Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

Όχι δεν είπα πουθενά ότι οι άλλοι πρέπει να εμβολιαστούν γιατί εγω δεν θέλω να φοράω μάσκα, απλώς δεν καταλαβαίνω γιατί ενώ προφανώς δεν υπάρχει κάποια λύση άλλη για να εξαφανιστεί ο ιός, προτιμούμε να ζούμε σε αυτήν την υποβάθμιση της ζωής μας (συν το ρίσκο συν το ότι πολύς κόσμος στερείται την πρόσβαση σε άλλες ιατρικές υπηρεσίες για πάνω από χρόνο). Θα μπορούσα να λέω ότι δεν με νοιάζει πλέον, έχω εμβολιαστεί, είμαι καλυμμένη, κάνω ο,τι θέλω κ δεν με νοιάζει αλλά δεν το λέω, γιατί θέλω το πρόβλημα να λυθεί για όλους. 

Θες δε θες, τη μάσκα θα τη φοράμε καιρό ακόμα. Κι αφού πιστεύεις ότι έστω τώρα είσαι καλυμμένη, θεωρώ ότι είναι υπερβολική όλη αυτή η ενασχόλησή σου και η εμμονή με το θέμα.

πρίν από 4 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ο ιός θα φύγει κάποια στιγμή, θα φύγει με τη μορφή που είναι τώρα εννοώ, όπως πέρασαν κ τελείωσαν όλες οι πανδημίες. Κάποιοι πεθαίνουν, πολλοί νοσούν κ το ξεπερνούν κ άλλοι τόσοι εμβολιάζονται κ ανοσοποιουνται έτσι. Ο κορονοιος δε θα εξαφανιστεί, θα γίνει ενδημικός από ότι φαίνεται και οπως με τη γρίπη, κάποιοι θα εμβολιάζονται κάθε χρόνο κ κάποιοι οχι. Κάποιοι εξ αυτών θα νοσούν ούτως ή άλλως, άλλοι θα πεθαίνουν κ άλλοι θα ζουν. Κ πιθανώς ο ιός να εξασθενήσει, όπως με την πανδημία της Η1Ν1 το 2009. Θα φανεί. Θεωρώ αδιανόητο ένας άνθρωπος με αυξημένη πιθανότητα εισαγωγής σε νοσοκομείο ή θανάτου να μην εμβολιαστεί. Ομως θεωρώ κ τρομερά αντιδεοντολογικό να πιέζει ο οποιοσδήποτε τον οποιονδήποτε να εμβολιαστεί, ειδικά αν δεν είναι ο θεράπων ιατρός του. 

Ακριβώς. Καταντά εμμονικό πια. 

πρίν από 5 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ο ιός θα φύγει κάποια στιγμή, θα φύγει με τη μορφή που είναι τώρα εννοώ, όπως πέρασαν κ τελείωσαν όλες οι πανδημίες. Κάποιοι πεθαίνουν, πολλοί νοσούν κ το ξεπερνούν κ άλλοι τόσοι εμβολιάζονται κ ανοσοποιουνται έτσι. Ο κορονοιος δε θα εξαφανιστεί, θα γίνει ενδημικός από ότι φαίνεται και οπως με τη γρίπη, κάποιοι θα εμβολιάζονται κάθε χρόνο κ κάποιοι οχι. Κάποιοι εξ αυτών θα νοσούν ούτως ή άλλως, άλλοι θα πεθαίνουν κ άλλοι θα ζουν. Κ πιθανώς ο ιός να εξασθενήσει, όπως με την πανδημία της Η1Ν1 το 2009. Θα φανεί. Θεωρώ αδιανόητο ένας άνθρωπος με αυξημένη πιθανότητα εισαγωγής σε νοσοκομείο ή θανάτου να μην εμβολιαστεί. Ομως θεωρώ κ τρομερά αντιδεοντολογικό να πιέζει ο οποιοσδήποτε τον οποιονδήποτε να εμβολιαστεί, ειδικά αν δεν είναι ο θεράπων ιατρός του. 

