Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , love kids είπε:

Ξέρετε πότε παίρνουμε αυτή τη βδομάδα το self-test που θα κάνουν τα παιδιά την Κυριακή; Διατίθενται από σήμερα ή τέλος της εβδομάδας;

Μαλλον

απο Πέμπτη, μου είπαν. Είναι κλειστή η πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Νομίζω ότι σε άλλους κλάδους το δυο φορές την ενδομαδα το κράτησαν, λογικά είναι για να μην κλείνουν σχολεία. 

E den einai to idio aritmitika re sy.  To idio einai ola ta sxoleia k oi ergazomenoi me kapoioys kladous apla? Giati ama einai kapoios thetikos diladi tin triti den tha bgei k tin kyriaki thetikos gia na kleisei to tmima? ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ninaki80 είπε:

E den einai to idio aritmitika re sy.  To idio einai ola ta sxoleia k oi ergazomenoi me kapoioys kladous apla? Giati ama einai kapoios thetikos diladi tin triti den tha bgei k tin kyriaki thetikos gia na kleisei to tmima? ?

Αν βγει θετικός Κυριακή,μέτρανε οι στενές επαφές 48ρου δλδ το τμήμα του μπαίνει ούτως ή άλλως, όμως τη γλιτώνουν κάποιοι καθηγητές γιατί μπαίνουν μόνο αν κάναν 2 φορές το 48ωρο, άρα στη δευτεροβάθμια μειώνεται η πιθανότητα να λείψει καθηγητής ως επαφή. ενώ αν βγουν κρούσματα κ την Πέμπτη, οποιοσ καθηγητής έκανε μάθημα Τρίτη κ Τετάρτη πάει κ αυτός σπίτι κ από το σπίτι κάνει μόνο στο τμήμα που είναι σε καραντίνα, όχι σ αυτούς που είναι σχολείο, οπότε καταλαβαίνεις μπάχαλο. κατά τ άλλα ναι όντως κρουσμα που θα βρισκόταν την Πέμπτη, λογικά θα βρεθεί κ την Κυριακή αλλά όπως κ να χει καθυστερεί το κλείσιμο τμημάτων. 

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ξερω αν μπουν τα παιδια μου καραντινα απο θετικο συμμαθητη,ο αντρας μου θα συνεχισει να δουλευει.κ το αντιστροφο

πως θα κανουμε καραντινα 4ατομα σε ενα σπιτι μικρο,αλλο θεμα

επισης μου ειπαν,κ δ εχω κανενα λογο να μην το πιστεψω,υγειονομικος με συζηγο θετικο,καραντινα δ μπαινει

(δ χρειαστηκε να το ζησουν γτ εχουν εμβολιαστει,αλλα ετσι τους ειπαν)

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , vicky86 είπε:

εγω παντως ξερω αν μπουν τα παιδια μου καραντινα απο θετικο συμμαθητη,ο αντρας μου θα συνεχισει να δουλευει.κ το αντιστροφο

ναι έτσι είναι. η επαφή της επαφής δεν μπαίνει καραντίνα γιατί υποτίθεται ότι η επαφή απομονώνεται. Αν η επαφή έχει συμπτώματα κ βγει επίσης θετική, τότε μπαίνει η οικογένειά της. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν το άνοιγμα των σχολείων πάει τέλεια. Η δασκάλα του γιου μου από την αρχή της χρονιάς μας είχε καταστήσει σαφές ότι έχει μεγάλο θέμα με την καραντίνα, φοβίες και άγχη με τη μάσκα και την τηλεκπαίδευση και τα δουλεύει και με ψυχολόγο κλπ. Πριν να κλείσουν τα σχολεία, είχαμε θέματα με το να βγάζει τη μάσκα γιατί ένιωθε ότι πνίγεται, είχα μιλήσει και με τη διευθύντρια τότε, κάπως το έλυσε το θέμα. Το καινουριο είναι ότι επειδή έχει αλλεργίες εποχιακές, βγάζει τη μάσκα στην τάξη για να φταρνιστεί!

Να κάνω φόνο, να φωνάξω τα κανάλια, τι να κάνω;;;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Λοιπόν το άνοιγμα των σχολείων πάει τέλεια. Η δασκάλα του γιου μου από την αρχή της χρονιάς μας είχε καταστήσει σαφές ότι έχει μεγάλο θέμα με την καραντίνα, φοβίες και άγχη με τη μάσκα και την τηλεκπαίδευση και τα δουλεύει και με ψυχολόγο κλπ. Πριν να κλείσουν τα σχολεία, είχαμε θέματα με το να βγάζει τη μάσκα γιατί ένιωθε ότι πνίγεται, είχα μιλήσει και με τη διευθύντρια τότε, κάπως το έλυσε το θέμα. Το καινουριο είναι ότι επειδή έχει αλλεργίες εποχιακές, βγάζει τη μάσκα στην τάξη για να φταρνιστεί!

