Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 22 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα ναι, γι αυτό κλείνει το τμήμα, για να μπουν όλα τα παιδιά σε καραντίνα. δεν είναι δυνατόν να μην πηγαίνουν σχολείο κ να τριγυρνάνε έξω. να απομονωθούν από την οικογένεια προφανώς δεν γίνεται κ εκεί θέλει προσοχή, αλλά να μείνουν μέσα είναι η βασική σημασία της καραντίνας. 

Σωστά. Δυστυχώς η απομόνωση από την οικογένεια τους δυσκόλεψε. Ναι μεν φορούσαν μάσκες τα παιδιά, με το ζόρι ειδικά ο ένας, και προσπαθούσαν να περνάνε όσο πιο πολύ χρόνο μπορούσαν στο δωμάτιό τους αλλά πόσο σίγουρος να είσαι ότι το μπάνιο και ό,τι άλλο χρησιμοποίησαν απολυμάνθηκε σωστά ή ότι τα αδέρφια κράτησαν αυστηρά αποστάσεις μεταξύ τους και γενικά τα έκαναν όλα όπως πρέπει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

6 ώρες πρίν, love kids είπε:

Σωστά. Δυστυχώς η απομόνωση από την οικογένεια τους δυσκόλεψε. Ναι μεν φορούσαν μάσκες τα παιδιά, με το ζόρι ειδικά ο ένας, και προσπαθούσαν να περνάνε όσο πιο πολύ χρόνο μπορούσαν στο δωμάτιό τους αλλά πόσο σίγουρος να είσαι ότι το μπάνιο και ό,τι άλλο χρησιμοποίησαν απολυμάνθηκε σωστά ή ότι τα αδέρφια κράτησαν αυστηρά αποστάσεις μεταξύ τους και γενικά τα έκαναν όλα όπως πρέπει;

Την απομόνωση μέσα στο σπίτι σε οικογένεια με παιδιά την θεωρώ τεράστια δυσκολία. Μπράβο τους κ που το έκαναν αυτό, να φοράνε μάσκες μέσα στο σπίτι κ να είναι απομονωμένοι. Αμφιβάλλω αν το επιχείρησαν αυτό πολλές οικογένειες που ήταν σε προληπτική καραντίνα. Αφού άλλοι ήταν έξω για βόλτες... 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είπαν πως αν δεν υπάρχει άλλο κρούσμα στην τάξη μέχρι Δευτέρα, την Τρίτη θα επιστρέψουμε κανονικά με σελφ τεστ. Άρα τι καραντίνα να κάτσουν οι οικογένειες;; Δεν παίζει. Εμείς θα κάτσουμε σπίτι αλλά πιστεύω πως θα είμαστε οι εξαιρέσεις. Ο σύζυγος στη δουλειά κανονικά. Χωρίς μάσκες στο σπίτι.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , marakiz είπε:

Εμάς μας είπαν πως αν δεν υπάρχει άλλο κρούσμα στην τάξη μέχρι Δευτέρα, την Τρίτη θα επιστρέψουμε κανονικά με σελφ τεστ. Άρα τι καραντίνα να κάτσουν οι οικογένειες;; Δεν παίζει. Εμείς θα κάτσουμε σπίτι αλλά πιστεύω πως θα είμαστε οι εξαιρέσεις. Ο σύζυγος στη δουλειά κανονικά. Χωρίς μάσκες στο σπίτι.

Με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν το έχω το πρωτόκολλο μπροστά μου, νομίζω ότι οι συμμαθητές δεν θεωρούνται άνευ αλλου τινός στενές επαφές.

 

Το τμημα κλείνει μεν, αλλά δεν υφίσταται καραντίνα γι αυτούς (παράλογο μεν, αλλά νομίζω ότι έτσι ισχύει).

 

Εξαλλου, με την στενή επαφή επικοινωνεί ο ΕΟΔΥ μόνο και δίνει οδηγίες, σίγουρα το σχολείο δεν θα δώσει εντολή για καραντίνα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Deena είπε:

Με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν το έχω το πρωτόκολλο μπροστά μου, νομίζω ότι οι συμμαθητές δεν θεωρούνται άνευ αλλου τινός στενές επαφές.

