Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Επένδυσε σε ένα στιμ ποντ ένα ψαλίδι και προϊόντα για φριζαρισμα όπως τα chi. Μακροπρόθεσμα θα βγεις κερδισμένη. Και όταν λέω μακροπρόθεσμα σε ένα χρόνο όχι παραπάνω. Κερατίνη κάνα τρίμηνο/τετράμηνο θα είσαι οκ αν χρησιμοποιείς τα κατάλληλα σαμπουάν κλπ, μετά βγαίνει πολύ η ριζα και χαλάει θέλει σταιλινγκ πάλι. Όπερ μιλάμε τρεις θεραπείες το χρόνο για να πεις ότι θα διατηρήσω ένα λουκ. Το άλλο δεν το ξέρω αλλά όσο μεγαλώνουν τα μαλλιά αυτά δεν κρατάνε. Πάρε εκεί ένα στιμ για χρόνια θα το έχεις. Σε δέκα λεπτά θα ξεμπερδεύεις και θα έχεις και επιλογές στο σταιλινγκ με τα υπόλοιπα πιστολάκι ψαλίδι κλπ. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

21 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Επένδυσε σε ένα στιμ ποντ ένα ψαλίδι και προϊόντα για φριζαρισμα όπως τα chi. Μακροπρόθεσμα θα βγεις κερδισμένη. Και όταν λέω μακροπρόθεσμα σε ένα χρόνο όχι παραπάνω. Κερατίνη κάνα τρίμηνο/τετράμηνο θα είσαι οκ αν χρησιμοποιείς τα κατάλληλα σαμπουάν κλπ, μετά βγαίνει πολύ η ριζα και χαλάει θέλει σταιλινγκ πάλι. Όπερ μιλάμε τρεις θεραπείες το χρόνο για να πεις ότι θα διατηρήσω ένα λουκ. Το άλλο δεν το ξέρω αλλά όσο μεγαλώνουν τα μαλλιά αυτά δεν κρατάνε. Πάρε εκεί ένα στιμ για χρόνια θα το έχεις. Σε δέκα λεπτά θα ξεμπερδεύεις και θα έχεις και επιλογές στο σταιλινγκ με τα υπόλοιπα πιστολάκι ψαλίδι κλπ. 

 Μου έλεγε προχθές η κομμώτρια μου ότι το steam pod είναι ο βασιλιάς της ψαλίδας . Τα καταστρέφει μου είπε τα μαλλιά όσο τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγώ κερατίνη πέρσι. Έκανα την vegan κι έμεινα πολύ ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα, μόνο στέγνωνα μαλλί και έξω απ' την πόρτα. Σε τέσσερις μήνες βγαίνει η ρίζα βέβαια. 

 

Αν έχεις όρεξη να τα φτιάχνεις, το στιμ ποντ είναι μακροπρόθεσμα η καλύτερη λύση, όπως λέει η λουκουμαδάκι. Αν βαριέσαι κι έχεις και δυο χέρια αριστερά σαν κι εμένα, η ισιωτική θα σε βολέψει επειδή δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα εσύ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Yovanna είπε:

 Μου έλεγε προχθές η κομμώτρια μου ότι το steam pod είναι ο βασιλιάς της ψαλίδας . Τα καταστρέφει μου είπε τα μαλλιά όσο τίποτε άλλο.

Ε όλα καταστρέφουν ακόμα και το πιστολάκι αλλά βασιλιάς; Ίσα ίσα όλοι όσοι το χρησιμοποιούν λένε ότι είναι από τα καλύτερα γιατί βγάζει ατμό και έχει και τα προϊόντα του που προστατεύουν και δεν χρειάζεται επαναλήψεις άμα κοιμηθείς όπως σε άλλες πρέσες. Περίεργο αυτό που λες. Όλοι ορκίζονται στη χρήση του. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

@samsympan αυτές οι θεραπείες που είναι πιο φυσικές χωρίς δυνατό φάρμακο, δεν κάνουν τίποτα πέρα από απλή ενυδάτωση της τρίχας. Και η brazilian keratn κανά τρίμηνο το πολύ να κρατήσει , και αυτό με τα κατάλληλα προιόντα , και πάλι ένα φορμάρισμα θα το θέλουν. Το μόνο που τα κάνει πρόκα είναι η japanese ισιωτική, αλλά είναι πολύ ισχυρή και δεν ξέρω πού την κάνουν.

Τελικά το βολεύτηκες το γκρίζο? Σου αρέσει? Η κουμπάρα μου που τα είχε 2 χρόνια (στο είχα αναφέρει), τα ξαναέβαψε τελικά και το έχει χαρεί πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια που λέμε για μαλλιά, σόρρυ που βγαίνω εκτός θέματος, πειτε κάτι αποδεδειγμένο για φριζάρισμα. Δεν θέλω να τα ισιώνω, κάτι που να το βάζεις μετά το λούσιμο κ να μην φριζάρουν τα μαλλιά. 

έχω δοκιμάσει πάρα πολλά προϊόντα, τίποτα. τώρα τελευταία ο κομμωτής μου συνέστησε ένα κολλαγόνο, σε μορφή κρέμας, το βάζεις μία φορά που είναι βρεγμένα κ μία σε ψιλο-στεγνά αλλά και πάλι, δεν...... 

