Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Έχω περάσει παρόμοια φάση , δεν ήταν στην φάση εκπαίδευσης αλλά αργότερα ενώ είχε ξεπεράσει αυτό το στάδιο από αμέλεια δική μου να δίνω συχνά φυτικές ίνες. 

 

Τα κακά της είναι σκληρά? Πονά όταν τα κάνει? Προσπαθεί να τα βγάλει και δεν μπορεί ή δεν θέλει? Με το υποθετο πως αντέδρασε? Έδειχνε να φοβάται? Ρωταω για να καταλάβω λίγο καλύτερα τι συμβαίνει. 

Αν και το τελευταίο 10μερο κάνει κακά ανά 3 μέρες, παραδόξως δεν είναι σκληρά (ποτέ δεν ήταν) και όταν προσπαθεί να τα κάνει παθαίνει ένα πανικό για αρκετή ώρα λόγω των αερίων, ψάχνει για γιογιό, σηκώνεται, ξανακάθεται, κλαίει, μια τρέλα γενικά μέχρι που τα καταφέρνει. Δε νομίζω ότι πονάει κατά τη διαδικασία αλλά λόγω του γενικότερου πανικού δεν κόβω το κεφάλι μου. Το υπόθετο δεν το είδε, το έβαλα κρυφά, πόνεσε όμως και έκλαιγε. Μπορεί να έπρεπε να την ενημερώσω αλλά ήταν τόσο ταλαιπωρημένη και από το ξενύχτι (πόναγε η κοιλίτσα της) και φοβήθηκα ότι θα φρικαρει και θα με δυσκολέψει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Anna3011 είπε:

Αν και το τελευταίο 10μερο κάνει κακά ανά 3 μέρες, παραδόξως δεν είναι σκληρά (ποτέ δεν ήταν) και όταν προσπαθεί να τα κάνει παθαίνει ένα πανικό για αρκετή ώρα λόγω των αερίων, ψάχνει για γιογιό, σηκώνεται, ξανακάθεται, κλαίει, μια τρέλα γενικά μέχρι που τα καταφέρνει. Δε νομίζω ότι πονάει κατά τη διαδικασία αλλά λόγω του γενικότερου πανικού δεν κόβω το κεφάλι μου. Το υπόθετο δεν το είδε, το έβαλα κρυφά, πόνεσε όμως και έκλαιγε. Μπορεί να έπρεπε να την ενημερώσω αλλά ήταν τόσο ταλαιπωρημένη και από το ξενύχτι (πόναγε η κοιλίτσα της) και φοβήθηκα ότι θα φρικαρει και θα με δυσκολέψει.

Αυτή την τρέλα μην την ανατροφοδοτεις! Δηλ μην πέφτεις κι εσύ σε πανικο, κάνοντας σπασμωδικές κινήσεις, μία γιογιό μία πάνω, μία πάνα μία κάτω ξανά. Δεν λέω πως το κάνεις αλλά εγώ έπεσα στην παγιδα, δυστυχώς δεν ήξερα πως να το διαχειριστώ, πως να τον ανακουφισω, τον εβαζα και τον σηκωνα, εψαχνα απεγνωσμένα λύση. Ο δικός μου ειχε δυσκοιλιότητα δηλαδή σκληρά κακά που τον πονουσαν. Μιλήσα με την παιδίατρο και εβαλα κι εγώ υποθετο, του εξηγησα πως έτσι θα βγουν τα κακά  και πια ή κοιλιτσα δεν θα πονά, το δέχτηκε αν και τον ξάφνιασε ή διαδικασία. Ή παιδίατρος συνέστησε και φακελακια με φυτικες ίνες ώστε τα κακά να είναι μαλακά και να μην πονάει. Ψυχολογικά χρειάστηκε πολύ στήριξη, αυτά που έκανα εγώ ήταν να είμαι αρχικά ήρεμη και να έχω ένα συγκεκριμένο πλάνο. Πχ συστηματικές επισκέψεις στην τουαλέτα μεσα στην μέρα που δεν έκανε πάντα κακά, καμία πίεση για να κάνει, αν του ερχόταν καλώς αλλιώς την επόμενη φορά. Προσεχα και τα σημαδια, γίνεται πιο νευρικός όταν θέλει, οπότε τον πηγαινα και εμένα μαζί του ακόμα και αγκαλιά για να αφεθεί τις πρώτες μέρες. 

  Επισης πολύ κουβέντα για το πεπτικό σύστημα ώστε να καταλάβει πως είναι φυσιολογική διαδικασία.

  Αν δεν το έχεις κάνει, εξήγησε της τι είναι τα αερια, πως είναι αέρας που καταπίνουμε μαζί με τις τροφές, πως περνά απ την κοιλιτσα  και πρέπει να βγει. Ίσως αυτό να την τρομάζει τόσο πολύ, κάντε και καποιο παιχνιδιάρικο αστείο πάνω στο ζητημα, νομιζω το έχετε αυτό!

