Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λιγότερα ωάρια στην ωοληψία


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια,

Να ρωτήσω αν σας έχει τύχει ποτέ να υπάρχει διαφορά στον αριθμό ωαρίων από τον υπέρηχο ως προς το αποτέλεσμα της ωοληψίας; Από τέσσερα και πάνω ας πούμε. Και αν ναι ποια ήταν η απάντηση του γιατρού σας ως προς τον λόγο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομιζω οτι σχεδόν πάντα μου συμβαίνει αυτο.

 Την πρώτη φορα πίστευα οτι μου πήραν τα ωάρια, και ήμουν σε πλήρη πανικό. Δεν ειπα τίποτα στον γιατρο γιατι θα ηταν ευθεία κατηγορία αν το εκανα αυτο και θα πρεπε να το τραβήξω.

 Την δεύτερη που είχα καμια τριανταριά, ουτε καν να τα μετρήσει ήθελε και πηρε 7 τα οποία γονιμοποιήθηκαν κιόλας και οταν τον ρώτησα τι απέγιναν τα υπόλοιπα μου ειπε οτι δεν τα παίρνουν  τα πολυ μικρά γιατι δεν προκειται να γονιμοποιηθουν.

 Και στις άλλες δυο διεγέρσεις που εκανα μετρούσα παραπανω, αλλα στα χαρτία έγραφε ποσα πήραν, ποσα ηταν ωριμα και ποσα γονιμοποιήθηκαν. Πάντα λίγα λιγότερα απ όσα μετρούσα, απλα για το τρίτο κέντρο βάζω το χέρι μου στην φωτιά οτι έγιναν ολα οπως έπρεπε ηταν συγγενής μου μεσα στην ωοληψια, φιλη μας η εμβρυολογος και ένας γιατρός που καίγονταν για να πετύχει.

 Στο τέταρτο κέντρο ο γιατρός ειναι εξαίρετος ανθρωπος επομενως οσο περνούσε απο τι χέρι του έβγαλε όσα μπορούσε.

 Δυστυχώς οταν μπαίνουμε σ αυτόν τον λαβύρινθο ειναι δικαιολογημένες όλες οι σκέψεις που κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοριτσι εχουμε καιρο να τα πουμε.Kαι συ στον αγωνα ακομα.Που θα παει θα ερθει και η σειρα μας.Δεν καταλαβαινω ακριβως την ερωτηση σου.Να σου πω παντως την εμπειρια μου.Οταν ειχα πολλα ωαρια μου ελεγαν π.χ. δεξια 5 και αριστερα 7, μου ελεγαν και ποσο ειναι το μικροτερο και ποσο το μεγαλυτερο ,στην ωοληψια παντα επαιρναν παραπανω μου εχει τυχει να μου πουνγια 16 και τελικα να ειναι 26,να μου πουν 12 και να ειναι 18.Γενικα οταν ειχα πολλα μου ελεγαν μεχρι 7,8 στην καθε ωοθηκη και εμενα αυτα και γονιμοποιουνταν πανω κατω δηλ. ειχα μεχρι 13 γον.το πολυ.Σε αλλες κοπελες μπορει να επαιρναν 30 και τα 26 να γον.εχω ακουσει και 39 με 32γον.ειναι ομως πιο μικρες εγω ξεκινησα τις διεγερσεις στα 40. Σιγουρα στα πολλα ωαρια καποια ειναι ανωριμα.Τωρα που εχω λιγα ειναι πιο ξεκαθαρα τα πραγματα.Ειχα δυο μου λενε το ενα προχωρησε και οντως το ενα γον.Ειχα τρια το ενα ηταν μεγαλο και τελικα ουτε αυτο καλο οπως ειδαν οι εμβρ.Ειχα 4 μου ειπαν 3υπολογισε μεγαλωσε και αλλο ενα στο τελος αλλα μου ειπαν θα δουμε αν θα προχωρησει.τελικα 3ωαρια πηραν τα αλλα 2ωοθηλακια δεν ειχαν(και ειναι σιγουρο αυτο γιατι ειμαι ξυπνια μιλαμε τα βλεπω στην οθονη αισθανομαι το τσιμπημα)Ειχα 4 μου το ειπαν πηραν 4 γον.3(παλι σιγουρακι γιατι ημουν ξυπνια)Εγω δηλ. δεν εχω ερθει καποια φορα προ εκπληξεων(ασχετα αν ελπιζω παντα για κατι παραπαηω.)Νομιζω οτι σε καλυψα.Ευχομαι το 2018 να μας δωσει αυτο που τοσο λαχταραμε.

Link to comment
Share on other sites

Nα πω οτι εγω την τελευταια ωοληψια με διεγερση την εκανα πριν τρια χρονια περιπου τοτε επαιρναν ολα τα ωαρια τωρα  αφηνουν τα μικρα να μεγαλωσουν και τα παιρνουν στην δευτερη φαση του κυκλου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας μέχρι στιγμής!

 

Κάντι να διευκρινίσω ότι σε καμία περίπτωση δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι κάτι έγινε με δόλο ή για να εξυπηρετηθεί κάποιο «σκοτεινό» κίνητρο. Γενικά δεν σκέφτομαι καθόλου έτσι. Αντιθέτως το λάθος το σκέφτομαι πολύ! Το να συλλέγονται κατά την ωοληψία σε σημαντικό ποσοστό λιγότερα ωάρια από τα ωοθηλάκια που βλέπεις δεν είναι και το πιο φυσιολογικό πράγμα του κόσμου. Ή το πρωτόκολλο έκανε κυστικά ή κάποια σπάσανε πρόωρα ή δεν ωριμάσανε. Αυτό που λένε οι γιατροί «άδειο» δεν είναι στην πραγματικότητα άδειο. Είναι αυτά που είναι κολλημένα στα τοιχώματα είτε γιατί έχουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες είτε γιατί δεν ωρίμασαν. Το φυσιολογικό διάβασα είναι ο αριθμός που συλλέγεται να είναι ο ίδιος με τον αριθμό όσων στον υπέρηχο είναι από 14χιλ και πάνω (αλλού γράφουν 15χιλ).

 

Διαβάζω δε σε αγγλόφωνα φόρουμ ότι η Ovitrelle σε αντίθεση με την Pregnyl που καταργήθηκε, ίσως να μην είναι εξίσου αποτελεσματική σε ό,τι αφορά την τελική ωρίμανση πριν την ωοληψία. Γι’ αυτό σε πολλές περιπτώσεις οι γιατροί δίνουν διπλή δόση.

 

Οπότε αναρωτιόμουν αν σε κάποια έχει συμβεί κάτι τέτοιο και ο γιατρός της έδωσε μία ικανοποιητική απάντηση.

 

Xristia σου εύχομαι κι εγώ να σου έρθει σύντομα το πολυπόθητο αποτέλεσμα!

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω Indyla.Eμενα μονο μια φορα που ηταν αδειο σε φυσικο μου ειπε για να μην τα ριχνω ολα στην ηλικια μπορει και να το καψαμε με την ovitrelle,και η αληθεια ειναι οτι εκεινη τη φορα ειχα κανει ovitrelle στις 13,00 και μου το πηραν την αλλη μερα στις 11:00-12:00.Kαι εχω διαβασει και γω οτι οταν η οvitrelle  δεν γινει την σωστη ωρα τα ωαρια καιγονται.Σε φυσικο κυκλο παλι μου εχει τυχει να μην μπορεσουν να το παρουν.Και τελος γιατρος που δεν εδινε πολλες ορμονες μου ειχε πει:δεν εχει νοημα να βομβαρδιζουμε τις γυναικες με πολλες ορμονες αν εχουν αποθεμα θα δωσουν αρκετα ωαρια αν δεν εχουν αποθεμα ή δεν θα δωσουν ή θα ειναι κενα.Αν ειχες μεγαλη αποκλιση οντως η  λογικη εξηγηση ειναι ή στα καψανε ή πετυχες κακο κυκλο .Εσενα πως το εξηγησανε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , xristia είπε:

Ευχαριστω Indyla.Eμενα μονο μια φορα που ηταν αδειο σε φυσικο μου ειπε για να μην τα ριχνω ολα στην ηλικια μπορει και να το καψαμε με την ovitrelle,και η αληθεια ειναι οτι εκεινη τη φορα ειχα κανει ovitrelle στις 13,00 και μου το πηραν την αλλη μερα στις 11:00-12:00.Kαι εχω διαβασει και γω οτι οταν η οvitrelle  δεν γινει την σωστη ωρα τα ωαρια καιγονται.Σε φυσικο κυκλο παλι μου εχει τυχει να μην μπορεσουν να το παρουν.Και τελος γιατρος που δεν εδινε πολλες ορμονες μου ειχε πει:δεν εχει νοημα να βομβαρδιζουμε τις γυναικες με πολλες ορμονες αν εχουν αποθεμα θα δωσουν αρκετα ωαρια αν δεν εχουν αποθεμα ή δεν θα δωσουν ή θα ειναι κενα.Αν ειχες μεγαλη αποκλιση οντως η  λογικη εξηγηση ειναι ή στα καψανε ή πετυχες κακο κυκλο .Εσενα πως το εξηγησανε;

 

Γλυκιά μου τι να μου πουν; Ναι μας συγχωρείτε, κάναμε κάποιους άστοχους χειρισμούς; Απλά ότι μια χαρά ήταν ο αριθμός... :? 

Μίλησα με έναν γνωστό μου γιατρό εξωσωματικής από το εξωτερικό και μου είπε μπορεί να φταίει το timing της τελικής ένεσης ή η δόση της. Αυτό που δεν καταλαβαίνουν τα δικά μας τα "τζιμάνια" εδώ είναι ότι όταν η ασθενής τους ρωτάει "τι μπορεί να έφταιξε γιατρέ μου;" δεν το κάνει υποχρεωτικά για να τους επιρρίψει ευθύνες αλλά για να αναρρωτηθούν μαζί ποιες παράμετροι θα μπορούσαν να διορθωθούν σε επόμενη προσπάθεια. Ο εγωισμός των γιατρών και η έλλειψη προσοχής και εξατομίκευσης με έχουν φέρει στα όρια μου περισσότερο και από τις αποτυχημένες μας προσπάθειες!!!

Link to comment
Share on other sites

Eχεις απολυτο δικιο με τους γιατρους ειναι να μην στο φερει η τυχη να μπλεξεις.Εμενα δεν με καλυπτει καν να μου πουν εκανα λαθος, τι να την κανω τη συγνωμη οταν εγω το εχω πληρωσει(και δεν εννοω οκονομικα). 

 Ευχομαι παρα τα λιγοτερα ωαρια αυτη η φορα να σου δωσει το μωρο σου.

Και συγνωμη που στην πρωτη απαντηση μου ημουν λιγο αλλου ντ'αλλου αργησα να καταλαβω την ερωτηση.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, xristia είπε:

Eχεις απολυτο δικιο με τους γιατρους ειναι να μην στο φερει η τυχη να μπλεξεις.Εμενα δεν με καλυπτει καν να μου πουν εκανα λαθος, τι να την κανω τη συγνωμη οταν εγω το εχω πληρωσει(και δεν εννοω οκονομικα). 

 Ευχομαι παρα τα λιγοτερα ωαρια αυτη η φορα να σου δωσει το μωρο σου.

Και συγνωμη που στην πρωτη απαντηση μου ημουν λιγο αλλου ντ'αλλου αργησα να καταλαβω την ερωτηση.

 

Δεν ήταν αλλού ντ᾽ αλλού η απάντηση σου. Κάθε άλλο. Κι εμένα μου έχει συμβεί να μου πάρουν 2-3 περισσότερα στην ωοληψία από αυτά που φαίνονταν στον υπέρηχο και αυτό είναι απολύτως λογικό γιατί κάποια τυχαίνει να είναι "κρυμμένα". Σε κάθε περίπτωση σ᾽ ευχαριστώ πολύ και για τις απαντήσεις σου και για τις ευχές σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τις παλιές γνώριμες!

Αυτο που εχω καταλαβει εγω σχετικά με το θέμα που θέτετε είναι ότι δεν υπάρχει μία απάντηση.

Είναι θέμα γιατρού και κατά πόσο είναι άξιος εμπιστοσύνης και ευσυνειδητος.

Αλλοι σου λένε ότι δεν παίρνουν τα μικρά κι άλλοι ότι τα πάιρνουν.

Οι μεν διατεινονται ότι δεν έχει νόημα και οι δε υπερηφανευονται ότι σου πηραν πολύ περισσοτερα από τους προηγούμενους.

Μου έχουν τύχει και τα 2.

Τώρα για το ποιά είναι η σωστή πρακτική δεν έχω ιδέα.

Μάλλον πρεπει να το ψαξουμε κι αυτο μόνες μας....

Βασικά πού ξερουμε ακόμα και το αν όντως μας πηρανε όσα λένε??

Εγώ έχω κάνει διεγερση όπου στον πρωτο υπερηχο φάνηκαν 15 ωοθυλακια στη μία ωοθήκη και 10 στην άλλη και μετά από 12 μέρες ορμονών 5 ήταν τα ωριμα,5 μικρότερα και τα άλλα πολύ μικρότερα.

Και μετά την ωοληψία μου λέει ο γιατρός σου πήρα 23!!!

Τί να πιστέψω τώρα?!!!!

Δεν ξέρω ρε κορίτσια,εχώ κι εγώ δει τόση έπαρση και αλαζονεία που δεν εμπιστεύομαι κανένα...

Επεξεργάστηκαν by Miss sunshine
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλώς όρισες στην κουβέντα μας Miss sunshine!

Αυτό ακριβώς που περιγράφεις συνέβη πρόσφατα σε μία φίλη μου. Αλλά να σου πω την αλήθεια αυτή η περίπτωση μου βγάζει νόημα γιατί ο πρώτος υπέρηχος δεν είναι ενδεικτικός της τελικής έκβασης της διέγερσης. Πολλά «ξυπνάνε» με τις πρώτες ενέσεις αλλά μετά δεν αναπτύσσονται. Για ‘μενα το πρόβλημα είναι να μη συνάδει ο τελευταίος υπέρηχος με την ωοληψία. Δηλαδή να είναι λιγότερα τα ώριμα ωοθηλάκια από τα ωάρια (το γράφω και παραπάνω). Πρόβλημα με την έννοια ότι μπορεί να έγινε κάτι λάθος και άρα να μπορεί κάποιος να το αποφύγει. Πάντως είναι ενδιαφέρον ότι στα αγγλόφωνα forum γίνεται συχνά κουβέντα γι’ αυτό ενώ εδώ όχι. Μάλλον τους εμπιστευόμαστε με κλειστά μάτια, τι να πω! :-D 

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία ο έλεγχος είναι πολύ αυστηρος.

Δε νομιζω ότι μπορεί ο γιατρός να σε κοροιδέψει.

Εδώ πάλι...καμία σχέση...ναι μπορεί από τον τελευταίο υπέρηχο να έσπασαν κάποια ή να κάηκαν από την ovitrelle.

Από τη στιγμή.που δεν υπάρχει έλεγχος από το κράτος πώς θα το μάθεις?πώς θα εμπιστευτείς?

με ποιά.κριτήρια θα επιλέξεις γιατρό??

