xazobabas

Δεν πινει απο μπιμπερο - Άρνηση 2,5 μηνών

Recommended Posts

Η 2,5 μηνων κορη μου δεν θελει με τιποτα

το μπιμπερο ουτε με μητρικο ουτε με ξενο γαλα

την εχουμε αφησει και 6 ωρες αταιστη αλλα τιποτα

τι μπορουμε να κανουμε?

επισης ουτε πιπιλα παιρνει

Διαφημίσεις

1) Βεβαιωθείτε πως οι θηλές στα μπουκάλια βγάζουν γάλα.

2) Η θερμοκρασία (γάλακτος) είναι τέτοια που δεν τρομάζει το παιδί.

3) Οπλιστείτε με υπομονή.

4) Συνεχίστε.........είστε στον σωστό δρόμο..........αργότερα όταν θα μιλά θα σας λεει ότι το γάλα που αγοράζεται δεν είναι νόστιμο :lol::lol:. και δεν μαγειρεύεται καλά :shock:

Τέλος ελπίζω πως έως ότου διαβάσετε αυτά που γράφω το μικρό θα έχει ξεκινήσει να πίνει το γάλα του από το μπουκάλι :)

ρωτήσατε τον παιδίατρο? σίγουρα είναι απαραίτητη η άποψή του... η ανάπτυξη/βάρος είναι κανονική? δείχνει να πονάει ?

εάν όλα αυτά είναι εντάξει, τότε, αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένετε για να θέλει να φάει απο μόνη της... δεν θέλει να βάλει στο στόμα της το οτιδήποτε ή όταν γεύεται το γάλα σταματάει?

small-heart.gif...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ... small-heart.gif

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Συμφωνώ απολύτως με όλα οσα αναφέρουν οι κοπέλες απλά να προτείνω να αλλάξετε μάρκα στις θηλές, εμένα ο μεγάλος μου γιος από μια συγκεκριμένη μάρκα με κάπως περίεργο σχήμα (καταλαβαίνετε πια εννοώ) δεν έπινε με τίποτα!!!

Μόλις αλλάξαμε μάρκα και ανοίξαμε και τις τρυπίτσες λιγο περισσότερο άρχισε να πίνει άριστα.

Αντζυ

Η 2,5 μηνων κορη μου δεν θελει με τιποτα

το μπιμπερο ουτε με μητρικο ουτε με ξενο γαλα

την εχουμε αφησει και 6 ωρες αταιστη αλλα τιποτα

τι μπορουμε να κανουμε?

επισης ουτε πιπιλα παιρνει

Μέχρι σήμερα δεν της είχατε δώσει καθόλου μπιμπερό??Αν δεν είχε πάρει καθόλου θηλή άλλη εκτός από της μαμάς της λογικό είναι να κάνει μερικά τσαλιμάκια. Δοκιμάστε και καουτσούκ και σιλικόνη μήπως την βολεύει κάποια καλύτερα αλλά και διαφορετικές μάρκες θηλών.

.png.png

Επίσης να μην της το δίνει η μαμά αλλά ο μπαμπάς ή κάποιος άλλος!!

Βλέπει τη μαμά οπότε φυσικό είναι να θέλει το στήθος!! :wink:

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Και εμένα ο γιός μου αρχικά δεν έπινε πολύ γάλα από το μπιμπερό.

Στην αρχή δοκιμάδαμε και εμείς διάφορες θηλές (σχήματα και υλικά) και ομογολώ ότι στηναρχή η συπεριφορά του ήταν η ίδια.

Δεν είναι ότι δεν ετρωγε καθόλου, αλλά η ποσότητα που έτρωγε ήταν ελάχιστη. Άλλάξαμε ακόμα και τη μάρκα του γάλακτος, αλλά δεν μπορώ ότι είδα κάποια τεράστια αλλαγή.

Πάντως υπάρχει περίπτωση να την ενοχλούν και τα ούλα της. Ο γιός μου θυμάμαι ότι αν και έβγαλε δόντια κάπου 4-5 μηνών (δεν θυμάμαι ακριβώς) από πολύ νωρίς είχε αρχίσει να έχει σάλια και ενοχλήσεις με τα ούλα του.

Πάντως, είναι σημαντικό να συννενοηθείς με τον παιδίατρο σου. Εάν το παιδί έχει φυσιολογικό βάρος, ίσως να μην χρειάζεται να το πιέζεις. Φυσικά το πόσο πρέπει να φάει θα στο πει αυτός.