  Σε κάθε περίπτωση συμβουλεψου τον παιδίατρο, οπλισου με υπομονή, μείνε ψύχραιμη, καντη να νιώσει ασφάλεια φρόντισε την διατροφή της και θα το ξεπεράσει.  

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Αν και το τελευταίο 10μερο κάνει κακά ανά 3 μέρες, παραδόξως δεν είναι σκληρά (ποτέ δεν ήταν) και όταν προσπαθεί να τα κάνει παθαίνει ένα πανικό για αρκετή ώρα λόγω των αερίων, ψάχνει για γιογιό, σηκώνεται, ξανακάθεται, κλαίει, μια τρέλα γενικά μέχρι που τα καταφέρνει. Δε νομίζω ότι πονάει κατά τη διαδικασία αλλά λόγω του γενικότερου πανικού δεν κόβω το κεφάλι μου. Το υπόθετο δεν το είδε, το έβαλα κρυφά, πόνεσε όμως και έκλαιγε. Μπορεί να έπρεπε να την ενημερώσω αλλά ήταν τόσο ταλαιπωρημένη και από το ξενύχτι (πόναγε η κοιλίτσα της) και φοβήθηκα ότι θα φρικαρει και θα με δυσκολέψει.

 

 

Βγάλε την πάνα τελείως, επιβράβευσέ την που έχει γίνει μεγάλη κοπέλα και τα πάει τόσο καλά πια, και ενθάρρυνέ την να κάθεται στο γιογιό με ένα βιβλιαράκι μετά τα γεύματα, ή στην ανάγκη δώσε την ένα τάμπλετ ή και βάλε το γιογιό μπροστά στην τηλεόραση (όχι μόνιμα, μετά τα γεύματα μόνο) για να χαλαρώνει και να μην το σκέφτεται. Όσο έχετε αυτό το ανάμεσα στα δύο, λογικά ενισχύεις το φόβο της.Υπόθετο για 3 μέρες χωρίς κένωση, σίγουρα δεν θα έπρεπε να βάζεις, πόσο μάλλον αφού δεν έχει δυσκοιλιότητα.  

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Αυτή την τρέλα μην την ανατροφοδοτεις! Δηλ μην πέφτεις κι εσύ σε πανικο, κάνοντας σπασμωδικές κινήσεις, μία γιογιό μία πάνω, μία πάνα μία κάτω ξανά. Δεν λέω πως το κάνεις αλλά εγώ έπεσα στην παγιδα, δυστυχώς δεν ήξερα πως να το διαχειριστώ, πως να τον ανακουφισω, τον εβαζα και τον σηκωνα, εψαχνα απεγνωσμένα λύση. Ο δικός μου ειχε δυσκοιλιότητα δηλαδή σκληρά κακά που τον πονουσαν. Μιλήσα με την παιδίατρο και εβαλα κι εγώ υποθετο, του εξηγησα πως έτσι θα βγουν τα κακά  και πια ή κοιλιτσα δεν θα πονά, το δέχτηκε αν και τον ξάφνιασε ή διαδικασία. Ή παιδίατρος συνέστησε και φακελακια με φυτικες ίνες ώστε τα κακά να είναι μαλακά και να μην πονάει. Ψυχολογικά χρειάστηκε πολύ στήριξη, αυτά που έκανα εγώ ήταν να είμαι αρχικά ήρεμη και να έχω ένα συγκεκριμένο πλάνο. Πχ συστηματικές επισκέψεις στην τουαλέτα μεσα στην μέρα που δεν έκανε πάντα κακά, καμία πίεση για να κάνει, αν του ερχόταν καλώς αλλιώς την επόμενη φορά. Προσεχα και τα σημαδια, γίνεται πιο νευρικός όταν θέλει, οπότε τον πηγαινα και εμένα μαζί του ακόμα και αγκαλιά για να αφεθεί τις πρώτες μέρες. 

  Επισης πολύ κουβέντα για το πεπτικό σύστημα ώστε να καταλάβει πως είναι φυσιολογική διαδικασία.

  Αν δεν το έχεις κάνει, εξήγησε της τι είναι τα αερια, πως είναι αέρας που καταπίνουμε μαζί με τις τροφές, πως περνά απ την κοιλιτσα  και πρέπει να βγει. Ίσως αυτό να την τρομάζει τόσο πολύ, κάντε και καποιο παιχνιδιάρικο αστείο πάνω στο ζητημα, νομιζω το έχετε αυτό!

  Σε κάθε περίπτωση συμβουλεψου τον παιδίατρο, οπλισου με υπομονή, μείνε ψύχραιμη, καντη να νιώσει ασφάλεια φρόντισε την διατροφή της και θα το ξεπεράσει.  

