spitogata

ποτε και πως ακουσατε καρδουλα?

Recommended Posts

Καλημέρα σας, ποιος μπορεί να μου απαντήσει από ποια εβδομάδα και μετά ακούς την καρδιά του μωρού να χτυπάει?? Είμαι 6 εμδομάδων + αλλά ο γιατρός μου δεν άκουσε τον χτύπο της καρδιάς του. Μου είπε να κάνω μία β χοριακή και να ξαναπάω την άλλη εβδομάδα να ξανακάνουμε υπέρηχο αλλά με έχει φάει η αγωνία....

Διαφημίσεις

7-9 εβδομαδες αν θυμαμαι καλα. Παιζει ρολο και το μηχανημα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

εμενα παντωσ 6και 2 ακουσαμε την καρδουλα του :D μου ειχε πει ο γιατροσ οτι ηταν οριακη η ημερομηνια που την ακουσαμε.μπορει να αρχιζε να χτυπαει και μετα απο μερικεσ μερεσ.οποτε υπομονη :D

.png40145a8546f30db01.gif

καμια φορα στα μισα της 6ης, συνηθεστερα στην 7η και ακομα καλυτερα στην 8η εβδομαδα ειναι η ιδανικη περιοδος για να ακουστει η καρδουλα..ειναι αναλογα με τον καθε γιατρο ποτε το προτεινει να γινει ο υπερηχος. Στην 5 προς 6η εβδομαδα απλα μπορει να φαινεται στο υπερηχο μια κουκιδα να παλεται και τιποτε αλλο..και βεβαια η επανεξεταση των τιμων β χοριακης στην 3-6η εβδομαδα γινεται κατ επαναληψη με διαστημα 2-3 ημερων ωστε να ελεγχθει η προοδευτικη ανοδος των μοναδων και ετσι διαπιστωνεται η ομαλη εξελιξη της εγκυμοσυνης συν οτι αποκλειεται και το ενδεχομενο εξωμητριου πριν καταστει δυνατος ο υπερηχος..

μην αγχωνεσαι ολα θα ναι καλα..

Νομίζω ότι η 8η βδομάδα είναι ένα κομβικό σημείο στην αρχή της εγκυμοσύνηςπου ακούγεται η καρδούλα, για αυτό και οι περισσότεροι γιατροί κλείνουν τότε το πρώτο ραντεβού.

1aLup3.png

BtUIp3.png

Κοριτσια με αυτο το ημερολογιο που παρακολουθουσα την εγκυμοσυνη πηγα μεχρι τελος και διαπιστωσα πολυ μικρες αποκλισεις κυριως στα κιλα!!!Αποτελει εναν μπουσουλα...

Ευχομαι να μην ειναι προβλημα που εβαλα το site αυτο...Αν ειναι ας το κοψει η λογοκρισια!!!

http://

http://www.gyn.gr/artman/publish/article_22.asp

spitogata μην ανυσηχείς ακόμα, πρόσφατα την προηγούμενη βδομάδα το έθεσα και εγώ ως θέμα στην κατηγορία ''κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης'' με θέμα ''τι γίνεται όταν δεν ακούς την καρδιά του εμβρύου να χτυπάει? Αν θές μπες και εκεί να διαβάσεις θα σε βοηθήσει πολύ. Τώρα που σου γράφω για να καταλάβεις είμαι στην ίδια μοίρα και λίγο χειρότερη... Πήγα την 7η βδομάδα και δεν την ακούσαμε και τώρα θα ξαναπάω την Τετάρτη. Απ' ότι είδα εσύ είσαι ακόμα στην 6 +. Τι σου είπε ο γιατρός σου? Πήρες τα αποτελέσματα της χοριακής?

Διαφημίσεις

Σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί πάω να τρελαθώ!!! Μόλις γύρισα από τον γιατρό που κάναμε το δεύτερο υπέρηχο και δεν ακούσαμε καρδούλα

δεν μου είπε πόσων εβδομάδων είμαι αλλά είπε ότι ο σάκος είναι αισθητά πιο μεγάλος από την προηγούμενη φορά. Μήπως είναι λιγάκι νωρίς? Έτσι όπως τα υπολογίζω εγώ πρέπει να είμαι το ΠΟΛΥ 5 εβδομάδων και 4 ημερών ή και λιγότερο από αυτό. Παραπάνω σίγουρα όχι γιατί η χοριακή που έκανα 6/11 ήταν αρνητική. Τί να πω... Ελπίζω να μην έχει τίποτα το μωράκι μου και να είναι νωρίς ακόμα για να ακούσουμε καρδιά.. Θα ξαναπάω την Τρίτη για υπέρηχο μου είπε και βλέπουμε...

nM5sp2.png

Καλημερα, εγω θα παω αυριο για 1ο υπερηχο, 6 εβδομαδων ακριβως..

Ντινα μην ανησυχεις απλά πιστευω οτι ειναι νωρις ακομη! Ολα θα πανε καλα θα δεις..

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί πάω να τρελαθώ!!! Μόλις γύρισα από τον γιατρό που κάναμε το δεύτερο υπέρηχο και δεν ακούσαμε καρδούλα

δεν μου είπε πόσων εβδομάδων είμαι αλλά είπε ότι ο σάκος είναι αισθητά πιο μεγάλος από την προηγούμενη φορά. Μήπως είναι λιγάκι νωρίς? Έτσι όπως τα υπολογίζω εγώ πρέπει να είμαι το ΠΟΛΥ 5 εβδομάδων και 4 ημερών ή και λιγότερο από αυτό. Παραπάνω σίγουρα όχι γιατί η χοριακή που έκανα 6/11 ήταν αρνητική. Τί να πω... Ελπίζω να μην έχει τίποτα το μωράκι μου και να είναι νωρίς ακόμα για να ακούσουμε καρδιά.. Θα ξαναπάω την Τρίτη για υπέρηχο μου είπε και βλέπουμε...

Εμείς την ακούσαμε 6 εβδομάδων και 5 ημερών .Ξερω όμως και περιπτωσεις που την ακουσαν 8η-9η εβδομάδα. Μην ανησυχείς είναι πολύ νωρίς ακόμα για να ακούσεις καρδούλα...

Μολις διαβασα καπου, οτι η καρδια ξεκινα να χτυπά 21 ημέρες μετά την συλληψη..αρα εαν βαλεις οτι εμεις μετραμε την 1 εβδομαδα απο την 1 ημερα της περιοδου.. πρεπει σιγουρα να πας 6 εβδομάδων + , ποσο μάλλον εαν η συλληψη εγινε στο τέλος του κύκλου εκει πας ακομη παραπέρα.

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Διαφημίσεις

Εγώ τη Δευτέρα, 6 εβδομάδων και 2 ημερών το άκουσα! Ουάου!

Ειχα λυσσάξει να πάω πιο νωρίς αλλά ο γιατρός μου είπε δεν έχει νόημα, πιθανότατα δε θα ακούγαμε κάτι και θα απογοητευόμουν.

Αρα είσαι νωρίς ακόμα, λίιιιιιιγη υπομονή ακόμα!

k6rO.png

yMCu.png

Τα thavmatakia μου και γω!

Εμένα μου έκλεισε 1ο ραντεβού απ'ευθείας την 7η εβδομάδα για να ακούσουμε σίγουρα καρδιά.

Αν είσαι το πολύ 5 εβδ. και 4 ημερών όπως το υπολόγισες, τότε λογικό είναι που δεν το άκουσες, μην ανησυχείς θα το ακούσεις την επόμενη φορά...

UmGGp3.png

Μακάρι ρε κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνετε!!!

Απλά με άγχωσε ο γιατρός γιατί μου είπε πως μόνο όταν ακούσουμε την καρδιά θα είμαστε σίγουροι πως όλα πάνε καλά. Αλήθεια είναι βέβαια αλλά γιατί να μου το πει έτσι αν κι αυτός νόμιζε ότι ήταν νωρίς ακόμα?

Πάντως πήρα θάρρος από σας!!! Να είστε καλά!!!

nM5sp2.png

Στις 7 εβδομάδες σχεδόν άκουγα την καρδούλα τους και αν θυμάμαι καλά ήταν 150-160 χτύπους.

Dwnjp2.pngNw67p2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Δεν πρέπει να αγχώνεσαι γιατί το άγχος στην κατάστασή σου δεν εξυπηρετεί σε τίποτα. Εγώ άκουσα την καρδούλα του στις 7 εβδομάδες. Οπότε σου λέω να κάνεις υπομονή και να δεις που όλα θα πάνε καλά.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Ντίνα 30 δεν θα πρέπει να αγχώνεσαι. Εγω έτυχε να πάω στο γιατρό μου 5 εβδ+ 6 ημερών και άκούσαμε την καρδούλα του αλλά μου είπε πως αυτή η εβδομάδα κ μέρα (5εβδ+6ημ) είναι το ΝΩΡΙΤΕΡΟ που μπορεί να ακουστεί η καρδούλα κ βέβαια πολύ σπάνιο αφού εξαρτάται κ από άλλους παράγοντες πχ από το πότε έγινε η σύλληψη. Αν δηλαδή είχα πάει μία μέρα νωρίτερα δεν θα την είχα ακούσει...Φαντάζομαι μια συνηθισμένη περίπτωση θα είναι γύρω στις 7 εβδομάδες. Ηρεμία λοιπόν είναι νωρίς ακόμα..

D9kvp2.png?3X2batCMticker.php?pic=rys1z22mvdbkkx07

Κι εμένα η γυναικολόγος μου, μου έκλεισε ραντεβού για τον 1ο υπέρηχο ΑΥΡΙΟ....(ΕΧΩ ΠΕΘΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΤΟΟΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ!!!) Όταν ρώτησα γιατί τόσες μέρες μετά, μου είπε ότι δεν θα ακούγαμε κάτι αν πήγαινα νωρίτερα. Σημειωτέον ότι αύριο κλείνω 7 εβδομάδες και 5 μέρες! Μακάρι Παναγίτσα μου να ακούσω κάτι για να ηρεμήσω!! Κοριτσάκι μου και σε εσένα εύχομαι τα καλύτερα και σύντομα να ακούσεις αυτόν τον ήχο που απ΄ότι μου έχουν πει, θα τον θυμάσαι και θα ανοίγουν βρυσούλες.... :lol:

6w και 4d ηταν η πρώτη φορά που ακούσαμε την καρδούλα του. Μην στενοχωριέσαι, είναι λίγο νωρίς, κάνε υπομονή λίγες μέρες ακόμη..Και όχι καθόλου μην τρελαθείς, έχεις ακόμη να περάσεις πολλές αγωνίες κατά την διάρκεια της κύησης για να τρελαίνεσαι από τόσο νωρίς. Συγχαρητήρια και να έχεις μία ευχάριστη και ομαλή εγκυμοσύνη!! :D:D:D

κι εμας ο τωρινος 1ος υπερηχος αν θυμαμαι καλα εγινε στις 6 εβδομαδες και εκει ακουσα και την καρδια...

me and my men...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα