Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο Covid σε ηλικίες 5+


irin

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Μα γιατί βρε Έσπερος, εσύ έλεγες ότι οι οδηγίες αυτές είναι του εοδυ που κάτι θα ξέρουν παραπάνω. Συγγνώμη για το ύφος μου αλλά είμαι υπερβολικά  εξοργισμένη

 

1 hour ago, love kids είπε:

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ, όχι για την Έσπερος συγκεκριμένα αλλά για παρόμοιες περιπτώσεις που έχω στον περίγυρό μου και θυμώνουν με όσους εμβολιασμένους κυκλοφορούν κανονικά ενώ νοσεί κάποιος στο σπίτι τους. Δε γίνεται μία να ξέρει ο ΕΟΔΥ και μία όχι. 

Μα εγω είπα ότι είναι κρίμα να μένει σπίτι ένα παιδί που δικαιούται να μην μείνει. Το είχα γράψει κι αλλού. Επειδή έχουμε δυο τέτοιες περιπτώσεις στο σχολείο, έχω στενοχωρηθεί που αυτά τα παιδιά έμειναν μέσα από επιφύλαξη (ή ισωσ για να μην τους σχολιάσουν) ενώ έρχονται σχολείο παιδιά που μπορεί να μην έχουν κάνει τεστ. Δλδ θα φοβόμαστε επιλεκτικά μόνο τους εμβολιασμένους όταν όλοι οι υπόλοιποι δυνητικά μπορεί επίσης να είναι φορείς; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Λες;;  δλδ θα το δικαιούνται και τα δικά μας; 

Αν πηγαινει με την ταξη, τα δικα μας στο προνηπιο ειναι 4ων. Στο νηπιο θα ειναι 5!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

Μα εγω είπα ότι είναι κρίμα να μένει σπίτι ένα παιδί που δικαιούται να μην μείνει. Το είχα γράψει κι αλλού. Επειδή έχουμε δυο τέτοιες περιπτώσεις στο σχολείο, έχω στενοχωρηθεί που αυτά τα παιδιά έμειναν μέσα από επιφύλαξη (ή ισωσ για να μην τους σχολιάσουν) ενώ έρχονται σχολείο παιδιά που μπορεί να μην έχουν κάνει τεστ. Δλδ θα φοβόμαστε επιλεκτικά μόνο τους εμβολιασμένους όταν όλοι οι υπόλοιποι δυνητικά μπορεί επίσης να είναι φορείς; 

Έσπερος, δε φοβόμαστε επιλεκτικά τους εμβολιασμενους, στην προκειμένη περίπτωση φοβόμαστε τους εμβολιασμενους που μένουν στο ίδιο σπίτι με επιβεβαιωμένο κρούσμα αλλά παρόλα αυτά κυκλοφορούν ελεύθερα με τις ευλογίες των "ειδικών". Τι σχέση έχει αυτό με το αν υπάρχουν παιδιά που δεν κάνουν το σελφ τεστ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Lenia16 είπε:

Έσπερος, δε φοβόμαστε επιλεκτικά τους εμβολιασμενους, στην προκειμένη περίπτωση φοβόμαστε τους εμβολιασμενους που μένουν στο ίδιο σπίτι με επιβεβαιωμένο κρούσμα αλλά παρόλα αυτά κυκλοφορούν ελεύθερα με τις ευλογίες των "ειδικών". Τι σχέση έχει αυτό με το αν υπάρχουν παιδιά που δεν κάνουν το σελφ τεστ; 

Μα πώς δεν έχει; Από τα 25 παιδιά μπορεί τα τεστ να τα κάνουν τα μισά ή μπορεί να τα κάνουν λάθος ή μπορεί να δηλώνουν ψέματα. Θεωρητικά οποιοδήποτε μπορεί να έχει. Απλώς φοβόμαστε αυτό που γνωρίζουμε. 

 

Η οδηγία για την καραντίνα δεν είναι μόνο ελληνική, έτσι δεν είναι; 

 

Καταλαβαινω ότι άλλο το να μην μπεις σε καραντίνα γιατί ειχες κρουσμα στη δουλειά ή ειδες ένα φίλο κ άλλο να συγκατοικείς με το κρουσμα. Σίγουρα κάποιοι νιώθουν άβολα. και σλλο το να βγεις για να πας να ψωνίσεις τα αναγκαία, άλλο το να εχεις συναναστροφές σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Ειδικά στο σχολείο όμως που γνωρίζουμε το ρίσκο να κυκλοφορούν μη ελεγμένα παιδιά, δεν είναι άδικο να στοχοποιείται το εμβολιασμενο; Ειδικά σε μερη με μεγάλη διασπορά, που είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν κ αλλά κρούσματα στην τάξη. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μα πώς δεν έχει; Από τα 25 παιδιά μπορεί τα τεστ να τα κάνουν τα μισά ή μπορεί να τα κάνουν λάθος ή μπορεί να δηλώνουν ψέματα. Θεωρητικά οποιοδήποτε μπορεί να έχει. Απλώς φοβόμαστε αυτό που γνωρίζουμε. 