 

Το τμημα κλείνει μεν, αλλά δεν υφίσταται καραντίνα γι αυτούς (παράλογο μεν, αλλά νομίζω ότι έτσι ισχύει).

 

Εξαλλου, με την στενή επαφή επικοινωνεί ο ΕΟΔΥ μόνο και δίνει οδηγίες, σίγουρα το σχολείο δεν θα δώσει εντολή για καραντίνα.

 

 

όχι παιδιά, συμμαθητές στο ίδιο τμήμα που ήταν στην ίδια αίθουσα 48ωρες προ συμπτωμάτων ή τεστ, είναι στενές επαφές κ μπαίνουν σε καραντίνα. αλλιώς γιατί να κλείσει το τμήμα; η καραντίνα τώρα είναι 10 μέρες μετά την τελευταία επαφή. αν δλδ στο τεστ της Κυριακής βρεθεί κρουσμα, επαφή είναι η Παρασκευή. ημέρα 0. 10 μέρες είναι μέχρι την επόμενη Δευτέρα, κάνουν σελφ τεστ κ Τρίτη επιστρέφουν. Οι οικογένειες των άλλων παιδιών δεν είναι οι ίδιες σε καραντίνα, μόνο τα παιδιά. Αυτό βγαίνει με απόφαση της διεύθυνσης εκπαίδευσης. ο εοδυ κάνει ιχνηλατηση για επαφές εκτός του τμήματος διδασκαλίας (αν κάνει....). 

πρίν από 33 λεπτά , marakiz είπε:

Εμάς μας είπαν πως αν δεν υπάρχει άλλο κρούσμα στην τάξη μέχρι Δευτέρα, την Τρίτη θα επιστρέψουμε κανονικά με σελφ τεστ. Άρα τι καραντίνα να κάτσουν οι οικογένειες;; Δεν παίζει. Εμείς θα κάτσουμε σπίτι αλλά πιστεύω πως θα είμαστε οι εξαιρέσεις. Ο σύζυγος στη δουλειά κανονικά. Χωρίς μάσκες στο σπίτι.

όχι οι οικογένειες, τα παιδιά. δεν έχει σχέση μ το εν βρεθεί άλλο κρουσμα, αφού είναι κλειστά δεν επηρεάζει τους υπόλοιπους. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Μάλιστα. 

Με βλέπω να κάνω καταγγελία. 

Κρίμα είναι να καταλήξει όλο το σχολείο άρρωστο :( 

φυσικά και να κάνεις καταγγελία, γιατί ο κόσμος μόνο έτσι θα καταλάβει, καθόλου δεν απασχολεί κάποιον αν κολλήσει τον διπλανό του και αποβεί μοιραίο όμως τον νοιάζει να μην πληρώσει πρόστιμο. Εγώ το έχω πάρει απόφαση, όταν θα δω κάτι τέτοιο θα το καταγγείλω, αρκετά πια να μας παίρνουν οι επικίνδυνοι στον λαιμό τους!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

όχι παιδιά, συμμαθητές στο ίδιο τμήμα που ήταν στην ίδια αίθουσα 48ωρες προ συμπτωμάτων ή τεστ, είναι στενές επαφές κ μπαίνουν σε καραντίνα. αλλιώς γιατί να κλείσει το τμήμα; η καραντίνα τώρα είναι 10 μέρες μετά την τελευταία επαφή. αν δλδ στο τεστ της Κυριακής βρεθεί κρουσμα, επαφή είναι η Παρασκευή. ημέρα 0. 10 μέρες είναι μέχρι την επόμενη Δευτέρα, κάνουν σελφ τεστ κ Τρίτη επιστρέφουν. Οι οικογένειες των άλλων παιδιών δεν είναι οι ίδιες σε καραντίνα, μόνο τα παιδιά. Αυτό βγαίνει με απόφαση της διεύθυνσης εκπαίδευσης. ο εοδυ κάνει ιχνηλατηση για επαφές εκτός του τμήματος διδασκαλίας (αν κάνει....). 

όχι οι οικογένειες, τα παιδιά. δεν έχει σχέση μ το εν βρεθεί άλλο κρουσμα, αφού είναι κλειστά δεν επηρεάζει τους υπόλοιπους. 

