Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν πινει απο μπιμπερο - Άρνηση 2,5 μηνών


xazobabas

Recommended Posts

αφου η μονη διαφορα ειναι στα χερουλια, τοτε με ποια λογικη θα πιασει τη θηλη?

 

Διαβάζεις αυτά που γράφω ή μόνο την πρώτη πρόταση;

Επίσης επειδή μπερδευτηκα, για το δικό σου μωρο είπαμε οτι μιλάμε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ποιας εταιρείας είναι αυτό;

 

Green to grow λέγεται.

http://www.babyselections.com/index.php?main_page=product_info&cPath=21_22&products_id=362

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που το προτείνω είναι γιατι δεν έχεις κάτι να χάσεις. Έτσι κι αλλιώς όταν μπει στις στερεές και πίνει νερό θα αγοράσεις ποτηράκι. Άρα δεν χάνεις κάτι να δοκιμασεις όταν επιστρεψεις στη δουλειά να πίνει απο το ποτηρακι. Αν δεν πίνει απο αυτο το κρατάς γι αργότερα.

Αλλα και πάλι το ξαναλέω οτι συνήθως τα μωρα που θηλαζουν μεγαλώνοντας προτιμούν να περιμένουν την μαμα. Όταν όμως πας στη δουλειά σου και μπει στην καθημερινή ρουτίνα του μωρού η απουσία σου πιθανόν να δεχτεί το μπιμπερο. Σε αυτήν την φάση είναι πιο μπερδεμένα τα πράγματα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζεις αυτά που γράφω ή μόνο την πρώτη πρόταση;

Επίσης επειδή μπερδευτηκα, για το δικό σου μωρο είπαμε οτι μιλάμε;

 

ευτυχως στο δικο μου μωρο δεν χρειαστηκε να ζητησω βοηθεια απο σενα.

το θεμα ειναι μαλλον (μιλαω σαν παρατηρητης) οτι το μωρακι συνηθησε στο στηθος, θελει το στηθος , δεν ειναι η θηλη και το ποτηρακι:shock:. γι αυτο εγραψα πιο πανω οτι κατα καποιο τροπο πρεπει να το μαθεις σιγα-σιγα στο μπιμπερο και εκανα περιπου αυτα που εκανε η malecon.

ειναι πολυ δυσκολη φαση , θα ελεγα απελπιστικη και θελει πολυ επιμονη και υπομονη .

επισης, αυτες οι θηλες απο σιλικονη ειναι πιο σκληρες και δεν αρεσουν στα μωρακια .αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που το προτείνω είναι γιατι δεν έχεις κάτι να χάσεις. Έτσι κι αλλιώς όταν μπει στις στερεές και πίνει νερό θα αγοράσεις ποτηράκι. Άρα δεν χάνεις κάτι να δοκιμασεις όταν επιστρεψεις στη δουλειά να πίνει απο το ποτηρακι. Αν δεν πίνει απο αυτο το κρατάς γι αργότερα.

Αλλα και πάλι το ξαναλέω οτι συνήθως τα μωρα που θηλαζουν μεγαλώνοντας προτιμούν να περιμένουν την μαμα. Όταν όμως πας στη δουλειά σου και μπει στην καθημερινή ρουτίνα του μωρού η απουσία σου πιθανόν να δεχτεί το μπιμπερο. Σε αυτήν την φάση είναι πιο μπερδεμένα τα πράγματα.

 

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια! Θα το δοκιμάσω και βλέπουμε. Πάντως χτες που μίλησα με την παιδίατρο μου είπε ότι τα μωρά περνάνε από διάφορες φάσεις ανάπτυξης και υιοθετούν "χούγια" τα οποία σε καμία περίπτωση δεν είναι μόνιμα. Δηλαδή το ότι δεν πίνει τώρα, δεν σημαίνει ότι δεν θα πίνει και σε μία εβδομάδα! Τουλάχιστον μου άφησε μία ελπίδα...

