Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 31 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Δεν είναι το ζήτημα τα κιλά ή το ύψος αλλά ότι έχει κοιλιτσα κ μπουτακια και δεν χωράει άνετα. Ίσως βεβαια φταίει κ ή κατασκευή του γιογιό.  Με το στεφανακι βολευεται μία χαρά στην τουαλέτα παντως!

@Mama_Anesti_ τα παιδιά μας είναι το άκρως αντίθετο.. Εγώ το καλοκαίρι της είχα πάρει ένα γιογιό αλλά δεν το χρησιμοποιήσαμε γιατί αν πάει να κάτσει γυμνουλα μπαίνει όλος ο κωλαρακος μέσα κ παίζει να ακουμπάει κ τον πάτο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, mama16 είπε:

@Mama_Anesti_ τα παιδιά μας είναι το άκρως αντίθετο.. Εγώ το καλοκαίρι της είχα πάρει ένα γιογιό αλλά δεν το χρησιμοποιήσαμε γιατί αν πάει να κάτσει γυμνουλα μπαίνει όλος ο κωλαρακος μέσα κ παίζει να ακουμπάει κ τον πάτο!!!

Αχ η γλυκουλα! :wub:   Είναι μικροκαμωμένη! Θα είναι κούκλα σαν μπιμπελό! 

  Φαντάζομαι το στεφανακι είναι ακόμα μεγαλύτερο αλλά ίσως υπάρχουν και πιο μικρά γιογιο αν σε ενδιαφέρει κ το ψαξεις. 

  

 

Λοιπόν, κορίτσια τα σημερινά νέα της δεύτερης μέρας χωρίς πάνα είναι νομίζω ανέλπιστα καλά.

   Καταρχάς μεγάλωσα το χρόνο γύρω στο δίωρο εκτός αν είχε πιει πολλα υγρά. Νωρίτερα δυσανασχετούσε για να έρθει. Τοτε του έλεγα "εντάξει, δεν πάμε τουαλέτα αλλά όταν θες θα μου το πεις. Μην βρεξεις το βρακακι σου, πρέπει να είναι καθαρό!" Το επαναλαμβανα συχνά.  Μέχρι που μου ειπε "μαμά, τουαλέτα, τσισα!" και τα έχασα!  Όλη την υπόλοιπη μέρα μου τα έλεγε από πριν και περίμενε κ μέχρι να πάμε στο μπανιο!  

  Μέχρι σήμερα το πρωί δεν πίστευα πως θα μου τα πει σύντομα! Ελπίζω να συνεχίσει ετσι!

  Σας ευχαριστώ όλες για το χρόνο και τις συμβουλές σας!:)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Αχ η γλυκουλα! :wub:   Είναι μικροκαμωμένη! Θα είναι κούκλα σαν μπιμπελό! 

  Φαντάζομαι το στεφανακι είναι ακόμα μεγαλύτερο αλλά ίσως υπάρχουν και πιο μικρά γιογιο αν σε ενδιαφέρει κ το ψαξεις. 

  

 

Λοιπόν, κορίτσια τα σημερινά νέα της δεύτερης μέρας χωρίς πάνα είναι νομίζω ανέλπιστα καλά.

   Καταρχάς μεγάλωσα το χρόνο γύρω στο δίωρο εκτός αν έχει πιει πολλα υγρά. Νωρίτερα δυσανασχετούσε για να έρθει. Τοτε του έλεγα "εντάξει, δεν πάμε τουαλέτα αλλά όταν θες θα μου το πεις. Μην βρεξεις το βρακακι σου, πρέπει να είναι καθαρό!" Το επαναλαμβανα συχνά.  Μέχρι που μου ειπε "μαμά, τουαλέτα, τσισα!" και τα έχασα!  Όλη την υπόλοιπη μέρα μου τα έλεγε από πριν και περίμενε κ μέχρι να πάμε στο μπανιο!  

  Μέχρι σήμερα το πρωί δεν πίστευα πως θα μου τα πει σύντομα! Ελπίζω να συνεχίσει ετσι!

  Σας ευχαριστώ όλες για το χρόνο και τις συμβουλές σας!:)

Τώρα το χειμώνα μου φαίνεται δύσκολο να την ξεκινήσω εκπαίδευση γιατί έχω πολλά χαλιά αλλά το καλοκαίρι θα της πάρω μικρότερο γιογιό αν υπάρχει. Βέβαια πιστεύω ότι αν την δοκίμαζα θα τα κατάφερνα γιατί τα κακά ήδη μου τα λέει μήνες τώρα. Λόγω δυσκοιλιότητας κάθε φορά που έβλεπα ότι θέλει να κάνει την ξάπλωνα, την άνοιγα την πάνα κ την βοηθούσα στο να κάνει κ πλέον το έχει μάθει κ όταν θέλει να κάνει μου λέει κακά κάθεται στο κρεβάτι κ περιμένει για να την βοηθήσω. Πάντως μπράβο σας, σε λίγο καιρό θα ξενοιασεις απ' το αλλαγμα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα δικα μας νεα δεν ειναι καλα. Ειμαστε σημερα 6η ημερα και δεν εχουμε καμια προοδο. Τη βαζω στην τουαλετα, δεν κανει τιποτα. Μου λεει τελειωσα, σηκωνεται μονη της, τραβαει και το καζανακι. Και φυσικα τα κανει ολη μερα πανω της. Νομιζω δεν ειναι ετοιμη ακομα... βασανιζομαι κι εγω κι αυτη...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , CMES είπε:

Λοιπον τα δικα μας νεα δεν ειναι καλα. Ειμαστε σημερα 6η ημερα και δεν εχουμε καμια προοδο. Τη βαζω στην τουαλετα, δεν κανει τιποτα. Μου λεει τελειωσα, σηκωνεται μονη της, τραβαει και το καζανακι. Και φυσικα τα κανει ολη μερα πανω της. Νομιζω δεν ειναι ετοιμη ακομα... βασανιζομαι κι εγω κι αυτη...

 

Πριν τα παρατήσεις, δοκίμασε να σταματήσεις να την πηγαίνεις μόνη σου, μου φαίνεται ότι το έχει δει λίγο παιχνιδάκι. Πήγαινέ την μόνο σε συγκεκριμένα χρονικά σημεία, δηλαδή όταν ξυπνάει και πριν κοιμηθεί. Λέγε της συχνά ότι πρέπει να μην λερωθεί, μην την ρωτάς και μην την πιέζεις. Επίσης, αν μπορείς αφιέρωσε 2-3 ημέρες που θα ασχοληθείς μόνο εσύ με το θέμα, σε αυτή την φάση τρίτα άτομα δεν βοηθούν (εκτός κι αν είστε απολύτως συντονισμένοι στο τί κάνετε) γιατί κατά κανόνα ο καθένας κάνει του κεφαλιού του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Deena είπε:

 

Πριν τα παρατήσεις, δοκίμασε να σταματήσεις να την πηγαίνεις μόνη σου, μου φαίνεται ότι το έχει δει λίγο παιχνιδάκι. Πήγαινέ την μόνο σε συγκεκριμένα χρονικά σημεία, δηλαδή όταν ξυπνάει και πριν κοιμηθεί. Λέγε της συχνά ότι πρέπει να μην λερωθεί, μην την ρωτάς και μην την πιέζεις. Επίσης, αν μπορείς αφιέρωσε 2-3 ημέρες που θα ασχοληθείς μόνο εσύ με το θέμα, σε αυτή την φάση τρίτα άτομα δεν βοηθούν (εκτός κι αν είστε απολύτως συντονισμένοι στο τί κάνετε) γιατί κατά κανόνα ο καθένας κάνει του κεφαλιού του.

