Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο κορονοϊού κατά την εγκυμοσύνη


Recommended Posts

On 25/9/2021 at 11:06 ΠΜ, Georgia777 είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες, 

 

είμαι στην 6η εβδομάδα κύησης  κ μένω εξωτερικό.Πριν δύο βδομάδες έκανα τη πρώτη δόση του εμβολίου Pfizer έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι μπορεί να μην έγκυος ..με την συγκατάθεση του γυναικολόγο μου στην Ελλάδα.Προχθες που κάναμε τον πρώτο υπέρηχο εδώ στη Γερμανία ρώτησα αν μπορώ να κάνω τη δεύτερη δόση κ η γυναικολόγος μου με απέτρεψε. Ειπε οτι είναι καλύτερα αν γίνει να γίνει στο δεύτερο ή τρίτο τρίμηνο.Εσείς το κάνατε το εμβόλιο?? Τι συμβουλεύουν  οι δικοί σας γυναικολόγοι πάνω σε αυτο το θέμα? 

 

 

Κ εμένα μου είπε β ή γ τρίμηνο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Εγω εκανα την 1η δοση στην 1η εβδομαδα κ την 2η δοση στην 3η εβδομαδα. (Pfizer) Στην 8η το εμβρυο παλλινδρομησε κ εκανα αποξεση στην 10η εβδομαδα. Ακομα δεν εχουν βγει τα αποτελεσματα βιοψιας αλλα φετος ειχα κ αλλη μια αποβολη κ δεν ειχα κανει το εμβολιο τοτε. Ελπιζω μονο να μη δημιουργει προβλημα το εμβολιο γιατι θα τα παρω πολυ ασχημα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια βρηκα το θέμα εδω σε κατι που με απασχολεί..διάνοιω την 6 βδομάδα κύησης και ο γυναικολόγος μ με περιέζει να εμβολίαστω η αληθεια ειναι θελω να το κανω αλλα φοβάμαι πολυ..εχω ενα μόνιμο άγχος  υπάρχει καποια κοπελα που να το έκανε,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα! Ειμαι στην 28 βδομάδα, είχα κάνει τις δυο πρωτες δόσεις πριν μείνω έγκυος και τώρα κανονικά πρεπει να κάνω την τρίτη! Ο γιατρός μου μου λέει να εμβολιαστω κανονικά, εγώ φοβάμαι παρολο που στις δυο πρωτες δόσεις δεν ειχα καμια απολυτως παρενεργεια! Είχε καμια άσχημη εμπειρία από τον εμβολιασμό στο τρίτο τρίμηνο;

Link to comment
Share on other sites

επειδή τυχαίνει φίλη μου να είναι έγκυος και πριν της πω τη γνωμη μου διάβασα τα εξής τα βάζω και εδώ 

από έγκυρη ιστοσελίδα

 

"

εγκυμοσύνη. Επί εγκυμοσύνης μειώνεται ο αριθμός των Τ-επικουρικών λεμφοκυττάρων, η δραστηριότητα των NKC (natural killer cells) και η κλυτταρική ανοσία, με αποτέλεσμα της αυξημένη επιρρέπεια στις λοιμώξεις. Επιπλέον, η αύξηση των συγκεντρώσεων της προγεστερόνης και της 17 βήτα-οιστραδιόλης, διευκολύνει την ανάπτυξη και την ωρίμανση του Coccidioides immitis (Barbee RA et al.) . Οι συντελούμενες μεταβολές στην καρδιοπνευμονική λειτουργία, ως μέρος της φυσιολογικής εγκυμοσύνης, συνεπάγονται μείωση της ικανότητας αντιρροπίσεως των συνεπειών των αναπνευστικών λοιμώξεων, ενώ η απαγόρευση διενέργειας απεικονιστικού έλεγχου μπορεί να οδηγήσουν στην καθυστέρηση της διαγνώσεως μιας πνευμονίας (Lederman MM). Αν και ο αιτιολογικός παράγοντας δεν ταυτοποιείται στο 50% των περιπτώσεων πνευμονίας κοινότητας επί εγκύων, φαίνεται ότι ο στρεπτόκοκκος της πνευμονίας ή ο αιμόφιλος της γρίππης είναι τα συχνότερα παθογόνα (Goodnight WH, Soper DE).


http://respi-gam.net/node/4596

Γεώργιος (MD PhD) & Αλέξανδρος (MD MRCP) Μαθιουδάκης [email protected]
To ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΙΑΣ είναι ανοικτό για την ελεύθερη ενημέρωση των 
Επαγγελματιών Υγείας §6, N 1599/1986:22   
Ειδικές σελίδες είναι αφιερωμένες στην ενημέρωση του κοινού.

