Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Εγώ τρέμω στην ιδέα του να κλείσει το σχολείο γιατί είναι ένα δράμα η δουλειά από το σπίτι με ένα εξάχρονο σε τηλεκπαίδευση, επίσης στις προηγούμενες καραντινες τραβήξαμε τρελό ζόρι και είδαμε και πάθαμε να βρούμε και πάλι τα πατήματα μας! (κάτι που φαντάζομαι ισχύει για όλους μας).

Μιλούσα με την δασκάλα μου και η γυναίκα μου έλεγε πόσο εμφανή είναι τα αποτελέσματα του εγκλεισμού σε αυτά τα παιδιά!! Δεν μπορούν μέχρι σήμερα να κατακτήσουν το ''κάθομαι στην καρέκλα μου και παρακολουθώ τη δασκάλα'', και αυτό είναι το λιγότερο, υπάρχουν παιδιά που έχουν μαθησιακά...τι να πω για αυτά!!

Μετά σκέφτομαι πως εφόσον ανοίξουν είναι θέμα ημερών να κολλήσει ξανά, και δεν το θέλω με τίποτα, μα με τίποτα!!!! Μετράω αντίστροφα τις ημέρες για τον εμβολιασμό του και φοβάμαι ότι δε θα προλάβουμε και οτι θα μας βρει ο κοβιντ! Χθες είχαμε 50χιλ κρούσαμτα και η πλατεία μας ήταν φουλ από κόσμο, όπως το καλοκαίρι....δε βάζουμε μυαλό με τίποτα !! Ιδανικά θα ήθελα να μείνουν ανοιχτά τα σχολεία όμως παιδιά αυτά τα νούμερα μου κόβουν την ανάσα!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

On 22/12/2021 at 12:33 ΜΜ, Yovanna είπε:

Είχε κάνει ράπιντ πριν πάει? Δεν προβλέπεται ένα 5ημερο για επαφή κρούσματος μέχρι να είναι έγκυρο το ράπιντ και μετά ανά 2 μέρες?? Ο τύπος πήγε απλά σαν να μην τρέχει τίποτα? Ούτε τη διοίκηση είχε ενημερώσει? Στάνταρ θα είναι το μαύρο πρόβατο μετά από αυτό!

Κυριακή ειδοποίησε συνάδελφος του άντρα μου ότι ο γιος του είναι θετικός για δεύτερη φορά λ μπήκε σε καραντίνα κ δεν ήρθε γραφείο. Σήμερα ειδοποίησε οτι εχει συμπτώματα λ οτοβεοναο θετικός λ ο ίδιος για δεύτερη φορά επίσης.

Κορηβφολης θετική την περασμενη Πέμπτη. Θετικός κ ο συζυγος χτες .

 

 

 

Deena  πως είσαι?πως καλύτερα?έκαναν τεστψτα παιδιά?νομίζω.ιζω αύριο εμβολιαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να βγάλω τα πιστοποιητικά νόσησης κι ενώ εκτυπώνονται γράφουν πως έχουν ισχύ τέλος του μήνα, δηλαδή την ημερομηνία που κάναμε το μοριακό. Ότι να ναι.
Επιπλέον στον μικρό μου γιο δεν εκδίδει το πιστοποιητικό γιατί βγάζει μήνυμα πως τα στοιχεία μητρώου πολιτών διαφέρουν από το ΑΜΚΑ. Τιν τούτο πάλι? Θα πρέπει να πάω στα ΚΕΠ?

Επίσης, έκανε χθες ράπιντ ο άντρας μου σε ΚΥ και πάω να το εκδώσω αλλά δεν υπάρχει τίποτα λέει.

 

ΤΙ πράγματα είναι αυτά ρε?? Δεν δουλεύει τίποτα σωστά.Τι κατάντια!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , marakiz είπε:

Πήγα να βγάλω τα πιστοποιητικά νόσησης κι ενώ εκτυπώνονται γράφουν πως έχουν ισχύ τέλος του μήνα, δηλαδή την ημερομηνία που κάναμε το μοριακό. Ότι να ναι.
Επιπλέον στον μικρό μου γιο δεν εκδίδει το πιστοποιητικό γιατί βγάζει μήνυμα πως τα στοιχεία μητρώου πολιτών διαφέρουν από το ΑΜΚΑ. Τιν τούτο πάλι? Θα πρέπει να πάω στα ΚΕΠ?

Επίσης, έκανε χθες ράπιντ ο άντρας μου σε ΚΥ και πάω να το εκδώσω αλλά δεν υπάρχει τίποτα λέει.

 

ΤΙ πράγματα είναι αυτά ρε?? Δεν δουλεύει τίποτα σωστά.Τι κατάντια!