Ασχοληθηκα προσωπικα Σαββατο και Κυριακη. Απο Δευτερα το πρωι ειναι με την πεθερα μου. Αν δεν την παω τουαλετα τα κανει συνεχεια πανω της και απλα οταν τα κανει λεει βραχηκα. Νομιζω θα δοκιμασω να φοραει πανα και να την πηγαινω συνεχεια τουαλετα και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , CMES είπε:

Ασχοληθηκα προσωπικα Σαββατο και Κυριακη. Απο Δευτερα το πρωι ειναι με την πεθερα μου. Αν δεν την παω τουαλετα τα κανει συνεχεια πανω της και απλα οταν τα κανει λεει βραχηκα. Νομιζω θα δοκιμασω να φοραει πανα και να την πηγαινω συνεχεια τουαλετα και βλεπουμε.

Χτες είχα μια συζήτηση με μια μαμά που ο γιος της έκοψε την πάνα στα 4. Μου είπε ότι απευθύνθηκε σε αγγλικό φόρουμ με νταντάδες κ η συμβουλή που της δώσανε είναι όταν τα κάνει πάνω του να τον αφήνεις να αλλάζει μόνος του. Προφανώς το παιδί δυσκολευόταν αρκετα, έκανε κακά το έβαζε στη μπανιέρα κ του έλεγε πλυσου μόνος σου γιατί αν θέλεις να τα κάνεις πάνω σου πρέπει κ να μάθεις να καθαριζεσαι. Έκλαψε, λερώθηκε από πάνω μέχρι κάτω, τον βοηθούσε στο πλύσιμο κ μετά τον έβαζε να ντύνεται μόνος του. Αν το έκανε έξω τον έπαιρνε αμέσως κ γυρνούσαν σπίτι γιατί ήταν λεεωμενος. Την τρίτη μέρα το πήρε απόφαση, βαρέθηκε να κάνει όλη αυτή τη διαδικασία (πριν είχε εφησυχασει που τον αλλαζαν συνέχεια οι άλλοι) κ δεν τα ξαναέκανε ποτέ πάνω του. Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή όχι, ούτε κ αν θα μπορούσα να το ακολουθήσω προσωπικά, απλά το αναφέρω μήπως σε βοηθήσει κάπως. Όμως πιστεύω οτι το να ξαναγυρίσετε στην πάνα θα είναι πισωγυρισμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Lenia16 είπε:

Χτες είχα μια συζήτηση με μια μαμά που ο γιος της έκοψε την πάνα στα 4. Μου είπε ότι απευθύνθηκε σε αγγλικό φόρουμ με νταντάδες κ η συμβουλή που της δώσανε είναι όταν τα κάνει πάνω του να τον αφήνεις να αλλάζει μόνος του. Προφανώς το παιδί δυσκολευόταν αρκετα, έκανε κακά το έβαζε στη μπανιέρα κ του έλεγε πλυσου μόνος σου γιατί αν θέλεις να τα κάνεις πάνω σου πρέπει κ να μάθεις να καθαριζεσαι. Έκλαψε, λερώθηκε από πάνω μέχρι κάτω, τον βοηθούσε στο πλύσιμο κ μετά τον έβαζε να ντύνεται μόνος του. Αν το έκανε έξω τον έπαιρνε αμέσως κ γυρνούσαν σπίτι γιατί ήταν λεεωμενος. Την τρίτη μέρα το πήρε απόφαση, βαρέθηκε να κάνει όλη αυτή τη διαδικασία (πριν είχε εφησυχασει που τον αλλαζαν συνέχεια οι άλλοι) κ δεν τα ξαναέκανε ποτέ πάνω του. Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή όχι, ούτε κ αν θα μπορούσα να το ακολουθήσω προσωπικά, απλά το αναφέρω μήπως σε βοηθήσει κάπως.

Δεν θα μπορουσα να το κανω με τιποτα αυτο! Το βρισκω πολυ σκληρο. Αν και η δικια μου δεν θα ειχε προβλημα. Επιμενει να ντυνεται και να γδυνεται μονη της (ακομα και κατουρημενη) και αν πεσει κατι κατω πσιρνρι χαρτι κουζινας και τπ τριβει. Οποτε μαλλον για παιχνιδι θα το εβρισκε...

Επισης εχουμε ενα ιστορικο νοσηλειας λογω βαρειας ουρολοιμωξης οποτε δεν μπορω να ροψοκινδυνεψω να μενει λερωμενη ή να μην καθαριζεται καλα!

Link to comment
Share on other sites

Τρίτη μέρα σήμερα ξεκινησαμε καλά δηλαδή μου λεγε "τουαλέτα" και τα προλαβαιναμε.

  Το μεσημέρι χρειάστηκε να λειψω και τον αφησα με την γιαγιά του. Εκείνη δεν είναι πολύ υποστηρικτική στην προσπάθεια μου και άθελά της από φόβο πως το παιδί ειναι μικρό (σχεδόν 23 μηνών) με ρωτάει συνέχεια μπροστά του αν είναι καλύτερα να του βάλω πάνα. Μέχρι να επιστρέψω, λοιπόν, ο μικρός τα έκανε μία φορά πάνω του.

  Έκτοτε επαναλαμβάνω ότι έκανα και χτες με τις υπενθυμισεις αλλά δεν μου τα λέει. Βασικά λέει "δεν έκανα τσισα" ενώ έχει αφήσει λίγες σταγόνες στο παντελόνι του, τα κραταει κ κατεύθειαν τον πάω τουαλέτα. Είχε και ένα ατύχημα το απογευμα.

  Πριν κοιμηθεί χτυπιοταν για να βάλει βρακακι στον ύπνο κ τελικά συμβιβάστηκε να το βάλει πάνω απ την πάνα! 

 

  Νομίζω πως μιας και το ξεκίνησα και το παιδί ανταποκρινόταν θετικά πρέπει να επιμεινω. Βλέπω πως οργανικά είναι έτοιμος, και πιστεύω και ψυχολογικά απλά είναι ακόμα αρχή! Εσείς τι λέτε?  

 

   @CMES απ την εμπειρία μου αυτές τις  εβδομάδες καταλαβα αυτό που ανέφερε κ ή @Deena. Δηλαδή, κάποια παιδιά χρειάζονται έναν αποκλειστικά φροντιστή που θα ασχοληθεί με το θέμα "τουαλέτα". Όσο εμπιστοσύνη κ αν έχει το παιδί σε άλλο προσωπο μία λάθος ή διαφορετική έκφραση μπορεί να τα μπλοκάρει. Ξέρω ομως πως είναι δύσκολο για να γίνει. 