Πάντως όπως είπαν και οι υπόλοιποι πρέπει να κάνεις πολλά πειράματα μέχρι να καταλάβεις τα γούστα του παιδιού σου και σε γάλα και σε θηλές.

Τέλος, δεν είναι ανάγκη να την πιέσεις να πάρει πιπίλα ενώ δεν θέλει. Φυσικά ακόμα και στις πιπίλες μπορεί να χρειαστεί να δοκιμάσεις διάφορες μάρκες και σχήματα μέχρι να βρεις πια την βολέυει.

Ο γιός μου πήρε πιπίλα ξαφνικά από μόνος του μετά τον 5ο μήνα. Μέχρι τότε, με τοπου του την βάζαμε στο στόμα, την έφτυνε.

Έπειτα διαλέξαμε και μάρκα και μέγεθος και από τότε θέλουμε μόνο τις συγκεκριμένες, αν και πλέον την χρειαζόμαστε μόνο για να τον πάρει ο ύπνος.

Επίσης από μια γνωστή μου, άκουσα ότι για να πάρει πιπίλα ο γιός της . Συμβουλή που της έδωσε μια άλλη μαμά. Εγώ προσωπικά ΔΕΝ θα το έκανα αυτό, αλλά εαν θεωρείς ότι πρέπει να πάρει πιπίλα ίσως και να βοηθήσει.

Να ρωτήσω κάτι, η κόρη σου θηλάζει και δεν έχει πιάσει ποτέ μπιμπερό?

Αν ναι τότε το πρόβλημα δεν είναι ούτε το γάλα (γεύση) ούτε το μπιμπερό είναι απλά ότι προτιμάει το θηλασμό. Όσο νηστική και να μείνει.... θέλει πολύ υπομονή και ειδικούς χειρισμούς για να συνδιαστεί θηλασμός και μπιμπερό. Όσα γάλατα και μπουκάλια να αλλάξετε το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα είναι οτι προτιμάει το πιο φυσικό πράγματα στον κόσμο και όχι το τεχνιτό λάστιχο.....(και καλά κάνει :D )

Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που θέλετε να μάθει το μπιμπερό.... έχω περάσει και με τις δύο μου κόρες ακριβώς το ίδιο. Πάντως εγώ δεν κατάφερα να θηλάζω και να τους μάθω μπιμπερό. Θήλασα όσο περισσότερο μπορούσα χωρίς καθόλου μπουκάλι και μετά όταν πήγα στη δουλειά αναγκαστικά έμαθαν μπουκάλι που τους έδοσε όμως άλλος.

Η μεγάλη 5 μηνών και η δεύτερη μέχρι 11 μηνών δεν είχε πιάσει μπουκάλι!

Σε πρώτη φάση, δοκιμάστε, να της δόσει κάποιος άλλος μπιμπερό και όχι η μαμά που θηλάζει. Τη μαμά την έχει μάθει για θηλασμό και μπερδεύεται...

Πρέπει να της το δόσει κάποιος άλλος και μάλιστα η μαμά να μην είναι στον ίδιο χώρο.

Το ιδιο προβλημα αντιμετωπισε η μαμα μου με την αδερφη μου.

οσο θηλαζε ολα καλα μετα..δεν επιανε με τιποτα το μπιμπερο, και αναγκαζοταν να της δινει το γαλα με το κουταλακι :shock: Πηζωωωω.

Στην αγορα υπαρχουν πολλα ειδη θηλων καλο ειναι να παρεις απ'ολα και να τα δοκιμασεις.

Ενας αλλο τροπος ειναι να το δινεις με τη συριγγα,σπαστικο και αυτο.

Κουραγιο και υπομονη!!!

KeDzp2.png

CBqup3.png

KI EMENA DE PINEI AKOMA KAI TWRA APO MPIMPERO MONO KOIMISMENH POU AYTO KANOUME

3EREIS UPARXOUN EIDIKA POTHRAKIA POU DEN STAZOUN H DOKIMASTE ME TO KOUTALAKI ...AX TI 8UMAMAI TWRA 200 MLO GALA ME TO KOUTALAK TO XERI MOU EIXE PIASTEI

P3Ko.jpg.pngNDT5.jpg.png

Διαφημίσεις

Έχω διαβάσει ότι μέλι δεν κάνει να δώσεις στα μωρά μέχρι 1 ετούς νομίζω, γιατί μπορεί να τους προκαλέσει μία αλλεργία που δεν θυμάμαι πως τη λένε.