Με το καλό το μωράκι σας!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Όχι δεν είπα πουθενά ότι οι άλλοι πρέπει να εμβολιαστούν γιατί εγω δεν θέλω να φοράω μάσκα, απλώς δεν καταλαβαίνω γιατί ενώ προφανώς δεν υπάρχει κάποια λύση άλλη για να εξαφανιστεί ο ιός, προτιμούμε να ζούμε σε αυτήν την υποβάθμιση της ζωής μας (συν το ρίσκο συν το ότι πολύς κόσμος στερείται την πρόσβαση σε άλλες ιατρικές υπηρεσίες για πάνω από χρόνο). Θα μπορούσα να λέω ότι δεν με νοιάζει πλέον, έχω εμβολιαστεί, είμαι καλυμμένη, κάνω ο,τι θέλω κ δεν με νοιάζει αλλά δεν το λέω, γιατί θέλω το πρόβλημα να λυθεί για όλους. 

σιγουρα εvα μεγαλο ποσοστο θα εμβολιαστει οταv αvοιξουv ολα τα εμβολια. Ηδη ειvαι 3500 εκατομμυρια εμβολιασμεvοι κ σκεψου οτι στις αρχες ουτε εμβολια ουτε εμβολιαστικα κεvτρα υπηρχαv κ ομως εμβολιαστικε τοσος κοσμος κ τωρα πια αvοιγουv ολες οι ομαδες κ θα εμβολιαστει ακομα περισσοτερος. Μεχρι το τελος του καλοκαιριου σιγουρα θα εχει εμβολιαστει ο μισος πλυθησμος . Οποτε δεv χρειαζετε vα λεγοvται μεγαλες κουβεvτες για αυτους  που περιμεvαv κ δεv θελαv αστρα η Jonshon γιατι κ η αποτελεσματικοτητα τους δεv εκθειαζετε κ ιδιαιτερα κ αv μετα βγει καμια ερευvα οτι κολλησαv τελικα θα λες γιατι κολλαμε αφου ειvαι αποτελεσματικα τα εμβολια. 

Οσο αvαφορα τα παιδια που θα παvε παιδικο καλητερα που θα ειvαι με αvτισυπτικα κ αvοιχτα παραθυρα μπας κ γλιτωσουμε κ καμια ιωση παραπαvω γιατι κοροvοιο τα μικρα αργα η γρηγορα θα κολλησουv ητε εμβολιαστουμε εμεις ητε οχι αφου αυτα αvεμβοκιαστα θα ειvαι  τουλαχιστοv vα γλιτωσουv απο αλλες ιωσεις που δεv ειvαι τοσο αvθεχτικες στηv προφυλαξη

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Thundercats! said:

Υπάρχει πρόβλημα με τους αλλεργικούς γενικά ή σε κάτι συγκεκριμένο :confused:;

Θα ήθελα να σε ρωτήσω οταν το κάνεις υπογράφεις κάτι; 

Δεν υπέγραψε κάτι . Σου παίρνουν ένα μίνι ιστορικό πρώτα, περί αλλεργιών και αν έχεις κάνει τον τελευταίο μήνα κάποιο άλλο εμβόλιο. Περίπου αυτά.  Αλλεργική ρινιτιδα πάντως από ότι του είπανε δεν έχει κανένα θέμα. Μάλλον εννοούν σοβαρές αλλεργίες. Πολύ σύντομη και εύκολη διαδικασία στο κέντρο που πήγε 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Θετικά βγήκαν μόνο στα σελφ τεστ ή και σε επανέλεγχο με rapid; 

 

αρχικά με self test. 

 

μετά το ένα παιδί έκανε κ rapid, θετικό

το άλλο παιδί έκανε μοριακό, βγηκε θετικό και μετά έκαναν κ μητέρα κ αδελφάκι με rapid νομίζω, θετικοι κ εκείνοι.

και όλοι οι προαναφερθέντες, ασυμπτωματικοί.