 
Μαζι σου βρε και αυτό είναι και το λογικό, αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος που δίνει ρητά εντολή σε όλες αυτές τις οικογένειες να κρατήσουν τα παιδιά τους σε καραντίνα.

 

Όσες αποφάσεις της Διεύθυνση Εκπαίδευσης έχω δει εγώ για τα τμήματα του σχολείου μας που έκλεισαν το φθινόπωρο δεν ανέφεραν κάτι, μόνο για αναστολή λειτουργίας μιλούσαν.

 

Επισης, σε ένα ιδιωτικο νηπιαγωγείο  που πάει το μικρό μια φίλης μου, έκλεισε το τμημα λόγω κρούσματος και η νηπιαγωγός έκανε τηλεκπαίδευση από τους χώρους του σχολείου, στο οποίο τα παιδιά των άλλων τμημάτων πήγαιναν κανονικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

όχι οι οικογένειες, τα παιδιά. δεν έχει σχέση μ το εν βρεθεί άλλο κρουσμα, αφού είναι κλειστά δεν επηρεάζει τους υπόλοιπους. 

Εγώ σας γράφω τι οδηγίες έστειλαν από το σχολείο.

 

Εμάς αν έχει κολλήσει το παιδί έχουμε κολλήσει όλοι, έχουμε τρελή ανταλλαγή σαλιων όλη μέρα. Όσοι έχουν μικρά παιδιά καταλαβαίνουν.

 

Με τόσα κρούσματα να ξέρετε είναι πρακτικά αδύνατον να μπαίνουν όλοι πλέον σε καραντίνα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , marakiz είπε:

Εγώ σας γράφω τι οδηγίες έστειλαν από το σχολείο.

 

Εμάς αν έχει κολλήσει το παιδί έχουμε κολλήσει όλοι, έχουμε τρελή ανταλλαγή σαλιων όλη μέρα. Όσοι έχουν μικρά παιδιά καταλαβαίνουν.

 

Με τόσα κρούσματα να ξέρετε είναι πρακτικά αδύνατον να μπαίνουν όλοι πλέον σε καραντίνα.

Έτσι κι αλλιως καραντίνα προβλέπεται και προβλεπόταν πάντα για τις επαφες των κρουσμάτων, όπως ορίζονται αυτες, εν προκειμενω για τον μικρό σου.


Για τις επαφές των επαφών (για εσας δηλαδή) δεν προβλεπόταν έτσι κι αλλιώς ποτέ καραντίνα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δίνονται λάθος οδηγίες είναι άλλο θέμα. Κλείσιμο τμήματος σημαίνει καραντίνα κ εκπαιδευτικός που διδάσκει εκεί τακτικά ειναο επίσης σε καραντίνα. οτιδήποτε άλλο είναι απλα παράνομο. 

σίγουρα ξεφεύγουν κρούσματα ως επαφές επαφών αν είναι στο ίδιο σπίτι, δεν νομίζω ότι θεωρεί κανεις ότι ένα νηπιο θα απομονωθεί. αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το να βγαίνει κ να παίζει ή να πηγαίνει σε δραστηριότητες παιδί που έκλεισε το τμήμα του στο σχολείο. 

 

ο διευθυντής μας έπαιρνε συνεχώς τους γονείς που βλέπαμε τα παιδιά τους εξω. θα έπρεπε κατ έμε να κάνει κ μια κρούση στην αστυνομία, να τους τρομάξει λίγο. αλλά ειναο τα κολλήματα της επαρχίας κ δεν το έκανε. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει να κάνει και με την συνείδηση του κάθε ένα το πόσο θα τηρήσει την προληπτική καραντίνα. Εδώ διαβάσατε παραπάνω πως το τμήμα έκλεισε λόγω κρούσματος και οι γονείς έστειλαν το παιδί για προπόνηση, είναι ένα μικρό δείγμα αυτό πως σκέφτεται ο κόσμος!!Δυστυχώς !