Γενικά στη φαση της τρέλας προσπαθώ να διατηρώ την ψυχραιμία μου. Ο άντρας μου από την άλλη που γενικά είναι πολύ ήρεμος και χαλαρός σαν προσωπικότητα, χθες που ανα 5 λεπτά του ζητούσε να την αλλάξει έχασε την υπομονή του και της φώναξε. Πιάνω λοιπόν αρχικά τον μπαμπά, του εξηγώ ότι το παιδί είναι σε πανικό και δεν πρόκειται για ιδιοτροπία και μετά αρχίζω το μπλα μπλα με τη μικρή.  Της εξηγώ τι είναι τα αέρια και για τον αέρα που καταπίνουμε, δυσκολεύεται αρχικά να το καταλάβει ("αφού εγώ όταν τρώω καταπίνω μόνο φαγητό όχι αέρα" μου λέει), τελοσπάντων δείχνει να παρακολουθεί και να ηρεμεί και εννοείται καταλήγουμε σε χιουμοριστικές ατάκες όπου η μικρή είναι πλέον χαλαρή και χαρούμενη. Η αλήθεια είναι οτι για άλλη μια φορά η συζήτηση σώζει έστω και πρόσκαιρα. Για τη ν πορεία θα δείξει, στα χνάρια σου πάντως θα κινηθώ για να ξεπεραστεί! Ευχαριστώ!

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Υπόθετο για 3 μέρες χωρίς κένωση, σίγουρα δεν θα έπρεπε να βάζεις, πόσο μάλλον αφού δεν έχει δυσκοιλιότητα.  

Κσι για μένα το υπόθετο είναι η χειρότερη λύση, αλλά το συνέστησε η παιδίατρος μετά από έντονη ενόχληση στην κοιλιά (ξύπνησε και τη νύχτα διαμαρτυρόμενη και με δυσκολία να ξανακοιμηθεί) και εφόσον ειχαν περασει 3 μέρες και είμασταν αισίως στην 4η. Γενικα πάντως φοβάμαι τα υπόθετα γιατί έυκολα μπορεί να γίνουν συνήθεια και δε θελω να ξαναβάλω.

Link to comment
Share on other sites

@Άννα3011 κι εμάς η μικρη που έκοψε την πανα από το Μάι, ακομα δεν κάνει κακα της κάθε μέρα όπως πριν. Χωρις να έχει δυσκοιλιοτητα.Στην αρχή δυσκολεύτηκε αφού έπρεπε να μείνει καθιστή αρκετή ώρα στην τουαλέτα και να χαλαρωσει. Ειδικά στον παιδικό δεν ήθελε να πάει, γιατί φοβόταν να παει στις τουαλέτες μόνη της αλλα μετα από συζήτηση με τη νηπιαγωγο και ενθάρρυνση και απο τις 2 μεριές βρηκαμε τη λύση! Όταν  βλέπω ότι μετα απο 2 μερες δεν εχει κανει, ρίχνω τους ρυθμούς. Αντί το απογευμα να βγούμε πχ βολτα μένουμε σπιτι και κανουμε αυτό που της αρέσει. Γενικα προσπαθώ να τη χαλαρώσω. Κι όταν τη βλέπω ότι θέλει αλλα δεν παει τότε άρχιζω τα κόλπα. Τη διαβεβαιώνω πως αν παει μετα θα συνεχίσουμε να παίζουμε ή πςιρνει κάποιο παιχνίδι μαζί. Επίσης μερικές φορές μενω μεσα στην τουαλέτα μαζι της και της λεω ιστοριούλες ή παίζουμε ότι το νινί κανει κακά του και περιμενουμε να ακούσουμε το θορυβο απο τα κακακια που πέφτουν μεσα στο νερό. (Συγνώμη για την αναλυτική περιγραφή :Ρ)  θέλει πολλή υπομονή αλλα πλέον ξέρει πως όταν κάνει κακα χρειάζεται να κάτσει αρκετή ώρα. Μερικές φορές μου ζητάει παραμύθι να της παω για να διαβάσει μόνη της και άλλες απλα να κλεισω την πόρτα για να την αφήσω μονη. Τελος έχω και γιογιό και μικρο δαχτυλίδι στην τουαλέτα.  Παρόλο που για τσισα παει τουαλετα, όταν θελει κακα προτιμάει το γιογιό. Μάλλον νιώθει πιο σιγουριά αφου ακουμπάει σταθερά τα πόδια της στο πάτωμα και όχι στο σκαμπό.

 

Και επίσης δεν ξέρω πως εισαι όταν τα κανει πανω της αλλα μην αναστατωνεσαι. Προσπάθησε να την καθησυχάσεις. Πες της πως δεν πειράζει και οτι συμβαίνουν κι αυτά.  Και εξήγησε της  τη διαδικασία που θα ακολουθήσετε. Ότι πρώτα θα πλυθεί και θα βάλει καθαρά ρουχα και τα ρούχα που λερώθηκαν  θα πλυθούν στο πλυντήριο για να τα ξαναφορεσει.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς είμαστε δεύτερη μέρα χωρίς κακά, από Σάββατο μεσημέρι. Έχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατί δεν θέλει να κάτσει στο γιογιό. κ επειδή είναι λίγες μέρες που βρήκανε έναν ρυθμό κ ζητάει τσίσα, με αντίδραση βέβαια όταν είναι να διακόψει το παιχνίδι, δεν ξέρω πόσο να επιμείνω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εμείς είμαστε δεύτερη μέρα χωρίς κακά, από Σάββατο μεσημέρι. Έχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατί δεν θέλει να κάτσει στο γιογιό. κ επειδή είναι λίγες μέρες που βρήκανε έναν ρυθμό κ ζητάει τσίσα, με αντίδραση βέβαια όταν είναι να διακόψει το παιχνίδι, δεν ξέρω πόσο να επιμείνω. 

Τη στιγμή που φαίνεται ότι θέλει απλά βάλε στο παιχνίδι το γιογιο χωρίς να επιμένεις να παει. Πχ οτι  το τάδε ζωάκι πρέπει να κανει κακα και  να κατσει και αφού το πατε στην τουαλετα και αρχίσει να δείχνει ενδιαφέρον πες του να κατσει και αυτός γτ το ζωάκι θελει παρέα. Κάτι τέτοιο. Χωρις δηλαδή να φαίνεται ότι επιμένεις οδήγησε τον στην τουαλετα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σας,

Ο μικρός μου κλεινει τα 3 τον Δεκέμβριο. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να κόψει την πάνα?

κπ στιγμη εδειχνε οτι ειναι σε καλό δρόμο, τωρα εδω κανα δίμηνο είναι πολύ αρνητικός. τον βαζω στο γιογιο με τα χιλια ζορια ,όσο καταφερει να κατσει δεν θα κανει τπτ..σηκωνεται και του φευγουν τα τσια,κακα δεν προκειται να κανει αν δεν βάλει πανα..σήμερα τον είχα όλο το πρωι έτσι μου κατούρησε ολο το σαλόνι και κακα εκανε το μεσημερι μόλις του εβαλα την πάνα..γενικότερα ειναι ενα παιδι που τα έκανε ολα αρκετα γρήγορα...μπουσούλησε γρήγορα(7 μηνών και κάτι), περπατησε γρήγορα(10 μηνών). Με την πάνα από οτι καταλαβαίνω και από οσα ακούω μου φαίνεται οτι εχει καθυστερήσει αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sweety** είπε:

Καλησπερα σας,

Ο μικρός μου κλεινει τα 3 τον Δεκέμβριο. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να κόψει την πάνα?

κπ στιγμη εδειχνε οτι ειναι σε καλό δρόμο, τωρα εδω κανα δίμηνο είναι πολύ αρνητικός. τον βαζω στο γιογιο με τα χιλια ζορια ,όσο καταφερει να κατσει δεν θα κανει τπτ..σηκωνεται και του φευγουν τα τσια,κακα δεν προκειται να κανει αν δεν βάλει πανα..σήμερα τον είχα όλο το πρωι έτσι μου κατούρησε ολο το σαλόνι και κακα εκανε το μεσημερι μόλις του εβαλα την πάνα..γενικότερα ειναι ενα παιδι που τα έκανε ολα αρκετα γρήγορα...μπουσούλησε γρήγορα(7 μηνών και κάτι), περπατησε γρήγορα(10 μηνών). Με την πάνα από οτι καταλαβαίνω και από οσα ακούω μου φαίνεται οτι εχει καθυστερήσει αρκετα...

Δοκιμασες με στεφάνι στην τουαλέτα? Πόσο καιρό κάνετε εκπαίδευση φορώντας μόνο εσώρουχο?  

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πόσος καιρός μεσολάβησε από το κόψιμο της ημερήσιας πάνας και της βραδινής; Έχουμε ένα 5μηνο σχεδόν την πρωινή. Για την βραδινή ( όπως και του μεσημεριανού ύπνου ) δε βλέπω αλλαγή. Γίνεται 3ων σε δύο μήνες. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Κορίτσια πόσος καιρός μεσολάβησε από το κόψιμο της ημερήσιας πάνας και της βραδινής; Έχουμε ένα 5μηνο σχεδόν την πρωινή. Για την βραδινή ( όπως και του μεσημεριανού ύπνου ) δε βλέπω αλλαγή. Γίνεται 3ων σε δύο μήνες. 

Στα δικά μου (και στα δύο παιδιά) ένας μήνας περίπου, κάπου εκεί άρχισαν να αντιδρούν έντονα όταν πήγαινα να τους βάλω πάνα τη νύχτα (ηλικία 2-2,5 περίπου τότε). 
 

Ωστόσο, η υπεύθυνη του παιδικού μου είχε πει τότε ότι μεγάλος αριθμός παιδιών του προ-προνηπιακου (ηλικία 3+) είχαν πάνα τη νύχτα.

 

Ο γιος μου μέχρι τα 4 περίπου είχε ατυχήματα τη νύχτα (όχι κάθε νύχτα), η κόρη μου πάλι ποτέ, ακόμα και πριν γίνει 2,5 με φώναζε τη νύχτα για τουαλέτα, δεν βραχηκε ποτέ.

 

Αν συνήθως ξυπνάει το παιδί στεγνό, αξίζει να το δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Δοκιμασες με στεφάνι στην τουαλέτα? Πόσο καιρό κάνετε εκπαίδευση φορώντας μόνο εσώρουχο?  

εχω δοκιμασει και αυτο στην τουαλετα...παλι δεν κανει τιποτα.μονο θελει να καραταει ενα κομματι χαρτι υγειας και να τραβαζει το καζανακι..μετα λεει εκανα κακα τωρα παμε...δυστυχως μονο τα σκ προλαβαινουμε διοτι δουλευουμε πολλες ωρες....δεν ξερω τι να κανω..του χρονου ειναι να παει προνηπιο ..δεν γινεται να φοραει πανα και να πηγαινει σχολειο..στο παιδικο δεν ασχολουνται καθολου με το θεμα της πανας..

Link to comment
Share on other sites

Just now, sweety** είπε:

εχω δοκιμασει και αυτο στην τουαλετα...παλι δεν κανει τιποτα.μονο θελει να καραταει ενα κομματι χαρτι υγειας και να τραβαζει το καζανακι..μετα λεει εκανα κακα τωρα παμε...δυστυχως μονο τα σκ προλαβαινουμε διοτι δουλευουμε πολλες ωρες....δεν ξερω τι να κανω..του χρονου ειναι να παει προνηπιο ..δεν γινεται να φοραει πανα και να πηγαινει σχολειο..στο παιδικο δεν ασχολουνται καθολου με το θεμα της πανας..

Μεχρι το προνηπιο εχετε δεκα μηνες. Θα ειναι αλλο παιδι ως τοτε! Μπορει σημερα να αρνειται και αυριο το πρωι να παει κανονικα! Υπομονη και ολα θα γινουν!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Deena είπε:

Στα δικά μου (και στα δύο παιδιά) ένας μήνας περίπου, κάπου εκεί άρχισαν να αντιδρούν έντονα όταν πήγαινα να τους βάλω πάνα τη νύχτα (ηλικία 2-2,5 περίπου τότε). 
 

Ωστόσο, η υπεύθυνη του παιδικού μου είχε πει τότε ότι μεγάλος αριθμός παιδιών του προ-προνηπιακου (ηλικία 3+) είχαν πάνα τη νύχτα.

 

Ο γιος μου μέχρι τα 4 περίπου είχε ατυχήματα τη νύχτα (όχι κάθε νύχτα), η κόρη μου πάλι ποτέ, ακόμα και πριν γίνει 2,5 με φώναζε τη νύχτα για τουαλέτα, δεν βραχηκε ποτέ.

 

Αν συνήθως ξυπνάει το παιδί στεγνό, αξίζει να το δοκιμάσεις.

Α πολύ γρήγορα ε; Δεν ξυπνάει στεγνή όχι ίσα ίσα φουλ. Μέσα στη μέρα έχει πολύ καλό κράτημα έχει μεσολαβήσει και δεκαλεπτο από το αίτημα μέχρι την τουαλέτα. Αλλά το βράδυ δεν. Οπότε έχουμε ακόμα. Δεν φέρνει και αντιρρήσεις την ζητάει μόνη της. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Α πολύ γρήγορα ε; Δεν ξυπνάει στεγνή όχι ίσα ίσα φουλ. Μέσα στη μέρα έχει πολύ καλό κράτημα έχει μεσολαβήσει και δεκαλεπτο από το αίτημα μέχρι την τουαλέτα. Αλλά το βράδυ δεν. Οπότε έχουμε ακόμα. Δεν φέρνει και αντιρρήσεις την ζητάει μόνη της. 

Ε, άστην ακόμα, δεν έγινε και τίποτα.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Α πολύ γρήγορα ε; Δεν ξυπνάει στεγνή όχι ίσα ίσα φουλ. Μέσα στη μέρα έχει πολύ καλό κράτημα έχει μεσολαβήσει και δεκαλεπτο από το αίτημα μέχρι την τουαλέτα. Αλλά το βράδυ δεν. Οπότε έχουμε ακόμα. Δεν φέρνει και αντιρρήσεις την ζητάει μόνη της. 

