Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 31 λεπτά , Ilaeira είπε:

Εγώ έχω προβληματιστεί πολύ. Έχω κλείσει να το κάνω αυτήν την εβδομάδα. Σε νοσοκομείο δεν βρήκα, παρόλο που δοκίμασα με ένα σωρό ΤΚ στα νοσοκομεία της Αττικής. Προφανώς δεν κάνουν Άστρα, κι εγώ δεν βλέπω τα υπόλοιπα επειδή το σύστημα μόνο σε Άστρα με έχει αντιστοιχίσει. Την προηγούμενη εβδομάδα πήγαμε στην παιδίατρο και μου είπε να μην το κάνω (θηλάζω), γιατί θα προτιμούσε να δει πολύ περισσότερα δεδομένα για την ασφάλεια στον θηλασμό. Η δε φαρμακοποιός μου είπε να περιμένω να ανοίξουν τα υπόλοιπα. 

Σκέφτομαι να πάω στο εμβολιαστικό κέντρο, να τους εξηγήσω τα περί αλλεργιών και να ζητήσω να με κατευθύνουν. 

Στο μεταξύ ανοίγουν κι οι παιδικοί, γενικά ανοίγουν τα πάντα, κι έχω πεθάνει στο άγχος γιατί συμφωνώ ότι είναι πράγματι η χειρότερη περίοδος για να την αρπάξεις.

Τουλάχιστον ο σύζυγος εμβολιάστηκε. Πέρασε ένα πολύ ζόρικο 48ωρο, αλλά σε σχέση με άλλους φίλους, την εβγαλε πολύ πιο ελαφριά. 

 Σε αλλεργίες, εμβολιάζεται κανείς μόνο σε νοσοκομείο. Ρώτησα γνωστό μου γιατρό, που εργάζεται σε γραμμή εμβολιασμού σε κέντρο υγείας. Αυτές τις οδηγίες έχουν, σε διώχνουν και είναι δικό σου θέμα να ξανακλεισεις ραντεβού. Δεν έχουν τρόπο  αντιμετώπισης αναφυλαξιας. Φίλη από Αγγλία μου ότι και εκεί το ίδιο, μόλις ειπε ναι σε ιστορικό αλλεργιών την έδιωξαν.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 21 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 Σε αλλεργίες, εμβολιάζεται κανείς μόνο σε νοσοκομείο. Ρώτησα γνωστό μου γιατρό, που εργάζεται σε γραμμή εμβολιασμού σε κέντρο υγείας. Αυτές τις οδηγίες έχουν, σε διώχνουν και είναι δικό σου θέμα να ξανακλεισεις ραντεβού. Δεν έχουν τρόπο  αντιμετώπισης αναφυλαξιας. Φίλη από Αγγλία μου ότι και εκεί το ίδιο, μόλις ειπε ναι σε ιστορικό αλλεργιών την έδιωξαν.

 

Το έχω υπόψη μου, αλλά δεν μπορώ να κλείσω ραντεβού. Δεν βρίσκω κανένα νοσοκομείο που να κάνει Άστρα και δεν έχω πρόσβαση σε άλλο εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , marakiz είπε:

 

Μπορείς να φοβάσαι το νέο εμβόλιο και να φοβάσαι και τον κορονοιο παράλληλα, το ένα δεν αποκλείει το άλλο. 

 

Πιθανώς δεν φοβάται κάποιος μόνο γιατί έχει θρομβοφιλία, απλά η θρομβοφιλία μεγαλώνει τον φόβο του. Μου κάνει εντύπωση γιατί είσαι ένα μέλος που συνηθίζεις να γράφεις με ενσυναίσθηση κι αυτό το αίσθημα φόβου που υπάρχει για το νέο εμβόλιο με τις όποιες άγνωστες παρενέργειες, για το όποιο απειροελάχιστο ποσοστό επιπλοκών (στατιστική μεν αλλά και τα ποσοστά είναι άνθρωποι), είναι αταίριαστο με σένα και άδικο να το συνοδεύεις με εκφράσεις όπως "το έμαθε από την κα Σούλα". Μπορώ να καταλάβω πως δεν μπορείς με τίποτα να καταλάβεις τον αρνητή, αυτόν που μιλάει για τσιπαρίσματα κλπ. Καμία σχέση με αυτόν που φοβάται και διστάζει. Ούτε αυτή την ελάχιστη κατανόηση δεν αξίζει ο κόσμος σε αυτή την κωλοκατάσταση που έχουμε μπλέξει???

