Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση


Recommended Posts

Καλημέρα...είμαι 27 και διαγνώσθηκα και εγώ με ενδομητρίωση,ευτυχώς όχι μεγάλη κύστη(μόνο 1)...έχω απογοητευτεί πολύ,προσπαθώ με τον άντρα μου εδώ και 4 μήνες σσυστηματικότατα μπορώ να πω..σε γόνιμες μέρες και τα σχετικά!

τίποτα όμως...!

η γυναικολόγος μου είχε πει αν δεν μείνω σε ένα 6 μηνο θα αρχίσω την θεραπεία...

αλλά πραγματικά μπορείτε να μου πείτε,με την ενδομητρίωση δεν μπορώ να μεινω έγκυος χωρίς την θεραπεία?έμεινε καμιά σας χωρίς να κάνει θεραπεία?δεν θέλω να μπω σε αυτή την διαδικασία...ήδη νιώθω σαν να μου είπε πως δεν μπορώ να τεκνοποιήσω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω εγω!Πανω κατω τα ιδια.18 Ιανουαριου επεμβαση γ κυστη στην αριστερη ωοθηκη και θεραπεια γ ενδομητριτιδα.Μετα 3 ενεσεις μηνιαιες.Τελευταια 14 Μαρτη.Ειμαι σε φαση π αναμενω περιοδο.Λοιπον,εμενα μ προκαλεσαν εξαψεις κιλα παραπανω 5 και αυτο..μερικες φορες νευρα.Αν στο ειπε ο γιατρος καλο θα ηταν να τις κανεις.Νιοπαντρη κ εγω κανα 5 μηνο προσπαθουσαμε..να ξερεις οτι μετα τη θεραπεια θα σαι πολυ γονιμη.Βρισκομαι στις 65 μερες μετα την τελευταια ενεση.Πονακια περιδοδου εχω στηθος ενα νουμερο παραπανω..φλεβες τουμπανο και κυριως ειμαι πολυ ευερεθιστη...ας ερθει πια η ρημαδα...εχω γραψει κ αλλου πριν αδιαθετησετε ειχατε συμπτωματα περιδοου;τα χω εδω και κανα μηνα γ αυτο ρωταω.Αλλα μν φοβαστε για τις ενεσεις..Δυστυχως για να γινογν θαυματα απαιτουνται θυσιες.Σας ευχομαι οσο πιο γρηγορα να στε υγιεις και με πολλα παιδακια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...είμαι 27 και διαγνώσθηκα και εγώ με ενδομητρίωση,ευτυχώς όχι μεγάλη κύστη(μόνο 1)...έχω απογοητευτεί πολύ,προσπαθώ με τον άντρα μου εδώ και 4 μήνες σσυστηματικότατα μπορώ να πω..σε γόνιμες μέρες και τα σχετικά!

τίποτα όμως...!

η γυναικολόγος μου είχε πει αν δεν μείνω σε ένα 6 μηνο θα αρχίσω την θεραπεία...

αλλά πραγματικά μπορείτε να μου πείτε,με την ενδομητρίωση δεν μπορώ να μεινω έγκυος χωρίς την θεραπεία?έμεινε καμιά σας χωρίς να κάνει θεραπεία?δεν θέλω να μπω σε αυτή την διαδικασία...ήδη νιώθω σαν να μου είπε πως δεν μπορώ να τεκνοποιήσω!

 

μαράκι καλησπέρα! αν έχετε εξεταστεί με προγεννητικό ορμονολογικές και σπέρμα και είναι όλα καλά τότε αν δεν μένεις έγκυος μπορεί να ευθύνεται η ενδομητρίωση. το 6μηνο που σου έδωσε η γιατρός το θεωρώ λογικό γιατί η ηλικία σου είναι τέτοια που αν όλα τα υπόλοιπα είναι καλά ε στο εξάμηνο έχεις πολύ μεγάλες πιθανότητες εγκυμοσύνης. συνήθως σου δίνουν ένα χρόνο αλλά εσείς έχετε ήδη σημάδια ενδομητρίωσης οπότε σου μίκρυνε το χρονικό διάστημα. δεν είναι κάτι να σε φοβίζει ούτε η ενδομητρίωση ούτε η θεραπεία όποια και αν είναι η μορφή της ενέσεις/λαπαροσκόπηση κλπ κλπ. ένα απλό πισωγύρισμα είναι που όμως περνάει. σου εύχομαι να μείνεις σύντομα έγκυος χωρίς τη θεραπεία αλλά και έτσι να μη γίνει μην αγχώνεσαι θα ακολουθήσεις ότι σου πει ο γιατρός και θα έχεις αποτελέσματα!