Πάντως σε καθημερινή βάση του πασάρω και το μπιμπερό μπας και εξοικειωθεί. Είμαι πολύ χάλια όμως ψυχολογικά και εντελώς απελπισμένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

τελειο το αποσμασμα, πως μας βοηθαει ο υπολογιστης, αλλα εκει λεει αν διαβασες καλα οτι αποτελει μεταβαση απο μπιμπερο στο ποτηρακι και μαλλον οι 2,5 μηνες δεν ειναι αυτη η ηλικια που γινεται η μεταβαση...

Link to comment
Share on other sites

επισης, αυτες οι θηλες απο σιλικονη ειναι πιο σκληρες και δεν αρεσουν στα μωρακια .αυτα...

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει θηλή από καουτσούκ παρά μόνο από σιλικόνη. Λες το καουτσούκ να έκανε τη διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Τα μπιμπερό είναι πολύ βολικά για τη μαμά αλλά ένα μωρό οποιασδήποτε ηλικίας μπορεί να πιει γάλα και από ποτηράκι (απλά αυτό δεν είναι βολικό για όποιον το ταΐζει γιατί παίρνει περισσότερη ώρα). Συγγενής μου που γέννησε σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο του Μόντρεαλ όταν ζήτησε συμπλήρωμα δεν της έδωσαν μπιμπερό, της έδωσαν ένα απλό ποτηράκι, χωρίς θηλή, για να μην πάθει σύγχιση θηλών το νεογέννητο. Το μιας ημερας νεογέννητο ήπιες γάλα από απλό ποτηράκι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι τσακωνεστε καλε?

 

ολες οι μαμαδες να βοηθησουμε θελουμε, δεν το κανει καμμια κακοπροαιρετα!

 

και βεβαια, οχι, αλλα να φιλτραρουμε και τι λεμε:shock:

Link to comment
Share on other sites

Τα μπιμπερό είναι πολύ βολικά για τη μαμά αλλά ένα μωρό οποιασδήποτε ηλικίας μπορεί να πιει γάλα και από ποτηράκι (απλά αυτό δεν είναι βολικό για όποιον το ταΐζει γιατί παίρνει περισσότερη ώρα). Συγγενής μου που γέννησε σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο του Μόντρεαλ όταν ζήτησε συμπλήρωμα δεν της έδωσαν μπιμπερό, της έδωσαν ένα απλό ποτηράκι, χωρίς θηλή, για να μην πάθει σύγχιση θηλών το νεογέννητο. Το μιας ημερας νεογέννητο ήπιες γάλα από απλό ποτηράκι

 

η θεια μου οταν προσπαθησε να το κανει-την ψηλοπνιγηκε το μωρακι( ξερεις, μελανιασε, εβηξε ,εκανε δηλαδη μια εισροφιση)

Link to comment
Share on other sites

τελειο το αποσμασμα, πως μας βοηθαει ο υπολογιστης, αλλα εκει λεει αν διαβασες καλα οτι αποτελει μεταβαση απο μπιμπερο στο ποτηρακι και μαλλον οι 2,5 μηνες δεν ειναι αυτη η ηλικια που γινεται η μεταβαση...

 

Σε ένα μήνα που η κοπέλα παει στην δουλειά θα είναι 3,5. Η ανίψια μου λίγο πριν γίνει 4 μηνών τσακιζε 100 μλ στην καθισιά της με το εν λόγω κύπελλο.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί ένα μωρο που μπορει να θηλαζει το στήθος δεν μπορει να θηλαζει το κυπελλακι αυτο που απαιτεί την ίδια θηλαστικη κίνηση.

