Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο κορονοϊού κατά την εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις εγκυουλες και σε όσες σύντομα θέλουν να αποκτήσουν παιδάκι! 

Είμαι στην 17η εβδομάδα κύησης και στην τελευταία συνάντηση με τον γυναικολόγο, με παρότρυνε να εμβολιαστω κατά του κορονοιου, μιας και οι κίνδυνοι που μπορεί να αντιμετωπίσω άμα κολλήσω είναι πολύ μεγαλύτεροι και υπαρκτοι σε σχέση με το εμβόλιο. Η αλήθεια είναι πως είμαι ιδιαίτερα σχολαστικη ως προς τα μέτρα προστασίας, αλλά δυστυχώς η δουλειά του συζύγου μου είναι τέτοια που είναι διαρκώς εκτεθειμένος σε κόσμο, συν του ότι έχω κι ένα παιδάκι 2μιση χρονών. 

Ποια είναι η άποψή σας; έχει κάποια εγκυουλα εμβολιαστεί ήδη, ή σκοπεύει να εμβολιαστεί; 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.. Όπως αντιλαμβανεστε όλη η αυτή η κατάσταση είναι ιδιαίτερα αγχωτικη, πόσο μάλλον όταν βρίσκεσαι σε μια τόσο ευαίσθητη περίοδο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 26/6/2021 at 10:55 ΠΜ, Liza87 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις εγκυουλες και σε όσες σύντομα θέλουν να αποκτήσουν παιδάκι! 

Είμαι στην 17η εβδομάδα κύησης και στην τελευταία συνάντηση με τον γυναικολόγο, με παρότρυνε να εμβολιαστω κατά του κορονοιου, μιας και οι κίνδυνοι που μπορεί να αντιμετωπίσω άμα κολλήσω είναι πολύ μεγαλύτεροι και υπαρκτοι σε σχέση με το εμβόλιο. Η αλήθεια είναι πως είμαι ιδιαίτερα σχολαστικη ως προς τα μέτρα προστασίας, αλλά δυστυχώς η δουλειά του συζύγου μου είναι τέτοια που είναι διαρκώς εκτεθειμένος σε κόσμο, συν του ότι έχω κι ένα παιδάκι 2μιση χρονών. 

Ποια είναι η άποψή σας; έχει κάποια εγκυουλα εμβολιαστεί ήδη, ή σκοπεύει να εμβολιαστεί; 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.. Όπως αντιλαμβανεστε όλη η αυτή η κατάσταση είναι ιδιαίτερα αγχωτικη, πόσο μάλλον όταν βρίσκεσαι σε μια τόσο ευαίσθητη περίοδο. 

Καλησπέρα, διανύω τον δεύτερο μήνα κύησης στο πρώτο μου παιδάκι και είμαι πολύ αγχωμένη γενικότερα. Ο γιατρός μου με παρότρυνε και μένα να εμβολιαστώ. Μια δεύτερη γνώμη από άλλον γιατρό που πήρα βέβαια ήταν όχι ακόμη αν δεν κλείσεις τον τρίτο μήνα. Είμαι στην ίδια κατάσταση με σένα δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2021 at 10:55 ΠΜ, Liza87 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις εγκυουλες και σε όσες σύντομα θέλουν να αποκτήσουν παιδάκι! 

Είμαι στην 17η εβδομάδα κύησης και στην τελευταία συνάντηση με τον γυναικολόγο, με παρότρυνε να εμβολιαστω κατά του κορονοιου, μιας και οι κίνδυνοι που μπορεί να αντιμετωπίσω άμα κολλήσω είναι πολύ μεγαλύτεροι και υπαρκτοι σε σχέση με το εμβόλιο. Η αλήθεια είναι πως είμαι ιδιαίτερα σχολαστικη ως προς τα μέτρα προστασίας, αλλά δυστυχώς η δουλειά του συζύγου μου είναι τέτοια που είναι διαρκώς εκτεθειμένος σε κόσμο, συν του ότι έχω κι ένα παιδάκι 2μιση χρονών. 

