Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

On 1/2/2022 at 8:13 AM, Annitamik said:

Θετική και εγώ στο μοριακό . Τα σελφ τέστ αρνητικά . Το ραπιντ έχει μεγάλο  ποσοστό αποτυχίας στην όμικρον και επίσης οι εμβολιασμενοι έχουν μικρότερο ιικό φορτίο και δεν το πιάνει το ραπιντ. Από συμπτώματα μέχρι στιγμής μόνο μια μέρα έντονος πονοκέφαλος. Εύχομαι να συνεχίσουμε έτσι όλη η οικογένεια. Τρίτη δόση είχα κάνει δύο βδομάδες πριν κολλήσω. Κορίτσια χρόνια πολλά!!!

 εύχομαι υγεία και αυτό το πράγμα με τον κορονοιο να γίνει τόσο ήπιο, να μη το καταλαβαίνουμε και να ησυχάσουμε πια

Περαστικά σου!!!

 

 

Καλή χρονιά σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αλλάξει και τις μέρες καραντίνας. 

Εγω θα τα κρατήσω μέσα γεμάτες δέκα μέρες όπως ήταν οι προηγούμενες οδηγίες κι από τους παππούδες ακόμα περισσότερο. 

 

Ερωτήσεις! Τα πιστοποιητικά νόσησης θέλουν τριάντα μέρες για να βγουν. Εμείς πως κυκλοφορούμε μέχρι τοτε;; Εγώ με το πιστοποιητικό μου. Ο μικρός 5χρ;; 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, marakiz said:

Έχουν αλλάξει και τις μέρες καραντίνας. 

Εγω θα τα κρατήσω μέσα γεμάτες δέκα μέρες όπως ήταν οι προηγούμενες οδηγίες κι από τους παππούδες ακόμα περισσότερο. 

 

Ερωτήσεις! Τα πιστοποιητικά νόσησης θέλουν τριάντα μέρες για να βγουν. Εμείς πως κυκλοφορούμε μέχρι τοτε;; Εγώ με το πιστοποιητικό μου. Ο μικρός 5χρ;; 

Ο μπαμπάς μου νόσησε, πριν περάσουν οι 30 ημέρες από τη νόσηση έληξε το πιστοποιητικό εμβολιασμού του και χρειάζονταν τεστ ραπιντ προκειμένου να κάνει οτιδήποτε .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , kotsifikos είπε:

Ο μπαμπάς μου νόσησε, πριν περάσουν οι 30 ημέρες από τη νόσηση έληξε το πιστοποιητικό εμβολιασμού του και χρειάζονταν τεστ ραπιντ προκειμένου να κάνει οτιδήποτε .

Τραγικό έτσι;;

 

Το παιδάκι σου; 

 

 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 minutes ago, marakiz said:

Τραγικό έτσι;;

 

Το παιδάκι σου; 

 

 

 

 

Πραγματικά τραγικό!!! Όταν νόσησε ο γιος μου σκέψου δεν έβγαινε καν πιστοποιητικό νόσησης για ανήλικα κάτω των 12!!! Τον Σεπτέμβριο το βγάλαμε, μέχρι τότε το έκανα τεστ!

Τώρα με το καλό θα τον εμβολιάσω και θα βρω (πιστεύω) την ησυχία μου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , marakiz είπε:

Έχουν αλλάξει και τις μέρες καραντίνας. 

Εγω θα τα κρατήσω μέσα γεμάτες δέκα μέρες όπως ήταν οι προηγούμενες οδηγίες κι από τους παππούδες ακόμα περισσότερο. 

 

Ερωτήσεις! Τα πιστοποιητικά νόσησης θέλουν τριάντα μέρες για να βγουν. Εμείς πως κυκλοφορούμε μέχρι τοτε;; Εγώ με το πιστοποιητικό μου. Ο μικρός 5χρ;; 

 

 

Δυστυχώς μέχρι να βγει το πιστοποιητικό του θα κυκλοφορεί όπως πριν, κοινώς με σελφ, εσύ με πιστοποιητικό εμβολιασμού κανονικά.

