Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λαπαροσκόπηση ή κανονικό χειρουργείο για ινομύωμα?


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Carnation είπε:

soleole! τι έκανες τελικά; εχω το ίδιο διλλημα αυτή τη στιγμή, κι εμένα η Χατζηραφαήλ μου είπε να μην κάνω χειρουργείο, ενώ αλλοι μου είπανε να κάνω.

τι διάμετρο έχουν τα ινομυώματα; Έχει σημασία αυτό. Μπορώ να πω κι εγώ την δική μου εμπειρία. Τα έβγαλα πριν 10 χρόνια (διάμετρος 8,5 εκατοστά το πιο μεγάλο) και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα με εγκυμοσύνη αργότερα. Αναγκάστηκα να το κάνω γιατί μου προκαλούσαν πολύ μεγάλη αιμορραγία και αναιμία. Ρομποτικά πώς μπορεί να βγει ένα ινομύωμα; Χωρίς τομή; 

 

Επεξεργάστηκαν by popi76
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το 2016 βρεθηκα κ εγω σε παρομοια θεση..ειχα κανει επεμβαση για εξωμητιρο στο ιπποκρατειο.

Εκει ολοι οι γιατροι ειδαν τα ινομυωματα μου..ειχα μια ντουζινα σε διαφορα μεγεθη..απο 1cm ωσ 5 περιπου..

Οι μισοι λεγανε δεν ενοζλουν κ να μην τα αφιαρεσω..οι αλλοι μισοι να τα αφαιρεσω...κ ολοι καλοι γιατροι..

Μετα απο αυτην την περιπετεια αλλαξα κ γιατρο κ επελεξα εναν απο αυτουσ που με παρακολουθουσε στο ιπποκρατειο.αυτοσ ηταν καθετοσ στο να τα αφαιρεσω.κ πωσ ισωσ κ αυτα να φταιγαν για το εξωμητριο.

Επειδη δεβ ηθελα να ρισκαρω 2η εγκυμοσυνη το εκανα..ημουν ηδη κ 35 κ δεν με επαιρνε..

Εχω ηδη μια κορη 21 μηνων κ τωρα ειμαι εγκυοσ 7 μηνων..( μαζι με το εξωμητριο αφαιρεθηκε κ η σαλπιγγα γιατι την ειχε καταστρεψει).

Απο το 2015 που αφαιρεσα τα ινομυωματα δεν εμφανισα ακομη κανενα..την επεμβαση μου την εκανε λαπαροσκοποσ..απο την 2η μερα ηνουν περδικι..δουλευα κ 12 ωρα κ το μονο που προσεχα ηταν τα βαρη..εχω απλα 5 μικρεζ τομεσ στην κοιλια μου.

 

Link to comment
Share on other sites

popi76 εχω κάνει κι εγώ ανοιχτό χειρουργείο για ινομυώματα γιατί ακριβώς μου προκαλούσαν μεγάλες αιμορραγίες και αναιμία, πριν από 7 χρόνια. Αφαίρεσα 10, μου βγήκαν 20... φαύλος κύκλος. Φρίκη το ανοιχτό χειρουργείο... Ρομποτικά είναι όπως η λαπαροσκόπηση, με τις ίδιες τομές, αλλά οι χειρισμοί γίνονται από το γιατρό μέσω ρομπότ. Με μεγαλύτερη ακρίβεια, γι αυτό και πιο ακριβή η διαδικασία.

tzenaki1982, το εξωμήτριο δε νομίζω να έχει καμία σχέση με τα ινομυώματα. Αφού τέλος καλό, όλα καλά, φαίνεται πως πήρες τη σωστή απόφαση. Εγώ λέω να μην τα βγάλω, γιατί ένα χειρουργείο μπορεί να κάνει μεγαλύτερη ζημιά (συμφύσεις, αναμονή 6 μήνες) και είμαι ήδη 42...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα κοριτσια,μαμαδες και μπαμαδες,:)
ειμαι σε ενα πανικό και θέλω πολύ τις εμπειρίες σας,τις γνώμμες σας, και την αγαπη σας...χαχα
Μετα απο μια εξέταση κατω κοιλίας, βρήκαμε ενα ινομύωμα 6 εκατ. και μια κύστη προς την αριστερή ωοθήκη 5 εκατ. Εχω παθει σόκ, γιατι δεν ξέρω απο πότε είναι αυτά εκει και γενικά δεν περνάω καλά με την σκέψη του χειρουργείου. Γενικά μου είπαν αμέσως προχωράμε λαπαροσκοπικά....αλλά απο την άλλη υπάρχει  κοσμος που μου λέει κοπέλα μου ψάξτο καλύτερα γιατι δεν τα πειράζουμε τα ινομυώματα και πολλοι θα σε στείλουν για χειρουργείο εύκολα.