 

Υπάρχουν στ αλήθεια σαφείς οδηγίες? Έχω την εντύπωση πως πρόσφατα ειχα διαβάσει το αντίθετο ως οδηγίες, αλλά δεν το έχω ψάξει και όρκο δεν παίρνω, ούτε θα ήθελα να παραπληροφορήσω. Πάντως φίλη μου που θηλάζει, 4 διαφορετικούς γιατρούς ρώτησε, 4  διαφορετικά πράγματα της είπαν. Γιατρούς ρώτησε εν τω μεταξύ, όχι την κυρα Σούλα.
 

 

Για τις θηλάζουσες δύο γιατροί με τους οποίους μίλησα ήταν αρνητικοί. Και σαφώς άλλο να φοβάσαι τον ιό ή/και το εμβόλιο κι άλλο να είσαι αρνητής του ιού.

Έκανα και το τεστ στο παιδί. Άγχος μήπως βγει θετικό αλλά όλα καλά. Θα μου πείτε μήπως τώρα ξέρεις αν ήταν σωστό το αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 Σε αλλεργίες, εμβολιάζεται κανείς μόνο σε νοσοκομείο. Ρώτησα γνωστό μου γιατρό, που εργάζεται σε γραμμή εμβολιασμού σε κέντρο υγείας. Αυτές τις οδηγίες έχουν, σε διώχνουν και είναι δικό σου θέμα να ξανακλεισεις ραντεβού. Δεν έχουν τρόπο  αντιμετώπισης αναφυλαξιας. Φίλη από Αγγλία μου ότι και εκεί το ίδιο, μόλις ειπε ναι σε ιστορικό αλλεργιών την έδιωξαν.

 

 

 

 

Και αν εμφανίσεις αλλεργια κ δεν το ξέρεις τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Afou perimeneis 15 Lepta sto emboliastiko kentro opote kapoia problepsi tha yparxei gia kati ektakto.  

 

Δυστυχώς δεν. Θα έρθει ο ανειδίκευτος ή άσχετης ειδικότητας γιατρός, μέχρι να καταλάβει τι έχει συμβεί, δύσκολα τα πράγματα. Στα μεγάλα κέντρα είναι παιδιά που κάνουν τη θητεία τους, μόλις πήραν πτυχίο και δεν έχουν ασκήσει ποτέ το επάγγελμα, πόσο μάλλον να πάρουν και αποφάσεις ζωής ή θανάτου. Απλά ενέσεις κάνουν.  Οι οδηγίες τους λένε ανδρεναλίνη ενδομυικά μετά κορτιζόνες και καλούν ασθενοφόρο. Αν προλάβει να καταλάβει ο άλλος τι να κάνει μέσα στα πρώτα λεπτά, που αν είναι άσχετος θα κολώσει με την αδρεναλίνη, θα περιμένει να έρθει ο υπέυθυνος, θα χάνεται χρόνος, άντε μετά να αξιολογήσουν αν θέλει και ασθενοφόρο, να έρθει το ασθενοφόρο κλπ. Καρδιολόγο ας πούμε για ανάνηψη κλπ, δεν έχουν, οπότε όταν υπάρχει ιστορικό, απλά δε σε δέχονται.Το είχα ρωτήσει με λεπτομέρειες, γιατί γενικά έχω πολύ άσχημο ιστορικό και τραγικές εμπειρίες από γιατρούς σε κέντρα υγείας σε διακοπές, που ουσιαστικά τους έδινα εγώ οδηγίες (που προϋποθέτει να μπορώ να μιλήσω). Η αλλεργιολόγος μου μου είχε πει να μην δοκιμάσω καν να να πάω εκτός νοσοκομείου γιατί θα με διώξουν, έχει πολλές τέτοιες ιστορίες από εξοργισμένους ασθενείς της, η παθολόγος μου που έχει φαρμακευτικές αλλεργίες πήγε στο ραντεβού της στο μεγάλο εμβολιαστικό κέντρο και είχε μαζί την αδρεναλίνη της και οδηγίες αλλά δεν την δέχτηκαν και ας αναλάμβανε μόνη της την ευθύνη και ο γνωστός μου που εργάζεται σε κέντρο υγείας στα Πατήσια μου είπε ότι αν πήγαινα, θα με έδιωχνε μόλις έπαιρνε ιστορικό. 

Link to comment
Share on other sites

 

Στο μεταξύ αρχίσαμε πολύ ωραία, 3 μέρες έχουν πάει τα παιδιά σχολείο, έχουν ήδη κλείσε τα 2 τμήματα από τα 12. Λογικά στο επόμενο κρούσμα, θα κλείσει και το σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2021 at 10:02 PM, love kids said:

Δε νομίζω πια να ξανακλείσουν. Όλα ανοίγουν σιγά σιγά.

 

9 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 Σε αλλεργίες, εμβολιάζεται κανείς μόνο σε νοσοκομείο. Ρώτησα γνωστό μου γιατρό, που εργάζεται σε γραμμή εμβολιασμού σε κέντρο υγείας. Αυτές τις οδηγίες έχουν, σε διώχνουν και είναι δικό σου θέμα να ξανακλεισεις ραντεβού. Δεν έχουν τρόπο  αντιμετώπισης αναφυλαξιας. Φίλη από Αγγλία μου ότι και εκεί το ίδιο, μόλις ειπε ναι σε ιστορικό αλλεργιών την έδιωξαν.

 

 

 

 

Καλημέρα , σε ότι αλλεργίες και να υπάρχουν; Πχ ο άντρας μου έχει αλλεργική ρινίτιδα στην οικιακή σκόνη κ το γρασίδι, κι έχει κλείσει αύριο να κάνει το astra σε κέντρο εμβολιασμού εδώ κοντά, όχι σε νοσοκομείο.

 

Επιπλέον επειδή το θυμάμαι ούτε για εμένα ούτε εκείνον μας αφήνει το σύστημα να επιλέξουμε νοσοκομείο. Μόνο 5-6 κέντρα υγείας μας βγάζει κ κέντρα εμβολισμού στην ευρύτερη περιοχή

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο αναρωτιέμαι και γω όπως και σύ @Sunshine8 σε όλες τις αλλεργίες άραγε;;;;;

Εγώ έχω χρόνια κνίδωση, τα τελευταία δύο χρόνια είμαι συνέχεια με αντισταμινικά. Προσπαθώ να κλείσω ραντεβού στο κέντρο υγείας με την αλλεργιολόγο που με παρακολουθεί για να της μιλησω και δεν μπορώ με τίποτα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανακοίνωσαν τώρα για ένα σελφ τεστ την εβδομάδα στην εκπαιδευτική κοινότητα. 

Εν τω μεταξύ, στα χθεσινα σελφ τεστ των μαθητών, έμαθα ήδη για 2 θετικά παιδάκια στον κύκλο μου, ασυμπτωματικά εννοείται. 

Δλδ εάν δεν τα έκαναν, όλα καλά. 

Και επίσης, το ολοήμερο του Δημοτικού μας φουλ, κ από παιδιά που οι γονείς τους δύνανται να τα κρατήσουν σπίτι.

Ολοήμερο = τρως σε κλειστή αίθουσα = βγάζεις μάσκα μαζί με  πολλά παιδάκια διαφορετικών τάξεων. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elemaxi είπε:

Το ίδιο αναρωτιέμαι και γω όπως και σύ @Sunshine8 σε όλες τις αλλεργίες άραγε;;;;;

Εγώ έχω χρόνια κνίδωση, τα τελευταία δύο χρόνια είμαι συνέχεια με αντισταμινικά. Προσπαθώ να κλείσω ραντεβού στο κέντρο υγείας με την αλλεργιολόγο που με παρακολουθεί για να της μιλησω και δεν μπορώ με τίποτα.

 

Δεν αφηνουν να εμβολιαστεις αν εισαι με αγωγη, γιατι μπορει λεει να κρυψει  τα πρωιμα συμπτωματα αναφυλαξιας.

Κατα τον γνωστο μου γιατρο (που τονιζω ειναι ασχετος με το αντικειμενο και ακολουθει οδηγιες)

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , annoulen είπε:

Ανακοίνωσαν τώρα για ένα σελφ τεστ την εβδομάδα στην εκπαιδευτική κοινότητα. 

Εν τω μεταξύ, στα χθεσινα σελφ τεστ των μαθητών, έμαθα ήδη για 2 θετικά παιδάκια στον κύκλο μου, ασυμπτωματικά εννοείται. 

Δλδ εάν δεν τα έκαναν, όλα καλά. 

Και επίσης, το ολοήμερο του Δημοτικού μας φουλ, κ από παιδιά που οι γονείς τους δύνανται να τα κρατήσουν σπίτι.

