Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν πινει απο μπιμπερο - Άρνηση 2,5 μηνών


xazobabas

Recommended Posts

ποσο συντομα θα πρεπει να κοπει το μπιμπερο?οταν λεμε εκπαιδευτικο ποτηρακι ποιο εννοουμε?δεν βρηκα κατι αναλογο στα καταστηματα.και οσον αφορα τα δοντια η μικρη εχει 9 θα πρεπει να της τα πλενω?

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω παντως οταν ηθελα να σταματησω τον θηλασμο πηγα στην δουλεια και αφησα τον αντρα μου να δωσει μπιμπερο για πρωτη φορα γιατι σκεφτηκα οταν η μαμα ειναι κοντα η μυρωδια και μονο της μαμας φτανει....δεν πετυχε πρωτη φορα και γυρισα πισω μετα απο μιση ωρα αλλα σιγα σιγα και με πολλη επιμονη εμαθε...βεβαια αλλαξαμε πολλα γαλατα μεχρι να βρουμε ενα που να μας ταιριαζει τωρα πινει ενα ειδικο γαλα....

Link to comment
Share on other sites

να μη σε απογοητεύσω.....εμεις περάσαμε απο το στηθος στο ποτήρι και στο καλαμάκι. Βεβαια 18 μηνων, αλλά και ολους τους προηγουμενους μηνες, ουτε λογος για μπιμπερό...

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με το αν θα δεχτεί το γάλα ή όχι, είναι καλύτερα σε αυτή την ηλικία να μην μάθετε το μπιμπερό, γιατί θα πρέπει να το κόψετε σύντομα. Καλύτερα με κανονικό ή εκπαιδευτικό ποτηράκι, με καλαμάκι ή άλλον τρόπο που δεν επιτρέπει να μένει το υγρό πολλή ώρα σε επαφή με τα δόντια του παιδιού.

 

Συμφωνώ απόλυτα με την amareto είναι σχεδόν ενός έτους γιατί να μπεις στη διαδικασία του μπιμπερό ? δε νομίζω να υπάρχει λόγος...και εμείς σε εκείνη την ηλικία όλα τα υγρα τα πίναμε σε εκπαιδευτικά ποτηράκια και λίγο αργότερα καλαμάκι...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την amareto είναι σχεδόν ενός έτους γιατί να μπεις στη διαδικασία του μπιμπερό ? δε νομίζω να υπάρχει λόγος...και εμείς σε εκείνη την ηλικία όλα τα υγρα τα πίναμε σε εκπαιδευτικά ποτηράκια και λίγο αργότερα καλαμάκι...

 

Ποιο θεωρειται εκπαιδευτικο ποτηρακι?

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από πόσο μηνών αρχίζουμε να κόβουμε το μπιμπερό?

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

τελικα εχει περασει 1 εβδομαδα καθεβραδυνης προσπαθειας για να πιει η μπουμπου ξενο γαλα απο το μπιμπερο ή απο ποτηρακι ή απο κουταλακι και τζιφος...συν τοις αλλοις κοιμαται και νηστικη γιατι δεν θηλαζει ικανοποιητικα και ολο το βραδυ ειναι ανησυχη στον υπνο της.Ν'ανησυχω?

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...
Έχω διαβάσει ότι μέλι δεν κάνει να δώσεις στα μωρά μέχρι 1 ετούς νομίζω, γιατί μπορεί να τους προκαλέσει μία αλλεργία που δεν θυμάμαι πως τη λένε.

 

Αυτό που προκαλεί το μέλι στα μωρά δεν είναι αλλεργία και απορώ πως οι παιδίατροι δεν το φωνάζουν στις νέες μανούλες!!Λέγεται αλλαντίαση και είναι μικρόβιο που περνάει στον εγκέφαλο και παραλύει το νευρικό σύστημα με αποτέλεσμα να διακόπτεται η οξυγόνωση των πνευμόνων του μωρου και μπορεί να πεθάνει...ανατρέξετε στο google να διαβάσετε σχετικά.ΠΡΟΣΟΧΗ!!ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΜΕΛΙ ΣΤΑ ΒΡΕΦΗ ΚΑΤΩ ΤΟΥ 1 ΕΤΟΥΣ!!!

