Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Iνομυώματα και αφαίρεση μήτρας


Recommended Posts

Ευχαριστώ fleur μου για τις πληροφορίες.Δυστυχώς μένω προς Πειραιά οπότε αν μου δώσουν ενέσεις θα ρωτήσω το φαρμακοποιό μου αν μπορεί να με εξυπηρετήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα στα κοριτσια!!

despina σ ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες σου.

Να σου πω και εγω με τη σειρα μου τα δικα μου...

Λοιπον εγω ενεσεις δεν εκανα....πριν την επεμβαση εκανα την αντιπυκτικη ενεση οπως την λενε και μετα το χειρουργειο μου ειπε ο γιατρος να φοραω κατι καλτσες που βοηθανε να μην παθεις θρομβωσεις στο αιμα.

Αν δεν εχεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα στο αιμα δεν κανεις εξτρα ενεσεις.

Οσο για το νυχτικο επειδει και εμενα δεν μου καθοταν καλα...το φορεσα αμεσως μετα το χειρουργειο που ειχα τον καθετηρα αλλα οταλ τον εβγαλα φορουσα πιτζαμακια..

Και εγω μπηκα πολυ ηρεμη για το χειρουργειο και ετσι ημουν και τα υπολοιπα βραδια fleur μου , δεν ξερω αν ειμαι τοσο αναισθητη.....αλλα τιναγματα εγω δεν ειχα...

Να μην αγχωνεσαι μοναχα!!!

Φιλια

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ARVEKAP ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ? ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ 3 (ΙΟΥΛΙΟ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ) ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΩ ΤΗΝ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ Ο ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΤΟ. ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ 1 ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΗΡΘΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.:confused: ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ?ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΙΩΣΗ?ΑΧ ΤΙ ΤΡΑΒΑΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.τελικα την εκανα την περιβοητη λαπαροσκοπηση.περιτο να σας πω οτι την ωρα που μπηκα στο χειρουργειο επαθα 4 απανοτες κρισεις πανικου απο το αγχος μου.τρελαθηκε ο γιατρος μου.τελικα με κοιμισαν και ηρεμησαν.το χειρουργειο μου κρατησε 4 ωρες,γιατι το δικο μου το ινομυωμα ειχε παθει εκφυλιση και ειχε διαλυθει και το μαζευαν σε κομματακια.ξυπνησα αμεσως απ την ναρκωση,αλλα ζαλιζομουν παρα πολυ και κρυωνα.κατα το απογευματακι ομως ημουν καλυτερα.εμεινα ενα βραδυ στο νοσοκομειο και μετα πηγα σπιτακι μου.ποναγα για καμια εβδομαδα παρα πολυ και μου ηρθε και η περιοδος καπακι.μια χαρα:?.μετα την μια εβδομαδα εκανα το θηριο και μετακομιση.τωρα ακομα με ενοχλει λιγο εκει που ηταν το ινομυωμα αλλα πιστευω οτι ειναι φυσιολογικο.θελω να σας ευχαριστησω ολες κοριτσια για την υποστηριξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

κοριτσια τερμα τα ψέματα!!!!Δευτέρα πρωι ανοιχτό χειρουργείο για το ινομύωμα. Ας ευχηθούμε ότι όλα θα πάνε καλά

καλή επιτυχία να εχεις! εκανα κι εγω αφαιρεση ινομυωματος(ανοιχτη επεμβαση) πριν 10 μηνες λίγες μετά την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι νεα στο φορουμ, δεν ειμαι μανουλα.

 

εδω κ 2 μηνες σχεδον μου διεγνωσε ο γιατρος ενα ινομυωμα 10 εκ περιπου πανω απο το ενδομητριο, μεχρι τωρα δεν μου εχει δημιουργησει κανενα προβλημα κ γι αυτο δεν το ειχα καταλαβει.

εχω παει μεχρι στιγμης σε 3 γιατρους, ο ενας μου ειπε να το βγαλουμε λαπαροσκοπικα αλλα δεν τον εμπιστευομαι μιας κ ειναι γιατρος επαρχιας χωρις ιδιαιτερη πειρα απλα αυτος μου το διεγνωσε.