 

Εγώ δεν θα πάω για ράπιντ ή μοριακό, το αποφάσισα. Μόνος λόγος θα ήταν να πάρω το πιστοποιητικό νόσησης, αλλά αφού έχω κάνει 3 δόσεις δεν με απασχολεί. Νοσώ σίγουρα, έχω συμπτώματα και θετικό σελφ, ήδη είμαι αρκετές μέρες σε απομόνωση και θα κάτσω και αρκετές ακόμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Deena said:

 

 

Δυστυχώς μέχρι να βγει το πιστοποιητικό του θα κυκλοφορεί όπως πριν, κοινώς με σελφ, εσύ με πιστοποιητικό εμβολιασμού κανονικά.

 

Εγώ δεν θα πάω για ράπιντ ή μοριακό, το αποφάσισα. Μόνος λόγος θα ήταν να πάρω το πιστοποιητικό νόσησης, αλλά αφού έχω κάνει 3 δόσεις δεν με απασχολεί. Νοσώ σίγουρα, έχω συμπτώματα και θετικό σελφ, ήδη είμαι αρκετές μέρες σε απομόνωση και θα κάτσω και αρκετές ακόμα.

 

 

Περαστικά σου!!

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Έχουν αλλάξει και τις μέρες καραντίνας. 

Εγω θα τα κρατήσω μέσα γεμάτες δέκα μέρες όπως ήταν οι προηγούμενες οδηγίες κι από τους παππούδες ακόμα περισσότερο. 

 

Ερωτήσεις! Τα πιστοποιητικά νόσησης θέλουν τριάντα μέρες για να βγουν. Εμείς πως κυκλοφορούμε μέχρι τοτε;; Εγώ με το πιστοποιητικό μου. Ο μικρός 5χρ;; 

κανονικα με το σελφ οπως μεχρι τωρα

χρονια πολλα!καλη χρονια να εχουμε!με υγεια πανω απο ολα

περαστικα σε οσους νοσουν,ευχομαι να το περνατε ελαφρα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Deena είπε:

 

Εγώ δεν θα πάω για ράπιντ ή μοριακό, το αποφάσισα. Μόνος λόγος θα ήταν να πάρω το πιστοποιητικό νόσησης, αλλά αφού έχω κάνει 3 δόσεις δεν με απασχολεί. Νοσώ σίγουρα, έχω συμπτώματα και θετικό σελφ, ήδη είμαι αρκετές μέρες σε απομόνωση και θα κάτσω και αρκετές ακόμα.

 

E ναι, δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρείσαι σε ουρές άλλωστε. Κάτσε και ξεκουράσου (όσο είναι εφικτό).

 

Μόλις έμαθα ότι πέθανε από covid φίλος των γονιών μου (γύρω στα 70), μαιευτήρας, φανατικός αντιεμβολιαστής. Tο πάλευε μέρες στο σπίτι, αντιβιώσεις, κορτιζόνη, δεν ξέρω τι άλλο, εν τέλει όταν έφτασε νοσοκομείο δεν πρόλαβαν ούτε να τον διασωληνώσουν. Δεν είχε κάποιο υποκείμενο νόσημα. Η σύζυγος του νόσησε επίσης αλλά το ξεπέρασε. Το είχε πάρει στραβά λέει το όλο θέμα, δε πίστευε ότι είναι κάτι σοβαρό, έλεγε παντού μη φοβάστε ρε μια ιωσούλα σαν τόσες άλλες είναι, κυκλοφορούσε χωρίς καμία προστασία. Και επειδή κατά τα άλλα ήταν όντως εξαιρετικός γιατρός (τον γνωρίζουμε χρόνια και σε άλλες περιπτώσεις αποδείχτηκε ο μόνος σωστός) , έχει πείσει και πολλές εγκύους να μην εμβολιαστούν (συγγενή μου μέσα σε αυτές). Κρίμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 45 λεπτά , Deena είπε:

 

 

Δυστυχώς μέχρι να βγει το πιστοποιητικό του θα κυκλοφορεί όπως πριν, κοινώς με σελφ, εσύ με πιστοποιητικό εμβολιασμού κανονικά.

 

Εγώ δεν θα πάω για ράπιντ ή μοριακό, το αποφάσισα. Μόνος λόγος θα ήταν να πάρω το πιστοποιητικό νόσησης, αλλά αφού έχω κάνει 3 δόσεις δεν με απασχολεί. Νοσώ σίγουρα, έχω συμπτώματα και θετικό σελφ, ήδη είμαι αρκετές μέρες σε απομόνωση και θα κάτσω και αρκετές ακόμα.

 

 

Πως τα πας?ε εις και άλλα συμπτώματα?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Πως τα πας?ε εις και άλλα συμπτώματα?


Είμαι καλά, ο βήχας έχει μειωθεί πολύ, έχω κυριως μπούκωμα και μια γενική κακουχία, αλλά είμαι πλήρως λειτουργικη, δουλεύω ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Deena είπε:


Είμαι καλά, ο βήχας έχει μειωθεί πολύ, έχω κυριως μπούκωμα και μια γενική κακουχία, αλλά είμαι πλήρως λειτουργικη, δουλεύω ταυτόχρονα.

 

Προφανώς η καρδούλα πάει στο ότι είσαι πλήρως λειτουργική :)

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Deena είπε:


Είμαι καλά, ο βήχας έχει μειωθεί πολύ, έχω κυριως μπούκωμα και μια γενική κακουχία, αλλά είμαι πλήρως λειτουργικη, δουλεύω ταυτόχρονα.

Ωραια.ειχες κ βηχα?τι αγωγή πήρες γενικα?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ωραια.ειχες κ βηχα?τι αγωγή πήρες γενικα?

Είχα 2-3 μέρες αρκετό, δεν έχει φύγει τελείως, αλλά μειώνεται. Πότε-πότε με πιάνει μικρή κρίση.

 

Αγωγη δεν παιρνω, μόνο παρακεταμόλη αν έχω πονοκέφαλο….και πολύ τσάι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Deena είπε:

Είχα 2-3 μέρες αρκετό, δεν έχει φύγει τελείως, αλλά μειώνεται. Πότε-πότε με πιάνει μικρή κρίση.

 

Αγωγη δεν παιρνω, μόνο παρακεταμόλη αν έχω πονοκέφαλο….και πολύ τσάι.

Βοηθάει το τσάι? Π σύζυγος κ τα παιδιά κόλλησαν τελικα?δύσκολη η απομόνωση.

 

Link to comment
Share on other sites

Το τσάι βοηθάει στο μπούκωμα και μου μαλακώνει τον λαιμό που τον έχω γδάρει από τον βήχα. 
 

Οι υπόλοιποι είναι προς ώρας όλοι αρνητικοί.

Απομονωση μέσα στο σπίτι δεν κάνω, ούτε μάσκα φοράω….ο,τι είναι να γίνει θα γίνει.


Αυτό που με νοιάζει είναι να προλάβουν τα μικρά να κάνουν β’δόση στις 7/1.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Deena είπε:

Το τσάι βοηθάει στο μπούκωμα και μου μαλακώνει τον λαιμό που τον έχω γδάρει από τον βήχα. 
 

Οι υπόλοιποι είναι προς ώρας όλοι αρνητικοί.

Απομονωση μέσα στο σπίτι δεν κάνω, ούτε μάσκα φοράω….ο,τι είναι να γίνει θα γίνει.


Αυτό που με νοιάζει είναι να προλάβουν τα μικρά να κάνουν β’δόση στις 7/1.

Έτσι όμως δεν αυξαμο ται οι πιθανότητες να τους κολλήσεις?

Οι γιαγιάδες πως το περνάνε?τελικά προσέχετε τόσο κ κολλήσατε από τη γιαγιά.. τι να πω.κι εγώ τις φοβαμσι τις γιαγιάδες.δεν πολυκυκλοδορουν αλλά αποσυντονιζονται.

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω όμως; Απομόνωση μέσα στο σπίτι δεν νοείται, στο δικό μας τουλάχιστον.
 

Μεχρι προχθές, ήμασταν συνεχως μαζί, τρώγαμε μαζί, παίζαμε επιτραπέζια κλπ και ξαφνικά να κλειστώ σε ένα δωμάτιο και να μην βλέπω κανέναν;

 

Οι γιαγιάδες είναι μια χαρά, σχεδόν έχουν υποχωρήσει όλα τα συμπτώματα (αυτά τα λίγα που είχαν) αλλά θα κρατήσουν 10ημερη καραντίνα, όχι 5ημερη.

 

Τις γιαγιάδες τις δικές μας δεν τις θεωρώ απρόσεχτες εν προκειμενω, μάλλον άτυχες. Κάποια από τις δυο κόλλησε πιθανότατα σε κανένα σούπερ μάρκετ ή σε κανένα παιχνιδάδικο που βγήκαν για τα δώρα των εγγονιών (η μαμά μου είχε και κάτι βλάβες στο σπίτι και είχε μάστορες) και μετά μαζευτήκαμε για Χριστούγεννα και έγινε το κακό. Όπως και σε τόσους άλλους.

 

Την μια γιαγιά την εκθέτουμε έτσι κι αλλιώς εμείς σε κίνδυνο γιατί παραλαμβάνει τα παιδια από το σχολικό και τα κρατάει κάποια ώρα εδώ και μήνες, μέχρι τώρα είχαμε σταθεί τυχεροί.

 

Κατα τα άλλα κάνανε το χρέος τους με το εμβόλιο και απέδωσε τελικά, δεν μπορώ να τους καταλογίσω τίποτα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Deena said:

Τι να κάνω όμως; Απομόνωση μέσα στο σπίτι δεν νοείται, στο δικό μας τουλάχιστον.
 

Μεχρι προχθές, ήμασταν συνεχως μαζί, τρώγαμε μαζί, παίζαμε επιτραπέζια κλπ και ξαφνικά να κλειστώ σε ένα δωμάτιο και να μην βλέπω κανέναν;

 

Οι γιαγιάδες είναι μια χαρά, σχεδόν έχουν υποχωρήσει όλα τα συμπτώματα (αυτά τα λίγα που είχαν) αλλά θα κρατήσουν 10ημερη καραντίνα, όχι 5ημερη.

 

Τις γιαγιάδες τις δικές μας δεν τις θεωρώ απρόσεχτες εν προκειμενω, μάλλον άτυχες. Κάποια από τις δυο κόλλησε πιθανότατα σε κανένα σούπερ μάρκετ ή σε κανένα παιχνιδάδικο που βγήκαν για τα δώρα των εγγονιών (η μαμά μου είχε και κάτι βλάβες στο σπίτι και είχε μάστορες) και μετά μαζευτήκαμε για Χριστούγεννα και έγινε το κακό. Όπως και σε τόσους άλλους.

 

Την μια γιαγιά την εκθέτουμε έτσι κι αλλιώς εμείς σε κίνδυνο γιατί παραλαμβάνει τα παιδια από το σχολικό και τα κρατάει κάποια ώρα εδώ και μήνες, μέχρι τώρα είχαμε σταθεί τυχεροί.

 

Κατα τα άλλα κάνανε το χρέος τους με το εμβόλιο και απέδωσε τελικά, δεν μπορώ να τους καταλογίσω τίποτα.

 

 

Tην όμικρον έχετε? Εγώ μια μάσκα θα τη φορούσα όταν θα είμασταν στον ίδιο χώρο. Θα έτρωγα μόνη μου και καθάριζα με ντετολ πίσω μου. Αν έχετε την όμικρον , που υποθέτω αυτή έχετε για να αναφέρεις 5ήμερη καραντίνα, τελειώνει γρήγορα, οπότε παλεύεται . Πρώτα ,με τις 15 μέρες καραντίνα ήταν το πακέτο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Deena είπε:

Τι να κάνω όμως; Απομόνωση μέσα στο σπίτι δεν νοείται, στο δικό μας τουλάχιστον.
 

Μεχρι προχθές, ήμασταν συνεχως μαζί, τρώγαμε μαζί, παίζαμε επιτραπέζια κλπ και ξαφνικά να κλειστώ σε ένα δωμάτιο και να μην βλέπω κανέναν;

 

Οι γιαγιάδες είναι μια χαρά, σχεδόν έχουν υποχωρήσει όλα τα συμπτώματα (αυτά τα λίγα που είχαν) αλλά θα κρατήσουν 10ημερη καραντίνα, όχι 5ημερη.

 

Τις γιαγιάδες τις δικές μας δεν τις θεωρώ απρόσεχτες εν προκειμενω, μάλλον άτυχες. Κάποια από τις δυο κόλλησε πιθανότατα σε κανένα σούπερ μάρκετ ή σε κανένα παιχνιδάδικο που βγήκαν για τα δώρα των εγγονιών (η μαμά μου είχε και κάτι βλάβες στο σπίτι και είχε μάστορες) και μετά μαζευτήκαμε για Χριστούγεννα και έγινε το κακό. Όπως και σε τόσους άλλους.

 

Την μια γιαγιά την εκθέτουμε έτσι κι αλλιώς εμείς σε κίνδυνο γιατί παραλαμβάνει τα παιδια από το σχολικό και τα κρατάει κάποια ώρα εδώ και μήνες, μέχρι τώρα είχαμε σταθεί τυχεροί.

 

Κατα τα άλλα κάνανε το χρέος τους με το εμβόλιο και απέδωσε τελικά, δεν μπορώ να τους καταλογίσω τίποτα.

 

 

Πολυ   ωραια λοιπόν.εγω αθτο εννοουσα για τις γιαγιάδες.κυριως για την πεθερά μου.θε ρω ότι δεν πρέπει να μπαίνει σε μαγαζιά γιατί κινδυνεύει.ειδοκα αυτή που έχει παραπληγικό παιδί στο σπίτι.τα εμβόλια εννοείται ότι τα έχουν κάνει.εχουν εμβολιαστεί ομως με τη γ δόση σπο τον Οκτώβρη κ δεν ξερω αν έχουν κάλυψη.

πρίν από 13 λεπτά , Yovanna είπε:

Tην όμικρον έχετε? Εγώ μια μάσκα θα τη φορούσα όταν θα είμασταν στον ίδιο χώρο. Θα έτρωγα μόνη μου και καθάριζα με ντετολ πίσω μου. Αν έχετε την όμικρον , που υποθέτω αυτή έχετε για να αναφέρεις 5ήμερη καραντίνα, τελειώνει γρήγορα, οπότε παλεύεται . Πρώτα ,με τις 15 μέρες καραντίνα ήταν το πακέτο. 

Γιατί η ο έχει πεντάθυρη?

πρίν από 42 λεπτά , Deena είπε:

Τι να κάνω όμως; Απομόνωση μέσα στο σπίτι δεν νοείται, στο δικό μας τουλάχιστον.
 

Μεχρι προχθές, ήμασταν συνεχως μαζί, τρώγαμε μαζί, παίζαμε επιτραπέζια κλπ και ξαφνικά να κλειστώ σε ένα δωμάτιο και να μην βλέπω κανέναν;

 

Οι γιαγιάδες είναι μια χαρά, σχεδόν έχουν υποχωρήσει όλα τα συμπτώματα (αυτά τα λίγα που είχαν) αλλά θα κρατήσουν 10ημερη καραντίνα, όχι 5ημερη.

 

Τις γιαγιάδες τις δικές μας δεν τις θεωρώ απρόσεχτες εν προκειμενω, μάλλον άτυχες. Κάποια από τις δυο κόλλησε πιθανότατα σε κανένα σούπερ μάρκετ ή σε κανένα παιχνιδάδικο που βγήκαν για τα δώρα των εγγονιών (η μαμά μου είχε και κάτι βλάβες στο σπίτι και είχε μάστορες) και μετά μαζευτήκαμε για Χριστούγεννα και έγινε το κακό. Όπως και σε τόσους άλλους.

 

Την μια γιαγιά την εκθέτουμε έτσι κι αλλιώς εμείς σε κίνδυνο γιατί παραλαμβάνει τα παιδια από το σχολικό και τα κρατάει κάποια ώρα εδώ και μήνες, μέχρι τώρα είχαμε σταθεί τυχεροί.

 

Κατα τα άλλα κάνανε το χρέος τους με το εμβόλιο και απέδωσε τελικά, δεν μπορώ να τους καταλογίσω τίποτα.

 

 

Τις της εβδομάδας θα κα νουν μοριακο κ οι υπόλοιποι λογικά ε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Yovanna είπε:

Tην όμικρον έχετε? Εγώ μια μάσκα θα τη φορούσα όταν θα είμασταν στον ίδιο χώρο. Θα έτρωγα μόνη μου και καθάριζα με ντετολ πίσω μου. Αν έχετε την όμικρον , που υποθέτω αυτή έχετε για να αναφέρεις 5ήμερη καραντίνα, τελειώνει γρήγορα, οπότε παλεύεται . Πρώτα ,με τις 15 μέρες καραντίνα ήταν το πακέτο. 

Δεν έχουμε ιδέα για ποια μετάλλαξη πρόκειται.

 

Οι γιαγιάδες, θετικές με μοριακό, δεν έχουν λάβει καμία κλήση από οποιοδήποτε αρχή (ΕΟΔΥ, Πολιτική Προστασία κλπ) για οδηγίες, τα χαρτιά των τεστ δεν αναφέρουν τίποτα περί μετάλλαξης. Εγώ έχω μόνο θετικό σελφ, οπότε εκ των πραγμάτων δεν ξέρω.
 

Η οδηγία για 5ημερη καραντίνα είναι πλέον γενική, ανεξαρτήτως μετάλλαξης, πολλοί γιατροί διαφωνούν γιατί δεν μπορείς να ξέρεις ποια μετάλλαξη έχεις. Μεταξύ αυτών και ο δικός μας που μας είπε να μείνουμε σε 10ημερη απομόνωση, σύμφωνα με τα μέχρι πρότινος ισχύοντα.

 

Μάσκα επιχείρησα να βάλω, η μικρή έβαλε τα κλάματα, ο μεγάλος με ικέτευε να την βγάλω, ταράχτηκαν πολύ και επηρεάστηκα. Ούτε μπορώ να αρνηθώ σωματική επαφή στα παιδιά.

πρίν από 6 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

 

Τις της εβδομάδας θα κα νουν μοριακο κ οι υπόλοιποι λογικά ε?


Εχουν ήδη αρνητικό μοριακό από την προηγούμενη εβδομάδα και στο μεταξύ κάνουν και καθημερινά σελφ.


Θα κάνουν τα παιδιά ράπιντ πριν το εμβόλιο για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Deena said:

Δεν έχουμε ιδέα για ποια μετάλλαξη πρόκειται.

 

Οι γιαγιάδες, θετικές με μοριακό, δεν έχουν λάβει καμία κλήση από οποιοδήποτε αρχή (ΕΟΔΥ, Πολιτική Προστασία κλπ) για οδηγίες, τα χαρτιά των τεστ δεν αναφέρουν τίποτα περί μετάλλαξης. Εγώ έχω μόνο θετικό σελφ, οπότε εκ των πραγμάτων δεν ξέρω.
 

Η οδηγία για 5ημερη καραντίνα είναι πλέον γενική, ανεξαρτήτως μετάλλαξης, πολλοί γιατροί διαφωνούν γιατί δεν μπορείς να ξέρεις ποια μετάλλαξη έχεις. Μεταξύ αυτών και ο δικός μας που μας είπε να μείνουμε σε 10ημερη απομόνωση, σύμφωνα με τα μέχρι πρότινος ισχύοντα.

 

Μάσκα επιχείρησα να βάλω, η μικρή έβαλε τα κλάματα, ο μεγάλος με ικέτευε να την βγάλω, ταράχτηκαν πολύ και επηρεάστηκα. Ούτε μπορώ να αρνηθώ σωματική επαφή στα παιδιά.


Εχουν ήδη αρνητικό μοριακό από την προηγούμενη εβδομάδα και στο μεταξύ κάνουν και καθημερινά σελφ.


Θα κάνουν τα παιδιά ράπιντ πριν το εμβόλιο για σιγουριά.

Σήμερα μίλησε ο ξάδερφος μου με ΕΟΔΥΥ και του είπαν ότι η 5ήμερη καραντίνα ισχύει μόνο για την όμικρον! Αποκλείεται 5ήμερη στη δέλτα! Θα κολλάνε τους πάντες στο πέρασμα τους. 

Συγνώμη, τα παιδιά σου δημοτικό δεν είναι? Με μάσκα δεν είναι στο σχολείο και με μάσκα δεν βλέπουν τους πάντες 2 χρόνια τώρα? Τί εννοείς έκλαιγαν και ταράχτηκαν? Σόρυ, απλά μου κάνει τρομερή εντύπωση. Ι δικός μου που είναι 4 δεν το σχολιάζει καν αν με δει με μάσκα. Τη φορούσα μάλιστα τις μέρες που είχα πυρετό όταν έπρεπε να είμαι κοντά του. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Yovanna είπε:

Σήμερα μίλησε ο ξάδερφος μου με ΕΟΔΥΥ και του είπαν ότι η 5ήμερη καραντίνα ισχύει μόνο για την όμικρον! Αποκλείεται 5ήμερη στη δέλτα! Θα κολλάνε τους πάντες στο πέρασμα τους. 

Συγνώμη, τα παιδιά σου δημοτικό δεν είναι? Με μάσκα δεν είναι στο σχολείο και με μάσκα δεν βλέπουν τους πάντες 2 χρόνια τώρα? Τί εννοείς έκλαιγαν και ταράχτηκαν? Σόρυ, απλά μου κάνει τρομερή εντύπωση. Ι δικός μου που είναι 4 δεν το σχολιάζει καν αν με δει με μάσκα. Τη φορούσα μάλιστα τις μέρες που είχα πυρετό όταν έπρεπε να είμαι κοντά του. 

Ο ξάδερφος σου δηλαδή ξέρει ποια μετάλλαξη έχει; Το γράφει στο αποτέλεσμα;

 

Τα τεστ των γιαγιάδων δεν γράφουν τίποτα, από τον ΕΟΔΥ δεν τις έχουν καλέσει και στο site του ΕΟΔΥ οι αναρτημένες οδηγίες της 29/12/21 γράφουν τα παρακάτω:

 

Β. Γενικός πληθυσμός
Β1. Άτομα με λοίμωξη από Sars-Cov-2 – Απομόνωση:
• Παραμονή σε απομόνωση επί πέντε (5) ημέρες τουλάχιστον και αποφυγή επαφής με άλλα άτομα.
• Εάν δεν υπάρχουν συμπτώματα ή τα συμπτώματα μετά το πενθήμερο - προεξάρχοντος του πυρετού- ελαττώνονται, διακοπή απομόνωσης. Εάν ο πυρετός συνεχίζει χωρίς άλλα συμπτώματα, παράταση της απομόνωσης εντός οικίας.
• Υποχρεωτική χρήση μάσκας υψηλής αναπνευστικής προστασίας (Ν95 ή ΚΝ95 ή FFP2) ή διπλής μάσκας για τουλάχιστον άλλες πέντε (5) ημέρες.

 

Και στην εταιρεία μου τέτοιες οδηγίες βγήκαν προς όλο το προσωπικό.

 

Για τα παιδιά, που να ξέρω; Δεν είμαι στο μυαλό τους. Όντως η εικόνα με την μάσκα τους ειναι γνώριμη, όχι στο σπίτι τους βεβαια.
 

Υποθέτω ότι ο συνδυασμός της ανακοίνωσης η ότι η μαμά έχει COVID και της εικόνας μου με μάσκα 5’ αργοτερα όταν πήγα να τα βοηθήσω στη διάβασμα, κάποιο κλικ έκανε στο μυαλό τους και τα τάραξε. Φυσικά αν επέμενα θα το δεχονταν, αλλά καλώς ή κακώς δεν επέμεινα.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Deena said:

Ο ξάδερφος σου δηλαδή ξέρει ποια μετάλλαξη έχει; Το γράφει στο αποτέλεσμα;

Όχι, δεν ξέρει προς το παρόν. Του είπαν όμως ότι ο χρόνος καραντίνας διαφέρει ανάλογα τη μετάλλαξη. 5 μέρες για την όμικρον 10 για τη δέλτα. Με αρνητικό τεστ, βγαίνει από καραντίνα πριν το 10ήμερο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...