Ολοήμερο = τρως σε κλειστή αίθουσα = βγάζεις μάσκα μαζί με  πολλά παιδάκια διαφορετικών τάξεων. 

 

 

Θετικά βγήκαν μόνο στα σελφ τεστ ή και σε επανέλεγχο με rapid; 

Κάπου διάβαζα (αλλά δεν ξέρω πόσο έγκυρο είναι) ότι από τα δηλωμένα θετικά self-test το ποσοστό των επιβεβαιωμένων θετικών είναι αναλογικά πάρα πολύ μικρό. Παρ'όλα αυτά, και ένα να πιάσει, για εμένα κέρδος είναι με δεδομένο ότι αν νοσεί το παιδί, ουσιαστικά θα νοσεί ή νοσήσει όλη η οικογένεια.

 

Εμάς πολλοί γονείς το έχουν δηλώσει σε μεταξύ μας συναντήσεις ότι τα τεστ τα παίρνουν αλλά δεν τα κάνουν, συμπληρώνουν τη φόρμα έτσι. Με την αιτιολογία ότι δεν πρόκειται να ταλαιπωρήσουν το παιδί τους και να του καταστρέψουν τη μύτη. Στο μεταξύ η 6χρονη κόρη μου χθες το έκανε μόνη της άψογα (με επίβλεψη μας). Και είναι γενικά παιδί πολύ επιφυλακτικό. Είδε το μπαμπά της μια δύο, κατάλαβε ότι δεν πονάει και αυτό ήταν. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

 

Ένα-ένα.

To ποιο εμβόλιο θα σου είναι διαθέσιμο εξαρτάται άμεσα και από τον ιατρικό σου φάκελο. Έχω συνάδελφο νεότερο που εμβολιάστηκε με moderna. Ειδικά για την εγκυμοσύνη, προχθές ενημέρωσαν ότι θα αλλάξει άμεσα, και όσες είναι έγκυες ή σε διαδικασία εξωσωματικής, από τον φάκελό τους θα είναι ανοιχτά όλα τα εμβόλια. Η συγκεκριμένη μαμά μπορούσε να κάνει όποιο ήθελε, λόγω ηλικίας της. Είχε τη λάθος πληροφόρηση ότι θηλασμός και εμβόλιο είναι ασύμβατα.

 

Ναι, πολλές χώρες διακόπτουν το AZ και η Γερμανία που το είχε περιορισμένο στους άνω των 50 τώρα το αφήνει ελεύθερο σε όποιον θέλει να το κάνει ανεξάρτητα την ηλικία του.

Φαίνεται να σου είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι ότι η απόφαση για διακοπή ή έναρξη ενός εμβολιαστικού σχήματος και εν προκειμένω του AZ,  λαμβάνει υπόψη της άλλους παράγοντες, όπως η τρέχουσα διασπορά, το επίπεδο και η ποιότητα εμβολιασμού, οι συμφωνίες με άλλες εταιρίες, η ίδια η δυνατότητα της AZ να παραδώσει όσα υποσχέθηκε. Κανένα από αυτά δεν έχουν να κάνουν με το αν είναι ασφαλές. 

 

Στις Σευχέλλες το 60% έκανε το sinovac (εχεις διαβάσει τι efficacy έχει;), που είναι άλλης τεχνολογίας. Το υπόλοιπο 40% έκανε ένα άλλο εμβόλιο, που παρασκευάζεται με άδεια από την Astra αλλά δεν είναι το Vaxzevria. Έχουν μια τελευταία μετάλλαξη που ξεφεύγει της κάλυψης αλλά δεν πέθανε κανένας από όσους κόλλησαν. Συν όλα αυτά που ανέφερε η Εσπερος. Πως ακριβώς η κατάσταση στις Σευχέλλες έχει σχέση με την κατάσταση στην Ελλάδα και την απόφαση κάποιου να εμβολιαστεί ή να περιμένει, μου διαφεύγει!

