Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 27 λεπτά , Annitamik είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Σήμερα κατάφερε και έκανε τσισα στο γιογιό , αλλά τα κακά τα έκανε πάνω της. Η ίδια ζήτησε να μη φορά πάνα πια , άντε να δούμε. Όταν βγαίνουμε έξω όμως τι γίνεται;

σιγουρα για 1-2βδομαδες το πολυ οι βολτες ειναι ενα θεμα

εμεις για τις πρωτες 5μερες τουλ η μοναδικη βολτα που πηγαιναμε ηταν στην παιδικη στα 10' απο το σπιτι,κ μεναμε καμια ωριτσα μονο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

19 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!  Θα το δοκιμάσω και βλέπουμε. Απλώς έχω απορία. Όταν τη κόβουμε την πάνα, τελικά τη κόβουμε μια και έξω ή την αφαιρούμε για μερικά χρονικά διαστήματα μέσα στη μέρα; 

 

On 7/7/2022 at 2:28 ΜΜ, Annitamik είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Είναι σίγουρα έτοιμη, δε θέλει όμως να κάθεται στο γιογιό. 

 

Έχω μπερδευτεί. Προσπάθησα να την αφήσω ώρες χωρίς πάνα αλλά επειδή κρατιέται φοβήθηκα και της τη ξαναεβαλα. Όσες φορές την έχω χωρίς πάνα κρατιέται και όσες φορές προτείνω  το γιογιό δε θέλει. Έχουμε κάτσει και μαζί κάνα δυο φορές χθες και σήμερα(έχουμε δηλαδή βελτίωση) αλλά δεν κάνει τίποτα. Εφόσον κρατιέται είναι σωστό να της βάζω πάνα γιατί φοβάμαι μη πάθει τίποτα ή να τη κόψω μαχαίρι? Από όσο καταλαβαίνω οι περισσότερες τη κόβετε μαχαίρι αλλά έχει συμβεί σε καμία να τα κρατάει το παιδί;

 

 

 

Συνήθως βγάζεις τελείως την πάνα σε παιδάκια μεγαλύτερα των δύο ετών. 

 

3 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Σήμερα κατάφερε και έκανε τσισα στο γιογιό , αλλά τα κακά τα έκανε πάνω της. Η ίδια ζήτησε να μη φορά πάνα πια , άντε να δούμε. Όταν βγαίνουμε έξω όμως τι γίνεται;

 

Τον πρώτο καιρό εμείς κάναμε σύντομες βόλτες, είχα και μια αλλαξια μαζί για κάθε ενδεχόμενο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα σας γράψω την πρόσφατη εμπειρία μας από την προσπάθεια για κόψιμο της πάνας.Αρχικά, από πολλούς μήνες πριν είχαμε το γιογιό έξω από την τουαλέτα και συζητούσαμε για την χρήση του.Καθόταν πολλές φορές με τα ρούχα βέβαια αλλά είχε συνηθίσει την παρουσία του.Επίσης, διαβάζαμε διάφορα παραμυθάκια σχετικά με την εκπαίδευση τουαλέτας.Έτσι όταν μπήκε για τα καλά το καλοκαίρι αγοράσαμε βρακάκια και ξεκινήσαμε.Διάλεγε εκείνη καθημερινά αρχικά το βρακάκι που ήθελε και φορούσε όλη μέρα εσώρουχο, καθόλου πάνα για να συνηθίζει.Πάνα βάζαμε μόνο για τον βραδινό ύπνο.Αυτό σημαίνει ότι και στις βόλτες φορούσε εσώρουχο.Για μια εβδομάδα περίπου είχαμε ατυχήματα στο πάτωμα και μια φορά μόνο έξω.Ενώ της το υπενθύμιζα συχνά, δυσκολευόταν να πάει στο γιογιό ή στη λεκάνη με το ειδικό στεφανάκι(δοκιμάσαμε και τα δύο) και μάλιστα φαινόταν να τα κρατάει μέχρι που της έφευγαν τελικά.Είχα κουραστεί να καθαρίζω λιμνούλες!Να σημειώσω ότι καμία φορά δεν υπήρξε επίπληξη για τα "ατυχήματα"και κάθε φορά της λέγαμε ότι την επόμενη θα τα καταφέρει.Ετσι μια εβδομάδα αργότερα έκατσε μόνη της στο γιογιό και αρχικά έκανε τα τσίσα και την επόμενη μέρα και κακά! Από τότε τα λέει μόνη της ή όταν τη ρωτάμε αν ξεχαστεί πηγαίνουμε στο γιογιό και κάποιες φορές και στη λεκάνη!

Με λίγα λόγια θέλει πολλή υπομονή, αρκετή κουβέντα και καθόλου πίεση.Είχα κι εγώ το άγχος επειδή τα κρατούσε αρχικά, αλλά είπα ότι αν κάνω πίσω και επαναφέρω την πάνα θα την μπερδέψω και θα μας πάει πίσω.Και γι' αυτό το λόγο δεν της έβαζα και στις βόλτες, έπαιρνα αλλαξιά μαζί και το φορητό γιογιό.

Καλή επιτυχία και όλα γίνονται με υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούμε κι εμείς σιγά σιγά αυτές τις μέρες, αλλά επειδή υπάρχει μια άρνηση βάζουμε βρακί για λίγες ώρες κάθε μέρα και ίσως όχι κάθε μέρα. Παρόλο που δεν συστήνεται, βλέπω ότι πάει καλύτερα. Το παιδί είναι πιο ήρεμο. Γιατί όσες φορές λέει ότι θέλει την πάνα, αν επιμείνουμε με το ζόρι ότι δεν θα τη βάλει ωρύεται ότι τη θέλει. Οπότε δεν γίνεται έτσι.

Συνολικά 3 μέρες έχουμε δοκιμάσει απλά όχι συνεχόμενες. Την πρώτη έκατσε συνεχόμενα κάποιες ώρες στο γιογιό και δίπλα ο άντρας μου έτσι χωρίς να κάνουν τίποτα και έκανε 4 φορές τσισα. Τη δεύτερη βάλαμε βρακί και της ήρθαν δύο φορές, έκανε πάνω της (και πάνω σε ο,τι υπήρχε γυρω...) κι έκλαιγε. Και είπε κι αυτό που περίμενα ότι θα σκεφτεί, ότι το βρακί δεν τα κρατάει οπότε προτιμάει την πάνα που τα κρατάει! Την τρίτη θέλησε δύο φορές και τα πρόλαβε και πήγε στο γιογιό. Της έβαλα και σελτεδακι όταν καθοταν στον καναπέ ή στο κρεβατι κι ευτυχώς το πήρε θετικά, έλεγε μου έβαλε η μαμά να κάθομαι εδώ μήπως βγουν τσισα. Την πήρε κι ο ύπνος το μεσημέρι έτσι εκεί πάνω στα σελτεδακια και δεν της έφυγε τιποτα. Να δούμε αν αύριο θα θελήσει πάλι να μείνει χωρίς. Γενικά είναι παιδί που ενώ φαίνεται ότι δεν θα κατακτήσει "ποτέ" κάτι, τελικά μια μέρα μπαμ το κάνει. Έτσι έγινε και με τον αποθηλασμο, εκεί που απελπίζεσαι με τα "ποτέ" που λέει, εκείνη μάλλον το δουλεύει μέσα της και μια μέρα το αποφασίζει. Κάνει και συνεχώς παιχνίδι ρόλων με παιχνίδια-φιγουριτσες ότι θέλουν τσισα, πάνε τουαλέτα κλπ και γενικά αυτό το κάνει με οτιδήποτε την απασχολεί, πχ ότι τα παιδάκια τα αφήνουν στο σχολείο οι γονείς και πάνε το μεσημέρι και τα παίρνουν. Οπότε μάλλον δουλεύει μέσα της ο,τι δεν μπορεί να χωνέψει. Το συνηθίζουμε σιγα σιγα κι εμείς αυτό το μοτίβο που έχει στις αλλαγες. Ρωτάει κιόλας η καημένη "αν μου φύγουν δεν πειράζει;" και φυσικά λέμε ότι δεν πειράζει, όπως πρέπει, αλλά από την άλλη δεν ξέρω μήπως αυτό τα μπερδεύει, με τη λογική ότι  αφού δεν πειράζει που λερωνεται τότε γιατί βάζουμε σελτεδακια κλπ και γιατί να τα προλαβαίνει, να πηγαίνει γιογιό κλπ; Ελπίζω να μην το σκεφτεί και αυτό :-P Γιατί γενικά φαίνεται λίγο να μην βρίσκει νόημα στο γιατί μπαίνουμε σε όλη αυτή τη διαδικασία εφόσον -απλουστατα για εκείνη- υπάρχουν οι πάνες :razz: Αν της πεις δε ότι δεν υπάρχουν μεγαλύτερες λέει ότι θα βάζει σερβιετες μετά... Υπουργείο εξωτερικών έχουμε γίνει με τόσες διαπραγματεύσεις!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, little lamb είπε:

ότι το βρακί δεν τα κρατάει οπότε προτιμάει την πάνα που τα κρατάει!

"Κρατάει τα τσισα αλλά δεν αφήνει το δερματακι καθαρό και στεγνό όπως το εσώρουχο." Μπορείς να πεις κάτι τέτοιο για παράδειγμα. 

 

17 ώρες πρίν, little lamb είπε:

με τη λογική ότι  αφού δεν πειράζει που λερωνεται τότε γιατί βάζουμε σελτεδακια κλπ και γιατί να τα προλαβαίνει, να πηγαίνει γιογιό κλπ

"Δεν πρέπει να απογοητεύεσαι, να στεναχωριεσαι όταν δεν τα καταφέρνεις Πηγαίνουμε στο γιογιό/τουαλετα για να μην λερώνουμε και μεγαλωνουν μικρόβια." Μπορείς και κάπως έτσι να το εξηγήσεις. 

 

17 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 και γενικά αυτό το κάνει με οτιδήποτε την απασχολεί, πχ ότι τα παιδάκια τα αφήνουν στο σχολείο οι γονείς και πάνε το μεσημέρι και τα παίρνουν. 

Θα πάτε προνήπια φέτος? Μεγαλώνουν τα παιδιά του φόρουμ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προφανώς της τα λέμε αυτά καλέ! Και ότι θα κοκκινίσει κλπ, μιας που παλιότερα συγκαιοταν αρκετά. Νομίζεις τη νοιάζει; Αφού τόσα χρόνια ξέρει αυτό, δεν μπορεί να φανταστεί πώς θα είναι με κάτι άλλο. Δεν μου φαίνεται περίεργο που τα σκέφτεται έτσι, ίσα ίσα περίεργο μου φαίνεται πως τόσα άλλα παιδιά δεχονται τόσο απλά να μείνουν χωρίς πάνα. Διαβάζω τόσο καιρό το ότι τα αφήνουμε "απλώς" χωρίς πάνα, σαν να είναι κάτι τόσο απλό, σαν να μην πρόκειται να διαμαρτυρηθούν. Όντως τα περισσότερα δεν τα πειράζει αυτή η αλλαγή και δεν ζητάνε να τη φορέσουν; Εμείς με το που θα πούμε ότι βγαίνει αυτή (πχ η βραδινή) και δεν θα βάλουμε άλλη αρχίζει να φωνάζει ότι δεν θέλει να μείνει χωρίς κ την ακούει όλη η γειτονιά! Ίσως είναι και λίγο μεγάλη βέβαια και καταλαβαίνει ότι το πάμε για εκπαίδευση, οριστική κατάργηση κλπ και γι'αυτο την πειράζει. Γιατί πιο μικρή στα 2 και στα 2μισι θυμάμαι δύο φορές που έτυχε και της ξεκουμπωσε έμεινε λίγη ώρα χωρίς πάνα μέχρι να την καταλάβουμε και δεν διαμαρτυρήθηκε. Είχε κάνει λίγα τσισα κ δεν είχε πει τίποτα μάλιστα. Τώρα καταλαβαίνει ότι επίκειται μια αλλαγή και γι'αυτο αντιδρά πιστεύω.

 

Όχι προνήπιο, είναι μικρή, την άνοιξη θα γίνει 4. Απλά έχουμε κάνει αίτηση για σταθμό αν την πάρουν. Και την πιάνει μεγάλη στενοχώρια με το ότι δεν είναι και οι γονείς στο σχολείο, γιατί στο μπαλέτο της ήταν μέσα ένας από εμάς.

 

Σήμερα κάποια στιγμή που την άλλαζε ο άντρας μου κι εκεινη μίλαγε, έπαιζε με κουκλάκια κλπ της έβαλε βρακί αντί για πάνα και δεν τον κατάλαβε αμέσως και του λέει μετά "μου έβαλες βρακί;" ξαφνιασμένη αλλά χωρίς να διαμαρτυρηθεί, είχε πλάκα! (Ενώ λίγες ώρες πριν δεν ήθελε με τίποτα). Κι έκανε πάλι στο γιογιό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...