Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Iνομυώματα και αφαίρεση μήτρας


Recommended Posts

Καλημέρα σας, είμαι καινούρια εδώ αλλά διαβάζω τα μηνύματα σας πολύ καιρό. Έχω ένα πρόβλημα όπως σχεδόν όλα τα κορίτσια σε αυτό το forum. Είμαι 33 χρονών παντρεμένη και θέλω να κάνω παιδιά. Όταν ήμουν 22 χρονών οι γιατροί μου βρήκαν ένα ινομύωμα 8εκ και μου το αφαίρεσαν λαμπαδοσκοπικά. Από τότε και μετά μου είπαν να κάνω τακτικό έλεγχο για να το παρακολουθώ. Από τότε έως σήμερα έχω βγάλει αρκετά αλλά δεν ήταν πολύ μεγάλα και οι γιατροί μου έλεγαν να μην τα πειράξω. Τώρα που είμαι σε περίοδο που θέλω να κάνω παιδιά, πήγα σ' έναν γιατρό στην Αθήνα και μου είπε οτι εάν τα αφήσω (τα ινομυώματα) δεν θα μπορέσω να μείνω έγκυος. Έχω 2 μέσα στην μήτρα 5εκ και 4εκ. Οι γιατροί εδώ μου λένε οτι εαν κάνω επέμβαση, ίσως να πληγώσω την μήτρα και να μην μπορώ να κάνω παιδιά μετά. Στην Αθήνα μου λένε οτι πρέπει με εγχείριση να τα αφαιρέσω. Είμαι πραγματικά απελπισμένη και δεν ξέρω τι να κάνω. Έχει κάποια απο εσας παρόμοια περίπτωση? Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό γιατρό είτε στο Ηράκλειο Κρήτης είτε στην Αθήνα?

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Καλημερα σου Μηνα!

Δεν υπαρχει λογος να πανικοβαλεσαι για ολα υπαρχει λυση!

Θα σου πω την δικη μου εμπειρια προσωπικα..

Πριν λιγο καιρο ξεκινησα και εγω να κανω ενα γενικο τσεκ για να ξεκινησω και εγω με τη σειρα μου τις προσπαθειες..Βρηκαμε ενα ινομυωμα 6 εκατ. εσωτερικο και σε δυσκολη θεση..

Τα ινομυωματα γενικα αναλογα με τη θεση και το μεγεθος τους δυκολευουν στη συλληψη αλλα δεν αποκλειεται το γεγονος να συλλαβεις..

 

Μιλωντας παλι για εμενα αν καταφερω να συλλαβω υπαρχει κινδυνος να χασω το παιδακι μου, γιατι κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης τα ινομυματα μεγαλωνουν λογω ορμονων και εκει που βρισκεται ο κινδυνος ειναι μεγαλυτερος..

Αφου ο γιατρος μου τα εξηγεισαι ολα αναλυτικα κανοντας και δευτερο υπερυχο για να δουμε περισσοτερες πληροφοριες αποφασησαμε να το αφαιρεσουμε με ανοιχτη επεμβαση για να εχει 100% καθαρη εικονα της μητρας ετσι ωστε να αποφυγουμε το γεγονος να την πληγωσουμε.

Ετσι θα ειμαι καθαρη και θα μπορω να ξεκινησω προσπαθειες για παιδακι.

Η επεμβαση θα γινει τον Δεκεμβριο, οποτε μετα μπορω να σου πω περισσοτερες πληροφοριες..

Ειναι πολυ σημαντικο ομως να εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου και να εχεις πολυ καλη ψυχολογια οσο χαζο και αν σου ακουγεται..

Στην αρχη φοβηθηκα και εγω οτι δεν θα μπορω να κανω παιδακια και πολλα αλλα.....ομως αυτο δεν ειναι αληθεια..

Μην πανικοβαλεσαι!!!

Θα σε βοηθησω οπως μπορω!!!

Φιλακια

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Annadi καλημέρα και σ' ευχαριστώ πολύ.

Κι εμένα ο γιατρός (που με είδε στην Αθήνα και όχι αυτός που με παρακολουθεί τόσα χρόνια) μου είπε οτι εαν μείνω έγκυος με τα υπάρχουσα ινομυώματα (που είναι μέσα στην μήτρα) θα έχω πρόβλημα με αποβολές γιατί όντως είναι σε κακή θέση. Το άλλο πρόβλημα είναι οτι ο γιατρός που με παρακολουθεί τόσα χρόνια δεν μου έχει κανει κουβέντα για επέμβαση. Πως να του έχω εμπιστοσύνη?

Χαίρομαι που σ' ακούω τόσο ψύχραιμη και έτοιμη γι' αυτή την επέμβαση. Είμαι σίγουρη ότι όλα θα σου πάνε καλά και σύντομα θα γίνεις μανούλα.

 

και πάλι σ' ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μηνα μου γι αυτο σου λεω οτι ειναι πολυ σημαντικο να εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου!

Πηγαινε στο γιατρο σου και ρωτησε τον οτι σε απασχολει διαφορετικα δεν μπορεις να μπεις μεσα στο μυαλο του για να ξερεις πως σκεφτεται..και πριν κανεις οτιδηποτε τα πραγματα πρεπει να ειναι τελειως ξεκαθαρα για εσενα χωρις να εχεις καμια αμφιβολια..

Θελω να ειμαι θετικη γιατι δεν μπορω να κανω κατι να το αποφυγω...

Νεοτερα μπορω να εχω μετα την επεμβαση..

Σ ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου..και εγω με τη σειρα μου σου ευχομαι οτι πιο ομορφο!!!

Φιλια

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

@ Annadi Koυκλίνα μου σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και την υποστήριξη. Όλα καλά να πάνε και σε σένα. Περιμένω οπωσδήποτε νέα σου σ' αυτό εδώ το τόπικ, μιας και θα το κάνεις νωρίτερα (εγώ προγραμματίζω για Γενάρη-Φλεβάρη).

 

@ ΜΙΝΑ1976 Kαλή επιτυχία και σε σένα, ό,τι κι αν αποφασίσεις. Το κακό με τα ινομυώματα είναι πως αν βγουν και μεγαλώσουν σε δύσκολες θέσεις, είναι δίκοπο μαχαίρι ό,τι κι αν αποφασίσεις. Υπάρχει πιθανότητα να μην μπορέσεις να μείνεις έγκυος και υπάρχει τεράστια πιθανότητα να αποβάλεις, αν μείνεις τελικά. Γι' αυτό στην Αθήνα σου σύστησαν να τα αφαιρέσεις. Τώρα, αν βρίσκονται σε άσχημο σημείο (όπως τα δικά μου, μέσα στη μήτρα) υπάρχει πράγματι ένα μικρό ποσοστό να πληγωθεί η μήτρα. Στη δική μου περίπτωση, αν γίνει κάτι τέτοιο, ο γιατρός θεωρεί καλό να μου την αφαιρέσει μιας και αφενός δεν θα εξυπηρετήσει τον σκοπό της, αφετέρου το μόνο που θα γεννάει είναι ινομυώματα, άρα την αφαίρεση ούτως ή άλλως κάποτε θα την κάνω. Μην το σκέφτεσαι όμως πολύ αυτό το τελευταίο, μιας και σαν πιθανότητα έχει πολύ μικρότερο ποσοστό να συμβεί, αντίθετα με την αδυναμία σύλληψης και την αποβολή, που είναι τα πιο πιθανά να συμβούν αν δεν κάνεις την επέμβαση.

 

Κορίτσια, περιμένω νέα σας. Εγώ αδιαθέτησα προχθές και ήταν η χειρότερη φορά στη ζωή μου λόγω του πόνου και της αιμορραγίας που μου κάνουν τα ινομυώματα. Για πρώτη φορά αναγκάστηκα σήμερα να λείψω από τη δουλειά μου, τόσο χάλια είμαι, ούτε να περπατήσω καλά καλά δεν μπορώ. ΑΦού έλεγα, Θεέ μου, ας ήταν να κάνω σήμερα την εγχείρηση να τελειώνω απ' αυτήν την ταλαιπωρία...:(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

ουφφφφφ!!!

Εχεις απολυτο δικιο!

Αισθανομαι τοσο ασχημα εκεινες τις ημερες δεν μπορω να κανω τιποτα...καθε μια ωρα επιβαλλεται να πηγαινω για αλλαγη...ακομη και την νυχτα!

Ας γινει με το καλο να μου φυγει και αυτο το βαρος..!!

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια κι εγώ σας ευχαριστώ κι ελπίζω όλα να μας πάνε καλά και σύντομα να αποκτήσουμε αυτό που όλες τόσο πολύ θέλουμε. Annadi καλή επιτυχία στην επέμβαση σου, Skybeam είμαι σίγουρη οτι θα πάνε καλά. Σας ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνετε. Να' στε καλά.

Μόλις μιλήσω με τον γιατρο μου και έχω νεότερα, θα σας ενημερώσω

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Τη Δευτέρα έχω ραντεβού με κάποιον άλλον γυναικολόγο για μια δεύτερη γνώμη... Δεν νομίζω βέβαια να μου πει κάτι πολύ διαφορετικό... μη μου τίποτα χειρότερο φοβάμαι! :(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

τελικα θα κανεις αφαιρεση στα ινομυώματα μονο?