το μόνο που χρησιμοποιούσα παλιά και έκανε δουλειά ήταν ένα λάδι της Kerastase (για τον ήλιο), το οποίο δεν κυκλοφορεί πλέον.......

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Ε όλα καταστρέφουν ακόμα και το πιστολάκι αλλά βασιλιάς; Ίσα ίσα όλοι όσοι το χρησιμοποιούν λένε ότι είναι από τα καλύτερα γιατί βγάζει ατμό και έχει και τα προϊόντα του που προστατεύουν και δεν χρειάζεται επαναλήψεις άμα κοιμηθείς όπως σε άλλες πρέσες. Περίεργο αυτό που λες. Όλοι ορκίζονται στη χρήση του. 

Ναι, αυτό μου είπε. Ότι τα κάνει ολόισια και είναι πολύ αποτελεσματικό αλλά τα καταστρέφει όσο κανένα άλλο. Δεν ξέρω αν ισχύει. Αυτό μου είπε. Σκέψου ότι εγώ έχω μια άλλη ατμού, που δεν τα κάνει πρόκα και έχει υποδοχή για argan oil , το οποίο διαχέεται στο μαλλί, κάνει και θεραπεία δηλαδή και μου είπε μάξιμουμ μια φορά τη βδομάδα και λίγο!

1 minute ago, annoulen said:

μια που λέμε για μαλλιά, σόρρυ που βγαίνω εκτός θέματος, πειτε κάτι αποδεδειγμένο για φριζάρισμα. Δεν θέλω να τα ισιώνω, κάτι που να το βάζεις μετά το λούσιμο κ να μην φριζάρουν τα μαλλιά. 

έχω δοκιμάσει πάρα πολλά προϊόντα, τίποτα. τώρα τελευταία ο κομμωτής μου συνέστησε ένα κολλαγόνο, σε μορφή κρέμας, το βάζεις μία φορά που είναι βρεγμένα κ μία σε ψιλο-στεγνά αλλά και πάλι, δεν...... 

το μόνο που χρησιμοποιούσα παλιά και έκανε δουλειά ήταν ένα λάδι της Kerastase (για τον ήλιο), το οποίο δεν κυκλοφορεί πλέον.......

Δεν υπάρχει θαυματουργό προιον. Η kerastase έχει μια σειρά. oleo relax. Τη δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , annoulen είπε:

μια που λέμε για μαλλιά, σόρρυ που βγαίνω εκτός θέματος, πειτε κάτι αποδεδειγμένο για φριζάρισμα. Δεν θέλω να τα ισιώνω, κάτι που να το βάζεις μετά το λούσιμο κ να μην φριζάρουν τα μαλλιά. 

έχω δοκιμάσει πάρα πολλά προϊόντα, τίποτα. τώρα τελευταία ο κομμωτής μου συνέστησε ένα κολλαγόνο, σε μορφή κρέμας, το βάζεις μία φορά που είναι βρεγμένα κ μία σε ψιλο-στεγνά αλλά και πάλι, δεν...... 

το μόνο που χρησιμοποιούσα παλιά και έκανε δουλειά ήταν ένα λάδι της Kerastase (για τον ήλιο), το οποίο δεν κυκλοφορεί πλέον.......

Τα κερασταζ εμένα δεν μου έκαναν δουλειά έχω σγουρό μαλλί που το ισιώνω. Εγώ συνδυάζω την σιλικόνη της lorvenn και το chi το μετάξι με το χρυσό καπάκι και είναι μια χαρά. 

πρίν από 25 λεπτά , Yovanna είπε:

Ναι, αυτό μου είπε. Ότι τα κάνει ολόισια και είναι πολύ αποτελεσματικό αλλά τα καταστρέφει όσο κανένα άλλο. Δεν ξέρω αν ισχύει. Αυτό μου είπε. Σκέψου ότι εγώ έχω μια άλλη ατμού, που δεν τα κάνει πρόκα και έχει υποδοχή για argan oil , το οποίο διαχέεται στο μαλλί, κάνει και θεραπεία δηλαδή και μου είπε μάξιμουμ μια φορά τη βδομάδα και λίγο!

Δεν υπάρχει θαυματουργό προιον. Η kerastase έχει μια σειρά. oleo relax. Τη δοκίμασες?

Εγώ τις κομμώτριες δεν τις πιστεύω ένα δάχτυλο τους λες πέντε κόβουν :lol:

Σοβαρά τώρα. Όλα καίνε τα μαλλιά. Αλλά δεν μπορώ να συγκρίνω το στιμ με τις απλές πλάκες που φτάνουν 250 βαθμούς οπότε το να τη βγάζει χειρότερη ενώ σε τόσα γκρούπ την εκθειάζουν ε κάτι δεν κάθεται καλά.  Άλλωστε σου δίνει και οδηγίες για το πώς θα έχεις τη λιγότερη φθορά. Αν κάνεις του κεφαλιού σου ε τρίχα είναι θα καεί. Αν δεν κουρεύεσαι αν δεν βάζεις προϊόντα για προστασία από τη θερμότητα αν το κάνεις κάθε μέρα ε οκ θα βγεις κουρούπα. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Ε όλα καταστρέφουν ακόμα και το πιστολάκι αλλά βασιλιάς; Ίσα ίσα όλοι όσοι το χρησιμοποιούν λένε ότι είναι από τα καλύτερα γιατί βγάζει ατμό και έχει και τα προϊόντα του που προστατεύουν και δεν χρειάζεται επαναλήψεις άμα κοιμηθείς όπως σε άλλες πρέσες. Περίεργο αυτό που λες. Όλοι ορκίζονται στη χρήση του. 