Και εν κατακλείδι δεν είπα ότι η μαμα θα τα καταφέρει με αυτο το κυπελλακι αλλα δεν χάνει τίποτα να το δοκιμασει. Αν δεν της κάνει θα το χρησιμοποιήσει αργότερα για νερο. Η δικιά μου πάντως που δεν πήρε πότε μπιμπερο γιατί δεν ήθελε με αυτο έπινε νερό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τα μπιμπερό είναι πολύ βολικά για τη μαμά αλλά ένα μωρό οποιασδήποτε ηλικίας μπορεί να πιει γάλα και από ποτηράκι (απλά αυτό δεν είναι βολικό για όποιον το ταΐζει γιατί παίρνει περισσότερη ώρα). Συγγενής μου που γέννησε σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο του Μόντρεαλ όταν ζήτησε συμπλήρωμα δεν της έδωσαν μπιμπερό, της έδωσαν ένα απλό ποτηράκι, χωρίς θηλή, για να μην πάθει σύγχιση θηλών το νεογέννητο. Το μιας ημερας νεογέννητο ήπιες γάλα από απλό ποτηράκι

 

Η Πατσούρου στο βιβλίο της έχει αναλυτικές οδηγίες πως να ταισεις ένα νεογέννητο απο ένα απλό ποτηράκι. Και μάλιστα γράφει ότι στην Ελλάδα ξενίζει αυτός ο τρόπος σίτισης αλλα στο εξωτερικό είναι πολυ συνηθισμένος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω αυτο το βιβλιο, με πιο τροπο ακριβως γινεται-το μωρο ημερων-μηνων καθηστο και η μαμα κραταει το ποτηρακι? γιατι αλλιως -πνιγεσαι (εννοω αμα ειναι ξαπλωμενο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη δεν εχω αυτο το βιβλιο, με πιο τροπο ακριβως γινεται-το μωρο ημερων-μηνων καθηστο και η μαμα κραταει το ποτηρακι? γιατι αλλιως -πνιγεσαι (εννοω αμα ειναι ξαπλωμενο)

 

Σε γωνία 45 μοιρών. Το κυπελλάκι μέχρι την μέση γεμάτο. Ίσα ίσα να το ακουμπήσει στα χείλη και με τη γλώσσα να αρχίζει να παίρνει το γάλα.

Προτείνει όμως να μην είναι πολυ πεινασμενο γιατι είναι αργή διαδικασία και θα εκνευριστει. Να πω την αλήθεια δύσκολο μου φαίνεται αλλα μάλλον θέλει εξάσκηση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε γωνία 45 μοιρών. Το κυπελλάκι μέχρι την μέση γεμάτο. Ίσα ίσα να το ακουμπήσει στα χείλη και με τη γλώσσα να αρχίζει να παίρνει το γάλα.

Προτείνει όμως να μην είναι πολυ πεινασμενο γιατι είναι αργή διαδικασία και θα εκνευριστει. Να πω την αλήθεια δύσκολο μου φαίνεται αλλα μάλλον θέλει εξάσκηση.

Ναι, φαίνεται χρονοβόρο, θέλει εξάσκηση και απαιτεί και λίγη κοινή λογική για να μην πνιγεί το μωρό. Πάντως, η συγγενής μου μια χαρά τα κατάφερε!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί ένα μωρο που μπορει να θηλαζει το στήθος δεν μπορει να θηλαζει το κυπελλακι αυτο που απαιτεί την ίδια θηλαστικη κίνηση.

 

Nina-Nana, επειδή είμαι και λίγο άσχετη, έχει διαφορά η θηλαστική κίνηση που κάνουν τα μωρά στο μπιμπερό με αυτήν που κάνουν στο εν λόγω κυπελλάκι;

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana, επειδή είμαι και λίγο άσχετη, έχει διαφορά η θηλαστική κίνηση που κάνουν τα μωρά στο μπιμπερό με αυτήν που κάνουν στο εν λόγω κυπελλάκι;

 

Εχει διάφορα. Μοιάζει περισσότερο με την κινηση που κάνει στο calma.

Ρίξε μια ματιά σε αυτο:

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/07/blog-post_1627.html

Ίσως σε βοηθήσει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλλο πραγμα να δινεις 2 γουλιες νερο με ποτηρακι σε μωρο πανω απο 5 μηνων μετα τις στερεες,αλλο να δινεις λιγο γαλατακι σε νεογεννητο για να μη μαθει τη θηλη και αλλο να δινεις ολα τα γευματα ενος 8ωρου με γαλα με ποτηρακι σε μωρο 3,5-4 μηνων.....που ειναι σιγουρα πανω απο 150 ml ανα γευμα μπορει και κοντα 200 να φτασει στους 4 μηνες και να χρειαστει 3 με 4 φορες την ημερα......

Ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα πνιγει,ιδιως αμα ειναι πεινασμενο...αρα προκειται για επικινδυνη συμβουλη....

Link to comment
Share on other sites

Αν το μωρο πνιγει θα χασεις ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΜΩΡΟ!!!!!

 

Θα πνίγει το μωρο με αυτο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :confused::confused::confused::confused::confused::confused:

http://www.babyselections.com/index.php?main_page=product_info&cPath=21_22&products_id=362

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλλο πραγμα να δινεις 2 γουλιες νερο με ποτηρακι σε μωρο πανω απο 5 μηνων μετα τις στερεες,αλλο να δινεις λιγο γαλατακι σε νεογεννητο για να μη μαθει τη θηλη και αλλο να δινεις ολα τα γευματα ενος 8ωρου με γαλα με ποτηρακι σε μωρο 3,5-4 μηνων.....που ειναι σιγουρα πανω απο 150 ml ανα γευμα μπορει και κοντα 200 να φτασει στους 4 μηνες και να χρειαστει 3 με 4 φορες την ημερα......

Ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα πνιγει,ιδιως αμα ειναι πεινασμενο...αρα προκειται για επικινδυνη συμβουλη....

 

Έχεις μπερδέψει δυο διαφορετικά θέματα συζήτησης που έγιναν στην προηγούμενη σελίδα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλλο πραγμα να δινεις 2 γουλιες νερο με ποτηρακι σε μωρο πανω απο 5 μηνων μετα τις στερεες,αλλο να δινεις λιγο γαλατακι σε νεογεννητο για να μη μαθει τη θηλη και αλλο να δινεις ολα τα γευματα ενος 8ωρου με γαλα με ποτηρακι σε μωρο 3,5-4 μηνων.....που ειναι σιγουρα πανω απο 150 ml ανα γευμα μπορει και κοντα 200 να φτασει στους 4 μηνες και να χρειαστει 3 με 4 φορες την ημερα......

Ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα πνιγει,ιδιως αμα ειναι πεινασμενο...αρα προκειται για επικινδυνη συμβουλη....

 

Καλά αυτό με το ποτηράκι δεν παίζει να το κάνω, διότι έχω δει και στο σάιτ της Medela που έχουν ένα ειδικό ποτηράκι και αναφέρουν ότι είναι μόνο για νοσοκομειακή χρήση από εξειδικευμένο προσωπικό. Υποθέτω, λοιπόν, ότι για να ταϊσεις ένα μωρό με ποτηράκι πρέπει να είσαι γιατρός, μαία, νοσηλευτής ή κάτι παρεμφερές τέλος πάντων. Για να του δώσω εγώ με ποτηράκι αποκλείεται.

Η Nina-Nana πάντως αναφέρεται σε ποτηράκι με πιπίλα.

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε θηλες (σιλικονης,καουτσουκ,μυτερες,πλακουτσωτες)

τσεκαρε τρυπες θηλων (πολυ μεγαλες,πολυ μικρες)

τσεκαρε κατασταση θηλων(μπορει απο την πολλη αποστειρωση να κολλανε)

τσεκαρε θεση μωρου (να θελει πιο ορθιο,πιο ξαπλωτο,πιο γυριστο,πιο ετσι,πιο αλλιως...)

τσεκαρε ψυχολογια αυτου που το ταιζει (ηρεμια,χαλαροτητα,σιγουρια,αγαπη,οχι εκνευρισμος και απογοητευση....)

τσεκαρε θερμοκρασια γαλακτος (πολυ κρυο,πολυ ζεστο.....)

τσεκαρε κατασταση υγειας του μωρου (γοπ,μυξουλες,νευρακια,νυστα...)

τσεκαρε κατασταση γαλακτος (μηπως ξινισε?μηπως χαλασε?)

Τα εχεις τσεκαρει ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...