 

 

 

Η Ελληνική Μαιευτική και Γυναικολογική εταιρεία  (εγκυρότατος φορέας)

έχει εκδόσει κατευθυντήρια οδηγία τον Μάιο  που περιλαμβάνει αυτά

 

που σημαίνουν 3χ μεγαλύτερες πιθανότητες να διασωληνωθεί η έγκυος... αυξάνεται προωρότητα , ή πιθανότητα θνησιγενούς εμβρύου   (δηλαδη να κινδυνεύει η ζωή του ή έτοιμο να πεθάνει)

 

 

"II. Ανάγκη ανοσοποίησης των εγκύων έναντι COVID-19 Η λοίμωξη από τον ιό παραμένει ασυμπτωματική σε ένα μεγάλο ποσοστό των εγκύων γυναικών που πλησιάζει το 73% (5). Σε περίπτωση όμως συμπτωματικής νόσου της εγκύου, τα πλέον πρόσφατα επιδημιολογικά δεδομένα δείχνουν τον αυξημένο κίνδυνο που έχουν οι γυναίκες που κυοφορούν, τόσο για βαριά νόσηση, όσο και για θάνατο σε σχέση με το γενικό πληθυσμό. Πιο συγκεκριμένα, σε μελέτη του CDC των ΗΠΑ που συνέκρινε την έκβαση 23.000 εγκύων που νόσησαν από COVID-19 σε σχέση με 386.000 μη έγκυες γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας προέκυψε ότι οι έγκυες γυναίκες που νοσούν από COVID-19 έχουν αυξημένο κίνδυνο εισαγωγής σε μονάδα εντατικής θεραπείας (10.5 έναντι 3.9 ανά 1000 περιπτώσεις), ανάγκης για επεμβατικό αερισμό (2.9 έναντι 1.1 ανά χίλιες περιπτώσεις) και θανάτου (1.5 έναντι 1.2 ανά 1000 περιπτώσεις) (3). Παράγοντες κινδύνου για σοβαρή νόσηση από COVID-19 και θάνατο κατά την κύηση αποτελούν η ηλικία της μητέρας ≥35 ετών, η παχυσαρκία, ο διαβήτης και παθήσεις από το καρδιαγγειακό ή το αναπνευστικό (6). Επιπροσθέτως, η μητρική λοίμωξη από SARS-CoV-2 φαίνεται να έχει δυνητικά δυσμενή επίδραση και στην έκβαση της κύησης αυξάνοντας τον αριθμό των πρόωρων τοκετών και της γέννησης θνησιγενούς εμβρύου (7,8). Ειδικά στο τρίτο τρίμηνο, οι έγκυες γυναίκες με πνευμονία έχουν αυξημένο κίνδυνο επιδείνωσης λόγω της αυξημένης κατανάλωσης οξυγόνου, της μειωμένης λειτουργικής υπολειπόμενης χωρητικότητας του αναπνευστικού και της μετατόπισης του διαφράγματος ειδικά σε πολύδυμες κυήσεις ή κυήσεις που επιπλέκονται από υδράμνιο (9)." 

 

 

 

 