 

σίγουρα υπάρχει απόκλιση, αλλά έστω και ένα 50% να είναι όντως θετικό, κάτι γλιτώνεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, annoulen είπε:

 

αρχικά με self test. 

 

μετά το ένα παιδί έκανε κ rapid, θετικό

το άλλο παιδί έκανε μοριακό, βγηκε θετικό και μετά έκαναν κ μητέρα κ αδελφάκι με rapid νομίζω, θετικοι κ εκείνοι.

και όλοι οι προαναφερθέντες, ασυμπτωματικοί.

 

σίγουρα υπάρχει απόκλιση, αλλά έστω και ένα 50% να είναι όντως θετικό, κάτι γλιτώνεις. 

Φυσικα και κάτι γλυτώνεις.Εγω που ειπαν οτι δεν θα είναι υποχρεωτικό στον παιδικο σκέφτομαι να τηςψκανω για λόγους ασφαλειας 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, stelma είπε:

μάσκα προσωπικά δεν με ενόχλησε ποτέ, περιεργως μπορώ να τις φοράω αρκετές ώρες κ να μιλάω σχεδόν  συνεχόμενα, τον χειμώνα είχα τις υφασμάτινες, τωρα με τη ζεστη φοράω τις k 95,

Εγω δεν έχω θέμα με τη μάσκα, με εκνευρίσει λίγο στο σχολείο μετά από πολλή ώρα αν έχει ζέστη κ με δυσκολεύει πολύ που δεν ακούγονται καθαρα τα παιδιά γιατί είναι κ η φασαρία της αυλής, αλλά όχι τόσο που να μην μπορώ να το υπομείνω 

Αλλού δεν με νοιάζει κ δεν θε τη βγάλω ακόμα κι αν επιτραπεί. Μόνο με τη μάσκα έξω έχω τεράστια διαφωνία από τότε που επιβλήθηκε γιατί το θεωρώ ακραίο μέτρο κ βασικά από τότε σταματήσαμε σχεδον να βγαίνουμε βόλτα σε μερη με κόσμο. Οπότε τώρα η ιδέα ότι θα φοράμε μάσκα στην παραλία εκτός αν πάμε σε οργανωμένη, για να μην φάμε πρόστιμο κ όχι για την προστασία μας, μου κάθεται στο λαιμό. 

2 ώρες πρίν, stelma είπε:

Την Κυριακή δε ήμουν ανάμεσα σε αυτούς που είχαν ψευδώς θετικό τεστ, μεγάλη αναστάτωση, έψαχνα στα εφημερεύοντα να αγοράσω τεστ για να ξανακάνω κ μετά από 2 αρνητικά self test κ ένα αρνητικό ραπιντ την επόμενη μέρα το πρωί, επέστρεψα στο σχολείο. Θεωρώ τελείως αναξιόπιστη τη διαδικασία κ προφανώς πολλοί γονείς δεν μπαίνουν καν στη διαδικασία να το κάνουν στο παιδί τους κ απλά υπογράφουν αρνητικό αποτέλεσμα.

Παρακολουθώ γιατρούς στο φβ που απορούν γιατί γκρινιάζουμε με το θέμα. εγω το θεωρώ απαράδεκτο να βρουν αυτόν τον αναξιόπιστο τρόπο μόνο κ μόνο για να εντοπίζουν ασυμπτωματικους. ας έβρισκαν τρόπο να στέλνουν κλιμάκια σε σχολεία κ άλλους χώρους για μαζικούς ελέγχους, αφού ο σκοπός ειναο αυτός κ όχι να διασφαλίσουμε ότι όλοι οι παρόντες είναι υγιείς. πάλι τους ευσυνείδητους πολίτες αναστατώνουν, όπως όλα τα μέτρα πλέον...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγω δεν έχω θέμα με τη μάσκα, με εκνευρίσει λίγο στο σχολείο μετά από πολλή ώρα αν έχει ζέστη κ με δυσκολεύει πολύ που δεν ακούγονται καθαρα τα παιδιά γιατί είναι κ η φασαρία της αυλής, αλλά όχι τόσο που να μην μπορώ να το υπομείνω 