ισχύει, εγώ που το χρησιμοποιούσα για μήνες κάθε εβδομάδα (μαζί με τα προιόντα που πρέπει για την χρήση ) το μαλλί μου ήταν καλύτερο από ποτέ!!

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Τα κερασταζ εμένα δεν μου έκαναν δουλειά έχω σγουρό μαλλί που το ισιώνω.

Αχ εμένα μου αρέσει το σγουρό μαλλί! το δικό μου είναι αυτό το σπαστικό το σπαστό που ούτε σγουρό είναι, ούτε ίσιο!

Ποια έχεις? Τη v2 ή v3? Κάνεις και μπούκλες με αυτή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι πληροφορίες. Ευχαριστώ!

Steam pod=πρέσα που ισιώνει με ατμό, σωστά; Δεν την ήξερα. Κατάλαβα τις ενστάσεις. Θέλει προϊόντα συνοδευτικά δικά της, δηλαδή της ίδιας εταιρείας; Ή συνοδευτικά τύπου λάδι προστασίας, κλπ. Εχω μια παλιά κλασική η οποία θέλει σίγουρα αντικατάσταση. Οπότε ρωτάω κι εγώ σχετικά και κοιτάω είτε για steam pod, είτε για μια κλασική, θερμότητας, νεότερης τεχνολογίας (αν έχετε να προτείνετε κάποια πείτε μου και σε pm, όπως θέλετε).

 

2 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Έκανα εγώ κερατίνη πέρσι. Έκανα την vegan κι έμεινα πολύ ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα, μόνο στέγνωνα μαλλί και έξω απ' την πόρτα. Σε τέσσερις μήνες βγαίνει η ρίζα βέβαια. 

 

Αν έχεις όρεξη να τα φτιάχνεις, το στιμ ποντ είναι μακροπρόθεσμα η καλύτερη λύση, όπως λέει η λουκουμαδάκι. Αν βαριέσαι κι έχεις και δυο χέρια αριστερά σαν κι εμένα, η ισιωτική θα σε βολέψει επειδή δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα εσύ.

Δεν έχω καθόλου όρεξη, και θέλω να διαθέτω τον ελάχιστο δυνατό χρόνο στο μαλλί μου. Οι φόρμουλες της κερατίνης, με κάνουν διστακτική. Το σκέφτομαι όμως. Σε καρέ μαλλί θα δουλέψει; Δεν θα θέλει καθόλου, έστω λίγο με πιστολάκι ή πρέσα; Καλοκαίρι να το επιχειρήσει κανείς ή καλύτερα προς χειμώνα (λιγότερα λουσίματα); Χρειάζεσαι ειδικά σαμπουάν για να διατηρηθεί περισσότερο σωστά; Το κόστος ανεβαίνει πολύ;

 

1 ώρα πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Εγώ συνδυάζω την σιλικόνη της lorvenn και το chi το μετάξι με το χρυσό καπάκι και είναι μια χαρά. 

Το chi το χρησιμοποιείς σε νωπό μαλλί και μετά steam pod; Και την σιλικόνη στο τέλος, στις άκρες; Έχω κι εγώ ένα chi με κόκκινο καπάκι, το βάζω πριν το ίσιωμα σε νωπό μαλλί.

 

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Τελικά το βολεύτηκες το γκρίζο? Σου αρέσει? Η κουμπάρα μου που τα είχε 2 χρόνια (στο είχα αναφέρει), τα ξαναέβαψε τελικά και το έχει χαρεί πολύ!

Κοίτα, το βολεύτηκα εννοείται. Δεν ξαναγυρνάω σε βαφή-βαφή με τίποτα! Και πλέον θεωρώ οτι η βαφή-βαφή εννοώ που καλύπτει ενιαία όλο το τριχωτό είναι "δρόμος" πολύ αμφιλεγόμενος. Υπάρχουν πολλές άλλες πιο ενδιαφέρουσες και όχι ισοπεδωτικές χρωματικές παρεμβάσεις.

 

Επίσης ναι μου αρέσει. Δηλαδή αν το κρίνω ως χρώμα, μου αρέσει πολύ. Σε εμένα πάνω μου, είμαι σε φάση που ακόμη το συνηθίζω και είδες σε ρώτησα και σε άλλο topic, είμαι σε σκέψη για διάφορες πιθανές παρεμβάσεις. Το γκρίζο μαλλί μπορεί να φανεί πραγματικά πολύ ωραίο όταν είναι περιποιημένο και πολύ χάλια, πιο χάλια από κάποιο με χρώμα, όταν είναι απεριποίητο. Χρειάζεται σίγουρα ένα boost παραπάνω στον καλλωπισμό. Και όπως σωστά είχες παρατηρήσει, κάποια γυναίκα που πριν ασχολούνταν ελάχιστα με το μαλλί (όπως εγώ, λούσιμο αφρός και τέλος), ενδεχομένως πλέον να χρειάζετε να ασχολείται και να επισκέπτεται το κομμωτήριο πιο συχνά.

