Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απόψυξη κατ/γμενων ωαρίων: ποσοστά


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες και όλους!

Για όσες έχετε καταψύξει στο παρελθόν ωάρια (όχι έμβρυα), πόσα από αυτά πήρατε πήρατε πίσω; Είναι τελικά σε κάποιο βαθμό θέμα κέντρου το πόσα θα καταφέρου να αποψυχθούν; Ή τα ποσοστά είναι λίγο-πολύ παντού τα ίδια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 19 λεπτά , Indyla είπε:

Καλημέρα σε όλες και όλους!

Για όσες έχετε καταψύξει στο παρελθόν ωάρια (όχι έμβρυα), πόσα από αυτά πήρατε πήρατε πίσω; Είναι τελικά σε κάποιο βαθμό θέμα κέντρου το πόσα θα καταφέρου να αποψυχθούν; Ή τα ποσοστά είναι λίγο-πολύ παντού τα ίδια;

Χρόνια πόλλα, Χριστός Ανέστη σε όλη την παρέα!

 

Από προσωπική μου εμπειρία, αλλά μόνο σε ένα κέντρο, είχα καταψύξει 7 ωάρια - με την παρότρυνση του ίδιου του γιατρού ενώ εμείς θέλαμε έμβρυα.  Στην απόψυξη χάθηκαν 3 !!! και βλαστοκύστες έγιναν μόνο 2!!!  Σύμφωνα με τον γιατρό, τα ωάρια έχουν μεγάλο ποσοστό επιβίωσης, κάτι που δεν το είδαμε εμείς.  Ενα άλλο κέντρο μας είχε πει το ίδιο για τα υψηλά ποσοστά επιβίωσης αλλά δεν συνεχίσαμε εκεί για να έχουμε εικόνα κ από αυτούς.  Όμως, με όσους γιατρούς εξωσωματικής  το κουβέντιασα μου είπαν ότι ήταν λάθος να καταψύξω ωάρια!

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου καλή μου φίλη puzzled που τα λέμε και "τετ-α-τετ"! :-D Ναι οι δύο βλαστοκύστες από τα τρία αποψυχθέντα είναι μια χαρά. Αλλά αυτό το 3 από τα 7 βρε παιδάκι μου δεν ακούγεται καλό... Δεν είμαι και ειδήμων βέβαια οπότε γι᾽ αυτό θα με ενδιέφερε να διαβάσω και άλλες μαρτυρίες. Πάντως το ότι στο είπαν και άλλοι γιατροί μάλλον σημαίνει ότι λίγο-πολύ παντού τα ποσοστά απόψυξης είναι χαμηλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα..

 

Εχω 8 ωαρια στην καταψυξη και σκεφτομαι αμεσα να τα αξιοποιησω να γινουν βλαστοκυστες. Απ'οτι εχω διαβασει λενε για μικροτερο ποσοστο εμφυτευσης και εγκυμοσυνης, ισχυει κατι τετοιο? Γνωριζεται κατι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Nina88 είπε:

Καλησπερα και απο μενα..

 

Εχω 8 ωαρια στην καταψυξη και σκεφτομαι αμεσα να τα αξιοποιησω να γινουν βλαστοκυστες. Απ'οτι εχω διαβασει λενε για μικροτερο ποσοστο εμφυτευσης και εγκυμοσυνης, ισχυει κατι τετοιο? Γνωριζεται κατι?

το μονο που κινδυνευουν τα ωαρια ειναι να καταστραφουν κατα την αποψυξη( ειναι πολυ πιο ευαισθητα απο τα εμβρυα). αν επιβιωσουν κ γονιμοποιηθουν κ γινουν εμβρυα οι πιθανοτητες εμφυτευσης και εγκυμοσυνης ειναι οι ιδιες ακριβως οπως στα φρεσκα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , ninaki80 είπε:

το μονο που κινδυνευουν τα ωαρια ειναι να καταστραφουν κατα την αποψυξη( ειναι πολυ πιο ευαισθητα απο τα εμβρυα). αν επιβιωσουν κ γονιμοποιηθουν κ γινουν εμβρυα οι πιθανοτητες εμφυτευσης και εγκυμοσυνης ειναι οι ιδιες ακριβως οπως στα φρεσκα.

Αληθεια;; Μακαρι να ειναι ετσι γιατι εχω αγχωθει.. μη πανε τζαμπα 8 ωαρια!!! Ευχαριστω για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Nina88 είπε:

Αληθεια;; Μακαρι να ειναι ετσι γιατι εχω αγχωθει.. μη πανε τζαμπα 8 ωαρια!!! Ευχαριστω για την απαντηση!

αποκλειετε να πανε τσαμπα ολα καλα θα πανε ευχομαι τα καλητερα κ συντομα!!! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Indyla είπε:

Γεια σου καλή μου φίλη puzzled που τα λέμε και "τετ-α-τετ"! :-D Ναι οι δύο βλαστοκύστες από τα τρία αποψυχθέντα είναι μια χαρά. Αλλά αυτό το 3 από τα 7 βρε παιδάκι μου δεν ακούγεται καλό... Δεν είμαι και ειδήμων βέβαια οπότε γι᾽ αυτό θα με ενδιέφερε να διαβάσω και άλλες μαρτυρίες. Πάντως το ότι στο είπαν και άλλοι γιατροί μάλλον σημαίνει ότι λίγο-πολύ παντού τα ποσοστά απόψυξης είναι χαμηλά...

:-DIndyla μου:-D χαίρομαι που έθεσες το ερώτημα στο forum διότι ήθελα κ εγώ να ακούσω τις γνώμες των κοριτσιών.  Επίσης μου γεννήθηκε η απορία του εάν παίζει ρόλο αν τα ωάρια είναι για κάποιο διάστημα στην κρυοσυντηρηση ή όχι.  Μήπως παίζει ρόλο για εμάς που τα μαζεύουμε ένα - ενα μέχρι να έχουμε ένα καλό αριθμό για ετ?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...