Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συντηρηση μην εποχιακων φρουτων και λαχανικων


Recommended Posts

Τα φρουτα και τα λαχανικα που δεν ειναι της εποχης πως μπορω να τα συντηρο για τα κανω κρεμουλα... Μπορω να τα βαλω στη καταψηκτη; Και σε τι μορφη; Θελουν μαγειρεμα η απλα τα πολτοποιω; Ενδιαφερομαι κυρις για δαμασκηνα σταφιλια, ωστε η μικρη το χειμονα να μην τρωει μονο μηλο αχλαδι και μπανανα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ είμαι της άποψης να μη δίνεις φρούτα εκτός εποχής. Δαμάσκηνα μπορείς να δίνεις αποξηραμένα, όπως και βερίκοκο.Μετά υπάρχει το πορτοκάλι, αβοκάντο, μανταρίνι,ρόδι.

Για λαχανικά έχει επίσης πάρα πολλά μπρόκολο,κουνουπίδι,λάχανο, πράσο, καρότα,πατάτα,πατζάρια κλπ.

Μόνο ντομάτες έχω κρατήσει στην κατάψυξη και τις βάζω στο φαγητό σαν σάλτσα όμως δεν γνωρίζω αν κρατάνε τα συστατικά κ σε τι βαθμό. Α και σπανάκι έχω κρατήσει και φασολάκια επειδή είναι δικής μας παραγωγής.

Η μαμά μου βάζει κ αλλα λαχανικά όπως πιπεριές για γεμιστά κυρίως (τις πλένει-καθαρίζει-κόβει σακουλακια κ κατάψυξη) τα υπόλοιπα (κολοκυθάκια-μελιτζάνες) δεν ειναι τοσο νόστιμα. Βάζει και καλαμπόκι.

Εγώ φασολάκια κ αρακά σπάνια δίνω φρέσκα-παίρνω καταψυγμένα βιολογικά.

Σίγουρα θα μπορέσεις να τα συντηρήσεις κι εσύ. Η γενική φιλοσοφία είναι να είναι πλυμένα, έτοιμα προς κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Από πλευράς βιταμινών, θα σου ειναι πλέον άχρηστα. Αν τα θες για τη γεύση και μόνο, απλά τα καταψύχεις και τα πολτοποιεις οταν τα χρειαστεις. Η υφη τους αν τα φας ολοκληρα θα ειναι χαλια παντως στα συγκεκριμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άχρηστα από βιταμίνες αν καταψυχθούν, απλά είναι πολύ καλύτερα να δίνεις έτσι κι αλλιώς εποχιακά φρούτα/λαχανικά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

τα εποχιακα θα ειναι η βαση της κρεμας, απλα για να μην ειναι ιδια καθε μερα για αυτο ψαχνομαι. ξερω ιτι ειναι νωρις να το ψαχνω απο τωρα αλλα τωρα ακομα τα βρισκω...

τα αποξυραμενα τα φοβαμαι λιγο γιατι απο οτι ξερω εχουν συντηρητικα... γενηκως τι φρουτο λαχανικο μπορουμε να δωσουμε απο 6 μηνων; αυτα που ανεφερα η Vasilo μπορω να τα δωσω ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα βερίκοκα, δαμάσκηνα,σταφίδες και τα συκα .. ρώτησα γι αυτά καθώς αυτά δεν έχουν ζάχαρη και έμαθα πως έχουν θειάφι. (Η πηγή μου είναι έμπορος ξηρών καρπών). 

Τα υπόλοιπα που σου ανέφερα μπορείς να τα δώσεις στο μωρό σου κάνοντας εισαγωγή κανονικά για 3-4 μέρες. Εμείς με αβοκάντο ξεκινήσαμε και το πήγα με την εποχή πχ μήλο φάγαμε με τη νέα σοδιά πολύ αργότερα γιατί ξεκινήσαμε τελος άνοιξης-καλοκαίρι.

Νομίζω πως υπάρχει κ ένα είδος πεπονιού χειμωνιάτικο, δεν είμαι σίγουρη μέχρι πότε. 

Λαχανικά επίσης μπορείς να δώσεις τα πάντα. Ακολούθησε τα εποχιακά, φαντάζομαι κ ο παιδίατρος σου ακριβώς το ίδιο θα σου πει.

Στην πορεία θα αρχισετε να τρώτε κ άλλα πράγματα και θα σπάσει η κρεμούλα σας, πχ θα τρώτε γιαούρτι, τυρί, βρώμη και θα ξεκινήσεις να δίνεις κ κομμάτια φρούτων (υποθέτω), ίσως λίγο χυμό (δεν είμαι φαν), θα μπορείς να κάνεις πιο πολλούς συνδυασμούς.

Μπες σε αντίστοιχο θέμα για την διατροφή-εισαγωγή κλπ. 

