Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , kotsifikos είπε:

έμαθα πως ισχύει αυτό!

Γίνεται δηλ?ποιος στο είπε?

1 hour ago, marakiz είπε:

Εμ δεν θα έπρεπε;; Ποιος ξέρει πού μπορεί να μας χρειαστεί;;  Σήμερα πάντως σκαναρα το πιστοποιητικό εμβολιασμού μου και περνάει κανονικότητα.

 

Επίσης να ρωτήσω κάτι, για το πιστοποιητικό νοσησης των παιδιών, εκεί που λέει έγγραφο ταυτοποίησης εφόσον δεν έχουν ταυτότητα/διαβατήριο πατάω άλλο;; Προφανώς ε.

Είναι δυτικα προάστια, αν σε ενδιαφέρει να σου στείλω πμ.

Ευχαριστώ πολύ.μαζευω κάποια ονόματα σχολείων να τα φέρω ως παράδειγμα στο δικό μας.θα τους ζητήσω να πα ε πέρα από το νόμο κ να βοηθήσουν να πάνε τα παιδιά την επόμενη εβδομάδα σχολειο με ασφάλεια κάνοντας τεστ το σκ.σλοπςυω να τους πω ότι δεν πηγαίνω το παιδί σχολειο κ λογω κατάστασης αλλά κ γιατί πηγαίνει στην τάξη παιδάκι με θετικό γονέα, χωρίς να δώσω ονομα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Πριν λιγο ήρθε έγγραφο σε φιλη  από το σχολείο όπου αναφέρει ότι το παιδιβτου οποίου ο γονέας νοσεί πρέπει να κατσει τουλαχιστον 6 μέρες στο σπίτι κ οτι το παιδι πρέπει να υποβληθεί σε μοριακο την έκτη μέρα για να επιστρέψει.ηρθε κ σε εσάς τέτοιο έγγραφο από τα ιδιωτικά σχολεία?ένας δεν μας έχουν στείλει κάτι προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πριν λιγο ήρθε έγγραφο σε φιλη  από το σχολείο όπου αναφέρει ότι το παιδιβτου οποίου ο γονέας νοσεί πρέπει να κατσει τουλαχιστον 6 μέρες στο σπίτι κ οτι το παιδι πρέπει να υποβληθεί σε μοριακο την έκτη μέρα για να επιστρέψει.ηρθε κ σε εσάς τέτοιο έγγραφο από τα ιδιωτικά σχολεία?ένας δεν μας έχουν στείλει κάτι προς το παρόν.

 

Όχι, εμάς μας έχει σταλεί το πρωτόκολλο που ισχύει για όλα τα σχολεία.

 

Αν συγκατοικεί μαθητης με κρούσμα και είναι ανεμβολιαστος, επιστρέφει την έκτη μέρα εφόσον δεν έχει συμπτώματα, με αρνητικό σελφ και με μάσκα αυξημένης προστασίας. Αν είναι εμβολιασμενος και δεν έχει συμπτώματα, πάει σχολείο κανονικά και κάνει τα προβλεπόμενα σελφ.

 

Προσωπικα το θεωρώ απαράδεκτο να ζητούν αναγκαστικά μοριακό, εκτός αν το σχολείο αναλαμβάνει το κόστος. Καλως ή κακως υπάρχει ένα πρωτόκολλο για ολους. 
 

Το ότι πάμε τα παιδιά μας σε ιδιωτικο σχολείο, δεν σημαίνει ότι πρέπει να ισχύουν άλλοι κανόνες (προς το ακριβότερο) για εμάς.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Deena είπε:

 

Όχι, εμάς μας έχει σταλεί το πρωτόκολλο που ισχύει για όλα τα σχολεία.

 

Αν συγκατοικεί μαθητης με κρούσμα και είναι ανεμβολιαστος, επιστρέφει την έκτη μέρα εφόσον δεν έχει συμπτώματα, με αρνητικό σελφ και με μάσκα αυξημένης προστασίας. Αν είναι εμβολιασμενος και δεν έχει συμπτώματα, πάει σχολείο κανονικά και κάνει τα προβλεπόμενα σελφ.

 

Προσωπικα το θεωρώ απαράδεκτο να ζητούν αναγκαστικά μοριακό, εκτός αν το σχολείο αναλαμβάνει το κόστος. Καλως ή κακως υπάρχει ένα πρωτόκολλο για ολους. 
 

Το ότι πάμε τα παιδιά μας σε ιδιωτικο σχολείο, δεν σημαίνει ότι πρέπει να ισχύουν άλλοι κανόνες (προς το ακριβότερο) για εμάς.

 

Η marakiz ανέφερε το μοριακό.ενα rapid ομως όλοι μπορούν να το κάνουν.

πρίν από 3 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Η marakiz ανέφερε το μοριακό.ενα rapid ομως όλοι μπορούν να το κάνουν.

Εννοω μοριακο προληπτικά.για παιδί ομως που νοσειμελος της οικογένειας θεωρώ πολύ σωστό τον μοριακο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι το μοριακό είναι πιο ασφαλές και σίγουρο και οπωσδήποτε πολλές οικογένειες θα το κάνουν έτσι κι αλλιώς από μόνες τους.

 

Το ραπιντ έχω πια πειστεί ότι είναι το ίδιο με αυτά που κάνουμε σπίτι, απλά είναι θέμα εμπιστοσύνης αν ο γονιός όντως θα το κάνει.

 

Ωστόσο, δεν είναι δυνατόν να υποχρεώνονται οι οικογένειες να στέλνουν τα παιδιά σχολείο με μοριακό, αφενος για λογους οικονομικους, αφετέρου με την δυσκολία που υπάρχει να βρεις ραντεβού και να πάρεις εγκαίρως αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Deena είπε:

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι το μοριακό είναι πιο ασφαλές και σίγουρο και οπωσδήποτε πολλές οικογένειες θα το κάνουν έτσι κι αλλιώς από μόνες τους.

 

Το ραπιντ έχω πια πειστεί ότι είναι το ίδιο με αυτά που κάνουμε σπίτι, απλά είναι θέμα εμπιστοσύνης αν ο γονιός όντως θα το κάνει.

 

Ωστόσο, δεν είναι δυνατόν να υποχρεώνονται οι οικογένειες να στέλνουν τα παιδιά σχολείο με μοριακό, αφενος για λογους οικονομικους, αφετέρου με την δυσκολία που υπάρχει να βρεις ραντεβού και να πάρεις εγκαίρως αποτέλεσμα.

Ακόμη κι αν νοσεί ο γονιός?

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτόκολλο ισχύει για όλους. Άντε το rapid, ok, αλλά μοριακό δεν μπορεί να απαιτηθεί από μαθητή αν δεν απαιτείται από το δημόσιο σχολείο και το κράτος. Το γεγονός ότι το σχολείο είναι ιδιωτικό δε βλέπω πώς μπορεί να δικαιολογήσει κάτι τέτοιο, πόσο μάλλον αν δεν καλύπτει το κόστος το σχολείο.

πρίν από 11 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ακόμη κι αν νοσεί ο γονιός?

Φαντάζεσαι να ζητούνταν αυτό από όλους τους μαθητές των δημοσίων σχολείων που έχουν θετικό κρούσμα στην οικογένεια; Γιατί να γίνει στο ιδιωτικό κάτι τέτοιο; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , love kids είπε:

Το πρωτόκολλο ισχύει για όλους. Άντε το rapid, ok, αλλά μοριακό δεν μπορεί να απαιτηθεί από μαθητή αν δεν απαιτείται από το δημόσιο σχολείο και το κράτος. Το γεγονός ότι το σχολείο είναι ιδιωτικό δε βλέπω πώς μπορεί να δικαιολογήσει κάτι τέτοιο, πόσο μάλλον αν δεν καλύπτει το κόστος το σχολείο.

Το

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Το

Δεν θα έπρεπε να καλύπτουν τουλάχιστον ραπιντ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Το

Δεν θα έπρεπε να καλύπτουν τουλάχιστον ραπιντ?

Εννοείς το σχολείο να το καλύπτει ή το κράτος; Το κόστος του rapid είναι μικρό σχετικά αν και αν χρειάζεται συχνά, δεν είναι αμελητέο. Αλλά το μοριακό, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να απαιτηθεί από το σχολείο. Αν γινόταν, προσωπικά δε θα το έκανα. Το σωστό θα ήταν να καλύπτονται αυτά από το κράτος π.χ. με συνταγογράφηση ή σε κρατικές δομές αλλά να μπορείς να εξυπηρετηθείς άμεσα και με ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , love kids είπε:

Εννοείς το σχολείο να το καλύπτει ή το κράτος; Το κόστος του rapid είναι μικρό σχετικά αν και αν χρειάζεται συχνά, δεν είναι αμελητέο. Αλλά το μοριακό, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να απαιτηθεί από το σχολείο. Αν γινόταν, προσωπικά δε θα το έκανα. Το σωστό θα ήταν να καλύπτονται αυτά από το κράτος π.χ. με συνταγογράφηση ή σε κρατικές δομές αλλά να μπορείς να εξυπηρετηθείς άμεσα και με ασφάλεια.

Από το κράτος εννοώ.κ τώρα που το σκέφτομαι ίσως κ να γίνεται αν πεις ότι έχεις συμπτώματα.τελος πάντων θα πρέπει ο καθένας μας να αναλάβει κ την ευθύνη κ να μην στείλει στις πέντε μέρες το παιδί του σχολειο

πρίν από 6 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Από το κράτος εννοώ.κ τώρα που το σκέφτομαι ίσως κ να γίνεται αν πεις ότι έχεις συμπτώματα.τελος πάντων θα πρέπει ο καθένας μας να αναλάβει κ την ευθύνη κ να μην στείλει στις πέντε μέρες το παιδί του σχολειο

Εσύ love kids έχεις λάβει ενημέρωση από το σχολείο σε περίπτωση κρουσματος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Από το κράτος εννοώ.κ τώρα που το σκέφτομαι ίσως κ να γίνεται αν πεις ότι έχεις συμπτώματα.τελος πάντων θα πρέπει ο καθένας μας να αναλάβει κ την ευθύνη κ να μην στείλει στις πέντε μέρες το παιδί του σχολειο

Εννοείται ότι είναι θέμα ατομικής ευθύνης και αδιανόητο να στείλεις ανεμβολίαστο παιδί στο σχολείο ενώ νοσεί άτομο της οικογένειας. Τι σκέφτεσαι να κάνεις; Θα ειδοποιήσεις το σχολείο;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα η 5νθημερη καραντίνα είναι για αυτούς που είναι ασυμπτωματικοί ή με ήπια συμπτώματα δηλαδή μπούκωμα, πονοκέφαλο κτλ. Λογικά φαντάζομαι το 5νθημερο στηρίζεται στο ότι δεν θα έχουν σοβαρό φορτίο που να μπορεί να μεταδώσει. Νορμάλ μου φαίνεται κάποιος που διαγνώστηκε θετικός και δεν έχει συμπτώματα ή απλά τρέχει η μύτη του, να περιμένει 5 μέρες να δει μήπως εκδηλώσει κάτι και αν όχι να βγεί. Αυτός που έχει πυρετό, βήχα, πόνο στα κόκκαλα ούτως ή άλλως θέλει και κάποιο χρόνο να ανακάμψει. Για αυτούς νομίζω ισχύει ακόμα το δεκαήμερο. Διορθωστε με αν κάνω λάθος, τα έχω μπλέξει πλέον. Δεν ξέρω καν αν αυτά είναι επίσημα, υποχρεωτικά, συστάσεις ή τί άλλο!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Mary1976 είπε:

Από ότι διάβασα η 5νθημερη καραντίνα είναι για αυτούς που είναι ασυμπτωματικοί ή με ήπια συμπτώματα δηλαδή μπούκωμα, πονοκέφαλο κτλ. Λογικά φαντάζομαι το 5νθημερο στηρίζεται στο ότι δεν θα έχουν σοβαρό φορτίο που να μπορεί να μεταδώσει. Νορμάλ μου φαίνεται κάποιος που διαγνώστηκε θετικός και δεν έχει συμπτώματα ή απλά τρέχει η μύτη του, να περιμένει 5 μέρες να δει μήπως εκδηλώσει κάτι και αν όχι να βγεί. Αυτός που έχει πυρετό, βήχα, πόνο στα κόκκαλα ούτως ή άλλως θέλει και κάποιο χρόνο να ανακάμψει. Για αυτούς νομίζω ισχύει ακόμα το δεκαήμερο. Διορθωστε με αν κάνω λάθος, τα έχω μπλέξει πλέον. Δεν ξέρω καν αν αυτά είναι επίσημα, υποχρεωτικά, συστάσεις ή τί άλλο!

Αυτό νομίζω ισχύει τώρα. Πάει περίπατο η προσοχή και η ανησυχία υποτροπής την 7η μέρα που έλεγαν μέχρι πρότινος. Με τόσα κρούσματα πρέπει κάποιος να πάει για δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , love kids είπε:

Αυτό νομίζω ισχύει τώρα. Πάει περίπατο η προσοχή και η ανησυχία υποτροπής την 7η μέρα που έλεγαν μέχρι πρότινος. Με τόσα κρούσματα πρέπει κάποιος να πάει για δουλειά...

Αν είσαι ασυμπτωματικός δεν υπάρχει μάλλον θέμα υποτροπής. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αν οι νέες οδηγίες προέκυψαν λόγω διαφορετικής αντιμετώπισης της Ο, λόγω αναθεώρησης των προηγούμενων οδηγιών επειδή τελικά ήταν υπερβολικές ή αν είναι μόνο για λόγους λειτουργίας της οικονομίας! Πάντως είναι οδηγίες του CDC, τις οποίες σπεύσαμε να υιοθετήσουμε! Αλλά και άλλα κράτη σταδιακά το ίδιο κάνουν οπότε μάλλον δεν είναι άκυρες. 

Τώρα Μαγιοπούλα για παιδί με γονείς θετικούς, παλιά οι οδηγίες έλεγαν το 10 ήμερο καραντίνα και μετά επιστροφή με ραπίντ ή PCR. Ακόμα και 5 μέρες να έγιναν, υποθέτω πάλι με ραπίντ ή PCR πρέπει να επιστρέψει. 

Link to comment
Share on other sites

 

Β1. Άτομα με επιβεβαιωμένη λοίμωξη από Sars-Cov-2 – Απομόνωση:

  • Παραμονή σε απομόνωση επί πέντε (5) ημέρες τουλάχιστον και αποφυγή επαφής με άλλα άτομα. Η ημέρα λήψης του θετικού test θεωρείται ως ημέρα 0 και ακολουθούν οι πέντε (5) ημέρες απομόνωσης.
  • Μετά την πάροδο πέντε (5) ημερών απομόνωσης και εάν δεν υπάρχουν συμπτώματα ή τα συμπτώματα μετά το πενθήμερο βελτιώνονται με πλήρη υποχώρηση του πυρετού για ένα 24ωρο χωρίς την χρήση αντιπυρετικών, διακοπή απομόνωσης. Εάν ο πυρετός συνεχίζει, παράταση της απομόνωσης εντός οικίας μέχρις πλήρους υποχώρησης του πυρετού.
  • Υποχρεωτική χρήση μάσκας υψηλής αναπνευστικής προστασίας (Ν95 ή ΚΝ95 ή FFP2) ή διπλής μάσκας για τουλάχιστον άλλες πέντε (5) ημέρες από την λήξη της απομόνωσης.

 

Β2. Άτομα που ήρθαν σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα – Καραντίνα:

 

Β2α. Για άτομα εμβολιασμένο και με ενισχυτική δόση ή άτομα εμβολιασμένα με 2 δόσεις τους τελευταίους 6 μήνες ή με μία δόση του εμβολίου J&J τους τελευταίους 2 μήνες:

 

Χρήση μάσκας υψηλής αναπνευστικής προστασίας (Ν95 ή ΚΝ95 ή FFP2) ή διπλής μάσκας για δέκα (10) ημέρες και διενέργεια εργαστηριακού ελέγχου (PCR ή Rapid Antigen Test) την 5 η ημέρα από την έκθεση.

 

Β2β. Για άτομα εμβολιασμένα με 2 δόσεις πάνω από 6 μήνες χωρίς ενισχυτική δόση ή με μία δόση του εμβολίου J&J πάνω από 2 μήνες χωρίς ενισχυτική δόση ή ανεμβολίαστους:

 

  • Παραμονή στο σπίτι για πέντε (5) ημέρες και αποφυγή επαφής με άλλα άτομα.
  • Την 5η ημέρα διενέργεια εργαστηριακού ελέγχου (PCR ή Rapid Antigen Test).
  • Μετά την 5η ημέρα, χρήση μάσκας υψηλής αναπνευστικής προστασίας (Ν95 ή ΚΝ95 ή FFP2) ή διπλής μάσκας για τουλάχιστον άλλες πέντε (5) ημέρες.

 

Για πληθυσμιακές ομάδες των οποίων η εργασία συνδέεται άρρηκτα με την λειτουργία του κράτους και τις υποδομές ζωτικής σημασίας, τα μέλη την Επιτροπής θα εξετάσουν τυχόν διαφοροποιημένες οδηγίες κατόπιν εισηγήσεων και των αρμόδιων Υπουργείων.

 

Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων ή θετικού εργαστηριακού ελέγχου, τα άτομα της κατηγορίας Β2 (Καραντίνα) μεταπίπτουν στην κατηγορία Β1 (Απομόνωση) και εφαρμόζουν τις αντίστοιχες οδηγίες.

 

Αναφορικά με την χρήση μάσκας τα μέλη της Επιτροπής Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από Λοιμογόνους Παράγοντες εφιστούν την προσοχή στην όσο το δυνατόν καλύτερη εφαρμογή αυτής.

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 51 λεπτά , love kids είπε:

Εννοείται ότι είναι θέμα ατομικής ευθύνης και αδιανόητο να στείλεις ανεμβολίαστο παιδί στο σχολείο ενώ νοσεί άτομο της οικογένειας. Τι σκέφτεσαι να κάνεις; Θα ειδοποιήσεις το σχολείο;

Καταρχήν δεν θα στείλω καθόλου το παιδί σχολειο όλη την εβδομάδα.εχω στείλει μειλ ότι είμαστε υγιείς αλλά φοβόμαστε να στείλουμε το παιδί λόγω κρουσμάτων κ αλλού λόγου.

Θα πάρω το πρωί τηλ κ θα πω λοιπόν ότι φοβόμαστε λόγω κατάστασης κ οτι ταλαντευομασταν αλλά πηραμεψτην τελική απόφαση λόγω γονέα που νοσεί .θα πω ότι υποθέτω ότι το ξέρουν γιατί ίσως κ να το έχει πει αυτή,πότε δεν ξέρεις ,αλλά ναό μεν καλύπτεται από το νόμο ο γονέας αλλά ιατρικως δεν στέκει.επισης θα πω ότι το παιδί δεν θα φοράει μάλλον Ν 95 κ ότι στην ώρα του φαγητού υπάρχει κίνδυνος διασποράς.την αλήθεια δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Καταρχήν δεν θα στείλω καθόλου το παιδί σχολειο όλη την εβδομάδα.εχω στείλει μειλ ότι είμαστε υγιείς αλλά φοβόμαστε να στείλουμε το παιδί λόγω κρουσμάτων κ αλλού λόγου.

Θα πάρω το πρωί τηλ κ θα πω λοιπόν ότι φοβόμαστε λόγω κατάστασης κ οτι ταλαντευομασταν αλλά πηραμεψτην τελική απόφαση λόγω γονέα που νοσεί .θα πω ότι υποθέτω ότι το ξέρουν γιατί ίσως κ να το έχει πει αυτή,πότε δεν ξέρεις ,αλλά ναό μεν καλύπτεται από το νόμο ο γονέας αλλά ιατρικως δεν στέκει.επισης θα πω ότι το παιδί δεν θα φοράει μάλλον Ν 95 κ ότι στην ώρα του φαγητού υπάρχει κίνδυνος διασποράς.την αλήθεια δηλαδή.

Ότι θεωρείς σωστό κάνε φυσικά απλά να σκεφτείς ότι έτυχε και έμαθες για τον γονέα που είναι θετικός λόγω του ότι γνωριζεστε. Συνεχώς θα βγαίνουν θετικά άτομα στο στενό περιβάλλον μαθητών και εκπαιδευτικών και απλά δεν θα το μαθαίνεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Mary1976 είπε:

Ότι θεωρείς σωστό κάνε φυσικά απλά να σκεφτείς ότι έτυχε και έμαθες για τον γονέα που είναι θετικός λόγω του ότι γνωριζεστε. Συνεχώς θα βγαίνουν θετικά άτομα στο στενό περιβάλλον μαθητών και εκπαιδευτικών και απλά δεν θα το μαθαίνεις. 

 

Το ξερω .απλά  όταν ξεκινάνε έτσι δεν πάω γυρεύοντας.Το έχει διαδώσει έτσι κι αλλιώς απ ότι έμαθα η κυρία.κ διατείνεται εται μάλιστα ότι το πέρασε κ καλυτερα από τους εμβολιασμένους.το θεωρώ δίκαιο γιατί ο φόβος κ αυτό το περιστατικό ειναι οι αιτίες της απουσίας 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή σε όλα τα παιδιά!

 

Εμείς δεν ξεκινήσαμε σχολείο βέβαια.

 

Το σελφ του γιου μου εν τω μεταξύ έχει ήδη αρνητικοποιηθεί, μόλις 4 μέρες μετά το θετικό μοριακό και εννοείται ότι δεν έχει πια ούτε το ελάχιστο σύμπτωμα.

 

Εγώ έχω πάνω από μια εβδομάδα με θετικό τεστ και σχεδόν 2 εβδομάδες από τα πρώτα συμπτώματα και ακόμα θετική!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Deena είπε:

Καλή αρχή σε όλα τα παιδιά!

 

Εμείς δεν ξεκινήσαμε σχολείο βέβαια.

 

Το σελφ του γιου μου εν τω μεταξύ έχει ήδη αρνητικοποιηθεί, μόλις 4 μέρες μετά το θετικό μοριακό και εννοείται ότι δεν έχει πια ούτε το ελάχιστο σύμπτωμα.

 

Εγώ έχω πάνω από μια εβδομάδα με θετικό τεστ και σχεδόν 2 εβδομάδες από τα πρώτα συμπτώματα και ακόμα θετική!

Μπραβο για το παιδι που το περασε ετσι κι ολα ειναι καλα. Σκεψου τωρα εσυ τι διασπορα θα κανες με τοσες μερες θετικο. Παιζει κ το ιικο φορτιο αν μεταδιδεις ομως, μετα απο τοσες μερες δν ξερω εχει αξια το θετικο; Ο αδερφος μου που νοσησε δεκατη μερα του ειπαν οκ σε ολα, και το τεστ του ηταν αρνητικο.

Το 5θημερο το τωρινο ειναι δολοφονικο, δεν το συζητω.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Καλημέρα! Καλή χρονιά! Καλή επάνοδο στα σχολεία. Καλή δύναμη σε όλους.

 

Αρκετοί γονείς, στο νηπιαγωγείο της κόρης μας, δεν θα στείλουν τα παιδιά προληπτικά. Ξέρω ότι ο καθένας έχει έναν σοβαρό λόγο που τον οδηγεί στην απόφαση αυτή (ευπαθής γονέας-συγγενείς-μωρό στο σπίτι, λόγοι υγείας στο ίδιο το παιδί, αναμονή για εμβολιασμό, κλπ). Εμείς θα την στέλνουμε. Θεωρούμε ότι το να απουσιάζει από το σχολείο, θα είναι αρνητικό για το παιδί σε πολλά επίπεδα. Μόνο για λόγο υγείας (κορωνοϊό ή άλλον) δεν θα το στείλουμε το παιδί εννοείται. Είμαι βέβαιη πως θα μπει ο κορωνοϊός στο σπίτι μας. Είμαστε τριπλο εμβολιασμένοι (εγώ κι ο σύζυγος) από πριν τις γιορτές. Έχουμε κόψει στενές επαφές με πολύ κόσμο και ευπαθείς συγγενείς (εδώ και καιρό...). Βγαίνουμε μεν. Και κινούμαστε εκτός σπιτιού κι εντός κλειστών χώρων (καφέ, εστιατόριο) αλλά πολύ επιλεκτικά ως προς τις παρέες. Όσο γίνεται πιο συντηρητικά και ελεγμένα για να διατηρούμε ένα επίπεδο αναθεματισμένης (συγγνώμη) "φυσιολογικότητας". Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.

 

Σιδερένιοι όσοι νόσησαν. Καλή ανάρρωση όσοι νοσούν. Ψυχραιμιά σε όλους μας, εύχομαι.

 

Ακριβώς το ίδιο. Εμάς είναι και στην πρώτη δημοτικού οπότε ένας λόγος παραπάνω να μην την κρατήσω σπίτι.

Το Σάββατο πήγαμε σε stand up comedy για παιδιά, στο Μέγαρο Μουσικής. Ναι μεν κλειστός χώρος, με μάσκες όμως και χωρίς δυνατότητα φαγητού εντός της αίθουσας. FFP3 εμείς, FFP2 το παιδί. Γελάσαμε τόσο μα τόσο πολύ, που ήταν θεραπευτικό μπορώ να πω! Τέτοιες ευκαιρίες δεν πρόκειται να τις χάνουμε από εδώ και στο εξής. Αν νοσήσουμε, νοσήσαμε, το "διάλειμμα μάσκας" στο σχολείο χειρότερο είναι και δεν το αποφεύγουμε άλλωστε (δεν πάει ολοήμερο να έχει την έτσι και αλλιώς επαφή χωρίς μάσκες με άλλα παιδιά). 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...