 

Η οδηγία για την καραντίνα δεν είναι μόνο ελληνική, έτσι δεν είναι; 

 

Καταλαβαινω ότι άλλο το να μην μπεις σε καραντίνα γιατί ειχες κρουσμα στη δουλειά ή ειδες ένα φίλο κ άλλο να συγκατοικείς με το κρουσμα. Σίγουρα κάποιοι νιώθουν άβολα. και σλλο το να βγεις για να πας να ψωνίσεις τα αναγκαία, άλλο το να εχεις συναναστροφές σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Ειδικά στο σχολείο όμως που γνωρίζουμε το ρίσκο να κυκλοφορούν μη ελεγμένα παιδιά, δεν είναι άδικο να στοχοποιείται το εμβολιασμενο; Ειδικά σε μερη με μεγάλη διασπορά, που είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν κ αλλά κρούσματα στην τάξη. 

Κοίταξε να δεις, κ η διενέργεια σελφ τεστ στα σχολεία ιδέα του εοδυ είναι. Γιατί το ένα σου κάνει κ το άλλο όχι; Το να δηλώνει κάποιος ψέματα δεν μπορείς να το ελέγξεις ούτως η άλλως. Αναγκάζεσαι να το δεχτείς κ εννοείται πως φοβάσαι. Όμως, είναι πολύ διαφορετικό να σου λέει η μάνα μου κ ο πατέρας μου, που μένουμε στο ίδιο σπίτι, έχουν κορονοιο αλλά εγώ έρχομαι κάθε μέρα στο σχολείο, κάθομαι 7 ώρες στο ίδιο θρανίο με άλλο παιδί και στην ίδια τάξη με άλλα 28 παιδιά κ 6-7 καθηγητές. Τώρα αν εσένα σου φαίνεται αυτό στοχοποίηση και φυσιολογικό και όχι απλώς χαιδεμα των καλών κ υπακουων  πολιτών που εμβολιαστηκαν κ κόντρα σε κάθε λογική, πάω πάσο. 

Να σου υπενθυμίσω ότι μιλάω ως εμβολιασμενη έγκυος έτσι; Η θέση μου απεναντι στον απέραντο παραλογισμό κ την απαράδεκτη διαχείριση δεν πρόκειται να αλλάξει. Προσωπικά, δεν ξέρω πως να νιώσω όταν κάθε 15 μερες μας αλλάζουν τα δεδομένα κ από το με το εμβόλιο θα πάρουμε τη ζωή μας πίσω περάσαμε στο απλά δεν πεθαίνεις κ μετά booster dose στους 9 μήνες, μετά στους 6, τώρα στους 3, υποχρεωτικό για τους άνω των 60 αλλά μετά για τους άνω των 18 κ σε 4 μήνες 4η δόση για την όμικρον κ μπορεί σε ένα χρόνο να μας πουν ότι τελικά δεν ήταν τόσο ασφαλές για τα έμβρυα όπως φαινόταν κλπ κλπ. Κ απορώ και εξισταμαι με τον κόσμο που επιμένει φανατικά να βρίζει τους ανεμβολιαστους (που δεν πάνε πουθενά!) ενώ απ' ότι φαίνεται εδώ κ τόσους μήνες είναι όλοι ανεμβολιαστοι κ κυκλοφορούν χύμα στο κύμα. Για να ανοιγουν σπευσμένα την 3η δόση στους 3 μήνες σημαίνει ότι έχουν στα στοιχεια τους πολλά κρούσματα εμβολιασμενων. Εγώ προσωπικά το έλεγα από την αρχή για όποιον θυμάται, υποχρεωτικός εμβολιασμός ηλικιωμένων κ ενίσχυση του ΕΣΥ. Τώρα ας εμβολιασουμε και τα 5χρονα (που στην αρχή δεν κολλούσαν γιατι είχαν το ένζυμο στη μύτη ντε) και καλή μας τύχη.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Κοίταξε να δεις, κ η διενέργεια σελφ τεστ στα σχολεία ιδέα του εοδυ είναι. Γιατί το ένα σου κάνει κ το άλλο όχι; Το να δηλώνει κάποιος ψέματα δεν μπορείς να το ελέγξεις ούτως η άλλως. Αναγκάζεσαι να το δεχτείς κ εννοείται πως φοβάσαι. Όμως, είναι πολύ διαφορετικό να σου λέει η μάνα μου κ ο πατέρας μου, που μένουμε στο ίδιο σπίτι, έχουν κορονοιο αλλά εγώ έρχομαι κάθε μέρα στο σχολείο, κάθομαι 7 ώρες στο ίδιο θρανίο με άλλο παιδί και στην ίδια τάξη με άλλα 28 παιδιά κ 6-7 καθηγητές. Τώρα αν εσένα σου φαίνεται αυτό στοχοποίηση και φυσιολογικό και όχι απλώς χαιδεμα των καλών κ υπακουων  πολιτών που εμβολιαστηκαν κ κόντρα σε κάθε λογική, πάω πάσο. 

