Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίγα ωάρια


Recommended Posts

Σε ευχαριστω παρα πολυ! Κ εμενα μου εχει πει η ενδοκρινολογος οτι στην εγκυμοσυνη θα περνω κατι κ θα ελενχω tsh αλλα για πριν δεν μου ειχε δωσει κατι μονο βιταμινες αυτες πριν την συλληψη που περιεχουν κ d κ σεληνιο κτλ..

 

Νομίζω ότι είμαστε στην ίδια κατηγορία! Εγώ απλά τα πήρα ξεχωριστά. Εύχομαι κάθε επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πριν την εγκυμοσύνη έπαιρνα βιταμίνη Ντε και σελήνιο για τα αντισώματα. Ξέρω ότι πολλοί ενδοκρινολόγοι το δίνουν πλέον για τα αντισώματα. Στην εγκυμοσύνη έπαιρνα Tirosint και όχι σελήνιο.

 

Καλησπέρα κορίτσι και καλή χρονιά.Εγώ έχω θυρεοιδή , το χασιμότο και υψηλά αντισώματα.Έχω ρυθμισμένη την tsh,αλλά τα αντισώματα είναι υψηλά.Βιταμίνη d παίρνω γιατί είχα ανεπάρκεια.Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το ότι όταν είχα πει στον ενδοκρινολόγο για τα αντισώματα και για σελήνιο μου είπε όχι και ότι δεν πέφτουν πολύ και ότι θέλουν κορτιζόνη και επειδή κάνω εξωσωματικές δεν ενδείκνυται.Βέβαια η αποτυχία στις εξωσωματικές δε ξέρω αν είναι από τα αντισώματα.Τώρα η αιματολόγος που πήγα μου είπε ότι είναι πολύ υψηλά τα αντισώματα και πρέπει να πάρω και σελήνιο.Δε μπορώ να καταλάβω πλέον τί γίνεται με τους γιατρούς.Ο ενδοκρινολόγος δε θα έπρεπε να μου πει να τα ρίξουμε τα αντισώματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι και καλή χρονιά.Εγώ έχω θυρεοιδή , το χασιμότο και υψηλά αντισώματα.Έχω ρυθμισμένη την tsh,αλλά τα αντισώματα είναι υψηλά.Βιταμίνη d παίρνω γιατί είχα ανεπάρκεια.Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το ότι όταν είχα πει στον ενδοκρινολόγο για τα αντισώματα και για σελήνιο μου είπε όχι και ότι δεν πέφτουν πολύ και ότι θέλουν κορτιζόνη και επειδή κάνω εξωσωματικές δεν ενδείκνυται.Βέβαια η αποτυχία στις εξωσωματικές δε ξέρω αν είναι από τα αντισώματα.Τώρα η αιματολόγος που πήγα μου είπε ότι είναι πολύ υψηλά τα αντισώματα και πρέπει να πάρω και σελήνιο.Δε μπορώ να καταλάβω πλέον τί γίνεται με τους γιατρούς.Ο ενδοκρινολόγος δε θα έπρεπε να μου πει να τα ρίξουμε τα αντισώματα?

 

Ολυ καλη χρονια με ενα μωρακι βρε κοριτσι μου φετος κ υγεια!!! Νομιζω στην εξωσωματικη χρησιμοποιουν κορτιζονη για τα αντισωματα πριν την εμβρυομεταφορα. Παντως να ξερεις τα αντισωματα δεν πεφτουν ποτε τελειως απλα με τις βιταμινες ισως καπως βελτιωνεται η αντιδραση του οργανισμου κ με την κορτιζονη κατευναζετε καπως το ανοσοποιητικο για να μην αυξηθουν πολυ κ αποριφθει το εμβρυο. Νομιζω οτι κ οι γιατροι καπως πειραματιζονται με ολα αυτα γιαυτο δεν ακους ποτε μια αποψη συγκεκριμενη κ μενα δεν μου ειχαν πει τιποτα για το σεληνιο συγκεκριμενα . Επισης πολλες κοπελες με αντισωματα πετυχαινουν φυσιολογικες συλληψεις χωρις κανενα προβλημα στην εγκυμοσυνη. Δεν βγαζεις ακρη απλα δοκιμαζεις νομιζω τι σου ταιριαζει.

Link to comment
Share on other sites

Ολυ καλη χρονια με ενα μωρακι βρε κοριτσι μου φετος κ υγεια!!! Νομιζω στην εξωσωματικη χρησιμοποιουν κορτιζονη για τα αντισωματα πριν την εμβρυομεταφορα. Παντως να ξερεις τα αντισωματα δεν πεφτουν ποτε τελειως απλα με τις βιταμινες ισως καπως βελτιωνεται η αντιδραση του οργανισμου κ με την κορτιζονη κατευναζετε καπως το ανοσοποιητικο για να μην αυξηθουν πολυ κ αποριφθει το εμβρυο. Νομιζω οτι κ οι γιατροι καπως πειραματιζονται με ολα αυτα γιαυτο δεν ακους ποτε μια αποψη συγκεκριμενη κ μενα δεν μου ειχαν πει τιποτα για το σεληνιο συγκεκριμενα . Επισης πολλες κοπελες με αντισωματα πετυχαινουν φυσιολογικες συλληψεις χωρις κανενα προβλημα στην εγκυμοσυνη. Δεν βγαζεις ακρη απλα δοκιμαζεις νομιζω τι σου ταιριαζει.

