα. Τώρα περιμένουμε με αγωνία να δούμε πως θα εξελιχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι καινούρια στο forum και ψάχνοντας για την υδρονέφρωση βρήκα εσάς cazolin μου έδωσες μεγάλη δύναμη αφού και στον δικό μου μπέμπη βρέθηκε μια μικρή διαταση του αρ νεφρού και αγχωθηκα πάρα πολύ! εμένα ήταν 3,4 είμαι στην 18η εβδομάδα και ελπίζω στο καλύτερο διαβάζοντας και τα δικά σας τέτοια συμπτώματα. Τώρα περιμένουμε με αγωνία να δούμε πως θα εξελιχθεί.

 

 

Σακα μου Χριστος Ανεστη!!! Να μην ανησυχεις καθολου!!! Εμας φαντασου ηταν περισσοτερο διογκωμενα και στα δυο νεφρακια. και τωρα ειναι και τα δυο τελεια!!! Ειναι φυσιολογικο σε καποια εμβρυα να εμφανιζεται αυτο και να επανερχεται πριν τη γεννα ή μετα τη γεννα, για λιγους μηνες χωρις να υπαρχει ανησυχια.

Ευχομαι το καλυτερο για το παιδακι σας και με το καλο να το δεχτειτε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με δακρυσμενα ματια σας γραφω καλες μου κοπελες... ολοι λενε να μην ανησυχω δεν ειναι κατι σοβαρο αλλα η ιδεα μπαινει στο μυαλο και δε με αφηνει να χαρω ουτε τις μικρες και δειλες κλωτσιες της......

 

Ηπια υδρονεφρωση ηταν το ευρημα της Β'επιπεδου που εκανα χθες...

Και ενω ολα ειναι τελεια υπαρχει κιαυτο...δεν πολυκαταλαβα τιποτα απο ποσοστα κλπ... εγω σταθηκα μονο στο οτι εχει σχεση με συνδρομο down και στο οτι οταν γεννηθει το παιδι και δεν εχει απορροφηθει θα χρειαστει αντιβιωσεις...ποιος ξερει?? μπορει και επεμβαση....

 

Αυτο που θελω απο σας ειναι ενα χερι βοηθειας...μια γλυκεια παρηγορια...

Με ρωτησε αν θελω να κανω αμνιο και αρνηθηκα... Ποιος ο λογος???....

1:10000 ειναι το ποσοστο μου μετα το τελευταιο ευρημα.

 

Τα νεφρα της μπεμπας 5.1 και 5.6 mm

 

Οποια εχει καποια εμπειρια ας μου δωσει μια σανιδα ελπιδας...

 

Το εχω τοσο αναγκη....................

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

Παθούσα κι εγώ! Κορίτσι χαλάρωσε! ΤΟ μωράκι σου δεν έχει τίποτα! Μόνο σε συνδυασμό με κάποιο άλλο εύρημα ύποπτο για σύνδρομο ντάουν αποτελεί ένδειξη. Από μόνο του τίποτα δεν είναι. Αποτελεί πολύ συχνό φαινόμενο και σε πολλές περιπτώσεις διορθώνεται από μόνο του πριν τη γέννα, σε ακόμα περισσότερες μέχρι το παιδί γίνει 6-7 κι αν δεν έχει διορθωθεί από μόνο του μέχρι τότε, γίνεται επέμβαση. Όταν γεννηθεί, καλό είναι να κάνετε έναν υπέρηχο στα νεφρά για να δείτε αν πέρασε. Αν δεν έχει περάσει, το πιθανότερο είναι να σας συστηθεί χημειοπροφύλαξη- καθημερινή ελάχιστη δόση αντιβίωσης για προφύλαξη από λοιμώξεις του ουροποιητικού. Είχε το παιδί μου. Οριακή ήταν, παίρναμε χημειοπροφύλαξη μέχρι να κάνουμε κυστεογραφία (4 μηνών), η οποία έδειξε βαθμό παλλινδρόμησης 0! Μην φοβάσαι καθόλου. Στο κάτω κάτω, είναι είναι εντελώς οριακή η διαφορά της μπέμπας σου! Εμένα ήταν λίγο μεγαλύτερη από τη δική σου!