 

...Κι ο δικός μου μικρούλης 4 μηνών,ενώ βάζω δικό μου γάλα στο μπουκάλι για να το μάθει σιγά σιγά διοτι θα πρέπει να πάω στη δουλειά σε 2 μήνες,ενώ τρέχει το γαλατάκι στο στόμα του το φτύνει επειδή δεν είναι απο την δική μου θυλή!!!Και το ζεσταίνω,και την πιπίλα την ζεσταίνω κι αυτή...τίποτα...τι κάνουμε ρε κορίτσια?Πως θα ξεκολλήσει ανώδυνα απο το στήθος το παιδί?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω πρόβλημα με την κόρη μου 4,5 μηνών δεν θέλει να πιει καθόλου από μπιμπερό, ούτε ξένο γάλα ούτε δικό μου αντλημένο. Έχει μια βδομάδα που γύρισα στην δουλειά και την ταϊζει ο άντρας μου ένα γεύμα με μπιμπερό. Τα άλλα γεύματα είναι με το στήθος. Είχα και μ' αυτά ένα πρόβλημα προχθές δεν ήθελε καθόλου το στήθος αλλά ευτυχώς επανήλθε. Εκείνη την ημέρα που δεν ήθελε το στήθος ήπιε εύκολα το γάλα από το μπιμπερό, ίσως να πεινούσε πολύ. Αλλά όλες τις άλλες μέρες κάνει μια ώρα για να πιει από το μπιμπερό.Ο άντρας μου έχει απελπιστεί. Σήμερα που είμαι σπίτι προσπάθησα να της δώσω εγώ μπιμπερό και δεν ήθελε, ήπιε λίγο από το στήθος και προσπάθησα να της ξαναδώσω έχοντας το κοντά στο στήθος και μετά δεν ήθελε ούτε από εμένα. Και σε λίγο καιρό θα την κρατάει η πεθερά μου και δεν θέλουμε να ζορίζεται. Τι να κάνουμε να για να συμπαθήσει το μπιμπερό; Είμαι στο διλημμα να σταματήσω τον θηλασμό για να μάθει στο μπιμπερό, αν και δεν το θέλω. Λέω ότι σε λίγες εβδομάδες αρχίζουμε κρέμα και θα αντικαταστήσει το γεύμα με το μπιμπερό. Βέβαια δεν ξέρω αν την τρώει κι αυτή, αλλά θα πρέπει να πίνει νεράκι ή στην αρχή να πίνει γάλα μετά. Καμία συμβουλή; Η λύση με το κουταλάκι είναι προσωρινή. Για πόσο καιρό μπορεί να γίνει αυτό; Γίνεται να αρχίσουμε από τώρα με το εκπαιδευτικό ποτηράκι;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κόψεις μαχαίρι το θηλασμό γιατί μπερδεύεται.Έτσι ήμουν και εγώ πριν από 2 μήνες.Την είχα θηλάσει 5 μήνες και μετά προσπαθούσα σταδιακά να ελατώσω το θηλασμό και τα πράγματα γινόντουσαν χειρότερα.Μία μέρα λοιπόν άλλαξα τα μπιμπερό, πήρα της Nuk το μεσαίο μέγεθος και αποφάσισα να μην ξαναθηλάσω.Αυτό ήταν.Το παιδί ηρέμησε.Βέβαια εγώ πήρα χάπι για να κοπεί το γάλα και ήμουν 2 μέρες χάλια αλλά πήγα στη δουλειά μου ήρεμη.