Δεν θα χει βγει ακόμη μάλλον. Έχετε κ αρ πρωτοκόλλου γι αυτο 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Χρόνια πολλά κι ευτυχισμένο το νέο έτος! Ελπίζω όσοι νοσείτε ή έχετε άτομα στην οικογένειά σας που έχουν κολλήσει να μην ταλαιπωρείστε πολύ! 

Εμείς ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχουμε κολλήσει. Κάναμε και ταξίδι στο εξωτερικό, κάναμε και τα τεστ μας κι όλα καλά. Για μια ακόμη φορά διαπιστώσαμε πόσο πίσω είναι η χώρα μας σε κάποια πράγματα σε σχέση με κάποιες άλλες χώρες. Σαφώς σε σχέση με άλλες είναι καλύτερη σε κάποιους τομείς. Αν και κάποια στιγμή πριν το ταξίδι είχα δεύτερες σκέψεις, τελικά δεν το μετανιώσαμε καθόλου που πήγαμε. Ναι μεν υπήρχε ένα σχετικό άγχος και η τήρηση των μέτρων που δεν αφήνει να χαρείς τις διακοπές σου όπως παλιά αλλά, όπως έχω ξαναπεί, αρκετά έχουμε περιοριστεί. Πολύ πιθανό να νοσήσουμε κι όσοι την έχουμε γλιτώσει ως τώρα, τουλάχιστον να έχουμε ήπια συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , love kids είπε:

Καλησπέρα! Χρόνια πολλά κι ευτυχισμένο το νέο έτος! Ελπίζω όσοι νοσείτε ή έχετε άτομα στην οικογένειά σας που έχουν κολλήσει να μην ταλαιπωρείστε πολύ! 

Εμείς ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχουμε κολλήσει. Κάναμε και ταξίδι στο εξωτερικό, κάναμε και τα τεστ μας κι όλα καλά. Για μια ακόμη φορά διαπιστώσαμε πόσο πίσω είναι η χώρα μας σε κάποια πράγματα σε σχέση με κάποιες άλλες χώρες. Σαφώς σε σχέση με άλλες είναι καλύτερη σε κάποιους τομείς. Αν και κάποια στιγμή πριν το ταξίδι είχα δεύτερες σκέψεις, τελικά δεν το μετανιώσαμε καθόλου που πήγαμε. Ναι μεν υπήρχε ένα σχετικό άγχος και η τήρηση των μέτρων που δεν αφήνει να χαρείς τις διακοπές σου όπως παλιά αλλά, όπως έχω ξαναπεί, αρκετά έχουμε περιοριστεί. Πολύ πιθανό να νοσήσουμε κι όσοι την έχουμε γλιτώσει ως τώρα, τουλάχιστον να έχουμε ήπια συμπτώματα.

Ωραια.σιγουρα προλάβατε λίγο πριν το μεγάλο μπαμ.λες σε κανένα δίμηνο να έχει ηρεμήσει η κατάσταση και να είναι πιο εύκολο?

Πως κινηθήκαμε?πήγατε σε μουσεία, θεματικά πάρκα...πως ακριβώς ξοδεψατε το χρόνο σας?που θεωρείς ότι υπήρχε ο μεγαλύτερος κίνδυνος?βροχή οι ερωτήσεις ε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ωραια.σιγουρα προλάβατε λίγο πριν το μεγάλο μπαμ.λες σε κανένα δίμηνο να έχει ηρεμήσει η κατάσταση και να είναι πιο εύκολο?

Πως κινηθήκαμε?πήγατε σε μουσεία, θεματικά πάρκα...πως ακριβώς ξοδεψατε το χρόνο σας?που θεωρείς ότι υπήρχε ο μεγαλύτερος κίνδυνος?βροχή οι ερωτήσεις ε?

Όταν φύγαμε είχε αρχίσει η Ελλάδα να έχει πενταψήφιο αριθμό κρουσμάτων.