Να σου υπενθυμίσω ότι μιλάω ως εμβολιασμενη έγκυος έτσι; Η θέση μου απεναντι στον απέραντο παραλογισμό κ την απαράδεκτη διαχείριση δεν πρόκειται να αλλάξει. Προσωπικά, δεν ξέρω πως να νιώσω όταν κάθε 15 μερες μας αλλάζουν τα δεδομένα κ από το με το εμβόλιο θα πάρουμε τη ζωή μας πίσω περάσαμε στο απλά δεν πεθαίνεις κ μετά booster dose στους 9 μήνες, μετά στους 6, τώρα στους 3, υποχρεωτικό για τους άνω των 60 αλλά μετά για τους άνω των 18 κ σε 4 μήνες 4η δόση για την όμικρον κ μπορεί σε ένα χρόνο να μας πουν ότι τελικά δεν ήταν τόσο ασφαλές για τα έμβρυα όπως φαινόταν κλπ κλπ. Κ απορώ και εξισταμαι με τον κόσμο που επιμένει φανατικά να βρίζει τους ανεμβολιαστους (που δεν πάνε πουθενά!) ενώ απ' ότι φαίνεται εδώ κ τόσους μήνες είναι όλοι ανεμβολιαστοι κ κυκλοφορούν χύμα στο κύμα. Για να ανοιγουν σπευσμένα την 3η δόση στους 3 μήνες σημαίνει ότι έχουν στα στοιχεια τους πολλά κρούσματα εμβολιασμενων. Εγώ προσωπικά το έλεγα από την αρχή για όποιον θυμάται, υποχρεωτικός εμβολιασμός ηλικιωμένων κ ενίσχυση του ΕΣΥ. Τώρα ας εμβολιασουμε και τα 5χρονα (που στην αρχή δεν κολλούσαν γιατι είχαν το ένζυμο στη μύτη ντε) και καλή μας τύχη.

 

 

Τα σελφ τεστ στα σχολεία νομίζω οδηγία της κυβέρνησης είναι και όχι του ΕΟΔΥ. Επίσης η μη καραντίνα σε εμβολιασμένους δεν είναι ελληνικής έμπνευσης, και αλλού δεν ισχύει; 

 

Σίγουρα είναι καπως άβολο το να έρχεται στο σχολείο άτομο που συγκατοικεί με ασθενείς. Όμως αν το δικαιούται σύμφωνα με τις οδηγίες, δεν καταλαβαινω γιατί να εστιάσουμε εκεί κ όχι στο ότι γύρω γύρω μπορεί να είναι άλλοι που ασθενούν και αδιαφορούν ή το κρύβουν ή έστω δεν το ξέρουν ακόμα. Εξάλλου σε παρα πολλές οικογένειες εμβολιασμένων δεν κόλλησαν τα άλλα μέλη. Εδώ προ εμβολίων ισχυρίζονταν ότι δεν κόλλησαν τα άλλα μέλη στα περισσότερα σπίτια, και δεν ειχε κανείς θέμα όταν επέστρεφαν στη δουλειά με το πέρας της καραντίνας χωρίς τεστ και χωρις να ξέρεις αν είχαν απομονωθεί σωστά. Εχω εκνευριστεί με την ιστορία γιατί ο αντιεμβολιαστής (και κρυφοαρνητής) διευθυντής μας πανηγύριζε σχεδόν που αρρώστησαν και οι δύο μαθήτριες και μας έλεγε θριαμβευτικά ότι ευτυχώς που δεν ήρθαν στο σχολείο. Σαν να χάρηκε που επιβεβαιωθηκε ότι εμείς είμαστε τα γίδια κι εκείνοι θύματα ανελέητων διακρίσεων. Αλλά κατά τ' άλλα τους μαθητές που εμφαίζονται κάθε Τρίτη και Πέμπτη με το ίδιο πατσαβούρι δήλωσης σελφ τεστ που αλλάζουν απλώς την ημερομηνία, τους δεχόμαστε γιατί έχουν ελεγχθεί. Σε λίγο θα αρρωσταίνει εμβολιασμένος και θα τρώει μπουλινγκ, ποιο χάιδεμα βλέπεις εσύ; Εγώ δεν βλέπω κανένα χάιδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα τρέξω να εμβολιασω τον 8χρονο γιο μου με μηδέν θα θανάτους (εκτός από παιδιά με βαριές ασθένειες) παγκοσμίως σε αυτή την ηλικία! Κατά γενική ομολογία τα περισσότερα ούτε που καταλαβαίνουν ότι έχουν κοβιντ. Ούτε έχει κανένα νόημα για τη συλλογική ανοσία όπως είδατε όταν οι μεγάλοι σε ηλικία σφυρίζουν αδιάφορα. Αν είχε κάποια επίπτωση στην ποιότητα ζωής του όπως το να μην φοράει επιτέλους μάσκα στο σχολείο μπορεί και να σκεφτόμουν. Γενικά η διαχείριση της πανδημίας είναι ένα αποτυχημένο συνοθυλευμα ετερόκλητων εβδομαδιαίων, μην πω και ημερήσιων, αποφάσεων που μας έχει οδηγήσει στην τρέλα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , belleblue είπε:

εγώ θα την εμβολιάσω που είναι 9 ετών.  Λόγος είναι ότι το εμβολιο δινει στο σώμα προβάδισμα για να έχει ικανότητα να πολεμήσει αν χρειαστεί. 

Εγώ προσωπικά είχα παρενεργειες απο το άστρα στην πρώτη δόση  1 μήνα δε μπορούσα να κάνω τίποτα από δουλειές και κάθε 20΄ηλεκτρικής επρεπε να ξαπλώνω μια ώρα.  άλλαξε σίγουρα το ενδοκρινο/κυκλοφορικό  αλλά μετά τελείωσε.  Έκανα εξετάσεις και δεν είχε τίποτα βιοχημικό το σώμα ούτε καρδιά.   

