Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, vicky86 είπε:

ρχικά να σου πω ότι μας λες ότι εμείς τα πιεσαμε κ τα εξαναγκασαμε, κτ πολυ προσβλητικό, κ το έχεις πει πολλές φορές. Πραγματικά δ μπορω να πιστέψω ότι το να πω σε ένα παιδάκι 2,5χρ ότι δ πρέ

Όχι δεν λέω ότι τα πιέσατε, απλώς μ κάνει εντύπωση γιατί ξέρω ότι σκέφτεστε σοβαρα κ δεν θα κάνατε κάτι κακό, κ απορώ γιατί αυτά που περιγράφετε κ λετε ότι είχαν αποτέλεσαν μέσα σε λίγες μέρες, ήταν αυτά ακριβώς που νόμιζα ότι αν τα πεις εχεις το αντίθετο αποτέλεσμα. Όχι να αφήσεις τραύμα, αλλά να αγχωθεί το παιδί κ να αντιδράσει ή να καθυστερήσει ή να πάθει δυσκοιλιότητα κ να μη θέλει κλπ. 

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Να το πω χύμα, δεν ξέρω πώς αλλιώς να το εξηγήσω: σε πολλά θέματα που η μέση αγράμματη νοικοκυρά του 50 είχε την πρακτική κατάρτιση να τα βγάλει πέρα (είχε δει τη μάνα της, τη γειτόνισσα, ακολουθούσε το ενστικτό της στην τελική) δείχνεις να πελαγώνεις και να προσπαθείς να προσεγγίσεις το κατούρημα του παιδιού ξέρω γω ή το θηλασμό, σαν ακαδημαϊκή διατριβή σε αποστειρωμένο γραφείο και χωρίς τον παράγονται "παιδί" μέσα. Οπότε ναι, είναι απείρως πιθανότερο η μέση γυναίκα που θα προσλάβεις να έχει πολύ μεγαλύτερη επιτυχία και μάλιστα χωρίς να ιδρώσει καθόλου, γιατί δε θα θεωρεί ότι κρίνεται ούτε αυτή ούτε το παιδί από το πόσες σταγόνες φύγανε, δε θα την απασχολεί αν κάποια μαμαδοσελίδα έχει τα ίδια βήματα ή αν το παιδί υπέστη ψυχικά τραύματα γιατί του είπε "άντε μάνα μου πάνε να κατουρήσεις στην τουαλέτα τώρα, ντροπή να λερώσεις πάλι τα πατώματα".  

Επειδή δε μιλάς συστηματικά για πίεση, την πίεση την έχεις εσύ και λογικά πλέον και το παιδί, που έχει μια πελαγωμένη μάνα που αντί να κατευθύνει και να δώσει μήνυμα ασφάλειας (εγώ είμαι ενήλικας, αυτοί είναι οι κανόνες) το αφήνει να μην έχει ιδέα τι περιμένουν από αυτό, και νιώθει απλά έναν πανικό γύρω του χωρίς λόγο. 

Ενταξει αυτό το έχω γιατί θέλω να διαβάζω πολύ κ κανιά φορά ασχολούμαι περισσότερο με το να διαβάζω τι πρέπει να κάνω παρα το να παρατηρώ τι θέλει το παιδί. 

 

Η νταντά μας είναι δασκάλα κανονικά. σίγουρα δεν έχει εμπειρία από δικά της παιδιά κ δεν ξέρω αν έχει κάνει εκπαίδευση τουαλέτας ξανά. έχει κρατήσει παιδάκια διαφόρων ηλικιών από βρέφη μέχρι κ πιο μεγάλα αλλά δεν έχω συζητήσει μαζί της για το θέμα γιατί πίστευα ότι θα το τελείωνα μόνη μ μέσα στο καλοκαίρι αλλά τώρα βλέπω ότι δεν είμαι ούτε στην αρχή. 

Just now, vicky86 είπε:

Όταν πάτε για τσισα δ θα τον κρατάς πολύ ώρα, ουτε θα αρχίζεις παιχνίδια με φούσκες. Αλλα αν θελει κακα ισως εκεί να χρειάζεται λίγο περισσότερο χρόν

για τα τσίσα το ξέρω ότι δεν έπρεπε που τον κράτησα το μεσημέρι, όμως είχε τρεις ώρες να κάνει κ είχα αρχίσει να εκνευρίζομαι με την ιδέα ότι όλο το πρωί δεν θα έχουμε ούτε μια επιτυχία, γι αυτό το έκανα γιατί αλλιώς θα καθόμουν σ αναμμένα καρφιά να περιμενω ποτέ θα κατουρηθεί. τα κακά δηλαδή εκείνη την ώρα που θα τον πάρω σηκωτό για την τουαλέτα δεν υπάρχει φόβος να τα κρατήσει; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Έσπερος είπε:

αν δεν καταφέρνω ούτε το πρώτο κατούρημα να πετύχω, δεν ξέρω γιατί προσπαθώ κ παλεύω. 

 

Παράθεση

αλλά τώρα βλέπω ότι δεν είμαι ούτε στην αρχή.

Πολυ απελπισια εσπερος. Το περιμενες πολυ ευκολο. Εχεις μεγαλος απαιτησεις απο το παιδι σου. Εδω εσυ ενηλικας και παλευεις με τους ψυχαναγκασμους σου, πως περιμενεις το παιδι να λαβει το σωστο μηνυμα με ολα αυτα που κανεις. Πως θα καταλαβει οτι δεν κανουμε τσισα στο πατωμα, αν δεν του το πεις ή αν γελατε και λετε μπραβο; Αν συνεχισετε με αυτη την αντιδραση μην εκπλαγειτε αν τα κανει μονο στο πατωμα.

 

Just now, Έσπερος είπε:

τουλάχιστο μετά από τόση ώρα έκανε τσίσα στο γιογιό. δεν είναι κ κατόρθωμα αλλά αυτή τη στιγμή έχω μεγάλη ανάγκη από μια επιτυχία.

Πολυ ενθουσιαστηκες :razz: Αν δεν ειναι αυτο επιτυχια και λογος για "μπραβο σου, τα καταφερες" τοτε τι ειναι; (μαλλον τα τσισα στο πατωμα :huh:)

ΕΙΝΑΙ επιτυχια και καλα θα κανεις να την βλεπεις σαν μια. Δηλαδη τι ειναι η "επιτυχια" για σεν

 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

 

Πολυ απελπισια εσπερος. Το περιμενες πολυ ευκολο. Εχεις μεγαλος απαιτησεις απο το παιδι σου. Εδω εσυ ενηλικας και παλευεις με τους ψυχαναγκασμους σου, πως περιμενεις το παιδι να λαβει το σωστο μηνυμα με ολα αυτα που κανεις. Πως θα καταλαβει οτι δεν κανουμε τσισα στο πατωμα, αν δεν του το πεις ή αν γελατε και λετε μπραβο; Αν συνεχισετε με αυτη την αντιδραση μην εκπλαγειτε αν τα κανει μονο στο πατωμα.

 

Πολυ ενθουσιαστηκες :razz: Αν δεν ειναι αυτο επιτυχια και λογος για "μπραβο σου, τα καταφερες" τοτε τι ειναι; (μαλλον τα τσισα στο πατωμα :huh:)

ΕΙΝΑΙ επιτυχια και καλα θα κανεις να την βλεπεις σαν μια. Δηλαδη τι ειναι η "επιτυχια" για σεν

 

Ενταξει το θέμα με το πάτωμα θα προσπαθήσω να το ελέγξω. 
οχι δεν το θεωρούσα εύκολο αντίθετα πολύ δύσκολο απλώς το είχα αλλιώς στο μυαλό μου κ έχω μπερδευτεί. επίσης δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς σημαίνει έτοιμος, τι σημαίνει πρόοδος κ τι ατύχημα κ τι προσδοκίες πρέπει να έχω. πχ διαβάζω για μαμάδες που τα παιδιά τους τα προλάβαιναν πριν κατουρηθούν ή που τα πήγαιναν κ τους λέγαν κάνε τσίσα κ έκαναν, ή για παιδιά που σε τρεις μέρες μπήκαν στο νόημα, κ δεν καταλαβαίνω πώς συμβαδίζει αυτό με το ότι είναι επιτυχία να κάθεται στο γιογιό μετά από τρεις ώρες χωρίς τσίσα κ δυο προσπάθειες κ μετά από ένα τέταρτο να τα κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

αν δεν καταφέρνω ούτε το πρώτο κατούρημα να πετύχω, δεν ξέρω γιατί προσπαθώ κ παλεύω. 

 

Παράθεση

αλλά τώρα βλέπω ότι δεν είμαι ούτε στην αρχή.

Πολυ απελπισια εσπερος. Φυσικα και εισαι στην αρχη με ηδη λιγα τσισα εκτος πατωματος! Το περιμενες πολυ ευκολο και ειναι αδικο για το παιδι αυτο. Εχεις μεγαλες απαιτησεις απο το γιο σου. Εδω εσυ ενηλικας και παλευεις με τους ψυχαναγκασμους σου, πως περιμενεις το παιδι να λαβει το σωστο μηνυμα με ολα αυτα που κανεις; Πως θα καταλαβει οτι δεν κανουμε τσισα στο πατωμα, αν δεν του το πεις ή αν γελατε και λετε μπραβο; Αν συνεχισετε με αυτη την αντιδραση μην εκπλαγειτε αν τα κανει μονο στο πατωμα.

 

Just now, Έσπερος είπε:

τουλάχιστο μετά από τόση ώρα έκανε τσίσα στο γιογιό. δεν είναι κ κατόρθωμα αλλά αυτή τη στιγμή έχω μεγάλη ανάγκη από μια επιτυχία.

Πολυ ενθουσιαστηκες :razz: Αν δεν ειναι αυτο επιτυχια και λογος για "μπραβο σου, τα καταφερες" τοτε τι ειναι; (μαλλον τα τσισα στο πατωμα :huh:)

ΕΙΝΑΙ επιτυχια και καλα θα κανεις να την βλεπεις σαν μια, διαφορετικα εχεις πολυ πλασματικες προσδοκιες και θα συνεχισεις να απογοητευεσαι.

Γενικως, δεν ειναι ξεκαθαρο κατι στο μυαλο σου και προσπαθωντας υπερβολικα να τα ξεκαθαρισεις, χανεις την ουσια και τα προφανη θετικα που συμβαινουν.

Τα πραγματα ειναι απλα:

Βγαζεις την ημερησια πανα

Εξηγεις παντα με απλα και αληθινα λογια (ειπωθηκαν ηδη παραδειγματα πολλακις)

Προσπαθεις να διευκολυνεις την διαδικασια αναγνωριζοντας τα σημαδια του ή γνωριζοντας τι ωρα περιπου κανει και τον πας τοτε + υπενθυμιζεις που και που.

Προσπαθεις να διευκολυνεις την διαδικασια δινοντας του κινητρα για να παει στο γιογιο/λεκανη (προφανως μονο αν αντιδραει) και για να κατσει (δεν διοργανωνεις ολοκληρη παρασταση, τα βιβλια γενικως βοηθανε -και τους μεγαλους  :wink: )

Αντιδρας με ουδετερη σταση στα ατυχηματα (εξηγησαμε παμπολλες φορες τι μπορεις να πεις χωρις πολλα πολλα και σιγουρα οχι "μπραβο" και γελια)

Αντιδρας με ουδετερη προς ενθουσιωδης συμπεριφορα στις επιτυχιες 

Πλενεις πολυ στο χερι

Παιρνεις μαζι σου αλλαξιες

ΑΛΛΑ

οπως και να 'χει

η πανα δεν μπαινει την ημερα!

 

Εγω βλεπω ενα ετοιμο παιδι που παρ'ολα τα παραδοξα και παραλογα που ζει, καταφερνει να χρησιμοποιησει το γιογιο. Φαντασου να ησουν ηρεμη, να ειχατε κοινη γραμμη με τον συζυγο, να ησουν σταθερη και συνεπης...Το παιδι θα τελειωνε σε λιγες μερες αλλα δεν βλεπεις την πραγματικη διασταση του ζητηματος και δημιουργεις προβληματισμους και αγχος και απελπισια χωρις να υπαρχει λογος.

Βγες απο την δινη σου επιτελους!

 

Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο, εχουμε επαναληφθει ολες, εχουμε μιλησει αρκετα ξεκαθαρα για να μην μπορεις να αντιληφθεις τι λεμε. Αποχωρω απο τη συζητηση γιατι τελειωνει η υπομονη μου :) Καλη συνεχεια εσπερος και ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ (ηδη εχεις αρκετες, μην το ξεχνας :wink: )

 

 
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη όταν κάνει τσίσα στο πάτωμα το κάνει επίτηδες; εννοώ ξέρει ότι θα κάνει κ το κάνει συνειδητά; γιατί δεν έχω καταλάβει αν δεν τα προλαβαίνει ή ξεχνάει μα μας πει ή αν απλώς θεωρεί ότι είναι οκ να τα κάνει εκείνη την ώρα κ γι αυτό δεν θέλω να του πω κάτι που να στενοχωρηθεί κ να νομίζει ότι τον μαλώνουμε. του λέω απλα την επόμενη φορά να μου πει. αλλά δεν έχω καταλάβει, ο στόχος είναι να μου λέει ή να κρατιέται κ να κάνει όταν του λέω εγω; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

δηλαδη όταν κάνει τσίσα στο πάτωμα το κάνει επίτηδες; εννοώ ξέρει ότι θα κάνει κ το κάνει συνειδητά; γιατί δεν έχω καταλάβει αν δεν τα προλαβαίνει ή ξεχνάει μα μας πει ή αν απλώς θεωρεί ότι είναι οκ να τα κάνει εκείνη την ώρα κ γι αυτό δεν θέλω να του πω κάτι που να στενοχωρηθεί κ να νομίζει ότι τον μαλώνουμε. του λέω απλα την επόμενη φορά να μου πει. αλλά δεν έχω καταλάβει, ο στόχος είναι να μου λέει ή να κρατιέται κ να κάνει όταν του λέω εγω; 

Φυσικά και το ξέρει. Όπως το ξέρει για τα κακά που κλείνεται για να τα κάνει. Θα σου έλεγα ότι το κάνει για να στη σπάσει γιατί βλέπει το άγχος σου, αλλά μάλλον το κάνει για να του πείτε μπράβο! Ο μακροπρόθεσμος στόχος, είναι να σου λέει πότε και τι θέλει. Αρχικά όμως , φρόντιζε όσο μπορείς να τον προλαβαίνεις εσύ, θυμίζοντας του το, ή πηγαίνοντας τον εσύ , ούτως ώστε να συνηθίσει την διαδικασία. και να ξεσυνηθίσει το τα αμολάω όπου βρω και οι γονείς μου χαίρονται! 

Βγάλε από το μυαλό σου ότι βασανίζεις το παιδί. Καλό του κάνεις. Είναι ωραία νομίζεις να τα κάνει πάνω του στην πάνα και να καίγεται ο πισινούλης του? 

Επίσης δεν 'έχω καταλάβει ποια είναι η μέθοδος που προτείνεται αλλού και θεωρείς σωστή ενώ αυτή την βρίσκεις τραυματική και αν την θεωρείς σωστή γιατί δεν την ακολουθείς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Επίσης δεν 'έχω καταλάβει ποια είναι η μέθοδος που προτείνεται αλλού και θεωρείς σωστή ενώ αυτή την βρίσκεις τραυματική και αν την θεωρείς σωστή γιατί δεν την ακολουθείς. 

Δεν τη θεωρώ τραυματική. απλώς επειδή ξέρω ότι πολλα παιδιά αργούν γιατί αντιδρούν στην πίεση κ τα κρατάνε ή παθαίνουν δυσκοιλιότητα κ μετά πονάνε κλπ, είχα υποθέσει ότι πίεση είναι να λες να κάνουν τσίσα την ώρα που τους λες, να μην τα κάνουν στο πάτωμα, να μην βρέξουν το βρακι τους κλπ. Άρα τι είναι πίεση; δεν φαντάζομαι ότι καποθοσ μαλώνει ή τιμωρεί στην εποχή μας. γιατί κάποια παιδιά αντιδρούν κ αργούν αν δεν είναι από το άγχος; 

 

παντως κ ο δικός μου μάλλον τα κρατάει. τον έβαλα για ύπνο κ όσο στριφογύριζε έκανε στην πάνα τόσα τσίσα που ξεχείλισε, ενώ είχε κάνει κ πριν ξαπλώσει. 

 

μάλλον πρέπει να τα παρατήσω, δεν είναι έτοιμος ακόμα. 

Τέλος πάντων σας χω κουράσει αλλά κ εγω δεν μπορώ να τα συζητάω αυτά στο σπίτι γιατί μας ακούει. 

 

Εχω μπερδευτεί κ δεν έχω καταλάβει. 

 

Ας πούμε ότι κάνουμε την κουβέντα κ τα σχετικά, παίρνουμε τον εξοπλισμό κ ξυπνάμε ένα πρωί κ βγάζουμε πάνα κ λέμε τα γνωστά κ πάμε το παιδί να κάνει τσίσα; λογικά την πρώτη φορά δεβ κάνει με το που θα το πούμε. άρα θα τα κάνει πάνω του σε λίγο. άρα αν είμαστε τυχεροί το προλαβαίνουμε την επόμενη φορά κλπ. 

 

ας πούμε μετά από δυο μέρες τι πρέπει να έχει πετύχει για να πούμε ότι πάει καλά; να κάνει τσίσα όποτε τον πάμε; να μην έχει πάνω από ένα ατύχημα τη μέρα; να μην χρειάζεται να κάτσει πολλή ώρα; να μας πει μόνο του; 

 

γι αυτά όλα όσο κ αν έψαξα δεν έχω βρει τίποτε γι αυτό δεν ήξερα κ τι να περιμενω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν τη θεωρώ τραυματική. απλώς επειδή ξέρω ότι πολλα παιδιά αργούν γιατί αντιδρούν στην πίεση κ τα κρατάνε ή παθαίνουν δυσκοιλιότητα κ μετά πονάνε κλπ, είχα υποθέσει ότι πίεση είναι να λες να κάνουν τσίσα την ώρα που τους λες, να μην τα κάνουν στο πάτωμα, να μην βρέξουν το βρακι τους κλπ. Άρα τι είναι πίεση; δεν φαντάζομαι ότι καποθοσ μαλώνει ή τιμωρεί στην εποχή μας. γιατί κάποια παιδιά αντιδρούν κ αργούν αν δεν είναι από το άγχος; 

 

παντως κ ο δικός μου μάλλον τα κρατάει. τον έβαλα για ύπνο κ όσο στριφογύριζε έκανε στην πάνα τόσα τσίσα που ξεχείλισε, ενώ είχε κάνει κ πριν ξαπλώσει. 

 

μάλλον πρέπει να τα παρατήσω, δεν είναι έτοιμος ακόμα. 

Τέλος πάντων σας χω κουράσει αλλά κ εγω δεν μπορώ να τα συζητάω αυτά στο σπίτι γιατί μας ακούει. 

 

Εχω μπερδευτεί κ δεν έχω καταλάβει. 

 

Ας πούμε ότι κάνουμε την κουβέντα κ τα σχετικά, παίρνουμε τον εξοπλισμό κ ξυπνάμε ένα πρωί κ βγάζουμε πάνα κ λέμε τα γνωστά κ πάμε το παιδί να κάνει τσίσα; λογικά την πρώτη φορά δεβ κάνει με το που θα το πούμε. άρα θα τα κάνει πάνω του σε λίγο. άρα αν είμαστε τυχεροί το προλαβαίνουμε την επόμενη φορά κλπ. 

 

ας πούμε μετά από δυο μέρες τι πρέπει να έχει πετύχει για να πούμε ότι πάει καλά; να κάνει τσίσα όποτε τον πάμε; να μην έχει πάνω από ένα ατύχημα τη μέρα; να μην χρειάζεται να κάτσει πολλή ώρα; να μας πει μόνο του; 

 

γι αυτά όλα όσο κ αν έψαξα δεν έχω βρει τίποτε γι αυτό δεν ήξερα κ τι να περιμενω. 

 

Άρχισα να λέω στα παιδιά "δεν κάνουμε κακά επάνω μας, πάμε στο γιογιό" από μηνώνκαι δεν είδα πανα με κόπρανα πριν το χρόνο, άρα την θεωρία σου περί πίεσης απλώς και μόνο επειδή εξηγούμε στο παιδί τι θέλουμε, αδυνατό να την καταλάβω. Εκτός αν αναφέρεσαι ξέρω γω στο μαμά-μπαμπάς-παππούδες και η γειτόνισσα να είναι όλοι μαζί πάνω από το παιδί σε κύκλο και να ουρλιάζουν "ιιιιιι ντροπή, κατούρησες τα βρακιά σου", αλλά δεν φαντάζομαι να κάνει πολύς κόσμος εκπαίδευση έτσι, ακόμη και δημοτικό να έχει φτάσει το παιδί.

Μετά από δύο μέρες δε θα έχει πετύχει τίποτα, τι θα μπορούσε ποτέ να πετύχει κανείς σε δύο μέρες; Ένα ατύχημα μπορεί να πάθει και έναν πεντάχρονο, μη σου πω και εφτάχρονο, γιατί απορροφήθηκε από το παιχνίδι, και ας έβγαλε την πάνα πριν τρία χρόνια, γι αυτό και συνηθίζεται ακόμη και στις πρώτες τάξεις του δημοτικού να έχουν τα παιδιά μια αλλαξιά μαζί. Αν φαντάζεσαι ότι το παιδί δε θα ξαναλερωθεί ποτέ, ε τότε κρατήστε την πάνα μέχρι Γυμνάσιο και δεν κάνω πλάκα εδώ, από όσο συγκρατώ είχα κάποια στιγμή ατύχημα στην τρίτη δημοτικού η ίδια, ακόμη το θυμάμαι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

δηλαδη όταν κάνει τσίσα στο πάτωμα το κάνει επίτηδες; εννοώ ξέρει ότι θα κάνει κ το κάνει συνειδητά; γιατί δεν έχω καταλάβει αν δεν τα προλαβαίνει ή ξεχνάει μα μας πει ή αν απλώς θεωρεί ότι είναι οκ να τα κάνει εκείνη την ώρα κ γι αυτό δεν θέλω να του πω κάτι που να στενοχωρηθεί κ να νομίζει ότι τον μαλώνουμε. του λέω απλα την επόμενη φορά να μου πει. αλλά δεν έχω καταλάβει, ο στόχος είναι να μου λέει ή να κρατιέται κ να κάνει όταν του λέω εγω; 

Ο στόχος ουσιαστικά είναι να στο λέει η να πήγενει κ μόνος του.. Σίγουρα όταν το κατακτήσει αυτό πάλι θα υπάρξουν στιγμές που θα ξεχνιέται η θα χρειάζεται υπενθύμιση η θα του φεύγουν κιόλας.. Αλλά αυτό δε γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη χρειάζεται χρόνο ανάλογα με το παιδι την ετοιμότητα του παιδιού κ πόσο ψύχραιμα μπορεί να το χειριστεί ο γονιός 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τέλος πάντων σας χω κουράσει αλλά κ εγω δεν μπορώ να τα συζητάω αυτά στο σπίτι γιατί μας ακούει. 

 

Aν το κατούρημα είναι ταμπού και δεν το συζητάτε μπροστά στο παιδί, κάτι πάει πολύ στραβά. Το παιδί κατουράει στο πάτωμα, το παιδί πρέπει να καταλάβει ότι θέλετε να πάει στο γιογιό. Αν λες σε εμάς τι θες, και στο παιδί ΜΠΡΑΒΟ που τα έκανε στο πάτωμα, τι ακριβώς περιμένεις; Να συμφνήσουμε εμείς ότι δεν κατουράμε στο πάτωμα; Σοβαρά τώρα, γιατί δεν μπορείτε να τα πείτε όλα αυτά (τουλάχιστον 1000 φορές και χωρίς υστερία) στο ίδιο το παιδί; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Άρχισα να λέω στα παιδιά "δεν κάνουμε κακά επάνω μας, πάμε στο γιογιό" από μηνώνκαι δεν είδα πανα με κόπρανα πριν το χρόνο, άρα την θεωρία σου περί πίεσης απλώς και μόνο επειδή εξηγούμε στο παιδί τι θέλουμε, αδυνατό να την καταλάβω. Εκτός αν αναφέρεσαι ξέρω γω στο μαμά-μπαμπάς-παππούδες και η γειτόνισσα να είναι όλοι μαζί πάνω από το παιδί σε κύκλο και να ουρλιάζουν "ιιιιιι ντροπή, κατούρησες τα βρακιά σου", αλλά δεν φαντάζομαι να κάνει πολύς κόσμος εκπαίδευση έτσι, ακόμη και δημοτικό να έχει φτάσει το παιδί.

Μετά από δύο μέρες δε θα έχει πετύχει τίποτα, τι θα μπορούσε ποτέ να πετύχει κανείς σε δύο μέρες; Ένα ατύχημα μπορεί να πάθει και έναν πεντάχρονο, μη σου πω και εφτάχρονο, γιατί απορροφήθηκε από το παιχνίδι, και ας έβγαλε την πάνα πριν τρία χρόνια, γι αυτό και συνηθίζεται ακόμη και στις πρώτες τάξεις του δημοτικού να έχουν τα παιδιά μια αλλαξιά μαζί. Αν φαντάζεσαι ότι το παιδί δε θα ξαναλερωθεί ποτέ, ε τότε κρατήστε την πάνα μέχρι Γυμνάσιο και δεν κάνω πλάκα εδώ, από όσο συγκρατώ είχα κάποια στιγμή ατύχημα στην τρίτη δημοτικού η ίδια, ακόμη το θυμάμαι. 

Κι εγω είχα ατυχήματα στο δημοτικό αλλά νομίζω από βαρεμάρα ή ίσως κάποιου είδους αντίδραση. 

 

αυτα που λες τα ιιιι ντροπή κλπ ακριβώς επειδή δεν τα λέει κανεις στην εποχή νας, άρα η πίεση που κάνει τα παιδιά να αργήσουν είναι κάτι άλλο, το οποίο μένει να διευκρινίσουμε. 

 

 

Άρα σε δυο μέρες τι ακριβώς συμβαίνει σε ένα φυσιολογικό παιδί έτοιμο για βρακι;;

 

κ τι πρέπει να έχει πετύχει για να πούμε ότι τελείωσε η εκπαίδευση κ έβγαλε την πάνα (με περιστασιακά ατυχήματα) κ ποσο καιρό κρατάει αυτό σε φυσιολογικά παιδιά τη σωστή ωριμότητα κ χωρίς λάθη του γονέα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ας πούμε ότι κάνουμε την κουβέντα κ τα σχετικά, παίρνουμε τον εξοπλισμό κ ξυπνάμε ένα πρωί κ βγάζουμε πάνα κ λέμε τα γνωστά κ πάμε το παιδί να κάνει τσίσα; λογικά την πρώτη φορά δεβ κάνει με το που θα το πούμε. άρα θα τα κάνει πάνω του σε λίγο. άρα αν είμαστε τυχεροί το προλαβαίνουμε την επόμενη φορά κλπ. 