Να κάνω φόνο, να φωνάξω τα κανάλια, τι να κάνω;;;; 

Αφού πνίγεται κλπ. δεν κοίταζε κι αυτή μήπως μπορεί να πάρει καμιά άδεια και να εργάζεται διαδικτυακά, εννοώ σε παιδιά που μένουν έτσι κ αλλιώς σπίτι; Υπάρχουν τέτοια τμήματα. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε βέβαια να πάρει άδεια γι' αυτό το λόγο αλλά είναι δυνατόν να βγάζει τη μάσκα για να φταρνιστεί;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Λοιπόν το άνοιγμα των σχολείων πάει τέλεια. Η δασκάλα του γιου μου από την αρχή της χρονιάς μας είχε καταστήσει σαφές ότι έχει μεγάλο θέμα με την καραντίνα, φοβίες και άγχη με τη μάσκα και την τηλεκπαίδευση και τα δουλεύει και με ψυχολόγο κλπ. Πριν να κλείσουν τα σχολεία, είχαμε θέματα με το να βγάζει τη μάσκα γιατί ένιωθε ότι πνίγεται, είχα μιλήσει και με τη διευθύντρια τότε, κάπως το έλυσε το θέμα. Το καινουριο είναι ότι επειδή έχει αλλεργίες εποχιακές, βγάζει τη μάσκα στην τάξη για να φταρνιστεί!

Να κάνω φόνο, να φωνάξω τα κανάλια, τι να κάνω;;;; 

Νομιζω τα κανάλια,την δευτεροβαθμια και το σύλλογο γονέων :)Δεν υπάρχουν ημίμετρα.

Ναψτηςψπατε και ένα μπουκάλι xozal.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, love kids είπε:

Αφού πνίγεται κλπ. δεν κοίταζε κι αυτή μήπως μπορεί να πάρει καμιά άδεια και να εργάζεται διαδικτυακά, εννοώ σε παιδιά που μένουν έτσι κ αλλιώς σπίτι; Υπάρχουν τέτοια τμήματα. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε βέβαια να πάρει άδεια γι' αυτό το λόγο αλλά είναι δυνατόν να βγάζει τη μάσκα για να φταρνιστεί;

Δεν προβλεπεται η αλεργια στις παθησεις που επιτρεπουν σε εργαζομενους να μεινουν στο σπιτι εν μεσω κοβιντ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , emmaki είπε:

Δεν προβλεπεται η αλεργια στις παθησεις που επιτρεπουν σε εργαζομενους να μεινουν στο σπιτι εν μεσω κοβιντ

Απόλυτα λογικό. Μια αλλεργία δε σε εντάσσει στις ευπαθείς ομάδες. Θα πρέπει τότε να τηρεί τους κανόνες. Αν και ξέρω κάνα δυο περιπτώσεις που εντάχθηκαν φέτος στις ευπαθείς ομάδες και πήραν άδεια στα ξαφνικά. Προσωπικά δεδομένα φυσικά τα θέματα υγείας αλλά ίσως και κάποιοι να μην ήταν και τόσο ευπαθείς ομάδες. ;-) Άσχετο αυτό βέβαια. Αφού η δασκάλα είναι στην τάξη πρέπει να τηρεί τους κανόνες και να αποτελεί και παράδειγμα για τους μαθητές. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον στο σχολείο των παιδιών μου: 

 

Δάσκαλος θετικός. 2 σελφ τεστ αρνητικά, κάνει μοριακό επειδή είχε συμπτώματα, κ ήταν θετικός. 

 

Η τάξη του σε καραντίνα καθώς και όσα παιδιά ήταν στο τμήμα του στο ολοήμερο.  

 

΄Έχω ξανα αναφερθεί στα ολοήμερα, γιατί όλοι είναι περισσότερο εκτεθειμένοι (παιδιά διαφορετικών τάξεων που τρώνε όλα μαζί). Εντάξει εάν ο γονιός εργάζεται εκτός σπιτιού ή υπάρχει άλλο θέμα κ δεν μπορεί να είναι στο σπίτι του  αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική του γονιού που ενώ είναι σπίτι, στέλνει το παιδί του ολοήμερο,  υπό αυτές τις ιδιαίτερες συνθήκες.