Ποια είναι η άποψή σας; έχει κάποια εγκυουλα εμβολιαστεί ήδη, ή σκοπεύει να εμβολιαστεί; 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.. Όπως αντιλαμβανεστε όλη η αυτή η κατάσταση είναι ιδιαίτερα αγχωτικη, πόσο μάλλον όταν βρίσκεσαι σε μια τόσο ευαίσθητη περίοδο. 

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου! Ανακάλυψα και εγώ πριν λίγες μέρες ότι είμαι έγκυος σε τρίτο μωράκι. Ελπίζω να μην μου το προτείνει ο γυναικολόγος αλλά και να μου προτείνει θα αρνηθώ να το κάνω. Δεν ξέρω κατά ποσο είναι ασφαλές .. χωρίς να θέλω να σε τρομάξω απλά εγώ δεν θα το έκανα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Ilaeira είπε:

 @Super.mum, είσαι πραγματικά σούπερ! Συγχαρητήρια κορίτσι μου, με το καλό το μωράκι σου!

Ηηηη ειμαιιι πολύ χαρούμενη !!!!! Ευχαριστω πολύ :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 59 λεπτά , Super.mum είπε:

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου! Ανακάλυψα και εγώ πριν λίγες μέρες ότι είμαι έγκυος σε τρίτο μωράκι. Ελπίζω να μην μου το προτείνει ο γυναικολόγος αλλά και να μου προτείνει θα αρνηθώ να το κάνω. Δεν ξέρω κατά ποσο είναι ασφαλές .. χωρίς να θέλω να σε τρομάξω απλά εγώ δεν θα το έκανα. 

Συγχαρητήρια!!! Με το καλό το μωράκι σας!!!

Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2021 at 10:55 ΠΜ, Liza87 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις εγκυουλες και σε όσες σύντομα θέλουν να αποκτήσουν παιδάκι! 

Είμαι στην 17η εβδομάδα κύησης και στην τελευταία συνάντηση με τον γυναικολόγο, με παρότρυνε να εμβολιαστω κατά του κορονοιου, μιας και οι κίνδυνοι που μπορεί να αντιμετωπίσω άμα κολλήσω είναι πολύ μεγαλύτεροι και υπαρκτοι σε σχέση με το εμβόλιο. Η αλήθεια είναι πως είμαι ιδιαίτερα σχολαστικη ως προς τα μέτρα προστασίας, αλλά δυστυχώς η δουλειά του συζύγου μου είναι τέτοια που είναι διαρκώς εκτεθειμένος σε κόσμο, συν του ότι έχω κι ένα παιδάκι 2μιση χρονών. 

Ποια είναι η άποψή σας; έχει κάποια εγκυουλα εμβολιαστεί ήδη, ή σκοπεύει να εμβολιαστεί; 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.. Όπως αντιλαμβανεστε όλη η αυτή η κατάσταση είναι ιδιαίτερα αγχωτικη, πόσο μάλλον όταν βρίσκεσαι σε μια τόσο ευαίσθητη περίοδο. 

 

Με το καλό σου εύχομαι, να πάνε όλα καλά! 

Εφόσον εμπιστεύεσαι τον γυναικολόγο σου και οι κατευθυντήριες οδηγίες συστήνουν τον εμβολιασμό των εγκύων, χωρίς μάλιστα να διακρίνουν σε ποιο τρίμηνο βρίσκεται η κύηση, κάνεις ότι νιώθεις πιο σωστό για εσένα και για το μωρό σου. Εσύ ζυγίζεις ποιον θέλεις να ακούσεις.

Δεν είμαι στη θέση σου, ωστόσο αν ήμουν, προσωπικά δε θα δίσταζα. 

 

 

@Super.mum συγχαρητήρια και σε εσάς! Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Super.mum είπε:

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου! Ανακάλυψα και εγώ πριν λίγες μέρες ότι είμαι έγκυος σε τρίτο μωράκι. Ελπίζω να μην μου το προτείνει ο γυναικολόγος αλλά και να μου προτείνει θα αρνηθώ να το κάνω. Δεν ξέρω κατά ποσο είναι ασφαλές .. χωρίς να θέλω να σε τρομάξω απλά εγώ δεν θα το έκανα. 

