Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Γεια σας σε όλους ! :-D ανοίγω αυτό το θέμα διότι ψάχνω πληροφορίες για κέντρα εξωσωματικής στην Αθήνα όπου γίνεται IVF με δωρεά ωαρίων. Θα επιθυμούσα να πάρω γνώμες από γυναίκες που έχουν έρθει ήδη σε επαφή με κέντρα κ που έχουν ξεκινήσει διαδικασία τεχνητής με δωρεά ή έχουν ήδη αποτελέσματα (ελπίζω θετικά !!!) Είμαι ελληνίδα αλλά μόνιμος κάτοικος εξωτερικού κ θα χρειαστεί να έρθω στην Ελλάδα για δωρεά διότι εδώ όπου κατοικώ η λίστα αναμονής είναι δύο με τρία χρόνια και επίσης πρέπει να φέρουμε δότρια αν θέλουμε να προχωρήσουμε γρήγορα στη λίστα. Ξέρω πως στην Ελλάδα δεν υπάχρει λίστα αναμονής ούτε υποχρέωση να παρουσιάμε δότρια, έχω ήδη έρθει σε επαφή με ένα κέντρο αλλά θα ήθελα να πάρω και γνώμες από εκείνες που είχαν ήδη μια τέτοια εμπειρία. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!! ;)

 

ΥΓ μπορείτε να μου απαντήσετε και μέσω ιδιωτικού μυνήματος PM.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα και απο εμενα!

θα ηθελα και εγω πληροφοριες για κεντρα που ασχολουνται με δανεικα ωαρια οποια κοπελα γνωριζει και μπορει ας μου στειλει pm

Ελπιδα μου σου στελνω pm απο αυτα που ξερω εγω !!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα!

θα ηθελα και εγω πληροφοριες για κεντρα που ασχολουνται με δανεικα ωαρια οποια κοπελα γνωριζει και μπορει ας μου στειλει pm

Ελπιδα μου σου στελνω pm απο αυτα που ξερω εγω !!

ok! σε ευχαριστώ πολύ Μαρίτα !!! περιμένω μύνημα για να σου απαντήσω κι εγω με τη σειρά μου σχετικά με το κέντρο με το οποίο έχω έρθει ήδη σε επαφή...

τα λέμε σύντομα λοιπόν ! κι ελπίζω να λάβουμε κι άλλες γνώμες !

:-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

Ισως κάποιες από εσάς έχουν ήδη εμπειρία από τα εξείς κέντρα έστω κ για άλλου είδους εξωσωματική :

ΕΜΒΙΟ Παράσχος

Serum Biomedical Insitute

EMBRYO ART Γάνναρης απ ότι φαίνεται σε αυτό υπάρχει λίστα αναμόνης 6 μηνών όπως επίσης κ στο ΛΗΤΩ....

 

περιμένουμε κ ελπίζουμε να λάβουμε κι άλλες απάντησεις !!! :o:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισως κάποιες από εσάς έχουν ήδη εμπειρία από τα εξείς κέντρα έστω κ για άλλου είδους εξωσωματική :

ΕΜΒΙΟ Παράσχος

Serum Biomedical Insitute

EMBRYO ART Γάνναρης απ ότι φαίνεται σε αυτό υπάρχει λίστα αναμόνης 6 μηνών όπως επίσης κ στο ΛΗΤΩ....

 

περιμένουμε κ ελπίζουμε να λάβουμε κι άλλες απάντησεις !!! :o:wink:

 

Το ΕΜΒΡΥΟ ΑΡΤ είναι του γυναικολόγου μου του κ. Χασιάκου, ο οποίος είναι άριστος γυναικολόγος - μαιευτήρας. Για το κέντρο δεν ξέρω πολλά πράγματα, όμως σου παραθέτω ένα λίνκ που γράφουμε για το γιατρό μας και εκεί έχουν αναφερθεί και κάποια στοιχεία για το ΕΜΒΡΥΟ ΑΡΤ.