Αλλού δεν με νοιάζει κ δεν θε τη βγάλω ακόμα κι αν επιτραπεί. Μόνο με τη μάσκα έξω έχω τεράστια διαφωνία από τότε που επιβλήθηκε γιατί το θεωρώ ακραίο μέτρο κ βασικά από τότε σταματήσαμε σχεδον να βγαίνουμε βόλτα σε μερη με κόσμο. Οπότε τώρα η ιδέα ότι θα φοράμε μάσκα στην παραλία εκτός αν πάμε σε οργανωμένη, για να μην φάμε πρόστιμο κ όχι για την προστασία μας, μου κάθεται στο λαιμό. 

Παρακολουθώ γιατρούς στο φβ που απορούν γιατί γκρινιάζουμε με το θέμα. εγω το θεωρώ απαράδεκτο να βρουν αυτόν τον αναξιόπιστο τρόπο μόνο κ μόνο για να εντοπίζουν ασυμπτωματικους. ας έβρισκαν τρόπο να στέλνουν κλιμάκια σε σχολεία κ άλλους χώρους για μαζικούς ελέγχους, αφού ο σκοπός ειναο αυτός κ όχι να διασφαλίσουμε ότι όλοι οι παρόντες είναι υγιείς. πάλι τους ευσυνείδητους πολίτες αναστατώνουν, όπως όλα τα μέτρα πλέον...

Έχουν ανακοινώσει πως στις μη οργανωμένες παραλίες πρέπει οι λουόμενοι να φορούν μάσκα ενώ στις οργανωμένες όχι; Μήπως αγχώνεσαι άδικα; 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Δεν υπέγραψε κάτι . Σου παίρνουν ένα μίνι ιστορικό πρώτα, περί αλλεργιών και αν έχεις κάνει τον τελευταίο μήνα κάποιο άλλο εμβόλιο. Περίπου αυτά.  Αλλεργική ρινιτιδα πάντως από ότι του είπανε δεν έχει κανένα θέμα. Μάλλον εννοούν σοβαρές αλλεργίες. Πολύ σύντομη και εύκολη διαδικασία στο κέντρο που πήγε 

Αλλεργικη ρινιτιδα δεν απασχολει κανεναν σαν "αλλεργια", ειναι μεν ενοχλητικη, αλλα συνηθως δεν εννοουμε αυτο αλλεργιες. Αλλα αν εχεις φαρμακευτικες αλλεργιες, αναγκη για επισκεψη στα επειγοντα στο παρελθον, θεραπειες με κορτιζονες κλπ, εκει αλλαζει το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, stelma είπε:

Διαβάζω καιρό το θέμα και παρά τις διαφωνίες έχω να πω ότι παραμένει μια ανάσα σε σχέση με τις αντίστοιχες συζητήσεις στο fb, ακόμη και σε αυστηρά ειδησεογραφικές σελίδες! Και εγώ πάντως έσπευσα να κάνω το εμβόλιο μόλις άνοιξε η πλατφόρμα για τους εκπαιδευτικούς, παρόλο που ειμαι 32 και χωρίς οικογένεια. Και αυτό όχι γιατί με έπιασε καμία πρεμούρα για το κοινό καλό -αν μπορούμε να πούμε οτι κινείται κάποιος αποκλειστικά από αλτρουιστικα κίνητρα, αλλά επειδή είχα κουραστεί από το άγχος της διαρκούς επαγρύπνησης να μη κολλήσω σε ένα περίβαλλον εργασίάς με παιδιά, που η κοινωνική αποστασιοποίηση επηρεάζει αρκετά την παιδαγωγική σχέση και μεταδώσω τον ιο στη συνέχεια σε δικούς μου ανθρώπους, τον αδερφό μου κ την κολλητή μου, που παρά την νεαρή ηλικία είναι ανοσοκατεσταλμενοι λόγω αγωγής για αυτοανοσα. Όλοι στο άμεσο περιβάλλον μου έχουμε κάνει την πρώτη δόση, εγώ Pfizer, οι γονείς μου astra, φίλοι και συνάδερφοι που κάνουμε παρέα το ίδιο. Ή μάσκα προσωπικά δεν με ενόχλησε ποτέ, περιεργως μπορώ να τις φοράω αρκετές ώρες κ να μιλάω σχεδόν  συνεχόμενα, τον χειμώνα είχα τις υφασμάτινες, τωρα με τη ζεστη φοράω τις k 95, αλλά με τα self test έχω θέμα, μου είναι πραγματικά επίπονο κ ανατριχιαστικό κ αρχίζω να πιστεύω ότι είναι θέμα μάλλον φυσιολογίας της μύτης. Την Κυριακή δε ήμουν ανάμεσα σε αυτούς που είχαν ψευδώς θετικό τεστ, μεγάλη αναστάτωση, έψαχνα στα εφημερεύοντα να αγοράσω τεστ για να ξανακάνω κ μετά από 2 αρνητικά self test κ ένα αρνητικό ραπιντ την επόμενη μέρα το πρωί, επέστρεψα στο σχολείο. Θεωρώ τελείως αναξιόπιστη τη διαδικασία κ προφανώς πολλοί γονείς δεν μπαίνουν καν στη διαδικασία να το κάνουν στο παιδί τους κ απλά υπογράφουν αρνητικό αποτέλεσμα.

Ένα ειλικρινές ποστ. Συμφωνώ κι εγώ πως τα self-tests είναι, όπως φαίνεται, σε μεγάλο βαθμό αναξιόπιστα και ταλαιπωρούν τους νομοταγείς και λογικούς που νοιάζονται για τον εαυτό τους αλλά και τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , love kids είπε:

Έχουν ανακοινώσει πως στις μη οργανωμένες παραλίες πρέπει οι λουόμενοι να φορούν μάσκα ενώ στις οργανωμένες όχι; Μήπως αγχώνεσαι άδικα; 

Αφού η μάσκα ισχύει για όλους τους εξωτερικούς χώρους. δεβ έχει καταργηθεί. κ πέρσι όταν εφαρμόστηκε σε κάποια νησιά είχαν πει ότι στις ξαπλώστρες είναι χωρίς εστίασης άρα δν φοράς αλλά στις άλλες φοράς (ενταξει ελπίζω ότι δεν θα βγει κανεις επι τούτου να γράψει λουόμενους αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει εξαίρεση όπως δεν υπάρχει εξαίρεση αν περπατάς μόνος σου ή αν είσαι στην εξοχή). 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αφού η μάσκα ισχύει για όλους τους εξωτερικούς χώρους. δεβ έχει καταργηθεί.

Εγώ πάντως από ότι παρατηρώ αυτές τις ημέρες, στην Αθήνα, έχει αυτοκαταργηθεί...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αφού η μάσκα ισχύει για όλους τους εξωτερικούς χώρους. δεβ έχει καταργηθεί. κ πέρσι όταν εφαρμόστηκε σε κάποια νησιά είχαν πει ότι στις ξαπλώστρες είναι χωρίς εστίασης άρα δν φοράς αλλά στις άλλες φοράς (ενταξει ελπίζω ότι δεν θα βγει κανεις επι τούτου να γράψει λουόμενους αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει εξαίρεση όπως δεν υπάρχει εξαίρεση αν περπατάς μόνος σου ή αν είσαι στην εξοχή). 

Κι εγώ δεν πιστεύω ότι θα επιβληθούν πρόστιμα στους λουόμενους. Προσωπικά στο δρόμο όταν περπατώ μόνη δεν τη φοράω, την έχω βέβαια ώστε αν χρειαστεί να τη φορέσω. Καλά, στην εξοχή ούτε λόγος. Κανένας κίνδυνος δεν υπάρχει π.χ. στο βουνό που πάμε και όσοι είναι εκεί είναι απλωμένοι εδώ κι εκεί. Βέβαια δεν είδα ποτέ εκεί αστυνομία.

πρίν από 16 λεπτά , samsympan είπε:

Εγώ πάντως από ότι παρατηρώ αυτές τις ημέρες, στην Αθήνα, έχει αυτοκαταργηθεί...

Εγώ βλέπω να τη φοράνε αλλά ok, αν ο άλλος είναι στα στενά μόνος, δεν κινδυνεύει ούτε αυτός ούτε οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , love kids είπε:

Κι εγώ δεν πιστεύω ότι θα επιβληθούν πρόστιμα στους λουόμενους. Προσωπικά στο δρόμο όταν περπατώ μόνη δεν τη φοράω, την έχω βέβαια ώστε αν χρειαστεί να τη φορέσω. Καλά, στην εξοχή ούτε λόγος. Κανένας κίνδυνος δεν υπάρχει π.χ. στο βουνό που πάμε και όσοι είναι εκεί είναι απλωμένοι εδώ κι εκεί. Βέβαια δεν είδα ποτέ εκεί αστυνομία.

Εγώ βλέπω να τη φοράνε αλλά ok, αν ο άλλος είναι στα στενά μόνος, δεν κινδυνεύει ούτε αυτός ούτε οι άλλοι.

εμείς στα χωράφια/αδιέξοδα γύρω από το σπίτι δεν φοράμε, έχουμε στην τσέπη απλώς κ θα μπορούσαμε κ να μην στέλνουμε κ sms. αν περάσουμε τον κεντρικό δρόμο φοράμε, αλλά μετά τη ξαναβγάζουμε. απλώς με όποιον της γειτονιάς μιλήσουμε, στεκόμαστε μακριά. Στην εξοχή φοράμε μόνο όσο περνάμε από κάποιο χωριό κ στην παραλία πάμε σε ώρα χωρίς κόσμο κ την έχουμε σκουλαρίκι. Σ εμάς πάντως μέσα στη Χώρα όλοι φορούν, κ στην παιδική χαρά γενικα φορούν, ακόμα κ άνθρωποι που περπατάνε μόνοι τους για άθληση σε δρόμους χωρίς πεζούς, φοράνε. αλλά σ εμάς έχουν απειλήσει με πρόστιμο γιατί αν πατάς 6 δν πρέπει να φοράς τζιν γιατί δεν αθλεισαι άρα ψεύδεσαι, οπότε υπάρχει τρομοκρατία.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

εμείς στα χωράφια/αδιέξοδα γύρω από το σπίτι δεν φοράμε, έχουμε στην τσέπη απλώς κ θα μπορούσαμε κ να μην στέλνουμε κ sms. αν περάσουμε τον κεντρικό δρόμο φοράμε, αλλά μετά τη ξαναβγάζουμε. απλώς με όποιον της γειτονιάς μιλήσουμε, στεκόμαστε μακριά. Στην εξοχή φοράμε μόνο όσο περνάμε από κάποιο χωριό κ στην παραλία πάμε σε ώρα χωρίς κόσμο κ την έχουμε σκουλαρίκι. Σ εμάς πάντως μέσα στη Χώρα όλοι φορούν, κ στην παιδική χαρά γενικα φορούν, ακόμα κ άνθρωποι που περπατάνε μόνοι τους για άθληση σε δρόμους χωρίς πεζούς, φοράνε. αλλά σ εμάς έχουν απειλήσει με πρόστιμο γιατί αν πατάς 6 δν πρέπει να φοράς τζιν γιατί δεν αθλεισαι άρα ψεύδεσαι, οπότε υπάρχει τρομοκρατία.... 

Ό,τι να 'ναι. Άπειρες φορές έχω πάει για περπάτημα (κωδικός 6) με τζιν. Ούτε ασχολήθηκε ποτέ κανένας αστυνομικός με το αν έχω εγώ ή όσοι ήταν τριγύρω αθλητική περιβολή. Μάλλον είναι η γελοία προσπάθεια να δείξουν οι αρχές ότι είναι η κυρίαρχη εξουσία, κάτι που συμβαίνει σε ορισμένα μικρά μέρη και όχι μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη Κυριακή πάντως που πήγαμε σε παραλία της ανατολικής Αττικής, όχι οργανωμένη, κανείς από όσους κολυμπουσαν δεν φορούσε μάσκα προφανώς. Εμείς που πήγαμε μόνο για βόλτα φορούσαμε, αλλά ήμασταν γενικώς οι άκυροι, ήμασταν με κανονικά ρούχα ενώ όλοι με μαγιό :razz:

 

Με τζιν για περπάτημα δεν θα πήγαινα ποτέ, ασχέτως κορωνοϊου και προστίμου! Πώς να βολευτεις να περπατήσεις με τζιν; :razz:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Έσπερος είπε:

εμείς στα χωράφια/αδιέξοδα γύρω από το σπίτι δεν φοράμε, έχουμε στην τσέπη απλώς κ θα μπορούσαμε κ να μην στέλνουμε κ sms. αν περάσουμε τον κεντρικό δρόμο φοράμε, αλλά μετά τη ξαναβγάζουμε. απλώς με όποιον της γειτονιάς μιλήσουμε, στεκόμαστε μακριά. Στην εξοχή φοράμε μόνο όσο περνάμε από κάποιο χωριό κ στην παραλία πάμε σε ώρα χωρίς κόσμο κ την έχουμε σκουλαρίκι. Σ εμάς πάντως μέσα στη Χώρα όλοι φορούν, κ στην παιδική χαρά γενικα φορούν, ακόμα κ άνθρωποι που περπατάνε μόνοι τους για άθληση σε δρόμους χωρίς πεζούς, φοράνε. αλλά σ εμάς έχουν απειλήσει με πρόστιμο γιατί αν πατάς 6 δν πρέπει να φοράς τζιν γιατί δεν αθλεισαι άρα ψεύδεσαι, οπότε υπάρχει τρομοκρατία.... 

Τωρα πλάκα κάνεις η σε βάρεσε κατακεφαλα η παρενέργεια pfizer?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κορίτσια, δεν μπορώ να εμβολιαστώ. Καλό;

Ήρθα στο εμβολιαστικό κέντρο, με απέρριψαν με συνοπτικές διαδικασίες, αλλά και πάλι δεν εμφανίζεται κανένα νοσοκομείο στις επιλογές μου. Θα πρέπει να περιμένω να ανοίξουν και τα υπόλοιπα εμβόλια και μετά να βρω νοσοκομείο. Από την πλατφόρμα δεν απάντησε ποτέ κανείς. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τωρα πλάκα κάνεις η σε βάρεσε κατακεφαλα η παρενέργεια pfizer?

οχι δεν κάνω πλάκα. επίσης έχει μπει πρόστιμο για πολίτη που είχε ραντεβού σε υπηρεσία αποδεδειγμένο αλλά αντί για 3 είχε πατήσει 2 από βλακεία. πρόστιμο σε ζευγάρι που πήρε το αυτοκίνητο ο ένας πχ για γιατρό κ ο άλλος για ψώνια κ τους έγραψαν γιατί ήταν στο ίδιο όχημα με ίδια κατεύθυνση κ διαφορετικό νούμερο άρα έλεγαν ψέματα. κάποια τα σβήνουν μετά αλλά κανεις δεν θέλει να μπλέξει...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

οχι δεν κάνω πλάκα. επίσης έχει μπει πρόστιμο για πολίτη που είχε ραντεβού σε υπηρεσία αποδεδειγμένο αλλά αντί για 3 είχε πατήσει 2 από βλακεία. πρόστιμο σε ζευγάρι που πήρε το αυτοκίνητο ο ένας πχ για γιατρό κ ο άλλος για ψώνια κ τους έγραψαν γιατί ήταν στο ίδιο όχημα με ίδια κατεύθυνση κ διαφορετικό νούμερο άρα έλεγαν ψέματα. κάποια τα σβήνουν μετά αλλά κανεις δεν θέλει να μπλέξει...

