Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , marakiz είπε:

Μπορω να το κάνω μέσω ίντερνετ;;

Που μπορώ να το ενημερώσω; Μόνο στο ταμείο μου;

Να σου πω την αλήθεια επειδή κ εμείς προχθές κάναμε ονοματοδοσια κ μας το είπαν δε ξέρω ακριβώς.  Μια ματιά που έριξα ίσως στο ικα γινετε κ ηλεκτρονικά. Αλλα δεν το πολυεψαξα γιατί εμείς είμαστε αλλο ταμείο κ πρέπει να πάμε από εκεί σιγουρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 5 λεπτά , marakiz είπε:

Μπορω να το κάνω μέσω ίντερνετ;;

Που μπορώ να το ενημερώσω; Μόνο στο ταμείο μου;

Στο ΚΕΠ νομίζω γίνεται. Εγώ είχα πάει στο ταμείο μου.

Σε κάποια ΚΕΠ διεκπεραιώνονται υποθέσεις και μέσω βιντεοκλήσεις, κοίταξέ το. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , marakiz είπε:

Το σκέφτομαι κι αυτό και νευριάζω, πως για λίγες μέρες διαφορά πλήρωσα 60 ευρώ το μοριακό (ενώ τώρα νομίζω το κατέβασαν στα 40) και τώρα μπορείς να πάρεις το πιστοποιητικό νόσησης με απλό ράπιντ. (Να το πάρεις το πιστοποιητικό, ποιος ξέρει που μπορεί να χρειαστεί?)

 

Του είπαν πως αν είναι θετικό θα τον ενημερώσουν σε μισή ώρα, αλλιώς θα είναι αρνητικό και θα μπορεί να το βγάλει από τις 6 το απόγευμα και μετά (χθες αυτό). Άρα θεωρητικά αρνητικό.
Στη Βεβαίωση αρνητικού διαγνωστικού ελέγχου πάω αλλά γράφει δεν βρέθηκαν αποτελέσματα.

 

 

Πέρα από το ληξιαρχείο μετά τη βάφτιση του, δεν θυμάμαι να έχω κάνει κάτι άλλο.

Που το δηλώνω??


Θα πας σε ΚΕΠ με την ταυτότητα σου. Γίνεται αμέσως. Μετά θα μπορείς να βγάλεις βεβαίωση για το παιδί.

 

Για το ραπιντ του άντρα σου, μάλλον το ΚΥ δεν το έχει δηλώσει ακόμα, είναι και αργία σήμερα, προσπάθησε από αυριο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Super.mum said:

Ευχαριστω να σε καλά! Σπίτι θείας και φαντάσου είμασταν μόνο 5 άτομα :/ αλλά οκ η γυναίκα ήταν θετική και κολλήσαμε όλοι. 

Δηλαδή είμασταν μόνο εσείς και η θεία και σας κόλλησε όλους? Είχε κάνει ράπιντ πριν πάτε οικογενειακώς? Είσαι και έγκυος! Πω πω κανέναν δεν είναι να βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz said:

Μπορω να το κάνω μέσω ίντερνετ;;

Που μπορώ να το ενημερώσω; Μόνο στο ταμείο μου;

Απο ότι θθυμάμαι όταν βγήκε η νέα ληξιαρχική πράξη γενησης με το μικρό ονομα (εγώ είχα κάνει ονοματοδοσία λίγο μετά τη γέννηση ) κάλεσα το υποκατάστημα του ΙΚΑ που ανήκουμε το τμήμα μητρώου και μου έδωσαν οδηγίες, αν θυμάμαι καλά μου έδωσαν ένα email που τους έστειλα την ανανεωμένη ληξ πράξη με το μικρο όνομα. Για την ακρίβεια είναι μπει μέσω του efka μένουμε σπίτι κι έκανα ένα σχετικό αίτημα (ότι δηλ θέλω να καταχωρηθεί το μικρό ονομα ) κ με πήραν εκεινοι τηλ μετά από λίγες μέρες και μου έδωσαν οδηγίες. Ελπίζω να βοήθησα 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

Μπορω να το κάνω μέσω ίντερνετ;;

Που μπορώ να το ενημερώσω; Μόνο στο ταμείο μου;

Στις εξετάσεις που δίνει ο γιατρός τόσο καιρό στα παραπεμπτικά δεν γράφει το όνομα; Εντύπωση μου κάνει θα σας το είχε πει. Στο σχολείο κάτι κάποιος στις εγγραφές. Πόσο είναι το παιδί; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, love kids είπε:

Στο ΚΕΠ νομίζω γίνεται. Εγώ είχα πάει στο ταμείο μου.