Link to comment
Share on other sites

annouskag ισως πρεπει να της δώσετε λιγο χρόνο να προσαρμοστει με το μπιμπερό. Ας της το δίνει μονο ο μπαμπάς και απο εσένα ας πινει μονο απο το στήθος ή αν δεν θες να συνεχίσεις να δίνεις απο το στήθος να της το αντλείς μονο (αν και δεν το συνιστώ). Τα παιδιά συνηθίζουν σιγά αναλογα με το ποιος τα ταίζει και αντιδρουν αναλογα. Ισως να πειραματιστεί ο μπαμπάς με καποια άλλη θηλή ή να αυξήσει λιγο την ροή. Ευτυχως ειναι σε μια ηλικία που θα μάθει εύκολα το μωρό αλλα δεν γινονται ολα απο την μια μέρα στην άλλη.

Για μένα το χειρότερο που θα μπορούσα να κάνω ήταν να συνεχίσω να θηλάζω αντλώντας το γάλα μου με νοσοκομειακό θήλαστρο παρά να δώσω στο παιδί μου φόρμουλα. Ευτυχώς ολα πήγαν καλά και δεν χρειάστηκε.

Το νεράκι θα το πίνει επίσης με το κουταλάκι στην αρχή και μετά με το ποτηράκι. Εμενα ακομα και τωρα δεν το θέλει καθόλου το νερό και πινει ελάχιστες γουλιες μεσα στη μέρα. Ισως ειναι νωρίς για εκπαιδευτικό ποτηράκι απλα τσεκαρε μήπως θελει τις θηλές με την μεγαλύτερη ρο η 4+

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!

Προσπαθώ να μάθω στην μπέμπα μου το μπιμπερό και δεν το παίρνει με τίποτα...

Της έχω δοκιμάσει και με το δικό μου γάλα και δεν το πίνει...Ούτε το νεράκι...

Έχει πρόβλημα με το μπιμπερό και όχι με το περιεχόμενο...

Καμιά ιδέα-πρόταση??

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλησπέρα κορίτσια...εμείς είμαστε 7 μηνών και δεν πίνουμε με τπτ απο το μπουκάλι και αυτό που παρατηρώ είναι ότι μόλις το βάζουμε το μπιμπερό στο στόμα αρχίζει να δαγκώνει την πιπίλα γιατί πονάνε τα ούλα μας και με αποτέλεσμα να μην πίνει τπτ και να το βγάζει όλο έξω...τη να κάνω έχετε να μου προτείνετε κάτι???

EqSap2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπέρα κορίτσια...εμείς είμαστε 7 μηνών και δεν πίνουμε με τπτ απο το μπουκάλι και αυτό που παρατηρώ είναι ότι μόλις το βάζουμε το μπιμπερό στο στόμα αρχίζει να δαγκώνει την πιπίλα γιατί πονάνε τα ούλα μας και με αποτέλεσμα να μην πίνει τπτ και να το βγάζει όλο έξω...τη να κάνω έχετε να μου προτείνετε κάτι???

 

 

Εγω μεχρι σημερα απο 6 μηνων της το δινω με συριγγα.Για δοκιμασε....

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας:)

Όταν ο Δημητράκης μου ήταν 7 μηνών αποφάσισα να κόψω σιγά σιγά τον θηλασμό αλλά δεν δεχόταν με τίποτα το μπιμπερό ακόμα και εάν είχε μητρικό γάλα!Είχα δει πάντως πως κατάφερνα να του δόσω κίντερτε μόνο με την θηλή για μπιμπερό τησ nuk και με τίποτα τισ στρογκιλές σαν της chicco.επειδή εκείνη την περίοδο είχαμε αρχίσει και τα φρούτα πήρα έναν αποχειμωτή και άρχισα μέρα παρά μέρα στην θέση τησ φρουτόκρεμας να του δίνω χυμό με το μπιμπερό(με τισ θηλές nuk) περιτό να σας πω πως μετά απο 15 μέρες έβαλα να δοκιμάσω γάλα στο μπιμπερό και το ύπιε όλο γιατι κατάλαβε πως τελικά δεν έχει φαή μόνο το στήθος αλλά και το μπιμπερό!!Είμουν πολύ τυχερη που βρήκα αυτό το κόλπο και έπιασε στο δικό μου μωρό γιατί αλλιώς θα είχα ένα τρομερά δύσκολο απογαλακτισμό!