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Παθούσα κι εγώ! Κορίτσι χαλάρωσε! ΤΟ μωράκι σου δεν έχει τίποτα! Μόνο σε συνδυασμό με κάποιο άλλο εύρημα ύποπτο για σύνδρομο ντάουν αποτελεί ένδειξη. Από μόνο του τίποτα δεν είναι. Αποτελεί πολύ συχνό φαινόμενο και σε πολλές περιπτώσεις διορθώνεται από μόνο του πριν τη γέννα, σε ακόμα περισσότερες μέχρι το παιδί γίνει 6-7 κι αν δεν έχει διορθωθεί από μόνο του μέχρι τότε, γίνεται επέμβαση. Όταν γεννηθεί, καλό είναι να κάνετε έναν υπέρηχο στα νεφρά για να δείτε αν πέρασε. Αν δεν έχει περάσει, το πιθανότερο είναι να σας συστηθεί χημειοπροφύλαξη- καθημερινή ελάχιστη δόση αντιβίωσης για προφύλαξη από λοιμώξεις του ουροποιητικού. Είχε το παιδί μου. Οριακή ήταν, παίρναμε χημειοπροφύλαξη μέχρι να κάνουμε κυστεογραφία (4 μηνών), η οποία έδειξε βαθμό παλλινδρόμησης 0! Μην φοβάσαι καθόλου. Στο κάτω κάτω, είναι είναι εντελώς οριακή η διαφορά της μπέμπας σου! Εμένα ήταν λίγο μεγαλύτερη από τη δική σου!

 

Αχ κοριτσακι μου να σε ευχαριστησω αρχικα μεσα απο την καρδια μου για την ανταποκριση!! Πριν λιγες μερες ομως που εκανα ντοπλερ πηρα τη θετικη απαντηση κιαν κοιταξεις λιγο πιο κατω στο ποστ μου θα δεις τι γραφω!!! Και παλι σ'ευχαριστω ολοψυχα!! Χριστος Ανεστη!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες σας! Βρε κορίτσια καμιά φορά σκέφτομαι μήπως δεν θα έπρεπε να τα βλέπουμε τα μωράκια τόσο πολύ όπως παλιά γιατί αγχωνόμαστε και τις περισσότερες φορές άδικα απο την άλλη όμως βλέπουμε ασθενεις που μερικές φορες προλαβαίνονται. Εχθές πήγα σε έναν προγεννετιστή στο Μαρούσι δεν άντεξα ήθελα να σιγουρευτώ πως δεν τρέχει κάτι σοβαρό.Απο 3,4 που είχε το ένα του νεφράκι την πέμπτη εχθες είχε και στα 2 απο την μια 3,9χιλ και απο την άλλη 2,7. Μου είπε δεν είναι τπτ αλλα σίγουρα θα μου πει στην β επιπέδου. Αν και με διαβεβαίωσε οτι δεν είναι κάτι σοβαρό το άγχος ώσπου να γεννηθεί και να σου πουν ολα οκ παραμένει. Απλά με μια πιο μεγάλη αισιοδοξία. Ο θεός στα μωράκια μας!!!!Τί άλλο να πω?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω κ επαυξανω σακα μου! ωρες ωρες λεω καλυτερα να μην υπηρχαν ολοι αυτοι οι υπερηχοι!!! Το τι εχω τραβηξει μεχρι να γεννησω.... μα ειναι λογικο κατι να ειναι λιγακι μεγαλυτερο κατι λιγακι μικροτεροο στην αρχη. ανθρωπος δημιουργειται εκει μεσα!!! εδω και που γεννιουνται τα παιδια ολα ειναι τοσο ρευστα κ υπο κατασκευη ακομα!! Δε θα ειναι μεσα στη μητρα??!!!

Με το παραμικρο να σε αγχωσουν και οι γιατροι... να πας για αμνιο!! Να πας για αιμα!! Να πας να σε δει και ο αλλος και ο παραλλος!!! Ουφ!!!!!!!

Σιγουρα η αυχενικη ειναι μια σπουδαια εφευρεση αλλα το να σου λενε σε προχωρημενα σταδια ανησυχητικα ευρηματα(διχως λογο, μονο για να παρουν λεφτακια) ειναι για να τους κοπανησεις μια στο κεφαλι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σε ολες,

θα ηθελα τα φωτα σας αν γνωριζετε!

στο doppler μας ειπαν οτι το μωρο εχει υδρονεφρωση στο ενα του νεφρο και μας εξηγησαν πως αυτο δημιουργει προβλημα στο ουροποιητικο του συστημα απο το ενα νεφρο και δεν αφηνει τα ουρα να βγουν και του τα γυριζει πισω.

μας ειπαν να μην ανυσηχουμε κ οτι ισως αυτο φυγει με τη γεννα αλλα κι αν δεν φυγει,οταν θα γεννηθει το μωρο με τις καταλληλες εξετασεις ισως κ με αντιβιωση θα αντιμετωπιστει.

εχουμε κατατρομαξει γιατι επισης και το αμνιακο υγρο ειναι στα κατωτερα φυσιολογικα επιπεδα.δεν ξερω βεβαια αν αυτο παιζει καποιο ρολο...

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες,

θα ηθελα τα φωτα σας αν γνωριζετε!

στο doppler μας ειπαν οτι το μωρο εχει υδρονεφρωση στο ενα του νεφρο και μας εξηγησαν πως αυτο δημιουργει προβλημα στο ουροποιητικο του συστημα απο το ενα νεφρο και δεν αφηνει τα ουρα να βγουν και του τα γυριζει πισω.

μας ειπαν να μην ανυσηχουμε κ οτι ισως αυτο φυγει με τη γεννα αλλα κι αν δεν φυγει,οταν θα γεννηθει το μωρο με τις καταλληλες εξετασεις ισως κ με αντιβιωση θα αντιμετωπιστει.

εχουμε κατατρομαξει γιατι επισης και το αμνιακο υγρο ειναι στα κατωτερα φυσιολογικα επιπεδα.δεν ξερω βεβαια αν αυτο παιζει καποιο ρολο...

ευχαριστω!

 

Καλημερα δεν γνωριζω τι μπορει να ειναι αυτο ακριβως αλλα πιστευω οτι για να σας που να μην ανυσηχητε δεν ειναι κατι πολυ σοβαρο... γιατροι ειναι δεν θα ηθελαν να το διακινδυνεψουν!!! Στον γιατρο σου τις πηγες τισ εξετασεις τισ σου ειπε?

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! Γιατρός δεν είμαι ...θα σου πώ μόνο οτι και το ανιψάκι μου ( αγόρι) είχε υδρονέφρωση από όταν γεννήθηκε ( δεν ξερω αν το είχαν μαθει νωρίτερα) και του δίναν αντιβίωση από το στόμα. Έκανε ανά τακτά διαστήματα εξετάσεις ( κυρίως εξέταση ούρων και υπέρηχο νομιζω) για έκλεγχο- για να ξερουν πως παει και αν χρειαζεται αλλη αντιβιωση, και το σημαντικότερο εδώ και πολύ καιρό είναι τελείως καλά και δεν έχει τίποτα. Νομίζω μεσα στον πρωτο χρονο του ειχε περάσει. Πάντως μην ανησυχείς όλα περνάνε. Ενημερώσου από τους γιατρούς αλλά μην ανησυχείς γιατί θα ανησυχεί και εκείνο μεσα από την κοιλίτσα σου! Καλη εγκυμοσυνη και με το καλο να δεχτητε το παιδακι σας!

Το τζιτζικάκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

ο γιατρός μου είπε ότι είναι θέμα των παιδίατρων μετά τον τοκετό κ η παιδίατρος μας που έχουμε ήδη από το πρώτο παιδάκι μας είπε ότι με το που γεννηθεί θα πρέπει να του κάνουν υπερήχο κ θα μας ενημερώσουν στην πορεία αν χρειαστεί κάτι άλλο.