Εγώ απο την άλλη δεν θέλω το χειρουργείο προφανώς, αλλά θέλω και να κάνω παιδάκι όπου ναναι....οπότε το σκέτομαι. Επίσης έχω ακούσει και για υστεροσκοπική επέμβαση, που ειναι χωρις τομές...γινεται οντως και αυτο? με ολικη ναρκωση?
Θα πάω να δώ και τον Στρατάκη αυτή την εβδομάδα. Τον ξέρει καμια σας? 


Πειτε μου τις εμπειρίες σας και τις συμβουλες σας,θελω πολύ να παρω κουράγιο!

Φιλικά!
Ειρήνη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σας. Είμαι 41 ετών. Μου βρήκαν μέσω μαγνητικής 3 ινωμυώματα υπορρογόνια στη μήτρα, μήκους 12, 11 και 10 εκ αντίστοιχα. Ο γιατρός είπε πως κανονικά πρέπει να αφαιρεθούν με καισαρική γιατί μελλοντικά θα πιέζουν μήτρα και ουροδόχο κύστη. Έχει υποβληθεί κάποια από εσάς σε αφαίρεση ινωμυωμάτων με αυτόν τον τρόπο (καισαρική);

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 29/7/2021 at 9:51 ΠΜ, ΜΕΛΙΝΑ.19 είπε:

Καλημέρα σας. Είμαι 41 ετών. Μου βρήκαν μέσω μαγνητικής 3 ινωμυώματα υπορρογόνια στη μήτρα, μήκους 12, 11 και 10 εκ αντίστοιχα. Ο γιατρός είπε πως κανονικά πρέπει να αφαιρεθούν με καισαρική γιατί μελλοντικά θα πιέζουν μήτρα και ουροδόχο κύστη. Έχει υποβληθεί κάποια από εσάς σε αφαίρεση ινωμυωμάτων με αυτόν τον τρόπο (καισαρική);

Επειδή είχα κ εγώ ινομυωματα γνωρίσω πωσ τα δικά σου είναι πολύ μεγάλα για να αφαιρεθούν με λαπαροσκοπιση..

Αν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου μην φοβάσαι..πλέον η λαπαροτομια δεν είναι οπωσ παλιά..επανέρχεσαι πιο γρήγορα..

Εύχομαι περαστικά..

Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2021 at 1:14 ΜΜ, tzenaki1982 είπε:

Επειδή είχα κ εγώ ινομυωματα γνωρίσω πωσ τα δικά σου είναι πολύ μεγάλα για να αφαιρεθούν με λαπαροσκοπιση..

Αν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου μην φοβάσαι..πλέον η λαπαροτομια δεν είναι οπωσ παλιά..επανέρχεσαι πιο γρήγορα..

Εύχομαι περαστικά..

@tzenaki1982 Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και πάλι.

 

Τελικά προγραμματίζω ανοιχτό χειρουργείο για αφαίρεση 3 μεγάλων ινωμυωμάτων  στη μήτρα (μήκους 12, 11 και 10 εκ αντίστοιχα) και ενός τέταρτου, μικρότερου σε μέγεθος. Έχω μέχρις στιγμής επισκεφθεί 2 γυναικολόγους. Ο ένας είναι μαιευτήρας - γυναικολόγος χειρουργός με ειδίκευση στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή και ο άλλος μαιευτήρας - γυναικολόγος χειρουργός με ειδίκευση στην ογκολογία. Και οι δύο, για να είμαι ειλικρινής, μου εμπνέουν εμπιστοσύνη. Κρίνετε, ωστόσο, πως θα πρέπει την επέμβασή μου να την αναλάβει συγκεκριμένης ειδικότητας γυναικολόγος;