ο αλλος (παλιος μου γιατρος) μου ειπε με τομη αλλα επειδη ειχα γυρω στα 5 χρονια να τον επισκεπτω αλλαξε (ως ανθρωπος) κ αυτα που μου ειπε ναι μεν ηταν σωστα αλλα ειπε κ ορισμενα πραγματα που με εκαναν να ζητησω τη βοηθεια καποιου τριτου.

ετσι πηγα σε εναν που μου προτεινε μια συγγενης μας, μου ειπε αυτος οτι βγαινει και λαπαροσκοπικα αλλα οταν πηγαμε μαζι κ μου εκανε ειδικο υπερηχο σε ακτινολογικο κεντρο μου ειπε οτι προτιμα να μου κανει τομη επειδη ειναι μεγαλο κ επειδη ακουμπαει στη μια ωοθηκη, οτι ειναι πολυ πιο ευκολο κ οτι οι γυναικολογοι εχουν μαθει να κανουν λαπαροσκοπισεις απο τους χειρουργους, δεν ειναι η ειδικοτητα τους (τουλαχιστον ηταν ειλικρινης).

 

διαβασα ολες τις δημοσιευσεις σας κ καθε μια περιπτωση απο οτι βλεπω ειναι κ διαφορετικη.

εχουμε σκοπο με τον συντροφο μου μετα απο 1-2 χρονια να ξεκινησουμε προσπαθειες για παιδακι (τωρα ειμαι 28) κ εχω τρομαξει με αυτα που εχω διαβασει γενικα!

επισης εχω εκνευριστει γιατι δεν μπορει να εχει εξελιχθει τοσο η επιστημη κ οι γιατροι να μενουν στις παλιες τεχνικες, ισως να ειναι λαθος η αποψη μου αυτη.

διαβασα οτι μια κοπελα απο εδω εκανε ρομποτικη μεθοδο αφαιρεσης κ καθομουν κ διαβαζα το site της γιατρου χατζηραφαηλ οπου ειδα οτι η ρομποτικη ειναι μεθοδος αφαιρεσης χωρις να τραυματιζει τη μητρα, αρα φανταζομαι οτι αυτο βοηθαει αργοτερα σε καλυτερη κυηση χωρις προβληματα.

ομως καμια γνωστη μου δεν το εχει κανει κ μου ειναι λιγο δυσκολο να εμπιστευτω μια γιατρο απο ενα site.

 

επισης αυτο που μου δημιουργει μεγαλη απορια ειναι οτι οι 2 τελευταιοι γιατροι που πηγα μου ειπαν οτι μετα απο τουλαχιστον 6 μηνες κ καλυτερα 1 χρονο να μεινω εγκυος για να θρεψει η μητρα, ομως διαβασα εδω οτι μερικες επρεπε να μεινουν αμεσως, το ιδιο μου εχει πει κ μια φιλη που ειχε βγαλει 3 μεγαλα ινομυωματα οτι της ειχαν πει να μεινει το συντομοτερο οπως κ εκανε.

 

λεω να κανω την επεμβαση αρχες σεπτεμβρη για να φυγει το καλοκαιρακι, φοβαμαι αρκετα οχι για την επεμβαση αλλα για το μετα, θελω να γινω μανουλα χωρις προβληματα:(

Link to comment
Share on other sites

καλή ανάρρωση ελενα!

evagba περαστικα!Πώς πήγε? Όλα καλά?

lolli-pop και το δικό μου το ινομύωμα τόσο είναι. Από Σεπτέμβρη θα το βγάλω με ανοιχτό χειρουργείο. Εμένα μου το απέκλεισαν για ρομποτικη λογω μεγέθους αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.Πάντως αν δεν έχεις ιδιωτική ασφάλεια είναι ακριβούτσικη επέμβαση να ξέρεις.Ψάξτο.Τα κορίτσια που έκαναν λένε ότι αξίζει. Άντε να το βγάλουμε και εμεις να τελειώνουμε...