Όπως κ να χει πάντως θα ταλαιπωρηθεί.αυτό καταλαβαίνω.

υπάρχει όμως κ η πιθανότητα να εξαφανιστεί μετά τη γεννά από μόνο του.αυτό μας το είπε ο υπερήχογραφίστής που το διαπίστωσε κ πρώτος.

ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό!εχω ακόμα 2 εβδομάδες.

όσο για το αμνιακό ο γιατρός είπε να δω αν χάνω υγρα κ κάναμε εξέταση κ τελικά δεν χάνω.αλλά εγώ νομίζω ότι χάνω.δεν περνάει ο τελευταίος καιρός με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

 

[/url]

Υδρονέφρωση σε αγέννητο μωρό

Β' επιπέδου ήπια υδρονέφρωση

ηπια υδρονεφρωση μπεμπας

ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗ ύδρονεφρωση

Υδρονέφρωση?!

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗΣ??

ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗ ΕΜΒΡΥΟΥ ΚΑΙ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ

υδρονεφρωση,με αισιο τελος;

Υδρονέφρωση και γλυκά..σχετίζονται?

ήπια διάταση κοιλίας εγκεφάλου και ήπια υδρονέφρωση στη β΄επιπέδου

ΗΠΙΑ ΠΥΕΛΟΚΑΛΥΚΙΚΗ ΔΙΑΤΑΣΗ

 

 

Παρακαλούμε πριν την ανάρτηση νέου θέματος κάντε χρήση της αναζήτησης

Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ : http://parents.org.gr/news/a309

Είναι πολύ σημαντικό να αναζητείτε πρώτα στα παλιά θέματα πρίν ανοίξετε καινούρια.

Ήδη αρκετοί γονείς πριν απο εσάς έχουν συγκεντρώσει πάρα πολλές πληροφορίες.

Τα εγγεγραμμένα μέλη δεν γίνεται να απαντούν κάθε φορά εκ νέου σε θέματα τα οποία ήδη έχουν συζητηθεί,

ενώ ο όγκος του φόρουμ θα γίνει δύσχρηστος εάν όλα τα μέλη ανοίγουν κάθε φορά για το ίδιο ερώτημα ένα νέο θέμα.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

 

[/url]

Υδρονέφρωση σε αγέννητο μωρό

Β' επιπέδου ήπια υδρονέφρωση

ηπια υδρονεφρωση μπεμπας

ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗ ύδρονεφρωση

Υδρονέφρωση?!

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗΣ??

ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗ ΕΜΒΡΥΟΥ ΚΑΙ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ

υδρονεφρωση,με αισιο τελος;

Υδρονέφρωση και γλυκά..σχετίζονται?

ήπια διάταση κοιλίας εγκεφάλου και ήπια υδρονέφρωση στη β΄επιπέδου

ΗΠΙΑ ΠΥΕΛΟΚΑΛΥΚΙΚΗ ΔΙΑΤΑΣΗ

 

 

Παρακαλούμε πριν την ανάρτηση νέου θέματος κάντε χρήση της αναζήτησης

Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ : http://parents.org.gr/news/a309

Είναι πολύ σημαντικό να αναζητείτε πρώτα στα παλιά θέματα πρίν ανοίξετε καινούρια.

Ήδη αρκετοί γονείς πριν απο εσάς έχουν συγκεντρώσει πάρα πολλές πληροφορίες.

Τα εγγεγραμμένα μέλη δεν γίνεται να απαντούν κάθε φορά εκ νέου σε θέματα τα οποία ήδη έχουν συζητηθεί,

ενώ ο όγκος του φόρουμ θα γίνει δύσχρηστος εάν όλα τα μέλη ανοίγουν κάθε φορά για το ίδιο ερώτημα ένα νέο θέμα.

 

έκανα αναζήτηση κ δεν έβγαλε κανένα αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...