 

 

Όταν οι χώρες που τώρα το αποκλείουν "καιγόταν", το έκαναν χωρίς περιορισμό (βλέπε Αγγλία). Τώρα το αλλάζει στο >40, αλλά τι ποσοστό εμβολιασμών έχει και σε ποιες ηλικίες; Αντίστοιχα, η Γερμανία τώρα το αφήνει ελεύθερο, αλλά τώρα είναι που έχει και έξαρση. Ο 60αρης που επικαλείται την επικινδυνότητα του AZ, ποιο άλλο λόγο μπορεί να έχει πλην της κακής πληροφόρησης;

Εγώ έκλεισα άμεσα μετά το που άνοιξε. Και πλήρως εμβολιασμένη, 2η δόση θα είμαι 1 Ιουλίου. Αν περίμενα, ακόμα και με το Moderna, θα ρίσκαρα για το ίδιο αποτέλεσμα στην καλύτερη. Όλα έχουν να κάνουν με το που "στέκεται" ο καθένας ξεχωριστά. Αν ήμουν 30, ελεύθερη, έμενα μόνη, ενδεχομένως να περίμενα. Στη φάση που είμαι, κάθε μέρα καθυστέρησης τη θεωρώ χαμένη μέρα. 

 

 

 

Αρχικά, μιλάω γενικά και όχι ειδικά για μέλη του φόρουμ. Άρα συμπεριλαμβάνω στις θέσεις μου και τους ηλικιωμένους που δεν εμβολιάζονται καθώς και οποιονδήποτε άλλο που η εργασία του ή το κοινωνικό του προφίλ τον κάνει εν δυνάμει μεταδότη (νοσηλευτικό προσωπικό, εκπαιδευτικό προσωπικό κλπ). Δεν έχω λόγο να δείξω ενσυναίσθηση σε κάποιον που βλέπει μόνο τον εαυτό του και όχι το κοινωνικό σύνολο. Γιατί ξεκάθαρα για αυτό πρόκειται, μη κρυβόμαστε. Εγώ φοβάμαι, ας το κάνουν οι άλλοι πρώτα, εγώ προσέχω, στη τελική αν το κάνουν οι άλλοι θα καλύψουν και εμένα και βλέπουμε... Και την ίδια στιγμή κάθε μέρα πεθαίνουν 70 άτομα, άνθρωποι που χρειάζονται χειρουργεία δεν τα κάνουν. Όχι, καμία ενσυναίσθηση από εμένα σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Οι λόγοι που τα "παραδοσιακά" εμβόλια έκαναν χρόνια να βγουν σε κυκλοφορία, είναι βασικά υπο-χρηματοδότηση, περιορισμένος αριθμός εθελοντών, έλλειψη άμεσης ανάγκης. Εδώ, πρώτη φορά στην ιστορία δόθηκαν τόσα χρήματα για έρευνα, βρέθηκαν τόσοι εθελοντές. Οι δημοσιεύσεις έχουν ξεπεράσει κάθε προσδοκία. Ποτέ άλλοτε η επιστημονική κοινότητα δεν είχε τη δυνατότητα να δει αποτελέσματα σε τόσο μεγάλο εύρος σε τόσο σύντομο διάστημα. Οι επιστήμονες με πεδία στις λοιμώξεις, στη φαρμακολογία κλπ είναι ενθουσιασμένοι με τη συσπείρωση και το αποτέλεσμα. Αν δεν έχετε διαβάσει την ιστορία της μοριακής βιολόγου πίσω από το Moderna, κάντε το. Μιλάμε για μια επιστήμονα που έχασε την έδρα της λόγω της έρευνας της πάνω στα mrna, η οποία έρευνα πριν το covid δεν έφερνε "λεφτά". Το δέος που νιώθει για το πλήθος των ανθρώπων που μπορεί να σώσει, είναι απερίγραπτο. Πλέον είναι ξεκάθαρο από χώρες όπως η Αγγλία και το Ισραήλ ότι ο εμβολιασμός είναι μονόδρομος. Οι παρενέργειες υπάρχουν πάντα και το ποσοστό τους είναι απειροελάχιστο. Αν θέλουμε να χτίσουμε ανοσία, αν θέλουμε να περιορίσουμε τις μεταλλάξεις, αν έχουμε εμπιστοσύνη στην επιστήμη, ξέρουμε ποιο είναι το σωστό. Αλλά είμαστε κοινωνία που ξεκάθαρα κοιτάει την πάρτη της και η παραπληροφόρηση (λέγε με κυρά Σούλα) στην Ελλάδα χτυπάει κόκκινο. Το λένε μελέτες (για τα τεράστια ποσοστά πολιτών που πιστεύουν σε θεωρίες συνομωσίας), το δείχνουν τα συστημικά MME οργιάζουν. Διαβάζουμε τίτλους και όχι περιεχόμενο. Δε φιλτράρουμε, δε διασταυρώνουμε, δεν αξιολογούμε τη πηγή της πληροφορίας. 