υ.γ μη ψάχνεις με άλλα περιστατικά να συγκρίνεις αν έμειναν ή όχι γιατί το κακό με την ενδομητρίωση είναι ότι δεν είναι σε σταθερό σημείο. αλλού το έχεις εσύ αλλού εγώ κ.ο.κ.. σε άλλα σημεία δεν έχεις θέμα για σύλληψη ενώ σε άλλα είναι εντελώς αποτρεπτική. πχ αν έχεις στις σάλπιγγες και τους φρενάρει την κίνηση δεν πρόκειται ποτέ να φτάσει το σπέρμα στο ωάριο ή αν είναι μέσα στη μήτρα έχεις θέμα με την εμφύτευση και στον αντίποδα αν είναι από την έξω πλευρά δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο αν δεν έχει εξαπλωθεί πολύ. όπως και να έχει είναι κάτι που δεν πρέπει να είναι εκεί που είναι γιατί με τα χρόνια μεγαλώνει οπότε κάνουμε το καλύτερο για να εξαλειφθεί! καλή επιτυχία και περαστικά!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

Ελπίζω να βρω την δύναμη να συνεχίσω γτ με έχει πάρει πολύ από κάτω και δεν ξέρω καν αν θέλω να προσπαθήσω άλλο!με πήρε πολύ από κάτω το ξέρω!

Εύχομαι να βρω λύση σύντομα!

Καλή σας μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

Ελπίζω να βρω την δύναμη να συνεχίσω γτ με έχει πάρει πολύ από κάτω και δεν ξέρω καν αν θέλω να προσπαθήσω άλλο!με πήρε πολύ από κάτω το ξέρω!

Εύχομαι να βρω λύση σύντομα!

Καλή σας μέρα!

 

Καλημερα! Κι εγω διαγνωστηκα με ενδομητριωση, πολυ μικρου βαθμου ομως, δεν ειχα ουτε κυστες, ουτε πολλα συμπτωματα,μονο στιγματα. υποβληθηκα σε λαπαροσκοπηση, με καθαρισε ο γιατρος και δεν πηρα αγωγη. τωρα ειμαι στο δευτερο μηνα προσπαθειων. Αυτο που θα σου προτεινα ειναι να βρεις ενα γιατρο που να σε καθοδηγησει καταλληλα. η ενδομητριωση αποτελει παραγοντα υπογονιμοτητας... οποτε πρεπει να ψαξεις να δεις, αν αναπτυσσεται η κυστη και σε τι βαθμο εχεις(εχει σταδια) κι επειτα να

πραξεις αναλογα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά κορίτσια τα κατάφερα!Είμαι έγκυος και δεν φαντάζεστε την χαρά μου...δεν πρόλαβα καν να σκεφτώ να αρχίσω θεραπεία...

Πρέπει να με βοήθησαν οι βιταμίνες που μου έδωσε η γυναικολόγος μου γιατί λόγω άγχους ήξερε ότι θα αγχωθώ....

Είμαι τρισευτυχισμένη!

Link to comment
Share on other sites

έλα ρε μαράκι!!!! μπράβο μπράβο μπράβο!!!! :D:D:D:D

και ξέρεις η καλύτερη θεραπεία για την ενδομητρίωση είναι η εγκυμοσύνη! θα υποχωρήσει! τέλεια κορίτσι!!!!

με το καλό μια τέλεια εγκυμοσύνη και σε 9 μήνες νινί! :D

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κορίτσια τα κατάφερα!Είμαι έγκυος και δεν φαντάζεστε την χαρά μου...δεν πρόλαβα καν να σκεφτώ να αρχίσω θεραπεία...

Πρέπει να με βοήθησαν οι βιταμίνες που μου έδωσε η γυναικολόγος μου γιατί λόγω άγχους ήξερε ότι θα αγχωθώ....

Είμαι τρισευτυχισμένη!

 

 

Μπραβο κοριτσιιιι! Συγχαρητηριααααααα! Ευχομαι μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!

Μην αγχωνεσαι θα υποχωρησει και η ενδομητριωση τωρα και δε θα χρειαστεις καμια θεραπεια και τιποτα!!!

Ποιες βιταμινες σου εδωσε η γυναικολογος σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο κοριτσιιιι! Συγχαρητηριααααααα! Ευχομαι μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!

Μην αγχωνεσαι θα υποχωρησει και η ενδομητριωση τωρα και δε θα χρειαστεις καμια θεραπεια και τιποτα!!!

Ποιες βιταμινες σου εδωσε η γυναικολογος σου?

 

 

filicine λέγονται...δεν είναι ακριβώς βιταμίνες...χαπάκια είναι,βοηθούν πολύ στις γυναίκες που θέλουν να πιάσουν παιδί...

επαιρνα ένα χαπι κάθε πρωί που ξυπνούσα και σε συνδυασμό με την καθημερινή επαφή τις γόνιμες μέρες,μάλλον λειτούργησε!

Link to comment
Share on other sites

filicine λέγονται...δεν είναι ακριβώς βιταμίνες...χαπάκια είναι,βοηθούν πολύ στις γυναίκες που θέλουν να πιάσουν παιδί...

επαιρνα ένα χαπι κάθε πρωί που ξυπνούσα και σε συνδυασμό με την καθημερινή επαφή τις γόνιμες μέρες,μάλλον λειτούργησε!

 

 

ααα φυλλικο οξυ... σ ευχαριστω! Μπραβο,μπραβο, συγχαρητηρια

Link to comment
Share on other sites

Θεραπεία για ενδομητριωση μετα από λαπαροσκοπηση

Μου έδωσε ο γιατρός Elityran ένεση για 2 μήνες σε συγκεκριμένη μέρα του κυκλου της έκανα και μετά για δύο μήνες έπρεπε να σταματήσει η περίοδο. μετά ήρθα κανονικά περιοδο άφησα ένα ακόμα μήνα να περάσει και αυτό το μήνα ξεκίνησα της ενεσουλες για εξωσωματική χθες έκανα την πρώτη ένεση

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!

ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ FORUM, ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΝ ΣΥΝΙΘΙΣΜΕΝΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΒΡΕΘΗΚΕ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΟΚΟΛΑΤΟΕΙΔΗ ΚΥΣΤΗ 3mm ΚΑΙ ΕΝΑ ΟΙΝΟΜΙΩΜΑ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ. ΕΙΜΑΙ 35 ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ... ΤΙΠΟΤΑ. Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ Η ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ. ΦΥΣΙΚΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ Η ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ 2 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ... ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.εΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΟΝ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝΑ ΣΑς ΚΟΥΡΑΣΑ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑς:P:p

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!

ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ FORUM, ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΝ ΣΥΝΙΘΙΣΜΕΝΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΒΡΕΘΗΚΕ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΟΚΟΛΑΤΟΕΙΔΗ ΚΥΣΤΗ 3mm ΚΑΙ ΕΝΑ ΟΙΝΟΜΙΩΜΑ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ. ΕΙΜΑΙ 35 ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ... ΤΙΠΟΤΑ. Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ Η ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ. ΦΥΣΙΚΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ Η ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ 2 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ... ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.εΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΟΝ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝΑ ΣΑς ΚΟΥΡΑΣΑ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑς:P:p

Καλημέρα

Είχα κάνει υπέρηχο και είχα μια κυστουλα πολύ μικρή την οποία δεν μου είπαν ότι είναι κάτι το οποίο θα είναι εμπόδιο... στο γιατρό όπου κάνω εξωσωματική που πρότεινε να κάνω μια εξέταση αιματος CA 125 δείχνει αν όντως υπάρχει ενδομητριωση και όντως είχα μετά από το αποτέλεσμα μουειπαι πρέπει να γίνει λαπαροσκοπηση την εκανα το Νοέμβριο του 2015 αφαίρεσαν και για δύο μήνες μου εδωσαν δύο ενέσεις για θεραπεία της ενδομητριωσης