Τι να πω... Ελπίζω να έχει ηρεμήσει η κατάσταση σε 2 μήνες, όπως όλοι δηλαδή. Ναι, πήγαμε και σε μουσεία και σε θεματικό πάρκο και βόλτες στην πόλη. Σίγουρα θα μπορούσαμε να είχαμε επισκεφτεί κάποια μουσεία παραπάνω αλλά θέλαμε πιο χαλαρές βόλτες να πω την αλήθεια. Όσο για τον μεγαλύτερο κίνδυνο θεωρώ πως ήταν μάλλον σε εσωτερικούς χώρους εστίασης (κάνα δυο καφέ που είχαν παραπάνω κόσμο, αυξήθηκε δηλ. ο κόσμος αφότου είχαμε καθήσει), ίσως και στο αεροπλάνο αλλά όλοι φορούσαν μάσκες. Γενικά δε θεωρώ πως κινδυνεύσαμε πιο πολύ λόγω του ταξιδιού από ό,τι αν μέναμε εδώ. Ok, αν μέναμε μέσα στο σπίτι, σαφώς οι πιθανότητες νόσησης θα ήταν πολύ πιο μικρές. Έκλεισα ήδη το επόμενο μίνι ταξίδι στις μοναδικές ημερομηνίες που θα μας βολέψουν μέχρι το Πάσχα. Είχαμε μπει νωρίς στο αεροπλάνο και πριν κλείσω το κινητό, εκμεταλλεύτηκα την απίστευτα χαμηλή τιμή που βρήκα για αεροπορικά εισιτήρια, τόσο χαμηλή που αν τελικά δεν πάμε, δε θα κλαίω τα χρήματα. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , love kids είπε:

Όταν φύγαμε είχε αρχίσει η Ελλάδα να έχει πενταψήφιο αριθμό κρουσμάτων.

Τι να πω... Ελπίζω να έχει ηρεμήσει η κατάσταση σε 2 μήνες, όπως όλοι δηλαδή. Ναι, πήγαμε και σε μουσεία και σε θεματικό πάρκο και βόλτες στην πόλη. Σίγουρα θα μπορούσαμε να είχαμε επισκεφτεί κάποια μουσεία παραπάνω αλλά θέλαμε πιο χαλαρές βόλτες να πω την αλήθεια. Όσο για τον μεγαλύτερο κίνδυνο θεωρώ πως ήταν μάλλον σε εσωτερικούς χώρους εστίασης (κάνα δυο καφέ που είχαν παραπάνω κόσμο, αυξήθηκε δηλ. ο κόσμος αφότου είχαμε καθήσει), ίσως και στο αεροπλάνο αλλά όλοι φορούσαν μάσκες. Γενικά δε θεωρώ πως κινδυνεύσαμε πιο πολύ λόγω του ταξιδιού από ό,τι αν μέναμε εδώ. Ok, αν μέναμε μέσα στο σπίτι, σαφώς οι πιθανότητες νόσησης θα ήταν πολύ πιο μικρές. Έκλεισα ήδη το επόμενο μίνι ταξίδι στις μοναδικές ημερομηνίες που θα μας βολέψουν μέχρι το Πάσχα. Είχαμε μπει νωρίς στο αεροπλάνο και πριν κλείσω το κινητό, εκμεταλλεύτηκα την απίστευτα χαμηλή τιμή που βρήκα για αεροπορικά εισιτήρια, τόσο χαμηλή που αν τελικά δεν πάμε, δε θα κλαίω τα χρήματα. 

 

Θες να μας πεις ποιο θεματικό πάρκο επισκέφθηκες κ για που χεδιάζεις το επόμενο ταξίδι? :grin:έφερες μια νότα αισιοδοξίας.εκτος σπιτιού σίγουρα κινδυνευεςψπαρα πολύ εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς όλοι θετικοί , ήρθαμε σε επαφή με κρούσμα τις γιορτές. Εγώ μάλλον λόγο της εγκυμοσύνης το περνάω πιο βαριά. Τα παιδιά ο μεγάλος μου ανεβάζει κάτι 39ρια. Και δεν πίνει και το σιρόπι και έχουμε δράματα. Εγώ έχω και πόνο στο στήθος Και στα κόκαλα και την μέση. Αυτά τα ωραία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Super.mum είπε:

Και εμείς όλοι θετικοί , ήρθαμε σε επαφή με κρούσμα τις γιορτές. Εγώ μάλλον λόγο της εγκυμοσύνης το περνάω πιο βαριά. Τα παιδιά ο μεγάλος μου ανεβάζει κάτι 39ρια. Και δεν πίνει και το σιρόπι και έχουμε δράματα. Εγώ έχω και πόνο στο στήθος Και στα κόκαλα και την μέση. Αυτά τα ωραία. 

Ουφ!Περαστικά.μποτει να σε δει γιατρος εσένα?

Που συναντήσατε το κρουσμα:grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Θες να μας πεις ποιο θεματικό πάρκο επισκέφθηκες κ για που χεδιάζεις το επόμενο ταξίδι? :grin:έφερες μια νότα αισιοδοξίας.εκτος σπιτιού σίγουρα κινδυνευεςψπαρα πολύ εδώ.

Πήγαμε στο πάρκο ψυχαγωγίας Prater όπου και συναντήσαμε κι άλλες παρέες Ελλήνων. Επόμενο μίνι ταξίδι Θεού και ιού θέλοντος στην Ιταλία. Από διαφορετική όμως χώρα αναχώρησης μιας και θα έχουμε φύγει εκτός χώρας ως τότε. 