Εάν έχεις κάποιο λαχανικό από τον μπαξέ σου και θέλεις να εκμεταλλευτείς την ποσότητα θα σου έλεγα να καταψύξεις λίγα. Αλλιώς ούτε καν δεν αξίζει. Τώρα φρούτο και κατάψυξη εγώ μόνο τους λωτούς ξέρω πως βάζουν (και τα φρούτα-σορμπε-παγωτο φάση)!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω φρούτα δεν θα έβαζα στην κατάψυξη γιατί μετά γίνονται νιανια !:-D

Είχα διαβάσει εδώ πως μπορείς να βάλεις πολτοποιημένη φρούτοκρέμα και μία μέρα το δοκίμασα από περιέργεια χωρίς να έχω σκοπό να την δώσω στο μωρό. Όταν αποψυχτηκε ήταν αγευστη και σαν νερό. Κατεψυγμένα δίνω φασολάκια δικά μας και αρακά κ μπαμπιες του εμπορίου  

Μπορείς να ενημερωθείς καλύτερα στο θέμα εισαγωγή στις στερεές. Γενικά μπορείς να δώσεις ότι λαχανικο κ  φρούτο θες εισάγοντας μία νέα τροφή ανά τρείς μέρες. Οι γνώμες νομίζω διίστανται για το πορτοκαλί, την ντομάτα, την μελιτζανα. Ισως να ξέχασα και καποιο. Μερικοι παιδιατροι τα εισάγουν αργότερα αλλά εγώ του έδωσα απ την αρχή και δεν παρουσίασε αλλεργία.

 

Link to comment
Share on other sites

με τα ακτηνιδια τι γινεται; και αυτο θα μας βολευε.. τα μπροκολα κουνουπιδι κτλ δεν τους προκαλουν κολικους; τα φοβαμαι λιγο.... και η κολοκηθα; θα ρωτησω και το παιδιατρο απλα ακομα δεν καναμε την κουβεντα περι τροφης.

Link to comment
Share on other sites

Στους εξι μήνες το πεπτικο  έχει ωριμάσει για να δεχτεί κι άλλες τροφές εκτός του γάλακτος. Οι κολικοι σταματάνε στο τρίμηνο κ σε κάποιες περιπτώσεις στον τέταρτο. Πόσο μηνών είναι το μωρακι σου? 

Το ακτινίδιο ήταν το πέμπτο φρούτο που του έδωσα. Στην αρχή χωρίς τα σπόρια και πριν τον ογδοο ολοκληρο.

Κολοκύθα δεν έδωσα τώρα που το λες την ξέχασα τελείως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Δωρα είπε:

ειναι σχεδον 5 σε ενα μηνα ξεκηναμε λογικα...

Καλή αρχή! Μην αγχωνεσαι μιλά καλύτερα και με τον παιδίατρο και θα σε κατατοπισει. 

Link to comment
Share on other sites

Κ γω προτιμω να δινω εποχης,δ εχει κ λιγα

Πχ στην φρουτοκρεμα μπορεις να βαλεθς κ καροτο η παντζαρι

Εγω καταψυχω οτι εχουμε απο το χωριο

Δαμασκηνα μπορεις να βρασεις σαν κομποστα κ να βαλεις σε βαζα

Κανονικα μετα τον 6ο δινεις τα παντα,καποιοι λενε οχι απλα αμεσως πορτοκαλι,φραουλα,μελιτζανα

Κανεις 3ημερη εισαγωγη οποτε αν κτ σας ενοχλει το βλεπεις

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

με τα ακτηνιδια τι γινεται; και αυτο θα μας βολευε.. τα μπροκολα κουνουπιδι κτλ δεν τους προκαλουν κολικους; τα φοβαμαι λιγο.... και η κολοκηθα; θα ρωτησω και το παιδιατρο απλα ακομα δεν καναμε την κουβεντα περι τροφης.

Δίνεις ό,τι φρούτο και λαχανικό είναι της εποχής, ένα ένα, μια κουταλίτσα από κάθε καινούριο πράγμα την πρώτη μέρα να δεις για πιθανή αλλεργία, και τουλάχιστον 3 μέρες το κάθε πράγμα πριν προσθέσεις και κάτι καινούριο, να ελέγχεις αντιδράσεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Δωρα είπε:

απο δημητριακα περα απο ρυζαλευρο τι μπορουμε να δωσουμε απο την αρχη;

 

Προσωπικά δεν έδωσα ποτέ τίποτα, υπό την καθοδήγηση της παιδιάτρου μου. Φρούτα, λαχανικά μετά κρεας, και τελικα "κανονικά" δημητριακά: μακαρονάκι, ρυζι κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Απο 7εμεις βαλαμε βρωμη,κινοα,κεχρι,πληγουρι,φαγοπυρο,ρυζι,μακαρονι