Eγώ μόνο για ινομυώματα πάω. Αν γίνει όμως καμιά ζημιά εκεί που πήγαν και βγήκαν όμως, φοβάμαι πάρα πολύ για τα χειρότερα.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχει η μαμα μου ινομυωματα.Οι πρωτοι γιατροι μιλησαν με τη μια για αφαιρεση μητρας.Το ψαξαμε καλυτερα.Ο τωρινος γιατρος της ειπε δε χρειαζεται αφαιρεση,τα παρακολουθουν απλα.Πανε αρκετα χρονια τωρα και δεν εχει κανενα προβλημα.Ουτε μεγαλωνουν ουτε τπτ.Αν ειχαμε βιαστει θα ειχε υποβληθει σε αφαιρεση χωρις λογο.Στη δική σου περιπτωση βεβαια αφου θέλεις να μεινεις εγκυος εννοειται θα αφαιρεσεις τα ινομυωματα.Αλλα για αφαιρεση μητρας 2% ειναι πολυ μικρο το ποσοστο.Αν ο γιατρος ειναι καλος και εμπειρος ειμαι σιγουρη ολα θα πανε καλα.Απλα φροντισε να εχεις καλο γιατρο.Σου ευχομαι ολα να πανε τελεια και συντομα να εχει περασει η περιπετεια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

ελα βρε κουκλα μου το 2% σκεφτεσαι?γιατι δε σκεφτεσαι το 98% δηλαδη???ποτε θα κανεις την αφαιρεση?

Ax, βρε Δήμητρα, μ' έχει πάει τρεις κι εξήντα, γι' αυτό! Αυτό το 98% ούτε μια στιγμή δεν το σκέφτηκα, δίκιο έχεις! Τέλος Γενάρη προγραμματίζω...

 

Νiki81, σ' ευχαριστώ πολύ:) Καλός είναι ο γιατρός μου, είναι η δεύτερη φορά που θα κάνω το ίδιο χειρουργείο (με τον ίδιο γιατρό).

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koριτσάκι μου δε ρωτάω πώς εισαι, διάβασα τα νεα σου. Ολα καλά θα πάνε, μην αγχώνεσαι!

Η συνυφάδα μου ειχε πολλα και μεγάλα ινομυωματα οταν εμεινε εγκυος και 3 γιατροι της ειπαν να κανει εκτρωση. Την ανελαβε τελικά γιατρος σε δημοσιο μαιευτηριο, με μεγαλη εμπειρια σε δυσκολες περιπτωσεις, και οχι μονο ολα πηγαν καλα με το μωρο, αλλα της αφαιρεσε τα μεγαλυτερα ινομυωματα κατα τη διαρκεια της καισαρικης!!! Συνηθως δεν το τολμουν αυτο γιατι ειναι παρα πολυ επικινδυνο, θα μπορουσε να πεθανει απο αιμορραγια. Πρεπει ο γιατρος να΄ναι μαχιμος και καλος χειρουργος.

Καλη επιτυχια σου ευχομαι!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Την καλημερα μου και απο εμενα κοριτσια!

Πλησιαζουν και οι δικες μου οι ημερες....

Την Παρασκευη μπαινω για να κανω τις γενικες εξετασεις πριν την επεμβαση και μεσα στην επομενη εβδομαδα μπαινω κανονικα..

Skybeam μην μου αγχωνεσαι καθολου!!!!

Θα σου τα πω ολα απο πρωτο χερι..χαχαχαχαχαχ

Και αυτο που σου ειπε η Δημητρα εχει 1000% δικαιο!

Πρεπει να σκεφτομαστε οτι ολα θα πανε καλα γιατι ετσι θα γινει!!!

Διωξε απο το μυαλο σου καθε αρνητικη σκεψη, το 2% μπροστα στο 98% δεν ειναι τιποτα!!!

Τα φιλια μου

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Decem, καλή επιτυχία! Σε προλαβαίνω! Μπαίνω Πέμπτη στο Μητέρα να βγάλω το πιο επικίνδυνο από τα ινομυώματα με υστεροσκόπηση. Με άλλον γιατρό, γιατί ο δικός μου με τρόμαξε με την πιθανότητα αφαίρεσης μήτρας στο ανοιχτό χειρουργείο.

 

Θα μείνουν δύο ινομυώματα, ένα πέντε εκ. κι ένα δύο εκ. αλλά αυτά είναι εκτός μήτρας και δεν τα φοβόνται οι γιατροί. Το άλλο το διαολάκι μου την κάνει τη ζημιά:(Bέβαια έχει μια δυσκολία αυτό που πάω να βγάλω υστεροσκοπικά τώρα, γιατί είναι μισό εκ. μεγαλύτερο από αυτό που επιτρέπεται με υστεροσκόπηση... και η γιατρός μου με προειδοποίησε ότι μετά μπορεί να χρειαστώ άλλο ένα χειρουργείο, μισό υστεροσκοπικό (αν μείνει κανένα κομμάτι από αυτό) συν λαπαροσκοπικό ή... ρομποτικό για τα άλλα δύο...