Προς τις τελευταίες σελίδες είναι οι αναφορές σχετικά με αυτό το κέντρο.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=35751

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΜΒΡΥΟ ΑΡΤ είναι του γυναικολόγου μου του κ. Χασιάκου, ο οποίος είναι άριστος γυναικολόγος - μαιευτήρας. Για το κέντρο δεν ξέρω πολλά πράγματα, όμως σου παραθέτω ένα λίνκ που γράφουμε για το γιατρό μας και εκεί έχουν αναφερθεί και κάποια στοιχεία για το ΕΜΒΡΥΟ ΑΡΤ.

Προς τις τελευταίες σελίδες είναι οι αναφορές σχετικά με αυτό το κέντρο.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=35751

σε ευχαριστώ πολύ για το link! δυστυχώς βρήκα λίγες μαρτυρίες από γυναίκες που πήγαν σ΄αυτό το γιατρό για εξωσωματικές. Οι περισσότερες μίλάνε για θέματα γέννας. Ετσι δε με βοηθάει πολύ. Δεν το διάβασα όλο βέβαια... Ελίζω στην πορεία να βρω κι άλλες μαρτυρίες !

ευχαριστώ κ πάλι !

;););)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για το link! δυστυχώς βρήκα λίγες μαρτυρίες από γυναίκες που πήγαν σ΄αυτό το γιατρό για εξωσωματικές. Οι περισσότερες μίλάνε για θέματα γέννας. Ετσι δε με βοηθάει πολύ. Δεν το διάβασα όλο βέβαια... Ελίζω στην πορεία να βρω κι άλλες μαρτυρίες !

ευχαριστώ κ πάλι !

;););)

 

Το ξέρω Ελπιδάκι ότι είναι λίγες οι καταχωρήσεις για τις εξωσωματικές.

Απλώς αυτό το θέμα το έχει ανοίξει η greek.mother, η οποία είναι μαία κι έχει συνεργαστεί μ' αυτό το κέντρο κι έλεγα μήπως τη ρώταγες δυο πράγματα και σου απαντούσε.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω Ελπιδάκι ότι είναι λίγες οι καταχωρήσεις για τις εξωσωματικές.

Απλώς αυτό το θέμα το έχει ανοίξει η greek.mother, η οποία είναι μαία κι έχει συνεργαστεί μ' αυτό το κέντρο κι έλεγα μήπως τη ρώταγες δυο πράγματα και σου απαντούσε.

α ΟΚ! καλή ιδέα ! θα της στέιλω μύνημα για να της ζητήσω μια γνώμη.

σέυχαριστώ κ πάλι !

καλή σου νύχτα ! :-):smile:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίστια σας ευχαριστώ για τα μυνήματα και τις πληροφορίες !! σήμερα πέρασα ένα μεγάλο διάστημα της μέρας σε συζήτηση μέσω MSN με μια κοπέλα που να΄ναι καλά με κατατόπισε για πολλά θέματα σχετικά με το τι γίνεται στο θέμα της δωρεάς...

εάν υπαρχουν κ άλλες μαρτυρίες από γυναίκες που δέχτηκαν ξένα ωάρια κ ειδικά είχαν επιτυχή αποτέλεσμα είναι ευρπόσδεκτες κ η γνώμη τους πολύτιμη....

καλό απόγευμα !!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ καλή Κυριάκη ! :D

θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος πώς γίνεται ένα ζευγάρι που θέλει να λάβει ωάρια από δότρια για να κάνει εξωσωματική στην Ελλάδα να εξασφαλίσει με ξεκάθαρο τρόπο εάν τα ωάρια που θα λάβει προέρχονται από άλλο ζευγάρι που κάνει κ αυτό εξωσωματική στο ίδιο κέντρο ( egg sharing) κ το οπόιο τα δίνει για να γλιτώσει το ίδιο κάποια χρήματα ή αν προέρχονται από δότρια εθελόντρια νέα κ γόνιμη όπως υποτίθεται ότι συμβαίνει κανονικά που τα δίνει έχοντας λάβει κάποια πληρωμή. Διότι όπως είναι φυσικό, το ποσοστό επιτυχίας αλλάζει κατά πολύ στην πρώτη κ στη δεύτερη περίπτωση... Υπάρχουν κέντρα που προτείνουν ξεκάθαρα τη μια η την άλλη επιλογή ή πληρώνουμε χωρίς να ξέρουμε τί παίρνουμε στηνν ουσία ????????