 

πρίν από 14 λεπτά , Super.mum είπε:

Και εμείς όλοι θετικοί , ήρθαμε σε επαφή με κρούσμα τις γιορτές. Εγώ μάλλον λόγο της εγκυμοσύνης το περνάω πιο βαριά. Τα παιδιά ο μεγάλος μου ανεβάζει κάτι 39ρια. Και δεν πίνει και το σιρόπι και έχουμε δράματα. Εγώ έχω και πόνο στο στήθος Και στα κόκαλα και την μέση. Αυτά τα ωραία. 

Περαστικά σε όλους σας!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Super.mum είπε:

Και εμείς όλοι θετικοί , ήρθαμε σε επαφή με κρούσμα τις γιορτές. Εγώ μάλλον λόγο της εγκυμοσύνης το περνάω πιο βαριά. Τα παιδιά ο μεγάλος μου ανεβάζει κάτι 39ρια. Και δεν πίνει και το σιρόπι και έχουμε δράματα. Εγώ έχω και πόνο στο στήθος Και στα κόκαλα και την μέση. Αυτά τα ωραία. 

Ωχ ρε σεις περαστικά!!! Τι εβδομάδα είσαι τώρα; Το σιροπακι με κουβέντα ότι θα σε κάνει καλά να παίξεις κλπ; Ούτε; Αν δοκιμάσεις με σύριγγα πρώτα με νερό σαν παιχνίδι; Δύσκολα έτσι όταν δεν συνεργάζονται και αναγκαστικά πρέπει. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , love kids είπε:

Πήγαμε στο πάρκο ψυχαγωγίας Prater όπου και συναντήσαμε κι άλλες παρέες Ελλήνων. Επόμενο μίνι ταξίδι Θεού και ιού θέλοντος στην Ιταλία. Από διαφορετική όμως χώρα αναχώρησης μιας και θα έχουμε φύγει εκτός χώρας ως τότε. 

 

Περαστικά σε όλους σας!

Με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλα διλημματα ρε γμτ!

Εμενα ξεκιναει Δευτερα σχολειο και δν ξερω ακομα τι να κανω. Εχω δυνατοτητα να την κρατησω σπιτι αλλα για ποσο; Νομιζω οτι μεχρι κ το Φεβρουαριο ετσι θα μας παει. Η βλακεια επισης με μας ειναι οτι ειναι παιδικος και δεν κανουν τεστ κλπ. Συν οτι λογω επαγ.ταξιδιου του συζυγου θα μαι μονη μου για αρκετες μερες κ εχω παραπανω ανασφαλεια.

Εχει να παει ενα μηνα σχολειο κ ποσο να κατσει σπιτι ν απασχοληθει δημιουργικα;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Super.mum said:

Και εμείς όλοι θετικοί , ήρθαμε σε επαφή με κρούσμα τις γιορτές. Εγώ μάλλον λόγο της εγκυμοσύνης το περνάω πιο βαριά. Τα παιδιά ο μεγάλος μου ανεβάζει κάτι 39ρια. Και δεν πίνει και το σιρόπι και έχουμε δράματα. Εγώ έχω και πόνο στο στήθος Και στα κόκαλα και την μέση. Αυτά τα ωραία. 

Περαστικά! Μετά από πόσες μέρες από την επαφή βγήκατε θετικοί?Εσύ είσαι εμβολιασμένη? Έχεις ενημερώσει τον γιατρό σου ε? Το σιρόπι με τη σύριγγα. Στη χειρότερη τον κρατάτε  και του βάζετε λίγο λίγο στο στόμα. Λογικά θα το καταπίνει. Θα δει ότι έχει ωραία γεύση. Ποιος σας φροντίζει? Ο σύζυγος την παλεύει να σας φροντίσει όλους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, HopeA είπε:

Μεγαλα διλημματα ρε γμτ!

Εμενα ξεκιναει Δευτερα σχολειο και δν ξερω ακομα τι να κανω. Εχω δυνατοτητα να την κρατησω σπιτι αλλα για ποσο; Νομιζω οτι μεχρι κ το Φεβρουαριο ετσι θα μας παει. Η βλακεια επισης με μας ειναι οτι ειναι παιδικος και δεν κανουν τεστ κλπ. Συν οτι λογω επαγ.ταξιδιου του συζυγου θα μαι μονη μου για αρκετες μερες κ εχω παραπανω ανασφαλεια.