"VII. Σύνοψη • H ΕΜΓΕ προτείνει τον εμβολιασμό έναντι του SARS-CoV-2 των εγκύων γυναικών με αυξημένο κίνδυνο έκθεσης (όπως ιατρονοσηλευτικό προσωπικό, κ.α. • Η ΕΜΓΕ προτείνει τον εμβολιασμό έναντι του SARS-CoV-2 των εγκύων γυναικών με συνοσυρότητες που αυξάνουν τον κίνδυνο σοβαρής νόσησης και θανάτου σε περίπτωση λοίμωξης (όπως διαβήτη, καρδιολογικών και αναπνευστικών νοσημάτων και παχυσαρκίας). • H EMΓΕ προτείνει την ενημέρωση όλων των εγκύων γυναικών από τον ιατρό τους σχετικά με τα οφέλη του εμβολιασμού, το προφίλ ασφάλειας των εμβολίων έναντι SARS-CoV-2 στην κύηση και τον αυξημένο κίνδυνο βαρύτερης νόσησης και θανάτου από COVID-19 στην κύηση. • Ο θηλασμός δεν αποτελεί αντένδειξη για εμβολιασμό της μητέρας έναντι COVID-19 και ενδέχεται να προσφέρει παθητική ανοσοποίηση στο νεογνό. • Αναφορικά με την επιλογή εμβολιαστικού σκευάσματος προτείνεται η χρήση εμβολίων τεχνολογίας mRNA για την κύηση, καθώς τα μέχρι σήμερα διαθέσιμα επιστημονικά δεδομένα αφορούν κυρίως αυτή την κατηγορία εμβολίων έναντι του SARS-CoV-2 • Δεν απαγορεύεται ο εμβολιασμός, με οποιαδήποτε τύπο εμβολίου, σε όλες τις γυναίκες που είναι σε προσπάθεια εγκυμοσύνης. • H χρήση εμβολίων με αδρανοποιημένους ιούς έναντι SARS-CoV-2 δεν αναμένεται να έχει ανεπιθύμητες ενέργειες στην κύηση παρά την έλλειψη σχετικών δεδομένων. • Συστήνεται η ύπαρξη μεσοδιαστήματος 14 ημερών μεταξύ του εμβολιασμού έναντι Covid-19 και των άλλων εμβολίων που πρέπει να χορηγούνται  στην Κύηση εκτός αν ο άμεσος εμβολιασμός είναι απολύτως αναγκαίος (πχ εμβολιασμός έναντι τετάνου μετά από τραύμα). • Δεν συστήνεται τροποποίηση του προγραμματισμού εγκυμοσύνης με βάση τη χορήγηση οποιουδήποτε από τα εμβόλια έναντι COVID-19, δεν προτείνεται τροποποίηση του εμβολιαστικού σχήματος εάν μεταξύ των δόσεων του εμβολίου η δέκτης ανακαλύψει ότι είναι έγκυος και τέλος δεν συστήνεται διακοπή κύησης λόγω εμβολιασμού.  

 

Ανοσοποίηση ΕνΑντί SARS-CoV-2 κΑτΑ την κύηση 5 κατά την κύηση με βάση την Κατευθυντήρια Οδηγία της ΕΜΓΕ Νο 32

 

https://hsog.gr/wp-content/uploads/2021/05/Vaccine.pdf

 

 

 

και μόνο ότι δεν μπορείς να κάνεις ακτινογραφία / αξονική  επειδή είσαι έγκυος  και από ότι ξέρω η κατάλληλη διάγνωση για εξέλιξη του κορωνοιού είναι η αξονική τομογραφία,

που εξηγεί πόσο άμεση ή όχι είναι πχ η διασωλήνωση για να σωθεί κάποιος πριν γίνει ζημιά στα πνευμόνια.... 

 

εγώ της είπα να εμβολιαστεί τρέχοντας και ας μην είναι στις ομάδες κινδύνου 

πχ διαβήτης παχυσαρκία καρδιά αναπνευστικά...

 

εάν έχουν περάσει 4-5 μήνες από την δεύτερη δόση, μπορεί να είναι σαν να μην έκανες κανένα απολύτως εμβολιο πάντως! 

 

και της γρίππης όπως βλέπεις πρέπει να κάνεις αν δεν το εχεις κάνει.

ρώτα γυναικολογο για την σειρα. από οτι είχα διαβάσει,  πρωτα του κορωνοιου καλύτερα και μετά της γρίπης. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι το ξερω πως έτσι είναι.. Υποθέτω θέλω απλά μια ώθηση και με βοηθάς δίνοντας τα στατιστικά δεδομένα!! Με τάραξε πολυ και αυτό που έγινε με την κοπελα στις Σέρρες... Λογικά θα το κάνω άμεσα! 

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποια τι εχουν πει τωρα τελευταια για το αν πρεπει να περιμενεις καποιο διαστημα πριν μεινεις εγκυος; 

Ειχα κανει τις δυο πρωτες δοσεις τον Ιουλιο, ηθελα να μεινω εγκυος κατα το φθινοπωρο, σκεφτομουν οτι η τριτη δοση μπορει να πεσει μεσα σε εγκυμοσυνη, αλλα τελικα μιας που δεν εχω μεινει ακομα σκεφτηκα να κλεισω να κανω τριτη δοση αμεσα, προτου μεινω εγκυος. Μετα θα μπορω να μεινω αμεσως ή θα πρεπει να περιμενω; Λογικα θα μπορω υποθετω, αφου το κανουν και μεσα στην εγκυμοσυνη θα πειραζει να το εχω κανει λιγο πριν;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ξερει καποια τι εχουν πει τωρα τελευταια για το αν πρεπει να περιμενεις καποιο διαστημα πριν μεινεις εγκυος; 

Ειχα κανει τις δυο πρωτες δοσεις τον Ιουλιο, ηθελα να μεινω εγκυος κατα το φθινοπωρο, σκεφτομουν οτι η τριτη δοση μπορει να πεσει μεσα σε εγκυμοσυνη, αλλα τελικα μιας που δεν εχω μεινει ακομα σκεφτηκα να κλεισω να κανω τριτη δοση αμεσα, προτου μεινω εγκυος. Μετα θα μπορω να μεινω αμεσως ή θα πρεπει να περιμενω; Λογικα θα μπορω υποθετω, αφου το κανουν και μεσα στην εγκυμοσυνη θα πειραζει να το εχω κανει λιγο πριν;

Δεν υπάρχει κάποια οδηγία για αναμονή, ούτε θέμα εμβολιασμού κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σε οποιαδήποτε φάση. Πλέον οι γυναικολόγοι με όλα αυτά που συμβαίνουν,είναι ξεκάθαροι ως προς αυτό.. χθες έκανα την τρίτη δόση στον 6ο μήνα εγκυμοσύνης μετά από συνομιλία με τον γιατρό μου που είπε "χωρίς δεύτερη σκέψη, θα το κάνεις εννοείται". Όταν έκανα τις δύο πρώτες δόσεις η οδηγία ήταν να περιμένω 3 μήνες για σύλληψη κ αυτό έκανα, αλλά τώρα έχουν αλλάξει τα δεδομένα. Εύχομαι με το καλό να μείνεις σύντομα έγκυος αν το επιθυμείς, κ να πάνε όλα καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας κ απο μένα!! 

Ήθελα τη γνώμη σας... Εχω αγχωθεί! Εχω κανει τη 2η δοση τον Ιούλιο και τωρα ειμαι στην 7η εβδομαδα κυησης, τι γνωρίζετε, να κανω τη 3η δοση τωρα; η να μπω με το καλό στο Β τριμηνο; εχω μπερδευτεί... 

Σας ευχαριστώ, σας εύχομαι ό,τι καλύτερο!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 4/12/2021 at 6:39 ΜΜ, Depi17 είπε:

Κορίτσια γειά σας κ απο μένα!! 

Ήθελα τη γνώμη σας... Εχω αγχωθεί! Εχω κανει τη 2η δοση τον Ιούλιο και τωρα ειμαι στην 7η εβδομαδα κυησης, τι γνωρίζετε, να κανω τη 3η δοση τωρα; η να μπω με το καλό στο Β τριμηνο; εχω μπερδευτεί... 

Σας ευχαριστώ, σας εύχομαι ό,τι καλύτερο!! 

Προγραμματίστε να το κάνετε τον Ιανουάριο, που κλείνετε τους 6 μήνες από τη 2η δόση.

Ο εμβολιασμός δεν επηρεάζει την κύηση, σε αντίθεση με τον ιό, που μπορεί να σας βάλει σε μεγάλες περιπέτειες.

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2021 at 11:57 ΠΜ, Vasilo είπε:

Τι γνώμη έχετε για εγκυμοσύνη μετά το εμβόλιο; βρίσκετε λογικό να περάσει κάποιος χρόνος και μετά να ξεκινήσουν προσπάθειες;
Σε λίγες μέρες κάνω τη 2η δόση. Έχω δει τις αρχικές συστάσεις που ήταν από δίμηνο εως 6μηνο!
Έχει ενημερωθεί αυτό;
Δυστυχώς δεν πιστεύω πως έχουν προλάβει να βγουν αντίστοιχες μελέτες.
Για πείτε γνώμες!
 