Δέχομαι απαντήσεις μέσω pm! ευχαριστώ κ πάλι !!!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Κορίτσια καλημέρα!

 

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας. Τι πιστεύετε για τα δανεικά ωάρια; Έχω πρόβλημα ποιότητας ωαρίων και ο γιατρός μετά την πρώτη εξωσωματική μου το πρότεινε κατευθείαν για να έχουμε επιτυχία. Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα το έκανα, δεν βλέπω τίποτα το κακό. Μάνα είναι αυτή που αγαπάει και φροντίζει το παιδί της πόσο μάλιστα εσύ που θα το κυοφορήσεις, αλλά για να σου πώ με το χέρι στην καρδία θα πήγαινα και σε άλλο γιατρό να ρωτήσω. Εγώ αλλάξα 3 έως να γεννήσω τελικά τα αγόρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον και εγώ θα πάω και αλλού. Έχω υψηλή FSH και τα ωάριά μου είναι κακά. 2 αποτυχημένες εξωσωματικές στις οποίες και στις δύο έμεινα έγκυος για λίγο. Με ποιο γιατρό είχες επιτυχία; Έτσι ρωτάω εγκυκλοπεδικά. Έχω πάει και εγώ σε αρκετούς και ενώ βλέπανε το πρόβλημα με βάζανε και έκανα σπερματενγχύσεις ενώ δεν υπήρχε ελπίδα. Τώρα τους έχω πάρει από φόβο και δεν ξέρω σε ποιον να πάω.

 

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς υπήρχε πρόβλημα και απο τις 2 πλευρές αλλά όπως αποδείχτηκε όχι και τόσο σοβαρό ή γιατρός ήταν μανούλα( βασικά εγώ τον εμπιστεύομαι με κλειστά τα μάτια) γιατί έμεινα έγκυος σε δίδυμα με την πρώτη σπερματέχυνση. Ο γιατρός μου λέγεται Φασουλιώτης και είναι Κύπρο, βασικά μένω Κύπρο γιατί είναι ο άντρας μου Κύπριος.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς υπήρχε πρόβλημα και απο τις 2 πλευρές αλλά όπως αποδείχτηκε όχι και τόσο σοβαρό ή γιατρός ήταν μανούλα( βασικά εγώ τον εμπιστεύομαι με κλειστά τα μάτια) γιατί έμεινα έγκυος σε δίδυμα με την πρώτη σπερματέχυνση. Ο γιατρός μου λέγεται Φασουλιώτης και είναι Κύπρο, βασικά μένω Κύπρο γιατί είναι ο άντρας μου Κύπριος.

 

Λες να φτάσω μέχρι εκεί; τι να πω πια! Ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως. Πολύ θα ήθελα να ήμουν στην Αγία Νάπα σε καμιά παραλία τώρα.

 

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και ότι επιθυμείς.

 

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας. εγω εχω ενδομητριωση. εχουμε κανει μια εξωσωματικη και πριν αρχισω τη δευτερη με φουλ δοση 450 - 600 μοναδεσ ο γιατροσ μου ειπε οτι μετα απο την δευτερη προσπαθεια πρεπει να σκεφτουμε το ενδεχομενο δανεικων ωαριων γιατι τα δικα μου ειναι λιγα και απο οτι φαινεται κακησ ποιοτητασ. υπαρχει καμια κοπελα με παρομοια περιπτωση?

48789824.pngΕίμαι μία νεραιδούλα και θα φουσκώσω όλες τις κοιλίτσες!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγω εχω αυτο το προβλημα.

Με gonal 450 κατεβασα 1 ωαριο και αυτο κακης ποιοτητας και η ΑΜΗ ειναι αστα να πανε.

Ο γιατρος μου μιλησε για δανεικα ωαρια αλλα εγω ηθελα να δοκιμασω πρωτα μονη μου και μετα να μπω σε αυτη τη διαδικασια.

Την Παρασκευη εκανα ωοληψια ενα ωαριο σε φυσικο κυκλο και τη Δευτερα γονιμοποιηθηκε και το κατεψυξα.Θα προσπαθησα και αλλον ενα κυκλο μηπως μπορεσω να εμφυτεψω δυο και βλεπουμε.

Αυριο μαλλον θα παω στο κεντρο να μιλησω με την εμβρυολογο και να μου πει ποσο καλο ηταν ποιοτικα και τι πιθανοτητες του δινει.

Παντως και εγω θα παρω δανεικα απλως θελω να εξαντλησω καθε πιθανοτητα με τα δικα μου.Ουτως η αλλως σε αυτη την περιπτωση των ωαριων ο χρονος δεν πιεζει.Τι ειχαμε τι χασαμε!

Link to comment
Share on other sites

Baby1, μπορείς να μου εξηγήσεις αυτό με το φυσικό κύκλο;;;;;;

Μου το πρότεινε ο εξωσωματικός μετά την 3η αποτυχία & δεν έχω ιδέα τι είναι κι αν θα έχω κάποιο όφελος μπαίνοντας σ΄αυτή τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ειμαι αντιθετη με τα δανεικα ωαρια. με εχει πιασει το πεισμα μου και λεω οτι ειμαι 29 χρονων και που θα μου παει καποια στιγμη θα το πετυχω. βεβαια με προβληματιζει και ο γιατροσ μου γιατι μετα την πρωτη εξωσωματικη μου προτεινε κατευθειαν τα δανεικα ωαρια. δηλαδη τι? καταθετει τα οπλα απο τωρα?

πειτε μου και εσεις τις γνωμες σασ και τις εμπειριες σας. το προβλημα ειναι οτι το να αλλαξω γιατρο μου φαινεται καπωσ δυσκολο γιατι και ο καινουριος θα αρχισει απο την αρχη τα πειραματα και θα κανουμε ξανα τα ιδια.

48789824.pngΕίμαι μία νεραιδούλα και θα φουσκώσω όλες τις κοιλίτσες!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Baby1, μπορείς να μου εξηγήσεις αυτό με το φυσικό κύκλο;;;;;;

Μου το πρότεινε ο εξωσωματικός μετά την 3η αποτυχία & δεν έχω ιδέα τι είναι κι αν θα έχω κάποιο όφελος μπαίνοντας σ΄αυτή τη διαδικασία.

Στον φυσικο κυκλο δεν παιρνεις καθολου φαρμακα αλλα παρακολουθουν το κυκλο σου και παιρνουν μονο το ενα που κατεβαζει φυσιολογικα η μια ωοθηκη μας καθε μηνα και το παλευεις με αυτο το ωαριο.

35 ωρες πριν την ωοληψια κανεις μονο την pregnyl η ovitrelle για να επελθει η ωορηξια.

Εγω αυτο το μηνα κατεβασα φυσιολογικα 1 ωαριο ευτυχως γονιμοποιηθηκε και το κατεψυξα.Τωρα θα προσπαθησω και τον επομενο κυκλο και αν εχω παλι 1 καλο και γονιμοποιηθει θα τα μεταφερω και τα δυο μαζι και θα ελπισω για το καλυτερο.

Το προβλημα ειναι οτι στις περισσοτερες απο εμας που εχουν στερεψει οι αποθηκες μας τα εναπομεινοντα ωαρια ειναι συνηθως και κακης ποιοτητας οποτε οι γιατροι σκεπτομενοι λογικα και με βαση τις στατιστικες μας στρεφουν στα δανεικα ωαρια που ειναι πιο δυνατα.

Βεβαια η καθε κοπελα ειναι μοναδικη και η καθε περιπτωση ξεχωριστη.Στη δικη μου περιπτωση οπου ειμαι 33 και χωρις προβλημα στο ενδομητριο σκεφτηκα να το παλεψω μονη μου πρωτη φορα αλλα αν δε γινει κατι ναι θα παρω δανεικα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...