Στην δεύτερη δόση είχα μόνο 3-4 μέρες συμπτώματα και τέλος. 

 Φαντάζομαι ότι εάν με αδρανοποιημένο μόριο του κορονοιού το σώμα μου αντέδρασε έτσι, τι κακό θα μου έκανε ο ίδιος ο ιός. 

Θα κάνω την Δευτέρα τη τρίτη μου δόση με pfizer!  Αμέσως μόλις ανοίξει και για την κόρη μου θα πάω. 

Στην Γερμανία ήδη άνοιξαν κλινική long covid για παιδιά.   ο long covid είναι αυτός που σε όλεςτις νέες ηλικίες είναι που ταράζει τα πάντα.... πχ απώλεια γεύσης όσφρησης για 6 + μήνες....νοητική επίδραση (brain fog) που επηρεάζει και αναπτυξιολογικά.   

Το σημαντικό είναι να καταλάβομε ότι ο ιός, στις νέες ηλικίες δεν ειναι το πρόβλημα ότι σε σκοτώνει,  το πρόβλημα είναι ότι προσβάλλει το νευρικό μας σύστημα και όλα τα συστήματα του σώματος, πρώτα....   εάν επιζήσουμε, που οι νέοι θα επιζήσουμε, δεν θα σημαίνει ότι θα έχει φύγει η επήρεια αυτής της καταστροφής από το σώμα μας. 

Για κάποιο λόγο στα ΜΜΕ ακόμα δεν είναι κατανοητό για ποιό λόγο αυτός ο ιός έχει γίνει τόσο διάσημος.  Δεν είναι μόνο επειδή σκοτώνει μπαμ και κάτω, ,,,..

Είναι ο λόγος που μπορεί και το κάνει,  που είναι αυτό που κάνει κακό στο σώμα.  

Ταράζει τα πάντα, δεν είναι τυχαίο που τόσο υγιείς ανθρωποι σε όλο το κόσμο ξαφνικά ένα τέλειο σύστημα όπως το ανθρώπινο σώμα, παθαίνει τιλτ ανεπίστροφα. 

Αυτός είναι ο λόγος που η παγκόσμια ιατρική κοινότητα προτιμάει κάθε εμβόλιο, ακόμα και σε παιδιά σε σχέση με το τίποτα.   Με τίποτα δεν θα στραφώ ενάντια σε μια τόσο μεγάλη σύμπνοια απέναντι σε μια απειλή που ποτέ ξανά δεν έχει υπάρξει.

 

Πολυ ενδιαφέρουσα προσέγγιση.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, belleblue είπε:

εγώ θα την εμβολιάσω που είναι 9 ετών.  Λόγος είναι ότι το εμβολιο δινει στο σώμα προβάδισμα για να έχει ικανότητα να πολεμήσει αν χρειαστεί. 

Εγώ προσωπικά είχα παρενεργειες απο το άστρα στην πρώτη δόση  1 μήνα δε μπορούσα να κάνω τίποτα από δουλειές και κάθε 20΄ηλεκτρικής επρεπε να ξαπλώνω μια ώρα.  άλλαξε σίγουρα το ενδοκρινο/κυκλοφορικό  αλλά μετά τελείωσε.  Έκανα εξετάσεις και δεν είχε τίποτα βιοχημικό το σώμα ούτε καρδιά.   

Στην δεύτερη δόση είχα μόνο 3-4 μέρες συμπτώματα και τέλος. 

 Φαντάζομαι ότι εάν με αδρανοποιημένο μόριο του κορονοιού το σώμα μου αντέδρασε έτσι, τι κακό θα μου έκανε ο ίδιος ο ιός. 

Θα κάνω την Δευτέρα τη τρίτη μου δόση με pfizer!  Αμέσως μόλις ανοίξει και για την κόρη μου θα πάω. 

Στην Γερμανία ήδη άνοιξαν κλινική long covid για παιδιά.   ο long covid είναι αυτός που σε όλεςτις νέες ηλικίες είναι που ταράζει τα πάντα.... πχ απώλεια γεύσης όσφρησης για 6 + μήνες....νοητική επίδραση (brain fog) που επηρεάζει και αναπτυξιολογικά.   

Το σημαντικό είναι να καταλάβομε ότι ο ιός, στις νέες ηλικίες δεν ειναι το πρόβλημα ότι σε σκοτώνει,  το πρόβλημα είναι ότι προσβάλλει το νευρικό μας σύστημα και όλα τα συστήματα του σώματος, πρώτα....   εάν επιζήσουμε, που οι νέοι θα επιζήσουμε, δεν θα σημαίνει ότι θα έχει φύγει η επήρεια αυτής της καταστροφής από το σώμα μας. 

Για κάποιο λόγο στα ΜΜΕ ακόμα δεν είναι κατανοητό για ποιό λόγο αυτός ο ιός έχει γίνει τόσο διάσημος.  Δεν είναι μόνο επειδή σκοτώνει μπαμ και κάτω, ,,,..

Είναι ο λόγος που μπορεί και το κάνει,  που είναι αυτό που κάνει κακό στο σώμα.  

Ταράζει τα πάντα, δεν είναι τυχαίο που τόσο υγιείς ανθρωποι σε όλο το κόσμο ξαφνικά ένα τέλειο σύστημα όπως το ανθρώπινο σώμα, παθαίνει τιλτ ανεπίστροφα. 