Αυτό που προκαλεί το μέλι στα μωρά δεν είναι αλλεργία και απορώ πως οι παιδίατροι δεν το φωνάζουν στις νέες μανούλες!!Λέγεται αλλαντίαση και είναι μικρόβιο που περνάει στον εγκέφαλο και παραλύει το νευρικό σύστημα με αποτέλεσμα να διακόπτεται η οξυγόνωση των πνευμόνων του μωρου και μπορεί να πεθάνει...ανατρέξετε στο google να διαβάσετε σχετικά.ΠΡΟΣΟΧΗ!!ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΜΕΛΙ ΣΤΑ ΒΡΕΦΗ ΚΑΤΩ ΤΟΥ 1 ΕΤΟΥΣ!!!

...Κι ο δικός μου μικρούλης 4 μηνών,ενώ βάζω δικό μου γάλα στο μπουκάλι για να το μάθει σιγά σιγά διοτι θα πρέπει να πάω στη δουλειά σε 2 μήνες,ενώ τρέχει το γαλατάκι στο στόμα του το φτύνει επειδή δεν είναι απο την δική μου θυλή!!!Και το ζεσταίνω,και την πιπίλα την ζεσταίνω κι αυτή...τίποτα...τι κάνουμε ρε κορίτσια?Πως θα ξεκολλήσει ανώδυνα απο το στήθος το παιδί?

Κι εγώ έχω πρόβλημα με την κόρη μου 4,5 μηνών δεν θέλει να πιει καθόλου από μπιμπερό, ούτε ξένο γάλα ούτε δικό μου αντλημένο. Έχει μια βδομάδα που γύρισα στην δουλειά και την ταϊζει ο άντρας μου ένα γεύμα με μπιμπερό. Τα άλλα γεύματα είναι με το στήθος. Είχα και μ' αυτά ένα πρόβλημα προχθές δεν ήθελε καθόλου το στήθος αλλά ευτυχώς επανήλθε. Εκείνη την ημέρα που δεν ήθελε το στήθος ήπιε εύκολα το γάλα από το μπιμπερό, ίσως να πεινούσε πολύ. Αλλά όλες τις άλλες μέρες κάνει μια ώρα για να πιει από το μπιμπερό.Ο άντρας μου έχει απελπιστεί. Σήμερα που είμαι σπίτι προσπάθησα να της δώσω εγώ μπιμπερό και δεν ήθελε, ήπιε λίγο από το στήθος και προσπάθησα να της ξαναδώσω έχοντας το κοντά στο στήθος και μετά δεν ήθελε ούτε από εμένα. Και σε λίγο καιρό θα την κρατάει η πεθερά μου και δεν θέλουμε να ζορίζεται. Τι να κάνουμε να για να συμπαθήσει το μπιμπερό; Είμαι στο διλημμα να σταματήσω τον θηλασμό για να μάθει στο μπιμπερό, αν και δεν το θέλω. Λέω ότι σε λίγες εβδομάδες αρχίζουμε κρέμα και θα αντικαταστήσει το γεύμα με το μπιμπερό. Βέβαια δεν ξέρω αν την τρώει κι αυτή, αλλά θα πρέπει να πίνει νεράκι ή στην αρχή να πίνει γάλα μετά. Καμία συμβουλή; Η λύση με το κουταλάκι είναι προσωρινή. Για πόσο καιρό μπορεί να γίνει αυτό; Γίνεται να αρχίσουμε από τώρα με το εκπαιδευτικό ποτηράκι;

Ευχαριστώ

Θα σου πρότεινα να κόψεις μαχαίρι το θηλασμό γιατί μπερδεύεται.Έτσι ήμουν και εγώ πριν από 2 μήνες.Την είχα θηλάσει 5 μήνες και μετά προσπαθούσα σταδιακά να ελατώσω το θηλασμό και τα πράγματα γινόντουσαν χειρότερα.Μία μέρα λοιπόν άλλαξα τα μπιμπερό, πήρα της Nuk το μεσαίο μέγεθος και αποφάσισα να μην ξαναθηλάσω.Αυτό ήταν.Το παιδί ηρέμησε.Βέβαια εγώ πήρα χάπι για να κοπεί το γάλα και ήμουν 2 μέρες χάλια αλλά πήγα στη δουλειά μου ήρεμη.