Link to comment
Share on other sites

Ναι κ εγώ το θεωρώ απαράδεκτο να υπάρχει κρούσμα σε τάξη παιδιού και αυτό να συνεχίσει να πηγαίνει κανονικά σε δραστηριότητες, πλατείες κλπ. Δυστυχώς όμως πιστεύω πως ελάχιστοι έχουν τη συνείδηση να το καταλάβουν και να το ακολουθήσουν.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα με τη διευθύντρια και τράβαγε τα μαλλιά της. Έχει στείλει οδηγίες για αυστηρή καραντίνα των παιδιών στο σπίτι, με βάση τις οδηγίες που πήρε από τον ΕΟΔΥ :( 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Μίλησα σήμερα με τη διευθύντρια και τράβαγε τα μαλλιά της. Έχει στείλει οδηγίες για αυστηρή καραντίνα των παιδιών στο σπίτι, με βάση τις οδηγίες που πήρε από τον ΕΟΔΥ :( 

Entaksei tora se ayta ta themata den xreiazontai k odigies oloi to kseroun k kanoun to xazo. Alla den mporeis na kaneis k kati ayta einai apla symboules . 

Opoios exei katalabei exei katalabei

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να μπήκε στην πλατφόρμα 35-39 και να βρήκε μονοδοσικό? Προσπαθώ να κλείσω για συγγενικό μου πρόσωπο και δεν βρίσκω.

 

Για τα υπόλοιπα εννοείται ότι δεν έχει τίποτα πριν το τέλος Ιουνίου, ενώ υπάρχουν και κάποια κέντρα (κυρίως Νοσοκομεία) που τα εμφανίζει στην λίστα αλλά με μηδενική διαθεσιμότητα (γκρίζα).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Deena είπε:

Υπάρχει κάποιος που να μπήκε στην πλατφόρμα 35-39 και να βρήκε μονοδοσικό? Προσπαθώ να κλείσω για συγγενικό μου πρόσωπο και δεν βρίσκω.

 

Για τα υπόλοιπα εννοείται ότι δεν έχει τίποτα πριν το τέλος Ιουνίου, ενώ υπάρχουν και κάποια κέντρα (κυρίως Νοσοκομεία) που τα εμφανίζει στην λίστα αλλά με μηδενική διαθεσιμότητα (γκρίζα).

 

Μονοδοσικό δεν είδα πουθενά, και η δική μου λίστα έβγαζε κυρίως νοσοκομεία και το Προμηθέας στο Μαρούσι. 

Έκλεισα και της αδελφής μου που έβγαζε κανονικά εμβολιαστικά κέντρα, επίσης δεν πήρε το μάτι μου. Αλλά βέβαια δεν το έψαχνα κιόλας, μπήκα με στόχο να βρω τα πιο σύντομα. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στον ΠΡΟΜΗΘΕΑ τελικά του έκλεισα, moderna 25/6 τραγικο!

 

Αλλά κοίταξα πχ στο ΚΑΤ, στο Σησμανόγλειο και στο Παίδων Πεντέλης και ήταν όλα γκρίζα, δεν έβγαζε καν επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Deena είπε:

Κι εγω στον ΠΡΟΜΗΘΕΑ τελικά του έκλεισα, moderna 25/6 τραγικο!

 

Αλλά κοίταξα πχ στο ΚΑΤ, στο Σησμανόγλειο και στο Παίδων Πεντέλης και ήταν όλα γκρίζα, δεν έβγαζε καν επιλογή.

Γιατί λες ότι είναι τραγικό?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , μαγιοπουλας είπε:

Γιατί λες ότι είναι τραγικό?

 

Προσωπικά μου φαίνεται πάρα πολύ αργά, ειδικά για τον συγκεκριμένο άνθρωπο που κάνει ένα επάγγελμα με έκθεση σε πολλούς διαφορετικούς ανθρώπους κάθε μέρα και θα μπορούσε ήδη εδώ και έναν μήνα να έχει εμβολιαστεί.

 

Και άκουσε την ημερομηνία και δυσανασχέτησε κιόλας.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Deena είπε:

 

Προσωπικά μου φαίνεται πάρα πολύ αργά, ειδικά για τον συγκεκριμένο άνθρωπο που κάνει ένα επάγγελμα με έκθεση σε πολλούς διαφορετικούς ανθρώπους κάθε μέρα και θα μπορούσε ήδη εδώ και έναν μήνα να έχει εμβολιαστεί.

