Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Zinaki1 είπε:

Ναι ετσι ακριβως.μου ειπαν οτι πηραν 8 ωαρια κ γονιμοποιηθηκαν και εφτασαν στο σταδιο βλαστοκυστης τα 7,τα οποια και τα καταψυξαμε...

Οκ.ευχαριστω.την εχω ενημερωσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας φίλες, μήπως μπορεί κάποια κοπέλα που έχει κάνει τεχνητή γονιμοποίηση με δωρεά ωαρίων σε κάποιο κέντρο ,να με ενημερώσει για την εμπειρία της?

Δεν ξέρω πως να επιλέξω κάποιον που να μην μας εξαπατήσει κσθώς έχουμε ήδη ταλαιπωρηθεί με 2 αποτυχημένες εξωσωματικές. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2021 at 10:12 ΜΜ, vivikion είπε:

Καλησπέρα σας φίλες, μήπως μπορεί κάποια κοπέλα που έχει κάνει τεχνητή γονιμοποίηση με δωρεά ωαρίων σε κάποιο κέντρο ,να με ενημερώσει για την εμπειρία της?

Δεν ξέρω πως να επιλέξω κάποιον που να μην μας εξαπατήσει κσθώς έχουμε ήδη ταλαιπωρηθεί με 2 αποτυχημένες εξωσωματικές. Ευχαριστώ πολύ


Καλημέρα και καλωσόρισες στο φόρουμ. Αν επιτρέπεται ποια η ηλικία σου και ποιο το πρόβλημα σας; Ξέρεις γιατί τα ρωτάω αυτά; Γιατί δύο εξωσωματικές δεν είναι πολλές και αναρωτιέμαι μήπως βιάζεστε με τη δωρεά ωαρίων. Ειδικά επειδή απ’ ότι ακούω από νεότερες από εμένα φίλες μου, οι γιατροί έχουν αρχίσει να τα προτείνουν πολύ εύκολα επειδή είναι κατά μία έννοια «σίγουρη» λύση. Φυσικά είναι μία απολύτως θεμιτή λύση αλλά σε κάποιες περιπτώσεις. Όχι για κάθε ζευγάρι που είχε δυο αποτυχημένες προσπάθειες όπως εσείς για παράδειγμα. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/29/2021 at 1:03 PM, Indyla said:


Καλημέρα και καλωσόρισες στο φόρουμ. Αν επιτρέπεται ποια η ηλικία σου και ποιο το πρόβλημα σας; Ξέρεις γιατί τα ρωτάω αυτά; Γιατί δύο εξωσωματικές δεν είναι πολλές και αναρωτιέμαι μήπως βιάζεστε με τη δωρεά ωαρίων. Ειδικά επειδή απ’ ότι ακούω από νεότερες από εμένα φίλες μου, οι γιατροί έχουν αρχίσει να τα προτείνουν πολύ εύκολα επειδή είναι κατά μία έννοια «σίγουρη» λύση. Φυσικά είναι μία απολύτως θεμιτή λύση αλλά σε κάποιες περιπτώσεις. Όχι για κάθε ζευγάρι που είχε δυο αποτυχημένες προσπάθειες όπως εσείς για παράδειγμα. 

Είμαι 39 και με τον ψηλό (το σύζυγο δλδ) κάνουμε προσπάθειες 6 χρόνια. Επίσης θα κάνω και μια τρίτη προσπάθεια εξωσωματικής με δικά μου ωάρια αλλά μετά σίγουρα θα προχωρήσω με δωρεά και θα ήθελα να έχω κάνει την έρευνα μου για τα κέντρα που έχουν το καλύτερο πρόγραμμα για το συγκεκριμένο project της δωρεάς ωαρίων.

 

Ξέρεις αν εξειδικεύεται κάποιο κέντρο σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, vivikion είπε:

Είμαι 39 και με τον ψηλό (το σύζυγο δλδ) κάνουμε προσπάθειες 6 χρόνια. Επίσης θα κάνω και μια τρίτη προσπάθεια εξωσωματικής με δικά μου ωάρια αλλά μετά σίγουρα θα προχωρήσω με δωρεά και θα ήθελα να έχω κάνει την έρευνα μου για τα κέντρα που έχουν το καλύτερο πρόγραμμα για το συγκεκριμένο project της δωρεάς ωαρίων.

 

Ξέρεις αν εξειδικεύεται κάποιο κέντρο σε αυτό?