 

Σαφώς και υπάρχουν οδηγίες moh.gov.gr/articles/health/dieythynsh-dhmosias-ygieinhs/emboliasmoi/systaseis-emboliasmoy-kata-thn-periodo-ths-pandhmias-covid19/8790-epikairopoihsh-ekpaideytikoy-egxeiridioy-gia-ton-emboliasmo-covid-19

[...Θηλασμός Γενικά, η χορήγηση εμβολίων που δεν ανήκουν στην κατηγορία των ζώντων εξασθενημένων κατά την περίοδο του θηλασμού θεωρείται ασφαλής. Επομένως, οι θηλάζουσες μπορούν να εμβολιάζονται με οποιοδήποτε από τα εγκεκριμένα εμβόλια για την COVID-19. ]

Τόσο απλά, τόσο ξεκάθαρα. Το τι λέει ο κάθε γιατρός από εκεί και πέρα, περισσεύει.

 

Μόλις πριν λίγο μου είπε συνάδελφος ότι πριν εμβολιαστεί πήρε παυσίπονο γιατί έτσι της είπε η γιατρός της (παθολόγος)

Απο το παραπάνω εγχειρίδιο οδηγιών [Ειδικές οδηγίες 1. Παυσίπονα και αντιπυρετικά Σύμφωνα με το Κέντρο Πρόληψης & Ελέγχου Λοιμωδών Νοσημάτων (CDC) των ΗΠΑ, παυσίπονα και αντιπυρετικά φάρμακα (παρακεταμόλη, ασπιρίνη, μη στερινοειδή αντιφλεγμονώδη) δεν πρέπει να λαμβάνονται προληπτικά πριν τον εμβολιασμό διότι δεν είναι γνωστή η επίδραση τους στην ανοσολογική απάντηση.]

 

Τέλος πάντων, ο κάθε ένας μας έχει τους λόγους του που εμβολιάζεται ή το καθυστερεί ή δε θέλει. Οι αποφάσεις μας όμως να είναι προϊόν λογικής,  και όχι θυμικού ή παραπληροφόρησης. Γιατί δεν επηρεάζουν μόνο εμάς αλλά και τους γύρω μας.

 

Συμφωνώ σε αρκετά, ΟΜΩΣ.

 

Δεν καταλαβαίνω και δεν πρόκειται να καταλάβω πως δεν γίνεται σεβαστός ο φόβος και η επιφυλακτικότητα.
Ούτε μου αρέσει αυτό το τσουβάλιασμα, όποιος δεν κάνει τώρα το εμβόλιο είναι παρτάκιας κλπ.
Ξαναλέω, άλλο ο αρνητής, άλλο αυτός που φοβάται και διστάζει.

 

Δεν έχω χρόνο να γράψω άλλα, με κάλυψε κι η Λένια πιο πάνω.

Υπομονή και κουράγιο σε όλους.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά η πεθερά μου δε θέλει να κάνει το εμβολιο και σε λίγο γεννάω.. δε θέλω να κολλήσει το Λεχούδι κορώνα και να τρέχω (δεν ξέρω αν θα έχει αντισώματα, εγώ πάντως το πέρασα) Πώς να της το δώσω να το καταλάβει? Να το κάνω εγώ ή ο σύζυγος ? 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , jellyfishch είπε:

Παιδιά η πεθερά μου δε θέλει να κάνει το εμβολιο και σε λίγο γεννάω.. δε θέλω να κολλήσει το Λεχούδι κορώνα και να τρέχω (δεν ξέρω αν θα έχει αντισώματα, εγώ πάντως το πέρασα) Πώς να της το δώσω να το καταλάβει? Να το κάνω εγώ ή ο σύζυγος ? 

Αν δεν κάνει εμβόλιο δεν θα δει το μωρό. Νομίζω είναι πολύ απλό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , jellyfishch είπε:

Παιδιά η πεθερά μου δε θέλει να κάνει το εμβολιο και σε λίγο γεννάω.. δε θέλω να κολλήσει το Λεχούδι κορώνα και να τρέχω (δεν ξέρω αν θα έχει αντισώματα, εγώ πάντως το πέρασα) Πώς να της το δώσω να το καταλάβει? Να το κάνω εγώ ή ο σύζυγος ? 