Σε κάποια ΚΕΠ διεκπεραιώνονται υποθέσεις και μέσω βιντεοκλήσεις, κοίταξέ το. 

Βιντεοκληση?ουαου!

πρίν από 25 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Στις εξετάσεις που δίνει ο γιατρός τόσο καιρό στα παραπεμπτικά δεν γράφει το όνομα; Εντύπωση μου κάνει θα σας το είχε πει. Στο σχολείο κάτι κάποιος στις εγγραφές. Πόσο είναι το παιδί; 

Θα γράφει θηλυ η αρρεν

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Στις εξετάσεις που δίνει ο γιατρός τόσο καιρό στα παραπεμπτικά δεν γράφει το όνομα; Εντύπωση μου κάνει θα σας το είχε πει. Στο σχολείο κάτι κάποιος στις εγγραφές. Πόσο είναι το παιδί; 

Μην το λες, τα δικά μου είναι 7 και 9 και πριν 3 μήνες βάλαμε τα ονόματα στα ΑΜΚΑ.

 

Μεχρι και επέμβαση είχαμε κάνει με το παιδί καταχωρημένο ως ΑΚΟ (άνευ κυρίου ονόματος). Και τα παραπεμπτικά φαρμάκων, εξετάσεων κλπ έτσι έβγαιναν.

 

Ειχα κάνει την διαδικασία στο ταμείο μου και θεωρούσα ότι ήταν αρκετό και ότι απλά το σύστημα καθυστερούσε να ενημερωθει, αλλά αν δεν πήγαινα και στο ΚΕΠ έτσι θα έμεναν.

 

Και εμείς με αφορμή βεβαίωσης ραπιντ το διαπιστωσαμε.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Βιντεοκληση?ουαου!

Θα γράφει θηλυ η αρρεν

Ναι δεν του κάνει εντύπωση; Να πει το όνομα δεν το έχει περασμένο η ασφάλεια. Η το μαρακιζ που παίρνει το χαρτί η την άϋλη δεν το έχει προσέξει; 

9 ώρες πρίν, Deena είπε:

Μην το λες, τα δικά μου είναι 7 και 9 και πριν 3 μήνες βάλαμε τα ονόματα στα ΑΜΚΑ.

 

Μεχρι και επέμβαση είχαμε κάνει με το παιδί καταχωρημένο ως ΑΚΟ (άνευ κυρίου ονόματος). Και τα παραπεμπτικά φαρμάκων, εξετάσεων κλπ έτσι έβγαιναν.

 

Ειχα κάνει την διαδικασία στο ταμείο μου και θεωρούσα ότι ήταν αρκετό και ότι απλά το σύστημα καθυστερούσε να ενημερωθει, αλλά αν δεν πήγαινα και στο ΚΕΠ έτσι θα έμεναν.

 

Και εμείς με αφορμή βεβαίωσης ραπιντ το διαπιστωσαμε.

Ε τόσα χρόνια καθυστέρηση δεν το λες :shock:

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Από βδομάδα θα στείλετε τα παιδιά κανονικά στο σχολείο ; Εμένα να πω την αλήθεια δεν μου πέρασε από το μυαλό να μην τα στείλω αλλά μιλούσα με μια γνωστή και αυτή μου είπε θα τα κρατήσει καμιά βδομάδα να δει τι θα γίνει , βέβαια δεν εργαζεται . Εγώ λόγω εργασίας είναι αρκετά δύσκολο να τα κρατήσω στο σπίτι, το ένα είναι βρεφονηπιακο κ το άλλο προνήπιο , από τώρα με πιάνει κατάθλιψη που σκέφτομαι όχι μόνο το ενδεχόμενο να αρρωστήσουν τα ίδια, αλλά και την ταλαιπωρία που θα υποστούμε στις ουρές για rapid. Γιατί δεν νομίζω πως υπάρχει τάξη που την άλλη βδομάδα δεν θα βρεθεί έστω ένα κρούσμα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Από βδομάδα θα στείλετε τα παιδιά κανονικά στο σχολείο ; Εμένα να πω την αλήθεια δεν μου πέρασε από το μυαλό να μην τα στείλω αλλά μιλούσα με μια γνωστή και αυτή μου είπε θα τα κρατήσει καμιά βδομάδα να δει τι θα γίνει , βέβαια δεν εργαζεται . Εγώ λόγω εργασίας είναι αρκετά δύσκολο να τα κρατήσω στο σπίτι, το ένα είναι βρεφονηπιακο κ το άλλο προνήπιο , από τώρα με πιάνει κατάθλιψη που σκέφτομαι όχι μόνο το ενδεχόμενο να αρρωστήσουν τα ίδια, αλλά και την ταλαιπωρία που θα υποστούμε στις ουρές για rapid. Γιατί δεν νομίζω πως υπάρχει τάξη που την άλλη βδομάδα δεν θα βρεθεί έστω ένα κρούσμα .