Ξέρω επίσης πόσο δύσκολη είναι και η τηλε εργασία όταν έχεις παιδιά στο σπίτι, το έχω ζήσει. Αλλά προκειμένου να μπεις σε τέτοιες διαδικασίες...... 

 

 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, annoulen είπε:

λοιπον στο σχολείο των παιδιών μου: 

 

Δάσκαλος θετικός. 2 σελφ τεστ αρνητικά, κάνει μοριακό επειδή είχε συμπτώματα, κ ήταν θετικός. 

 

Η τάξη του σε καραντίνα καθώς και όσα παιδιά ήταν στο τμήμα του στο ολοήμερο.  

 

΄Έχω ξανα αναφερθεί στα ολοήμερα, γιατί όλοι είναι περισσότερο εκτεθειμένοι (παιδιά διαφορετικών τάξεων που τρώνε όλα μαζί). Εντάξει εάν ο γονιός εργάζεται εκτός σπιτιού ή υπάρχει άλλο θέμα κ δεν μπορεί να είναι στο σπίτι του  αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική του γονιού που ενώ είναι σπίτι, στέλνει το παιδί του ολοήμερο,  υπό αυτές τις ιδιαίτερες συνθήκες.

Ξέρω επίσης πόσο δύσκολη είναι και η τηλε εργασία όταν έχεις παιδιά στο σπίτι, το έχω ζήσει. Αλλά προκειμένου να μπεις σε τέτοιες διαδικασίες...... 

 

 

Πως και δεν το επιασαν τα self test το θετικό?

 

Εσεις οι 40-45 κλείσατε?Πότε σας έβγαλε ημερομηνία?Ένας φίλος εκλεισε για τις 30/6 στις 1.30 το πρωι.

Εννοω 1.30 μπηκε στην πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πως και δεν το επιασαν τα self test το θετικό?

 

Εσεις οι 40-45 κλείσατε?Πότε σας έβγαλε ημερομηνία?Ένας φίλος εκλεισε για τις 30/6 στις 1.30 το πρωι.

Εννοω 1.30 μπηκε στην πλατφόρμα.

Ekleisa ego!!!  Stis 18/6 mpika kata tis 2 to xarama xa xa.  Ola ta diathesima ekei moy ta edine sta mikra emboliasrika den eixe kanena diathesimo rantebou!!! 

 

Esy emboliazese ayrio e?  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , ninaki80 είπε:

Ekleisa ego!!!  Stis 18/6 mpika kata tis 2 to xarama xa xa.  Ola ta diathesima ekei moy ta edine sta mikra emboliasrika den eixe kanena diathesimo rantebou!!! 

 

Esy emboliazese ayrio e?  

Ναι.αυριο.Εννοεις δεν είχε ραντεβού γενικα πιο πριν .μου είπαν όμως ότι για αστρα βρίσκεις άμεσα 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ....άργησα μπήκα σήμερα 8 το πρωί, ίσα ίσα που πρόλαβα στις 26/6 για Pfizer.. μέχρι τις 9 είχαν εξαντληθεί όλα. Δεν το περίμενα! Πιστεύω στην πορεία ίσως ανοίξουν κάποια ραντεβού ακόμα. Αυτό εννοουσαν όταν έλεγαν διαθέσιμα όλα τα εμβόλια από 21/5 ; Για όποιον μπει αξημερωτα και αν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι.αυριο.Εννοεις δεν είχε ραντεβού γενικα πιο πριν .μου είπαν όμως ότι για αστρα βρίσκεις άμεσα 

Gia Astra eixe nai k gia tin deytera.  Alla molis anoikse h platforma gia ola ta embolia oi hmerominies ksekinagan apo 17/6 

πρίν από 5 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Εγώ ....άργησα μπήκα σήμερα 8 το πρωί, ίσα ίσα που πρόλαβα στις 26/6 για Pfizer.. μέχρι τις 9 είχαν εξαντληθεί όλα. Δεν το περίμενα! Πιστεύω στην πορεία ίσως ανοίξουν κάποια ραντεβού ακόμα.

Nai apo exthes to brady etsi htan ola kleista pio noris.  Tha anoiksoun k ego to pisteyo alla den mporeis eykola na to elenkseis k na allakseis exei poini leei. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ninaki80 said:

na allakseis exei poini leei. 

Από ότι είδα στο σύστημα σου δίνει δικαίωμα να το αλλάξεις μόνο μια φορά χωρίς πρόβλημα . Αν θες και δεύτερη αλλαγή δεν ξέρω τί ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Από ότι είδα στο σύστημα σου δίνει δικαίωμα να το αλλάξεις μόνο μια φορά χωρίς πρόβλημα . Αν θες και δεύτερη αλλαγή δεν ξέρω τί ισχύει.