Εχει να παει ενα μηνα σχολειο κ ποσο να κατσει σπιτι ν απασχοληθει δημιουργικα;

Παρομοίως έχουμε να πάμε σχολειο πριν τις γιορτές κ τωρα έχουμε φιλοξενεια  παππούδες στο σπίτι κ επίσης ο σύζυγος ειναι να φύγει ταξίδι για δουλειά οπότε δεν το διακινδυνευουμε να κολλήσει κ αυτός κάτι κ να μην μπορέσει να δουλέψει. Οποτε σπιτι κ εμείς μέχρι τέλος του μήνα τουλάχιστον. Το λυπάμαι κ εγώ χωρίς σχολειο αλλα τι από τότε που σταματήσαμε είμαστε όλοι καλά στο σπίτι μετά από πολύ καιρό.  Περάσαμε κ εμείς όλες τις ιώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Πήγα να βγάλω τα πιστοποιητικά νόσησης κι ενώ εκτυπώνονται γράφουν πως έχουν ισχύ τέλος του μήνα, δηλαδή την ημερομηνία που κάναμε το μοριακό. Ότι να ναι.

 

Ενώ πλέον βάσει της νέας ΚΥΑ ισχύει ότι το πιστοποιητικό μπορεί να βγει σε 14 μέρες από το πρώτο θετικό τεστ, η πλατφόρμα δεν έχει "προσαρμοσθεί" ακόμα, προσπάθησε ξανά σε λίγες μέρες.

 

4 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Επίσης, έκανε χθες ράπιντ ο άντρας μου σε ΚΥ και πάω να το εκδώσω αλλά δεν υπάρχει τίποτα λέει.

 

Θετικό το ράπιντ? Αν ναι, ισχύει αυτό που σου έγραψα παραπάνω. Δεν μπορεί να βγει βεβαίωση θετικού διαγνωστικού ελέγχου (πιστοποιητικό νόσησης) ακόμα με ράπιντ (παρά το γεγονός ότι έχει προβλεφθεί από τη νέα ΚΥΑ), η πλατφόρμα είναι ακόμα με τα παλιά δεδομένα. Είμαι στην ίδια θέση, όταν είδα στην ΚΥΑ ότι μπορώ να βγάλω πια πιστοποιητικό νόσησης με ράπιντ, είπα να το κάνω για καλού και για κακού (φυσικά βγήκε θετικό, όπως και όλα τα σελφ που κάνω εδώ και 4 μέρες), έκανα το τεστ σε φαρμακείο και τώρα δεν μπορώ (ακόμα τουλάχιστον) να βγάλω βεβαίωση από το gov.gr, βγάζει ότι χρειάζομαι μοριακό.

 

Αν το ράπιντ του είναι αρνητικό, θα ψάξεις "Βεβαίωση αρνητικού διαγνωστικού ελέγχου".

 

4 ώρες πρίν, marakiz είπε:


Επιπλέον στον μικρό μου γιο δεν εκδίδει το πιστοποιητικό γιατί βγάζει μήνυμα πως τα στοιχεία μητρώου πολιτών διαφέρουν από το ΑΜΚΑ. Τιν τούτο πάλι? Θα πρέπει να πάω στα ΚΕΠ?

 

 

Έχεις ενημερώσει τον ΑΜΚΑ του με το κύριο όνομα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Yovanna είπε:

Περαστικά! Μετά από πόσες μέρες από την επαφή βγήκατε θετικοί?Εσύ είσαι εμβολιασμένη? Έχεις ενημερώσει τον γιατρό σου ε? Το σιρόπι με τη σύριγγα. Στη χειρότερη τον κρατάτε  και του βάζετε λίγο λίγο στο στόμα. Λογικά θα το καταπίνει. Θα δει ότι έχει ωραία γεύση. Ποιος σας φροντίζει? Ο σύζυγος την παλεύει να σας φροντίσει όλους?

