Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα να αρχίσω μια ρουτίνα χωρίς πάνα και με επανάληψη της διαδικασίας στο γιογιό ή στην τουαλέτα, από νωρίς. Και το παιδί είχε αντίληψη  και διαλεκτική ικανότητα για να ενημερώσει τί κάνει και πότε.

 

Ομως, το συγκεκριμένο παιδί, αρέσκεται στην αντιπαράθεση και είναι αντιδραστικό σε οτιδήποτε του προτείνεται ή του προσφέρεται. Σε σημείο αστείο. Η αντιπαράθεση είναι το παιχνίδι της από πολύ νωρίς και δεν ήθελα να γίνει κι αυτό, ένας λόγος αντιπαράθεσης ή παιχνίδι. Γι' αυτό στ΄θηκα με ευθύτητα ως προς το τί θέλω εγώ γι' αυτήν και τί είμαι δεκτική να κάνω ή να παραχωρήσω, ως προς τα θέλω μου. Το ίδιο έκανε κι αυτή.

 

Σε άλλο παιδί, μπορεί να κινηθώ τελείως διαφορετικά. Εξαρτάται από τον χαρακτήρα και τον άνθρωπο που έχω μπροστά μου. Και γενικά δεν με εκφράζει η εφαρμογη ΜΙΑΣ εκπαίδευσης, που αγνοεί ότι έχεις μπροστά σου, ιδιαίτερους ανθρώπους με διαφορετική ιδιοσυγκρασία, γούστα, ιδιοτροπίες κτλ.

 

Αν ήταν δεκτική, θα επέμενα από το πρώτο έτος. Ενίσχυση δηλαδή κι όχι επιβολή ή πατρονάρισμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

@Deena κι εγώ κάπως έτσι το φαντάζομαι. δεν βλεπω καμια ευκολια βεβαια για μενα ηδη απο καιρο. το παιδι ειναι αρκετα βαρυ να το σηκωνω για να το ξεπλένω στον νιπτηρα, δεν καθεται ξαπλα για αλλαγη στα κακα εδω κ καιρο κ τον αλλαζω στα ορθια με αποτελεσμα μετα να θελω εγω αλλαγη ρουχων τις περισσοτερες φορες ή αλλαγη σεντονιών ή να πλενω τον νιπτηρα ή την μπανιερα οποτε δεν ξερω ποσο διαφορετικο θα ηταν αν κατουριόταν πανω του. τουλάχιστον για τα κακα ηθελα να ειχα προσπαθησει να τον πηγαινω στη λεκανη οταν σφίγγεται, δεν εχω καμια απαίτηση για τα τσισα ακομα. 

 

Για αρχή, ξέχνα τα πλυσίματα μέσα στην ημέρα. Χρησιμοποίησε μωρομάντιλα στις αλλαγές και πλύσιμο μια και καλή στο μπάνιο του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Για αρχή, ξέχνα τα πλυσίματα μέσα στην ημέρα. Χρησιμοποίησε μωρομάντιλα στις αλλαγές και πλύσιμο μια και καλή στο μπάνιο του.

Κάποιες φορές το κάνω. συνήθως εναλλαξ μωρομαντιλο ή ξεπλυμα. τα κακα με κουραζουν πιο πολυ απ ολα. Και ειναι κ το θεμα μου οτι σεπτεμβρη αναλαμβάνει η κοπελα. θα ζοριστεί. σκεφτομαι οπως ειναι να τον γδύνω μεσα στην μπανιερα κ να τον ξεπλένω εκει. ισως ετσι αντιδράσει λιγοτερο. και για κεινην δηλαδη, για να μην γινεται δραμα η ολη φαση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κάποιες φορές το κάνω. συνήθως εναλλαξ μωρομαντιλο ή ξεπλυμα. τα κακα με κουραζουν πιο πολυ απ ολα. Και ειναι κ το θεμα μου οτι σεπτεμβρη αναλαμβάνει η κοπελα. θα ζοριστεί. σκεφτομαι οπως ειναι να τον γδύνω μεσα στην μπανιερα κ να τον ξεπλένω εκει. ισως ετσι αντιδράσει λιγοτερο. και για κεινην δηλαδη, για να μην γινεται δραμα η ολη φαση. 

 

Μεγαλώνοντας θα γίνει ακόμα πιο δύσκολο, για αυτό βάζε πάνες - βρακάκια και άλλαζέ τον μόνο όρθιο και με μωρομάντιλα μέσα στην ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Μεγαλώνοντας θα γίνει ακόμα πιο δύσκολο, για αυτό βάζε πάνες - βρακάκια και άλλαζέ τον μόνο όρθιο και με μωρομάντιλα μέσα στην ημέρα.

Βρακάκι πανα φοραει απο 9-10 μηνων. Για τα μωρομαντιλα εχω καποιες τυψεις οπως κ για το οτι δεν στεγνώνει συστηματικα κ δν βαζω κρεμα αλλα δεν συγκαιεται ευτυχως. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

...Ποσο λοιπον να τον αφησεις να βρεχει ενα διαμερισμα και να πλατσουριζει????? Θα κλεισει τα δυο οκτωβριο, χαλαει ο καιρος, οποτε η λογικη λεει το επομενο καλοκαιρι....

Προσωπικα πιστεύω πως ο καιρός δεν είναι εμπόδιο στο κόψιμο της πάνας. Ο δικός μου την έκοψε τέλη Νοεμβρη. Ειχα πάντα μία ετοιμοπόλεμη σφουγγάριστρα για να μην χάνω χρονο. Δεν στρωνω βεβαια μεγάλα χαλια αλλά μικρά κομμάτια που οποίο λερωνοταν το επλενα αμέσως και στέγνωνε σχετικά γρήγορα. Πλυντήριο έβαζα κάθε μέρα με τα βρεγμενα αλλά έτσι κι αλλιώς κάθε μέρα βαζω οπότε δεν κατάλαβα διαφορα. Ειχα δέκα βρακακια και δέκα παντελόνια και ποτέ δεν ξεμεινα. Ή ουσιαστική εκπαίδευση κράτησε τρεις μέρες και έκοψε και την βραδυνή. Ένα μήνα πριν χρησιμοποιούσε την τουαλετα για κακά και μία εβδομάδα πρίν την εκπαίδευση μου ζητούσε τα απογεύματα εσώρουχο. 

 

 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Κάποιες φορές το κάνω. συνήθως εναλλαξ μωρομαντιλο ή ξεπλυμα. τα κακα με κουραζουν πιο πολυ απ ολα. Και ειναι κ το θεμα μου οτι σεπτεμβρη αναλαμβάνει η κοπελα. θα ζοριστεί. σκεφτομαι οπως ειναι να τον γδύνω μεσα στην μπανιερα κ να τον ξεπλένω εκει. ισως ετσι αντιδράσει λιγοτερο. και για κεινην δηλαδη, για να μην γινεται δραμα η ολη φαση. 

Ναι αυτό θα σου πρότεινα γιατί το έχω ζήσει με τον μικρό μου. Τον άλλαζα μονίμως όρθιο. Πάντως μετά τους 21-22 μήνες θα μπορούσες να τον βάζεις στην τουαλέτα για κακά όταν τον καταλαβαίνεις. Μέχρι τότε θα είναι μεγαλύτερο παιδί με περισσότερο έλεγχο στις ανάγκες του. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Προσωπικα πιστεύω πως ο καιρός δεν είναι εμπόδιο στο κόψιμο της πάνας. Ο δικός μου την έκοψε τέλη Νοεμβρη. Ειχα πάντα μία ετοιμοπόλεμη σφουγγάριστρα για να μην χάνω χρονο. Δεν στρωνω βεβαια μεγάλα χαλια αλλά μικρά κομμάτια που οποίο λερωνοταν το επλενα αμέσως και στέγνωνε σχετικά γρήγορα. Πλυντήριο έβαζα κάθε μέρα με τα βρεγμενα αλλά έτσι κι αλλιώς κάθε μέρα βαζω οπότε δεν κατάλαβα διαφορα. Ειχα δέκα βρακακια και δέκα παντελόνια και ποτέ δεν ξεμεινα. Ή ουσιαστική εκπαίδευση κράτησε τρεις μέρες και έκοψε και την βραδυνή. Ένα μήνα πριν χρησιμοποιούσε την τουαλετα για κακά και μία εβδομάδα πρίν την εκπαίδευση μου ζητούσε τα απογεύματα εσώρουχο. 

 

Εμενα 21 μηνων, δεν επικοινωνει καθολου στο θεμα κακα και τσισα...Οταν εκανα μια προσπαθεια να την βγαλουμε, παρολο που συχνα τον εβαζα στο γιογιο, κατεληγε παντα να κανει αλλου και δεν το ελεγε καν...Οποτε δεν νομιζω να ειναι ετοιμος ακομη...

 

Ο καιρος δεν ειναι εμποδιο μεχρι να στρωσουμε...Γιατι στρωνω ολο το σπιτι οποτε τα χαλια ειναι μεγαλο θεμα και δεν πλενονται...Πλυντηρια κτλ δεν με απασχολουν γιατι και εγω με δυο παιδια βαζω καθε μερα...Οσο να ναι καλοκαιρι ειναι ειναι πιο ευκολα τα πραγματα...Πλενεις απλωνεις στρωνεις σε ενα τριωρο...Βρακακια με πρασινο σαπουνακι ενα ξεπλυμα και απλωμα...Δεν ειναι το ιδιο με τον χειμωνα...Ακομη και εξω που βγαινουμε, σε ατυχηματακι, αλλαζεις μπαμ μπαμ....

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

 

Εμενα 21 μηνων, δεν επικοινωνει καθολου στο θεμα κακα και τσισα...Οταν εκανα μια προσπαθεια να την βγαλουμε, παρολο που συχνα τον εβαζα στο γιογιο, κατεληγε παντα να κανει αλλου και δεν το ελεγε καν...Οποτε δεν νομιζω να ειναι ετοιμος ακομη...

 

Ο καιρος δεν ειναι εμποδιο μεχρι να στρωσουμε...Γιατι στρωνω ολο το σπιτι οποτε τα χαλια ειναι μεγαλο θεμα και δεν πλενονται...Πλυντηρια κτλ δεν με απασχολουν γιατι και εγω με δυο παιδια βαζω καθε μερα...Οσο να ναι καλοκαιρι ειναι ειναι πιο ευκολα τα πραγματα...Πλενεις απλωνεις στρωνεις σε ενα τριωρο...Βρακακια με πρασινο σαπουνακι ενα ξεπλυμα και απλωμα...Δεν ειναι το ιδιο με τον χειμωνα...Ακομη και εξω που βγαινουμε, σε ατυχηματακι, αλλαζεις μπαμ μπαμ....

Δεν είναι το ίδιο εύκολο με το καλοκαίρι θα συμφωνησω. Ήθελα να πω μόνο πως ή εποχή δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας για το κόψιμο της πάνας σε ενα παιδί που είναι έτοιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω κ εγώ την εξέλιξη που έχει ο μεγάλος μου γιος γιατί όπως φαίνεται κάνουμε τη διαφορά μιας κ τον Οκτώβρη κλείνει τα 4 ..!! 

Λοιπόν την εκπαίδευση την ξεκινήσαμε τον Μάρτιο με την πολύτιμη βοήθεια του παιδικού σταθμού στο σταθμό του πήρε δύο μήνες να συνηθίσει περίπου από τον Μάιο κ μετά γύριζε σπίτι χωρίς να έχει αλλάξει παντελόνι κ βρακάκι ,από τον Μάιο κ μετά κάποιες φορές άντε να είχε βρέξει μια αλλαξια ρούχα .. στο σπίτι έκανε πολλά πίσω γυρίσματα μέχρι κ τώρα κ δεν ήθελε ούτε να τον πηγενω εγώ στην τουαλέτα ούτε να τον ρωτάω αντιδρούσε κ αν τον επερνα να τον πάω μπορεί κ να ούρλιαζε γι'αυτό δε τον πίεσα καθόλου οποτε ήθελε πηγενε μόνος του ... Τώρα περίπου δύο βδομάδες κ στο σπίτι πηγενει μόνος.. στα κακά ακόμα δεν είναι σίγουρος με τον εαυτό του άλλες φορές τα κάνει στο γιογιό άλλες όχι αλλά δεν τον πιέζω καθόλου γιατί δε θέλω να πάθει δυσκοιλιότητα κ γιατί βλέπω ότι δεν είναι έτοιμος δλδ οπότε κάτσει στο γιογιό πριν ακόμα τα κάνει μου λέει μαμά τελείωσα δεν έχει υπομονή να περιμένει ούτε μπορεί να περιμένει να κάτσει μέχρι να ολοκλήρωση όλη τη διαδικασία οπότε το πάρει απόφαση να τα κάνει εκεί το χρησιμοποιούμε 3 φορές μέχρι να τα κάνει όλο νομίζει πως έχει τελειώσει σκούπισμα άδειασμα γιογιου πλύσιμο κ ξανά από την αρχή άλλες δύο φορές ..!!

Όταν πηγενσμε στις εργοθεραπειες που ήταν κατευθείαν από το σχολείο πάντα ήθελε να του βάζω παμπερς εχθές λοιπόν όταν τον πήρα από τον σταθμό για να πάμε στις έργο .. μου λέει μαμά κρατάς παμπερς του λέω ναι μου απαντάει θα φοράω βρακάκι .. κ του λέω θα πάμε θα κάνεις τσισα στη τουαλέτα κ μου λέει μετά θα σηκώσω το βρακάκι δε θα βάλω παμπερς ..!!

Κ για άλλη μια φορά καταλήγω στο συμπέρασμα πόσο σημαντικό είναι να κατανοούμε κ να σεβόμαστε τις ανάγκες ανάγκες των παιδιών ανάλογα με το παιδί που έχουμε απέναντι μας κ σιγά σιγά εκείνα μας ανταμοιβουν ..!!!

Link to comment
Share on other sites

On 30/7/2019 at 10:16 ΠΜ, Έσπερος είπε:

Χωρίς να έχω καμία γνώση για το θέμα κ καμία εμπειρία (αν κ όπως έχω γράψει θα ήθελα να ξεκινούσα κάτι αλλά έχω αρνητικό περίγυρο), διαβάζοντας ιστορίες αλλά κ ακούγοντας διαφορά, έχω μπερδευτεί κάπως με το τι σημαίνει ότι ένα παιδί είναι έτοιμο. Δεν θα το πάω στο παράδειγμα αυτων που κανουν elimination communication κ ειναι εξαρχης χωρις πανα. αλλα γρνικα ακουω για παιδια γυρω στα τρια που φαιβεται σωματικα να εχουν πληρη επιγνωση της λειτουργίας αλλα αρνούνται να συνεργαστούν, τα κρατάνε, θέλουν να βάλουν πάνα  εκείνη την ώρα κλπ. άρα η ετοιμότητα είναι σωματική ή ψυχολογικη; επισης πολλες φορες εχω αναρωτηθεί αν η γραμμη των τελευταίων ετων να φτανουν ή να περνανε τα τρια με την πανα, τελικα βοηθαει τα παιδια. απο σεβασμό να μην πιεστούν γινεται, αλλα τελικα σέβεται το παιδι; 

 

Μονο ψυχολογική. Αυτή είναι και η λογική του elimination communication, όχι φυσικά ότι το παιδί αποκτά έλεγχο νωρίτερα, που θα ήταν παράλογο, αλλά ότι βγάζεις τον ψυχολογικό παράγοντα  από τη μέση. Με εξαίρεση φυσικά θέματα υγείας, αν ένα παιδάκι έχει για κάποιο παθολογικό λόγο θέμα ακράτειας, δεν μπορείς να πιστεύεις ότι θα το εκπαιδεύσεις. Τα παιδιά στα οποία γίνεται elimination communication, και βασικά όλα τα παιδιά 100 χρόνια πριν, έβγαζαν τις πάνες πολύ πριν τα 3. Δεν άλλαξε η ανθρώπινη φύση σε τόσο μικρό διάστημα.

Πάντως θέτεις ένα γενικότερο θέμα, του πού η προσπάθεια να "σεβαστούμε" το παιδί, καταλήγει στο εντελώς αντίθετο. Δε νομίζω ότι ο τρόπος που μεγαλώνουμε τα παιδιά έχει να κάνει με σεβασμό, μόνο με marketing. Ο σεβασμός π.χ. στις ανάγκες ενός μωρού θα ήταν το μωρό να μην κλαίει και να είναι ήρεμο, που κατά κανόνα σημαίνει ένα μωρό τους πρώτους αρκετούς μήνες να είναι συνεχώς αγκαλιά στη μαμά, να κρέμεται από το στήθος. Που έχει μηδενικό κόστος. Από την άλλη, ένα μωρό που κοιμάται στο κρεβάτι του στο δωμάτιο του και τρώει ανά 2-3 ώρες, χρειάζεται κούνια, (με φυσικά σεντονάκια, κουβέρτες κλπ), μόνιτορ, παιχνίδια να του αποσπούν την προσοχή, μηχάνημα λευκού θορύβου, μπουκάλια, αποστειρωτές, πιπίλες, φόρμουλα, θήλαστρο. Αρκετές χιλιάδες ευρώ... Ενώ με την πάνα είναι το ανάποδο: κάθε χρόνος πάνας παραπάνω, είναι ένα 30% στα κέρδη της αντίστοιχης βιομηχανίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 30/7/2019 at 3:44 ΜΜ, kine είπε:

Εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα να αρχίσω μια ρουτίνα χωρίς πάνα και με επανάληψη της διαδικασίας στο γιογιό ή στην τουαλέτα, από νωρίς. Και το παιδί είχε αντίληψη  και διαλεκτική ικανότητα για να ενημερώσει τί κάνει και πότε.

 

Ομως, το συγκεκριμένο παιδί, αρέσκεται στην αντιπαράθεση και είναι αντιδραστικό σε οτιδήποτε του προτείνεται ή του προσφέρεται. Σε σημείο αστείο. Η αντιπαράθεση είναι το παιχνίδι της από πολύ νωρίς και δεν ήθελα να γίνει κι αυτό, ένας λόγος αντιπαράθεσης ή παιχνίδι. Γι' αυτό στ΄θηκα με ευθύτητα ως προς το τί θέλω εγώ γι' αυτήν και τί είμαι δεκτική να κάνω ή να παραχωρήσω, ως προς τα θέλω μου. Το ίδιο έκανε κι αυτή.

 

Σε άλλο παιδί, μπορεί να κινηθώ τελείως διαφορετικά. Εξαρτάται από τον χαρακτήρα και τον άνθρωπο που έχω μπροστά μου. Και γενικά δεν με εκφράζει η εφαρμογη ΜΙΑΣ εκπαίδευσης, που αγνοεί ότι έχεις μπροστά σου, ιδιαίτερους ανθρώπους με διαφορετική ιδιοσυγκρασία, γούστα, ιδιοτροπίες κτλ.

 

Αν ήταν δεκτική, θα επέμενα από το πρώτο έτος. Ενίσχυση δηλαδή κι όχι επιβολή ή πατρονάρισμα.

 

Aν και καταλαβαίνω τι λες μεν, νομίζω ότι το αν τελικά κάτι γίνεται μάχη μέσα στο σπίτι, σε τόσο μικρές ηλικίες, έχει να κάνει αποκλειστικά με το χαρακτηρα του γονιού και όχι του παιδιού. Δεν το λέω επικριτικά, νομίζω οι περισσότεροι λίγο ή πολύ σε κάποιο τομέα το κάνουμε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

οπότε το πάρει απόφαση να τα κάνει εκεί το χρησιμοποιούμε 3 φορές μέχρι να τα κάνει όλο νομίζει πως έχει τελειώσει σκούπισμα άδειασμα γιογιου πλύσιμο κ ξανά από την αρχή άλλες δύο φορές ..!!

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς, δεν έχω εμπειρία με μεγαλύτερο παιδακι. Θα ήθελα μόνο να σχολιασω το κείμενο που παραθεσα. 

  Αν κατάλαβα καλά προσποιειστε πως έκανε ενώ δεν έχει κάνει κακά στο γιογιο μέχρι να τα κάνει? 

   Αν είναι έτσι, αυτό δεν ξέρω αν βοηθάει τελικά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς, δεν έχω εμπειρία με μεγαλύτερο παιδακι. Θα ήθελα μόνο να σχολιασω το κείμενο που παραθεσα. 

  Αν κατάλαβα καλά προσποιειστε πως έκανε ενώ δεν έχει κάνει κακά στο γιογιο μέχρι να τα κάνει? 

   Αν είναι έτσι, αυτό δεν ξέρω αν βοηθάει τελικά. 

Όχι παίρνει το γιογιό κάνει κακά ( καμιά φορά του πέφτουν στο γιογιό την ώρα που σηκώνεται κ λέει τελείωσα .. τον σκουπιζω αδειάζουμε το γιογιό το πλένω κ μετά θέλει να κάνει κ άλλα ...!! Το ξανά παίρνει κ ξανά τα ίδια ..!!! Δεν έχει την υπομονή να κάτσει μέχρι να ολοκληρώσει την διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Όχι παίρνει το γιογιό κάνει κακά ( καμιά φορά του πέφτουν στο γιογιό την ώρα που σηκώνεται κ λέει τελείωσα .. τον σκουπιζω αδειάζουμε το γιογιό το πλένω κ μετά θέλει να κάνει κ άλλα ...!! Το ξανά παίρνει κ ξανά τα ίδια ..!!! Δεν έχει την υπομονή να κάτσει μέχρι να ολοκληρώσει την διαδικασία...

Οκ κατάλαβα. Μήπως έχει δυσκοιλιότητα ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/8/2019 at 10:08 ΜΜ, xaroumenh mama είπε:

Όχι το αντίθετο θα έλεγα ...!!!! 

Σε ρώτησα μήπως κ οφειλονταν εκεί οι πολλές διακοπές. Ίσως τον ενθουσιάζει κ ή διαδικασια, ίσως κ να βαριέται να κάθεται. Φαντάζομαι έχεις προσπαθήσει να τον απασχολήσεις. Οπότε μάλλον θα το σταματήσει μόνος του. Στην τουαλέτα δοκιμασες? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Σε ρώτησα μήπως κ οφειλονταν εκεί οι πολλές διακοπές. Ίσως τον ενθουσιάζει κ ή διαδικασια, ίσως κ να βαριέται να κάθεται. Φαντάζομαι έχεις προσπαθήσει να τον απασχολήσεις. Οπότε μάλλον θα το σταματήσει μόνος του. Στην τουαλέτα δοκιμασες? 

Ναι έχω προσπαθήσει να τον απασχολω αλλά χαλαρώνει καλύτερα όταν είναι μόνος ... Στη τουαλέτα δε βολεύεται καθόλου ακόμα να κάθεται ακόμα κ με την βάση νιώθει πως θα πέσει ( εινσι κ πολύ αδύνατος )κ είναι κ ανυπόμονος  κ τσισα που κάνει μόνο στη τουαλέτα έχει μάθει κ τα κάνει όρθιος .κ δε θέλει να είμαι παρούσα ούτε φυσικά να τον κρατάω ..!!! Πιστεύω σιγά σιγά θα μάθει να το δουλεύει κ αυτό .!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Ναι έχω προσπαθήσει να τον απασχολω αλλά χαλαρώνει καλύτερα όταν είναι μόνος ... Στη τουαλέτα δε βολεύεται καθόλου ακόμα να κάθεται ακόμα κ με την βάση νιώθει πως θα πέσει ( εινσι κ πολύ αδύνατος )κ είναι κ ανυπόμονος  κ τσισα που κάνει μόνο στη τουαλέτα έχει μάθει κ τα κάνει όρθιος .κ δε θέλει να είμαι παρούσα ούτε φυσικά να τον κρατάω ..!!! Πιστεύω σιγά σιγά θα μάθει να το δουλεύει κ αυτό .!!!

Να προσθεσω μονο για την βαση επειδη και ο μικρος μου νομιζε οτι θα πεσει (και ειναι επισης τσιλιμπιθρας) αλλαξα βαση και σωθηκα! Αν εχεις καποια με χερουλια (και μαξιλαρακι) βαλ'την στην ακρη και παρε μια απλη με αντιολισθητικα (εχει η Lorelli, η cangaroo, η bebestars, το lidl ανα καιρους, κα). Ειναι πολυ πιο σταθερες και μεγαλες και το παιδι καθεται ανετα χωρις τον φοβο να παει δεξια-αριστερα.

 
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας! 

ο μικρος μου ειναι 19 μηνων, εδω και κανα διμηνο μου λεει κακα δειχνοντας την πανα του, στις 10 φορες που θα το πει τις 8 θα κανει κακα του. το συζητησα με μια φιλη και μου ειπε να του παρω γιογιο..βρηκα ενα ομορφο σαν αυτοκινητακι απο τα τζαμπο μηπως καιι....του το ειχα για λιγες μερες απλα να το βλεπει και να του λεω οτι εκει κανουμε κακα κτλ..μετα απο λιγεςμερες  μου φωναζει κακα γιογιο κακα γιογιο...οποτε τον βαζω να κατσει και σηκωθηκε αμεσως ,αυτο το καναμε 3 φορες μεχρι που του βαζω την πανα και μετα απο 1 λεπτο εκανε κακα του.. τι να κανω?να επιμεινω ή να τον αφησω?(να σηημειωσω οτι ειναι ενα παιδι που δεν καθεται λεπτο πουθενα μεχρι και για να φαει καθεται ορθιος στην καρεκλα, οποτε απορω πωε θα κατσει στο γιογιο του να κανει κακα του).

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Ναι έχω προσπαθήσει να τον απασχολω αλλά χαλαρώνει καλύτερα όταν είναι μόνος ... Στη τουαλέτα δε βολεύεται καθόλου ακόμα να κάθεται ακόμα κ με την βάση νιώθει πως θα πέσει ( εινσι κ πολύ αδύνατος )κ είναι κ ανυπόμονος  κ τσισα που κάνει μόνο στη τουαλέτα έχει μάθει κ τα κάνει όρθιος .κ δε θέλει να είμαι παρούσα ούτε φυσικά να τον κρατάω ..!!! Πιστεύω σιγά σιγά θα μάθει να το δουλεύει κ αυτό .!!!

Και ο δικός μου όρθιος κάνει τσισα στην τουαλέτα! Ναι σιγά σιγά θα κατανοήσει την ανάγκη του και θα κάθεται περισσότερο. Προσπάθησε μόνο να μην μιλάς για αυτό μπροστά του και αγχωνεται! Καλή συνέχεια!

 

14 ώρες πρίν, sweety** είπε:

καλησπερα σας! 

ο μικρος μου ειναι 19 μηνων, εδω και κανα διμηνο μου λεει κακα δειχνοντας την πανα του, στις 10 φορες που θα το πει τις 8 θα κανει κακα του. το συζητησα με μια φιλη και μου ειπε να του παρω γιογιο..βρηκα ενα ομορφο σαν αυτοκινητακι απο τα τζαμπο μηπως καιι....του το ειχα για λιγες μερες απλα να το βλεπει και να του λεω οτι εκει κανουμε κακα κτλ..μετα απο λιγεςμερες  μου φωναζει κακα γιογιο κακα γιογιο...οποτε τον βαζω να κατσει και σηκωθηκε αμεσως ,αυτο το καναμε 3 φορες μεχρι που του βαζω την πανα και μετα απο 1 λεπτο εκανε κακα του.. τι να κανω?να επιμεινω ή να τον αφησω?(να σηημειωσω οτι ειναι ενα παιδι που δεν καθεται λεπτο πουθενα μεχρι και για να φαει καθεται ορθιος στην καρεκλα, οποτε απορω πωε θα κατσει στο γιογιο του να κανει κακα του).

Όταν σου λέει κακά τον βάζεις στο γιογιο και κάθεσαι μαζί του. Μπορείς να τον απασχολεις με οτιδήποτε θέλει , μαρκαδορους, φούσκες, βιβλία. Μπορείς ακόμα και να τον αγκαλιάζεις για να κάτσει και να τραγουδάς! Αν σηκωθεί παρακολούθησε τον και μόλις ετοιμαζεται να αφεθεί βγάλε πάνα και βαλτον να κάτσει! Θα σε βοηθούσε αρκετά ή πάνα βρακακι! Αφού στο λέει σημαίνει πως έχει τον έλεγχο!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Και ο δικός μου όρθιος κάνει τσισα στην τουαλέτα! Ναι σιγά σιγά θα κατανοήσει την ανάγκη του και θα κάθεται περισσότερο. Προσπάθησε μόνο να μην μιλάς για αυτό μπροστά του και αγχωνεται! Καλή συνέχεια!

 

Όταν σου λέει κακά τον βάζεις στο γιογιο και κάθεσαι μαζί του. Μπορείς να τον απασχολεις με οτιδήποτε θέλει , μαρκαδορους, φούσκες, βιβλία. Μπορείς ακόμα και να τον αγκαλιάζεις για να κάτσει και να τραγουδάς! Αν σηκωθεί παρακολούθησε τον και μόλις ετοιμαζεται να αφεθεί βγάλε πάνα και βαλτον να κάτσει! Θα σε βοηθούσε αρκετά ή πάνα βρακακι! Αφού στο λέει σημαίνει πως έχει τον έλεγχο!

το δοκιμασα σημερα τον εβαλα στο γιογιο οταν μου ειπε κακα δεν καταφερα να τον κρατησω με τπτ σηκωθηκε τρεχοντας και του φυγανε στο πατωμα!!!!!και δεν εφτανε αυτο...γυριζει τα βλεπει κανει ενα "ωωχ" το κανει γενικοτερα σε οτι του φαινεται περιεργο η τον ενθουσιαζει.. και καθως γυριζει τα παταει κιολας και φευγει παλι τρεχοντας και να μην ξερω απο που να ξεκινησω να μαζευω....!!!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, sweety** είπε:

το δοκιμασα σημερα τον εβαλα στο γιογιο οταν μου ειπε κακα δεν καταφερα να τον κρατησω με τπτ σηκωθηκε τρεχοντας και του φυγανε στο πατωμα!!!!!και δεν εφτανε αυτο...γυριζει τα βλεπει κανει ενα "ωωχ" το κανει γενικοτερα σε οτι του φαινεται περιεργο η τον ενθουσιαζει.. και καθως γυριζει τα παταει κιολας και φευγει παλι τρεχοντας και να μην ξερω απο που να ξεκινησω να μαζευω....!!!

Αν κλαίει ή δεν δέχεται να καθίσει δεν πρέπει να πιεζεις για να μην το πάρει στραβά. Άλλωστε με κλάματα δεν γίνεται τίποτα! Άφησε τον και όταν σου ξανά πει για το γιογιο δοκίμασε το και όσο κάτσει. Κάποια στιγμή θα κάνει και θα αντιληφθεί πως δεν είναι μεγάλο θέμα. Αν θες μπορείς να τον βάζεις μετά τα γεύματα και το πρωί να κάθεται λίγο. Δωσ' του και πράγματα που του κινούν το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, έχω 10 μέρες που άρχισα κ εγώ την προσπάθεια για να κόψω την πάνα στην μικρή. Τις 2 πρώτες μέρες έκανε τσισα στο πάτωμα κ αφότου τα εκανε μου έλεγε. Απ' τη στιγμή όμως που έκανε στην τουαλέτα άρχισε να κάνει εκεί. Μετά από πόσο καιρό όμως σταματάνε να έχουν ατυχήματα? Στις 8 μέρες κατουρηθηκε 2 φορές πάνω της.. Κ όταν βγαίνω έξω να της φοράω πάνα μέχρι να βεβαιωθω ότι δεν θα τα κάνει πάνω της ή όχι? Στον ύπνο γενικά της φοράω αλλά μόνο 1 μέρα ήταν κατουρημενη η πάνα

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, έχω 10 μέρες που άρχισα κ εγώ την προσπάθεια για να κόψω την πάνα στην μικρή. Τις 2 πρώτες μέρες έκανε τσισα στο πάτωμα κ αφότου τα εκανε μου έλεγε. Απ' τη στιγμή όμως που έκανε στην τουαλέτα άρχισε να κάνει εκεί. Μετά από πόσο καιρό όμως σταματάνε να έχουν ατυχήματα? Στις 8 μέρες κατουρηθηκε 2 φορές πάνω της.. Κ όταν βγαίνω έξω να της φοράω πάνα μέχρι να βεβαιωθω ότι δεν θα τα κάνει πάνω της ή όχι? Στον ύπνο γενικά της φοράω αλλά μόνο 1 μέρα ήταν κατουρημενη η πάνα

Εγω ακομη, κ πιστευω κ για κανεναν χρονο ακομη, ριχνω ενα εσωρουχο κ ενα σορτς στην τσαντα. 

Απο οτι λες δ εχει πολλα ατυχηματα, οποτε λογικα 1-2ωρες αντεχει, αναλογα κ τα υγρα που εχει πιει. Αρχικα τον δοκιμασα σε μικρες αποστασεις, οπως το μαρκετ, η η παιδικη κοντα.αν εχετε λυμενο κ το θεμα που θα παει αν της ερθει, ξεκινα χωρις πανα εξω

Αν δεχεται την βραδινη κρατα της 1-2βδομαδες ακομη, αλλα αφου συνηθως ειναι στεγνη μπορεις να την βγαλεις κ αυτην

Μπραβο στην μικρουλα σου! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Εγω ακομη, κ πιστευω κ για κανεναν χρονο ακομη, ριχνω ενα εσωρουχο κ ενα σορτς στην τσαντα. 

Απο οτι λες δ εχει πολλα ατυχηματα, οποτε λογικα 1-2ωρες αντεχει, αναλογα κ τα υγρα που εχει πιει. Αρχικα τον δοκιμασα σε μικρες αποστασεις, οπως το μαρκετ, η η παιδικη κοντα.αν εχετε λυμενο κ το θεμα που θα παει αν της ερθει, ξεκινα χωρις πανα εξω

Αν δεχεται την βραδινη κρατα της 1-2βδομαδες ακομη, αλλα αφου συνηθως ειναι στεγνη μπορεις να την βγαλεις κ αυτην

Μπραβο στην μικρουλα σου! 

Καλά μην φανταστείς δεν πίνει πολλά υγρά κ κατουράει περίπου 4 φορές την ημέρα οπότε λογικό να μην έχει πολλά ατυχήματα! Με το έξω έχω ένα άγχος που θα κατουράει. Θα την κρατήσω κάποιες φορές την πάνα κ μετά βλέπω.. Εσείς  πως τα πάτε??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...