Stin deyteri allagh exeis poini 15 meres.  Opote h allagh prepei na einai otan ontos xreiazete 

Kserei kamia an mporei na allaksei tin deyteri dosi na tin balei se alli perioxi?  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , ninaki80 είπε:

Kserei kamia an mporei na allaksei tin deyteri dosi na tin balei se alli perioxi?  

Ναι είχαν πει ότι αυτό γίνεται. 

πρίν από 29 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Αυτό εννοουσαν όταν έλεγαν διαθέσιμα όλα τα εμβόλια από 21/5 ; Για όποιον μπει αξημερωτα και αν

εννοούσαν ότι από τότε θα σου επιτρέπει το σύστημα να διαλέξεις. το πόσο άμεσα, ήταν ασαφές. Γι αυτό γενικα όσοι βιάζονταν έλεγαν οι γιατροί να κάνουν το άστρα που ήταν άμεσα διαθέσιμο. γιατί από το ανοίγει η πλατφόρμα μέχρι το βρίσκεις ραντεβού, υπάρχει διαφορα. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Έσπερος said:

Ναι είχαν πει ότι αυτό γίνεται. 

εννοούσαν ότι από τότε θα σου επιτρέπει το σύστημα να διαλέξεις. το πόσο άμεσα, ήταν ασαφές. Γι αυτό γενικα όσοι βιάζονταν έλεγαν οι γιατροί να κάνουν το άστρα που ήταν άμεσα διαθέσιμο. γιατί από το ανοίγει η πλατφόρμα μέχρι το βρίσκεις ραντεβού, υπάρχει διαφορα. 

Ok, αλλά το θεωρώ εμπαιγμό από ένα σημείο και μετά και ότι παίζουν με τις λέξεις για λόγους πολιτικής διαφήμισης. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι σε αυτές τις ηλικίες που έχουν θέματα για τα οποία οι γιατροί τους απαγορεύουν το astra (αν όχι απαγόρευση, σύσταση να προτιμήσουν κάποιο άλλο), πιο απλό γυναίκες που θέλουν να μείνουν έγκυες αλλά και πολλά άλλα. Και μιλάμε για ενεργο πλυθησμό που εργάζεται και συνωστίζεται.

 

 

Ας δούμε τι θα γίνει τις επόμενες μέρες μπας και ανοίξουν και άλλα ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Ok, αλλά το θεωρώ εμπαιγμό από ένα σημείο και μετά και ότι παίζουν με τις λέξεις για λόγους πολιτικής διαφήμισης. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι σε αυτές τις ηλικίες που έχουν θέματα για τα οποία οι γιατροί τους απαγορεύουν το astra (αν όχι απαγόρευση, σύσταση να προτιμήσουν κάποιο άλλο), πιο απλό γυναίκες που θέλουν να μείνουν έγκυες αλλά και πολλά άλλα. Και μιλάμε για ενεργο πλυθησμό που εργάζεται και συνωστίζεται.

 

 

Ας δούμε τι θα γίνει τις επόμενες μέρες μπας και ανοίξουν και άλλα ραντεβού.

Ε ναι, με τις λέξεις παίζουν. Το λέγαμε όμως, εγω πριν από το Πάσχα ως εκπαιδευτικός έκλεισα για τέλη Μαΐου, άσχετο αν έκανα από τα αδιάθετα τελικά. Βγήκαν βέβαια κάποιες γραμμές pfizer για πιο νωρίς, αλλά φαινόταν από τότε ότι πλατφόρμα που ανοίγει τώρα, δεν θα έχει άμεσα ραντεβού. Τέλος πάντων, αφού περασαμε στη φάση που όσοι βιάζονταν έσπευσαν, θα έπρεπε πλέον να τα ανοίξουν όλα για τους άνω των 30, αν υπάρχουν τα εμβόλια. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας said:

Πως και δεν το επιασαν τα self test το θετικό?

 

Εσεις οι 40-45 κλείσατε?Πότε σας έβγαλε ημερομηνία?Ένας φίλος εκλεισε για τις 30/6 στις 1.30 το πρωι.

Εννοω 1.30 μπηκε στην πλατφόρμα.

Το άλλο Σάββατο 29/5 pfeizer! Σε τελείως άσχετη περιοχή από αυτή που μένω! Ο άντρας μου 2/06 pfeizer επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...