 

Καλή χρονιά κορίτσι.Ναι έχεις δίκιο δε βγάζεις άκρη.Θα δούμε τί θα μου πει η αιματολόγος.Πάντως ξέρω ότι δε πέφτουν τελείως λόγω του χασιμότο που έχω.Και εγώ δε ξέρω τί φταίει,να φανταστείς σ'αυτή την εξωσωματική εγώ επέμενα και μου έδωσαν το prezolon,μόνο σαλοσπίρ μου δίνανε.Μόνο φασαρία που δεν έκανα,είπα είναι δυνατόν έχω αυτοάνοσο και υψηλά αντισώματα και μου το έδωσαν τελικά.Αποτυχία βέβαια πάλι,αλλά λες θα τα δοκιμάσω όλα.Τί να πω,εύχομαι αυτός ο χρόνος να μας φέρει επιτέλους αυτό για το οποίο αγωνιζόμαστε τόσο καιρό,ένα μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

Ολυ καλη χρονια με ενα μωρακι βρε κοριτσι μου φετος κ υγεια!!! Νομιζω στην εξωσωματικη χρησιμοποιουν κορτιζονη για τα αντισωματα πριν την εμβρυομεταφορα. Παντως να ξερεις τα αντισωματα δεν πεφτουν ποτε τελειως απλα με τις βιταμινες ισως καπως βελτιωνεται η αντιδραση του οργανισμου κ με την κορτιζονη κατευναζετε καπως το ανοσοποιητικο για να μην αυξηθουν πολυ κ αποριφθει το εμβρυο. Νομιζω οτι κ οι γιατροι καπως πειραματιζονται με ολα αυτα γιαυτο δεν ακους ποτε μια αποψη συγκεκριμενη κ μενα δεν μου ειχαν πει τιποτα για το σεληνιο συγκεκριμενα . Επισης πολλες κοπελες με αντισωματα πετυχαινουν φυσιολογικες συλληψεις χωρις κανενα προβλημα στην εγκυμοσυνη. Δεν βγαζεις ακρη απλα δοκιμαζεις νομιζω τι σου ταιριαζει.

 

Να σου πω κι εγώ αυτό κατάλαβα. Ενώ η πρώτη ενδοκρινολόγος που πήγα δεν μου έδωσε σελήνιο η δεύτερη που με παρακολουθούσε στην εγκυμοσύνη ξέρω ότι έδινε σελήνιο για τα αντισώματα. Μήπως με την oly75 έχουμε την ίδια αιματολόγο?!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω κι εγώ αυτό κατάλαβα. Ενώ η πρώτη ενδοκρινολόγος που πήγα δεν μου έδωσε σελήνιο η δεύτερη που με παρακολουθούσε στην εγκυμοσύνη ξέρω ότι έδινε σελήνιο για τα αντισώματα. Μήπως με την oly75 έχουμε την ίδια αιματολόγο?!

 

Την κ. Λευκού έχω, είναι πολύ καλή. Περιμένω τα αποτελέσματα από τις αιματολογικες που έκανα, να δούμε αν θα βρεθεί κάτι. Πάντως παιδάκι θα κάνεις μου είπε και μου έδωσε λίγο θάρρος.

Link to comment
Share on other sites

Την κ. Λευκού έχω, είναι πολύ καλή. Περιμένω τα αποτελέσματα από τις αιματολογικες που έκανα, να δούμε αν θα βρεθεί κάτι. Πάντως παιδάκι θα κάνεις μου είπε και μου έδωσε λίγο θάρρος.

 

 

Ναι! Έχουμε την ίδια! Μου είπε ακριβώς το ίδιο και είχε δίκιο αφού τώρα έχω το ζουζούνι μου! Με παρακολουθούσε σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και ήταν πολύ υποστηρικτική. Με έστειλε στη Λευκού ο Χριστοφορίδης από το Embryolab. Ελπίζω να έχεις και εσύ σύντομα ένα ζουζουνάκι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Έχουμε την ίδια! Μου είπε ακριβώς το ίδιο και είχε δίκιο αφού τώρα έχω το ζουζούνι μου! Με παρακολουθούσε σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και ήταν πολύ υποστηρικτική. Με έστειλε στη Λευκού ο Χριστοφορίδης από το Embryolab. Ελπίζω να έχεις και εσύ σύντομα ένα ζουζουνάκι!

Και εγώ τον ίδιο γιατρό έχω στο embryolab κορίτσι. Τη Λευκού την είχα ακουστά από φίλες μου. Μακάρι να τα καταφέρω και εγώ σαν και εσένα. Στις 9 Ιανουαρίου έχω ραντεβου μαζί της για τα αποτελέσματα. Ελπίζω αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.Συμφωνώ με το Νιnaki80 οτι πάρα πολλές κοπέλες έχουν φέρει εις πέρας εγκυμοσύνες με πολύ υψηλά αντισώματα.Αυτο,ομως, που μας είχαν επισημάνει στην περίπτωση της αδερφής μου, που είχε πολύ υψηλό αριθμό αντισωμάτων, ολοι οι γιατροί είναι ότι τα υψηλά αντισώματα του θυρεοειδή δεν ευθύνονται για αδυναμία εμφύτευσης αλλα για αποβολές πρώτου τριμήνου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...