Ευχαριστω πολύ! Βγήκαμε θετικοί μετά από 3 μέρες. Μια θεία μας ήταν εμβολιασμένη. Εμείς είμαστε ανεμβολιαστοι. Δεν έχω ενημερώσει γιατρό μόνο με παιδίατρο έχω μιλήσει για τα μωρα. Θα τον πάρω αύριο πρωί. Τετάρτη τρέχαμε για το μοριακό και μπλέξαμε και Πέμπτη σήμερα είναι η μέρα δεν ήθελα να τον ενοχλήσω. Όποτε αύριο πρωί θα ενημερώσω και αυτόν. Ούτε με κουτάλι το σιρόπι κορίτσια , ούτε με ποτήρι , ούτε με σύριγγα ούτε με τίποτα. Ούτε να τον κρατάς με το ζόρι , σφίγγει τα δόντια του και άντε άνοιξε του το στόμα ..με δάγκωσε τόσο δυνατά την μια φορά που φούσκωσε το δάχτυλο μου. Να του κλείνεις την μύτη και πάλι το φτύνει. Σταλιά δεν θα περάσει άμα δεν θέλει. Ε ήμουν σίγουρη για αυτό έτσι είναι ο μεγάλος μου. Ζόρικος. Όποτε πήραμε υπόθετο και αν δω τα σκούρα ότι πάμε 39 και πάνω θα βάλουμε αυτό. Προς το παρόν την έχουμε παλέψει έτσι με μπανάκι χλιαρό .. μια πέφτει μια ξανά ανεβαίνει. Γενικά δεν είναι παιδί που θα τον ενοχλήσει πολύ ο πυρετός από μικρός. Και θα κοιμάται κανονικά και θα είναι ευδιάθετος. Χαχα γέλασα με το ποιος σας φροντίζει. :p εγώ μας φροντίζω όλους. Ο σύζυγος με το παραμικρό κρυολόγημα γκρινιάζει. 

2 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Ωχ ρε σεις περαστικά!!! Τι εβδομάδα είσαι τώρα; Το σιροπακι με κουβέντα ότι θα σε κάνει καλά να παίξεις κλπ; Ούτε; Αν δοκιμάσεις με σύριγγα πρώτα με νερό σαν παιχνίδι; Δύσκολα έτσι όταν δεν συνεργάζονται και αναγκαστικά πρέπει. 

Ευχαριστω πολύ! Είμαι στην 34 εβδομάδα. Που λες με σύριγγα που βάλαμε λίγη ποσότητα χθες με το ζόρι (δεν πιάνει ούτε το παιχνίδι , ούτε με το καλό , ούτε να δώσω σοκολάτα μετά κλπ κλπ) το έκανε εμετό επιτόπου από το πολύ κλάμα. Δεν έχει νόημα με το σιρόπι δυστυχώς. 

Κορίτσια μια άλλη ερώτηση. Μοριακά που κάναμε Χθες Τετάρτη και σήμερα μπαίνω από το πρωί στο gov για να εκδώσω θετικού αποτελέσματος κορονοϊού και μου βγάζει ότι δεν έχει δηλωθεί θετικο pcr. Τι γίνεται ; Μας είπαν εντός 24 ωρών ; Δεν ισχύει ; 

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ουφ!Περαστικά.μποτει να σε δει γιατρος εσένα?

Που συναντήσατε το κρουσμα:grin:

Ευχαριστω να σε καλά! Σπίτι θείας και φαντάσου είμασταν μόνο 5 άτομα :/ αλλά οκ η γυναίκα ήταν θετική και κολλήσαμε όλοι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , ninaki80 είπε:

Παρομοίως έχουμε να πάμε σχολειο πριν τις γιορτές κ τωρα έχουμε φιλοξενεια  παππούδες στο σπίτι κ επίσης ο σύζυγος ειναι να φύγει ταξίδι για δουλειά οπότε δεν το διακινδυνευουμε να κολλήσει κ αυτός κάτι κ να μην μπορέσει να δουλέψει. Οποτε σπιτι κ εμείς μέχρι τέλος του μήνα τουλάχιστον. Το λυπάμαι κ εγώ χωρίς σχολειο αλλα τι από τότε που σταματήσαμε είμαστε όλοι καλά στο σπίτι μετά από πολύ καιρό.  Περάσαμε κ εμείς όλες τις ιώσεις. 

Κ συ ιδια φαση.. Εμας θ ταξιδευε το σκ οποτε υπολογιζα να μην παει τη βδομαδα που θα ελειπε, αλλα τωρα παει πιο μετα καμια βδομαδα το ταξιδι κ δεν ξερω τι να κανω ειλικρινα.

 

πρίν από 13 λεπτά , Super.mum είπε:

Ευχαριστω πολύ! Βγήκαμε θετικοί μετά από 3 μέρες. Μια θεία μας ήταν εμβολιασμένη. Εμείς είμαστε ανεμβολιαστοι. Δεν έχω ενημερώσει γιατρό μόνο με παιδίατρο έχω μιλήσει για τα μωρα. Θα τον πάρω αύριο πρωί. Τετάρτη τρέχαμε για το μοριακό και μπλέξαμε και Πέμπτη σήμερα είναι η μέρα δεν ήθελα να τον ενοχλήσω. Όποτε αύριο πρωί θα ενημερώσω και αυτόν. Ούτε με κουτάλι το σιρόπι κορίτσια , ούτε με ποτήρι , ούτε με σύριγγα ούτε με τίποτα. Ούτε να τον κρατάς με το ζόρι , σφίγγει τα δόντια του και άντε άνοιξε του το στόμα ..με δάγκωσε τόσο δυνατά την μια φορά που φούσκωσε το δάχτυλο μου. Να του κλείνεις την μύτη και πάλι το φτύνει. Σταλιά δεν θα περάσει άμα δεν θέλει. Ε ήμουν σίγουρη για αυτό έτσι είναι ο μεγάλος μου. Ζόρικος. Όποτε πήραμε υπόθετο και αν δω τα σκούρα ότι πάμε 39 και πάνω θα βάλουμε αυτό. Προς το παρόν την έχουμε παλέψει έτσι με μπανάκι χλιαρό .. μια πέφτει μια ξανά ανεβαίνει. Γενικά δεν είναι παιδί που θα τον ενοχλήσει πολύ ο πυρετός από μικρός. Και θα κοιμάται κανονικά και θα είναι ευδιάθετος. Χαχα γέλασα με το ποιος σας φροντίζει. :p εγώ μας φροντίζω όλους. Ο σύζυγος με το παραμικρό κρυολόγημα γκρινιάζει. 

 

Περαστικά ρε κοριτσι! Ευχομαι να περασει γρηγορα κ οσο το δυνατον πιο ελαφρα.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Super.mum said:

Ευχαριστω πολύ! Βγήκαμε θετικοί μετά από 3 μέρες. Μια θεία μας ήταν εμβολιασμένη. Εμείς είμαστε ανεμβολιαστοι. Δεν έχω ενημερώσει γιατρό μόνο με παιδίατρο έχω μιλήσει για τα μωρα. Θα τον πάρω αύριο πρωί. Τετάρτη τρέχαμε για το μοριακό και μπλέξαμε και Πέμπτη σήμερα είναι η μέρα δεν ήθελα να τον ενοχλήσω. Όποτε αύριο πρωί θα ενημερώσω και αυτόν. Ούτε με κουτάλι το σιρόπι κορίτσια , ούτε με ποτήρι , ούτε με σύριγγα ούτε με τίποτα. Ούτε να τον κρατάς με το ζόρι , σφίγγει τα δόντια του και άντε άνοιξε του το στόμα ..με δάγκωσε τόσο δυνατά την μια φορά που φούσκωσε το δάχτυλο μου. Να του κλείνεις την μύτη και πάλι το φτύνει. Σταλιά δεν θα περάσει άμα δεν θέλει. Ε ήμουν σίγουρη για αυτό έτσι είναι ο μεγάλος μου. Ζόρικος. Όποτε πήραμε υπόθετο και αν δω τα σκούρα ότι πάμε 39 και πάνω θα βάλουμε αυτό. Προς το παρόν την έχουμε παλέψει έτσι με μπανάκι χλιαρό .. μια πέφτει μια ξανά ανεβαίνει. Γενικά δεν είναι παιδί που θα τον ενοχλήσει πολύ ο πυρετός από μικρός. Και θα κοιμάται κανονικά και θα είναι ευδιάθετος. Χαχα γέλασα με το ποιος σας φροντίζει. :p εγώ μας φροντίζω όλους. Ο σύζυγος με το παραμικρό κρυολόγημα γκρινιάζει

Ναι, αλλά δεν γίνεται έγκυος με την κοιλιά τούρλα, άρρωστη, να περιμένουν από σένα να τους φροντίσεις! Καλά έκανες για το υπόθετο. Θα έλεγα να μην περιμένει να πάει 39. Στο 38,5 βάλτου. Μπορείς και κομπρεσούλες να βάζεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Super.mum είπε:

Κορίτσια μια άλλη ερώτηση. Μοριακά που κάναμε Χθες Τετάρτη και σήμερα μπαίνω από το πρωί στο gov για να εκδώσω θετικού αποτελέσματος κορονοϊού και μου βγάζει ότι δεν έχει δηλωθεί θετικο pcr. Τι γίνεται ; Μας είπαν εντός 24 ωρών ; Δεν ισχύει ; 

 

Πρέπει να βεβαιωθείτε ότι το διαγνωστικό τα ανέβασε στην πλατφόρμα. Επίσης, αν δεν έχεις "παντρέψει" σε ΚΕΠ τα κύρια ονόματα των παιδιών με τον ΑΜΚΑ τους, δεν θα μπορείς να εκδώσεις βεβαίωση για τα παιδιά, όταν συνέλθετε πρέπει να το κοιτάξεις.

 

Περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , HopeA είπε:

Κ συ ιδια φαση.. Εμας θ ταξιδευε το σκ οποτε υπολογιζα να μην παει τη βδομαδα που θα ελειπε, αλλα τωρα παει πιο μετα καμια βδομαδα το ταξιδι κ δεν ξερω τι να κανω ειλικρινα.