RUx9p2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα βρε κοριτσια ειναι 10 μηνων και δεν δεχεται με τπτ μπιμπερο. εχω απελπιστει πραγματικα.... εχω δοκιμασει nuk μπιμπερο, εκπαιδευτικα ποτηρακια αλλα τπτ εκειιιιιι το τσιτσι μονο!!! βασικα το εχει και σαν πιπιλα για να κοιμηθει....

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια θά ήθελα τη βοήθειά σας γιατί είμαι στα πρόθυρα κατάθλιψης. Έχω ένα μπέμπη 2,5 μηνών. Ενώ πριν καμιά 20αριά μέρες είχε τύχει να λείψω κάποιες φορές και τον τάισε με αντλημένο γάλα η μητέρα μου και ο άντρας μου επιτυχώς, την τελευταία εβδομάδα κάνει νερά και το μπιμπερό δεν θέλει ούτε να το φτύσει. Ενώ πεινάει, ουρλιάζει με το που ακουμπάει το μπιμπερό και συνήθως αποκοιμιέται νηστικός. Σκέφτηκα να αλλάξω τη θηλή (πριν χρησιμοποιούσα την Calma της Medela) αλλά πάλι τίποτα. Διάβασα εδώ στο φόρουμ οτι προτείνετε να χρησιμοποιήσουμε εκπαιδευτικό ποτηράκι. Μάλιστα η Αγλαϊα προτείνει το Medela SoftCup advanced cup feeder. Και, ωραία, να τα πάρω αυτά, αλλά θα λύσουν το πρόβλημά μου; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο εκπαιδευτικό ποτηράκι γι'αυτήν την ηλικία; Και κυρίως, θα ήθελα μερικές γνωμες για τον λόγο που ενώ στην αρχή έπινε από μπιμπερό, τώρα δεν θέλει ούτε να το βλέπει.

Link to comment
Share on other sites

το κανει καθε φορα που βλεπει το μπιμπερο ή καποιες φορες;;;;

Σε ρωταω γιατι οταν η κορη μου ηταν ακριβως στην ιδια ηλικια με το παιδακι σου και την αφηνα στον αντρα μου να την ταισει με δικο μου γαλα ,το παιδι ουρλιαζε και δεν επιανε με τιποτα το μπιμπερο.Δυο φορες χρειαστηκε να φυγω αρων αρων απ την δουλεια μου για να παω να την θηλασω!!Περασαμε μια εβδομαδα δραματικη,ειχα απογοητευτει δεν ηξερα τι θα κανω γιατι επρεπε να πηγαινω στην δουλεια μου...αλλα τελικα δεν ηταν αυτο το προβλημα!!!

Το μωρο νυσταζε και δεν ηθελε να φαει....γι αυτο και εκλαιγε!!!

Μεχρι να βρει τελικα το κουμπι της ο αντρας μου και να καταλαβουμε οτι τελικα δεν ηταν οτι δεν ηθελε το μπιμπερο(διοτι λιγο καιρο πιο πριν επινε μια χαρα απο το μπιμπερο κι εμας)...αλλα οτι νυσταζε ,μας ειχε βγει η ψυχη!!

Κοιταξε το και αυτο.....οι περιγραφες σου ειναι ακριβως ιδιες με αυτο που ειχαμε ζησει τοτε!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα η δικη μου πανω κατω στην ηλικια της δικης σου και ενω επινε μια χαρα με το μπιμπερο αντλημενο γαλα,αρχισε να το προτιμα ζεστο,αν κρυωνε η αν δεν ειχε εξαρχης ζεσταθει οσο εκεινη ηθελε,ενω το εψαχνε,μολις ακουμπουσε η χλιαρη σταγονα στο στομα της το εφτυνε....αργησαμε αλλα το καταλαβαμε....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...