Link to comment
Share on other sites

διαβασα οτι μια κοπελα απο εδω εκανε ρομποτικη μεθοδο αφαιρεσης κ καθομουν κ διαβαζα το site της γιατρου χατζηραφαηλ οπου ειδα οτι η ρομποτικη ειναι μεθοδος αφαιρεσης χωρις να τραυματιζει τη μητρα, αρα φανταζομαι οτι αυτο βοηθαει αργοτερα σε καλυτερη κυηση χωρις προβληματα.

ομως καμια γνωστη μου δεν το εχει κανει κ μου ειναι λιγο δυσκολο να εμπιστευτω μια γιατρο απο ενα site.

 

Eγώ έχω κάνει δύο επεμβάσεις μάλιστα με τη Χατζηραφαήλ, μία υστεροσκοπική και μία ρομποτική. Επίσης κι άλλο ένα μέλος έκανε ρομποτική με την ίδια γιατρό, θα το βρεις στο αντίστοιχο τόπικ που έχω ανοίξει για τη γιατρό.

 

Κάνε ένα ραντεβού μαζί της, και φυσικά δες κι άλλους γιατρούς να πάρεις κι άλλες γνώμες. Κανένας γιατρός δεν θα σε βουτήξει να σε πάει για εγχείριση με το ζόρι. Πάντως οι ρομποτικές εγχειρήσεις δεν έχουν μετεγχειριτικό πόνο. Ψάξτο!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια η επέμβαση έγινε πριν μια εβδομαδα.ολα πήγαν καλά . Το δικό μου ήταν τοιχωματικό και είχε μπει μέσα ση μητρα. Δυσκολεύτηκα λίγο να συνέλθω από τη νάρκωση . πάντως τέτοιες περιπέτειες σε κάνουν πιο δυνατό.

Αν θέλετε να μείνετε έγκυες όπως μου είπαν πρέπει να γίνει ανοιχτή επέμβαση.

Πάντως η συμπαράσταση σας ήταν φοβερή.Σας ευχαριστω όλες πολυ .Εύχομαι στη κάθε μια απο εσάς να πραγματοπιήσει το όνειρό της και πάνω απολα ΥΓΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΚΛΕΙΣΑ ΚΑΙ ΓΩ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ..ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΝΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ..ΜΕΓΑΛΗ Η ΧΑΡΗ ΤΟΥ!ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ Ο ΧΡΙΣΤΟΥΛΗΣ!ΟΥΦ!ΑΝΤΕ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΩ.ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ.:cry:

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια μη σας τρομάζουν οι γιατροί που πολλές φορές τα λένε όντως τρομακτικά και προσέξτε να επιλέξετε το σωστό γιατρό. Πριν χρόνια είχε πρόβλημα με ινομυώματα η μητέρα μου, ο γιατρός της είπε ότι ήταν πολύ πιθανό να χρειαστεί να αφαιρέσει μέρος της μήτρας. Μετά από λίγες μέρες, χωρίς να γινει άλλη εξεταση, της ειπε ότι δ γινεται αλλιώς, θα την αφαιρέσει όλη. Ίσως να ήταν πιο εύκολη η διαδικασία για εκείνον, ήταν και 50 χρονών η μητέρα μου, βόλευε! Πήγε σε άλλους 2 που έπεσαν από τα σύννεφα όταν τους το είπε και τελικά το μόνο που αφαιρεθηκε ήταν τα ινομυώματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.ΤΩΡΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΟΛΑ ΠΕΡΝΑΝΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ!!!ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΣΕΙΡΑ ΓΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

Έπειδή διαβάζω το θέμα, είχα κι εγώ παρόμοια εμπειρία (8 ινομυώματα, διαφορετικών μεγεθών και θέσης) και τα έβγαλα λαπαροσκοπικά μετά από πολύ ψάξιμο και ρωτώντας τρίτες και τέταρτες γνώμες.

 

Αυτό που έχω μόνο να πω είναι κορίτσια να το ψάχνετε ΠΑΡΑ πολύ γιατί πολλές φορές οι γιατροί προτιμούν ανοιχτό χειρουργείο μισής ώρας παρά 8 ώρες λαπαροσκόπισης (ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ).

 

Βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και απαιτείται η επιλογή της βέλτιστης μεθόδου για την κάθε ασθενή.

 

Περαστικά σε όλες και γρήγορα με τα μωρά σας.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

δυστυχοσ εχω κανει και εγω στα 26 μου μπεικα για καθαρισμο τισ οωθηκεσ και μου τα βρηκε ηταν οπωσ μου ειπε απο τιν πισω πλευρα τισ μητρασ και πωσ με τεστ παπ δεν φαινοντουσαν ευτυχοσ ειχα σχεση και εμεινα εγκυοσ μετα απο 6 μηνεσ τωρα αν ξανα βγουν δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

να σας ρωτησω βρε κοριτσια και γω κατι. εχω πολυ αιμα κατα την διαρκεια τις περιοδου μου και εκτος αυτου διερκεισε και πολλες μερες. 18 μερες για την ακριβεια μετα ειχα πολυ λιγο και πηγα στο γιατρο μου να κανουμε υπερηχο. με ειπε οτι δεν εχω ινομυωμα. επισης μου ειπε οτι η ωοθηκη μου εχει ακομα αιμα και δεν λειτουργει καλα και δεν συνγκρατει το αιμα. μου εδωσε προγεστερονη για να σταματησει. εκανα θεραπεια και οταν τελιωσα τα χαπια με ξαναηρθε και εχω πολυ. δεν ξερω φοβαμαι πολυ . τωρα θα περιμενω να τελιωσει η περιοδος, και αν δεν σταματησει σε 10 μερες να ξαναπαω να με δει....το ερωτημα ειναι- φαινεται αν εχω ινομιωμα απο τον υπερηχο? και 2ον σηκωνω βαρος καθημερινα παιζει ρολο και το βαρος που σηκωνω? πειτε μου σας παρακαλω την γνωμη σας. θα τρελαθω, εχω ανχωθει πολυ αυτες τις μερες....

Link to comment
Share on other sites

εγω σηκωνα πολυ βαροσ στιν δουλεια μου καθερινα ξερω πωσ μετραει εμενα ηταν πισω απο την μητρα μου μου ειχε πει πωσ με τον απλο υπεριχο δεν φαινετε μονο με λαπαρασκοπισει αν δεν κανω λαθοσ

Link to comment
Share on other sites

τα ινομυώματα φαίνονται με κολπικό υπέρηχο καθώς και οτιδήποτε υπάρχει στις ωοθήκες. Αυτό με την τόση αιμμοραγια μπορεί να είναι οτιδήποτε. Πάρε και μια δεύτερη γνώμη. (μετα συγχωρήσεως και οι γιατροι ανθρωποι ειναι και κανουν λαθη)

Link to comment
Share on other sites

τα ινομυώματα φαίνονται με κολπικό υπέρηχο καθώς και οτιδήποτε υπάρχει στις ωοθήκες. Αυτό με την τόση αιμμοραγια μπορεί να είναι οτιδήποτε. Πάρε και μια δεύτερη γνώμη. (μετα συγχωρήσεως και οι γιατροι ανθρωποι ειναι και κανουν λαθη)

 

Επίσης σχετικά με τα ανοιχτά χειρουργεία και τα λαπαροσκοπικά: συμφωνω φυσικά ότι κάθε περίπτωση είναι αλλιώς αλλα βρε κορίτσια αλλο μισή ώρα στη νάρκωση και άλλο 8!!! Η ζημια στον οργανισμό ειναι τεράστια (και ας μην φαινεται). Επίσης για τα πολλά ινομυώματα θεωρώ οτι το ανοιχτό χειρουργείο ενδεικνυται καθότι ο γιατρός ρίχνει και μια έξτρα ματιά γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΕΚΕΝΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΙΝΟΜΥΩΜΑ.ΟΛΑ ΚΑΛΑ,ΕΥΤΥΧΩΣ,ΑΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΖΑΛΙΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΟΥ.ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΝΑ 2ΜΗΝΟ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 28 ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΙΣ 23 ΠΟΥ ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΥΚΛΟ.ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ?Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΝΑΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΝΟΜΥΩΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΤΟΜΗ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ...........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...