Καλησπέρα,

εγώ έκανα δεύτερη δόση του εμβολίου τον Ιούλιο και έμεινα έγκυος τον Αύγουστο χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διανύω την 8η εβδομάδα κύησης. Στο πρώτο μου παιδάκι. Ο γυναικολόγος μου (και άλλοι δύο στους οποίους απευθύνθηκα για 2η γνώμη) με προέτρεψαν να κανω εμβόλιο mRNA για την κόβιντ 19. Δυστυχώς, δεν είχα εμβολιαστεί έως στιγμής. Στην αρχή ήμουν διστακτική να προβώ σε εμβολιασμό πριν ολοκληρώσω το 1ο 3μηνο, αλλά μετά την έξαρση των κρουσμάτων και έπειτα από την απώλεια της εγκύου, την περασμένη εβδομάδα, που διένυε τον 7 μήνα κύησής της, πήγα και έκανα την 1η δόση προχθές. Είναι κάποια άλλη μανούλα στη δική μου θέση? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Αποφάσισα να γράψω γιατί είμαι πολύ αγχωμένη τις τελευταιες μέρες! Είμαι 4 μηνών έγκυος και την Παρασκευή το βράδυ έλαβα την τρίτη δόση του εμβολίου κατά της COVID 19. Από παρενέργειες έχω μεγάλο πρήξιμο στη μασχάλη του χεριού που έκανα το εμβόλιο (το ίδιο είχα βέβαια και μετά τη δεύτερη δόση και μου πέρασε), έβγαλα και δύο μικρά καρουμπαλακια στο κόκκαλο κάτω από το λαιμό και λίγα δέκατα. Με ανησυχεί περισσότερο το πρήξιμο στη μασχάλη αν και κατά πόσο μπορεί να επηρεάσει την εγκυμοσύνη μου. Έτυχε σε κάποια από εσάς μετά από τον εμβολιασμό; Ή μετά από εμβολιασμό στη διάρκεια της εγκυμοσύνης τί συμπτώματα είχατε;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2021 at 10:08 ΜΜ, marianthi183 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Αποφάσισα να γράψω γιατί είμαι πολύ αγχωμένη τις τελευταιες μέρες! Είμαι 4 μηνών έγκυος και την Παρασκευή το βράδυ έλαβα την τρίτη δόση του εμβολίου κατά της COVID 19. Από παρενέργειες έχω μεγάλο πρήξιμο στη μασχάλη του χεριού που έκανα το εμβόλιο (το ίδιο είχα βέβαια και μετά τη δεύτερη δόση και μου πέρασε), έβγαλα και δύο μικρά καρουμπαλακια στο κόκκαλο κάτω από το λαιμό και λίγα δέκατα. Με ανησυχεί περισσότερο το πρήξιμο στη μασχάλη αν και κατά πόσο μπορεί να επηρεάσει την εγκυμοσύνη μου. Έτυχε σε κάποια από εσάς μετά από τον εμβολιασμό; Ή μετά από εμβολιασμό στη διάρκεια της εγκυμοσύνης τί συμπτώματα είχατε;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Μην σας ανησυχεί. Πρόκειται για κάποιον λεμφαδένα που μεγάλωσε εξαιτίας του εμβολίου (αντιδραστική λεμφαδενίτιδα το λέμε) και θα υποχωρήσει σε λίγες μέρες, αν δεν έχει ήδη υποχωρήσει. Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα "καρουμπαλάκια" στην κλείδα (το κόκαλο κάτω από τον λαιμό).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας!

Ήθελα κι εγώ να γράψω την εμπειρία μου σε περίπτωση που βοηθήσει την οποιαδήποτε μανουλα, είμαι 5,5 μηνών στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου και πριν 15 μέρες περίπου έκανα την πρώτη δόση του εμβολίου μετά από προτροπή του γυναικολόγου μου και των δικών μου ανθρώπων...η αλήθεια είναι ότι μετά από τόσα περιστατικά με εγκύους που δεν τα κατάφεραν όταν κόλλησαν covid ήταν η σκέψη μονόδρομος καθώς πρώτα έπρεπε να σκεφτώ την υγεία μου καθώς έχω πίσω μια οικογένεια και ένα παιδάκι.. και έπειτα φυσικά και το τι θα μπορούσε να πάθει και το μωράκι μου αν κολλήσω όντας εγκυος...έτσι λοιπόν έκανα το εμβόλιο, όλα μια χαρά μέχρι στιγμής, δεν είχα καμία παρενέργεια πέρα από ένα ελαφρύ πόνο στο χέρι και λίγο πονοκέφαλο για μια μέρα...τώρα στις 27 είναι να κάνω και την Δεύτερη δόση...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σας και καλη χρονια

 