Αυτός είναι ο λόγος που η παγκόσμια ιατρική κοινότητα προτιμάει κάθε εμβόλιο, ακόμα και σε παιδιά σε σχέση με το τίποτα.   Με τίποτα δεν θα στραφώ ενάντια σε μια τόσο μεγάλη σύμπνοια απέναντι σε μια απειλή που ποτέ ξανά δεν έχει υπάρξει.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει και τόση σύμπνοια όσον αφορά τον εμβολιασμό των παιδιών.  Έχουν εκφραστεί πολλές αμφιβολίες για το αν το όφελος στα υγιή παιδιά υπερβαίνει το πιθανό κόστος. Μάλλον δεν το υπερβαίνει. Παρακολουθησα μεγάλο μέρος από τη συνεδρίαση FDA που έγινε για την έγκριση του εμβολίου στα παιδιά στην Αμερική. Σίγουρα όχι όλο γιατί ήταν πάρα πολλές ώρες! Όμως ακούστηκαν και οι δύο πλευρές και πάρθηκε η απόφαση. Υπήρχε λοιπόν η άποψη που θεωρεί ότι συνολικά υπάρχει όφελος για την κοινωνία από τον εμβολιασμό των παιδιών και για την ψυχολογικη υγεία των παιδιών λόγω του ότι θα μπορούν να συνεχίσουν περισσότερο νορμάλ τη ζωή τους, να μην κλείσουν πάλι τα σχολεία, οι δραστηριότητες κτλ. Δηλαδή οι θετικές απόψεις στήριζαν τα επιχειρήματα τους περισσότερο σε αυτά τα οφέλη και λιγότερο στην προστασία της σωματικής υγείας των παιδιών. Οι απόψεις που δεν υποστήριζαν την χορήγηση εμβολίου στα υγιή παιδιά στηριζόταν καθαρά στην αναλογία θανάτων και σοβαρών επιπλοκών από κοβιντ και θανάτων ή σοβαρών παρενεργειών από το εμβόλιο καθαρά. Μιλάμε πάντα για υγιή παιδιά. Οι καθαροί αριθμοί δεν ήταν μεγάλη και στις δυο περιπτώσεις και οι διαφορές μεταξύ τους μικρές αλλά υπήρχαν. Δηλαδή δεν είναι ότι υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες παρενεργειών ή θανάτων από το εμβόλιο  αλλά είναι λίγο περισσότερες από ότι από τον κοβιντ. Μάλιστα εξεπλάγην που τελικά μέτρησε περισσότερο το "γενικό" καλό και όχι το κόστος στην υγεία των παιδιών και εγκρίθηκε το εμβόλιο για όλα. Η συνεδρίαση υπάρχει στό utube. Επίσης στην Αγγλία ο αντίστοιχος φορέας ήθελε να το εγκρίνει μόνο για τα ευπαθή παιδιά και μετά από πολιτική πίεση εγκρίθηκε για όλα. Είχε γίνει θέμα αν το θυμάστε.  Επιπλεον  όσοι παιδίατροι βγαίνουν στα γνωστά κανάλια, σαφώς και δεν θα μπορούσαν να έχουν άλλη άποψη. Ούτε προβληματισμό δεν τολμάει να θέσει κάνεις και πέφτουν να τον φάνε. Φανταστείτε ο ΣΚΑΙ να έβγαζε παιδίατρο και να έλεγε ότι δεν έχει οφελη  εμβολιασμός στα μικρά παιδία. Θα τελείωνε η καριέρα του. Όμως είμαι σίγουρη ότι πολλοί παιδίατροι το πιστεύουν. Εδώ ξέρω ότι οι περισσότεροι παιδίατροι δεν συστήνουν καν τον εμβολιασμό των παιδιών για τη γρίπη που έχει σοβαρή θνησιμότητα στα παιδιά, ιδίως κάτω των 5 ετών!  Δεν εννοώ ότι όποιος εμβολιασει τα παιδιά του κάνει λάθος. Απλά εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ απαραίτητο και προτιμώ στην παρούσα φάση να μην το κάνω. Είναι μεν ένα δοκιμασμένο εμβόλιο αλλά εξακολουθεί να κυκλοφορεί μικρό χρονικό διάστημα, ειδικά για μικρά παιδιά, υπάρχουν ακόμα απορίες για το πόσο και για πόσο προστατεύει, το αν προστατεύει από την όμικρον η οποία σχεδόν σίγουρα θα επικρατήσει και όπως και να έχει δεν προσφέρει ανοσία αλλά προστασία από βαριά νόσηση και θάνατο από τα οποία τα υγιή παιδιά δεν κινδυνεύουν. Εννοείται ότι στο παιδί έχω κάνει όλα τα εμβόλια υποχρεωτικά και μη και του κάνω από ενός έτους κάθε χρόνο και της γρίπης, μην παρεξηγηθω! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

Σήμερα πέθανε κορίτσι 14 χρόνων, καρδιακο επεισόδιο μετα από κορονοιο που κατά τ άλλα περνούσε ήπια…

Μόλις το είδα κ φρικαρα

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά μου (9 και 7) θα εμβολιαστούν οπωσδήποτε.

 

Η παιδίατρος είναι κάθετα υπέρ, δεν μου άφησε την παραμικρή αμφιβολία.

 

Θα τα εμβολιάσουμε γιατί θεωρώ δεδομένο ότι θα νοσήσουν και δεν μπορώ να αποδεχθώ ακόμα και την παραμικρή έστω και σπάνια πιθανότητα να τραβήξουμε τον λαχνό της βαρειάς νοσησης σε μια χώρα με διαλυμένα νοσοκομεια.

 

Δυστυχως το κράτος και το σύστημα υγείας δεν μπορεί να μας βοηθήσει ούτε να μας προστατέψει, θα πάρω λοιπόν το ρίσκο του εμβολίου όπως το πήρα και για τον εαυτό μου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Deena είπε:

Τα παιδιά μου (9 και 7) θα εμβολιαστούν οπωσδήποτε.

 

Η παιδίατρος είναι κάθετα υπέρ, δεν μου άφησε την παραμικρή αμφιβολία.

 

Θα τα εμβολιάσουμε γιατί θεωρώ δεδομένο ότι θα νοσήσουν και δεν μπορώ να αποδεχθώ ακόμα και την παραμικρή έστω και σπάνια πιθανότητα να τραβήξουμε τον λαχνό της βαρειάς νοσησης σε μια χώρα με διαλυμένα νοσοκομεια.

 

Δυστυχως το κράτος και το σύστημα υγείας δεν μπορεί να μας βοηθήσει ούτε να μας προστατέψει, θα πάρω λοιπόν το ρίσκο του εμβολίου όπως το πήρα και για τον εαυτό μου.

Deena σε σκεφτόμουν.Τι έγινε με την υπόλοιπη τάξη νίκησαν και άλλα παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Deena σε σκεφτόμουν.Τι έγινε με την υπόλοιπη τάξη νίκησαν και άλλα παιδιά?


Προς το παρόν μείναμε στα 5, χθες τελείωσε το τελευταίο πρωτόκολλο και αναμένουμε….όλα τα προηγούμενα κρούσματα εμφανίζονταν 2-3 μέρες μετά την λήξη του κάθε πρωτοκόλλου, συνήθως στα τακτικά σελφ της Δευτέρας και της Πέμπτης.

 

Το δημοτικό (600-700 παιδιά) είναι περίπου στα 25-30 κρούσματα/εβδομάδα όλο τον τελευταίο μηνα. Το γυμνάσιο και το λύκειο με πολύ υψηλά ποσοστά εμβολιασμού των μαθητών έχουν γύρω στα 5 την εβδομάδα.

 

Νοσησε σχετικά σοβαρά γονιός κρούσματος, έκανε πνευμονία αλλά την ξεπέρασε με φαρμακευτική αγωγή εκτός νοσοκομείου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , Deena είπε:

Το δημοτικό (600-700 παιδιά) είναι περίπου στα 25-30 κρούσματα/εβδομάδα όλο τον τελευταίο μηνα. Τ

Δηλαδή έχουν νοσήσει πάνω από 100 παιδιά ενός σχολείου με 600; …

Εχετε καταλήξει τι ποσοστό προέρχεται από ενδοσχολική μετάδοση; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Δηλαδή έχουν νοσήσει πάνω από 100 παιδιά ενός σχολείου με 600; …

Εχετε καταλήξει τι ποσοστό προέρχεται από ενδοσχολική μετάδοση; 

 

Είχαμε μόλις τώρα σχετική συζήτηση στο γκρουπ του viber…η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρουμε. Σίγουρα ένα μεγάλο ποσοστό είναι αδέρφια αρχικών κρουσμάτων που θετικοποιουνται μέσα στην καραντίνα. Από τα 5 κρούσματα τα δικά μας δηλαδή υπήρξαν αλλά 7 κρούσματα που ήταν τα αδέρφια τους, νοσήσαν όσο ήταν σε καραντίνα αλλά από ό,τι λέγανε τώρα οι μαμάδες τους τα περιέλαβε το σχολείο στην εβδομαδιαία ενημέρωση κρουσμάτων παρόλο που δεν μπήκε σε πρωτόκολλο η τάξη τους γιατί λειπανε.

 

Το πρώτο κρούσμα της τάξης της δίκης μας ήταν παιδί με πολύ στενή σχέση με το δικό μου, πάνε μαζί και σε άθλημα κλειστού χώρου χωρίς μασκες. Ούτε το δικό μου κόλλησε ούτε κανένα άλλο από το άθλημα….κοινώς δεν βγάζεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Deena είπε:


Προς το παρόν μείναμε στα 5, χθες τελείωσε το τελευταίο πρωτόκολλο και αναμένουμε….όλα τα προηγούμενα κρούσματα εμφανίζονταν 2-3 μέρες μετά την λήξη του κάθε πρωτοκόλλου, συνήθως στα τακτικά σελφ της Δευτέρας και της Πέμπτης.

 

Το δημοτικό (600-700 παιδιά) είναι περίπου στα 25-30 κρούσματα/εβδομάδα όλο τον τελευταίο μηνα. Το γυμνάσιο και το λύκειο με πολύ υψηλά ποσοστά εμβολιασμού των μαθητών έχουν γύρω στα 5 την εβδομάδα.

 

Νοσησε σχετικά σοβαρά γονιός κρούσματος, έκανε πνευμονία αλλά την ξεπέρασε με φαρμακευτική αγωγή εκτός νοσοκομείου.