Απλά δεν θα βλέπει το μωρό, ξεκάθαρο. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , jellyfishch είπε:

Παιδιά η πεθερά μου δε θέλει να κάνει το εμβολιο και σε λίγο γεννάω.. δε θέλω να κολλήσει το Λεχούδι κορώνα και να τρέχω (δεν ξέρω αν θα έχει αντισώματα, εγώ πάντως το πέρασα) Πώς να της το δώσω να το καταλάβει? Να το κάνω εγώ ή ο σύζυγος ? 

Άσχετο, το πέρασες ενώ ήσουν εγκυος; Γιατί πριν λίγες μέρες έμαθα κ εγώ πως είμαι έγκυος κ δεν πρόλαβα να εμβολιαστω κ τώρα δε σκοπεύω. Αν όντως πάει καλά η εγκυμοσύνη φοβάμαι μην κολλήσω κ εχω κάποιο πρόβλημα. Εσυ ήσουν εντάξει; Ο σύζυγος θα εμβολιαστεί βέβαια αλλά η μικρή πάει σχολείο κ δεν κρύβω πως ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Lenia16 είπε:

Άσχετο, το πέρασες ενώ ήσουν εγκυος; Γιατί πριν λίγες μέρες έμαθα κ εγώ πως είμαι έγκυος κ δεν πρόλαβα να εμβολιαστω κ τώρα δε σκοπεύω. Αν όντως πάει καλά η εγκυμοσύνη φοβάμαι μην κολλήσω κ εχω κάποιο πρόβλημα. Εσυ ήσουν εντάξει; Ο σύζυγος θα εμβολιαστεί βέβαια αλλά η μικρή πάει σχολείο κ δεν κρύβω πως ανησυχώ.

Λενια συγχαρητήρια!!! Να έχεις μια καλή κ τελειομηνη κύηση!!! :) έχω ακούσει κ για άλλη έγκυο που κόλλησε κορωνοιο κ είναι καλά

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Lenia16 είπε:

Άσχετο, το πέρασες ενώ ήσουν εγκυος; Γιατί πριν λίγες μέρες έμαθα κ εγώ πως είμαι έγκυος κ δεν πρόλαβα να εμβολιαστω κ τώρα δε σκοπεύω. Αν όντως πάει καλά η εγκυμοσύνη φοβάμαι μην κολλήσω κ εχω κάποιο πρόβλημα. Εσυ ήσουν εντάξει; Ο σύζυγος θα εμβολιαστεί βέβαια αλλά η μικρή πάει σχολείο κ δεν κρύβω πως ανησυχώ.

Με το καλό Λένια μου!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, jellyfishch said:

Παιδιά η πεθερά μου δε θέλει να κάνει το εμβολιο και σε λίγο γεννάω.. δε θέλω να κολλήσει το Λεχούδι κορώνα και να τρέχω (δεν ξέρω αν θα έχει αντισώματα, εγώ πάντως το πέρασα) Πώς να της το δώσω να το καταλάβει? Να το κάνω εγώ ή ο σύζυγος ? 

Με κάλυψαν οι προλαλήσασες  . Δεν μπορείς να την υποχρεώσεις. Μπορείς όμως να της ανακοινώσεις ότι θα βλέπει το μωρό μόνο από ωραιότατες φωτογραφίες. Η υγεία του βρέφους προέχει, τι να κάνουμε?

Επίσης 3 γιατρούς που ρώτησα, μου είπαν και οι 3 να μην κάνω AZ.

12 minutes ago, Lenia16 said:

Άσχετο, το πέρασες ενώ ήσουν εγκυος; Γιατί πριν λίγες μέρες έμαθα κ εγώ πως είμαι έγκυος κ δεν πρόλαβα να εμβολιαστω κ τώρα δε σκοπεύω. Αν όντως πάει καλά η εγκυμοσύνη φοβάμαι μην κολλήσω κ εχω κάποιο πρόβλημα. Εσυ ήσουν εντάξει; Ο σύζυγος θα εμβολιαστεί βέβαια αλλά η μικρή πάει σχολείο κ δεν κρύβω πως ανησυχώ.

Με το καλό !!! Mια απροβλημάτιστη τελειόμηνη εγκυμοσύνη εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ , το θέμα είναι πως να της το πω, γιατί ο άντρας μου δεν την έχει θάρρος.. να φανταστείτε προχθές της έλεγε ότι ο ίδιος θα το κάνει (όπως και όλοι οι γιατροί το έχουν κάνει και ένα σωρό κόσμος), του απαντούσε τα γνωστά περί πειραματόζωων κτλ και στο τέλος του είπε σου απαγορεύω να μου μιλάς έτσι, και δεν μπορω πλέον να συνεννοηθώ μαζί σου και το κλείσανε. Και την άλλη μέρα την πήρε ο ίδιος τηλέφωνο και απλά συμφωνήσανε ότι διαφωνούνε. Είναι πολύ περίεργες οι ισορροπίες και φοβάται μη θυμώσει και σταματήσει να βλέπει και τον ίδιο ή σταματήσουν να μιλάνε... Και ο άντρας μου πάντως δεν ψήνεται για το astra.. προς το παρόν έχει αντισώματα και περιμενει να τελειώσουν οι παρτίδες του αστρα για να πάει να κάνει κάποιο άλλο.

@Lenia16 συγχαρητήρια, καλή τελειομηνή εγκυμοσύνη σου εύχομαι! Το πέρασα όταν ήμουν στον τέταρτο. Δεν πήρα κανένα φάρμακο, δεν μπήκα νοσοκομείο (ίσως θα έπρεπε γιατί είχα δύσπνοια) και τα συμπτώματα ήταν μέτρια νομίζω σα γρίπης με κάποια έξτρα πόνους στα κόκκαλα εμετούς κτλ..αλλά έχω και ιστορικό πνευμονίας , πρέπει να έπαιξε κι αυτό ρόλο. Οι περισσότεροι το περνάνε σα γριπουλα απ' ότι έχω καταλάβει.. 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lenia16 είπε:

 Μάλλον δεν εχεις καταλαβει ότι με τους εμβολιασμούς δεν τελειωνουμε.

Σίγουρα πάντως δεν τελειώνουμε κ με το να μην εμβολιαστουμε. Εκτός αν η ζωή που θελουμε είναι να είμαστε με μάσκες σε κλειστούς χώρους (που ξέρετε ότι ήμουν εξ αρχής υπέρ της μάσκας αλλά όχι να μας γίνει και μόνιμο αξεσουάρ) κ τα νοσοκομεία μονιμα πιασμένα από τους ανεμβολιαστους που νοσούν κ αν θελουμε να έχουμε κοινωνική ζωή να φοράμε μάσκες όταν βλέπουμε φιλους. Δεν καταλαβαίνω δλδ τι ακριβώς προτιμούμε κ γιατί δεν θελουμε μια ευκαιρία μήπως λυθεί το πρόβλημα αντί να το διαιωνίζουμε. Αυτό θα το καταλάβαινα μόνο αν κάποιος ελεγε ότι εφεξής δουλεύει από το σπίτι μόνο κ δεν θα βλέπει κανέναν άνθρωπο κ δεν έχει παιδιά που πηγαίνουν σχολείο κ δεν θα ταξιδέψει κ γενικώς θα ζήσει σαν ερημίτης οπότε ναι όντως είναι σιγουρος ότι ποτέ δεν θα κολλήσει οπότε δεν θέλει να ρισκάρει το εμβόλιο. 

Με το καλό το μωρο σου! 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που θηλάζω μου είπε η παιδίατρος ότι τελικά είναι οκ να εμβολιαστω με astrazeneca , ενώ στην αρχή μου ελεγε με κανένα. Το διάβασα και στη σελίδα του παπαβεντση πώς είναι οκ όλα τα εμβόλια για θηλάζουσες. Μόνο για τις εγκύους έχω ακούσει ότι συστήνονται τα mRNA. Εγώ πάντως εμβολιάζομαι με astrazeneca σε λίγες μέρες. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Ήδη καθυστέρησα να κλείσω ραντεβού λόγω των μπερδεμένων μηνυμάτων μέχρι να βγάλω άκρη τι γίνεται με το εμβόλιο και το θηλασμό.  Θέλω να ξεμπερδευουμε με αυτή την ιστορία.

1 hour ago, jellyfishch είπε:

Παιδιά η πεθερά μου δε θέλει να κάνει το εμβολιο και σε λίγο γεννάω.. δε θέλω να κολλήσει το Λεχούδι κορώνα και να τρέχω (δεν ξέρω αν θα έχει αντισώματα, εγώ πάντως το πέρασα) Πώς να της το δώσω να το καταλάβει? Να το κάνω εγώ ή ο σύζυγος ? 

Συμφωνώ και εγώ να μη βλέπει το μωρό. Εσύ οφείλεις σαν γονιός να προστατεύσεις το παιδί σου. Αν δεν το κάνεις εσύ, δε θα το κάνει κανένας άλλος

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...