Έχεις δοκιμάσει να μην της βάλεις πάνα το βράδυ; 

Η κόρη μου μία εβδομαδα αφού έκοψε την πάνα (3 παρά 1 μήνα) μου ζήτησε μόνη της να μην φορέσει το βράδυ και δεν κατουρήθηκε ούτε μια φορά (σε αυτή τη φάση γιατί αργότερα με άλλη αφορμή είχαμε ατυχήματα). Ο γιος μου έκοψε την πάνα στα 2,5 με αφορμή και ιδιαίτερη προώθηση του σχολείου (εγώ δεν είχα καμία διάθεση να ασχοληθώ). Μετά από 2 εβδομάδες και ενώ ξύπναγε κάθε πρωί με την πάνα φουσκωμένη αποφάσισα να μην του βάλω να δω τι θα γίνει. Συνολικά δεν έχουμε πάνω από 4-5 ατυχήματα από τη μέρα που την κόψαμε (εδώ και 3 μήνες). Βέβαια δεν την ήθελε καθόλου. Εκείνες τις 2 εβδομάδες που είχε κόψει την πρωινή κάθε βράδυ αρνιόταν να φορέσει και του την έβαζα αφότου τον είχε πάρει ο ύπνος. Το πρωί ξυπνούσε και όταν έβλεπε την πάνα άρχιζε να φωνάζει: "τι μου έβαλεεεεεςςςς!!!"

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, sweety** είπε:

εχω δοκιμασει και αυτο στην τουαλετα...παλι δεν κανει τιποτα.μονο θελει να καραταει ενα κομματι χαρτι υγειας και να τραβαζει το καζανακι..μετα λεει εκανα κακα τωρα παμε...δυστυχως μονο τα σκ προλαβαινουμε διοτι δουλευουμε πολλες ωρες....δεν ξερω τι να κανω..του χρονου ειναι να παει προνηπιο ..δεν γινεται να φοραει πανα και να πηγαινει σχολειο..στο παιδικο δεν ασχολουνται καθολου με το θεμα της πανας..

Νομιζω πως το παιδί μπερδεύεται και προτιμά την εύκολη εναλλακτικη της πάνας που την ξέρει καλύτερα.

 

Προσπάθησε να εκμεταλλευτείς τις διακοπές είτε των χριστούγεννων, του Πασχα είτε του καλοκαιριού για να την βγαλετε. Εχε μία γραμμή, βαλτου μονο εσώρουχο και πάτε συχνά στο γιογιο.

 

Νομιζω πως σε δημόσιο προνηπιο πρεπει να έχει βγάλει πάνα το παιδί αλλά έχεις πολλους μήνες μπροστα να το δουλεψετε. Και είτε συζήτησε το με την δασκάλα στον παιδικό είτε άδραξε την ευκαιρία των διακοπών γιατί με μεμονωμένες προσπάθειές είναι δύσκολο να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, CMES είπε:

Έχεις δοκιμάσει να μην της βάλεις πάνα το βράδυ; 

Η κόρη μου μία εβδομαδα αφού έκοψε την πάνα (3 παρά 1 μήνα) μου ζήτησε μόνη της να μην φορέσει το βράδυ και δεν κατουρήθηκε ούτε μια φορά (σε αυτή τη φάση γιατί αργότερα με άλλη αφορμή είχαμε ατυχήματα). Ο γιος μου έκοψε την πάνα στα 2,5 με αφορμή και ιδιαίτερη προώθηση του σχολείου (εγώ δεν είχα καμία διάθεση να ασχοληθώ). Μετά από 2 εβδομάδες και ενώ ξύπναγε κάθε πρωί με την πάνα φουσκωμένη αποφάσισα να μην του βάλω να δω τι θα γίνει. Συνολικά δεν έχουμε πάνω από 4-5 ατυχήματα από τη μέρα που την κόψαμε (εδώ και 3 μήνες). Βέβαια δεν την ήθελε καθόλου. Εκείνες τις 2 εβδομάδες που είχε κόψει την πρωινή κάθε βράδυ αρνιόταν να φορέσει και του την έβαζα αφότου τον είχε πάρει ο ύπνος. Το πρωί ξυπνούσε και όταν έβλεπε την πάνα άρχιζε να φωνάζει: "τι μου έβαλεεεεεςςςς!!!"

Έκοψε την πρωινή ο γιός και δεν ήθελε και τη βραδινή ταυτόχρονα; Αυτά είναι παιδιά τσακ μπαμ! :grin: Εμένα μου την ζητάει, ενώ είναι με το βρακάκι μέχρι το μπάνιο μετά θέλει πάνα και το μεσημέρι επίσης με τη πυτζάμα την ζητάει. Κοιμάται βαριά ίσως θέλει να νιώθει ασφάλεια ίσως είναι και συνήθεια. Πάντως φουλ ξυπνάει. Να σου πω ότι βαριέμαι και λίγο να έχω το νου μου βράδυ; Θα το πω. :o:lol: θα περιμένω να δω στεγνή πάνα το πρωί και μετά θα δοκιμάσω! Να κοιμηθούμε ακόμα λίγο χαλαροί! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κόρη μου πριν να αρχίσω την προσπάθεια κόψιμο της πανας ξυπνούσε κ ήταν στεγνή, μετά από κάποια ώρα έκανε αλλά δεν πίνει κ πολλά υγρά, οπότε όταν την έκανα εκπαίδευση σε 2 εβδομάδες εφόσον ήταν κ στεγνη της την έβγαλα. Αλλά έχω ακούσει κ περιπτώσεις να είναι κ 4 κ 5 χρόνων κ την βραδινή πάνα να την φοράνε ακόμα. Πιστεύω όμως αν η μαμά το πάρει απόφαση, 1,2,3 θα σταματήσουν τα ατυχήματα

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Εμένα η κόρη μου πριν να αρχίσω την προσπάθεια κόψιμο της πανας ξυπνούσε κ ήταν στεγνή, μετά από κάποια ώρα έκανε αλλά δεν πίνει κ πολλά υγρά, οπότε όταν την έκανα εκπαίδευση σε 2 εβδομάδες εφόσον ήταν κ στεγνη της την έβγαλα. Αλλά έχω ακούσει κ περιπτώσεις να είναι κ 4 κ 5 χρόνων κ την βραδινή πάνα να την φοράνε ακόμα. Πιστεύω όμως αν η μαμά το πάρει απόφαση, 1,2,3 θα σταματήσουν τα ατυχήματα

Ναι αλλά πρέπει να είναι απόφαση δική μας η να είναι όντως έτοιμο το ουροποιητικό και οι σφιγκτήρες και ο εγκέφαλος για να ξυπνάει το παιδί το βράδυ; Και γενικά στο κόψιμο της πάνας. Εσένα ξυπνούσε στεγνή ήταν όντως ένα πολύ καλό σήμα η της cmes που έλεγε ότι δεν θέλει επίσης πολύ καλό σημάδι. Οπότε πιστεύω το πάρω δεν το πάρω δεν είναι έτοιμη ακόμα. Τώρα στα 4 και 5 εκεί ίσως θέλει λίγο ψάξιμο λίγο σπρώξιμο αλλά ακόμα και τότε παίζει να μην είναι έτοιμο το παιδί σωματικά ψυχολογικά κλπ. Πόσο την κόψατε εσείς; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Ναι αλλά πρέπει να είναι απόφαση δική μας η να είναι όντως έτοιμο το ουροποιητικό και οι σφιγκτήρες και ο εγκέφαλος για να ξυπνάει το παιδί το βράδυ; Και γενικά στο κόψιμο της πάνας. Εσένα ξυπνούσε στεγνή ήταν όντως ένα πολύ καλό σήμα η της cmes που έλεγε ότι δεν θέλει επίσης πολύ καλό σημάδι. Οπότε πιστεύω το πάρω δεν το πάρω δεν είναι έτοιμη ακόμα. Τώρα στα 4 και 5 εκεί ίσως θέλει λίγο ψάξιμο λίγο σπρώξιμο αλλά ακόμα και τότε παίζει να μην είναι έτοιμο το παιδί σωματικά ψυχολογικά κλπ. Πόσο την κόψατε εσείς; 

Ε ναι εννοείται παίζει ρόλο κ η ηλικία. Πιστεύω από τα 3 κ μετά έχουν πλήρη έλεγχο (βέβαια δεν θέλω να λέω κ πολλά κ μετά να τα αναιρω γιατί έχω κ δεύτερο παιδάκι. Όταν με το καλό αρχίσω εκπαίδευση δεν ξέρω πως θα πάει. ) Την κόρη μου της έβγαλα την πάνα 2 χρονών κ 7 μηνών αλλά τότε πιστεύω ήταν έτοιμη κ δεν με δυσκόλεψε. Οι πρώτες 2 μέρες ήταν δύσκολες. Μετά από αυτές τις μέρες είχαμε ίσως 5 ατυχήματα το πρώτο εξάμηνο. Μέχρι τα 4 πάντως καλό είναι να καθαρίζουν κ απ' την βραδινή την πάνα

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Ναι αλλά πρέπει να είναι απόφαση δική μας η να είναι όντως έτοιμο το ουροποιητικό και οι σφιγκτήρες και ο εγκέφαλος για να ξυπνάει το παιδί το βράδυ; Και γενικά στο κόψιμο της πάνας. Εσένα ξυπνούσε στεγνή ήταν όντως ένα πολύ καλό σήμα η της cmes που έλεγε ότι δεν θέλει επίσης πολύ καλό σημάδι. Οπότε πιστεύω το πάρω δεν το πάρω δεν είναι έτοιμη ακόμα. Τώρα στα 4 και 5 εκεί ίσως θέλει λίγο ψάξιμο λίγο σπρώξιμο αλλά ακόμα και τότε παίζει να μην είναι έτοιμο το παιδί σωματικά ψυχολογικά κλπ. Πόσο την κόψατε εσείς; 

 

Είναι πράγματι μυστήριο πώς λειτουργεί όλο αυτό.... Τα δικά μου πριν βγάλουν πάνα δεν έδειχαν κανένα σημάδι ετοιμότητας/ωριμότητας. Δηλαδή κανονικά έβρεχαν τις πάνες τους μέρα-νύχτα, δεν ενοχλούνταν με τα κακά, δεν ζητούσαν αλλαγή, δεν ντύνονταν-ξεντύνονταν μόνα τους κλπ. 