Κοπέλα μου με το καλό!!!! Θα παίζουν μια χαρά όλα μαζί τα παιδάκια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Super.mum said:

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου! Ανακάλυψα και εγώ πριν λίγες μέρες ότι είμαι έγκυος σε τρίτο μωράκι. Ελπίζω να μην μου το προτείνει ο γυναικολόγος αλλά και να μου προτείνει θα αρνηθώ να το κάνω. Δεν ξέρω κατά ποσο είναι ασφαλές .. χωρίς να θέλω να σε τρομάξω απλά εγώ δεν θα το έκανα. 

Kι άλλο??:grin: Συγχαρητήρια κορίτσι! Με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Κοπέλα μου με το καλό!!!! Θα παίζουν μια χαρά όλα μαζί τα παιδάκια σου!!!

Αχχχ ευχαριστω πολύ !!! Θέλαμε πολύ και άλλο παιδακι 

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Kι άλλο??:grin: Συγχαρητήρια κορίτσι! Με το καλό!!

Ευχαριστω πολύ !!!! Ελπίζω να πάνε όλα καλά :-D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.... Εμπιστεύομαι απόλυτα τον γυναικολόγο μου και νομίζω πως θα προχωρήσω στον εμβολιασμό. Στο εξωτερικό από όσο διαβάζω οι εγκυουλες εμβολιαζονται κανονικά, σε οποιαδήποτε βδομάδα κύησης. 

Σίγουρα η απόφαση είναι δύσκολη και καθαρά προσωπική. 

Ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά και σύντομα να ξεμπερδέψουμε από αυτή την τρέλα.. :sad:

Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2021 at 10:55 ΠΜ, Liza87 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις εγκυουλες και σε όσες σύντομα θέλουν να αποκτήσουν παιδάκι! 

Είμαι στην 17η εβδομάδα κύησης και στην τελευταία συνάντηση με τον γυναικολόγο, με παρότρυνε να εμβολιαστω κατά του κορονοιου, μιας και οι κίνδυνοι που μπορεί να αντιμετωπίσω άμα κολλήσω είναι πολύ μεγαλύτεροι και υπαρκτοι σε σχέση με το εμβόλιο. Η αλήθεια είναι πως είμαι ιδιαίτερα σχολαστικη ως προς τα μέτρα προστασίας, αλλά δυστυχώς η δουλειά του συζύγου μου είναι τέτοια που είναι διαρκώς εκτεθειμένος σε κόσμο, συν του ότι έχω κι ένα παιδάκι 2μιση χρονών. 

Ποια είναι η άποψή σας; έχει κάποια εγκυουλα εμβολιαστεί ήδη, ή σκοπεύει να εμβολιαστεί; 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.. Όπως αντιλαμβανεστε όλη η αυτή η κατάσταση είναι ιδιαίτερα αγχωτικη, πόσο μάλλον όταν βρίσκεσαι σε μια τόσο ευαίσθητη περίοδο. 

Καλησπέρα κι από εμένα! 

Είμαι στην 28 εβδομάδα κι έχω κάνει την πρώτη δόση, τη δεύτερη την έχω προγραμματίσει για την Κυριακή

 Κι εμένα η γιατρός μου ήταν υπέρ του εμβολιασμού, το έψαξα λίγο και διαπίστωσα ότι και οι περισσότεροι γυναικολόγοι που ρώτησα, μέσω φίλων, ήταν επίσης υπερ οπότε αποφάσισα να το προχωρήσω. Ούτως ή άλλως ήμουν θετική για τον εμβολιασμό γενικά και οι γύρω μου είχαν ήδη εμβολιαστεί αλλά είχα αμφιβολίες λόγω της εγκυμοσύνης. Στην πρώτη δόση δεν είχα καμία παρενέργεια, πέρα από ελάχιστο πόνο στο χέρι, σαν μελανια για 24 ώρες.