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2013 at 8:39 ΜΜ, soleole! είπε:

προς skybeam: ναι, ειναι 5 εκ. αυτη τη στιγμη, εχω 2-3 ακομα λιγο μικροτερα της ταξης των 3 εκ. κ τα υπολοιπα ειναι 1-2 εκατ. Μου προτειναν να παω και σε εναν Γιαννικο. Τον ξερει κανεις? Φοβαμαι οτι αν πρεπει να παρω κ αλλη γνωμη, δεν θα σταματησει ποτε, θα κανω στατιστικη! ηδη εχω συμβουλευτει 5, εκ των οποιων οι τελευταιοι ηταν οι χατζηραφαηλ κ πιστοφιδις!ουφ

Μια ακομα ερωτηση πανω στις περιγραφες της δρυαδας, η μετεχγειρητικη κατασταση, η επανορθωση μυων κτλ, ισχυει και για τη λαπαροσκοπηση? ευχαριστω κοριτσια για τη γρηγορη ανταποκριση!

@soleole καλησπέρα. Πρόκειται να υποβληθώ σε εγχείριση για 3 μεγάλα ινομυώματα μήτρας (12, 11 και 10εκ αντίστοιχα). Εσύ τότε προχώρησες τελικά σε αφαίρεση των ινομυωμάτων; Επειδή είχες αναφέρει το Γιαννίκο, τον επισκέφτηκες; Εγώ έχω ήδη επισκεφθεί δύο γυναικολόγους, θα ήθελα όμως να δω και αυτόν. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα θέμα που έχει ξανασυζητηθεί αλλά που θα του δώσω μία άλλη διάσταση...έχω ένα ινομύωμα υποβλεννογόνιο το οποίο ξεκίνησε πριν 4 χρόνια από τα δύο εκατοστά και τώρα αισίως έχει φτάσει τα 8 (κατα την τελευταία γιατρό τα δέκα γιατί πάω και σε πολλούς τρομάρα μου) το θέμα είναι ότι έχω τεκνοποιήσει μεν  αργει η εμμηνόπαυση δε και αυτό φαίνεται να μεγαλώνει. μου δημιουργεί αναιμία λογω αιμορραγιών ο κύκλος μου έχει μικρύνει και οι μέρες που αιμοραγω έχουν αυξηθεί ... το θέμα είναι ότι κάθε γιατρός μου προτείνει κάτι διαφορετικό άλλος λαπαροσκοπικά ινομύωμα άλλος λαπαροσκοπικά ινομύωμα και μητρα στην πολη δε που μενω όλοι ανοιχτό χειρουργείο και αφαίρεση μήτρας... Εγώ δεν θέλω τόσο να μου πείτε για γιατρούς (αν και μία γνώμη για τον κύριο Παπανικολάου και τον κύριο Καβαλάρη θα ήταν ευπρόσδεκτη) όσο να μου πείτε εμπειρίες από ανοιχτά χειρουργεία , λαπαροσκοπικα, αφαίρεση μήτρας κτλ ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 25/10/2021 at 8:08 ΜΜ, applepie είπε:

Καλησπέρα θέμα που έχει ξανασυζητηθεί αλλά που θα του δώσω μία άλλη διάσταση...έχω ένα ινομύωμα υποβλεννογόνιο το οποίο ξεκίνησε πριν 4 χρόνια από τα δύο εκατοστά και τώρα αισίως έχει φτάσει τα 8 (κατα την τελευταία γιατρό τα δέκα γιατί πάω και σε πολλούς τρομάρα μου) το θέμα είναι ότι έχω τεκνοποιήσει μεν  αργει η εμμηνόπαυση δε και αυτό φαίνεται να μεγαλώνει. μου δημιουργεί αναιμία λογω αιμορραγιών ο κύκλος μου έχει μικρύνει και οι μέρες που αιμοραγω έχουν αυξηθεί ... το θέμα είναι ότι κάθε γιατρός μου προτείνει κάτι διαφορετικό άλλος λαπαροσκοπικά ινομύωμα άλλος λαπαροσκοπικά ινομύωμα και μητρα στην πολη δε που μενω όλοι ανοιχτό χειρουργείο και αφαίρεση μήτρας... Εγώ δεν θέλω τόσο να μου πείτε για γιατρούς (αν και μία γνώμη για τον κύριο Παπανικολάου και τον κύριο Καβαλάρη θα ήταν ευπρόσδεκτη) όσο να μου πείτε εμπειρίες από ανοιχτά χειρουργεία , λαπαροσκοπικα, αφαίρεση μήτρας κτλ ευχαριστώ πολύ!!!