   Κ εγω πιστεύω πως αφού βγαλατε το βρακακι προσπάθησε  το. Είναι νωρίς για να συνηθίσουν μία τόσο μεγάλη αλλαγή μέσα σε λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

On 18/11/2018 at 11:46 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Είναι πέντε μέρες τώρα που ο μικρός ζητά να φορέσει βρακακι. Του βάζω  και αν θυμηθω να τον πάω έχει καλώς αλλιώς τα κάνει πάνω του και μου λέει "τουαλέτα" αφού τα έχει κανει. Ενοχλείται πολυ και ζητά να τον αλλάξω. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως πέντε βράδυα τώρα που ζητά εσώρουχο ξυπνά στεγνός μετα από 10-11 ώρες ύπνου. Εχτες μάλιστα με σήκωσε στις 6 το πρωί λέγοντας "τουαλετα-τουαλετα!" 

  Δεν έχω ξεκινήσει κάποια συστηματική προσπάθεια και αναρωτιέμαι, πως θα καταλαβω πως είναι έτοιμος?

  Ακόμα πιστεύετε πως η τακτική "μόνο βρακακι παντού" είναι πιο κατανοητή για το παιδί? Μήπως ή μέθοδος με την πανα-βρακακι είναι πιο ομαλη? 

 

Ειναι έτοιμος. Εσύ δεν είσαι :) 

πρίν από 5 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Τρίτη μέρα σήμερα ξεκινησαμε καλά δηλαδή μου λεγε "τουαλέτα" και τα προλαβαιναμε.

  Το μεσημέρι χρειάστηκε να λειψω και τον αφησα με την γιαγιά του. Εκείνη δεν είναι πολύ υποστηρικτική στην προσπάθεια μου και άθελά της από φόβο πως το παιδί ειναι μικρό (σχεδόν 23 μηνών) με ρωτάει συνέχεια μπροστά του αν είναι καλύτερα να του βάλω πάνα. Μέχρι να επιστρέψω, λοιπόν, ο μικρός τα έκανε μία φορά πάνω του.

  Έκτοτε επαναλαμβάνω ότι έκανα και χτες με τις υπενθυμισεις αλλά δεν μου τα λέει. Βασικά λέει "δεν έκανα τσισα" ενώ έχει αφήσει λίγες σταγόνες στο παντελόνι του, τα κραταει κ κατεύθειαν τον πάω τουαλέτα. Είχε και ένα ατύχημα το απογευμα.

  Πριν κοιμηθεί χτυπιοταν για να βάλει βρακακι στον ύπνο κ τελικά συμβιβάστηκε να το βάλει πάνω απ την πάνα! 

 

  Νομίζω πως μιας και το ξεκίνησα και το παιδί ανταποκρινόταν θετικά πρέπει να επιμεινω. Βλέπω πως οργανικά είναι έτοιμος, και πιστεύω και ψυχολογικά απλά είναι ακόμα αρχή! Εσείς τι λέτε?  

 

   @CMES απ την εμπειρία μου αυτές τις  εβδομάδες καταλαβα αυτό που ανέφερε κ ή @Deena. Δηλαδή, κάποια παιδιά χρειάζονται έναν αποκλειστικά φροντιστή που θα ασχοληθεί με το θέμα "τουαλέτα". Όσο εμπιστοσύνη κ αν έχει το παιδί σε άλλο προσωπο μία λάθος ή διαφορετική έκφραση μπορεί να τα μπλοκάρει. Ξέρω ομως πως είναι δύσκολο για να γίνει. 

   Κ εγω πιστεύω πως αφού βγαλατε το βρακακι προσπάθησε  το. Είναι νωρίς για να συνηθίσουν μία τόσο μεγάλη αλλαγή μέσα σε λίγες μέρες.

 

To να υπάρχουν ατυχηματα είναι αναμενόμεονο, εδώ παιδιά νηπιαγωγείου μπορεί να έχουν ένα ατύχημα, δεν σημαίνει κάτι. Πρέπει όμως η γιαγιά να μάθει να σέβεται το παιδί. Για να καταλάβεις, εγώ που είμαι της σχολής του ξεκινάω πριν τον χρόνο, και νταντά χρειαζόμουν γιατί δούλευα, και το παιδί έμεινε με μπαμπά ή γιαγιά αλλά δεν είχαμε πισωγυρίσματα, αλλά έμαθαν όλοι οι εμπλεκόμενοι να τηρούν τους ίδιους κανόνες. Λογικά αφού εσένα το ζήτησε μόνος του, και γρήγορα θα γίνουν τα πράγματα και είναι παράλογο να τον κρατήσεις πισω, ακόμη και τη νύχτα. Και αν φύγουν λίγες σταγόνες, αυτό μπορεί να του συμβεί και στα 10 γιατί ήταν απορροφημένος από ένα παιχνίδι, μη σε τρομάζει. Βάλε απλά ένα υποσέντονο στο κρεβάτι να μη σε αγχώνει το αν θα βρέξει το στρώμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/11/2018 at 3:32 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν αντιμετώπισα δυσκολία στα κακά ακομη αλλά έχω διαβάσει διάφορα σε παλιότερες σελίδες αυτού του θέματος.

  Πχ μπορείς να της πεις και να της δείξεις πως έχετε δέκα πάνες. Όταν τελειώσουν θα πρέπει να πάει στην τουαλέτα . Έτσι θα χει το χρόνο να προετοιμαστεί. 

  Έχω διαβάσει κ για πίνακες με επιβράβευση πχ αυτοκόλλητα ή παιχνίδι. 

  Επίσης βοηθά να δει καποιον να χρησιμοποιεί την τουαλέτα.

  Ακόμα μήπως είναι δυσκοιλια κ πονά? Φρόντισε την διατροφή της έτσι ωστε να είναι πλούσια σε φυτικές ίνες και να μην δυσφορει. 

  

  Βασικά ή πρώτη φορά είναι λίγο δύσκολη. Εγώ περίμενα να του έρθει πρώτα ή ανάγκη κ μόλις τον καταλαβα τον εβαλα στην λεκάνη (καθόταν βέβαια και πιο πριν χωρίς να κάνει τίποτα). Πήγε να σηκωθεί, του είπα σφιξου να φύγουν τα κακά όπως κάνει ή μαμά. Δεν καθόταν ώσπου τον πήρα αγκαλιά έτσι καθισμένο και τον ενθαρρυνα πως τα πάει καλά. Αυτό ηταν! 

Καλημέρα και πάλι!

Τις τελευταίες μέρες κόψαμε τη βραδινή πάνα οπότε βρήκα ευκαιρία και της λέω: να τώρα που ξυπνάς στεγνή δεν χρειάζεται να κάνει μπάνιο το πρωί!! Όταν έρθει η ώρα για κακά ζητάει πάνα, επιμένω να προσπαθήσει στη λεκάνη, μια που ξυπνάει στεγνή, να μην έχει να πλυθεί κλπ. Σήμερα της είπα πάμε για 3' μαζί με το κουτί με τα κοκκαλάκια, να διαλέξουμε τί θα βάλουμε όταν χτενιστεί. Και αν δεν βγουν τα κακά, θα βάλουμε πάνα κλπ. Αρνείται κλαίγοντας, έβγαλε το παντελόνι και περίμενε να της βάλω πάνα. Δεν δέχεται με τίποτα να πάει μέχρι το μπάνιο. Της έταξα δώρο, της είπα ότι θα καθίσουμε για λίγο εκεί, θα την έχω αγκαλία κλπ, τίποτα. Άρνηση. Όταν τη ρωτάω γιατί δεν θέλει τη λεκάνη λέει διάφορα άκυρα. Σήμερα είπε ότι θέλει να είναι στο δωμάτιό της. Ίσως να είναι και αλήθεια. Τί να κάνω; δεν μπορώ να τη βάλω με το ζόρι, πχ αν χτυπιέται και κλαίει δεν πρόκειται να καθίσει.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, irin είπε:

Καλημέρα και πάλι!

Τις τελευταίες μέρες κόψαμε τη βραδινή πάνα οπότε βρήκα ευκαιρία και της λέω: να τώρα που ξυπνάς στεγνή δεν χρειάζεται να κάνει μπάνιο το πρωί!! Όταν έρθει η ώρα για κακά ζητάει πάνα, επιμένω να προσπαθήσει στη λεκάνη, μια που ξυπνάει στεγνή, να μην έχει να πλυθεί κλπ. Σήμερα της είπα πάμε για 3' μαζί με το κουτί με τα κοκκαλάκια, να διαλέξουμε τί θα βάλουμε όταν χτενιστεί. Και αν δεν βγουν τα κακά, θα βάλουμε πάνα κλπ. Αρνείται κλαίγοντας, έβγαλε το παντελόνι και περίμενε να της βάλω πάνα. Δεν δέχεται με τίποτα να πάει μέχρι το μπάνιο. Της έταξα δώρο, της είπα ότι θα καθίσουμε για λίγο εκεί, θα την έχω αγκαλία κλπ, τίποτα. Άρνηση. Όταν τη ρωτάω γιατί δεν θέλει τη λεκάνη λέει διάφορα άκυρα. Σήμερα είπε ότι θέλει να είναι στο δωμάτιό της. Ίσως να είναι και αλήθεια. Τί να κάνω; δεν μπορώ να τη βάλω με το ζόρι, πχ αν χτυπιέται και κλαίει δεν πρόκειται να καθίσει.

Συμφωνω ότι δεν χρειάζεται ζόρι κ αν δεν πάει με την θέλησή της δεν πρόκειται να αφεθεί τελικά. Ίσως χρειάζεται λίγο χρόνο παραπάνω.

    Παίζει καθόλου στο μπάνιο? Δηλαδή ο χώρος της είναι οικείος? Ο δικός μας πχ παίζει μες στην μπανιερα για όσο τον αφήσεις. Καθομουνα κι εγώ στη λεκανη με κλειστό καπάκι και του έλεγα "να ετσι θα κάνεις και συ κακά όταν θελήσεις", όχι "μεγαλωσεις" γιατί μπορεί να μην θέλει να θεωρείται μεγάλος, μήπως έχει ειπωθεί κάτι τέτοιο σε σχέση με το μωρό? 

  Ακόμα ίσως σου φανεί "μωρουδιστικο" μπορείς να κολλήσεις αυτοκόλλητα ή ζωγραφιές στα πλακάκια (εγώ το έκανα) για να τα βλέπει και ο χώρος να είναι "χαρουμενος" και όχι "παγωμενος". Ο γιος μου είναι κοντά στα δύο βέβαια αλλά του αρέσει πολύ να τα χαζεύει.  Επίσης μας βοήθησε πολύ ένα βιβλίο σχετικό με την τουαλέτα. 

  Ίσως απ την αλλη χρειάζεται ενα διάλειμμα ή αλλαγή "στρατηγικής". Τι να σου πω, κι εγώ ψαχνομαι! Ελπίζω κάπως να βοηθησα!

 

Μπράβο σας για την βραδυνή πάνα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Συμφωνω ότι δεν χρειάζεται ζόρι κ αν δεν πάει με την θέλησή της δεν πρόκειται να αφεθεί τελικά. Ίσως χρειάζεται λίγο χρόνο παραπάνω.

    Παίζει καθόλου στο μπάνιο? Δηλαδή ο χώρος της είναι οικείος? Ο δικός μας πχ παίζει μες στην μπανιερα για όσο τον αφήσεις. Καθομουνα κι εγώ στη λεκανη με κλειστό καπάκι και του έλεγα "να ετσι θα κάνεις και συ κακά όταν θελήσεις", όχι "μεγαλωσεις" γιατί μπορεί να μην θέλει να θεωρείται μεγάλος, μήπως έχει ειπωθεί κάτι τέτοιο σε σχέση με το μωρό? 

  Ακόμα ίσως σου φανεί "μωρουδιστικο" μπορείς να κολλήσεις αυτοκόλλητα ή ζωγραφιές στα πλακάκια (εγώ το έκανα) για να τα βλέπει και ο χώρος να είναι "χαρουμενος" και όχι "παγωμενος". Ο γιος μου είναι κοντά στα δύο βέβαια αλλά του αρέσει πολύ να τα χαζεύει.  Επίσης μας βοήθησε πολύ ένα βιβλίο σχετικό με την τουαλέτα. 

  Ίσως απ την αλλη χρειάζεται ενα διάλειμμα ή αλλαγή "στρατηγικής". Τι να σου πω, κι εγώ ψαχνομαι! Ελπίζω κάπως να βοηθησα!

 

Μπράβο σας για την βραδυνή πάνα!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Για τη βραδινή, εγώ το φοβόμουν τόσο καιρό γιατί μία φορά που δεν είχε βάλει ξύπνησα 3 η ώρα και άλλαζα σεντόνια... και επειδή έχει πέσει πολύ ξενύχτι με το μωρό, δεν το έπαιρνα απόφαση... τώρα τρία βράδια, το ένα μόνο είχαμε ατύχημα. απλά αποφάσισα ότι τελείωσε αυτό το θέμα, δεν ξαναβάζει! και βέβαια με τη λογική ότι το πρωί που κάνει κακά, αφού δεν φοράει πάνα από το βράδυ, έχω πιθανότητες να την καταφέρω.... θα δοκιμάσω να διακοσμήσω το μπάνιο όπως λες, παρ'όλο που της είναι ήδη οικείο, παίζει, γεμίζει ποτηράκια κλπ. Θα κάνω κάτι πιο πιασάρικο μέσα μήπως πιάσει. 

Άντε να γίνει και αυτό, και μετά μας μένει να κοπεί το μπιμπερό! όπου επίσης, αρνείται να πιεί από αλλού γάλα γιατί θέλει να είναι ξαπλωμένη (παρόλο που μετά σηκώνεται για να πλύνει τα δόντια)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, irin είπε:

Άντε να γίνει και αυτό, και μετά μας μένει να κοπεί το μπιμπερό! όπου επίσης, αρνείται να πιεί από αλλού γάλα γιατί θέλει να είναι ξαπλωμένη

Θα βγω λίγο off topic αλλά θέλω να σου πρότεινω κάτι που μπορεί κ να πιάσει, παγουρινο με στόμιο! Ο δικός μου μόνο από κει πίνει αλλά δεν ξέρω αν ενδείκνυται για ξαπλωτη θέση!

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2018 at 8:11 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ειναι έτοιμος. Εσύ δεν είσαι :) 

 

To να υπάρχουν ατυχηματα είναι αναμενόμεονο, εδώ παιδιά νηπιαγωγείου μπορεί να έχουν ένα ατύχημα, δεν σημαίνει κάτι. Πρέπει όμως η γιαγιά να μάθει να σέβεται το παιδί. Για να καταλάβεις, εγώ που είμαι της σχολής του ξεκινάω πριν τον χρόνο, και νταντά χρειαζόμουν γιατί δούλευα, και το παιδί έμεινε με μπαμπά ή γιαγιά αλλά δεν είχαμε πισωγυρίσματα, αλλά έμαθαν όλοι οι εμπλεκόμενοι να τηρούν τους ίδιους κανόνες. Λογικά αφού εσένα το ζήτησε μόνος του, και γρήγορα θα γίνουν τα πράγματα και είναι παράλογο να τον κρατήσεις πισω, ακόμη και τη νύχτα. Και αν φύγουν λίγες σταγόνες, αυτό μπορεί να του συμβεί και στα 10 γιατί ήταν απορροφημένος από ένα παιχνίδι, μη σε τρομάζει. Βάλε απλά ένα υποσέντονο στο κρεβάτι να μη σε αγχώνει το αν θα βρέξει το στρώμα.

 Προχτες που φορούσε πάνω απ την πάνα βρακακι το βράδυ ξύπνησε για τουαλέτα και ήθελε να την βγάλει. Χτες δεν ήθελε να βάλει εξαρχής οπότε εστρωσα υποστρώματα. Σηκώθηκε μόνος του  κατα τις τρεις και τον πήγα τουαλέτα και κοιμήθηκε στεγνός μεχρι στις 9.  Δείχνει πως μπορεί να το διαχειριστεί οπότε θα ακολουθησω το ρυθμό του.

   Αν και για να είμαι ειλικρινής, νόμιζα πως πρέπει πρώτα να ξυπνά στεγνός για πολύ καιρό πριν βγάλω την βραδυνή πάνα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

25 μηνών. Θα μπορούσε να την κόψει;;;

Κάποιες φορές μου λέει κακά(είτε έχει τσισα είτε κακά λέει μόνο κακά)κ πιάνει την πάνα του. Μου δείχνει ότι τον ενοχλεί. Τον αλλάζω στο 3-4 ωρο εκτός εάν κάνει κακά. Εκτός την βραδινή πάνα υπόλοιπες δεν είναι πολύ βρεγμένες. Λέω μήπως ήρθε η ώρα;; 

Και όταν τον αλλάξω από τσισα του λέω θέλεις να κάνεις τσισα ή κακά στο γιογιό; Μου λέει ναι της περισσότερες φορές! Πάει κάθεται λίγο σηκώνεται ξανά κάθεται... Κ πάει λέγοντας χωρίς να κάνει τίποτα. Του εξηγώ ότι όλος ο κόσμος κ η μαμά, μπαμπάς... Πάνε στην τουαλέτα κάνουν τσισα κακά σκουπίζονται φοράνε το βρακάκι το παντελόνι κ πλένουν τα χέρια. Δεν παίζουμε. Το έχει βρει παιχνίδι! Κάποιες φορές μου λέει "μόνος" όταν θέλει να αλλάξει πάνα από τσισα. Προσπαθεί να κατεβάσει παντελόνι κ πάνα κ πάει στο γιογιό. Εκεί καθόμαστε, κ μετά όταν τον ρωτάω εάν τελείωσε, μου λέει πάλι μόνος γιατί θέλει μόνος του να πάρει μωρό μαντήλα κ προσπαθεί να σκουπίσει τσου τσου. Δεν κάνει ποτέ όμως τίποτα στο γιογιό. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, λιλουμ είπε:

25 μηνών. Θα μπορούσε να την κόψει;;;

Κάποιες φορές μου λέει κακά(είτε έχει τσισα είτε κακά λέει μόνο κακά)κ πιάνει την πάνα του. Μου δείχνει ότι τον ενοχλεί. Τον αλλάζω στο 3-4 ωρο εκτός εάν κάνει κακά. Εκτός την βραδινή πάνα υπόλοιπες δεν είναι πολύ βρεγμένες. Λέω μήπως ήρθε η ώρα;; 

Και όταν τον αλλάξω από τσισα του λέω θέλεις να κάνεις τσισα ή κακά στο γιογιό; Μου λέει ναι της περισσότερες φορές! Πάει κάθεται λίγο σηκώνεται ξανά κάθεται... Κ πάει λέγοντας χωρίς να κάνει τίποτα. Του εξηγώ ότι όλος ο κόσμος κ η μαμά, μπαμπάς... Πάνε στην τουαλέτα κάνουν τσισα κακά σκουπίζονται φοράνε το βρακάκι το παντελόνι κ πλένουν τα χέρια. Δεν παίζουμε. Το έχει βρει παιχνίδι! Κάποιες φορές μου λέει "μόνος" όταν θέλει να αλλάξει πάνα από τσισα. Προσπαθεί να κατεβάσει παντελόνι κ πάνα κ πάει στο γιογιό. Εκεί καθόμαστε, κ μετά όταν τον ρωτάω εάν τελείωσε, μου λέει πάλι μόνος γιατί θέλει μόνος του να πάρει μωρό μαντήλα κ προσπαθεί να σκουπίσει τσου τσου. Δεν κάνει ποτέ όμως τίποτα στο γιογιό.

 

 

 

Αρχικα θα σου έλεγα να τον αλλαζεις πιο συχνά απ το τριωρο. Εγώ τον τελευταίο καιρο τον άλλαζα μόλις έκανε τσισα για να  ξεσυνηθίζει την υγρασία.

  Εμένα μου φαίνεται πως βρίσκεται σε καλό δρόμο. Μπορείς να ξεκινήσεις απ τα κακά-τουλαχιστον εμένα μου φάνηκε πιο ευκολο. Όταν τον καταλάβεις πως θέλει, είτε απομονώνεται είτε κάθεται κούκου, τον καθιζεις στο γιογιο. Εγώ έδινα διάφορα παιχνίδακια στην αρχή για να αφεθεί.  Πάντως πλέον ή διαδικασία είναι απλή και δεν παίζει καθόλου, αν ανησυχείς πως θα το συνδυάσει έτσι. 

 

Για τα τσισα ακολούθησα την μέθοδο της Deena δηλαδή εκρυψα πάνες κ έβαλα εσώρουχο. Αλλά είχε προϋπάρξει μία περίοδος που φορούσε πάνα και το απόγευμα ζητούσε εσώρουχο. Τα ατυχήματα αρκετά άλλα ξαφνικά μία μέρα τα είπε πριν τα κανει!

 

Επίσης θα βοηθούσε πολύ στο να καταλάβει τι ακριβώς γίνεται αν τον εβαζες στο γιογιό όταν πηγαίνεις κι εσύ τουαλέτα ώστε να σε μιμηθεί. Ακόμα χρήσιμο είναι και ένα βιβλιαράκι σχετικό με το κόψιμο πάνας. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

25 μηνών. Θα μπορούσε να την κόψει;;;

Κάποιες φορές μου λέει κακά(είτε έχει τσισα είτε κακά λέει μόνο κακά)κ πιάνει την πάνα του. Μου δείχνει ότι τον ενοχλεί. Τον αλλάζω στο 3-4 ωρο εκτός εάν κάνει κακά. Εκτός την βραδινή πάνα υπόλοιπες δεν είναι πολύ βρεγμένες. Λέω μήπως ήρθε η ώρα;; 

Και όταν τον αλλάξω από τσισα του λέω θέλεις να κάνεις τσισα ή κακά στο γιογιό; Μου λέει ναι της περισσότερες φορές! Πάει κάθεται λίγο σηκώνεται ξανά κάθεται... Κ πάει λέγοντας χωρίς να κάνει τίποτα. Του εξηγώ ότι όλος ο κόσμος κ η μαμά, μπαμπάς... Πάνε στην τουαλέτα κάνουν τσισα κακά σκουπίζονται φοράνε το βρακάκι το παντελόνι κ πλένουν τα χέρια. Δεν παίζουμε. Το έχει βρει παιχνίδι! Κάποιες φορές μου λέει "μόνος" όταν θέλει να αλλάξει πάνα από τσισα. Προσπαθεί να κατεβάσει παντελόνι κ πάνα κ πάει στο γιογιό. Εκεί καθόμαστε, κ μετά όταν τον ρωτάω εάν τελείωσε, μου λέει πάλι μόνος γιατί θέλει μόνος του να πάρει μωρό μαντήλα κ προσπαθεί να σκουπίσει τσου τσου. Δεν κάνει ποτέ όμως τίποτα στο γιογιό. 

 

 

 

Φυσικα και θα μπορούσε. Από τη στιγμή που το λέει κιόλας ότι τον ενοχλεί, αν δεν τον ενθαρρύνεις να αρχίσει να χρησιμοποιεί τουαλέτα, ουσιαστικά τον εκπαιδεύεις στο να μάθει να μην ενοχλείται πια ;) 

Είναι πολύ αργά το κάθε 3-4 ώρες, αν έχει ήδη κατουρηθεί, τι να κάνει πια στο γιογιο; Απλά νομίζει ότι είναι το παιχνίδι μετά το κατούρημα. Άρχισε να τον πηγαίνεις συστηματικά ανά ώρα, και ειδικά μετά από το φαγητό ή όποτε πιστεύεις ότι έχει κακά. Μπορείς να βάλεις και το γιογιό κάπου που να έχει εύκολη πρόσβαση για αρχή και φυσικά ρούχα που να τα ανεβοκατεβάζει εύκολα. Οχι κλασική πάνα, δεν μπορεί να τη βγάλει μόνος.

Link to comment
Share on other sites

Μας έχει δει να πηγαίνουμε τουαλέτα. Πιο μικρός γκρινιαζε για να μπει στην τουαλέτα γιατί ένιωθε ότι τον εγκατέλειψα. Οπότε είχα ανοιχτή την πόρτα. Κ έμπαινε. Του εξηγούσα πάντα τα πάντα!!! Κ τώρα φτάνει το χερούλι της πόρτας κ μπαίνει μόνος του. Όχι όμως συχνά. 

Κ βέβαια πάλι του λέω κάποια πράγματα. 

Θα ξεκινήσω να του αλλάζω πάνα πολύ πιο συχνά για να αρχίσει να του αρέσει που είναι στεγνός!! Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. Εγώ τον άφηνα για να τον ενοχλεί κ έτσι μήπως μπορέσω να την κόψω. 

Φοράνε πάνα- βρακάκι κ ειπα τώρα να του πάρω κ κανονικά βρακάκια. Είπα θα κάνω την αρχή. Εάν τα καταφέρω καλώς, αλλιώς λίγο αργότερα. Ευχαριστώ για της ιδέες κ της απόψεις σας. 

Ο γιατρός μου είπε είναι λίγο μικρός, αλλά μπορώ να κάνω μια προσπάθεια. Μου είπε να μην τον πιέσω όμως καθόλου για να μην έχω τα αντίθετα αποτελέσματα.

Το γιογιό το έχουμε στο δωμάτιο του κ τι έχω από το καλοκαίρι. 

Βιβλίο;;; Πιο βιβλίο μου προτείνετε;

Έχω δει τικ κ τελα η λιμνούλα

Κ το ο Φοίβος κ το πράσινο γιογιό.  Απλά ξέρω τίτλους. Δεν ξέρω περιεχόμενο.

Επεξεργάστηκαν by λιλουμ
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Μας έχει δει να πηγαίνουμε τουαλέτα. Πιο μικρός γκρινιαζε για να μπει στην τουαλέτα γιατί ένιωθε ότι τον εγκατέλειψα. Οπότε είχα ανοιχτή την πόρτα. Κ έμπαινε. Του εξηγούσα πάντα τα πάντα!!! Κ τώρα φτάνει το χερούλι της πόρτας κ μπαίνει μόνος του. Όχι όμως συχνά. 

Κ βέβαια πάλι του λέω κάποια πράγματα. 

Θα ξεκινήσω να του αλλάζω πάνα πολύ πιο συχνά για να αρχίσει να του αρέσει που είναι στεγνός!! Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. Εγώ τον άφηνα για να τον ενοχλεί κ έτσι μήπως μπορέσω να την κόψω. 

Φοράνε πάνα- βρακάκι κ ειπα τώρα να του πάρω κ κανονικά βρακάκια. Είπα θα κάνω την αρχή. Εάν τα καταφέρω καλώς, αλλιώς λίγο αργότερα. Ευχαριστώ για της ιδέες κ της απόψεις σας. 

Ο γιατρός μου είπε είναι λίγο μικρός, αλλά μπορώ να κάνω μια προσπάθεια. Μου είπε να μην τον πιέσω όμως καθόλου για να μην έχω τα αντίθετα αποτελέσματα.

Το γιογιό το έχουμε στο δωμάτιο του κ τι έχω από το καλοκαίρι. 

Βιβλίο;;; Πιο βιβλίο μου προτείνετε;

Έχω δει τικ κ τελα η λιμνούλα

Κ το ο Φοίβος κ το πράσινο γιογιό.  Απλά ξέρω τίτλους. Δεν ξέρω περιεχόμενο.

Μπορείς να δίνεις έμφαση στην καθαρή πάνα ή να λες πως ή πάνα είναι βρώμικη και πρέπει να αλλαχθεί. Αυτό μπορείς να το κάνεις και με το βρακακι αργότερα, πχ "μπράβο που το βρακακι σου είναι καθαρο και στεγνο!" 

 

Για τα εσώρουχα μπορείτε να αγορασετε μαζί ώστε να του αρέσουν ή να του πάρεις με αγαπημένους του ήρωες. 

 

Ανεξάρτητα απ την ηλικία του αφού σου δείχνει σημάδια θα τα καταφέρει αργά ή γρήγορα.

 

Πράγματι δεν χρειάζεται πίεση ή μαλωματα όταν δεν τα καταφέρει να κρατηθεί. Όπως ξέρεις, επιβράβευση  στην επιτυχία, αδιαφορο ύφος κ όχι φωνές στην αποτυχια.

 

Βιβλίο συγκεκριμένο δεν έχω να προτείνω, εγώ είχα πάρει απ ένα βιβλιοπωλείο καθώς τυχαία περνουσα ένα που λεγόταν αν δεν κάνω λάθος "πάω τουαλέτα μόνος μου". Απευθυνόταν σε μεγαλύτερο παιδακι αλλά το πήρα γιατί σχετιζόταν με την λεκάνη κ όχι με γιογιο. Είχε κ αυτοκόλλητα επιβράβευσης αλλά ο δικός μου τα κολλούσε οπότε κ όπου να ταν! Αλλά πιστεύω πως τον βοήθησε αρκετά βλέποντας ένα παιδάκι να χρησιμοποιεί την τουαλετα.     

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την προηγούμενη εβδομάδα σε συνεργασία με τον παιδικό ξεκινήσαμε εκπαίδευση τουαλέτας στον γιο μου 3,5 χρόνων ... Αλλά δε το λέει ποτέ κ αν δε τον προλάβω τα κάνει πάνω του τον παμε στη τουαλέτα κάθε μισή ώρα αυτό κάνουν κ στον παιδικό (υποθέτω οπότε τους ευνοεί κ ο χρόνος ) δεν έχει πρόβλημα να βάλει βρακάκι ούτε έχει πρόβλημα στο να πάει στη τουαλέτα απλά δε το λέει ποτέ λερώνουμε πάνω από δέκα αλλαξιες την ημέρα .. κ τώρα μάλλον ξεκίνησε να μη κάνει κακά του την ώρα που του ερχετε κ ξυπνάει τα βράδια κ τα κάνει τα βράδια φοράμε κανονικά πάνα ακόμη .!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xaroumenh mama είπε:

Την προηγούμενη εβδομάδα σε συνεργασία με τον παιδικό ξεκινήσαμε εκπαίδευση τουαλέτας στον γιο μου 3,5 χρόνων ... Αλλά δε το λέει ποτέ κ αν δε τον προλάβω τα κάνει πάνω του τον παμε στη τουαλέτα κάθε μισή ώρα αυτό κάνουν κ στον παιδικό (υποθέτω οπότε τους ευνοεί κ ο χρόνος ) δεν έχει πρόβλημα να βάλει βρακάκι ούτε έχει πρόβλημα στο να πάει στη τουαλέτα απλά δε το λέει ποτέ λερώνουμε πάνω από δέκα αλλαξιες την ημέρα .. κ τώρα μάλλον ξεκίνησε να μη κάνει κακά του την ώρα που του ερχετε κ ξυπνάει τα βράδια κ τα κάνει τα βράδια φοράμε κανονικά πάνα ακόμη .!

Για τα κακά περνατε χρόνο στην τουαλέτα? Ίσως με κάποιο παιχνίδι ή βιβλίο? Τον καταλαβαίνεις όταν του έρχεται? Τότε είναι μία καλή στιγμή να τον βάλεις να προσπάθησει. Διαφορετικα δοκίμασε νωρίς το πρωί, μετά τα γεύματα και πριν κοιμηθεί. Θέλει χρόνο και εξοικείωση. Νομίζω πως καταλαβαίνει την ανάγκη του και την ελέγχει αλλά θέλει σιγουρια για να αφεθεί. Καλό θα ήταν είσαι μαζί του στην τουαλέτα, να τον ενθαρρυνεις, ακόμα και να τον αγκαλιάζεις για να νιώσει ασφάλεια.

 

Για τα τσισα μιας και ξεκινησατε μην ξαναβαζεις πάνα. Είμαι βέβαιη πως μία μέρα θα σε εκπλήξει όταν θα τα πει! Στο μισαωρο κάνει πάντα? Μήπως χρειάζεται να  μεγαλώσεις το χρόνο? Το λέω γιατί ο δικός μου δεν έκανε πάντα στο μισαωρο και τσατιζοταν με τις συχνές επισκέψεις. Άλλαζε τον υπομονετικά κ λεγε του συνέχεια πως την επόμενη φορά να μην βρέξει το βρακακι του και να σου το πει. Δείχνει να δυσανασχετεί όταν βρέχεται? Ζητά να τον αλλάξεις? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Για τα κακά περνατε χρόνο στην τουαλέτα? Ίσως με κάποιο παιχνίδι ή βιβλίο? Τον καταλαβαίνεις όταν του έρχεται? Τότε είναι μία καλή στιγμή να τον βάλεις να προσπάθησει. Διαφορετικα δοκίμασε νωρίς το πρωί, μετά τα γεύματα και πριν κοιμηθεί. Θέλει χρόνο και εξοικείωση. Νομίζω πως καταλαβαίνει την ανάγκη του και την ελέγχει αλλά θέλει σιγουρια για να αφεθεί. Καλό θα ήταν είσαι μαζί του στην τουαλέτα, να τον ενθαρρυνεις, ακόμα και να τον αγκαλιάζεις για να νιώσει ασφάλεια.

 

Για τα τσισα μιας και ξεκινησατε μην ξαναβαζεις πάνα. Είμαι βέβαιη πως μία μέρα θα σε εκπλήξει όταν θα τα πει! Στο μισαωρο κάνει πάντα? Μήπως χρειάζεται να  μεγαλώσεις το χρόνο? Το λέω γιατί ο δικός μου δεν έκανε πάντα στο μισαωρο και τσατιζοταν με τις συχνές επισκέψεις. Άλλαζε τον υπομονετικά κ λεγε του συνέχεια πως την επόμενη φορά να μην βρέξει το βρακακι του και να σου το πει. Δείχνει να δυσανασχετεί όταν βρέχεται? Ζητά να τον αλλάξεις? 

Προσπαθώ να το κάνω όπως του το κάνει η δασκάλα του στον παιδικό για να μη τον μπερδεύω κ τουλάχιστον για τις πρώτες μέρες μου είπε ότι τον πηγενε κάθε μισή ώρα ..αν έχει πιει νερό μπορεί να κάνει κ στο δεκάλεπτο κ στο τέταρτο τσισα του .. αν δε τον προλάβω κ τα έχει κάνει αν δε θέλει δε τον πιεζω να κάτσει στη λεκάνη ..!! Όχι δε τον ενοχλούν καθόλου ούτε μου ζητάει να τον αλλάξω ακόμα κ βρεγμενος όταν είναι αν πάω να τον αλλάξω καμιά φορά δυσανασχετεί κ δε θέλει ..!! 

Τις πρώτες μέρες στη τουαλέτα καθόμασταν έως κ μισή ώρα έχουμε βιβλίο κ διαβάζουμε έχουμε κ σαπουνοφουσκες κ παιζουμε κ πινακακι με αυτοκόλλητα κ τραγούδια του βάζω κ του χορεύω κ μια μέρα πήραμε κ ένα μήλο κ προσπαθούσε να το κόψει μόνος του με ένα ψεύτικο μαχαιράκι που έχει 

Την πρώτη φορά που έκανε κακά στο παιδικό η δασκάλα του μου είπε ότι τον κατάλαβε κ τον πήρε πολύ γρήγορα κ συνέχισε στη τουαλέτα το ίδιο έκανα κ εγώ εκείνη την ημέρα στο σπίτι με το που τον είδα τον περνώ κ τον βάζω να συνεχίσει στη τουαλέτα όταν τελείωσε τον καθαρίζω τον πλένω πάμε να του βάλω βρακάκι πριν ακόμα το ανεβάσω έκανε κ άλλα τον ξαναπάω τουαλέτα δεν ήθελε προσπαθώ να μαζέψω αυτά που είχαν πέσει κάτω με βοηθάει κ ο ίδιος για να μη τα πατήσει κ βλέπω μετά πως είχε κάνει κ άλλα ..!!! Ουσιαστικά από τότε μάλλον σταμάτησε να κάνει κακά μέσα στην ημέρα ..!!πιστεύω να συνηθίσει σιγά σιγά ..!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Προσπαθώ να το κάνω όπως του το κάνει η δασκάλα του στον παιδικό για να μη τον μπερδεύω κ τουλάχιστον για τις πρώτες μέρες μου είπε ότι τον πηγενε κάθε μισή ώρα ..αν έχει πιει νερό μπορεί να κάνει κ στο δεκάλεπτο κ στο τέταρτο τσισα του .. αν δε τον προλάβω κ τα έχει κάνει αν δε θέλει δε τον πιεζω να κάτσει στη λεκάνη ..!! Όχι δε τον ενοχλούν καθόλου ούτε μου ζητάει να τον αλλάξω ακόμα κ βρεγμενος όταν είναι αν πάω να τον αλλάξω καμιά φορά δυσανασχετεί κ δε θέλει ..!! 

Τις πρώτες μέρες στη τουαλέτα καθόμασταν έως κ μισή ώρα έχουμε βιβλίο κ διαβάζουμε έχουμε κ σαπουνοφουσκες κ παιζουμε κ πινακακι με αυτοκόλλητα κ τραγούδια του βάζω κ του χορεύω κ μια μέρα πήραμε κ ένα μήλο κ προσπαθούσε να το κόψει μόνος του με ένα ψεύτικο μαχαιράκι που έχει 

Την πρώτη φορά που έκανε κακά στο παιδικό η δασκάλα του μου είπε ότι τον κατάλαβε κ τον πήρε πολύ γρήγορα κ συνέχισε στη τουαλέτα το ίδιο έκανα κ εγώ εκείνη την ημέρα στο σπίτι με το που τον είδα τον περνώ κ τον βάζω να συνεχίσει στη τουαλέτα όταν τελείωσε τον καθαρίζω τον πλένω πάμε να του βάλω βρακάκι πριν ακόμα το ανεβάσω έκανε κ άλλα τον ξαναπάω τουαλέτα δεν ήθελε προσπαθώ να μαζέψω αυτά που είχαν πέσει κάτω με βοηθάει κ ο ίδιος για να μη τα πατήσει κ βλέπω μετά πως είχε κάνει κ άλλα ..!!! Ουσιαστικά από τότε μάλλον σταμάτησε να κάνει κακά μέσα στην ημέρα ..!!πιστεύω να συνηθίσει σιγά σιγά ..!!!

Αφού βλέπεις πως χρειάζεται το μισαωρο συνέχισε έτσι, δεν είχα καταλάβει πως μπορεί να πάει τουαλέτα και στα δέκα λεπτά (θα πίνει πολύ νερό σε σύγκριση με τον δικό μου :-D). 

Για τα κακά ίσως "σοκαρίστηκε" που τα είδε κάτω. Θέλει πολύ υπομονή κουβέντα και παιχνίδια για να αφεθούν. 

 Εμείς ενώ ήμασταν μία χαρά πέρασε μία περίοδο δυσκοιλιότητας και επειδή πόνεσε πολυ δεν αφηνοταν μετά με τίποτα. Προσπάθησα (και προσπαθώ όταν τον ξαναπιανει) τις τακτικές επισκέψεις, το παιχνίδι, την αγκαλιά. Τελευταία κάνω και το άλλο για να μην του δημιουργώ άγχος, τον βάζω στην τουαλέτα, του δίνω αυτοκόλλητα να κολλα στα πλακάκια και απομακρυνομαι. Τραγουδάω από μακρυα, του μιλαω, τον παρακολουθώ βέβαια συχνα αλλά τον αφήνω μόνο  και τις περισσότερες φορές πιάνει. 

 

  Συνέχισε με υπομονή αφού ή προσπάθεια είναι οργανωμένη και απ τον παιδικό και θα δεις αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, xaroumenh mama said:

Την προηγούμενη εβδομάδα σε συνεργασία με τον παιδικό ξεκινήσαμε εκπαίδευση τουαλέτας στον γιο μου 3,5 χρόνων ... Αλλά δε το λέει ποτέ κ αν δε τον προλάβω τα κάνει πάνω του τον παμε στη τουαλέτα κάθε μισή ώρα αυτό κάνουν κ στον παιδικό (υποθέτω οπότε τους ευνοεί κ ο χρόνος ) δεν έχει πρόβλημα να βάλει βρακάκι ούτε έχει πρόβλημα στο να πάει στη τουαλέτα απλά δε το λέει ποτέ λερώνουμε πάνω από δέκα αλλαξιες την ημέρα .. κ τώρα μάλλον ξεκίνησε να μη κάνει κακά του την ώρα που του ερχετε κ ξυπνάει τα βράδια κ τα κάνει τα βράδια φοράμε κανονικά πάνα ακόμη .!

Τον είχες προετοιμάσει για την αλλαγή αυτή?το είχατε συζητήσει καθόλου?

Νομίζω πως μισή ώρα είναι μεγάλο διάστημα αν δεν έχει κάνει τσίσα πριν. Εγώ τον πήγαινα κάθε δέκα λεπτά μέχρι να κάνει και από την στιγμή που θα έκανε τον πήγαινα μετά από μία ώρα μιάμιση (εγώ αυτό έκανα μπορεί να μην ήταν και σωστό όμως σε εμάς λειτούργησε αυτός ο χρόνος). Θέλει πολύ υπομονή αυτή η φάση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...