Για αυτό και ψάχνομαι να δω τι είδους θα είναι τελικά αυτό το boost (χρωματική πινελιά, υφής).

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Ποια έχεις? Τη v2 ή v3? Κάνεις και μπούκλες με αυτή?

Τώρα το googlαρα κι έπαθα σοκ με την τιμή... όλες οι ατμού σε τέτοιες τιμές κυμαίνονται;

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, samsympan said:

Τώρα το googlαρα κι έπαθα σοκ με την τιμή... όλες οι ατμού σε τέτοιες τιμές κυμαίνονται;

Εγώ πριν ακούσω γι'αυτήν, είχα διαβάσει για με άλλη με ατμό , που βάζεις και argan oil μέσα και την έψαξα και την έβρισκα στα 200+ εκτός από το Δάφνη που την είχε 150. Και πάλι δεν ήθελα να δώσω τόσα και την βρήκα στο ebay από Αγγλία 50 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά! Προ brexit αυτό και την είχα σε 10 μέρες. Δεν το ψάχνεις λίγο?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Δεν υπάρχει θαυματουργό προιον. Η kerastase έχει μια σειρά. oleo relax. Τη δοκίμασες?

 

ένα φεγγάρι ναι, παλαιότερα, τώρα η αλήθεια είναι ότι έχω καιρό να προσπαθήσω με τα νέα προϊόντα. 

αλλά λέω να δοκιμάσω πρώτα αυτό της chi που λέει το @λουκουμαδάκι

δεν το έχω πάρει ποτέ, οπότε ας κάνω κ με αυτό μια προσπάθεια

 

 σας ευχαριστώ και τις δύο ! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, annoulen είπε:

μια που λέμε για μαλλιά, σόρρυ που βγαίνω εκτός θέματος, πειτε κάτι αποδεδειγμένο για φριζάρισμα. Δεν θέλω να τα ισιώνω, κάτι που να το βάζεις μετά το λούσιμο κ να μην φριζάρουν τα μαλλιά. 

έχω δοκιμάσει πάρα πολλά προϊόντα, τίποτα. τώρα τελευταία ο κομμωτής μου συνέστησε ένα κολλαγόνο, σε μορφή κρέμας, το βάζεις μία φορά που είναι βρεγμένα κ μία σε ψιλο-στεγνά αλλά και πάλι, δεν...... 

το μόνο που χρησιμοποιούσα παλιά και έκανε δουλειά ήταν ένα λάδι της Kerastase (για τον ήλιο), το οποίο δεν κυκλοφορεί πλέον.......

Μετάξι.... 

Το Βαζεις σε νωπά η στεγνά μαλλιά.. Κι ότι περισσευει στο προσωπο.. 

Ακόμα και αλουστη χωρίς χρόνο για χτένισμα το έχω βάλει για να φαίνονται λαμπερά και περιποιημένα! 

Εγώ έχω παρα πολλα μαλλιά και φριζαρουν έντονα και το μετάξι στα κάνει λες και βγηκες από το κομμωτήριο χωρίς να τα λιπαινουν.. Υπάρχουν πολλων ειδών αλλά ένα κάνει τη διαφορά, αν θες να στο στείλω σε πμ

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

 Μου έλεγε προχθές η κομμώτρια μου ότι το steam pod είναι ο βασιλιάς της ψαλίδας . Τα καταστρέφει μου είπε τα μαλλιά όσο τίποτε άλλο.

Γενικά όλα αυτά τα ψαλίδια καταστρέφουν τα μαλλιά και θελεις κουρεμα τακτικά... Εγώ έχω διαφορά ψαλίδια και τελικά δε χρησιμοποιω κανένα παρα μόνο σε ιδιαίτερες περιπτωσεις

 

 

Έχω βολευτει με καλά προιοντα, μάσκα δηλαδη και μετάξι. Και μια φορά το μήνα ελαιόλαδο για μερικές ώρες όσο κάνω τις δουλειες μου στο σπίτι. Τα μαλλιά μου είναι ολόφρεσκα, νομίζω είναι από τα πιο ωραία πανω μου... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, diane2020 είπε:

Μετάξι.... 

Το Βαζεις σε νωπά η στεγνά μαλλιά.. Κι ότι περισσευει στο προσωπο.. 

Ακόμα και αλουστη χωρίς χρόνο για χτένισμα το έχω βάλει για να φαίνονται λαμπερά και περιποιημένα! 

Εγώ έχω παρα πολλα μαλλιά και φριζαρουν έντονα και το μετάξι στα κάνει λες και βγηκες από το κομμωτήριο χωρίς να τα λιπαινουν.. Υπάρχουν πολλων ειδών αλλά ένα κάνει τη διαφορά, αν θες να στο στείλω σε πμ

...

ναι, θα το ήθελα, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Αχ εμένα μου αρέσει το σγουρό μαλλί! το δικό μου είναι αυτό το σπαστικό το σπαστό που ούτε σγουρό είναι, ούτε ίσιο!