Στη δική μου περίπτωση, τα ζυγισα και αποφάσισα ότι οι πιθανότητες να κολλήσω ήταν περισσότερες από αυτές του να έχω κάποια αρνητική παρενέργεια, κυρίως γιατί έβλεπα ότι όλοι χαλαρώνουν αρκετά, είτε εμβολιαζονται, είτε απλά γιατί κουράστηκαν και δεν ήξερα από που να "φυλαχτω" πια! Αυτό όμως είναι προσωπική απόφαση της καθεμιας! 

Αν σας ενδιαφέρει μπορώ να κάνω κι ένα  update από βδομάδα για το πως πήγε η δεύτερη δόση!

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για εγκυμοσύνη μετά το εμβόλιο; βρίσκετε λογικό να περάσει κάποιος χρόνος και μετά να ξεκινήσουν προσπάθειες;
Σε λίγες μέρες κάνω τη 2η δόση. Έχω δει τις αρχικές συστάσεις που ήταν από δίμηνο εως 6μηνο!
Έχει ενημερωθεί αυτό;
Δυστυχώς δεν πιστεύω πως έχουν προλάβει να βγουν αντίστοιχες μελέτες.
Για πείτε γνώμες!
 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Vasilo είπε:

Τι γνώμη έχετε για εγκυμοσύνη μετά το εμβόλιο; βρίσκετε λογικό να περάσει κάποιος χρόνος και μετά να ξεκινήσουν προσπάθειες;
Σε λίγες μέρες κάνω τη 2η δόση. Έχω δει τις αρχικές συστάσεις που ήταν από δίμηνο εως 6μηνο!
Έχει ενημερωθεί αυτό;
Δυστυχώς δεν πιστεύω πως έχουν προλάβει να βγουν αντίστοιχες μελέτες.
Για πείτε γνώμες!
 

Εγώ θα περίμενα κανένα δίμηνο σίγουρα πριν αρχίσω τις προσπάθειες. Βέβαια κ έγκυος να είσαι οι επίσημες οδηγίες λένε ότι μπορείς να εμβολιαζεσαι αλλά δεν ξέρω αν υπαρχουν πολλά δεδομένα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Vasilo είπε:

Τι γνώμη έχετε για εγκυμοσύνη μετά το εμβόλιο; βρίσκετε λογικό να περάσει κάποιος χρόνος και μετά να ξεκινήσουν προσπάθειες;
Σε λίγες μέρες κάνω τη 2η δόση. Έχω δει τις αρχικές συστάσεις που ήταν από δίμηνο εως 6μηνο!
Έχει ενημερωθεί αυτό;
Δυστυχώς δεν πιστεύω πως έχουν προλάβει να βγουν αντίστοιχες μελέτες.
Για πείτε γνώμες!
 

Οι νέες οδηγίες τουλάχιστον για τα mrna εμβόλια λένε ότι δε χρειάζεται αναβολή στις προσπάθειες εγκυμοσύνης. Ο γυναικολόγος μου λεει ότι δεν υπάρχει θέμα με κανένα από τα 4 διαθέσιμα εμβόλια. Το μόνο που διάβασα , όσον αφορά τον ανδρικό παράγοντα, είναι ότι εάν ανεβάσει κάποιος πυρετό (από οτιδήποτε, όχι απαραίτητα από το εμβόλιο) ενδεχομένως να υπάρχει μια προσωρινή πτώση στην ποιότητα του σπέρματος 10-12 εβδομάδες μετά. Και πάλι το μεταφέρω με επιφύλαξη γιατί ως "υψηλός" πυρετός ορίζεται νομίζω >39 για 3 μέρες και άνω. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2021 at 10:21 ΜΜ, Squirrel είπε:

Καλησπέρα κι από εμένα! 

Είμαι στην 28 εβδομάδα κι έχω κάνει την πρώτη δόση, τη δεύτερη την έχω προγραμματίσει για την Κυριακή

 Κι εμένα η γιατρός μου ήταν υπέρ του εμβολιασμού, το έψαξα λίγο και διαπίστωσα ότι και οι περισσότεροι γυναικολόγοι που ρώτησα, μέσω φίλων, ήταν επίσης υπερ οπότε αποφάσισα να το προχωρήσω. Ούτως ή άλλως ήμουν θετική για τον εμβολιασμό γενικά και οι γύρω μου είχαν ήδη εμβολιαστεί αλλά είχα αμφιβολίες λόγω της εγκυμοσύνης. Στην πρώτη δόση δεν είχα καμία παρενέργεια, πέρα από ελάχιστο πόνο στο χέρι, σαν μελανια για 24 ώρες.