Δεν υπάρχει μεγάλο κέντρο εξωσωματικής που να μην προσφέρει αυτή τη δυνατότητα πια. Υπάρχει στο parentscafe μία σχετική υποενότητα όπου μπορείς να συνομιλήσεις με κοπέλες που έχουν αυτή την εμπειρία. Ξεκινήσατε νωρίς όμως τις προσπάθειες οπότε αναρωτιέμαι γιατί/αν αποκλείετε το ενδεχόμενο να φταίει το σπέρμα. Κατακερματισμό έχετε κάνει; Γιατί να έχεις κακής ποιότητας ωάρια στα 33 δεν είναι και το πιο πιθανό πράγμα που υπάρχει. Όχι ότι δεν μπορεί να συμβεί αλλά το ποσοστό είναι πολύ μικρό.

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2021 at 9:50 PM, Indyla said:


Δεν υπάρχει μεγάλο κέντρο εξωσωματικής που να μην προσφέρει αυτή τη δυνατότητα πια. Υπάρχει στο parentscafe μία σχετική υποενότητα όπου μπορείς να συνομιλήσεις με κοπέλες που έχουν αυτή την εμπειρία. Ξεκινήσατε νωρίς όμως τις προσπάθειες οπότε αναρωτιέμαι γιατί/αν αποκλείετε το ενδεχόμενο να φταίει το σπέρμα. Κατακερματισμό έχετε κάνει; Γιατί να έχεις κακής ποιότητας ωάρια στα 33 δεν είναι και το πιο πιθανό πράγμα που υπάρχει. Όχι ότι δεν μπορεί να συμβεί αλλά το ποσοστό είναι πολύ μικρό.

39 ετών είμαι και μάλλον φταίνε τα ωάριο γιατί τα έμβρυα με το ζόρι φτάνουν 3 ημερών και μετά σταματάνε τον πολλαπλασιασμό. Το σπέρμα έχει ελεγχτεί και είναι πολύ καλό ευτυχώς.Τη δυνατότητα για τα κέντρα την ξέρω, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν κάποιο υπερέχει ποιοτικά. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2021 at 6:02 ΜΜ, vivikion είπε:

39 ετών είμαι και μάλλον φταίνε τα ωάριο γιατί τα έμβρυα με το ζόρι φτάνουν 3 ημερών και μετά σταματάνε τον πολλαπλασιασμό. Το σπέρμα έχει ελεγχτεί και είναι πολύ καλό ευτυχώς.Τη δυνατότητα για τα κέντρα την ξέρω, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν κάποιο υπερέχει ποιοτικά. Ευχαριστώ


Καταλαβαίνω αλλά δεν μπορώ να σου πω κάτι πολύ αξιόπιστα γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία. Όμως έχω δύο περιπτώσεις γνωστών μου που τα κατάφεραν με δωρεά ωαρίων στο Γε...μα. Δεν ξέρω τους γιατρούς εκεί αλλά για τον διευθυντή του κέντρου που πιθανότατα να τον έχεις ακούσει κι εσύ, έχω ακούσει καλά λόγια. Αυτά με πάσα επιφύλαξη γιατί όπως προείπα δεν έχω ιδία πείρα. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 11/6/2009 at 5:13 ΜΜ, elpida92 είπε:

 