 

Ίδωμεν. Ας πάει αυτό καλά τώρα και βλέπουμε. Και πάλι καλη επιτυχία Decem, περιμένω νέα σου με αγωνία!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Καλη σου επιτυχια λοιπον!!!

Με προλαβες τελικα..εγω επιμενω στο ανοιχτο χειρουργειο οπως καταλαβαινεις γιατι δεν θελω να μπω στη διαδικασια να χρειαστει να με καθαρισει και δευτερη φορα σε περιπτωση που μεινει κατι...

Σου ευχομαι το καλυτερο!!!

Φιλια!

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

Έχω ευχάριστα νέα. Ο γιατρός μου εδώ μου είπε οτι τα ινομυώματα είναι σε θέση που δεν ενοχλούν την γονιμότητα μου. Μου είπε να κάνω και σαλπιγγογραφία, την οποία έκανα εχθές και βγήκε πολύ καλή.

Skybeam τι έγινε τελικά, πήγες και σε άλλο γιατρό, τι σου είπε?

Decem έκανες την επέμβαση? Όλα καλά?

Ελπίζω να σας πήγαν όλα καλά. Όλον αυτό τον καιρό τρέχω στους γιατρούς, και δεν φτάνει αυτό είχα και έχω δηλαδή και προβλήματα στην δουλειά.

 

Πολλά φιλιά σε όλες

Link to comment
Share on other sites

να σας πω την δικη μου ιστορια και θα δειτε οτι ολα ειναι πιθανα. Εγω εκανα επεμβαση μια ινομυωμα πριν 4 χρονια και τελικα ηταν ενδομητριωση πανω στην αριστερη σαλπιγγα. Κανενας τοτε δεν μου ειπε οτι πρεπει το συντομοτερο να βαλω μπρος για παιδι. Το Δεκεμβριο του 2006 πηγα σε ευημερευων με πονους και μου βρηκαν 3 ινομυωματα και πριν προλαβω να παω στο γυναικολογο ( γιατι ολο πηγαινω και ποτε δεν παω) ημουν εγγυος. Ολα πηγαν καλα και τα ινομυωματα δεν τα εχω βγαλει ακομα, ουτε να σας πω οτι το σκεφτομαι καθολου και εννοειτε κανω επεμβαση οτι δεν αν δεν κανω και δευτερο παιδι. Σημειωση οτι συμφωνα με τα χαρτια μου εχω μερικη ή ολικη αφαιρεση αριστ. σαλπιγγας. ( δεν το διευκρινιζει)

Link to comment
Share on other sites

Καλη σου επιτυχια λοιπον!!!

..εγω επιμενω στο ανοιχτο χειρουργειο οπως καταλαβαινεις γιατι δεν θελω να μπω στη διαδικασια να χρειαστει να με καθαρισει και δευτερη φορα σε περιπτωση που μεινει κατι...

Πολύ σωστά το σκέφτεσαι. Απλώς εγώ έχω ήδη υποβληθεί σε ένα ανοιχτό χειρουργείο, και ό,τι και να κάνω πάντα θα βγαίνουν ινομυώματα. Οπότε ξεκινάω τώρα με το πιο δύσκολο κι επικίνδυνο, τα άλλα θα περιμένουν λίγο...

 

Καλή επιτυχία και σε σένα, τα λέμε εδώ σύντομα!:D

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολα τα κοριτσακια!

Σας ευχαριστω πραγματικα ολες για το ενδιαφερον και την θετικη ενεργεια που μου δινεται!

Skybeam Μου θα το δοκιμασω και εγω με τη σειρα μου....:wink:

Οσο αναφορα την δικη σου περιπτωση εσυ ξερεις καλυτερα απο τιν καθενα τι πρεπει να κανεις και ειμαι σιγουρι οτι ολα θα πανε τελεια και για εσενα!!!

Μην ξεχνας οτι στο τοπικ ειναι μεσα και η Δημητρα η οποια ειναι πολυ γουρλου!!!:D

Antu μακαρι να συνεχισουν να σου πηγαινουν ετσι ομορφα τα πραγματα και να μην χρειαστει ποτε να κανεις τιποτα..

Απλα εγω δεν μπορω να το ρισκαρω...καθε μηνα υποφερω απο τις αιμοραγιες και εχω κουραστει παρα πολυ!!! Και απο την αλλη θελω να καθαρισω για να μπορω να συνεχισω να κανω και παιδακι...Ολα εξαρτωνται απο τη θεση που βρισκεται και το μεγεθος..Δεν εχω αλλη επιλογη..

Φιλια πολλα σε ολες!!

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...