Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Lenia16 είπε:

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά γέλασα παρα πολυ με την ιδέα της φίλης σου! Όχι κακοπροαίρετα αλλά κ μόνο που σκέφτηκα την κόρη μου να την αγγίζω στον ύπνο! Ξυπνάει με το άνοιγμα της πόρτας όχι να της βάλω πάνα:lol:! Καλά φοβερό που υπάρχουν παιδάκια που παραμένουν κοιμισμένα την ώρα που τα πασπατευεις. Τι τυχεροί που είναι αυτοί οι γονείς..

Συγχαρητήρια για την πρόοδο σας!

Να σαι καλα! Κι εγω οταν της το ειπα οτι θα ξυπνησει σιγουρα, μου ειπε με μια απορια "Αφου τωρα ειναι μεγαλος, δεν ξυπνανε τοσο ευκολα οσο μεγαλωνουν!" Ε μαλλον δεν μεγαλωσαμε αρκετα! Τι να πω!

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 1 λεπτό , Sentir...natureza είπε:

Να σαι καλα! Κι εγω οταν της το ειπα οτι θα ξυπνησει σιγουρα, μου ειπε με μια απορια "Αφου τωρα ειναι μεγαλος, δεν ξυπνανε τοσο ευκολα οσο μεγαλωνουν!" Ε μαλλον δεν μεγαλωσαμε αρκετα! Τι να πω!

Είναι στο παιδί. Τον ανιψιό μου, που ξυπνάει πολλές φορές μέσα στη νύχτα, δλδ δεν είναι να πεις ότι πέφτει κ σε κώμα, τον βγάζουν απτό κάθισμα αυτοκινήτου, τον ανεβάζουν σπίτι, τον ξεντυνουν, του φοράνε πιτζάμες κ δεν ξυπνάει! Εμένα η δική μου πάω να σηκωθώ απτό κρεβάτι κ κάνει κρακ το γόνατο μου κ ανοίγει τα μάτια. Τι να πεις... αδικίες :P

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω του φοραω πάνα οταν τον παιρνει  ο υπνος. Συνηθως δεν ξυπναει, ή και να ξυπνησει δεν καταλαβαίνει τι γίνεται... Το πρωί φυσικά και τη βλέπει, του έχω εξηγήσει κι εγώ γιατί τη βάζουμε. Πολλά βράδια ξυπνούσε και πηγαιναμε τουαλέτα, πολλά πρωινά σηκώθηκε στεγνός. Τώρα έχει αρχίσει να βρέχεται τη νύχτα. Μήπως έχει επαναπαυτεί με την πάνα; Ή είναι καθαρά οργανικό; Ίσως είναι και πολύ κουρασμένος για να ξυπνήσει..

Link to comment
Share on other sites

Και γω δεν την πιεσα για το βραδυ, της ειπα θα βαζουμε πανα και οταν θες εσυ θα τη βγαλουμε. Μαλιστα της πηρα αυτες τις πανες-βρακακια για γρηγοροτερο βαλε-βγαλε και επειδη το μεγεθος ηταν λιγο μεγαλυτερο απο το νουμερο πανας που φορουσε την ενοχλουσε : "μαμα ειναι πολυ φουντωτη (λολ) δεν την θελω!" και αυτο ηταν, συνεχισαμε καμια βδομαδα προληπτικα φορωντας την κλασσικη πανα στον υπνο (μαλιστα εγω ελειπα στο μαιευτηριο γεννωντας το 2ο μουσμουλο) και οταν επεστρεψα σπιτι η Ιόλη μου δεν φορουσε πια πανα στον υπνο με δικη της αποφαση!

Τι να πεις..μερικες φορες μας εντυπωσιαζουν εκει που περιμενουμε τα χειροτερα!

Ευτυχως δεν καναμε ουτε για αστειο πισωγυρισμα τωρα με το νεογεννητο σπιτι, πραγμα που μου ειπαν πολλοι και το φοβομουν!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Να σαι καλα! Κι εγω οταν της το ειπα οτι θα ξυπνησει σιγουρα, μου ειπε με μια απορια "Αφου τωρα ειναι μεγαλος, δεν ξυπνανε τοσο ευκολα οσο μεγαλωνουν!" Ε μαλλον δεν μεγαλωσαμε αρκετα! Τι να πω!

Και ο δικός μου ξυπνά αρκετά εύκολα μέχρι να πέσει σε βαθύ ύπνο. Τον βάζω για ύπνο 10 και στις 2 συνήθως του αλλαζω πάνα μέσα στην κούνια χωρίς να ξυπνήσει. 

   Για το βράδυ μήπως να έπαιρνες πάνες βρακακι? Δεν μοιάζουν με τις κλασσικές και δίνουν την "ψευδαίσθηση" του εσωρουχου έτσι όπως φοριούνται. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Και ο δικός μου ξυπνά αρκετά εύκολα μέχρι να πέσει σε βαθύ ύπνο. Τον βάζω για ύπνο 10 και στις 2 συνήθως του αλλαζω πάνα μέσα στην κούνια χωρίς να ξυπνήσει. 

   Για το βράδυ μήπως να έπαιρνες πάνες βρακακι? Δεν μοιάζουν με τις κλασσικές και δίνουν την "ψευδαίσθηση" του εσωρουχου έτσι όπως φοριούνται. 

Οσες φορες δοκιμασα πανες βρακακι, τον ερεθιζαν τα πλαινα με το λαστιχο. Ισως δοκιμασω κι αλλες μαρκες.

 
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω οτι σημερα ηταν η 4η ημερα χωρις πανα και ειχε μονο ενα ατυχημα οταν πηγαμε στο μαρκετ. Το πρωι πηρε το γιογιο μονος του, το εβαλε εκει που ηθελε, εκατσε και εκανε τσισα, δεν το πιστευα! Ολη την υπολοιπη ημερα του το υπενθυμιζα οπως παντα, αλλα πηγαινε οποτε ηθελε να κανει, καθοταν και σε 3 δευτερολεπτα με φωναζε με ενθουσιασμο να μου δειξει τα τσισα του! Κακα εκανε την πρωτη μερα στην πανα γιατι δεν του ειχα βγαλει ακομη την βραδυνη, και εχθες που τα εκανε στο πατωμα στο υπνοδωματιο, με φωναξε με ενθουσιασμο (και πασαλειμμενος γιατι τα ειχε πατησει:-D) να μου τα δειξει. Εξω που βγηκαμε καποιες φορες ειχαμε δυο ατυχηματα (της θαλασσας δεν τα μετραω:-P), στο δευτερο με προειδοποιησε 2 φορες και τον πηγα σε ενα σημειο να κατουρησει αλλα δεν τα εκανε και μετα απο λιγο κατουρησε πανω του. Επισης, το οτι του φοραω πανα το βραδυ δεν φαινεται να τον επηρεαζει, ισως γιατι του εξηγησα οτι το βραδυ θα φοραμε πανα μεχρι να ειναι ετοιμος να την βγαλει.

Ειμαστε σε πολυ καλο δρομο και συντομα μας βλεπω τελειωμενους με το θεμα. Στο καθισμα της τουαλετας εχει κατσει καποιες φορες αλλα δεν εκανε. Να πω την αληθεια εκει δυσκολευεται να παει μονος του γιατι το καθισμα δεν ειναι σταθερο (δεν ξερω αν ειναι ολα ετσι) και δεν καθεται καλα, οποτε πρεπει να τον βοηθησω για να κατσει, ενω στο γιογιο παει μονος του που εχει την πρωτοβουλια. Οποτε προς το παρον συνεχιζουμε με το γιογιο και βλεπουμε:)

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους, μπήκαμε κι εμείς στο κλαμπ... Ο μικρός μου είναι 32 μηνών, εγώ γεννάω τον αδερφούλη σε 2 μήνες και λέγαμε φέτος να τον πάμε και στον παιδικό, αλλά από Νοέμβριο για να μην έχουμε ιώσεις μέχρι να κάνει εμβόλιο το μωρό. Μέχρι στιγμής έχουμε κάνει αίτηση μόνο σε έναν δημοτικό σταθμό κοντά στο σπίτι, όπου μας είπαν ότι πρέπει να έχει καθαρίσει διότι δεν έχουν μπάνια για να τα πλύνουν αν έχουν «ατύχημα» με κακά. Έτσι λοιπόν είπαμε να ξεκινήσουμε, αρχικά με γιογιό γιατί έχει και η γιαγιά στο σπίτι της και εμείς. Ξεκινήσαμε από το Σάββατο, βάζοντας πάνα μόνο στον ύπνο (μεσημέρι και βράδυ) αλλά χτες είχαμε πισωγύρισμα καθώς έπρεπε να βγούμε σε εστιατόριο οικογενειακώς οπότε έβαλε πάνα και εκεί. Χτες το πρωί πήγε λίγο για τσίσα στο γιογιό και σήμερα έκανε 3-4 φορές. Τα κακά ακόμα και χτες και σήμερα τα έκανε πάνω του αλλά τουλάχιστον σήμερα μας το είπε μόλις τα έκανε, προβληματισμένος. Του έχουμε πει ότι μαζεύει αστεράκια, ένα για τσίσα και 2 για κακά στο γιογιό, και ότι στα 10 θα πάρουμε ένα ωραίο φορτηγό, και ανησύχησε μήπως χάσει το αστεράκι με τα κακά που έκανε... Πιστεύω ότι μπήκαμε σε ένα δρόμο. Έχω όμως μια απορία.

ΕΞΩ, πώς θα βγούμε;

Η κοντινή παιδική χαρά είναι 6-7 λεπτά με τα πόδια. Πες ότι παίρνουμε το γιογιό μαζί, και αλλαξιές. Πες ακόμα και ότι προλαβαίνει πάνω στο παιχνίδι να μας πει ότι θέλει να τα κάνει. Θα τον βάλουμε πίσω από κανένα θάμνο; Τα παρτέρια είναι πενταβρώμικα, κι επίσης δεν έχω δει ποτέ άλλο παιδάκι να κάθεται με γιογιό οπουδήποτε μέσα στην παιδική... Να γυρίσουμε σπίτι, σίγουρα θα τα κάνει πάνω του οπότε θα τον τραβολογάμε στο δρόμο λερωμένο. Να τον αλλάξουμε εκεί... πάλι σκέφτομαι ότι είναι πάρα πολύ βρώμικα (και ειλικρινά δεν έχω καμία παράνοια με τα μικρόβια, απλά πραγματικά τα παρτέρια έχουν πάντα στις άκρες σκουπίδια και αμφιβάλλω αν πατάει ποτέ κανείς από το Δήμο να καθαρίσει).

Κι αυτή είναι η μια περίπτωση. Άντε και δεν το πας στην παιδική χαρά, το πας στον παιδότοπο. Θέλει τουαλέτα. Πηγαίνεις και βάζεις το γιογιό μέσα στην τουαλέτα τους; Δηλαδή θα είναι το παιδί κι εσύ στριμωγμένοι στο 1Χ1,50 μέχρι να κάνει την ανάγκη του, κι απ'έξω μπορεί να περιμένει άλλος να μπει; 

Τί κάνετε όσες τα έχετε μάθει στο γιογιό αρχικά και όχι στη λεκάνη; Δεν μπορεί να μη βγαίνετε, ειδικά τώρα που είναι καλοκαίρι. Ο μικρός γουστάρει πολύ το έξω και μέχρι τις αρχές του μήνα βγαίναμε κάθε 2 μέρες, πότε παιδική χαρά, πότε βολτούλα τα ΣΚ σε πάρκα... Δεν θέλω να τον κλείσω μέσα, τουλάχιστον μέχρι τον Αύγουστο που γεννάω. Κάθε ιδέα καλοδεχούμενη!

 

ΕΝΤΙΤ - τώρα είδα οτι και στην αμέσως προηγούμενη σελίδα είχε ερωτηθεί περίπου το ίδιο... Η απάντηση της @Deena κάπως με κάλυψε. Απλά με αγχώνει λίγο και φοβάμαι μην του το περνάω... Ευτυχώς ο μπαμπάς είναι πολύ ψύχραιμος και το αντισταθμίζει. :)

 

Επεξεργάστηκαν by uptight

IjoZp3.png6zCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, uptight είπε:

Καλησπέρα σε όλες και όλους, μπήκαμε κι εμείς στο κλαμπ... Ο μικρός μου είναι 32 μηνών, εγώ γεννάω τον αδερφούλη σε 2 μήνες και λέγαμε φέτος να τον πάμε και στον παιδικό, αλλά από Νοέμβριο για να μην έχουμε ιώσεις μέχρι να κάνει εμβόλιο το μωρό. Μέχρι στιγμής έχουμε κάνει αίτηση μόνο σε έναν δημοτικό σταθμό κοντά στο σπίτι, όπου μας είπαν ότι πρέπει να έχει καθαρίσει διότι δεν έχουν μπάνια για να τα πλύνουν αν έχουν «ατύχημα» με κακά. Έτσι λοιπόν είπαμε να ξεκινήσουμε, αρχικά με γιογιό γιατί έχει και η γιαγιά στο σπίτι της και εμείς. Ξεκινήσαμε από το Σάββατο, βάζοντας πάνα μόνο στον ύπνο (μεσημέρι και βράδυ) αλλά χτες είχαμε πισωγύρισμα καθώς έπρεπε να βγούμε σε εστιατόριο οικογενειακώς οπότε έβαλε πάνα και εκεί. Χτες το πρωί πήγε λίγο για τσίσα στο γιογιό και σήμερα έκανε 3-4 φορές. Τα κακά ακόμα και χτες και σήμερα τα έκανε πάνω του αλλά τουλάχιστον σήμερα μας το είπε μόλις τα έκανε, προβληματισμένος. Του έχουμε πει ότι μαζεύει αστεράκια, ένα για τσίσα και 2 για κακά στο γιογιό, και ότι στα 10 θα πάρουμε ένα ωραίο φορτηγό, και ανησύχησε μήπως χάσει το αστεράκι με τα κακά που έκανε... Πιστεύω ότι μπήκαμε σε ένα δρόμο. Έχω όμως μια απορία.

ΕΞΩ, πώς θα βγούμε;

Η κοντινή παιδική χαρά είναι 6-7 λεπτά με τα πόδια. Πες ότι παίρνουμε το γιογιό μαζί, και αλλαξιές. Πες ακόμα και ότι προλαβαίνει πάνω στο παιχνίδι να μας πει ότι θέλει να τα κάνει. Θα τον βάλουμε πίσω από κανένα θάμνο; Τα παρτέρια είναι πενταβρώμικα, κι επίσης δεν έχω δει ποτέ άλλο παιδάκι να κάθεται με γιογιό οπουδήποτε μέσα στην παιδική... Να γυρίσουμε σπίτι, σίγουρα θα τα κάνει πάνω του οπότε θα τον τραβολογάμε στο δρόμο λερωμένο. Να τον αλλάξουμε εκεί... πάλι σκέφτομαι ότι είναι πάρα πολύ βρώμικα (και ειλικρινά δεν έχω καμία παράνοια με τα μικρόβια, απλά πραγματικά τα παρτέρια έχουν πάντα στις άκρες σκουπίδια και αμφιβάλλω αν πατάει ποτέ κανείς από το Δήμο να καθαρίσει).

Κι αυτή είναι η μια περίπτωση. Άντε και δεν το πας στην παιδική χαρά, το πας στον παιδότοπο. Θέλει τουαλέτα. Πηγαίνεις και βάζεις το γιογιό μέσα στην τουαλέτα τους; Δηλαδή θα είναι το παιδί κι εσύ στριμωγμένοι στο 1Χ1,50 μέχρι να κάνει την ανάγκη του, κι απ'έξω μπορεί να περιμένει άλλος να μπει; 

Τί κάνετε όσες τα έχετε μάθει στο γιογιό αρχικά και όχι στη λεκάνη; Δεν μπορεί να μη βγαίνετε, ειδικά τώρα που είναι καλοκαίρι. Ο μικρός γουστάρει πολύ το έξω και μέχρι τις αρχές του μήνα βγαίναμε κάθε 2 μέρες, πότε παιδική χαρά, πότε βολτούλα τα ΣΚ σε πάρκα... Δεν θέλω να τον κλείσω μέσα, τουλάχιστον μέχρι τον Αύγουστο που γεννάω. Κάθε ιδέα καλοδεχούμενη!

 

ΕΝΤΙΤ - τώρα είδα οτι και στην αμέσως προηγούμενη σελίδα είχε ερωτηθεί περίπου το ίδιο... Η απάντηση της @Deena κάπως με κάλυψε. Απλά με αγχώνει λίγο και φοβάμαι μην του το περνάω... Ευτυχώς ο μπαμπάς είναι πολύ ψύχραιμος και το αντισταθμίζει. :)

 

Εγω οσο ειμασταν στο σταδιο με τα τσισα οποτε βγαιναμε εξω παιρναμε μαζι μια πανα-βρακακι, μετα απο δικη της ενημερωση οτι ηθελε τσισα την βαζαμε τσακα-τσακα και αποφευγαμε τα ατυχηματα.Ακομη και το οτι ενημερωνει σημαινει οτι εισαι σε καλο δρομο.

Εννοειται πριν φυγετε απο το σπιτι θα τον πρηξεις αν θελει προκαταβολικα τουαλετα για να "μην χασετε χρονο απο το παιχνιδι σας εξω" αν του ερθουν εκει!

Σε εμας μια φορα χρειαστηκε να την χρησιμοποιησουμε την πανα-βρακακι, το κερδισαμε γρηγορα το παιχνιδι, τζαμπα το πακέτο!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, uptight είπε:

Καλησπέρα σε όλες και όλους, μπήκαμε κι εμείς στο κλαμπ... Ο μικρός μου είναι 32 μηνών, εγώ γεννάω τον αδερφούλη σε 2 μήνες και λέγαμε φέτος να τον πάμε και στον παιδικό, αλλά από Νοέμβριο για να μην έχουμε ιώσεις μέχρι να κάνει εμβόλιο το μωρό. Μέχρι στιγμής έχουμε κάνει αίτηση μόνο σε έναν δημοτικό σταθμό κοντά στο σπίτι, όπου μας είπαν ότι πρέπει να έχει καθαρίσει διότι δεν έχουν μπάνια για να τα πλύνουν αν έχουν «ατύχημα» με κακά. Έτσι λοιπόν είπαμε να ξεκινήσουμε, αρχικά με γιογιό γιατί έχει και η γιαγιά στο σπίτι της και εμείς. Ξεκινήσαμε από το Σάββατο, βάζοντας πάνα μόνο στον ύπνο (μεσημέρι και βράδυ) αλλά χτες είχαμε πισωγύρισμα καθώς έπρεπε να βγούμε σε εστιατόριο οικογενειακώς οπότε έβαλε πάνα και εκεί. Χτες το πρωί πήγε λίγο για τσίσα στο γιογιό και σήμερα έκανε 3-4 φορές. Τα κακά ακόμα και χτες και σήμερα τα έκανε πάνω του αλλά τουλάχιστον σήμερα μας το είπε μόλις τα έκανε, προβληματισμένος. Του έχουμε πει ότι μαζεύει αστεράκια, ένα για τσίσα και 2 για κακά στο γιογιό, και ότι στα 10 θα πάρουμε ένα ωραίο φορτηγό, και ανησύχησε μήπως χάσει το αστεράκι με τα κακά που έκανε... Πιστεύω ότι μπήκαμε σε ένα δρόμο. Έχω όμως μια απορία.

ΕΞΩ, πώς θα βγούμε;

Η κοντινή παιδική χαρά είναι 6-7 λεπτά με τα πόδια. Πες ότι παίρνουμε το γιογιό μαζί, και αλλαξιές. Πες ακόμα και ότι προλαβαίνει πάνω στο παιχνίδι να μας πει ότι θέλει να τα κάνει. Θα τον βάλουμε πίσω από κανένα θάμνο; Τα παρτέρια είναι πενταβρώμικα, κι επίσης δεν έχω δει ποτέ άλλο παιδάκι να κάθεται με γιογιό οπουδήποτε μέσα στην παιδική... Να γυρίσουμε σπίτι, σίγουρα θα τα κάνει πάνω του οπότε θα τον τραβολογάμε στο δρόμο λερωμένο. Να τον αλλάξουμε εκεί... πάλι σκέφτομαι ότι είναι πάρα πολύ βρώμικα (και ειλικρινά δεν έχω καμία παράνοια με τα μικρόβια, απλά πραγματικά τα παρτέρια έχουν πάντα στις άκρες σκουπίδια και αμφιβάλλω αν πατάει ποτέ κανείς από το Δήμο να καθαρίσει).

Κι αυτή είναι η μια περίπτωση. Άντε και δεν το πας στην παιδική χαρά, το πας στον παιδότοπο. Θέλει τουαλέτα. Πηγαίνεις και βάζεις το γιογιό μέσα στην τουαλέτα τους; Δηλαδή θα είναι το παιδί κι εσύ στριμωγμένοι στο 1Χ1,50 μέχρι να κάνει την ανάγκη του, κι απ'έξω μπορεί να περιμένει άλλος να μπει; 

Τί κάνετε όσες τα έχετε μάθει στο γιογιό αρχικά και όχι στη λεκάνη; Δεν μπορεί να μη βγαίνετε, ειδικά τώρα που είναι καλοκαίρι. Ο μικρός γουστάρει πολύ το έξω και μέχρι τις αρχές του μήνα βγαίναμε κάθε 2 μέρες, πότε παιδική χαρά, πότε βολτούλα τα ΣΚ σε πάρκα... Δεν θέλω να τον κλείσω μέσα, τουλάχιστον μέχρι τον Αύγουστο που γεννάω. Κάθε ιδέα καλοδεχούμενη!

 

ΕΝΤΙΤ - τώρα είδα οτι και στην αμέσως προηγούμενη σελίδα είχε ερωτηθεί περίπου το ίδιο... Η απάντηση της @Deena κάπως με κάλυψε. Απλά με αγχώνει λίγο και φοβάμαι μην του το περνάω... Ευτυχώς ο μπαμπάς είναι πολύ ψύχραιμος και το αντισταθμίζει. :)

 

 

Η ηλικία του είναι μια χαρά και βολεύει και η εποχή, μέχρι να γεννηθεί το μωρό λογικά θα έχει καθαρίσει τελείως.

 

Πάντα στην αρχή της εκπαίδευσης οι έξοδοι μας αγχώνουν, αλλά αν το καλοσκεφτείς δεν είναι και τόσο τρομερό...ωραία, θα λερωθεί μερικές φορές...και τί έγινε? Πάρε πολλές αλλαξιές μαζί σας, ένα φορητό γιογιό και τέλος, προσπάθησε όσο μπορείς να χαλαρώσεις. Απλά όταν είστε σε κλειστό χώρο (π.χ. παιδότοπος) θέλει λίγο παραπάνω παρατήρηση από τον εξωτερικό χώρο, για να αποτρέψεις να λερώσει το παιδί γύρω-γύρω.

 

Προσωπικά στους παιδότοπους δεν έπαιρνα μαζί το γιογιό γιατί πάντα οι παιδότοποι έχουν μικρές λεκάνες και τα παιδιά ήταν εξοικειωμένα με αυτές από τον παιδικό σταθμό, οι δύο παιδότοποι δε, στους οποίους πάμε συνήθως είναι και πολύ καθαροί, δεν με άγχωνε αυτό. Οπουδήποτε αλλού (εστιατόρια κ.λπ) έπαιρνα το γιογιό μαζί (my carry potty) και συνήθως τα έβαζα στον προθάλαμο της τουαλέτας, γιατί, όπως λες, τα ατομικά καμαράκια είναι πάντα πολύ μικρά.

 

Γενικώς, στην αρχή θέλει λίγο...πώς να το πω....να μην σε νοιάζει και πολύ τί θα κάνουν, τί θα πουν ή πώς θα κοιτάξουν οι γύρω σου. Προσωπικά στις αρχές έχω ανοίξει γιογιό στην μέση του δρόμου, στην παραλία, δίπλα στην καρέκλα μου σε ταβέρνα κλπ. Προφανώς τώρα πια δεν το κάνω και όταν μου ζητάνε τσίσα ή κακά τους λέω να περιμένουν να πάμε στην τουαλέτα, αλλά στις αρχές, όσο προσπαθούσαν να κατακτήσουν τον έλεγχο των σωματικών τους λειτουργιών, θεωρούσα πιο σημαντικό να κινηθώ γρήγορα ώστε να αποφύγουν το ατύχημα (κυρίως για να μην στενοχωρηθούν και πισωγυρίσουν), παρά να κάτσω να σκάσω για το πού θα βάλω το γιογιό ώστε να μην μας βλέπουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ προσπαθώ πριν φύγουμε απο το σπίτι για παιχνίδι να μην έχει πιει πολλά υγρά, πάντα πηγαίνει τουαλέτα πριν φύγουμε. Για έξω στην βόλτα έχω και εγώ το φορητό γιογιο και μας εξυπηρετεί μια χαρά. Τον πρώτο καιρό του θύμιζα συχνά πως δεν φοράει πάνα και πως αν θέλει τσίσα ή κακά να με ενηρώσει.

Μην το σκέφτεσαι συνέχεια και γενικά μην σε αγχώνει τόσο γιατί το παιδί το καταλαβαίνει. Εγώ απο την εμπειρία μου με τον γιο μου σε αυτό το κομμάτι έχω καταλήξει ότι μπορούν να είναι φοβερά συνεργάσιμα σε αυτό το κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω φορητο γιογιο αλλα σε μια μεγαλη βολτα που πηγαμε μου ειπε οτι θελει κακα (και τα τσισα ετσι τα λεει) και πηγαμε στην αμμο γιατι ειναι η παραλια διπλα, τον ειχα γυμνουλη ποση ωρα, δεν εκανε τιποτα και μετα απο καποια ωρα τα εκανε πανω του. Ακολουθησα τη συμβουλη της @Deena και ειχα 4-5 αλλαξιες μαζι μου. Κι εμενα με αγχωσε λιγο στο μαρκετ που τα εκανε (ευτυχως ηταν λιγα και δεν λερωσε) αλλα δεν θελω να του βαλω πανα. Προτιμω να ειμαι σταθερη και να ζητησω συγνωμη απο το προσωπικο του μαρκετ αν λερωσει και ελπιζω να υπαρξει κατανοηση για την φαση που βρισκομαστε. Κι αν δεν υπαρξει δεν πειραζει, δεν θα παθουν τιποτα να σφουγγαρισουν λιγα τσισα. Ειμαστε σε φαση εκπαιδευσης τι να κανουμε; Μην νιωθεις ασχημα και αγχωνεσαι, εξαλλου δεν θα κρατησει πολυ αυτο. Τωρα οσον αφορα τις βρωμικες παιδικες ισως πρεπει να σκεφτεις το ενδεχομενο φορητου γιογιο και να το βαζεις οπου βρεις να ειναι λιγο πιο καθαρα (πχ διπλα στο παγκακι των μαμαδων).

 
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ! Με ξε-αγχώσατε κάπως γιατί είχα στο μυαλό μου όχι τι θα πουν οι άλλοι αλλά αν θα νιώθει το παιδί άβολα να κάνει τσίσα ή να λερωθεί μπροστά σε άλλα παιδιά κυρίως, όχι τόσο μεγάλους. Και φυσικά το θέμα του πού τον αλλάζεις όταν είσαι σε ένα μέρος όχι και πολύ καθαρό. Έχει μπει σε ένα δρόμο, τις περισσότερες φορές που θέλει τσίσα πια τα κάνει στο γιογιό (στο σπίτι βέβαια) και δεν θα ήθελα να κάνουμε βήματα πίσω τώρα!

 

Μάλιστα μάλλον θα βγούμε μια βόλτα αργότερα, μεγαλούτσικη μάλιστα, οπότε θα πάρουμε μαζί όλα μας τα σύνεργα. Το γιογιό που έχω είναι ένα κλασικό πλαστικό του ΙΚΕΑ και προς το παρόν αυτό θα πάρουμε μαζί, αλλά μάλλον κι ένα φορητό θα το αγοράσουμε. Αυτά που έχετε αναφέρει είναι πολύ γλυκούλια!

IjoZp3.png6zCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τελειωσε το θεμα, απο την 4η ημερα που του εβγαλα την πανα χρησιμοποιει το γιογιο (εκανε και κακα) και καποιες φορες την τουαλετα και δεν ξαναειχαμε κανενα ατυχημα, ουτε εξω.Τελικα, οντως αμα το παιδι ειναι ετοιμο τελειωνει γρηγορα το θεμα...4 ημερες; Βεβαια, πιστευω οτι επαιξε μεγαλο ρολο και η μεταβατικη περιοδος με την περιστασιακη χρηση του γιογιο, αλλα μολις βγαλαμε την πανα συνειδητοποιησε τι επρεπε να κανει, οπως πιστευα, απλα δεν περιμενα να γινει τοσο συντομα! Επισης, απο την 4η ημερα ξυπναει στεγνος το πρωι, δηλαδη εδω και 4 μερες, τι λετε να του τη βγαλω και την βραδυνη ή να περιμενω λιγο ακομη; Νομιζω πως ειναι ετοιμος, μιας που πινει και νερο και θηλαζει στα ξυπνηματα, οποτε σιγουρα δεν ειναι αδεια η κυστη του.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ξεκίνησα την προηγούμενη εβδομάδα έτσι χαλαρά να κάνουμε την αρχή μήπως βγάλουμε την πάνα!του έχω πάρει κ γιογιό κ τη βάση για την τουαλετα .. ! Τον αφήνω τα πρωινά κάποιες ώρες που είμαστε μόνη μας χωρίς πάνα το θέλει βέβαια κ ο ίδιος γιατί ξαλαφρώνει τώρα με τις ζεστές που τον ενοχλούν οι πάνες βρακάκι που του φοράω .. περνει το γιογιό δυπλα του όπου είναι αλλά ποτέ μέχρι τώρα δε τα έχει κάνει στο γιογιό πάντα τα κάνει έξω και στις αρχές με φώναζε απλά για να τα καθαρίσω του έβαλα μια δυο φορές κ βρακάκι για να καταλάβει τη διαφορά από τα παμπερς αλλά τίποτα έχει κάνει κ κακά στο βρακάκι αλλά δε πτοήθηκε .. κ τώρα δύο μέρες τα κάνει κ δε το καταλάβενει κ τα πατάει αν δε τα έχω δει εγώ πάνω στο παιχνίδι κ γλυστραει κ πέφτει ..! 

Του το ξεκίνησα έτσι χαλαρά για να δω πως θα το πάρει κ επειδή είναι κ το μωρό θέλω να νιώσει ότι είναι κάτι που ασχολουμε μαζί του .. κατά τη διάρκεια της ημέρας μετά του φοράω κανονικά τα παμπερς γιατί βγενει κ έξω στην αυλή κ παίζει κ είναι για λίγο με τα πεθερικά Μ κ δε θέλω να ασχοληθούν πολλά άτομα πάνω σε αυτό το κομμάτι για να μη μπερδευτεί κ πιεστεί έτσι τουλάχιστον το βλέπω δε ξέρω αν είμαι λάθος σε αυτό ... Αν ξεκινούσε κ ζηταγε τσισα κ τα έκανε στο γιογιό θα τον άφηνα τέλειος χωρίς παμπερς κ ας υπήρχαν ατυχήματα κ θα ειχαν βέβαια ενημερωθεί κ οι υπόλοιποι .. αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως τελικά δεν είναι έτοιμος ακόμα μήπως εγώ δεν είμαι έτοιμη κ δε μπορώ να το βοηθήσω σωστά ..να το αφήσω για καμιά δύο βδομάδες κ να ξαναπροσπαθήσω δε ξέρω ποιο θα ήταν το καλύτερο για εκείνων 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Και εγώ ξεκίνησα την προηγούμενη εβδομάδα έτσι χαλαρά να κάνουμε την αρχή μήπως βγάλουμε την πάνα!του έχω πάρει κ γιογιό κ τη βάση για την τουαλετα .. ! Τον αφήνω τα πρωινά κάποιες ώρες που είμαστε μόνη μας χωρίς πάνα το θέλει βέβαια κ ο ίδιος γιατί ξαλαφρώνει τώρα με τις ζεστές που τον ενοχλούν οι πάνες βρακάκι που του φοράω .. περνει το γιογιό δυπλα του όπου είναι αλλά ποτέ μέχρι τώρα δε τα έχει κάνει στο γιογιό πάντα τα κάνει έξω και στις αρχές με φώναζε απλά για να τα καθαρίσω του έβαλα μια δυο φορές κ βρακάκι για να καταλάβει τη διαφορά από τα παμπερς αλλά τίποτα έχει κάνει κ κακά στο βρακάκι αλλά δε πτοήθηκε .. κ τώρα δύο μέρες τα κάνει κ δε το καταλάβενει κ τα πατάει αν δε τα έχω δει εγώ πάνω στο παιχνίδι κ γλυστραει κ πέφτει ..! 

Του το ξεκίνησα έτσι χαλαρά για να δω πως θα το πάρει κ επειδή είναι κ το μωρό θέλω να νιώσει ότι είναι κάτι που ασχολουμε μαζί του .. κατά τη διάρκεια της ημέρας μετά του φοράω κανονικά τα παμπερς γιατί βγενει κ έξω στην αυλή κ παίζει κ είναι για λίγο με τα πεθερικά Μ κ δε θέλω να ασχοληθούν πολλά άτομα πάνω σε αυτό το κομμάτι για να μη μπερδευτεί κ πιεστεί έτσι τουλάχιστον το βλέπω δε ξέρω αν είμαι λάθος σε αυτό ... Αν ξεκινούσε κ ζηταγε τσισα κ τα έκανε στο γιογιό θα τον άφηνα τέλειος χωρίς παμπερς κ ας υπήρχαν ατυχήματα κ θα ειχαν βέβαια ενημερωθεί κ οι υπόλοιποι .. αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως τελικά δεν είναι έτοιμος ακόμα μήπως εγώ δεν είμαι έτοιμη κ δε μπορώ να το βοηθήσω σωστά ..να το αφήσω για καμιά δύο βδομάδες κ να ξαναπροσπαθήσω δε ξέρω ποιο θα ήταν το καλύτερο για εκείνων 

Ποσο ειναι; Εγω θεωρω οτι αν βγει η πανα πρεπει να ειναι ολη μερα. Του συζητουσα συχνα βεβαια, οτι θα δωσουμε τις πανες στα μωρακια κι εμεις θα βαλουμε βρακακι, του πηρα και κατι ωραια με μπουλντοζες και φορτηγα που τρελαινεται, του δειξαμε και τα βρακακια του μπαμπα και απλα μια μερα βγαλαμε την πανα και βαζαμε μονο βραδυ. Προσπαθησε τις πρωτες μερες τουλαχιστον να ειναι τελειως γυμνος απο κατω, γιατι ακομη και το βρακακι παραπεμπει σε πανα, κατι φοραει παλι και δεν βλεπει ακριβως τι γινεται, δεν ξερω αν γινομια αντιληπτη. Αν συζητησεις με τους παπουδες και τους πεις πως να το διαχειριζονται νομιζω δεν υπαρχει προβλημα. Εμενα παντως που εμεινε μια μερα με την μαμα μου καποιες ωρες που εκανα ενα μεροκαματο (την δευτερη μερα εκπαιδευσης) ηταν μια χαρα, τελειωσε και τα κακακια του στο γιογιο. Αλλα και στην πεθερα μου που εμεινε για 2 ωριτσες την 3-4η ημερα δεν θυμαμαι ακριβως, πηγαινανε στην τουαλετα ενω με εμενα αρνιοτανε. Νομιζω με συνεννοηση δεν θα υπαρχει κανενα θεμα!

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Ποσο ειναι; Εγω θεωρω οτι αν βγει η πανα πρεπει να ειναι ολη μερα. Του συζητουσα συχνα βεβαια, οτι θα δωσουμε τις πανες στα μωρακια κι εμεις θα βαλουμε βρακακι, του πηρα και κατι ωραια με μπουλντοζες και φορτηγα που τρελαινεται, του δειξαμε και τα βρακακια του μπαμπα και απλα μια μερα βγαλαμε την πανα και βαζαμε μονο βραδυ. Προσπαθησε τις πρωτες μερες τουλαχιστον να ειναι τελειως γυμνος απο κατω, γιατι ακομη και το βρακακι παραπεμπει σε πανα, κατι φοραει παλι και δεν βλεπει ακριβως τι γινεται, δεν ξερω αν γινομια αντιληπτη. Αν συζητησεις με τους παπουδες και τους πεις πως να το διαχειριζονται νομιζω δεν υπαρχει προβλημα. Εμενα παντως που εμεινε μια μερα με την μαμα μου καποιες ωρες που εκανα ενα μεροκαματο (την δευτερη μερα εκπαιδευσης) ηταν μια χαρα, τελειωσε και τα κακακια του στο γιογιο. Αλλα και στην πεθερα μου που εμεινε για 2 ωριτσες την 3-4η ημερα δεν θυμαμαι ακριβως, πηγαινανε στην τουαλετα ενω με εμενα αρνιοτανε. Νομιζω με συνεννοηση δεν θα υπαρχει κανενα θεμα!

Είναι 31 μηνών το βρακάκι του το έβαλα μια δυο φορές απλά μήπως κ καταλάβει την διαφορά σαν αίσθηση διαφορετικά τον έχω τέλειος γυμνό ..!!! Θα δω πως θα το χειριστω με τους παππούδες ήθελα τουλάχιστον να εχουμε κάνει την αρχή στο σπίτι με το γιογιό .. γιατί νιώθω ώρες κ φορές πως είναι λίγο πιεστικοί κ οι δύο μεριές κ δε θέλω να το πάρει αρνητικά γιατι όταν πιέζετε για κάτι  δε το κάνει αντιδράει κ πρι ξεκινήσω εγώ να του λέω για το γιογιό είχαν ξεκινήσει κ του το έλεγαν .!!!.. κ τα βρακάκια του μπαμπά έχει δει κ έχει ρωτήσει τι είναι αυτό  κ του το εχουμε εξηγήσει κ στην τουαλέτα έχω πει στον άντρα μου κ τον έχει πάρει μαζί του για να τον βλέπει γενικά συνέχεια του μηλαω πολύ κ του εξηγώ τα πάντα 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Είναι 31 μηνών το βρακάκι του το έβαλα μια δυο φορές απλά μήπως κ καταλάβει την διαφορά σαν αίσθηση διαφορετικά τον έχω τέλειος γυμνό ..!!! Θα δω πως θα το χειριστω με τους παππούδες ήθελα τουλάχιστον να εχουμε κάνει την αρχή στο σπίτι με το γιογιό .. γιατί νιώθω ώρες κ φορές πως είναι λίγο πιεστικοί κ οι δύο μεριές κ δε θέλω να το πάρει αρνητικά γιατι όταν πιέζετε για κάτι  δε το κάνει αντιδράει κ πρι ξεκινήσω εγώ να του λέω για το γιογιό είχαν ξεκινήσει κ του το έλεγαν .!!!.. κ τα βρακάκια του μπαμπά έχει δει κ έχει ρωτήσει τι είναι αυτό  κ του το εχουμε εξηγήσει κ στην τουαλέτα έχω πει στον άντρα μου κ τον έχει πάρει μαζί του για να τον βλέπει γενικά συνέχεια του μηλαω πολύ κ του εξηγώ τα πάντα 

 

Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι νομίζω το ανάποδο: το τόσο χαλαρό και ανοργάνωτο μάλλον δεν τον βοηθά να καταλάβει. Βάλε του ένα πρόγραμμα. Να έχει το γιογιο, να το βλέπεις, αλλά να το χρησιμοποιεί, να επιμένεις να καθήσει, ούτε να το δει σαν παιχνίδι, ούτε αν τα κάνω έξω δεν τρέχει και τίποτα. Δεν εννοώ να του φωνάζεις, αλλά δεν παίζει το να έχει κάπου το γιογιό να το σέρνει μόνος. Τον πας ανά κάποιο διάστημα, και του λες να καθήσει και τον κοιτάς. Αν δεν, τον ξαναπάς σε λίγο, και στο ενδιάμεσο δεν μένει μόνος. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι νομίζω το ανάποδο: το τόσο χαλαρό και ανοργάνωτο μάλλον δεν τον βοηθά να καταλάβει. Βάλε του ένα πρόγραμμα. Να έχει το γιογιο, να το βλέπεις, αλλά να το χρησιμοποιεί, να επιμένεις να καθήσει, ούτε να το δει σαν παιχνίδι, ούτε αν τα κάνω έξω δεν τρέχει και τίποτα. Δεν εννοώ να του φωνάζεις, αλλά δεν παίζει το να έχει κάπου το γιογιό να το σέρνει μόνος. Τον πας ανά κάποιο διάστημα, και του λες να καθήσει και τον κοιτάς. Αν δεν, τον ξαναπάς σε λίγο, και στο ενδιάμεσο δεν μένει μόνος. 

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό που λες ..! Έτσι είχα σκοπό να το κάνω όταν ξεκινούσαν κανονικά την εκπαίδευση τώρα ήθελα απλά να έχει μια εικόνα κ να δω αν είναι έτοιμος να ξεκινήσουμε τη διαδικασία ...! Σήμερα το πρωί πήρε από μόνος του τη βάση της τουαλέτας την έβαλε κ ήθελε να κάτσει το κάθησα ειμουν δυπλα του βέβαια μετά από 5 λεπτά σηκώθηκε κ τα έκανε στο πάτωμα πάλι ..κατά τη διάρκεια της ημέρας του είπα κ έκατσε στο γιογιό κ τον απασχολουσα με το να βλέπει τις φοτο του στο κινητό κ παίξαμε κ με τα τουβλάκια μετά σηκώθηκε αλλά δεν έκανε τίποτα ..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xaroumenh mama είπε:

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό που λες ..! Έτσι είχα σκοπό να το κάνω όταν ξεκινούσαν κανονικά την εκπαίδευση τώρα ήθελα απλά να έχει μια εικόνα κ να δω αν είναι έτοιμος να ξεκινήσουμε τη διαδικασία ...! Σήμερα το πρωί πήρε από μόνος του τη βάση της τουαλέτας την έβαλε κ ήθελε να κάτσει το κάθησα ειμουν δυπλα του βέβαια μετά από 5 λεπτά σηκώθηκε κ τα έκανε στο πάτωμα πάλι ..κατά τη διάρκεια της ημέρας του είπα κ έκατσε στο γιογιό κ τον απασχολουσα με το να βλέπει τις φοτο του στο κινητό κ παίξαμε κ με τα τουβλάκια μετά σηκώθηκε αλλά δεν έκανε τίποτα ..

 

Δεν έχω ποτέ εκπαιδεύσει τόσο "μεγάλο"  παιδάκι, αλλά νομίζω ότι αυτή η "εξοικείωση" που ακολουθούν αρκετοί γονείς, όπου δεν είναι σαφείς οι κανόνες, συχνά μπερδεύει πολύ τα πράγματα. Τουλάχιστον από τις εμπειρίες φίλων που το δοκίμασαν.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό που λες ..! Έτσι είχα σκοπό να το κάνω όταν ξεκινούσαν κανονικά την εκπαίδευση τώρα ήθελα απλά να έχει μια εικόνα κ να δω αν είναι έτοιμος να ξεκινήσουμε τη διαδικασία ...! Σήμερα το πρωί πήρε από μόνος του τη βάση της τουαλέτας την έβαλε κ ήθελε να κάτσει το κάθησα ειμουν δυπλα του βέβαια μετά από 5 λεπτά σηκώθηκε κ τα έκανε στο πάτωμα πάλι ..κατά τη διάρκεια της ημέρας του είπα κ έκατσε στο γιογιό κ τον απασχολουσα με το να βλέπει τις φοτο του στο κινητό κ παίξαμε κ με τα τουβλάκια μετά σηκώθηκε αλλά δεν έκανε τίποτα ..

Εμενα ο μονος τροπος για να καθησει ωρα τις πρωτες μερες ηταν να του δινω βιβλια τα οποια δεν τα διαβαζει συχνα (τα εχω "κρυμμενα" για τετοιες περιπτωσεις "αναγκης") αλλα που του αρεσουν πολυ. Οποτε ετσι ξεκινησε να καθεται πολυ ωρα, διαφορετικα σηκωνοταν στα 10 δευτερολεπτα.

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Εμενα ο μονος τροπος για να καθησει ωρα τις πρωτες μερες ηταν να του δινω βιβλια τα οποια δεν τα διαβαζει συχνα (τα εχω "κρυμμενα" για τετοιες περιπτωσεις "αναγκης") αλλα που του αρεσουν πολυ. Οποτε ετσι ξεκινησε να καθεται πολυ ωρα, διαφορετικα σηκωνοταν στα 10 δευτερολεπτα.

Για αυτό του έδειξα φωτό γιατί αυτά του αρέσουν κ μπορώ να τον απασχολήσω λίγο παραπάνω με τα τουβλάκια δε βολευοταν κ σηκώθηκε στα βιβλία εμένα ακόμα δε δείχνει ενδιαφέρον αλλά αύριο θα του δώσω να δω μήπως του τραβήξουν τη προσοχή κ κάτσει περισσότερο .. !!!

Link to comment
Share on other sites

Τη δοκιμαστική περίοδο την εφάρμοσα κι εγώ, όμως όχι συστηματικά και όχι καθημερινά, και ενώ ακόμη φορούσε πάνα(τη βγάζαμε μόνο για να πάει τουαλέτα). Μπορώ να πω ότι βοήθησε στο να συζητάμε στην πράξη για αυτή τη μετάβαση, και να τον προετοιμάσουμε. Στη συνέχεια αποφασίσαμε ένα σαββατοκύριακο που θα ήμουν 24ωρες/24ωρο μαζί του, να βγάλουμε την πανα οριστικά. Τα ατυχήματα που είχε τις πρώτες ώρες τον βοήθησαν να καταλάβει αυτό που είπαν κ άλλες κοπέλες, δηλαδή την φυσική λειτουργία που μέχρι τώρα δεν "έβλεπε". Τα αντιμετωπιζαμε με ηρεμία και δεν ξαναμιλησαμε για πάνα. Τη δεύτερη μέρα είχε βελτιωθεί πάρα πολυ. Δυσκολεύτηκε στο να καταλαβαίνει πότε θέλει κακά και να πηγαίνει, και κάποιες φορές είχε άρνηση για την τουαλετα με αποτέλεσμα να έχει αρκετά ατυχήματα για 10-15 μερες.

Τώρα είναι πλήρως εκπαιδευμένος, βάζουμε πάνα στον ύπνο(ενώ στις αρχές ξυπνούσε για τουαλέτα τώρα μάλλον επαναπαυτηκε και τα κάνει στην πάνα)

Άρα γνώμη μου είναι @xaroumenh mama να το κάνεις πλέον μια κι έξω. Ακόμα και αν τον αφήσεις σε παππούδες, εξήγησε τους ακριβώς τι να κάνουν και να φέρονται φυσιολογικά (μην τον αγχωσουν). Να μην καταλάβει δηλαδή ότι γίνεται κάτι σπουδαίο.. α! Και συχνή υπενθύμιση τις πρώτες μέρες. Μπορεί να λέει όχι όχι αλλά ξαφνικά μετά από 1' θα σου πει ναι θέλω!

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2018 at 4:58 ΠΜ, mama16 είπε:

Με ενδιαφέρει κ μένα το θέμα, σκέφτομαι μήπως είναι καλά να αρχίσω να της κόβω την πάνα τώρα το καλοκαίρι που θα είναι 18 μηνών ή πρέπει να το αφήσω μετά τα 2 που θα είναι πιο μεγάλη?? Ξέρω συνήθως ότι την προσπάθεια αυτή την κάνουν καλοκαιρινούς μήνες..

Τελικά τι αποφασισες? Θα προσπαθήσεις τώρα ή θα το αφήσεις για του χρόνου? Βλέπεις κανένα σημάδι ετοιμότητας στο παιδί? 

  Ο δικός μου  έκανε έναν ερεθισμό στην περιοχή της πάνας , όχι συγκαμα αλλά μία έντονη κοκκινίλα στα πλαϊνά και πισω και του έβαζα για λίγες ώρες εσώρουχο. Ευτυχώς ο ερεθισμός σχεδόν έφυγε! Όσες ώρες(περίπου δύο την φορα) φορούσε το βρακακι του δεν είχε κανένα ατύχημα. Τον πηγαινα στην τουαλέτα οταν έλεγε  πως θέλει τσισα αλλά έπαιζε μόνο με το καζανάκι. Τελικά έκανε  στην μπανιέρα μετά από δική του προτροπή να τον βάλω μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Τελικά τι αποφασισες? Θα προσπαθήσεις τώρα ή θα το αφήσεις για του χρόνου? Βλέπεις κανένα σημάδι ετοιμότητας στο παιδί? 

  Ο δικός μου  έκανε έναν ερεθισμό στην περιοχή της πάνας , όχι συγκαμα αλλά μία έντονη κοκκινίλα στα πλαϊνά και πισω και του έβαζα για λίγες ώρες εσώρουχο. Ευτυχώς ο ερεθισμός σχεδόν έφυγε! Όσες ώρες(περίπου δύο την φορα) φορούσε το βρακακι του δεν είχε κανένα ατύχημα. Τον πηγαινα στην τουαλέτα οταν έλεγε  πως θέλει τσισα αλλά έπαιζε μόνο με το καζανάκι. Τελικά έκανε  στην μπανιέρα μετά από δική του προτροπή να τον βάλω μέσα. 

Δεν την ξεκίνησα ακόμα αλλά σκέφτομαι τώρα από ιουλιο μάλλον να ξεκινησω. Ετοιμότητα προς το παρόν έχει στα κακακια της. Έχει σίγουρα ένα δίμηνο που πριν να κάνει μου λέει κακά και δείχνει το πουλάκι της, όταν το δείχνει της λέω να παμε να κάνουμε, την ανοίγω την πάνα κ κάνει, το ειχαμε ξεκινήσει έτσι γιατί έπαιρνε σίδηρο κ είναι λίγο δυσκοιλια κ την βοηθουσα. Τα τσισα προς το παρόν δεν τα λέει. Αλλά ελπίζω να τα καταφέρουμε.. Πιστεύω σιγά σιγά θα μάθει αν τον βάζεις, ελπίζω το ίδιο κ η δικιά μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...