Γεια σας,

Χρόνια Πολλά! Χριστός Ανέστη!! Εύχομαι υγεία σε όλους σας και σύντομα να πάρετε αγκαλιά το μωράκι σας με οποιοδήποτε τρόπο. Θέλω κι εγώ να σας καταθέσω την δική μου ιστορία και τις σκέψεις μου. Σε λίγες μέρες ξεκινάω την διαδικασία με δανεικά ωάρια. Έχω υποφυσιακή ανεπάρκεια και επιληψία, απέκτησα περίοδο στα 25 μου κι έπειτα από πολλές αγωγές και αλλαγές γιατρού. Που αυτό σημαίνει ότι δεν έχω ωορηξία, και είμαι 38 ετών, ακόμα και διέγερση ωαρίων να έκανα οι πιθανότητες είναι ελάχιστες γιατί δεν ξέρουμε αν θα ανταποκριθούν έπειτα από τόσα χρόνια "απραξίας" όταν έλαβα την ΑΜΗ κατάλαβα ότι σίγουρα θα ακούσω κάτι που δεν θα μου αρέσει το χειρότερο σενάριο που είχα στο μυαλό μου είναι να μην μπορώ να κάνω καν παιδιά. Στον πρώτο γυναικολόγο - εξωσωματικό που πήγα μου είπε ότι μόνο με δανεικά ωάρια μπορώ πράγμα που με έκανε να σαστίσω στην αρχή, έπεσα σε μελαγχολία και όλες οι στερεότυπες ερωτήσεις γυρνούσαν στο μυαλό μου. Θα το αγαπήσω; θα μπορέσω να το αποδεχτώ; αποφάσισα να πάω και σε δεύτερο γιατρό (κ. Edit admin) και μου είπε το ίδιο. Μεσολάβησε ένα διάστημα ώσπου να πάω στον Edit admin και αυτό μάλλον ήταν καταλυτικό, ξαφνικά όλες οι αμφιβολίες μου άρχισαν να σβήνουν, ενδόμυχα νιώθω ένοχη που τα σκέφτηκα όλα αυτά γιατί θα είναι σώμα από το σώμα μου, κομμάτι της ψυχής μου και για καλή μου τύχη συμφώνησε και ο σύζυγος σε αυτό το μεγάλο βήμα γιατί τελικά η αγάπη και η θέληση να αποκτήσουμε ένα πλασματάκι ήταν πιο δυνατή από τους φόβους μας. Επιπλέον τώρα που μπήκα στο φόρουμ και διάβασα τις ιστορίες σας και τι έχει περάσει η κάθε μια νιώθω πιο σίγουρη από ποτέ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σε ολους. Επειδη οι συζητησεις που διαβασα ειναι αρκετα παλιες, ηθελα να ρωτησω, αν υπαρχουν εδω κοπελες που εχουν κανει εξωσωματικη με δανεικα ωαρια προσφατα να μας πουν τις εμπειριες τους. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 27/7/2010 at 11:41 ΜΜ, ΣΩΤΗΡΙΑ είπε:

Εξωσωματική με δανεικά ωράρια........ πολύ μεγάλο θέμα και πολυ ενδιαφέρον. Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι γιατί όχι αφού το μωρό θα μεγαλώνει μέσα μου θα ζει απο το αιμα μου , θα αναπνεει απο το οξυγονο που του δινω, θα τρεφεται με το φαι μου, θα ζει μεσα μου , θα κινηθεί μέσα μου, το πρωτο φως θα το δει βγαινοντας ΑΠΟ ΜΕΝΑ , εμενα θα αντικρυσει πρωτη φορα, την δική μου φωνή έχει μάθει 9μήνες εμένα γνωρίζει για μάνα του αφού εγώ του έδωσα την ζωη!

 

On 22/8/2010 at 11:34 ΜΜ, ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ είπε:

ΙΟΛΚΑ19 στο κέντρο που πήγα η δότρια ήταν σε πρόγραμμα δωρεάς και έδωσε σε δύο γυναίκες. Είναι πιθανό λοιπόν να έχουν ετεροθαλή αδερφια αλλά από την άλλη να σου πω κάτι, δεν με ενοχλεί καθόλου. αυτό που εγώ σκευτομαι τελαιυτέα και θα ήθελα τι γνώμη σας, είναι αν θα πρέπει να το πω στα παιδιά ή όχι. Ο σύζηγός μου λέει όχι και ότι δεν θα τα ενδιαφέρει καθόλου από που προέρχετε το γονιδιακό υλικό. Άλλωστε εγώ είμαι η φυσική τους μητέρα κι ακόμα πιο σίγουρο είναι ότι εμένα νιώθουν κι αυτά ως μητέρα.Αν κάποια κοπέλα βρίσκεται στη ίδια θέση ας μου απαντήσει. Σας ευχαριστω για την επικοινωνία

Ελπιζω να μην το εχεις κανει. Οντως προκειται απλα για γενετικο υλικο, γιατι θα πρεπει να ειπωθει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2021 at 10:31 ΜΜ, Zinaki1 είπε:

Γεια σου fotia.και εγω ημουν σε αναμονη.βρεθηκε δοτρια και πηραμε 7 βλαστοκυστες απο τα 8 ωαρια.. απο μερα σε μερα ξεκιναω προετοιμασια ενδομητριου..οποτε θα εχω νεοτερα τις επομενες μερες.. 