Στη δική μου περίπτωση, τα ζυγισα και αποφάσισα ότι οι πιθανότητες να κολλήσω ήταν περισσότερες από αυτές του να έχω κάποια αρνητική παρενέργεια, κυρίως γιατί έβλεπα ότι όλοι χαλαρώνουν αρκετά, είτε εμβολιαζονται, είτε απλά γιατί κουράστηκαν και δεν ήξερα από που να "φυλαχτω" πια! Αυτό όμως είναι προσωπική απόφαση της καθεμιας! 

Αν σας ενδιαφέρει μπορώ να κάνω κι ένα  update από βδομάδα για το πως πήγε η δεύτερη δόση!

Καλησπέρα! Ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι μ'εσενα, γι αυτό και αποφάσισα να προχωρήσω στον εμβολιασμό. Αύριο κιόλας έκλεισα την 1η δόση. Δεν κρύβω πως έχω αρκετό άγχος, αλλά ελπίζω όλα να πάνε καλά... 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Κ εγώ πρόσφατα ολοκλήρωσα τον εμβολιασμό μου με mRNA εμβόλιο και θέλουμε σύντομα να ξεκινήσουμε με τον άντρα μου να προσπαθούμε για δεύτερο παιδί. Όλες οι οδηγίες που έχω διαβάσει (τουλάχιστον οι πρόσφατες) αναφέρουν ότι το εμβόλιο δεν επηρεάζει το χρονικό πλάνο για προσπάθεια σύλληψης.

 

Προ ολίγων μηνών είχε αναφερθεί η κ. Θεοδωρίδου στην ενημέρωση για αυτό ακριβώς το θέμα και είχε συστήσει τον εμβολιασμό γυναικών που επιθυμούν να συλλάβουν εντός 6 μηνών ή βρίσκονται σε διαδικασία IVF με mRNA εμβόλια. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω προχτες πηγα για την 1η δοση-δεν ειμαι εγκυος-και ηταν μια κοπελα στον 4ο μηνα και εκανε.Και εμεις θελουμε να ξεκινησουμε προσπαθειες για δευτερο παιδι αλλα απο Σεπτεμβρη που εχω μια κρυοσυντηρημενη βλαστοκυστη.Δεν νομιζω να επηρεαζει.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Iris89 είπε:

Γειά σας. Κ εγώ πρόσφατα ολοκλήρωσα τον εμβολιασμό μου με mRNA εμβόλιο και θέλουμε σύντομα να ξεκινήσουμε με τον άντρα μου να προσπαθούμε για δεύτερο παιδί. Όλες οι οδηγίες που έχω διαβάσει (τουλάχιστον οι πρόσφατες) αναφέρουν ότι το εμβόλιο δεν επηρεάζει το χρονικό πλάνο για προσπάθεια σύλληψης.

 

Προ ολίγων μηνών είχε αναφερθεί η κ. Θεοδωρίδου στην ενημέρωση για αυτό ακριβώς το θέμα και είχε συστήσει τον εμβολιασμό γυναικών που επιθυμούν να συλλάβουν εντός 6 μηνών ή βρίσκονται σε διαδικασία IVF με mRNA εμβόλια. 

 

Με το καλό!  

 

Εντάξει εννοείται πως υπάρχει ένας νέος άγνωστος παράγοντας, δεν γνωρίζουμε πως όλη αυτή η κατάσταση νόσηση/εμβόλιο κλπ θα επηρεάσει το σώμα μας, επομένως και μια μελλοντική εγκυμοσύνη αλλά προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη. Όσο το σκέφτομαι αυτό δεν το βρίσκω ίδιο με το να είσαι ήδη έγκυος, όμως η ζωή συνεχίζεται κι εμείς θα τα καταφέρουμε.  