 

Την έβγαλαν κατόπιν δικής μου πρωτοβουλίας και με παρότρυνση του σταθμού, καθοριστικό ρόλο έπαιξε για μένα ότι είχα πήξει και δεν την πάλευα άλλο με τις πάνες (ειδικά στο δεύτερο παιδί). Παρόλο που φαινομενικά δεν μπορούσε να πει κανείς ότι ήταν έτοιμα, μέσα σε 7-10 μέρες είχαν τελείως καθαρίσει και είχαν αρχίσει να ξυπνάνε στεγνά και το πρωί, αν και κράτησα την βραδυνή πάνα για έναν μήνα απο ανασφάλεια κυρίως.

 

Μετά από την παραπάνω διπλή εμπειρία είμαι λίγο επιφυλακτική με τα περιβόητα σημάδια σωματικής και ψυχολογικής ετοιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Είναι πράγματι μυστήριο πώς λειτουργεί όλο αυτό.... Τα δικά μου πριν βγάλουν πάνα δεν έδειχαν κανένα σημάδι ετοιμότητας/ωριμότητας. Δηλαδή κανονικά έβρεχαν τις πάνες τους μέρα-νύχτα, δεν ενοχλούνταν με τα κακά, δεν ζητούσαν αλλαγή, δεν ντύνονταν-ξεντύνονταν μόνα τους κλπ. 

 

Την έβγαλαν κατόπιν δικής μου πρωτοβουλίας και με παρότρυνση του σταθμού, καθοριστικό ρόλο έπαιξε για μένα ότι είχα πήξει και δεν την πάλευα άλλο με τις πάνες (ειδικά στο δεύτερο παιδί). Παρόλο που φαινομενικά δεν μπορούσε να πει κανείς ότι ήταν έτοιμα, μέσα σε 7-10 μέρες είχαν τελείως καθαρίσει και είχαν αρχίσει να ξυπνάνε στεγνά και το πρωί, αν και κράτησα την βραδυνή πάνα για έναν μήνα απο ανασφάλεια κυρίως.

 

Μετά από την παραπάνω διπλή εμπειρία είμαι λίγο επιφυλακτική με τα περιβόητα σημάδια σωματικής και ψυχολογικής ετοιμότητας.

Ίσως να είναι αμφιλεγόμενη. Έτυχα όμως πχ σε μία έρευνα η οποία ήταν για παλινδρόμηση ούρων ουρολοιμώξεις κλπ στα αγόρια συγκεκριμένα και είχε σαν μία αιτία την πρόωρη κοπή πάνας πριν τα δύο έτη και τον "εξαναγκασμό" στους σφιγκτήρες να λειτουργήσουν ανώριμα. Ενώ σε παιδιά όπου έγινε η διακοπή αργότερα όταν από μόνα τους άρχισαν να συγκρατούν τα ούρα το ουροποιητικό ήταν πιο υγιές.  Οπότε υπάρχουν πολλες πλευρές. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια είμαι very προβληματισμένη και θέλω να ρωτήσω αν έχει συμβεί και σε σας αυτό. Έχω κόψει την πάνα του μικρού τον Ιούλιο. Είχαμε διάφορες διακυμάνσεις ,κυρίως με τα κακά,  αλλά εδώ και κάποιους μήνες δεν έχουμε πια κανένα ατύχημα. Μόνο την βραδινή έχουμε κρατήσει, κάτι που για μένα είναι περιττό (ο άντρας μου ήθελε περισσότερο), διότι μήνες τώρα ξυπνάει στεγνός , με σπάνιες εξαιρέσεις (1 στις 15 περίπου). Πριν 5 μέρες λοιπόν, αποφάσισα να του κόψω την βραδινή πάνα. Το πρώτο βράδυ όλα καλά. Όλα τα έπόμενα πρωινά, 4 έως τώρα, τα είχε κάνει όλα μούσκεμα. Πυτζάμες, υπνόσακους, σκεπάσματα, στρώμα ( τον ενοχλεί το σελτεδάκι από κάτω..) Έχω απογοητευτεί πολύ. Περίμενα αν έχουμε ατυχήματα αλλά όχι αυτό τι χάλι. Η μαμά μου με σύγχυσε το πρωί (για ακόμη μια φορά..) ότι πρέπει να του βάλω πάνα διότι δεν είναι έτοιμος. Το σκέφτομαι, όμως πώς ξυπνούσε στεγνός τόσο καιρό? Μήπως φταίει που τις τελευταίες μέρες ξυπνάει καμια ώρα αργότερα ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...