Συγγνώμη αλλά ο καθένας μπορεί να φιραει ο.τι θελει.Η ραδιο αρβυλα είναι η βαρεμένοι οι αστυνομικοί.Πουθενα δεν υπάρχουν αυτά γραμμένα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , little lamb είπε:

Την προηγούμενη Κυριακή πάντως που πήγαμε σε παραλία της ανατολικής Αττικής, όχι οργανωμένη, κανείς από όσους κολυμπουσαν δεν φορούσε μάσκα προφανώς. Εμείς που πήγαμε μόνο για βόλτα φορούσαμε, αλλά ήμασταν γενικώς οι άκυροι, ήμασταν με κανονικά ρούχα ενώ όλοι με μαγιό :razz:

 

Με τζιν για περπάτημα δεν θα πήγαινα ποτέ, ασχέτως κορωνοϊου και προστίμου! Πώς να βολευτεις να περπατήσεις με τζιν; :razz:

Εντάξει, για μια βόλτα στα πέριξ για να πάρω κι έναν καφέ στο χέρι μια χαρά με βολεύει το τζιν. :-P

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ilaeira είπε:

Λοιπόν, κορίτσια, δεν μπορώ να εμβολιαστώ. Καλό;

Ήρθα στο εμβολιαστικό κέντρο, με απέρριψαν με συνοπτικές διαδικασίες, αλλά και πάλι δεν εμφανίζεται κανένα νοσοκομείο στις επιλογές μου. Θα πρέπει να περιμένω να ανοίξουν και τα υπόλοιπα εμβόλια και μετά να βρω νοσοκομείο. Από την πλατφόρμα δεν απάντησε ποτέ κανείς. 

 

Αλλεργία αν θυμάμαι καλά; Ναι, ήταν αναμενόμενο. Απλά περιμένεςι να ανοίξει νοσοκομείο, αλλάζοντας ΤΚ προφανώς, γιατί αν δεν μένεις στο κέντρο της Αθήνας δε θα βρεις ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Συγγνώμη αλλά ο καθένας μπορεί να φιραει ο.τι θελει.Η ραδιο αρβυλα είναι η βαρεμένοι οι αστυνομικοί.Πουθενα δεν υπάρχουν αυτά γραμμένα.

Βαρεμένοι αστυνομικοί. Έχουν όλα συμβεί σε συναδέλφους ή φίλους ή γονείς μαθητών κ σκεψου ότι εγω δεν είμαι κ ντόπια για να τα μαθαίνω κ όλα. Ιδίως έως τα Χριστούγεννα οργίασαν, μετά έγιναν διαμαρτυρίες. Εδώ το συνηθίζουν όμως κ με αλλά πχ όταν έχει τουρίστες δεν γράφουν κανέναν για παράνομο παρκάρισμα ή οτιδήποτε άλλο κ τον χειμώνα κάνουν ελέγχους για χαρτιά έτσι για ρουτίνα σε οικογενειάρχες για επίδειξη δύναμης. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Αλλεργία αν θυμάμαι καλά; Ναι, ήταν αναμενόμενο. Απλά περιμένεςι να ανοίξει νοσοκομείο, αλλάζοντας ΤΚ προφανώς, γιατί αν δεν μένεις στο κέντρο της Αθήνας δε θα βρεις ποτέ. 

 

Μπήκα στην πλατφόρμα και μου βγάζει πλέον μήνυμα ότι πρέπει να εμβολιαστώ σε νοσοκομείο. Όλες οι επιλογές μου είναι νοσοκομεία πια, βλέπω πχ το Ωνάσειο και δεν βλέπω το κέντρο υγείας της περιοχής μου. Οπότε θα βρω εύκολα ελπίζω. 

Αλλά φυσικά δεν έχει ραντεβού πουθενά, προφανώς επειδή δεν κάνουν Άστρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...