Θετω ενα προβληματισμο: βρισκομαι στον δευτερο τριμηνο εγκυμοσυνης και οι γιατροι που με παρακολουθουν επιμενουν να κανω το εμβολιο αλλα φοβαμαι μηπως φερει συνεπειες στο εμβρυο. Ποσες απο εσας το εχετε κανει ; ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αν και έχω κλείσει ήδη ραντεβού για την 3η δόση, μπήκα να διαβάσω για το θέμα για να πάρω λίγο κουράγιο(;). Είμαι στην 9η εβδομάδα (2ο παιδί) και τώρα όπου να ναι κλείνω το 7μηνο από τη 2η δόση. Έτυχε και καθυστέρησε η αναμνηστική και βρέθηκα έγκυος. Νιώθω πως είναι σωστό να το κάνω κι ας είμαι στο πρώτο τρίμηνο γιατί ο ιός δε θα περιμένει εμένα ν αλλάξω τρίμηνο. Γιατροί και συστάσεις εννοείται συμφωνούν αλλά παραμένει κ ένα συναισθηματικό κομμάτι που δεν εκφράζεται μεσα από συστάσεις. Παρόλα αυτά μας εύχομαι καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Vasilo είπε:

Γιατροί και συστάσεις εννοείται συμφωνούν αλλά παραμένει κ ένα συναισθηματικό κομμάτι που δεν εκφράζεται μεσα από συστάσεις.

Είναι τόσο πραγματικό αυτό που λέτε και τόσο λιτά και με ευθύτητα εκφρασμένο που μου άρεσε πολύ. Κι επιτρέψτε μου με αφορμή αυτήν την φράση σας, να κάνω ένα σχόλιο. Οι άνθρωποι πορευόμαστε με την υπάρχουσα γνώση του κόσμου μας. Ποια είναι αυτή; Είναι αυτή η απειροελάχιστη! Αυτή όμως έχουμε και πατόντας σε αυτήν, κάνουμε το επόμενο βήμα, και το επόμενο και το επόμενο. Και δεν θα μπορούσε να ήταν διαφορετικά. Οτιδήποτε άλλο θα ήταν σκοταδισμός και οπισθοδρομισμός. Δεν μπορούμε να ζούμε την ζωή μας, φοβούμενοι μια αβάσιμη -στο σήμερα- υπόθεση, σκεφτόμενοι "τι κι αν στο μέλλον". Ο άνθρωπος δεν μένει στάσιμος, εξελίσσεται και προχωρά.

Με το καλό εύχομαι! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλες! Εγώ είχα εμβολιαστεί με τις δύο δόσεις ένα μήνα πριν μάθουμε ότι είμαι έγκυος. Τώρα ήταν η ώρα μας για την αναμνηστική δόση (5ος μήνας κύησης) και ρώτησα γιατρούς,μαίες,άλλες εγκυους, γενικά έκανα ότι μπορούσα για να μάθω γιατί και εγώ ήμουν πάρα πολύ αγχωμενη! Τελικά το έκανα την προηγουμενη Παρασκευή και ηρέμησα! Έκανα λιγο πυρετό και με ένα Ντεπον συνήλθα! Καλύτερα να είμαστε προστατευμένες πιστεύω για να είμαστε καλά και εμείς και τα μωρά μας και επίσης μου είπαν και στο εμβολιαστικο κέντρο ότι αποκτούν αντισώματα έτσι και τα μωρά μας! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Amandaki είπε:

Καλημέρα σε όλες! Εγώ είχα εμβολιαστεί με τις δύο δόσεις ένα μήνα πριν μάθουμε ότι είμαι έγκυος. Τώρα ήταν η ώρα μας για την αναμνηστική δόση (5ος μήνας κύησης) και ρώτησα γιατρούς,μαίες,άλλες εγκυους, γενικά έκανα ότι μπορούσα για να μάθω γιατί και εγώ ήμουν πάρα πολύ αγχωμενη! Τελικά το έκανα την προηγουμενη Παρασκευή και ηρέμησα! Έκανα λιγο πυρετό και με ένα Ντεπον συνήλθα! Καλύτερα να είμαστε προστατευμένες πιστεύω για να είμαστε καλά και εμείς και τα μωρά μας και επίσης μου είπαν και στο εμβολιαστικο κέντρο ότι αποκτούν αντισώματα έτσι και τα μωρά μας! 

Έκανα την 3η δόση 9η εβδομάδα κύησης. Αν και δεν είχα καμια παρενέργεια πέρα από λίγο πόνο στο χέρι άλλη δόση ευχαριστώ δε θα πάρω! Τέλος για μένα! :'D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...