annouskag ισως πρεπει να της δώσετε λιγο χρόνο να προσαρμοστει με το μπιμπερό. Ας της το δίνει μονο ο μπαμπάς και απο εσένα ας πινει μονο απο το στήθος ή αν δεν θες να συνεχίσεις να δίνεις απο το στήθος να της το αντλείς μονο (αν και δεν το συνιστώ). Τα παιδιά συνηθίζουν σιγά αναλογα με το ποιος τα ταίζει και αντιδρουν αναλογα. Ισως να πειραματιστεί ο μπαμπάς με καποια άλλη θηλή ή να αυξήσει λιγο την ροή. Ευτυχως ειναι σε μια ηλικία που θα μάθει εύκολα το μωρό αλλα δεν γινονται ολα απο την μια μέρα στην άλλη.

Για μένα το χειρότερο που θα μπορούσα να κάνω ήταν να συνεχίσω να θηλάζω αντλώντας το γάλα μου με νοσοκομειακό θήλαστρο παρά να δώσω στο παιδί μου φόρμουλα. Ευτυχώς ολα πήγαν καλά και δεν χρειάστηκε.

Το νεράκι θα το πίνει επίσης με το κουταλάκι στην αρχή και μετά με το ποτηράκι. Εμενα ακομα και τωρα δεν το θέλει καθόλου το νερό και πινει ελάχιστες γουλιες μεσα στη μέρα. Ισως ειναι νωρίς για εκπαιδευτικό ποτηράκι απλα τσεκαρε μήπως θελει τις θηλές με την μεγαλύτερη ρο η 4+

καλησπέρα κορίτσια...εμείς είμαστε 7 μηνών και δεν πίνουμε με τπτ απο το μπουκάλι και αυτό που παρατηρώ είναι ότι μόλις το βάζουμε το μπιμπερό στο στόμα αρχίζει να δαγκώνει την πιπίλα γιατί πονάνε τα ούλα μας και με αποτέλεσμα να μην πίνει τπτ και να το βγάζει όλο έξω...τη να κάνω έχετε να μου προτείνετε κάτι???

EqSap2.png

Διαφημίσεις

καλησπέρα κορίτσια...εμείς είμαστε 7 μηνών και δεν πίνουμε με τπτ απο το μπουκάλι και αυτό που παρατηρώ είναι ότι μόλις το βάζουμε το μπιμπερό στο στόμα αρχίζει να δαγκώνει την πιπίλα γιατί πονάνε τα ούλα μας και με αποτέλεσμα να μην πίνει τπτ και να το βγάζει όλο έξω...τη να κάνω έχετε να μου προτείνετε κάτι???

Εγω μεχρι σημερα απο 6 μηνων της το δινω με συριγγα.Για δοκιμασε....

adEup3.png

Καλησπέρα σας:)

Όταν ο Δημητράκης μου ήταν 7 μηνών αποφάσισα να κόψω σιγά σιγά τον θηλασμό αλλά δεν δεχόταν με τίποτα το μπιμπερό ακόμα και εάν είχε μητρικό γάλα!Είχα δει πάντως πως κατάφερνα να του δόσω κίντερτε μόνο με την θηλή για μπιμπερό τησ nuk και με τίποτα τισ στρογκιλές σαν της chicco.επειδή εκείνη την περίοδο είχαμε αρχίσει και τα φρούτα πήρα έναν αποχειμωτή και άρχισα μέρα παρά μέρα στην θέση τησ φρουτόκρεμας να του δίνω χυμό με το μπιμπερό(με τισ θηλές nuk) περιτό να σας πω πως μετά απο 15 μέρες έβαλα να δοκιμάσω γάλα στο μπιμπερό και το ύπιε όλο γιατι κατάλαβε πως τελικά δεν έχει φαή μόνο το στήθος αλλά και το μπιμπερό!!Είμουν πολύ τυχερη που βρήκα αυτό το κόλπο και έπιασε στο δικό μου μωρό γιατί αλλιώς θα είχα ένα τρομερά δύσκολο απογαλακτισμό!

RUx9p2.png

εμενα βρε κοριτσια ειναι 10 μηνων και δεν δεχεται με τπτ μπιμπερο. εχω απελπιστει πραγματικα.... εχω δοκιμασει nuk μπιμπερο, εκπαιδευτικα ποτηρακια αλλα τπτ εκειιιιιι το τσιτσι μονο!!! βασικα το εχει και σαν πιπιλα για να κοιμηθει....