 

έχεις κάνει την εξέταση CA125;

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια. Την προηγουμενη βδομαδα εκανα υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση για τις σαλπιγγες αλλα ο γιατρος μου βρηκε στιγματα ενδομητριωσης γυρω απτη μητρα(1ου βαθμου) και τα αφαιρεσε. Την αλλη βδομαδα που θα κοψω τα ραμματα θα ξαναμιλησουμε με τον γιατρο, μου πε να κανω την εξεταση για το Ca125 και να ξεκινησω προσπαθειες! Αν δεν πετυχουν για καποιο διαστημα θα παρω αντιαυλληπτικα μαλλον. Α επισης ειχα λιγο χαμηλη προγεστερονη θα μου γραψει να παρω για 2-3 μηνες. Να υποθεσω η προγεστερονη ειναι ασχετη με την ενδομητριωση σωστα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ caramela

 

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ca-125 Η ΟΠΟΙΑ ΕΔΕΙΞΕ 35,2 ΜΕ ΟΡΙΟ ΤΟ 35. Ο ΓΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ Η ΤΙΜΗ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΑΛΛΩΝ ΔΥΟ ΓΙΑΤΡΩΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Η ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΔΡΟΜΟΣ... ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΦΟΒΑΑΙ ΠΟΛΥ..ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ. Ο ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΑΛΛΗ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΛΕΟΝ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΜΑς ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Αnamariw 35.Εγραψα και σε καποιο αλλο σημειο και ρωτουσα αλλα μαλλον εδω ειναι πιο σχετικο.Ποια μερα του κυκλου πρεπει να γινεται η εξεταση?Και εγω εχω .Ca 125 15,60 και μου προτεινε γιατρος λαμπαροσκοπηση ενω ψαχνομαι χρονια και κανεις δεν ειχε πολυ δωσει σημασια.Μην στεναχωριεσαι.Αν ειναι να το κανουμε θα το κανουμε για να ειμαστε μετα καλυτερα.Δεν ξερω αν κανει να πω τιμη,γιατι δεν ειμαι πολυ εμπειρη στο φορουμ.Θα πω χωρις να αναφερω γιατρο.Σημερα μου ειπε 350 η κλινικη και 700 γιατρος και αναισθησιολογος για διαγνωστικη λαμπαροσκοπηση..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα

 

Είμαι 26 χρ δεν θέλω να μείνω έγκυος στο άμεσο μέλλον αλλά είμαι λίγο προβλημάτισμένη

 

Πριν από κάποια χρόνια είχα τρομερους πόνους την πρώτη μέρα της περιόδου ή και λίγες μέρες πριν που με.οδήγησαν στο γιατρό. Ο υπερηχος έδειξε μια σοκολατοειδη κύστή στην αριστερή ωοθηκη. Μου είπε λοιπόν να περιμένω ένα μήνα και να πάω για επανέλεγχο. Όταν πήγα ξανά η κυστη είχε μεγαλώσει και είπε να τη βγάλουμε.

Στο χειρουργείο αποκαλύφθηκαν συμφησεις τις οποιες καθαρισε.

3 μηνες μετα εκανα ενεσεις για διακοπη περιοδου.

 

Ενα χρονο μετα χρειαστηκα ενα αλλο χειρουργειο και ο γιατρος ειπε οτι ειχε γινει πολυ καλη δουλεια κι ο "συναδελφος" με ειχε καθαρισει πολυ καλα.

 

Ερχομαστε στο περασμενο καλοκαιρι. Ξεκινανε αφορητοι πονοι με τις περιοδους οπως τοτε. Λεω και το χε πει ο γρουσουζης οτι μπορει να το ξαναπαθω....

Παω στο γιατρο να σου κυστεις παλι. 3 αυτη τη φορα , μια πολυυυ μικρη μια μεσαιακαι μια γυρω στο 1.5-2εκ. Ελαφρως ανεβασμενη και η ca.

Πονος αφορητος μιλαμε στις περιοδους, πονος στο σεξ.