 

ας πούμε μετά από δυο μέρες τι πρέπει να έχει πετύχει για να πούμε ότι πάει καλά; να κάνει τσίσα όποτε τον πάμε; να μην έχει πάνω από ένα ατύχημα τη μέρα; να μην χρειάζεται να κάτσει πολλή ώρα; να μας πει μόνο του; 

 

γι αυτά όλα όσο κ αν έψαξα δεν έχω βρει τίποτε γι αυτό δεν ήξερα κ τι να περιμενω. 

 

Θα σου πω την εμπειρία της κόρης μου, 2 ετών και 4 μηνών.

 

Ξύπνησε μια Δευτέρα, την έστειλα με πάνα στον σταθμό (έτσι μου είχαν πει), και με πολλά εσώρουχα στην τσάντα. Εκεί της έβγαλαν την πάνα και της έδειξαν με ενθουσιασμό τα καινούρια της εσώρουχα με τα ωραία σχέδια, με την  Έλσα, την Minnie κλπ. Της είπαν ότι όπως και οι συμμαθητές της θα κάνει και αυτή τα τσίσα της στην λεκάνη και κρίμα είναι να βρέξει τα όμορφα βρακάκια της. Την πήγαιναν νομίζω κάθε μισή ώρα, δεν έκανε πάντα. Αυτό κάθε πρωί εκείνη την πρώτη εβδομάδα. Στο σχολικό την έβαζαν με πάνα, με το που έφτανε σπίτι την έβγαζα, την έβαζα στο γιογιό αμέσως και μετά έβαζε εσώρουχο. Κάθε 5' στην κυριολεξία της έλεγα "Μην ξεχάσεις να μου πεις αν θέλεις τσίσα". Την πήγαινα κάθε 1 ώρα. Ήμουν συνεχώς από πάνω της να πιάσω τα πρώτα σημάδια. Δεν έκανε κάθε φορά που πηγαίναμε στο γιογιό, αν και καθόταν αδιαμαρτύρητα. Τις πρώτες 3-4 μέρες έκανε πολλά ατυχήματα, όπως τα λες κι εσύ, δηλαδή σηκωνόταν από το γιογιό χωρίς να έχει κάνει και στα 5' τα έκανε πάνω της. Επαναλάμβανα συνέχεια "την επόμενη φορά να μου πεις να πάμε στο γιογιό", συνέχιζα να την πηγαίνω κάθε 1 ώρα, άλλες φορές έκανε και άλλες όχι. Την πέμπτη μέρα περίπου άρχισα να βλέπω μια μικρή βελτίωση, κυρίως στο ότι δεν της φεύγανε τόσο συχνά, εξακολουθούσε όμως να μην τα λέει, ενώ τα 2-3 ατυχήματα την ημέρα ήταν στάνταρ. Εκείνη η μέρα (η 5η) ήταν Παρασκευή πριν από τριήμερο Πρωτομαγιάς και φύγαμε για το εξοχικό. Ήμασταν όλη μέρα έξω με το τρίκυκλο. Την έβαζα να κάνει πριν φύγουμε από το σπιτι, μόλις φτάναμε στην παιδική χαρά, πριν φύγουμε από την παιδική χαρά, φτανοντας στην παραλία, φεύγοντας από την παραλία, φτάνοντας στην ταβέρνα, φεύγοντας από την ταβέρνα κλπ. Δεν έκανε κάθε φορά, αλλά καθόταν όλες τις φορές έστω για λίγο. Συνεχώς της έλεγα "Μόλις φτάσουμε στην παιδική χαρά θα κάνεις τσίσα για να μπορείς να παίξεις με την ησυχία σου" και άλλα τέτοια. Εκείνη την Πρωτομαγιά (7η ημέρα) άκουσα πρώτη φορά το "Μαμά θέλω τσίσα", αλλά ήμουν λίγο μακριά της και δεν πρόλαβα να ανοίξω το γιογιό, να της κατεβάσω ρούχα κλπ, τα έκανε πάνω της αλλά τουλάχιστον τα είχε πει. Περίπου στο 10ήμερο κατάφερε να τα λέει και να μπορεί να περιμένει μέχρι να πάμε στο γιογιό.

 

Μετά από λίγες μέρες, ζήτησε και έβγαλε και την πάνα το βράδυ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Aν το κατούρημα είναι ταμπού και δεν το συζητάτε μπροστά στο παιδί, κάτι πάει πολύ στραβά. Το παιδί κατουράει στο πάτωμα, το παιδί πρέπει να καταλάβει ότι θέλετε να πάει στο γιογιό. Αν λες σε εμάς τι θες, και στο παιδί ΜΠΡΑΒΟ που τα έκανε στο πάτωμα, τι ακριβώς περιμένεις; Να συμφνήσουμε εμείς ότι δεν κατουράμε στο πάτωμα; Σοβαρά τώρα, γιατί δεν μπορείτε να τα πείτε όλα αυτά (τουλάχιστον 1000 φορές και χωρίς υστερία) στο ίδιο το παιδί; 

νόμιζα ότι δεν πρέπει οι γονείς να τα συζητάνε μεταξύ τους γιατί τα ακούει κ αγχώνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Οι προηγούμενες μαμαδες με κάλυψαν σε πολλά από αυτά που σκοπευα να σχολίασω. @Έσπερος εχεις δεχτεί πολύ καλές, καίριες κ ορθές συμβουλές. 

   

Να πω κι εγώ πως δεν μου φαίνεται σωστό να επικροτουμε όταν το παιδί κάνει τσισα στο πάτωμα, του δίνουμε λάθος μηνύματα. 

 

Θα συμφωνησω με την @vicky86 ότι απ τα μηνύματα σου φαίνεται να μας λες πως εμείς πιεσαμε ή εξανάγκασαμε τα παιδιά. Πιεστικό για ακόμα μία φορά είναι να οδυρεσαι από πάνω του, να του φωνάζεις, να το εξαναγκαζεις να κάτσει με το ζόρι κα.

 

Για τα κακά θα πρότεινα όταν ξέρεις πως είναι ή ωρα βαλ τον να καθίσει. Αν έχεις την υπομονή κάτσε κι εσύ δίπλα του. Αν δεν μπορείς άφησε τον μόνο με ένα μικρό παιχνίδι (εγώ πχ του έδινα τα μανο μου να τα βάζει στην σειρά πάνω στο έπιπλο του νιπτήρα). 

 

Ή εκπαίδευση δεν είναι εύκολη κ τώρα οι μαμαδες που την περάσαμε την βλέπουμε από απόσταση με ψυχραιμια βήμα βήμα κ τελική έκβαση. Κι εμείς κάναμε λάθη, μάθαμε από αυτά, ρωτησαμε, χαρηκαμε στις επιτυχίες, αμφιβαλλαμε στις αποτυχίες, βαρέθηκαμε να πλένουμε κ να καθαρίζουμε, λέγαμε συνέχεια τα ιδια κ τα ίδια σαν κασέτα. Και μία μέρα από το πουθενά σαν κεραμιδα ακουσαμε το πολυπόθητο"μαμά τσισα!" Και σε μας φαινόταν ανελπιστο όχι γιατί είναι ακατόρθωτο αλλά γιατί όταν το ζεις νομίζεις ότι κανείς κύκλους. Αλλά δεν είναι ετσι, το παιδί  μέσα απ την καθοδήγηση, την ασφάλεια που του παρέχει ο γονέας, μαθαίνει... μαθαίνει να ακούει το σώμα του! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

μάλλον πρέπει να τα παρατήσω, δεν είναι έτοιμος ακόμα

Φαίνεται ότι για εκεί το πας..

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν συγκεκριμένοι στόχοι. Εγώ την πρώτη μέρα που του την έβγαλα, όπως έχω ξαναγράψει, έκανε 3 φορές τσίσα στο πάτωμα σε διάστημα ενός τετάρτου.. Απογοητεύτηκα και του έβαλα την πάνα.. για λίγο, μετά ένιωσα πολύ άσχημα και λέω τι? τιμωρώ το παιδί επειδή δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μου? Και την έβγαλα. εκείνη τη μέρα είχαμε άλλο ένα ατύχημα. Από την επόμενη μέρα, ήρθε και η νταντά , και τον πηγαίναμε συχνά τουαλέτα και για πολλές μέρες δεν είχαμε ατύχημα. Εκείνη μάλιστα επειδή έκανα σύντομη βόλτα, μιας ώρας, δεν του έβαζε πάνα. Μια φορά που τον έκοψε ότι θέλει, τον έβαλε και έκανε όρθιος στο δεντράκι πρώτη φορά (27 χρονών χωρίς παιδιά και χωρίς εμπειρία σε εκπαίδευση τουαλέτας..). Μετά που το γυρίσαμε στο να μας λέει εκείνος (τον ρωτάμε συχνά βέβαια), είχαμε μικρά ατυχήματα (ακόμη δηλαδή), ου στυλ, να φεύγουν λίγες σταγονίτσες και μετά να μου το λέει. 

Πάντως το παιδί είναι έτοιμο και για μένα μην του βάλεις πάλι την πάνα. Είναι σαν να του χρεώνεις την αποτυχία..

Εγώ σήμερα τον έβαλα πρώτη μέρα μεσημέρι για ύπνο χωρίς πάνα. Κάναμε τσίσα πριν και του είπα ότι τώρα δεν φοράμε πάνα (κόλα 5 , τα κατάφερες και τέτοια), και θα κάνουμε πιπί πάλι όταν ξυπνήσουμε. Ελπίζω να μην ξυπνήσει μούσκεμα ως το λαιμό. Ως τώρα ξυπνούσε στεγνός. Του έβαλα κάτω από το σεντόνι 2 μεγάλα σελτεδάκια που έπιανα όλο το κρεβάτι, αλλά το κατάλαβε και γκρίνιαζε να τα βγάλω γιατί τον ενοχλούν και τα έβγαλα. Τι μπορώ να βάλω για να προστατέψω το στρώμα που να μην το νιώθει? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

 

αυτα που λες τα ιιιι ντροπή κλπ ακριβώς επειδή δεν τα λέει κανεις στην εποχή νας, άρα η πίεση που κάνει τα παιδιά να αργήσουν είναι κάτι άλλο, το οποίο μένει να διευκρινίσουμε. 

 

Όλες οι σχετικές περιπτώσεις που ξέρω προσωπικά είναι περιπτώσεις παιδιών που άργησαν για οποιονδήποτε λόγο να ξεκινήσουν εκπαίδευση και άρχισαν τις προσπάθειες μετά τα 3, οπότε και πλέον η εξάρτηση από την πάνα είχε γίνει πολύ ισχυρή, ταυτοχρόνως δε, τα παιδιά ήταν σε ηλικία να αντιληφθούν ότι ξαφνικά μπορούσαν να "παίζουν" τους γονείς τους με το θέμα. Ιδιαίτερη και συχνή κατηγορία είναι επίσης τα παιδιά που αποκτούν αδερφάκι εκεί γύρω στα 2-3 και βρίσκουν την ευκαιρία με την εκπαίδευση πάνας να έχουν πάνω τους απρόσκοπτη την προσοχή των γονιών.

 

Επίσης, μπορεί οι γονείς -οι περισσότεροι τουλάχιστον- να μην φωνάζουν/δέρνουν/χλευάζουν, δεν πάει να πει όμως ότι είναι όλοι υποδείγματα ηρεμίας. Την φράση "Ήρθε η ώρα για τσίσα" ή "Δεν πρέπει να βρέξεις το εσώρουχό σου" μπορείς να την πεις με πολλούς διαφορετικούς τρόπους αναλόγως και με το πόση υπομονή έχεις ή με το πώς είναι η συμπεριφορά του παιδιού στους άλλους τομείς. Ένας γονιός π.χ. με ένα παιδί σε γενικές γραμμές ανήσυχο, δύσκολο, επιθετικό κλπ, καταλαβαίνεις ότι δεν θα μπαίνει και με την καλύτερη ψυχολογία στην διαδικασία της εκπαίδευσης, χωρίς να σημαίνει ότι ενεργεί κακοποιητικά ή ότι φωνάζει.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκοιλιότητα μπορεί να πάθει ένα παιδί που δεν τρωει φυτικές ίνες, ένα παιδί που τα κρατάει γιατί δεν θέλει να τα αποχωριστεί, ένα που φοβάται να κάτσει την λεκάνη για να μην πεσει μέσα, ένα που τα κρατάει γιατί φοβάται το καζανακι, ένα που ειδε τα κακά κ τρόμαξε και πολλες άλλες περιπτώσεις. 

 

 

Ουρολοιμωξη μπορεί να πάθει ένα παιδί κ ενήλικας οταν δεν αδειάζει επαρκως την κύστη του, από μικρόβιο πχ απ την τουαλέτα, απ την θάλασσα, από πάνα που έχει πολλές ώρες να αλλαχθει κ από άλλα που δεν γνωρίζω. 

 

Δεν είναι κάτι συγκεκριμένο για να το αποφυγεις ούτε είναι εξολοκλήρου στο χέρι σου! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:
Just now, Yovanna είπε:

έβαλα κάτω από το σεντόνι 2 μεγάλα σελτεδάκια που έπιανα όλο το κρεβάτι, αλλά το κατάλαβε και γκρίνιαζε να τα βγάλω γιατί τον ενοχλούν και τα έβγαλα. Τι μπορώ να βάλω για να προστατέψω το στρώμα που να μην το νιώθει? 

Εβαζα υπόστρωμα, σεντόνι, υπόστρωμα σεντονι ξανά ώστε αν έχει ατύχημα την νύχτα απλά βγαζεις τα βρεγμένα κι έχεις έτοιμο κρεβάτι στο λεπτό. Το λέω γιατί μου φαίνεται πολύ βολικό μπορεί να το κάνεις ήδη. 

 

Μετά το υπόστρωμα (αυτο το μιας χρήσης απ το μάρκετ που κάνει χρουτς χρουτς) εστρωνα κ μία μικρή βρεφική κουβέρτα κ μετά το σεντόνι, βελτιωνόταν κάπως ο ήχος. Διαφορετικά έχω ακούσει για νάιλον που τυλίγεται όλο το στρώμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

είχα υποθέσει ότι πίεση είναι να λες να κάνουν τσίσα την ώρα που τους λες, 

Δεν τους λες ποτε να κάνουν τσισα σε μορφή προγράμματος "τσισα στις 10.00 πμ τσισα στις 12.00 κακα στις 13.00. ..

 

Τον πηγαινεις τουαλέτα ώστε να μάθει ότι

1. Κάνουμε την φυσική μας ανάγκη εδώ 

2. Μαθαίνουμε να ακούμε το σώμα μας 

3. Θέλει το πουλάκι τσισα? Άσε το πουλάκι να δούμε αν έχει τσισα. ..Ναι έχει πολλααααα η όχι δεν έχει τσισα 

4. Αν βλέπεις ότι πάει για κακα τον ρωτάς αν θέλει κακά και τον πηγαίνεις "πάμε να κάνουμε τα κακα μας στην τουαλέτα"

 

 

Έτσι λοιπόν έχεις έσυ  τον νου σου και ρωτάς αν θέλει και πηγαίνετε με καλή διάθεση να δείτε πόσα πολλά και τι σας λέει το πουλάκι. Ζήτημα ενός λεπτού δεν κσθεσαι με τις ωρες...Αν πάλι κάνει στο πάτωμα σκουπιζεις και του λες δεν κάνουμε τσισα στο πάτωμα αλλά στην τουαλέτα...

 

Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο πιό  ξεκάθαρο τόσα σου είπαν όλες οι κοπέλες έχει εξαντληθεί το θέμα  δηλαδή. ...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

δηλαδη όταν κάνει τσίσα στο πάτωμα το κάνει επίτηδες; εννοώ ξέρει ότι θα κάνει κ το κάνει συνειδητά; γιατί δεν έχω καταλάβει αν δεν τα προλαβαίνει ή ξεχνάει μα μας πει ή αν απλώς θεωρεί ότι είναι οκ να τα κάνει εκείνη την ώρα κ γι αυτό δεν θέλω να του πω κάτι που να στενοχωρηθεί κ να νομίζει ότι τον μαλώνουμε. του λέω απλα την επόμενη φορά να μου πει. αλλά δεν έχω καταλάβει, ο στόχος είναι να μου λέει ή να κρατιέται κ να κάνει όταν του λέω εγω; 

Πιθανον τα κανει στο πατωμα γτ του έχετε δειξει ότι δ υπαρχει πρόβλημα να τα κάνει εκεί, ισα ισα θα ακούσει κ μπραβο, απλα μετά θα σφουγγαρισετε:mellow:

Δ νομιζω οτι θα στεναχωρηθει τόσο ανεπανόρθωτα αν τους πεις να προσπαθήσει να μην κατουραει στο πατωμα. Δ θα τον μαλώσεις. Σημασία έχει κ ο τόνος που λες κτ

Ο μακροπροθεσμος στόχος είναι να πηγαινει οποτε το νιώθει, κ ακομη πιο μετά να μπορεί να κρατηθεί όταν πχ είστε στο αμαξι

Αυτήν την στιγμή στόχος σου είναι να τα καταφέρετε αρχικά κατά τύχη, που έχει γίνει κιολας, ώστε να κάνει την σύνδεση, σιγα σιγα τις περισσότερες φορές που κάθεται να κάνει, κ λιγο μετά να το ζητήσει κιολας

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν τη θεωρώ τραυματική. απλώς επειδή ξέρω ότι πολλα παιδιά αργούν γιατί αντιδρούν στην πίεση κ τα κρατάνε ή παθαίνουν δυσκοιλιότητα κ μετά πονάνε κλπ, είχα υποθέσει ότι πίεση είναι να λες να κάνουν τσίσα την ώρα που τους λες, να μην τα κάνουν στο πάτωμα, να μην βρέξουν το βρακι τους κλπ. Άρα τι είναι πίεση; δεν φαντάζομαι ότι καποθοσ μαλώνει ή τιμωρεί στην εποχή μας. γιατί κάποια παιδιά αντιδρούν κ αργούν αν δεν είναι από το άγχος; 

 

παντως κ ο δικός μου μάλλον τα κρατάει. τον έβαλα για ύπνο κ όσο στριφογύριζε έκανε στην πάνα τόσα τσίσα που ξεχείλισε, ενώ είχε κάνει κ πριν ξαπλώσει. 

 

μάλλον πρέπει να τα παρατήσω, δεν είναι έτοιμος ακόμα. 

Τέλος πάντων σας χω κουράσει αλλά κ εγω δεν μπορώ να τα συζητάω αυτά στο σπίτι γιατί μας ακούει. 

 

Εχω μπερδευτεί κ δεν έχω καταλάβει. 

 

Ας πούμε ότι κάνουμε την κουβέντα κ τα σχετικά, παίρνουμε τον εξοπλισμό κ ξυπνάμε ένα πρωί κ βγάζουμε πάνα κ λέμε τα γνωστά κ πάμε το παιδί να κάνει τσίσα; λογικά την πρώτη φορά δεβ κάνει με το που θα το πούμε. άρα θα τα κάνει πάνω του σε λίγο. άρα αν είμαστε τυχεροί το προλαβαίνουμε την επόμενη φορά κλπ. 

 

ας πούμε μετά από δυο μέρες τι πρέπει να έχει πετύχει για να πούμε ότι πάει καλά; να κάνει τσίσα όποτε τον πάμε; να μην έχει πάνω από ένα ατύχημα τη μέρα; να μην χρειάζεται να κάτσει πολλή ώρα; να μας πει μόνο του; 

 

γι αυτά όλα όσο κ αν έψαξα δεν έχω βρει τίποτε γι αυτό δεν ήξερα κ τι να περιμενω. 

Όχι δ αντιδρούν κ αργουν όλα τα παιδιά από το άγχος κ την πίεση. Υπάρχουν κ άλλοι λόγοι. Όπως κ για την ουρολοιμωξη κ τη δυσκοιλιοτητα

Τουλ όταν κοιμηθει το παιδι, βγείτε μπαλκόνι κ πείτε δύο πράγματα με τον αντρα σου. Να συμφωνήσετε λιγο μεταξύ σας για την μέθοδο εκπαίδευσης. Οχι όμως ότι είναι κακό να λέτε κάποια πράγματα κ μπροστά στο παιδι

Πάντως την πρώτη βδομάδα είναι πολύ αναμενόμενο να μην ζητάει μόνος η να έχει 3-4ατυχηματα ξυπνιος

Απο κει κ πέρα πίεση για κάθε παιδί είναι κτ διαφορετικο όπως κ για ενηλικες

Μα λογικο να μην βρεις, περίμενες οδηγίες τυπου:αν κάνετε το α θα γίνει το χ, κ έτσι μετά θα κάνετε το Ζ. Ενω αν κάνετε το β θα γίνει το ψ κ μετα θα προχωρήσετε στο ωμέγα. Δ παει έτσι όμως. Κάθε γονιός κ καθε παιδακι είναι διαφορετικό, μην περιμένεις αποτελέσματα σε checklist να σημειωνεις

@Yovannaαυτό το υποσεντονο από το μαρκετ το χρησιμοποιώ κυρίως όταν δ κοιμομαστε σπίτι μας, δ τα ενοχλει. Όπως κ μεγάλα σελτεδακια, ένα βάζω, με πετσετε υφασμα από την μία πλευρά. Ουτε αυτό τα ενοχλει, λιγο ισως να τα ζεσταίνει καλοκαίρι, αλλά τα δικα μου γίνονται μούσκεμα από ιδρώτα έτσι κ αλλιώς. Γενικώς το κρεβάτι μας κ της μεγάλης έχει φοβερό υπόστρωμα το στρώμα, αφαιρούμενο που πλενεται στο πλυντήριο, παρά πολύ βολικό, δ ενοχλει καθόλου. Στον μικρο τώρα πηραμε αλλο διαφορετικό, ελπιζω να μην τον ενοχλει το υπόστρωμα γτ ηταν έξτρα σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Έχετε πολλή υπομονή κορίτσια κ ευχαριστώ για τις συμβουλές. πραγματικά έχω πελαγώσει. έκανε τσίσα την ώρα του φσγητου, οπότε έχασα την ευκαιρία να πετύχω να κάνει μετά το φαγητό. 

 

εχω κ άλλες απορίες. 

αν τον βάλουμε πχ στη μια ώρα κ δεν θέλει, μετά κάθε ποτέ τον βάζουμε; γιατί θα πλησιάζει η ώρα που λογικά θα κάνει αλλά αν τον βάλουμε πολύ νωρίς μετά μπορεί να μη θέλει, έτσι δεν είναι; 

 

αν πάμε πότε στο γιογιό πότε στη λεκάνη θα μπερδευτεί; στη λεκάνη συνήθως δεν λέει όχι αλλά καμία φορά είναι πιο εύκολο κ το γιογιό εκεί που παίζει κ μπορεί να κάτσει κ λίγη ώρα παραπάνω κ να είμαστε τυχεροί. 

 

αν τον αφήνω χωρίς βρακι την ώρα που υπολογίζω ότι θα κάνει, για να γλιτώσω κ ένα βρεγμένο αλλά κ να προλάβω ίσως να τον πάω κ να μην βρέχει, μπορεί να μπερδευτεί που θα είναι πότε με βρακί κ πότε χωρίς; 

 

γενικα είναι όλα τα παιδιά  ικανά να βγάλουν την πάνα μετά από λίγες μέρες εκπαίδευσης; 

 

την εκπαίδευση τη συνεχίζουμε ακόμα κ αν τις πρώτες 1-2 μέρες τα κάνει συνέχεια πάνω του; 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν πχ τα πηγαινα μετά τον υπνο η την βολτα κ δ έκαναν θα τα πηγαινα σε ένα τεταρτακι η έστω να το πω ακομη κ στα 5λεπτα. Αν απλα ειμασταν σπίτι μπορεί στην μισή ώρα να τα πηγαινα η να το ελαγα 3-4φορες στην επόμενη ώρα. Μπορεί να ακούγεται κουραστικό κάθε 10λεπτα κάποιος να σε ρωτάει αν κατουριεσαι η να σου λέει να πας τουαλετα(κ ας μην πηγαίνεις πάντα), αλλα εχουν κ λιγο μνήμη "χρυσόψαρου" οποτε χρειάζεται η υπενθυμιση

Το με βρακι κ χωρις βρακι δ νομιζω οτι θα τον μπερδέψει. Το μια τουαλετα μια γιογιό ισως, αλλα δ εχω προσωπική εμπειρία γενικα από γιογιο

Όχι δ ειναι ολα τα παιδια ικανά να βγάλουν την πανα μετά από 3-4μερες,αλλα παιδακια χρειάζονται περισσότερες μέρες, αλλά μπορεί να πρέπει να σταματήσεις κ να προσπαθήσεις ξανά σε 3μηνες

Εγω άντεξα περίπου 3-4μερες με καμια 10αρια ατυχήματα την μερα, με πανα στον υπνο, όπου έπλυνα πολλά ρουχα, σφουγγαρισμα πολύ, καθάρισα καναπε κ μετα το άφησα για τον επόμενο μηνα

Link to comment
Share on other sites

Έσπερος θα σου πω κι εγώ την εμπειρία μου που είναι πολύ πρόσφατη μήπως σε βοηθήσει. Η κόρη μου είναι περίπου συνομήλικη με τον γιο σου. Ξεκινήσαμε την προσπάθεια πριν από περίπου 1.5 μήνα. Το έχει κατακτήσει την τελευταία βδομάδα. Ακόμα έχουμε ατυχήματα αλλά είναι ελάχιστα. Τον πρώτο καιρό της έβαζα πάνα όταν βγαίναμε αλλά μετά πήγαμε και στο εξοχικό και την κόψαμε κι αυτή. 

Αυτά που βοήθησαν ηταν:

1.σταθεροτητα από όλους. Μαμά, μπαμπάς, νταντά, γιαγιά. Είχα ξεκαθαρίσει ότι δεν θέλω πισωγύρισμα. Έβλεπα ότι μπορεί να τα καταφέρει. 

2. Πολύ κουβέντα και σχετικά βιβλια

3. Ένα βιντεακι στο YouTube με σχετικό θέμα. Της αρέσει πολύ και μου το ζητάει πολλές φορές όταν θέλει να πάει τουαλέτα. 

Και όντως η περηφανια που ένοιωσα την πρώτη φορά που ζήτησε μόνη της (και ειμασταν και έξω) ήταν απερίγραπτη. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...