Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , Yovanna είπε:

Όχι, δεν ξέρει προς το παρόν. Του είπαν όμως ότι ο χρόνος καραντίνας διαφέρει ανάλογα τη μετάλλαξη. 5 μέρες για την όμικρον 10 για τη δέλτα. Με αρνητικό τεστ, βγαίνει από καραντίνα πριν το 10ήμερο.

Εντάξει, αυτος ο ΕΟΔΥ είναι για κλοτσιές τελικά!

 

Άλλα λέει στον κόσμο, άλλα γράφει επίσημα, άλλα λέει στις εταιρείες ώστε να φτιαξουν τις διαδικασίες τους για τις απουσιες του προσωπικου.

 

 Ήδη μέρες άδειας λόγω κοβιντ δικαιολογούνται βάσει τεστ μόνο 5.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 37 λεπτά , Yovanna είπε:

Όχι, δεν ξέρει προς το παρόν. Του είπαν όμως ότι ο χρόνος καραντίνας διαφέρει ανάλογα τη μετάλλαξη. 5 μέρες για την όμικρον 10 για τη δέλτα. Με αρνητικό τεστ, βγαίνει από καραντίνα πριν το 10ήμερο.

Κ πως θα μάθει δηλ ποια μετάλλαξη έχει?και πότε.στα μικροβιολογοκα δεν ξέρουν να τους πουν?

Link to comment
Share on other sites

Οι επίσημες οδηγίες πλεον είναι 5 μέρες στα κρούσματα απομόνωση κ μετά κυκλοφορούν με διπλή η ενισχυμένη μάσκα εφόσον δεν έχουν πυρετό ή συνεχίζονται τα κρούσμα. Στενές επαφές των κρουσματων μπαίνουν καραντίνα εμβολιασμενοι κ μη και την πέμπτη μέρα κανουν τεστ .   Κι εμείς επιλέξαμε να μείνουμε παραπάνω μέρες για να μην κολλήσουμε άλλους. 

Καταλαβαίνετε για τι διασπορά μιλάμε, λίγο ασυνείδητος να είναι κάποιος. Το μοριακό τεστ από το μικροβιολογικο δεν αναφέρει για ποια μετάλλαξη πρόκειται. 

Εμένα με πήραν τηλέφωνο όταν ήταν πρώτα κρούσμα ο μεγάλος μου. Για μένα κ τον μικρό δεν πήραν ποτέ. Αλλά και να πάρουν, όπως φαίνεται δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Με τόσες χιλιάδες κρούσματα νομίζω ότι τα τηλεφωνήματα από τον ΕΟΔΥ δεν παίζουν πια…

πρίν από 9 λεπτά , marakiz είπε:

Στενές επαφές των κρουσματων μπαίνουν καραντίνα εμβολιασμενοι κ μη και την πέμπτη μέρα κανουν τεστ .  


Εμβολιασμενοι με αναμνηστική δόση δεν μπαίνουν καραντίνα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Deena είπε:

Με τόσες χιλιάδες κρούσματα νομίζω ότι τα τηλεφωνήματα από τον ΕΟΔΥ δεν παίζουν πια…


Εμβολιασμενοι με αναμνηστική δόση ή με δεύτερη δόση χωρίς να έχει παρέλθει το εξάμηνο (και σε περίπτωση μονοδοσικου αν δεν έχει περάσει δίμηνο) δεν μπαίνουν καραντίνα.

Αχ ναι αυτοί που έχουν κάνει κ την αναμνηστικη δόση δεν μπαίνουν. Οι αλλοι όμως μπαίνουν, εγώ πχ που δεν έχω προλάβει την τρίτη.

 

Β. Γενικός πληθυσμός
Β1. Άτομα με λοίμωξη από Sars-Cov-2 – Απομόνωση:
• Παραμονή σε απομόνωση επί πέντε (5) ημέρες τουλάχιστον και αποφυγή επαφής με άλλα άτομα.
• Εάν δεν υπάρχουν συμπτώματα ή τα συμπτώματα μετά το πενθήμερο -προεξάρχοντος του πυρετού- ελαττώνονται, διακοπή απομόνωσης. Εάν ο πυρετός συνεχίζει χωρίς άλλα συμπτώματα, παράταση της απομόνωσης εντός οικίας.
• Υποχρεωτική χρήση μάσκας υψηλής αναπνευστικής προστασίας (Ν95 ή ΚΝ95 ή FFP2) ή διπλής μάσκας για τουλάχιστον άλλες πέντε (5) ημέρες.
Β2. Άτομα που ήρθαν σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα – Καραντίνα:
2
Επιτροπής Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας του Υπουργείου Υγείας
Β2α. Για άτομα εμβολιασμένο και με ενισχυτική δόση: Χρήση μάσκας υψηλής αναπνευστικής προστασίας (Ν95 ή ΚΝ95 ή FFP2) ή διπλής μάσκας για δέκα (10) ημέρες και διενέργεια εργαστηριακού ελέγχου (PCR ή Rapid Antigen Test) την 5η ημέρα από την έκθεση.
Β2β. Για άτομα εμβολιασμένα με 2 δόσεις ή 1 δόση για το εμβόλιο J&J ή ανεμβολίαστους:
• Παραμονή στο σπίτι για πέντε (5) ημέρες και αποφυγή επαφής με άλλα άτομα.
• Την 5η ημέρα διενέργεια εργαστηριακού ελέγχου (PCR ή Rapid Antigen Test).
• Μετά την 5η ημέρα, χρήση μάσκας υψηλής αναπνευστικής προστασίας (Ν95 ή ΚΝ95 ή FFP2) ή διπλής μάσκας για τουλάχιστον άλλες πέντε (5) ημέρες.
• Για πληθυσμιακές ομάδες των οποίων η εργασία συνδέεται άρρηκτα με την λειτουργία του κράτους και τις υποδομές ζωτικής σημασίας, τα μέλη την Επιτροπής θα εξετάσουν τυχόν διαφοροποιημένες οδηγίες κατόπιν εισηγήσεων και των αρμόδιων Υπουργείων.
Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων ή θετικού εργαστηριακού ελέγχου, τα άτομα της κατηγορίας Β2 (Καραντίνα) μεταπίπτουν στην κατηγορία Β1 (Απομόνωση) και εφαρμόζουν τις αντίστοιχες οδηγίες.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Αχ ναι αυτοί που έχουν κάνει κ την αναμνηστικη δόση δεν μπαίνουν. Οι αλλοι όμως μπαίνουν, εγώ πχ που δεν έχω προλάβει την τρίτη.

 

Β. Γενικός πληθυσμός
Β1. Άτομα με λοίμωξη από Sars-Cov-2 – Απομόνωση:
• Παραμονή σε απομόνωση επί πέντε (5) ημέρες τουλάχιστον και αποφυγή επαφής με άλλα άτομα.
• Εάν δεν υπάρχουν συμπτώματα ή τα συμπτώματα μετά το πενθήμερο -προεξάρχοντος του πυρετού- ελαττώνονται, διακοπή απομόνωσης. Εάν ο πυρετός συνεχίζει χωρίς άλλα συμπτώματα, παράταση της απομόνωσης εντός οικίας.
• Υποχρεωτική χρήση μάσκας υψηλής αναπνευστικής προστασίας (Ν95 ή ΚΝ95 ή FFP2) ή διπλής μάσκας για τουλάχιστον άλλες πέντε (5) ημέρες.
Β2. Άτομα που ήρθαν σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα – Καραντίνα:
2
Επιτροπής Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας του Υπουργείου Υγείας
Β2α. Για άτομα εμβολιασμένο και με ενισχυτική δόση: Χρήση μάσκας υψηλής αναπνευστικής προστασίας (Ν95 ή ΚΝ95 ή FFP2) ή διπλής μάσκας για δέκα (10) ημέρες και διενέργεια εργαστηριακού ελέγχου (PCR ή Rapid Antigen Test) την 5η ημέρα από την έκθεση.
Β2β. Για άτομα εμβολιασμένα με 2 δόσεις ή 1 δόση για το εμβόλιο J&J ή ανεμβολίαστους:
• Παραμονή στο σπίτι για πέντε (5) ημέρες και αποφυγή επαφής με άλλα άτομα.
• Την 5η ημέρα διενέργεια εργαστηριακού ελέγχου (PCR ή Rapid Antigen Test).
• Μετά την 5η ημέρα, χρήση μάσκας υψηλής αναπνευστικής προστασίας (Ν95 ή ΚΝ95 ή FFP2) ή διπλής μάσκας για τουλάχιστον άλλες πέντε (5) ημέρες.
• Για πληθυσμιακές ομάδες των οποίων η εργασία συνδέεται άρρηκτα με την λειτουργία του κράτους και τις υποδομές ζωτικής σημασίας, τα μέλη την Επιτροπής θα εξετάσουν τυχόν διαφοροποιημένες οδηγίες κατόπιν εισηγήσεων και των αρμόδιων Υπουργείων.
Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων ή θετικού εργαστηριακού ελέγχου, τα άτομα της κατηγορίας Β2 (Καραντίνα) μεταπίπτουν στην κατηγορία Β1 (Απομόνωση) και εφαρμόζουν τις αντίστοιχες οδηγίες.

Μόλις είδαμε το don't look up.τετοθα κατάσταση μου θυμίζουν οι οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , kotsifikos είπε:

καλό ήταν?? θέλω και εγώ να το δω.

Κι εγώ το έχω στη λίστα κ περιμένω να το δω με τον σύζυγο, δηλαδή κ πάλι μόνη θα το δω αφού στάνταρ θα τον πάρει ο ύπνος! :P

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου έλεγε η υπάλληλος μας που επέστρεψε μετά από 2 βδομάδες που της είχαμε δώσει άδεια γιατί νοσούσαν η κόρη και ο άντρας της (εκείνη δεν κόλλησε ) ότι η οδηγία από το λοιμωξιολογικό του Αττικού ήταν μέχρι και τα ρούχα τους να πλένουν ξεχωριστά στο πλυντήριο! Τόνους ντετολ στις επιφάνειες, καλό αερισμό δωματίων όλοι μάσκες ΚΝ95 ή διπλή απλή και φυσικά όσο γίνεται απομόνωση! από το ΕΟΔΥΥ ούτε απάντησαν, ούτε τους πήραν ποτέ μας είπε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Να ρωτήσω κάτι τις μητέρες των 4χρονων; Έχω πάει σε 4 φαρμακεία για τα self test Ιανουαρίου και μου λένε ότι η πλατφόρμα άνοιξε μονο για τα παιδιά 5 ετών και άνω. Τι γίνεται με τα δικά μας τώρα που ανοίγει το σχολείο; Από την τσέπη μας θα πληρώσουμε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Anna3011 είπε:

Καλημέρα! Να ρωτήσω κάτι τις μητέρες των 4χρονων; Έχω πάει σε 4 φαρμακεία για τα self test Ιανουαρίου και μου λένε ότι η πλατφόρμα άνοιξε μονο για τα παιδιά 5 ετών και άνω. Τι γίνεται με τα δικά μας τώρα που ανοίγει το σχολείο; Από την τσέπη μας θα πληρώσουμε;

Δεν νομίζω. λογικά απλά δεν ΄έχει ανοίξει η πλατφόρμα για τα σελφ του σχολείου. 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Anna3011 said:

Καλημέρα! Να ρωτήσω κάτι τις μητέρες των 4χρονων; Έχω πάει σε 4 φαρμακεία για τα self test Ιανουαρίου και μου λένε ότι η πλατφόρμα άνοιξε μονο για τα παιδιά 5 ετών και άνω. Τι γίνεται με τα δικά μας τώρα που ανοίγει το σχολείο; Από την τσέπη μας θα πληρώσουμε;

Και μένα το ίδιο μου λένε. Εμένα, επειδή θα πάει αύριο, αγόρασα  και βλέπουμε.. Ούτως ή άλλως εγώ κάνω ακόμη κάθε μέρα επειδή βήχω ακόμα. Οπότε τα έχουμε "σκάσει".

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Τώρα μου έλεγε η υπάλληλος μας που επέστρεψε μετά από 2 βδομάδες που της είχαμε δώσει άδεια γιατί νοσούσαν η κόρη και ο άντρας της (εκείνη δεν κόλλησε ) ότι η οδηγία από το λοιμωξιολογικό του Αττικού ήταν μέχρι και τα ρούχα τους να πλένουν ξεχωριστά στο πλυντήριο! Τόνους ντετολ στις επιφάνειες, καλό αερισμό δωματίων όλοι μάσκες ΚΝ95 ή διπλή απλή και φυσικά όσο γίνεται απομόνωση! από το ΕΟΔΥΥ ούτε απάντησαν, ούτε τους πήραν ποτέ μας είπε!

Λογικές οδηγίες.εννοω ότι δεν υπάρχει άλλη λυση

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Και μένα το ίδιο μου λένε. Εμένα, επειδή θα πάει αύριο, αγόρασα  και βλέπουμε.. Ούτως ή άλλως εγώ κάνω ακόμη κάθε μέρα επειδή βήχω ακόμα. Οπότε τα έχουμε "σκάσει".

Ακόμα βήχεις ε; Πωπω ρε παιδί μου...

Και εδώ τα ίδια, έχω κάνει τα άπειρα σελφ γιατί μια βδομάδα είχα δέκατα. Σουρωτήρι το ρουθούνι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Anna3011 είπε:

Ακόμα βήχεις ε; Πωπω ρε παιδί μου...

Και εδώ τα ίδια, έχω κάνει τα άπειρα σελφ γιατί μια βδομάδα είχα δέκατα. Σουρωτήρι το ρουθούνι...

Εγώ αναγκάστηκα κ πήρα κορτιζονη.δεν την πάλευα.μερες αυπνη

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Βήχα και εσύ; Τι γίνεται ρε παιδιά...

Ναι.απο πριν τα Χριστούγεννα.

 

Ξεπέρασαν τα 50 χιλιάδες σήμερα. Ο κόσμος είναι χύμα σαν να μην τρέχει τίποτα κ ανοιγουν τα σχολεία!

Επίσης στην Ελλάδα ο ρυθμος μετάδοσης ειναι πολύ πιο γρήγορος .δεν ξέρω γιατι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την πενθήμερη καραντίνα λίγο με τρελαίνει εμένα!!

Εδώ ο κόσμος κυκλοφορεί χωρίς μάσκα, γονείς στέλνουν τα παιδιά σχολείο χωρίς τεστ, συνοστίζονται σε κλειστό χώρο, κυκλοφορούν με ψεύτικα τεστ, δεν εμβολιάζονται και κάνουν επίσημα τη κραντίνα 5 ημέρες αντί 10 αφήνοντας το ουσιαστικά στην κρίση και τη συνείδηση του καθένα!! Είναι δυνατόν ρε παιδιά αυτό?? 9 στους 10 με συμπτώματα προκειμένου να μη μείνει καραντίνα θα πει πως δεν έχει συμπτώματα!Μάλλον πήραν απόφαση πως τελικά το ιδανικό είναι να κολλήσουμε όλοι και όποιος τη βγάλει καθαρή.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, kotsifikos said:

Μάλλον πήραν απόφαση πως τελικά το ιδανικό είναι να κολλήσουμε όλοι και όποιος τη βγάλει καθαρή.

Εγώ αυτό καταλαβαίνω πια. Βέβαια εγώ αντίθετα, βλέπω τον κόσμο φοβισμένο. Και στην εταιρία, ενώ ήταν όλοι χαλαροί με τις μάσκες στο πηγούνι, πλέον ούτε μύτη δεν βλέπω έξω , και όλοι με το αντισηπτικό στο χέρι. Έχουν καταλάβει ότι αν κάτι πάει στραβά και χρειαστεί να νοσηλευτούν, "την πάτησαν". Γιατί δεν κυκλοφορεί μόνο η όμικρον που είναι πιο ήπια. Η δέλτα κάνει πάρτυ ακόμη. Αν είχα επιλογή, δεν θα έστελνα σχολείο το παιδί. Δεν μπορώ όμως να ζητήσω από τις γιαγιάδες να τον κρατάνε άνω τα σχολεία είναι ανοιχτά..

1 hour ago, μαγιοπουλας said:

Επίσης στην Ελλάδα ο ρυθμος μετάδοσης ειναι πολύ πιο γρήγορος .δεν ξέρω γιατι...

Ίσως είμαστε πιο εκδηλωτικοί, ίσως είμαστε της παρέας και της οικογένειας και επιμένουμε ακόμη και τώρα να μαζευόμαστε. Η αδερφή μου πχ που είναι πολύ φοβιτσιάρα και προσεχτική και μας πρήζει όλους, μας κάλεσε το Σάββατο μαζί με άλλες 2 οικογένειες φίλων του ανιψιού μου να φάμε και να παίξουν τα παιδιά γιατί λέει όταν ανοίξουν τα σχολεία θα είμαστε συνέχεια άρρωστοι και της είπα ότι εμείς δεν παίζει να πάμε. Δεν ξέρω πώς της ήρθε. Προσωπικά δεν θα πάω γυρεύοντας να νοσήσω στο πικ του κύματος. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ναι.απο πριν τα Χριστούγεννα.

 

Ξεπέρασαν τα 50 χιλιάδες σήμερα. Ο κόσμος είναι χύμα σαν να μην τρέχει τίποτα κ ανοιγουν τα σχολεία!

Επίσης στην Ελλάδα ο ρυθμος μετάδοσης ειναι πολύ πιο γρήγορος .δεν ξέρω γιατι...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , kotsifikos είπε:

Αυτό με την πενθήμερη καραντίνα λίγο με τρελαίνει εμένα!!

Εδώ ο κόσμος κυκλοφορεί χωρίς μάσκα, γονείς στέλνουν τα παιδιά σχολείο χωρίς τεστ, συνοστίζονται σε κλειστό χώρο, κυκλοφορούν με ψεύτικα τεστ, δεν εμβολιάζονται και κάνουν επίσημα τη κραντίνα 5 ημέρες αντί 10 αφήνοντας το ουσιαστικά στην κρίση και τη συνείδηση του καθένα!! Είναι δυνατόν ρε παιδιά αυτό?? 9 στους 10 με συμπτώματα προκειμένου να μη μείνει καραντίνα θα πει πως δεν έχει συμπτώματα!Μάλλον πήραν απόφαση πως τελικά το ιδανικό είναι να κολλήσουμε όλοι και όποιος τη βγάλει καθαρή.

Εννοείς ότι αν μείνει παραπάνω θα του φορτώσουν εργατοώρες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι χύμα. Απλά προσπαθούν όλοι να ζουν όσο το δυνατόν πιο κανονικά μετά από δύο χρόνια πανδημίας. Δεν θα ήταν φυσιολογικό δύο χρόνια να είμαστε σε κατάσταση ανάγκης, να φοβόμαστε και να ζούμε με περιορισμούς. Υπάρχουν άτομα που ζούνε έτσι αλλά νομίζω ότι, εκτός από αυτούς που είναι θέμα επιβίωσης γιατί έχουν θέμα υγείας, είναι άτομα που έχουν φοβίες ψυχιατρικής φύσεως. Αλλιώς ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος να προσαρμόζεται.

Έχουμε μεγαλύτερους ρυθμούς? Δεν το είχα προσέξει. Νόμιζα ότι είναι νορμάλ λόγω Ο.

πρίν από 59 λεπτά , kotsifikos είπε:

Αυτό με την πενθήμερη καραντίνα λίγο με τρελαίνει εμένα!!

Εδώ ο κόσμος κυκλοφορεί χωρίς μάσκα, γονείς στέλνουν τα παιδιά σχολείο χωρίς τεστ, συνοστίζονται σε κλειστό χώρο, κυκλοφορούν με ψεύτικα τεστ, δεν εμβολιάζονται και κάνουν επίσημα τη κραντίνα 5 ημέρες αντί 10 αφήνοντας το ουσιαστικά στην κρίση και τη συνείδηση του καθένα!! Είναι δυνατόν ρε παιδιά αυτό?? 9 στους 10 με συμπτώματα προκειμένου να μη μείνει καραντίνα θα πει πως δεν έχει συμπτώματα!Μάλλον πήραν απόφαση πως τελικά το ιδανικό είναι να κολλήσουμε όλοι και όποιος τη βγάλει καθαρή.

Νομίζω ότι είναι λίγο πολύ αποφασισμένο αυτό. Να αφήσουν την Ο δηλαδή να κυκλοφορήσει αλλά τόσο όσο... Να μην καταρρεύσει και τελείως το σύστημα. Ακούγεται άλλωστε από πολλούς επιστήμονες ότι είναι η ευκαιρία για ανοσία σε συνδυασμό με τα εμβόλια. Στην Αγγλία πχ που είναι στο πικ της Ο δεν έχει κλείσει τίποτα. Τα σχολεία αποφασίστηκε να ανοίξουν με μάσκες στη δευτεροβάθμια μόνο (νομίζω ούτε καν υποχρεωτικές, μόνο σύσταση). Στο Ισραήλ μιλάνε πια για ανοσία μέσω νόσησης ως νέο πλάνο. Λογικό μου φαίνεται από τη στιγμή που υπάρχουν εμβόλια και που η Ο είναι πολύ πιο ήπια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Mary1976 είπε:

Δεν νομίζω ότι είναι χύμα. Απλά προσπαθούν όλοι να ζουν όσο το δυνατόν πιο κανονικά μετά από δύο χρόνια πανδημίας. Δεν θα ήταν φυσιολογικό δύο χρόνια να είμαστε σε κατάσταση ανάγκης, να φοβόμαστε και να ζούμε με περιορισμούς. Υπάρχουν άτομα που ζούνε έτσι αλλά νομίζω ότι, εκτός από αυτούς που είναι θέμα επιβίωσης γιατί έχουν θέμα υγείας, είναι άτομα που έχουν φοβίες ψυχιατρικής φύσεως. Αλλιώς ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος να προσαρμόζεται.

Έχουμε μεγαλύτερους ρυθμούς? Δεν το είχα προσέξει. Νόμιζα ότι είναι νορμάλ λόγω Ο.

Νομίζω ότι είναι λίγο πολύ αποφασισμένο αυτό. Να αφήσουν την Ο δηλαδή να κυκλοφορήσει αλλά τόσο όσο... Να μην καταρρεύσει και τελείως το σύστημα. Ακούγεται άλλωστε από πολλούς επιστήμονες ότι είναι η ευκαιρία για ανοσία σε συνδυασμό με τα εμβόλια. Στην Αγγλία πχ που είναι στο πικ της Ο δεν έχει κλείσει τίποτα. Τα σχολεία αποφασίστηκε να ανοίξουν με μάσκες στη δευτεροβάθμια μόνο (νομίζω ούτε καν υποχρεωτικές, μόνο σύσταση). Στο Ισραήλ μιλάνε πια για ανοσία μέσω νόσησης ως νέο πλάνο. Λογικό μου φαίνεται από τη στιγμή που υπάρχουν εμβόλια και που η Ο είναι πολύ πιο ήπια.

Nαι έχουμε μεγάλους ρυθμούς. Όταν γίνεται τέτοιος χαμός θεωρώ ότι οι ρυθμοί οθονών μας να πέσουν γιατί θα επιβαρύνει θουν τα παντα

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Mary1976 said:

Νομίζω ότι είναι λίγο πολύ αποφασισμένο αυτό. Να αφήσουν την Ο δηλαδή να κυκλοφορήσει αλλά τόσο όσο... Να μην καταρρεύσει και τελείως το σύστημα. Ακούγεται άλλωστε από πολλούς επιστήμονες ότι είναι η ευκαιρία για ανοσία σε συνδυασμό με τα εμβόλια. Στην Αγγλία πχ που είναι στο πικ της Ο δεν έχει κλείσει τίποτα. Τα σχολεία αποφασίστηκε να ανοίξουν με μάσκες στη δευτεροβάθμια μόνο (νομίζω ούτε καν υποχρεωτικές, μόνο σύσταση). Στο Ισραήλ μιλάνε πια για ανοσία μέσω νόσησης ως νέο πλάνο. Λογικό μου φαίνεται από τη στιγμή που υπάρχουν εμβόλια και που η Ο είναι πολύ πιο ήπια.

Nαι, αλλά εδώ έχουμε πολλούς ανεμβολίαστους και μάλιστα άνω των 60, οι οποίοι θα κατακλύσουν τα νοσοκομεία και σύστημα υγείας δεν υπάρχει. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...