Το παιδί προσέχει περισσότερο τώρα?τα καταφέρνει φαίνεται.εγω επειδή είναι μικρό,αν εμφανιστεί κρουσμα δεν θα το στειλο λίγες μέρες . Νομίζω πάντως ότι οι πιθανότητες είναι με το μέρος σας κ χαίρομαι πολύ.Μπραβο κ σε εσάς που σε μια δύσκολη στιγμή δώσατε ένα καλό μάθημα ψυχραιμης αντιμετώπισης της κατάστασης στο παιδί 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Το παιδί προσέχει περισσότερο τώρα?τα καταφέρνει φαίνεται.εγω επειδή είναι μικρό,αν εμφανιστεί κρουσμα δεν θα το στειλο λίγες μέρες . Νομίζω πάντως ότι οι πιθανότητες είναι με το μέρος σας κ χαίρομαι πολύ.Μπραβο κ σε εσάς που σε μια δύσκολη στιγμή δώσατε ένα καλό μάθημα ψυχραιμης αντιμετώπισης της κατάστασης στο παιδί 

 
Τα παιδιά όχι, δεν κάνουν κάτι διαφορετικό μετά τα πολλά κρούσματα…ο,τι έκαναν και πριν. Απλά πλέον στα τεστ σχεδόν δεν ανοιγοκλείνουν τα βλέφαρα τους, τόσο τα έχουν συνηθίσει.


Την μάσκα σε γενικές γραμμές την διαχειρίζονται καλά (φοράνε ΚΝ95) και στο σχολείο επιβλέπουν τις αποστασεις, την υγιεινή χεριών κλπ σχεδόν σε βαθμό καταπίεσης αλλά μέχρι εκεί.

 

Τα δικά μου δεν έλειψαν καμία μέρα, κάποια παιδιά έλειψαν, κυριως όσα έχουν εγκύους μαμάδες ή νεογέννητα αδερφάκια, λογικό. Ευελιξία να τα κρατήσω σπίτι έχω γυρνώντας σε τηλεργασια όποτε θέλω αλλά δεν το κάνω γιατί δεν μπορώ να ανταποκριθώ μόνη μου σε 2 παιδιά στην ύλη που προχωράει, ειδικά στο μεγάλο παιδί (Δ’ Δημ). Τα παιδιά που νοσούν και οι επαφές τους που υποχρεούνται σε καραντίνα κάνουν τηλεκπαίδευση κάθε μέρα, τα παιδιά που τα κρατάνε οι γονείς προληπτικά σπίτι όχι.

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2021 at 7:10 ΜΜ, Ilaeira είπε:

 

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ. Μου την έχει δώσει τόσο πολύ η φάση, που δεν θέλω να βάλει πλάτη το νήπιο στη συλλογική ανοσία, τη στιγμή που αυτοί που το έχουν ανάγκη αρνούνται ακόμα να εμβολιαστούν. Δεν είναι δική του δουλειά, ούτε δική του ευθύνη.

Θα το συζητήσω με την παιδίατρο βέβαια, αν με παροτρύνει για τη δική του ασφάλεια θα το κάνω. Αλλά αυτός θα είναι ο μόνος λόγος. 

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση σου! Προέχουν άλλες ομάδες. Φυσικά οποιο παιδάκι ανήκει σε ευπαθή ομάδα πρέπει να έχει προτεραιότητα στον εμβολιασμό. Θα το συζητήσουμε κι εμείς με την παιδιατρο και βλέπουμε. 

 

 

On 3/12/2021 at 2:42 ΜΜ, vicky86 είπε:

ειναι οτι η κορη μου περασε πριν 2μ κορωνοιο πραγματι παρα πολυ ελαφρια

Τι συμπτώματα είχε? Ο δικός μου ειχε δέκατα και λίγο μπούκωμα για δύο μέρες. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση σου! Προέχουν άλλες ομάδες. Φυσικά οποιο παιδάκι ανήκει σε ευπαθή ομάδα πρέπει να έχει προτεραιότητα στον εμβολιασμό. Θα το συζητήσουμε κι εμείς με την παιδιατρο και βλέπουμε. 

 

 

Τι συμπτώματα είχε? Ο δικός μου ειχε δέκατα και λίγο μπούκωμα για δύο μέρες. 

 

 

δ θα πηγαινε το μυαλο μου σε κορωνοιο αν δ υπηρχαν ηδη 4κρουσματα στην ταξη της

τα τεστ μεχρι κ την κυριακη,ηταν αρνητικα.κυριακη βραδυ ειπε οτι πονανε τα ποδια της,κ κοιμηθηκαν.δευτερα πρωι ειπε οτι ηταν κουρασμενη,κ την υποψιαστηκα.ειχε δεκατα 37,αρνητικο τεστ ξανα το πρωι απλα κρατησα κ τα 2σπιτι.απο την τριτη ηταν μια χαρα παρολα αυτα τα ειχα σπιτι,τεταρτη βγηκε θετικο το τεστ της,ευτυχως δ βγαιναμε κ πιο πριν.δ φανηκε να κολλησε κανενας αλλος στο σπιτι,ο αντρας μου 1000% γτ εκανε κ μοριακο