Δεν υπάρχει περίπτωση να σταθώ στην ουρά για rapid.ιδιωτικα αναγκαστικά θα τα κάνω 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Super.mum said:

Και εμείς όλοι θετικοί , ήρθαμε σε επαφή με κρούσμα τις γιορτές. Εγώ μάλλον λόγο της εγκυμοσύνης το περνάω πιο βαριά. Τα παιδιά ο μεγάλος μου ανεβάζει κάτι 39ρια. Και δεν πίνει και το σιρόπι και έχουμε δράματα. Εγώ έχω και πόνο στο στήθος Και στα κόκαλα και την μέση. Αυτά τα ωραία. 

Ωχ μωρέ, περαστικά σε όλους σας!!! Τι να πω πραγματικά...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν υπάρχει περίπτωση να σταθώ στην ουρά για rapid.ιδιωτικα αναγκαστικά θα τα κάνω 

 

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν.

Βέβαια να μεταφέρω και πληροφορία από φίλη νοσηλεύτρια που εργάζεται σε ιδιωτικό διαγνωστικό, λέει ότι και εκεί οι ουρές είναι ατέλειωτες........ 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, annoulen said:

 

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν.

Βέβαια να μεταφέρω και πληροφορία από φίλη νοσηλεύτρια που εργάζεται σε ιδιωτικό διαγνωστικό, λέει ότι και εκεί οι ουρές είναι ατέλειωτες........ 

 

Εγώ πήγα πριν δύο εβδομάδες στην κλινική που μου είχες προτείνει, είχα κλείσει ραντεβού και δεν περίμενα καθόλου παρόλη την ουρά. Σκέψου όταν πήγα είχε γύρω στα 10+ άτομα από μία εταιρεία της περιοχής, όμως λόγω ραντεβού πέρασα αμέσως!

Επίσης πήρα τα αποτελέσματα του μοριακού  μέσα σε τρεις ώρες!

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Δεν υπάρχει περίπτωση να σταθώ στην ουρά για rapid.ιδιωτικα αναγκαστικά θα τα κάνω 

Και τα ίδιωτικα κ τα φαρμακεία έχουν πλέον ουρά. Εκτός από αυτο, κάθε εβδομάδα θα υπάρχουν κρούσματα όπως πάμε και το τμήμα δεν θα κλείνει οπότε αναγκαστικά κάθε εβδομάδα θα δίνετε 10-20 ευρώ μόνο για τα ραπίντ του ενός παιδιού ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 minutes ago, Sunshine8 said:

Και τα ίδιωτικα κ τα φαρμακεία έχουν πλέον ουρά. Εκτός από αυτο, κάθε εβδομάδα θα υπάρχουν κρούσματα όπως πάμε και το τμήμα δεν θα κλείνει οπότε αναγκαστικά κάθε εβδομάδα θα δίνετε 10-20 ευρώ μόνο για τα ραπίντ του ενός παιδιού ;

Λογικά αυτό είναι το πλάνο τους!

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Sunshine8 said:

Και τα ίδιωτικα κ τα φαρμακεία έχουν πλέον ουρά. Εκτός από αυτο, κάθε εβδομάδα θα υπάρχουν κρούσματα όπως πάμε και το τμήμα δεν θα κλείνει οπότε αναγκαστικά κάθε εβδομάδα θα δίνετε 10-20 ευρώ μόνο για τα ραπίντ του ενός παιδιού ;

Δηλαδή πόσο καιρό θα πρέπει να κάνουμε ράπιντ αν βρεθεί κρούσμα στην τάξη?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να πάτε ιδιωτικά, αφήστε τις μεγάλες αλυσίδες και ρωτήστε στα μικροβιολογικά της γειτονιάς. Την Τρίτη έκανα μοριακό, με ραντεβού, χωρίς καθόλου αναμονή, και το αποτέλεσμα βγήκε την ίδια μέρα.

Το ίδιο και με τα ράπιντ, στο φαρμακείο της γειτονιάς, ελάχιστη ουρά. 

Link to comment
Share on other sites

Το ραπίντ είναι δύο φορές σε κάθε παιδί όταν βρίσκεται κρούσμα στην τάξη. Αν κάθε εβδομάδα πχ έχουμε ένα κρούσμα (που δεν θα είναι θα είναι περισσότερα ) υπολογίστε ....