Σε ποιο κεντρο το κσνεις, αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα,ειναι η πρωτη μου φορα που γραφω εδω,ηθελα να μοιραστω μαζι σας τις αγωνιες μου αλλα και τη χαρα μου,ειμαι 42 εχω κανει μι αποτυχημενη εξωσωματικη με δικα μου ωαρια,εχει προηγηθει εγκυμοσυνη φυσιολογικη οπου δυστυχως εχασα το μωρακι μου στον 8ο μηνα...τελικα υστερα απο πολυ ψαξιμο και τρεξιμο σε γιατρους μου ειπαν ολοι πως μονο με δανεικα θα καταφερω να γινω μανουλα,ειμαι σε προετοιμασια ενδομητριου και την Πεμπτη κανω εμβρυομεταφορα,τα συναισθηματα μου ειναι αναμεικτα,τη μια εχω πολυ αγχος,την αλλη ειμαι πολυ χαλαρη,δε ξερω αν φταινε και τα φαρμακα που παιρνω..υπαρχει καποια αλλη κοπελα να ειναι στο σταδιο εμβρυομεταφορας;να δωσει κουραγιο η μια στην αλλη;ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 17/7/2021 at 2:31 ΜΜ, MarySunflower είπε:

 

Ελπιζω να μην το εχεις κανει. Οντως προκειται απλα για γενετικο υλικο, γιατι θα πρεπει να ειπωθει κατι τετοιο?

Καλησπέρα! Εχω βρει στο ιντερνετ παιδια που προηλθαν απο δωρεα ωαριων και οσα το εμαθαν σε μεγαλη ηλικια αντεδρασαν ασχημα και ενιωσαν 1) οτι οι δικοι τους ντρεπονταν γι'  αυτα και γι' αυτο δεν το ειπαν ποτε

2) οτι τους λεγαν ψεματα σε ολη τους τη ζωη. 

Προσωπικα πιστευω οτι καποια στιγμη αναποφευκτα θα μαθευτει. Εδω για μια απλη εξεταση παμε και ο γιατρος παντα ρωταει αν εχουν κατι οι γονεις μας. Αν δε μοιραζομαστρ γεννετικο υλικο με το παιδι δε θα πρεπει να το ξερουν οι γιατροι; Αρα θεωρω οτι το καλυτερο ειναι να το ξερουν απο πολυ μικρη ηλικια. Υπαρχουν και σχετικα παραμυθακια για να μπορεσουμε να το πουμε πιο ευκολα και σιγα σιγα. Εχουν δικαιωμα να ξερουν την ιστορια τους εξαλλου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σε όλες τις κοπέλες. Επειδή η τέταρτη προσπάθειά μου ήταν με δανεικά και απέτυχε, θα ήθελα να μου πει κάποια κοπέλα αν γνωρίζει, ποιο είναι το καλύτερο κέντρο ή νοσοκομείο γι' αυτή τη μέθοδο. Προτιμώ νοσοκομείο γιατί με τα κέντρα έχω απογοητευτεί. Σου κάνουν εξωσωματική χωρίς να προηγούνται οι απαιτούμενες εξετάσεις: ανοσολογικές, καλλιέργεια κολπικού υγρού, έλεγχος στον άντρα κτλ. κτλ. Όποια πληροφορία έχετε βοηθάει. Ευχαριστώ!   

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεια σας!Εχω αποκτησει ενα παιδακι απο εξωσωματικη,εκανα αλλη μια διεγερση και εκανα μια εμβρυομεταφορα,6η εβδομαδα απεβαλλα.Εχω αλλες 2 εμβρυομεταφορες και μετα σκεφτομαι πολυ εντονα τα δανεικα!Για καποιο λογο,η ιδεα με ενθουσιαζει..σκεφτομαι συνεχως τα μεγαλα ποσοστα επιτυχιας!Επισης,εκπλησσομαι με τον εαυτο μου,ποσο πολυ εχει μετατοπιστει και αλλαξη η αποψη μου για πολλα πραγματα..πριν κατι χρονια,η ιδεα των δανεικων φανταζε εξωγηινη!Και ομως,να μαι!Πιστευω οτι αυτο δειχνει οτι αναπτυσσομαι σαν ανθρωπος(ψωναρα).Μονο το αυξημενο κοστος σκεφτομαι.Θα ηθελα κυριες που εχουν κανει με δανεικα να μοιραστουν την ολη φαση.Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...