Αλλα δ συμφωνουνε ολοι οι γιατροι,οποτε ρωτα κ το δικο σας

Επισης προτιμουσα να φαει το φρουτο,το λαχανικο κ το κρεας αντι για τον υδατανθρακα

Ετσι κ αλλιως τριτο γευμα βαλαμε στον 9ο

Link to comment
Share on other sites

εγω βασικα για αρχη θα σου ελεγα να μην ξεκινησεις να ανγωνεσε απο τωρα περιμενε να ξεκινησετε σιγα σιγα τις στερεες τροφες να δεις αν τις δεχετε το μωρακι σου τι του αρεσει και τι οχι  αν κανει αλλεργια η δυσκοιλιοτιτα .. και οταν πλεον καταφερετε και τρωτε ποσοτητα να σκεφτεσε τι εναλακτικες εχεις βαση απο αυτα που εχεις δει οτι τρωει το μωρο σου... τωρα και εγω θα σου ελεγα ιδικα τα φρουτα μη τα βαλεις καταψυξη καλυτερα εποχης η αποξυραμενα οπως αναφερθηκε και απο τα κοριτσια και αναλογα και τις οδηγιες που εχεις απο τον παιδιατρο σου.. προσωπικα σε εμας  στους 7 μηνες μας απελευθερωσε ολα τα φρουτα και τα λαχανικα εποχης..!! απο λαχανικα κατεψυγμενα και εγω δινω αρακα μπαμιες φασολακια... οσο αφορα το μπροκολο ηταν το πρωτο λαχανικο που εδωσα στο μωρο επειδη το κολοκυθι τοτε δεν ηταν εποχης και για την παιδιατρο τη δικη μου το μπροκολο εχει πολυ πιο πολλα θρεπτικα συστατικα να προσφερει αποτι το κολοκυθι ..απο δημητριακα και εγω εδωσα βρωμη κινοα φαγοπυρο κεχρι  οπου τα εβαζα στο μεσημεριανο του γυρω στους 6.5 με 7 μηνες επεισης  μπορεις να κανεις και απογευματινες κρεμες με αυτα . ειχα την επιλογη και για ζυμαρικα και ρυζι αλλα εγω προτημισα αυτα να τα ενταξω στο διατολογιο του μετα τον χρονο..

Link to comment
Share on other sites

και κατο που ειναι λιγο ασχετο για την ετοιμασια φαγητου τι χρειαζομαι (για ευκολια), εχουμε ενα μπλεντερακι, ατμομαγειρα, καο αποχυμωτη. χρειαζομαι κατι αλλο η ειμαι καλλημενη με αυτα; επησης αποποτηρακη να παρω εκπαιδευτηκο με μαλακο στομιο η κατι αλλο. απο κουταλακια θελουμε σηληκονης;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αντι για μπλεντερακι με βολεψε πιο πολυ ραβδομπλεντερ.γενικα ομως αλεσμενα δ τρωγανε κανενα απο τα δυο για καιρο,οποτε μονο το κρεας αλεθα.κουταλακι σιλικονης για αρχη,ειδικα ο μικρος μονο με αυτο ετρωγε,αλλα κ παλι εμεις εχουμε μια αδυναμια στο πηρουνι.οποτε μην παρεις πολλα.ειχα κ μπωλακια θερμος γτ συχνα τρωμε εκτος σπιτιου

Κ γρηγορα κανω ενα φαγητο για ολους,παρολο που εχω ατμομαγειρα,προτιμω κατσαρολα

Απο ποτηρακια ναι με μαλακο στομιο,ειχα της νουκ.κ μετα με καλαμακι της μπι-μποξ

Μου αρεσε κ ενα που ειναι σαν απλο ποτηρι,δ ειμαι σιγουρη οτι ειναι απο 6μ το ειχε ο ανηψιος μου,απλα εχει κτ σαν καπακι για να μην τρεχει.μαθαινει να το σηκωνει κ να ακουμπαει απαλα στα χειλια

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

και κατο που ειναι λιγο ασχετο για την ετοιμασια φαγητου τι χρειαζομαι (για ευκολια), εχουμε ενα μπλεντερακι, ατμομαγειρα, καο αποχυμωτη. χρειαζομαι κατι αλλο η ειμαι καλλημενη με αυτα; επησης αποποτηρακη να παρω εκπαιδευτηκο με μαλακο στομιο η κατι αλλο. απο κουταλακια θελουμε σηληκονης;

 

Προσωπικά τιποτα από όλα αυτά: έβραζα ή έψηνα ή άφηνα ωμά (φρούτα) και έλιωνα με πηρούνι ή με το μιξεράκι τύπου μουλινέτας αν ήταν κρέας (στο πρώτο μου παιδί, μετά δεν μπήκα στον κόπο να κάνω πουρέδες με κρέας, απλά το έκοβα κομματάκια).

Ποτηράκι, δοκιμάζεις και βλέπεις τι θα αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...