Με μπερδεψεσ ..τι σου προτείνουν δηλ??? 

Επειδή είχα ινομυυ ξέρω πωσ το δικό σου είμαι αρκετά μεγάλο για να αφαιρεθεί λαπαροσκοπικά..εγώ είχα κάνει 2 επεμβάσεις λαπαροσκοπικές.με.τον μπετσα που εξειδικεύεται σε λαπαροσκοπισεισ( εκεί με.εστειλε Ρούσσος  ο  γυναικολόγος.μου γιατί δεν είχα.παιδια κ δεν ήθελε να κάνω ανοιχτό χειρουργείο)

Η κολλητή μου που αφαίρεσε μεγαλύτερο ινομυωμα τησ έκανε μια θεραπεία ο δικός της ο γιατροσ για να  το μικρύνει κ να τησ το αφαιρέσει λαπαροσκοπικά.

ισωσ είναι η θέση του τέτοια που σου λένε για αφαίρεση μήτρας..αν είναι έμπειρος ο γιατροσ θα μπορέσει να τυ σώσει...

Πολύ έμπειρος σε ανοιχτά χειρουργεία.ειναι ο γυναικολόγος μου.ειναι μεγάλος σε ηλικία.. καθηγητής Πανεπιστημίου κ ήταν κ διεύθυντησ μαιευτικής στο Ιπποκράτειο

.σε ανοιχτά χειρουργεία κ σοβαρές επεμβάσεις τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια...είχε σώσει κ την μήτρα τησ ξαδέρφης μου..κ αυτήν είχε ένα μεγάλο ινομυωμα κ τελικά ενώ τησ έλεγε πως θα κάνουν κ αφαίρεση τελικά τα κατάφεραν κ δεν αφαίρεσαν την μήτρα..κ αυτή γιατροσ είναι κ ήθελε πολύ να αποφύγει την υστερεκτομη

Εγώ που έκανα λαπαροσκοπιση έχω να σου πω πως είναι επέμβαση ρουτίνας..μια ντουζίνα μου αφαίρεσαν.μεχρι κ σήμερα 6 χρόνια μετά δεν Εμφανισα κάποιο καινούργιο..μόνο τα βάρη πρόσεχαν για ένα διάστημα.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας , ελπίζω να είστε όλες κάλα:) 

την Τετάρτη χειρουργήθηκα λαπαροσκοπικά για αφαιρέσω ινομυωματος 6εκ και μου βρήκε ο γιατρος και μια κυστη στην σάλπιγγα την οποία και αφαίρεσε . Το χειρουγειο πήγε πολυ

καλα δόξα τω θεω και έτσι την επόμενη μέρα βγηκα .. είχα πόνο στο ώμους από τον αέρα όπως με είχαν προειδοποιήσει .. ο γιατρος δεν μ εδωσε αντιβίωση για το σπίτι .το Σάββατο το απόγευμα ανέβασα σταδιακά 39,2 πυρετό και έφτασα 155 παλμούς . Φοβήθηκα και πήγα στα επείγοντα σε δημόσιο νοσοκομείο .. με ταλαιπώρησαν χωρίς να μ πουν κάτι . Ο πόνος στα έντερα μου είναι παρά πολύ έντονος !!!! Ακόμα και σήμερα που έχουμε 30/01 , η επέμβαση έγινε 25/01. 
Πείτε μου παρακαλώ αν έχει κάποια από εσάς παρόμοια εμπειρία .. σας ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...