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

14/9/2014... δεν ξεχνω

Καλημέρα, το μωρο μου ειναι 2,5 μηνών και παράλληλα τον θυλαζα και του έδινα και μπειμπερο γιατι δεν του εφτανε το δικό μου γάλα. 

Ξαφνικά σταμάτησε το μπιμπερο δεν το θελει καθόλου, του το βαζω στο στομα και κλεει, μονο την νυχτα που ειναι μισοκoιμισμενος το δεχετε.

Εχει κολικους και εχουν φουσκοσει τα ουλα του αλλα του δινω σταγόνες και τζελ και τον βοηθούν. Εχουμε δοκιμάσει 3 διαφορετικα μπιμπερο αλλα παλη δεν τα δέχεται και εννοείται δεν του αρεσει ουτε η πιπιλα. Τι μπορω να κανω το γαλα μου δεν του φτανει και  την νυχτα ξυπνα καθε 2 ώρες. ...

Γεια σας δν ξέρω αν τ δείτε τ μύνημα μ 

Η Μικρή μ 1,5μηνων πίνουμε ξένο γάλα...τόσο καιρό έπινε μια χαρά nuk μπιμπερο όμως εδ κ κάτι μέρες κουνάει τ κεφάλι δεξια αριστερά οτν τν ταιζω κ ειν σε υπερενταση ...κ πετάει τ γάλα τν ωρα π πίνει ...

Αλλα δν ειν οτι δν πίνει ...απλως οτν πινει κανει αυτές της κινήσεις..της φεύγουν γάλατα κ κουνιεται συνέχεια 

Ξέρετε γτ τ κανει αυτό?

πρίν από 6 λεπτά , MaRia_Giwrgos είπε:

Γεια σας δν ξέρω αν τ δείτε τ μύνημα μ 

Η Μικρή μ 1,5μηνων πίνουμε ξένο γάλα...τόσο καιρό έπινε μια χαρά nuk μπιμπερο όμως εδ κ κάτι μέρες κουνάει τ κεφάλι δεξια αριστερά οτν τν ταιζω κ ειν σε υπερενταση ...κ πετάει τ γάλα τν ωρα π πίνει ...

Αλλα δν ειν οτι δν πίνει ...απλως οτν πινει κανει αυτές της κινήσεις..της φεύγουν γάλατα κ κουνιεται συνέχεια 

Ξέρετε γτ τ κανει αυτό?

Δοκίμασες να αλλάξεις μπιμπερο;

Τα nuk first choice αν εννοείς αυτή τη σειρά έχουν αρκετά γρήγορη ροή.

Δοκίμασε κάποια άλλα εταιρεία να δεις πως θα πάει.

μηπως αλλαξεσ γαλα και δεν της αρεσει? εγω επειδη ειχα αλλαξει καποια γαλατα ετυχε και ενα να μην του αρεσει!

η γρηγορη ροη οντως ειναι ενα θεμα και αυτο!

επισης το μωρακι μιας γνωστης μου εκανε κατι τετοια οπως τα περιγραφεισ αλλα ειχε πονακια και δεν μπορουσε να πιει το γαλα του ηρεμα!!

Ποια μ προτείνεται απο μπιμπερο?

Είχε δυσκοιλιότητα κ της άλλαξαν γάλα αλλά ιδιας εταιρίας της έδωσα ...

Τωρα π Μίλησα με τν παιδιατρο μ είπε ν πάρω γάλα για κολικους 

Επειδη σήμερα απο τ πρωι μέχρι τώρα κλαιει κ πιέζεται σαν να ποναει κ κάνει πολλές κλανιες... Εχω ανχοθει λίγο...

πρίν από 19 λεπτά , MaRia_Giwrgos είπε:

Ποια μ προτείνεται απο μπιμπερο?

Είχε δυσκοιλιότητα κ της άλλαξαν γάλα αλλά ιδιας εταιρίας της έδωσα ...

Τωρα π Μίλησα με τν παιδιατρο μ είπε ν πάρω γάλα για κολικους 

Επειδη σήμερα απο τ πρωι μέχρι τώρα κλαιει κ πιέζεται σαν να ποναει κ κάνει πολλές κλανιες... Εχω ανχοθει λίγο...

Το έντονο κλάμα μάλλον οφείλεται στους κολικούς. Υπομονή. 

Από μπιμπερο καλύτερα να πάρεις anti colic

Εμένα με βολεψαν τα ΜΑΜ

Και τα avent.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα