Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Είπα ότι δεν έχουν μεγάλη διαφορά. Δλδ ότι όλες οι χώρες πάνω κάτω στο ίδιο ποσοστό εμβολιασμό κυμαίνονται οι πλήρως εμβολιασμενοι. Για μια δόση δεν πολύ κοιτούσα τις άλλες χώρες

Κι εγω αυτο ξερω.γι αυτό ρωτησα μηπως δεν καταλαβα καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

H ΕΜΓΕ (μαιευτική και γυναικολογική εταιρεία) προτείνει τον εμβολιασμό έναντι του SARS-CoV-2 των εγκύων γυναικών με αυξημένο κίνδυνο έκθεσης (όπως ιατρονοσηλευτικό προσωπικό, κ.α. • Η ΕΜΓΕ προτείνει τον εμβολιασμό έναντι του SARS-CoV-2 των εγκύων γυναικών με συνοσυρότητες που αυξάνουν τον κίνδυνο σοβαρής νόσησης και θανάτου σε περίπτωση λοίμωξης (όπως διαβήτη, καρδιολογικών και αναπνευστικών νοσημάτων και παχυσαρκίας). • H EMΓΕ προτείνει την ενημέρωση όλων των εγκύων γυναικών από τον ιατρό τους σχετικά με τα οφέλη του εμβολιασμού, το προφίλ ασφάλειας των εμβολίων έναντι SARS-CoV-2 στην κύηση και τον αυξημένο κίνδυνο βαρύτερης νόσησης και θανάτου από COVID-19 στην κύηση. • Ο θηλασμός δεν αποτελεί αντένδειξη για εμβολιασμό της μητέρας έναντι COVID-19 και ενδέχεται να προσφέρει παθητική ανοσοποίηση στο νεογνό. • Αναφορικά με την επιλογή εμβολιαστικού σκευάσματος προτείνεται η χρήση εμβολίων τεχνολογίας mRNA για την κύηση, καθώς τα μέχρι σήμερα διαθέσιμα επιστημονικά δεδομένα αφορούν κυρίως αυτή την κατηγορία εμβολίων έναντι του SARS-CoV-2 • Δεν απαγορεύεται ο εμβολιασμός, με οποιαδήποτε τύπο εμβολίου, σε όλες τις γυναίκες που είναι σε προσπάθεια εγκυμοσύνης. • H χρήση εμβολίων με αδρανοποιημένους ιούς έναντι SARS-CoV-2 δεν αναμένεται να έχει ανεπιθύμητες ενέργειες στην κύηση παρά την έλλειψη σχετικών δεδομένων. • Συστήνεται η ύπαρξη μεσοδιαστήματος 14 ημερών μεταξύ του εμβολιασμού έναντι Covid-19 και των άλλων εμβολίων που πρέπει να χορηγούνται Σελιδοποίηση: www.tziola.gr Ανοσοποίηση ΕνΑντί SARS-CoV-2 κΑτΑ την κύηση 5 κατά την κύηση με βάση την Κατευθυντήρια Οδηγία της ΕΜΓΕ Νο 32 Ανοσοποίηση Στην Κύηση εκτός αν ο άμεσος εμβολιασμός είναι απολύτως αναγκαίος (πχ εμβολιασμός έναντι τετάνου μετά από τραύμα). • Δεν συστήνεται τροποποίηση του προγραμματισμού εγκυμοσύνης με βάση τη χορήγηση οποιουδήποτε από τα εμβόλια έναντι COVID-19, δεν προτείνεται τροποποίηση του εμβολιαστικού σχήματος εάν μεταξύ των δόσεων του εμβολίου η δέκτης ανακαλύψει ότι είναι έγκυος και τέλος δεν συστήνεται διακοπή κύησης λόγω εμβολιασμού.

Link to comment
Share on other sites

mana 16 δεν εχω διαβασει ολα τα post.πως εινσι το παιδακι σου?Γιοβαννα εσένα συνήλθε εντελώς?

Εμένα εχει λίγες μυξες από χτες το βράδυ κ σημερα λιγο περισσοτερο μπουκωμα χωτις πυρετο

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, μαγιοπουλας said:

mana 16 δεν εχω διαβασει ολα τα post.πως εινσι το παιδακι σου?Γιοβαννα εσένα συνήλθε εντελώς?

Εμένα εχει λίγες μυξες από χτες το βράδυ κ σημερα λιγο περισσοτερο μπουκωμα χωτις πυρετο

Μπα, ακόμη μύξες έχει. Ποτέ δεν του περνάνε πριν το 10ήμερο. Ψιλοβήχει κιόλας. 

Αύριο κάνω εμβόλιο και έχω αγχωθεί λίγο.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Yovanna είπε:

Μπα, ακόμη μύξες έχει. Ποτέ δεν του περνάνε πριν το 10ήμερο. Ψιλοβήχει κιόλας. 

Αύριο κάνω εμβόλιο και έχω αγχωθεί λίγο.. 

Δεν κάνεις κανένα ραπιντ καλού κακού? Προλαβαίνεις? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Yovanna είπε:

Έχω σελφ τεστ στο σπίτι. Γιατί?

Συγγνώμη αν δεν κατάλαβα @Yovanna, έχεις αγχωθει επειδή το παιδί είναι μπουκωμενο? Η γενικά για το εμβόλιο? Εγώ έκανα ραπιντ παντως την ημέρα του εμβολίου, για να είμαι πιο ήσυχη ότι δεν έχω αρπάξει κάτι πριν το εμβόλιο. Ελπίζω να μην σε αγχώνω περισσότερο.

Εν τω μεταξύ εγώ κ το άγχος πάμε παρέα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen said:

Συγγνώμη αν δεν κατάλαβα @Yovanna, έχεις αγχωθει επειδή το παιδί είναι μπουκωμενο? Η γενικά για το εμβόλιο? Εγώ έκανα ραπιντ παντως την ημέρα του εμβολίου, για να είμαι πιο ήσυχη ότι δεν έχω αρπάξει κάτι πριν το εμβόλιο. Ελπίζω να μην σε αγχώνω περισσότερο.

Εν τω μεταξύ εγώ κ το άγχος πάμε παρέα. 

Όχι, δεν έχω αγχωθεί επειδή έχει μύξες ο μικρός. Γενικά για το εμβόλιο. Αλλά αφού έχω, θα κάνω ένα το πρωί για καλό και για κακό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Yovanna είπε:

Όχι, δεν έχω αγχωθεί επειδή έχει μύξες ο μικρός. Γενικά για το εμβόλιο. Αλλά αφού έχω, θα κάνω ένα το πρωί για καλό και για κακό. 

Με το καλό λοιπόν αύριο, καλοφόρετο! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, ninaki80 said:

Sto metaksy k ego ekleisa 6/6 apo 18/6 k tora mpika k exei polla embolia akoma k 4/6 exoun anoiksei polla rantebou . Profanos hrhtan polla embolia k giayyo anoiksan oles oi platformes

Δεν ξέρω πού είσαι στην Αθήνα δεν έχει τόσα πριν 4 μέρες το νωρίτερο που μου έβγαζε ήταν 30/6

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , maripoz είπε:

Δεν ξέρω πού είσαι στην Αθήνα δεν έχει τόσα πριν 4 μέρες το νωρίτερο που μου έβγαζε ήταν 30/6

Simera anoiksan perissotera giati anoikse h paltforma 30-34 mpika ligo prin tis 11 to brady k eixe gemmisei anoikta rantebou apo 4/6 k 6/6 . Ston promithea k sto ksifaskias alla k sta mikra emboliastika eida oti eixe

K ego empaina kathe mera k den ebriska k skeftika oti gia na anoigei nea platforma den mporei na tous baloun na kleinoun meta apo 1.5 mina rantebou k tsoup ligo prin tis 12 eixan anoiksei polles hmerominies 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

mana 16 δεν εχω διαβασει ολα τα post.πως εινσι το παιδακι σου?Γιοβαννα εσένα συνήλθε εντελώς?

Εμένα εχει λίγες μυξες από χτες το βράδυ κ σημερα λιγο περισσοτερο μπουκωμα χωτις πυρετο

Καλά είναι η μικρούλα μου, για 2 μέρες είχε πυρετό κ μετά συνήλθε εντελώς ευτυχώς!

Περαστικά στον μικρούλη σου, εσύ έλεγες ότι βρέθηκε κρούσμα στην τάξη του η άλλη κοπέλα? Ελπίζω να είναι όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , mama16 είπε:

Καλά είναι η μικρούλα μου, για 2 μέρες είχε πυρετό κ μετά συνήλθε εντελώς ευτυχώς!

Περαστικά στον μικρούλη σου, εσύ έλεγες ότι βρέθηκε κρούσμα στην τάξη του η άλλη κοπέλα? Ελπίζω να είναι όλα καλά :)

Οχι.δεν ημουν εγω

9 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Μπα, ακόμη μύξες έχει. Ποτέ δεν του περνάνε πριν το 10ήμερο. Ψιλοβήχει κιόλας. 

Αύριο κάνω εμβόλιο και έχω αγχωθεί λίγο.. 

Είσαι καλά .μην ανησυχείς.με το καλο.

Ακόμη κι εκείνος να εκανε εμβολιο θα του το έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Οχι.δεν ημουν εγω

Είσαι καλά .μην ανησυχείς.με το καλο.

Ακόμη κι εκείνος να εκανε εμβολιο θα του το έκαναν.

Ναι όντως τώρα που το λες η kotsifikos το είπε μάλλον. Περαστικά σας πάντως :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 21/5/2021 at 2:33 ΜΜ, Deena είπε:

Να σου πω την αλήθεια, κυρίως με τους γιατρούς τα έχω που για να καλύψουν τον κ...ο τους αποτρέπουν σωρηδον κόσμο από το να κάνουν το ΑΖ χωρίς να έχουν ενημερωθεί πλήρως, με την λογική του «άστο για καλό και για κακό, περίμενε τα άλλα».

 

Για να μην τους πει κανείς, σε περίπτωση σπάνιας παρενεργειας, ότι έχουν και αυτοί ευθύνη.

 

Την ευθύνη όμως ότι με την στάση τους καθυστερούν την προστασία του εμβολίου για νέους ανθρώπους που εδώ και εβδομαδες έχουν γυρίσει στις δουλειές τους, στέλνουν τα παιδιά τους σχολείο και δραστηριότητες, έχουν μεγάλη κινητικότητα κλπ δεν θα τους την αποδώσει κανείς...

Εκτός από μερίδα ιατρών που κρατούν "ουδέτερη στάση" ως προς τον εμβολιασμό. Στάση που δεν συνοδεύεται από: α) επίσημα έγκυρα (συγκριτικά) στοιχεία, β) εξατομικευμένη ολιστική ματιά του πελάτη που έχουν απέναντι τους (ιατρικό ιστορικό, τρόπος ζωής, κλπ), προκειμένου αφενός η στάση τους αυτή να μην εμπεριέχει προκατάληψη και αφετέρου να διαφυλάττει την υγεία του εκάστοτε πελάτη.

 

Έχει αναδυθεί πλέον και η μερίδα αυτή των ιατρών, οι οποίοι προτείνουν εξειδικευμένες αιματολογικές εξετάσεις που: α) δεν άπτονται της ειδικότητας τους και β) αφορούν σε πελάτες άνευ σχετικού ιστορικού, προκειμένου "να δουν εάν ο πελάτης μπορεί να εμβολιαστεί και ποιο από τα εμβόλια είναι κατάλληλο".

 

Αλήθεια, δεν υπάρχει σωτηρία...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έγραψα εδώ, νομίζω το συζητούσα διαδικτυακά με μία φίλη, αλλά αν κάνω λάθος, sorry που επαναλαμβάνομαι :) Γνωστή, σχεδόν 50άρα δε θα εμβολιαστεί γιατί φοβάται τις συνέπειες που μπορεί να έχει σε μελλοντική εγκυμοσύνη. Είναι 50 ή τα κλείνει σύντομα. Μόλις τελείωσε γύρο χημειοθεραπειών και (1) και νεότερη να ήταν δεν έπαιζε εγκυμοσύνη σχετικά κοντά ενώ (2) προφανώς είναι σε ομάδα πολύ αυξημένου κινδύνου. Έχει παιδιά. Ο νυν άντρας της έχει παιδιά που κοντεύουν τα 30. Αναρρωτιέμαι ώρες ώρες τι σκέφτεται ο κόσμος :( 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν ξέρω αν το έγραψα εδώ, νομίζω το συζητούσα διαδικτυακά με μία φίλη, αλλά αν κάνω λάθος, sorry που επαναλαμβάνομαι :) Γνωστή, σχεδόν 50άρα δε θα εμβολιαστεί γιατί φοβάται τις συνέπειες που μπορεί να έχει σε μελλοντική εγκυμοσύνη. Είναι 50 ή τα κλείνει σύντομα. Μόλις τελείωσε γύρο χημειοθεραπειών και (1) και νεότερη να ήταν δεν έπαιζε εγκυμοσύνη σχετικά κοντά ενώ (2) προφανώς είναι σε ομάδα πολύ αυξημένου κινδύνου. Έχει παιδιά. Ο νυν άντρας της έχει παιδιά που κοντεύουν τα 30. Αναρρωτιέμαι ώρες ώρες τι σκέφτεται ο κόσμος :( 

Καλά, συγγνώμη αλλά αυτό μου φαίνεται αστείο. Λογικά οι γιατροί την έχουν συμβουλέψει να εμβολιαστεί ως άτομο που ανήκει σε ευπαθή ομάδα. Δεν είμαι γιατρός, οι θεράποντες ιατροί της ξέρουν το ιστορικό της και να την κατευθύνουν αλλά με τα δεδομένα που παραθέτεις, το να φοβάται τις συνέπειες του εμβολίου σε πιθανή-απίθανη μελλοντική εγκυμοσύνη έχοντας μάλιστα η ίδια παιδιά, το βρίσκω παράλογο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, love kids είπε:

Καλά, συγγνώμη αλλά αυτό μου φαίνεται αστείο. Λογικά οι γιατροί την έχουν συμβουλέψει να εμβολιαστεί ως άτομο που ανήκει σε ευπαθή ομάδα. Δεν είμαι γιατρός, οι θεράποντες ιατροί της ξέρουν το ιστορικό της και να την κατευθύνουν αλλά με τα δεδομένα που παραθέτεις, το να φοβάται τις συνέπειες του εμβολίου σε πιθανή-απίθανη μελλοντική εγκυμοσύνη έχοντας μάλιστα η ίδια παιδιά, το βρίσκω παράλογο.

κι εγω έχω φίλη 50αρα (συναδελφο αλλά έχουμε καλή σχέση) με πίεση, ζάχαρο κ χοληστερίνη, για όλα παίρνει χάπι, ειναο ευπαθής ομάδα προφανώς, αρχικά ήταν κατηγορηματικά κατά για να μην γίνει πειραματιζωο από τις μακροπρόθεσμες συνέπειες ( ενώ αυτά που παίρνει δεν έχουν...) κ τώρα άρχισε να το σκεφεται που έχει εμβολιαστεί ήδη  σχεδον ο μίσος ενήλικος πληθυσμός του νησιού ή κ παραοανω. .

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

κι εγω έχω φίλη 50αρα (συναδελφο αλλά έχουμε καλή σχέση) με πίεση, ζάχαρο κ χοληστερίνη, για όλα παίρνει χάπι, ειναο ευπαθής ομάδα προφανώς, αρχικά ήταν κατηγορηματικά κατά για να μην γίνει πειραματιζωο από τις μακροπρόθεσμες συνέπειες ( ενώ αυτά που παίρνει δεν έχουν...) κ τώρα άρχισε να το σκεφεται που έχει εμβολιαστεί ήδη  σχεδον ο μίσος ενήλικος πληθυσμός του νησιού ή κ παραοανω. .

 Οι ανησυχίες γενικά για μακροπρόθεσμες ή και βραχυπρόθεσμες επιπτώσεις είναι, για μένα, κατανοητές. Τώρα η εγκυμοσύνη στα 50 όχι ότι δεν υπάρχει αλλά με τέτοια θέματα υγείας κι έχοντας ήδη παιδιά μου φαίνεται αστεία δικαιολογία. Μπορεί να θέλει να αποκτήσει παιδιά με τον νέο σύντροφο αλλά σαν δικαιολογία δε στέκει. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2021 at 8:46 ΠΜ, mama16 είπε:

Ναι όντως τώρα που το λες η kotsifikos το είπε μάλλον. Περαστικά σας πάντως :)

Εμάς υπήρξε κρούσμα, ευτυχώς δεν βρέθηκε άλλο στην τάξη οπότε αύριο θα πάνε κανονικά σχολείο.

 

On 28/5/2021 at 11:13 ΜΜ, Yovanna είπε:

Μπα, ακόμη μύξες έχει. Ποτέ δεν του περνάνε πριν το 10ήμερο. Ψιλοβήχει κιόλας. 

Αύριο κάνω εμβόλιο και έχω αγχωθεί λίγο.. 

Αχ σε καταλαβαίνω! Κι εγώ έχω στις 14/6 και με αγχώνει. Το έκανες? πώς είσαι?? 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, marakiz said:

Αχ σε καταλαβαίνω! Κι εγώ έχω στις 14/6 και με αγχώνει. Το έκανες? πώς είσαι?? 

Ναι, το έκανα το Σάββατο! Όλα καλά,  εκτός από το χέρι μου που 2 μέρες πονούσε απίστευτα. Σήμερα αρκετά καλύτερα! Έκανα και ένα self test πριν πάω.

Link to comment
Share on other sites

On 5/29/2021 at 8:46 AM, mama16 said:

Ναι όντως τώρα που το λες η kotsifikos το είπε μάλλον. Περαστικά σας πάντως :)

Εγώ ήμουν , ήταν στο σχολείο μας όχι στο τμήμα του γιου μου. Ευτυχώς όλα καλά, κανένα άλλο παιδάκι δεν κόλλησε και ευτυχώς καμία δασκάλα.

Τελικά ίσως κάνουν δουλίτσα οι μάσκες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...