Το φαρμακείο στη γειτονιά μου έχει κάθε μέρα ουρά τριαντα ατόμων. Εξαρτάται ίσως την περιοχή .

 

Εν τέλει τα παιδιά θα τα στείλετε κανονικά αυτήν την εβδομάδα ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Και τα ίδιωτικα κ τα φαρμακεία έχουν πλέον ουρά. Εκτός από αυτο, κάθε εβδομάδα θα υπάρχουν κρούσματα όπως πάμε και το τμήμα δεν θα κλείνει οπότε αναγκαστικά κάθε εβδομάδα θα δίνετε 10-20 ευρώ μόνο για τα ραπίντ του ενός παιδιού ;

Η ουρά σε πλατείες κτλ είναι τεράστια κ υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να κολλήσεις.οποτε ναι θα πάω όπου έχει λιγότερο κόσμο δεν θα ρισκάρω 

πρίν από 6 λεπτά , Ilaeira είπε:

Αν είναι να πάτε ιδιωτικά, αφήστε τις μεγάλες αλυσίδες και ρωτήστε στα μικροβιολογικά της γειτονιάς. Την Τρίτη έκανα μοριακό, με ραντεβού, χωρίς καθόλου αναμονή, και το αποτέλεσμα βγήκε την ίδια μέρα.

Το ίδιο και με τα ράπιντ, στο φαρμακείο της γειτονιάς, ελάχιστη ουρά. 

Γι αυτο το λέω. Κι εγω 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine8 said:

Το ραπίντ είναι δύο φορές σε κάθε παιδί όταν βρίσκεται κρούσμα στην τάξη. Αν κάθε εβδομάδα πχ έχουμε ένα κρούσμα (που δεν θα είναι θα είναι περισσότερα ) υπολογίστε ....

Το φαρμακείο στη γειτονιά μου έχει κάθε μέρα ουρά τριαντα ατόμων. Εξαρτάται ίσως την περιοχή .

 

Εν τέλει τα παιδιά θα τα στείλετε κανονικά αυτήν την εβδομάδα ;

Έμένα πηγαίνει ήδη από την Τετάρτη. Εργάζομαι, οπότε δεν υπάρχει η πολυτέλεια να μην πάει προληπτικά.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sunshine8 said:

Εν τέλει τα παιδιά θα τα στείλετε κανονικά αυτήν την εβδομάδα ;

Εγώ θα τον στείλω, πάει πρώτη δημοτικού δεν υπάρχει εναλλακτική, θα δω όμως τι μπορώ να κάνω, πως θα το ρυθμίσω με την δουλειά μου ώστε να μη πηγαίνει στο κέντρο μελέτης για μία εβδομάδα έστω μέχρι να εμβολιαστεί. 

30 minutes ago, Yovanna said:

Δηλαδή πόσο καιρό θα πρέπει να κάνουμε ράπιντ αν βρεθεί κρούσμα στην τάξη?

Μία εβδομάδα από ότι κατάλαβα. Φοβερό έτσι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εγώ θα τον στείλω, πάει πρώτη δημοτικού δεν υπάρχει εναλλακτική, θα δω όμως τι μπορώ να κάνω, πως θα το ρυθμίσω με την δουλειά μου ώστε να μη πηγαίνει στο κέντρο μελέτης για μία εβδομάδα έστω μέχρι να εμβολιαστεί. 

Μία εβδομάδα από ότι κατάλαβα. Φοβερό έτσι?

Νομίζω 2 ραπιντ κ κάθε μέρα σελφ

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί γονείς το σκεφτονται να μη στειλουν τα παιδια την πρωτη εβδομαδα. Εμείς αν την κρατησουμε θα μας φαει ζωντανους! Περιμενει πως και πως να ανοιξουν όλα! 

 

Στη δουλεια του αντρα μου ειναι σε ενα τμημα 7 ατομων, 2 που νοσουν και αλλοι 2 είναι με παιδια που νοσουν. Ευτυχως που μπορουν να δουλεψουν τηλεργασια και ο αντρας μου τους ειπε να μείνουν σπιτι. Εμείς δεν έχουμε κανέναν ευτυχώς, έχω ωστόσο δύο συνεργάτες, νέους σε ηλικία, που τώρα νοσούν δεύτερη φορά (είχαν κολλήσει πρωτη φορά πριν τα εμβόλια). Και οι δύο ασυμπτωματικά αυτή τη φορά (την πρώτη ο ένας βαριά στο σπίτι, ο άλλος νοσοκομείο - χωρίς υποκείμενα).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...