Και μια περιοδος τοσο ΧΑΛΙΑ με ζαλαδες που ειχα παει σε επειγοντα να μου δωσουν κατι...

Ξεκιναμε arvekap και livial χαπια. Εκανα 6 ενεσεις. Εφτασε η στιγμη που ο υπερηχος εδειξε οτι ειχε μεινει μονο η μια που ειχε μικρυνει αλλα δεν ειχε φυγει τελειως. Εν τω μεταξυ εγω μια χαρα, καλες περιοδοι παλι, πονος νορμαλ, σεξ χωρις θεμα.

 

Και φτανω στον Ιουλιο. Πονοι στη κοιλια, κατω απο τον αφαλο και αριστερα (αριστερα ηταν οι κυστεις και τις δυο φορες). Αφορητοι πονοι. Παιρνω τον γιατρο, ημουν σε νησι, λεει μπορει να ναι απο το εντερο. Τι να κανω... αρχιζω μια "διαιτα" με τροφες μη ερεθιστικες και πλακωνομαι στα buscopan plus.

Περνανε αυτα... αδιαθετω για Ιουλιο, 5 μερες νωριτερα. Και να σου ο πολυς ο πονος... λεω ωχ....

 

Ερχεται ο Αυγουστος, παλι αδιαθετω 5 μερες νωριτερα, παλι πονος τη πρωτη μερα πολυς.

 

Γυριζω Αθηνα κανω υπερηχο....καθαρος, πεντακαθαρος.

 

Εχω κανει και αιματολογικες που δεν εχω παρει ακομα.

 

Στο μεταξυ μου αρχιζει dufaston ενς κουτι & μολις εχω τις απαντησεις θα παω στο ιατρειο να τα πουμε.

 

Και ερχομαι τωρα στο ερωτημα και τις σκεψεις....

 

Ειναι σωστα οσα εχω κανει? Αραγε ο γιατρος παλια βιαστηκε να μ εγχειρησει χωρις φαρμακα πριν? Αλλα αφου ειχα ενα καρο συμφυσεις μαλλον λεω οτι καλα εκανε

 

Τωρα μηπως αυτον τον ενα χρονο δεν εκανα καλα που πηγα με φαρμακα? (Αλλος γιατρος) βεβαια ο καθαρος υπερηχος ειναι σημαντικος αλλα οι πονοι γιατι να επανεμφανιστουν? Μηπως παλι εχω συμφυσεις οι οποιες ως γνωστων δε φαινονται?

 

Κι αν εχω συμφυσεις αυτες μακροχρονια θα βλαψουν τη γονιμοτητα? Γιατι οκ ξερω οτι η ενδομητριωση ειναι συνηθως ανασταλτικος παραγοντας και δημιουργει θεματα αλλα δε ξερω αν αυτα ειναι παροδικα δηλαδη διαρκουν οσο το προβλημα ή σου μενει "κουσουρι";

 

Και τωρα που ειπα κουσουρι....διαβασα να λετε τι στο χειρουργειο ξυνουν την ωοθηκη κι ετσι μειωνονται τα ωαρια. Συνεπως εχοντας ηδη ενα χειρουργειο, θα φοβομουν αρκετα το δευτερο.

 

Ξερω οτι ειναι πολλα τα ερωτηματα και σας ζαλισα , αλλα καποια στιγμη θα θελα κι εγω παιδακι οποτε με απασχολει πολυ το θεμα υπογονιμοτητα.

 

(Μεσα στην ανοιξη ειχα κανει και μαγμητικη. Εδειχνε ολα τα οργανα οκ, και μια πολυ μικρη εστια ενδομητριωσησ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Αnamariw 35.Εγραψα και σε καποιο αλλο σημειο και ρωτουσα αλλα μαλλον εδω ειναι πιο σχετικο.Ποια μερα του κυκλου πρεπει να γινεται η εξεταση?Και εγω εχω .Ca 125 15,60 και μου προτεινε γιατρος λαμπαροσκοπηση ενω ψαχνομαι χρονια και κανεις δεν ειχε πολυ δωσει σημασια.Μην στεναχωριεσαι.Αν ειναι να το κανουμε θα το κανουμε για να ειμαστε μετα καλυτερα.Δεν ξερω αν κανει να πω τιμη,γιατι δεν ειμαι πολυ εμπειρη στο φορουμ.Θα πω χωρις να αναφερω γιατρο.Σημερα μου ειπε 350 η κλινικη και 700 γιατρος και αναισθησιολογος για διαγνωστικη λαμπαροσκοπηση..

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΝΝΟULIOUS

 

ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ. ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ 35 ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΣΤΕΝΕΥΟΥΝ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΜΕΝΑ 3 ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ 3700 Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ 2500 ΚΑΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ 3000... ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΝΕΥΡΙΑΣΜΕΝΗ..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Annamaria35!Εγω ειμαι μεγαλυτερη και για αυτο θα σου δωσω μια συμβουλη.Μην αναβαλεις για αυριο αυτο που μπορεις να κανεις σημερα.Εχεις πολυ χρονο.Μην Αγχωνεσαι.Οι τιμες που σου ειπανε μηπως ειναι για επεμβατικη λαμπαροσκοπηση..Πολλα λεφτα!!!!Καλη επιτυχια ο,τι και αν κανεις.Θα ενημερωσω αν επαναλαβω την τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Annamaria35!Εγω ειμαι μεγαλυτερη και για αυτο θα σου δωσω μια συμβουλη.Μην αναβαλεις για αυριο αυτο που μπορεις να κανεις σημερα.Εχεις πολυ χρονο.Μην Αγχωνεσαι.Οι τιμες που σου ειπανε μηπως ειναι για επεμβατικη λαμπαροσκοπηση..Πολλα λεφτα!!!!Καλη επιτυχια ο,τι και αν κανεις.Θα ενημερωσω αν επαναλαβω την τιμη.

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙ,

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΗ ΛΑΜΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΑΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΚΑΙ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΧΑΡΗ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΥΣΤΗΣΕΙ. ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ ΤΟ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΧΤΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΛΠ ... :|:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,

 

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM KAI ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΑΝΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ JASMINELLE ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ, ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΣΤΗ Κ Η CA 125 BΓΗΚΕ 30. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ. ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΓΚΥΟΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,

 

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM KAI ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΑΝΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ JASMINELLE ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ, ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΣΤΗ Κ Η CA 125 BΓΗΚΕ 30. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ. ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΓΚΥΟΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ.

 

για να καταλάβω...γιατί είμαστε στην ίδια φάση!!!πριν 3 χρόνια έκανα λαπαροσκόπηση και τωρα προσπαθω για παιδί ενώ μου έχε3ι δυστυχως ξαναεμφανιστει η ενδομητρίωση!το 30 τι σημαίνει πως εμφανιστηκε ξανά??εγω αυτη την εξεταση δεν την κανω γιατί φαίνεται στον υπέρηχο.

υπάρχουν περιπτώσεις που κοπελες με ενδομητρίωση έχουν μείνει έγκυες..αλλλά το καλύτερο είναι εξωσωματική η ακόμα και λαπαροσκόπηση ξανα για να καθαρίσεις!!εγώ προς το παρον έχω καταγύγει σε εξωσωματικές..θα προσπαθησω μερικές φορες και μετα αν δεν πετυχει ..λαπαροσκόπηση!!αν η κύστη σου είναι μικρή μπορεί να σου συστήσουν και διακοπή περιόδου με elityran για κανα 3μηνο μήπως και μικρύνει, εμενα μου την συστησαν αλλά δεν το έκανα γιατί μετά την επεμβαση τις είχα κάνει αυτες τις ενέσεις και είχα φρικάρει!!!!!!!!!!

καλή τύχη κορίτσι μου!!μην χάνεσαι!!να είσαι εδω γύρω να τα λέμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΜΑΡΑΚΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΣΟΡΥ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΑ ΑΠΛΑ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.

 

ΕΠΕΙΔΗ ΠΗΓΑ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΣΕΙ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ Κ ΣΑΛΠΙΚΟΓΓΡΑΦΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΒΓΗΚΕ ΚΑΛΗ. ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΣΤΗ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...