απο τοτε συχνα ειχαν ξανα βηχα κ μπουκωμα αλλα δ ηταν κτ παρα συναχακι

ο μικρος φανηκε να μην κολλησε,αλλα δ μπορουμε να ειμαστε κ σιγουρατοι

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

δ θα πηγαινε το μυαλο μου σε κορωνοιο αν δ υπηρχαν ηδη 4κρουσματα στην ταξη της

τα τεστ μεχρι κ την κυριακη,ηταν αρνητικα.κυριακη βραδυ ειπε οτι πονανε τα ποδια της,κ κοιμηθηκαν.δευτερα πρωι ειπε οτι ηταν κουρασμενη,κ την υποψιαστηκα.ειχε δεκατα 37,αρνητικο τεστ ξανα το πρωι απλα κρατησα κ τα 2σπιτι.απο την τριτη ηταν μια χαρα παρολα αυτα τα ειχα σπιτι,τεταρτη βγηκε θετικο το τεστ της,ευτυχως δ βγαιναμε κ πιο πριν.δ φανηκε να κολλησε κανενας αλλος στο σπιτι,ο αντρας μου 1000% γτ εκανε κ μοριακο

απο τοτε συχνα ειχαν ξανα βηχα κ μπουκωμα αλλα δ ηταν κτ παρα συναχακι

ο μικρος φανηκε να μην κολλησε,αλλα δ μπορουμε να ειμαστε κ σιγουρατοι

 

Ναι έχεις δίκιο. Μπορεί και να μην το καταλαβαίνατε αν δεν υπήρχαν κρούσματα.  Εμένα έκανε λίγα δέκατα με τεστ αρνητικό και την δεύτερη μέρα βγηκε θετικό. 

 

Το συμπέρασμα μου είναι πως αν έχεις ύποπτα συμπτώματα πρέπει να κάνεις τεστ καθημερινά για να είσαι σίγουρος. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Ναι έχεις δίκιο. Μπορεί και να μην το καταλαβαίνατε αν δεν υπήρχαν κρούσματα.  Εμένα έκανε λίγα δέκατα με τεστ αρνητικό και την δεύτερη μέρα βγηκε θετικό. 

 

Το συμπέρασμα μου είναι πως αν έχεις ύποπτα συμπτώματα πρέπει να κάνεις τεστ καθημερινά για να είσαι σίγουρος. 

περαστικα του

εγω το μονο που παρατηρησα μετα ειναι οτι σαν μονιμως ολο κτ να ειχαν,λιγο βηχα,λιγο μυξα.κ σαν να κρατουσε παραπανω απο οτι αλλες χρονιες,αλλα μπορει να ηταν τυχαιο

τωρα τους λεω λιγο παραπανω να αλλαζουν μασκες κ ειδικα η μεγαλη βαζει μιας χρησης η κν95,οχι υφασματινες κ νομιζω ειναι καλυτερα

κ εγω αυτο παρητηρησα,συνηθως αργει να θετικοποιηθει το σελφ τεστ.

κ παντα με το παραμικρο κανουμε κ τα κραταω οσο μπορω σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι ο Παπαβεντσης είχε γράψει ότι η εικόνα που έχει δει από παιδιά ειναο αυτό ακριβώς. Όχι βαριά συμπτώματα αλλά συνηθισμένα και ήπια, ομωσ επίμονα για μέρες ή ταυτόχρονα συμπτώματα γαστρεντερικά κ αναπνευστικά που εναλλάσσονται για μέρες. 

 

Τωρα αρχίζω κ φοβάμαι κ για μας γιατί είναι 3η μέρα με δέκατα. Κάθε μέρα κάνουμε σελφ κ είναι αρνητικό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Έσπερος είπε:

Θυμάμαι ότι ο Παπαβεντσης είχε γράψει ότι η εικόνα που έχει δει από παιδιά ειναο αυτό ακριβώς. Όχι βαριά συμπτώματα αλλά συνηθισμένα και ήπια, ομωσ επίμονα για μέρες ή ταυτόχρονα συμπτώματα γαστρεντερικά κ αναπνευστικά που εναλλάσσονται για μέρες. 

 

Τωρα αρχίζω κ φοβάμαι κ για μας γιατί είναι 3η μέρα με δέκατα. Κάθε μέρα κάνουμε σελφ κ είναι αρνητικό. 

παντως οσα παιδακια ξερω το περασαν τα περισσοτερα σε συντριπτικο ποσοστο ελαφρια.ειδικα τα μικροτερα(γτ πχ ενα 12χρ κ μαλιστα με αυξημενο σωματικο βαρος ειναι πιθανο να το περασει σαν ενηλικας)

κ χωρις αναπνευστικα η γαστρεντερολογικα

τα πιο συνηθη συμπτωματα ηταν δεκατα εως πυρετο 39,πολυ κουραση,αλλα κρατουσαν 1-2μερες το πολυ

ο γιος μου που μετα τελη οκτωβρη ειχε αρρωστησει,ηταν ετσι με αρκετες μερες δεκατα.δ ηταν κορωνοιος,τουλ δ φανηκε να ηταν.μπορεις να του κανεις ραπιντ αν ανησυχεις η πριν γυρισει σχολειο για σιγουρια.ακομη εγω δ το θεωρω απαραιτητο.εμενα ειχε πρωτα δεκατα,μετα μυξα κ βηχα κ εμεινε συνολικα 2βδομαδες τοτε σπιτι

βασικα ειχε 2βραδια πυρετο,κ μετα 3-4μερες δεκατα,κ μετα αλλες 3μερες βηχα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...