Ποια έχεις? Τη v2 ή v3? Κάνεις και μπούκλες με αυτή?

Έλα να ανταλλάξουμε πάρε το σγουρό ,το σπαστό μαλλί θα το ήθελα γιατί κάθεται καλά και ίσιο και beach wave το καλοκαίρι αχ! Τώρα έχω μια Remington απλή περιμένω να χαλάσει έλεος και αυτή 7 8 χρόνια εκεί αθάνατη και θα πάρω στιμ αλλά έχω δανειστεί πολλές φορές από την κολλητή μου έχει μη σε γελάσω η το πρώτο η το δεύτερο μοντέλο που βγήκε κάπου 4 χρόνια πριν. 

πρίν από 20 λεπτά , Yovanna είπε:

chi keratin silk infusion με χρυσό καπάκι?

Ναι αυτό. Έχει και το κόκκινο λένε εξίσου καλό εγώ ξεκίνησα με το χρυσό για την κερατίνη

1 ώρα πρίν, diane2020 είπε:

Μετάξι.... 

Το Βαζεις σε νωπά η στεγνά μαλλιά.. Κι ότι περισσευει στο προσωπο.. 

Ακόμα και αλουστη χωρίς χρόνο για χτένισμα το έχω βάλει για να φαίνονται λαμπερά και περιποιημένα! 

Εγώ έχω παρα πολλα μαλλιά και φριζαρουν έντονα και το μετάξι στα κάνει λες και βγηκες από το κομμωτήριο χωρίς να τα λιπαινουν.. Υπάρχουν πολλων ειδών αλλά ένα κάνει τη διαφορά, αν θες να στο στείλω σε πμ

Γενικά όλα αυτά τα ψαλίδια καταστρέφουν τα μαλλιά και θελεις κουρεμα τακτικά... Εγώ έχω διαφορά ψαλίδια και τελικά δε χρησιμοποιω κανένα παρα μόνο σε ιδιαίτερες περιπτωσεις

 

 

Έχω βολευτει με καλά προιοντα, μάσκα δηλαδη και μετάξι. Και μια φορά το μήνα ελαιόλαδο για μερικές ώρες όσο κάνω τις δουλειες μου στο σπίτι. Τα μαλλιά μου είναι ολόφρεσκα, νομίζω είναι από τα πιο ωραία πανω μου... 

Πες μας και εμάς καλέ γιατί το κρύβεις; 

2 ώρες πρίν, annoulen είπε:

 

ένα φεγγάρι ναι, παλαιότερα, τώρα η αλήθεια είναι ότι έχω καιρό να προσπαθήσω με τα νέα προϊόντα. 

αλλά λέω να δοκιμάσω πρώτα αυτό της chi που λέει το @λουκουμαδάκι

δεν το έχω πάρει ποτέ, οπότε ας κάνω κ με αυτό μια προσπάθεια

 

 σας ευχαριστώ και τις δύο ! 

Έχει και μικρές συσκευασίες να δοκιμάσεις πέντε έξι φορές να δεις αν σου κάθεται καλά. Θέλει λίγη ποσότητα ε μη βάλεις πολύ ίσα δύο καλαμποκακια σε κοντό το διπλό σε μακρύ 

3 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι πληροφορίες. Ευχαριστώ!

Steam pod=πρέσα που ισιώνει με ατμό, σωστά; Δεν την ήξερα. Κατάλαβα τις ενστάσεις. Θέλει προϊόντα συνοδευτικά δικά της, δηλαδή της ίδιας εταιρείας; Ή συνοδευτικά τύπου λάδι προστασίας, κλπ. Εχω μια παλιά κλασική η οποία θέλει σίγουρα αντικατάσταση. Οπότε ρωτάω κι εγώ σχετικά και κοιτάω είτε για steam pod, είτε για μια κλασική, θερμότητας, νεότερης τεχνολογίας (αν έχετε να προτείνετε κάποια πείτε μου και σε pm, όπως θέλετε).

 

Δεν έχω καθόλου όρεξη, και θέλω να διαθέτω τον ελάχιστο δυνατό χρόνο στο μαλλί μου. Οι φόρμουλες της κερατίνης, με κάνουν διστακτική. Το σκέφτομαι όμως. Σε καρέ μαλλί θα δουλέψει; Δεν θα θέλει καθόλου, έστω λίγο με πιστολάκι ή πρέσα; Καλοκαίρι να το επιχειρήσει κανείς ή καλύτερα προς χειμώνα (λιγότερα λουσίματα); Χρειάζεσαι ειδικά σαμπουάν για να διατηρηθεί περισσότερο σωστά; Το κόστος ανεβαίνει πολύ;

 

Το chi το χρησιμοποιείς σε νωπό μαλλί και μετά steam pod; Και την σιλικόνη στο τέλος, στις άκρες; Έχω κι εγώ ένα chi με κόκκινο καπάκι, το βάζω πριν το ίσιωμα σε νωπό μαλλί.

 

Κοίτα, το βολεύτηκα εννοείται. Δεν ξαναγυρνάω σε βαφή-βαφή με τίποτα! Και πλέον θεωρώ οτι η βαφή-βαφή εννοώ που καλύπτει ενιαία όλο το τριχωτό είναι "δρόμος" πολύ αμφιλεγόμενος. Υπάρχουν πολλές άλλες πιο ενδιαφέρουσες και όχι ισοπεδωτικές χρωματικές παρεμβάσεις.

 

Επίσης ναι μου αρέσει. Δηλαδή αν το κρίνω ως χρώμα, μου αρέσει πολύ. Σε εμένα πάνω μου, είμαι σε φάση που ακόμη το συνηθίζω και είδες σε ρώτησα και σε άλλο topic, είμαι σε σκέψη για διάφορες πιθανές παρεμβάσεις. Το γκρίζο μαλλί μπορεί να φανεί πραγματικά πολύ ωραίο όταν είναι περιποιημένο και πολύ χάλια, πιο χάλια από κάποιο με χρώμα, όταν είναι απεριποίητο. Χρειάζεται σίγουρα ένα boost παραπάνω στον καλλωπισμό. Και όπως σωστά είχες παρατηρήσει, κάποια γυναίκα που πριν ασχολούνταν ελάχιστα με το μαλλί (όπως εγώ, λούσιμο αφρός και τέλος), ενδεχομένως πλέον να χρειάζετε να ασχολείται και να επισκέπτεται το κομμωτήριο πιο συχνά.

Για αυτό και ψάχνομαι να δω τι είδους θα είναι τελικά αυτό το boost (χρωματική πινελιά, υφής).

Τώρα το googlαρα κι έπαθα σοκ με την τιμή... όλες οι ατμού σε τέτοιες τιμές κυμαίνονται;

Όχι εγώ βάζω σε βρεγμένο το lorvenn στεγνώνω πιστολάκι βάζω το chi και ισιώνω. 

Γι'αυτό σου είπα επένδυση σε ένα χρόνο θα τα βγάλει τα λεφτά του από το κομμωτήριο που θα γλιτώσεις για κερατίνες κλπ. Χρησιμοποιείς τα προϊόντα που έρχονται μαζί και μετά μπορείς οποιοδήποτε που προσφέρει προστασία από τη θέρμανση δεν έχει διαφορά. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, samsympan είπε:

 

 

Δεν έχω καθόλου όρεξη, και θέλω να διαθέτω τον ελάχιστο δυνατό χρόνο στο μαλλί μου. Οι φόρμουλες της κερατίνης, με κάνουν διστακτική. Το σκέφτομαι όμως. Σε καρέ μαλλί θα δουλέψει; Δεν θα θέλει καθόλου, έστω λίγο με πιστολάκι ή πρέσα; Καλοκαίρι να το επιχειρήσει κανείς ή καλύτερα προς χειμώνα (λιγότερα λουσίματα); Χρειάζεσαι ειδικά σαμπουάν για να διατηρηθεί περισσότερο σωστά; Το κόστος ανεβαίνει πολύ;

 

Εγώ έκανα μόνο πιστολάκι για στέγνωμα. Ούτε βούρτσες, ούτε τίποτα. Δεν έβγαιναν καρφί όπως αν θα έκανα ένα γρήγορο ίσιωμα με τη βούρτσα, αλλά και πάλι ίσια ήταν. Στο τέλος περνούσα λίγο chi ή έλαιο αργκάν.

Για τα λουσίματα δεν ξέρω, επειδή έτσι κι αλλιώς λούζομαι κάθε δυο μέρες ακόμα και τον χειμώνα. Παρατήρησα ότι τα μαλλιά μου λάδωναν πάνω στο 48ωρο, κάτι που παλιότερα δεν συνέβαινε (και δεν συμβαίνει και τώρα που έχει ξαναβγεί η ρίζα). Χρειάζεται ειδικά σαμπουάν, ναι. Και το κόστος σίγουρα ανεβαίνει. Δεν σκέφτομαι να το ξανακάνω, να σου πω την αλήθεια, επειδή μου φαίνονται αρκετά τα χρήματα για να το ανανεώνω συνεχώς. Αλλά τον χειμώνα με την καραντίνα, ήταν ένας τρόπος να φτιάξει το κέφι μου. :)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

 Μου έλεγε προχθές η κομμώτρια μου ότι το steam pod είναι ο βασιλιάς της ψαλίδας . Τα καταστρέφει μου είπε τα μαλλιά όσο τίποτε άλλο.

Εγώ πάντως όσο καιρό έχω το steam pod (και το χρησιμοποιώ συχνά), δεν έχω δει τα μαλλιά μου με ψαλίδα ενώ όσο χρησιμοποιούσα απλές πρέσες ήταν χάλια. Χρησιμοποιώ βέβαια τα δικά του προϊόντα και όχι πολύ υψηλή θερμοκρασία. Πέρα από το ειδικό σέρουμ, που είναι εξαιρετικό, και την κρέμα, αρκετές φορές χρησιμοποιώ και το μετάξι που αναφέρθηκε ή άλλα λαδάκια κι ανά δεύτερο λούσιμο βάζω μάσκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γράφω εδώ γιατί το τόπικ με τα καλλυντικά είναι κλειδωμένο. 

Για πείτε ρε παιδιά κανένα προϊόν για το φριζάρισμα. Τα μαλλιά μου περνάνε δεύτερη εφηβεία κι έχουν αρχίσει να πέτανε τρίχες και τριχάκια πάνω στις ρίζες. Έχετε δει διαφορά με κάποιο; 

Βάζω μετάξι μετά το λούσιμο, αλλά ενώ τα κάνει πολύ λαμπερά, στο φριζάρισμα δεν βοηθάει ιδιαίτερα. 

Link to comment
Share on other sites

@Ilaeira με κάθε επιφύλαξη, καθότι δεν είμαι ειδικός, θα πω τα εξής:

- Έχω την εντύπωση ότι το φριζάρισμα αφορά σε όλο το μήκος της τρίχας. Στα δε σπαστά μαλλιά (όχι δηλαδή στα πιο σπάνια σγουρά-μπουκλέ και τα ίσια-πρόκα μαλλιά, αλλά στα πιο συχνά στον γενικό πληθυσμό σπαστά μαλλιά) αφορά περισσότερο στα κάτω τμήματα και όχι στις ρίζες (εκεί το μαλλί είναι πιο βαρύ και κάθεται). Εξού και το γνωστό look του λουσμένου-στεγνωμένου άνευ styling σπαστού μαλλιού, το περίφημο (ή περιβόητο) look πορτατιφ.

- Οπότε αφού μιλάς για τριχάκια στις ρίζες, μήπως αφορά στην καλύτερη καινούργιες φύτρες και στην χειρότερη σπασμένες τρίχες; Αν θυμάμαι τα ισιώνεις τα μαλλιά σου ναι; Με πιστολάκι/πρέσα; Μήπως να κατέβαζες την θερμοκρασία στο ίσιωμα ή να έκανες skip κάποιο ίσιωμα μέσα στην εβδομάδα; Και να χρησιμοποιούσες κάποιο προϊόν για να μακραίνουν οι φύτρες/σπασμένες τρίχες. Ξέρω υπάρχουν, δεν ξέρω να σου πω όμως ποια είναι. Μια κομμώτρια θα ξέρει λογικά (αν κι έχω απογοητευθεί κι από τις γνώσεις του μέσου Έλληνα κομμωτή αλλά είμαι biased το ξέρω).

- Τώρα αυτά στα λέω επειδή τα ίδια τριχάκια έχω παρατηρήσει κι εγώ που τα 3 τελευταία χρόνια ισιώνω συστηματικά τα μαλλιά μου (ενώ πριν σπάνια) και η ταλαιπωρία του ψησίματος της πρέσας έχει αρχίσει να φαίνεται.

- Πάντως λύση για τα ατίθασα τριχάκια κοντά στις ρίζες νομίζω βασικά μία είναι. Μια-δυο ψεκασιές με ένα καλό σπρει-λακ. Υπάρχουν και για φριζάρισμα πιο ακριβά. Είχα αγοράσει από κομμωτήριο κάποια στιγμή ένα τέτοιο σπρει πολύ ακριβότερο από την λακ του σούπερ. Θεωρώ πεταμένα λεφτά. Η γνωστή λακ #5 ultra strong hold με 1-2 μικρές ψεκασιές (όχι που λούζονταν οι μαμάδες μας) είσαι ok.

Αυτά από εμένα. Έπεσα μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Έπεσες και δεν έπεσες. Ίσιωμα δεν κάνω, απλά τα στεγνώνω με το πιστολάκι. Αυτό δεν γίνεται να γίνει skip γιατί έχω πολύ μαλλί κι αν δεν τα στεγνώσω θα μείνουν βρεγμένα. 

 

Είχα κάνει κερατίνη πέρυσι, αλλά και πάλι δεν τα ίσιωνα - ένα στέγνωμα κι έξω απ' την πόρτα. 

 

Δεν νομίζω ότι είναι σπασμένες τρίχες, γιατί δεν κάνω τίποτα που να μπορεί να τις σπάσει. Μετάξι ή λαδάκι, στέγνωμα και τέλος. Η κερατίνη έχει κρατήσει ακόμα σε κάποιες τούφες από το αυτί και κάτω, άλλες τούφες είναι πιο κυματιστές, και οι ρίζες που έχουν βγει στο εσωτερικό, πάνω από τον αυχένα, είναι ήδη μπούκλες, το φυσικό μου δηλαδή. Όλα αυτά δεν με πειράζουν, γιατί η συνολική εικόνα είναι ένα σπαστό μαλλί. Όσο θα κατεβαίνει η ρίζα και θα κουρεύω τις ισιωμένες άκρες, θα επιστρέφει σιγά-σιγά στο φυσικό σγουρό φαντάζομαι. 

 

Αλλά μου τη σπάνε τα τριχάκια. Ιδανικά ψάχνω κάτι σε leave-on, γαλάκτωμα ίσως; Που να μπορώ να το βάζω σε στεγνό μαλλί χωρίς να τα βαραίνει, και να τα τιθασεύει κάπως. 

 

Πάντως μεταξύ μας, μεγαλύτερο σοκ από την περίοδο μετά τη γέννα δεν έχει περάσει το μαλλί μου. Ξέρετε, εκείνη τη φάση που πληρώνεις με τόκο τα τέλεια μαλλιά της εγκυμοσύνης. Μάζευα τρίχες από παντού για μήνες!