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
13 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Λυπάμαι για όλα όσα σου έχουν συμβεί.. Ελπίζω να τα καταφέρεις σύντομα να κρατήσεις ένα μωράκι στην αγκαλίτσα σου. Πάντως έχω δει πολλές κοπέλες που παρά τις πολλές ατυχίες κατάφεραν στο τέλος. Έχετε ψαχτει γενικά με εξετάσεις? Είδα ότι σε παρακολουθεί κ αιματολογος, κάτι άλλο έχετε κάνει?

Σ ευχαριστώ πολύ! Μακάρι! Έχουμε κάνει αρκετές εξετάσεις όπως για θρομβοφιλια, καρυότυπο ζεύγους, σπερμοδιαγραμμα κλπ Επίσης με παρακολουθεί αιματολογος και ενδοκρινολόγος. Απλά πιστεύω μας πήγε πίσω η θυροειδεκτομη και ο covid. Γιατί μετά από όλα αυτά δεν έχει σταθεροποιηθεί η Tsh. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες, 

 

είμαι στην 6η εβδομάδα κύησης  κ μένω εξωτερικό.Πριν δύο βδομάδες έκανα τη πρώτη δόση του εμβολίου Pfizer έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι μπορεί να μην έγκυος ..με την συγκατάθεση του γυναικολόγο μου στην Ελλάδα.Προχθες που κάναμε τον πρώτο υπέρηχο εδώ στη Γερμανία ρώτησα αν μπορώ να κάνω τη δεύτερη δόση κ η γυναικολόγος μου με απέτρεψε. Ειπε οτι είναι καλύτερα αν γίνει να γίνει στο δεύτερο ή τρίτο τρίμηνο.Εσείς το κάνατε το εμβόλιο?? Τι συμβουλεύουν  οι δικοί σας γυναικολόγοι πάνω σε αυτο το θέμα? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 25/9/2021 at 11:06 ΠΜ, Georgia777 είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες, 

 

είμαι στην 6η εβδομάδα κύησης  κ μένω εξωτερικό.Πριν δύο βδομάδες έκανα τη πρώτη δόση του εμβολίου Pfizer έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι μπορεί να μην έγκυος ..με την συγκατάθεση του γυναικολόγο μου στην Ελλάδα.Προχθες που κάναμε τον πρώτο υπέρηχο εδώ στη Γερμανία ρώτησα αν μπορώ να κάνω τη δεύτερη δόση κ η γυναικολόγος μου με απέτρεψε. Ειπε οτι είναι καλύτερα αν γίνει να γίνει στο δεύτερο ή τρίτο τρίμηνο.Εσείς το κάνατε το εμβόλιο?? Τι συμβουλεύουν  οι δικοί σας γυναικολόγοι πάνω σε αυτο το θέμα? 

 

 

Άκρη δεν βγάζεις, ο καθε γιατρός τα δικά του λέει. Άλλως ότι επιτρέπεται, άλλος όχι. Οι επίσημες πάντως οδηγίες είναι ότι μπορεί να γίνεται σε όλη την εγκυμοσύνη νομίζω. Να έχεις μια καλή κ τελειομηνη κύηση

Link to comment
Share on other sites

On 25/9/2021 at 11:06 ΠΜ, Georgia777 είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες, 

 

είμαι στην 6η εβδομάδα κύησης  κ μένω εξωτερικό.Πριν δύο βδομάδες έκανα τη πρώτη δόση του εμβολίου Pfizer έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι μπορεί να μην έγκυος ..με την συγκατάθεση του γυναικολόγο μου στην Ελλάδα.Προχθες που κάναμε τον πρώτο υπέρηχο εδώ στη Γερμανία ρώτησα αν μπορώ να κάνω τη δεύτερη δόση κ η γυναικολόγος μου με απέτρεψε. Ειπε οτι είναι καλύτερα αν γίνει να γίνει στο δεύτερο ή τρίτο τρίμηνο.Εσείς το κάνατε το εμβόλιο?? Τι συμβουλεύουν  οι δικοί σας γυναικολόγοι πάνω σε αυτο το θέμα? 

 

 

Δεν απέχεις πολύ από το β τριμηνο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...