 

Και άκουσε την ημερομηνία και δυσανασχέτησε κιόλας.

 

Κάτι τέτοια ακούω και μου σηκώνονται οι τρίχες... Ο πατέρας μου ( άνθρωπος με προβλήματα) αρνιόταν να κάνει το εμβόλιο γιατί άκουσον άκουσον φοβόταν τις παρενέργειες... Τελικά το έκανε πρόσφατα, αλλά τώρα ο αδερφός μου ήρθε σε επαφή με κρουσμα και μένουν στο ίδιο σπίτι. Αν κόλλησε τώρα, είναι σαν να μην το έκανε, δεν πέρασαν ούτε δύο εβδομάδες. Και εγώ η χαζή, μη με πω Μ.... καλύτερα, έκανα το άστρα ζενεκα κατευθείαν μόλις πήρα το οκ από παιδίατρο γιατί και αυτή είχε τις αμφιβολίες της επειδή θηλάζω. Κι όλα αυτά ενώ θα μπορούσε να είχε ολοκληρώσει τον εμβολιασμό του ήδη

Link to comment
Share on other sites

Τα μονοδοσικο είναι όλα στα νησιά, σε κανένα άλλο κέντρο δεν υπάρχουν. 

πρίν από 55 λεπτά , ninaki80 είπε:

Entaksei tora se ayta ta themata den xreiazontai k odigies oloi to kseroun k kanoun to xazo. Alla den mporeis na kaneis k kati ayta einai apla symboules . 

Opoios exei katalabei exei katalabei

όχι δεν είναι απλα συμβουλές, είναι κανονική παρανομία, αν θέλει κάποιος κάνει κ καταγγελία. είναι πολύ σοβαρό θέμα, γιατί σ ένα σχολείο αυτά δημιουργούν μεγάλη αναστάτωση. κ μετά υπάρχουν κ τα παιδιά που όντως τα τηρούν αυτά κ σίγουρα θα γκρινιάζουν στους γονείς τους. Έτσι όπως εινα τα σχολεία, εξαιρώ τα νήπια, αμφιβάλλω αν υπάρχει μεγάλη ενδοσχολική μετάδοση σε παιδιά που δεν κάνουν παρέα, σίγουρα κολλάνε οι φίλοι εντός ή εκτός σχολείου. όπως κ να χει όμως, ο κανόνας είναι αυτός, είναι γνωστός εξαρχής, το γλίτωσαν αυτό πολλοί επειδή τα σχολεία ήταν κλειστά ούτως ή άλλως αλλά δεν μπορεί να φτάνουμε στο τέλος κ να πουλάμε τρέλα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Deena είπε:

 

Προσωπικά μου φαίνεται πάρα πολύ αργά, ειδικά για τον συγκεκριμένο άνθρωπο που κάνει ένα επάγγελμα με έκθεση σε πολλούς διαφορετικούς ανθρώπους κάθε μέρα και θα μπορούσε ήδη εδώ και έναν μήνα να έχει εμβολιαστεί.

 

Και άκουσε την ημερομηνία και δυσανασχέτησε κιόλας.

 

Φιλη εκλεισε 16/6 moderna.Θεωρω λογικές τις ημερομηνίες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Φιλη εκλεισε 16/6 moderna.Θεωρω λογικές τις ημερομηνίες.

κάποια μέρα μετά το Πάσχα πιάσαμε 110.000 σε μια μέρα, αυτό κρατήθηκε 2-3 μερες, μετά έπεσε λίγο πάνω από τις 100 κ δυο μέρες τώρα είναι κάτω από τις 100, ενώ έχουν φορτσάρει τα νησιά κ εμβολιάζουν μαζικά με όλες τις διαθέσιμες δυνάμεις. Μιυ έκανε εντύπωση αυτό, αφού έχει υπάρξει η δυνατότητα γθα περισσότερους. Άραγε έστειλαν γιατρούς στα νησιά; ή περιμένουμε εμβόλια αργότερα κ γι αυτό αργούν τα ραντεβού; πάντως εξακολουθούμε να είμαστε κάτω από τον μ.ο. της ΕΕ σε εμβολιαστική κάλυψη. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...