Link to comment
Share on other sites

@Ilaeira δεν ήξερα οτι είχες σγουρό μαλλί. Αυθαίρετα είχα την εντύπωση ότι ήταν σπαστό. Επειδή θυμόμουν που είχες πει για την κερατίνη. Δηλαδή σε σγουρό την είχες κάνει τότε και είχε πιάσει;! Το είχε κάνει ίσιο; Ουάου! Νόμιζα ότι σε σγουρό η κερατίνη απλώς θα το "ηρεμούσε" και θα μείωνε το φριζάρισμα που λες, όχι θα το έκανε ίσιο. Εγώ που έχω σπαστό, φυσικά φριζαρισμένο-αμπαζουρ μαλλί (είμαι από τις τυχερές... χαρ χαρ) ένας κομμωτής που είχα ρωτήσει τότε μου είχε πει, με την κερατίνη μην περιμένειε εντελώς ίσιο μαλλί. Θα δεις θα ηρεμήσει το φριζάρισμα όμως. Τέλοσπάντων δεν έκανα τελικά κερατίνη και δεν ξέρω πως θα φαινόταν σε εμένα.

 

Αλλά επειδή πλατιάζω... Ακόμη θεωρώ πως η λύση είναι μερικές ψεκασιές με σπρέι. Ίσα για να κατεβούν τα τριχάκια που λες, όχι να δείχνουν κολλημένα. Νομίζω οποιοδήποτε γαλάκτωμα (υπάρχουν πολλά γαλακτώματα και μάσκες που αν θες μένουν στο μαλλί μέχρι το επόμενο λούσιμο) απλώς φαίνεται να δουλεύει όταν το βάζεις και σε λίγα λεπτά που έχει απορροφηθεί, πάλι ίπτανται οι τρίχες. Ενώ το σπρέι-λακ κάνει εξωτερικά αυτό το κολλώδες περίβλημα και τα συγκρατεί στη θέση τους ενωμένα με τις άλλες τρίχες. Δηλαδή να πάρεις ένα σπρει δυνατό αλλά όχι να βαραίνει. Να ψεκάσεις στα σημεία που θες, να περάσεις τα δάκτυλα σου να είναι ανάλαφρο το αποτέλεσμα και έτοιμη.

Επίσης σε εμένα δουλεύει να λουστώ βράδυ, να στεγνώσω μαλλί και να κοιμηθώ για να "κάτσει" το μαλλί. Κι όχι να λουστώ πχ πρωι-styling, τότε φαίνονται πιο πολύ.

Δεν έχω κάτι άλλο να προσφέρω. Δεν έχω σχετική γνώση. Έτσι νομίζω από την εμπειρία μου. Σίγουρα ένας ειδικός που θα δει και το μαλλί σου, θα ξέρει προϊόντα να προτείνει πιο εξειδικευμένα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, samsympan είπε:

@Ilaeira δεν ήξερα οτι είχες σγουρό μαλλί. Αυθαίρετα είχα την εντύπωση ότι ήταν σπαστό. Επειδή θυμόμουν που είχες πει για την κερατίνη. Δηλαδή σε σγουρό την είχες κάνει τότε και είχε πιάσει;! Το είχε κάνει ίσιο; Ουάου! Νόμιζα ότι σε σγουρό η κερατίνη απλώς θα το "ηρεμούσε" και θα μείωνε το φριζάρισμα που λες, όχι θα το έκανε ίσιο. Εγώ που έχω σπαστό, φυσικά φριζαρισμένο-αμπαζουρ μαλλί (είμαι από τις τυχερές... χαρ χαρ) ένας κομμωτής που είχα ρωτήσει τότε μου είχε πει, με την κερατίνη μην περιμένειε εντελώς ίσιο μαλλί. Θα δεις θα ηρεμήσει το φριζάρισμα όμως. Τέλοσπάντων δεν έκανα τελικά κερατίνη και δεν ξέρω πως θα φαινόταν σε εμένα.

 

Το μαλλί μου ήταν σγουρό, αλλά στην εγκυμοσύνη πηρε να σπάει η μπούκλα κι όταν γέννησα ήταν πλέον κυματιστό - προς μεγάλο καημό του άντρα μου, που του αρέσει πολύ το σγουρό μαλλί γιατί είναι λέει αρχοντιά (μην με ρωτάτε, κι εγώ άκρη δεν βγάζω). Μετά έκανα και την κερατίνη και πήγε να πεθάνει. Στο μεταξύ για μένα αρχοντιά είναι να μην πετάνε οι φύτρες σου και μοιάζεις σαν ξεμαλλιασμένη. 

Για τη λακ διστάζω επειδή μετά από τόσα χρόνια με αφρό, δεν θέλω πια να βάζω τίποτα βαρύ. Ιδανικά ψάχνω κάτι ενυδατικό που να κρατάει όμως. Στο κομμωτήριο σίγουρα θα έχουν κάτι να προτείνουν, αλλά συνήθως αυτά που σου προτείνουν αυτοί κοστίζουν μπουκάλι και νεφρό.

Θα πάω μια βόλτα στον Χόντο να ψαχουλέψω, αλλά έλεγα μήπως ξέρατε κάτι δοκιμασμένο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...