 

Περαστικά ρε κοριτσι! Ευχομαι να περασει γρηγορα κ οσο το δυνατον πιο ελαφρα.

Ευχαριστω να σε καλά φαντάσου πριν 2 εβδομαδες πάλι άρρωστοι είμασταν και τώρα αυτό 

πρίν από 2 λεπτά , Yovanna είπε:

Ναι, αλλά δεν γίνεται έγκυος με την κοιλιά τούρλα, άρρωστη, να περιμένουν από σένα να τους φροντίσεις! Καλά έκανες για το υπόθετο. Θα έλεγα να μην περιμένει να πάει 39. Στο 38,5 βάλτου. Μπορείς και κομπρεσούλες να βάζεις. 

Καλά τα λες αλλααααα....αλλά! Ναι οι κομπρέσες είναι ότι πρέπει για όταν κάθεται .. που δεν κάθεται και στιγμή :p  

πρίν από 7 λεπτά , Deena είπε:

 

Πρέπει να βεβαιωθείτε ότι το διαγνωστικό τα ανέβασε στην πλατφόρμα. Επίσης, αν δεν έχεις "παντρέψει" σε ΚΕΠ τα κύρια ονόματα των παιδιών με τον ΑΜΚΑ τους, δεν θα μπορείς να εκδώσεις βεβαίωση για τα παιδιά, όταν συνέλθετε πρέπει να το κοιτάξεις.

 

Περαστικά.

Εμείς το κάναμε σε κέντρο υγείας. Δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα. 
ευψαριστω πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Deena είπε:

Θετικό το ράπιντ? Αν ναι, ισχύει αυτό που σου έγραψα παραπάνω. Δεν μπορεί να βγει βεβαίωση θετικού διαγνωστικού ελέγχου (πιστοποιητικό νόσησης) ακόμα με ράπιντ (παρά το γεγονός ότι έχει προβλεφθεί από τη νέα ΚΥΑ), η πλατφόρμα είναι ακόμα με τα παλιά δεδομένα. Είμαι στην ίδια θέση, όταν είδα στην ΚΥΑ ότι μπορώ να βγάλω πια πιστοποιητικό νόσησης με ράπιντ, είπα να το κάνω για καλού και για κακού (φυσικά βγήκε θετικό, όπως και όλα τα σελφ που κάνω εδώ και 4 μέρες), έκανα το τεστ σε φαρμακείο και τώρα δεν μπορώ (ακόμα τουλάχιστον) να βγάλω βεβαίωση από το gov.gr, βγάζει ότι χρειάζομαι μοριακό.

 

Αν το ράπιντ του είναι αρνητικό, θα ψάξεις "Βεβαίωση αρνητικού διαγνωστικού ελέγχου".

 

Το σκέφτομαι κι αυτό και νευριάζω, πως για λίγες μέρες διαφορά πλήρωσα 60 ευρώ το μοριακό (ενώ τώρα νομίζω το κατέβασαν στα 40) και τώρα μπορείς να πάρεις το πιστοποιητικό νόσησης με απλό ράπιντ. (Να το πάρεις το πιστοποιητικό, ποιος ξέρει που μπορεί να χρειαστεί?)

 

Του είπαν πως αν είναι θετικό θα τον ενημερώσουν σε μισή ώρα, αλλιώς θα είναι αρνητικό και θα μπορεί να το βγάλει από τις 6 το απόγευμα και μετά (χθες αυτό). Άρα θεωρητικά αρνητικό.
Στη Βεβαίωση αρνητικού διαγνωστικού ελέγχου πάω αλλά γράφει δεν βρέθηκαν αποτελέσματα.

 

πρίν από 28 λεπτά , Deena είπε:

Έχεις ενημερώσει τον ΑΜΚΑ του με το κύριο όνομα?

 

Πέρα από το ληξιαρχείο μετά τη βάφτιση του, δεν θυμάμαι να έχω κάνει κάτι άλλο.

Που το δηλώνω??

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , marakiz είπε:

Πέρα από το ληξιαρχείο μετά τη βάφτιση του, δεν θυμάμαι να έχω κάνει κάτι άλλο.

Που το δηλώνω??

Πρέπει να το δηλώσεις στον ασφαλιστικο φορεα. Δηλαδη να ενημερωθεί το βιβλιάριο υγείας.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ninaki80 είπε:

Πρέπει να το δηλώσεις στον ασφαλιστικο φορεα. Δηλαδη να ενημερωθεί το βιβλιάριο υγείας.  

Μπορω να το κάνω μέσω ίντερνετ;;

Που μπορώ να το ενημερώσω; Μόνο στο ταμείο μου;

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...