απλά ελπιζεις να σταθείς τυχερη...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γεια σας. Θα ήθελα την γνώμη όσων κοριτσιών έχουν παρόμοια εμπειρία ή γνώσεις για το θέμα. Ολοκλήρωσα την δεύτερη εξωσωματική μου. Δεύτερη διέγερση. Είμαι 28 χρονών. Με κανένα θέμα εκτός απο hashimoto. FSH, AMH κτλ κτλ κτλ όλα μια χαρά. Πολύ καλό σπέρμα, όλα μα όλα τσεκαρισμένα, απο ανοσολογικά, ορμονικά μέχρι ότι άλλο υπάρχει μέχρι σήμερα.  Χιλιάδες ευρώ σε εξετάσεις και καμία απάντηση στο γιατί δεν έχουμε ακόμα παιδί. Στην πρώτη μου διέγερση  με menopur, πήραμε 22 ωάρια, απο τα οποία τα 15 ήταν ώριμα, τα 10 γονιμοποιήθηκαν και καταλήξαμε σε 8 βλαστοκύστες. Ακολουθησε μια εγκυμοσύνη η οποία κατέληξε σε αποβολή (δεν είχα ρυθμισμένα θυροειδικά αντισώματα) και οι υπόλοιπες μεταφορές κατέληξαν σε αρνητικό αποτέλεσμα. Άλλαξα κέντρο. Πήγαμε σε μεγαλύτερο κέντρο γνωστό στη Θεσσαλονίκη γιατι θέλαμε μια πιο επαγγελματική αντιμετώπιση... Κάναμε διέγερση με gonal, στους υπερήχους μου έλεγαν 12 με 15  ώριμα και αρκετά μικρά... Μου είχαν πει εξαρχής ότι δεν θέλουμε να έχουμε πάλι υπερδιέγερση γιατί την πρώτη φορά πέρασα πολύ δύσκολα μέχρι να συνέλθω. Ήρθε η μέρα, κάναμε την ovitrelle. Ακολουθησε η ωοληψία χθες, 11 όλα... Τα νέα σήμερα;; τα 6 μόλις ώριμα... τα 5 γονιμοποιήθηκαν... Δεν είχαμε λέει σωστή ωρίμανση... Και λέω πρώτον γιατι τα 12 με 15 ώριμα έγιναν 11 όλα και μόλις 6 ώριμα.. Τι πήγε λάθος..  Δευτερον ποιος φταίει για την λάθος ωρίμανση... Είμαι ενας οργανισμός "δοκιμασμένος" υποτίθεται. Περιμένω τηλέφωνο αλλά  και τις απαντήσεις τι να τις κάνω; Δεν είναι παιχνίδι να  το ξαναπαίξουμε και αύριο. Είμαι πάρα πολύ χάλια.. Έχω απογοητευτεί.. Δεν αντέχεται άλλο αυτή η κατάσταση... Δεν θέλω να μιλήσω για τον γιατρό τον οποίο επιλάξαμε, και αν και πόσες φορές τον είδαμε, ούτε για το αν έκανε εκείνος την ωοληψία ή όχι.... Είναι πράγματα που θα τα δω στην πορεία...  Διαβάζω πιο πάνω για την ovitrelle. Θυμάμαι την πρώτη φορα ο γιατρός ζήτησε να κάνω δύο. Να έπαιξε ρόλο στην ωρίμανση; Πείτε μου όσες έχετε εμπειρία. Ευχαριστώ. 

Επεξεργάστηκαν by sissy_geo
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, sissy_geo said:

Γεια σας. Θα ήθελα την γνώμη όσων κοριτσιών έχουν παρόμοια εμπειρία ή γνώσεις για το θέμα. Ολοκλήρωσα την δεύτερη εξωσωματική μου. Δεύτερη διέγερση. Είμαι 28 χρονών. Με κανένα θέμα εκτός απο hashimoto. FSH, AMH κτλ κτλ κτλ όλα μια χαρά. Πολύ καλό σπέρμα, όλα μα όλα τσεκαρισμένα, απο ανοσολογικά, ορμονικά μέχρι ότι άλλο υπάρχει μέχρι σήμερα.  Χιλιάδες ευρώ σε εξετάσεις και καμία απάντηση στο γιατί δεν έχουμε ακόμα παιδί. Στην πρώτη μου διέγερση  με menopur, πήραμε 22 ωάρια, απο τα οποία τα 15 ήταν ώριμα, τα 10 γονιμοποιήθηκαν και καταλήξαμε σε 8 βλαστοκύστες. Ακολουθησε μια εγκυμοσύνη η οποία κατέληξε σε αποβολή (δεν είχα ρυθμισμένα θυροειδικά αντισώματα) και οι υπόλοιπες μεταφορές κατέληξαν σε αρνητικό αποτέλεσμα. Άλλαξα κέντρο. Πήγαμε σε μεγαλύτερο κέντρο γνωστό στη Θεσσαλονίκη γιατι θέλαμε μια πιο επαγγελματική αντιμετώπιση... Κάναμε διέγερση με gonal, στους υπερήχους μου έλεγαν 12 με 15  ώριμα και αρκετά μικρά... Μου είχαν πει εξαρχής ότι δεν θέλουμε να έχουμε πάλι υπερδιέγερση γιατί την πρώτη φορά πέρασα πολύ δύσκολα μέχρι να συνέλθω. Ήρθε η μέρα, κάναμε την ovitrelle. Ακολουθησε η ωοληψία χθες, 11 όλα... Τα νέα σήμερα;; τα 6 μόλις ώριμα... τα 5 γονιμοποιήθηκαν... Δεν είχαμε λέει σωστή ωρίμανση... Και λέω πρώτον γιατι τα 12 με 15 ώριμα έγιναν 11 όλα και μόλις 6 ώριμα.. Τι πήγε λάθος..  Δευτερον ποιος φταίει για την λάθος ωρίμανση... Είμαι ενας οργανισμός "δοκιμασμένος" υποτίθεται. Περιμένω τηλέφωνο αλλά  και τις απαντήσεις τι να τις κάνω; Δεν είναι παιχνίδι να  το ξαναπαίξουμε και αύριο. Είμαι πάρα πολύ χάλια.. Έχω απογοητευτεί.. Δεν αντέχεται άλλο αυτή η κατάσταση... Δεν θέλω να μιλήσω για τον γιατρό τον οποίο επιλάξαμε, και αν και πόσες φορές τον είδαμε, ούτε για το αν έκανε εκείνος την ωοληψία ή όχι.... Είναι πράγματα που θα τα δω στην πορεία...  Διαβάζω πιο πάνω για την ovitrelle. Θυμάμαι την πρώτη φορα ο γιατρός ζήτησε να κάνω δύο. Να έπαιξε ρόλο στην ωρίμανση; Πείτε μου όσες έχετε εμπειρία. Ευχαριστώ. 

Έκανες οιστραδιόλη πριν να δεις την τιμή?? μήπως έγινε νωρίς η ωοληψία? η αλήθεια είναι πως δεν καταλαβαίνω τι να πήγε λάθος με την ωρίμανση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , kotsifikos είπε:

Έκανες οιστραδιόλη πριν να δεις την τιμή?? μήπως έγινε νωρίς η ωοληψία? η αλήθεια είναι πως δεν καταλαβαίνω τι να πήγε λάθος με την ωρίμανση.

Μου είπαν πως είναι μια χαρά. Τι ρόλο θα έπαιζε αν ήταν χαμηλή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, sissy_geo said:

Μου είπαν πως είναι μια χαρά. Τι ρόλο θα έπαιζε αν ήταν χαμηλή;

Γιατρός δεν είμαι να σου απαντήσω αλλά θυμάμαι εγώ πως σε μία από τις προσπάθειες μου μου είχε ακυρώσει ο γιατρός το πρόγραμμα γιατί είχα λίγα ωάρια  και οιστραδιόλη πολύ χαμηλή, η τιμής της δείχνει στο περίπου πόσο ώριμα είναι τα ωάρια (αν θυμάμαι καλά έχουν, περάσει και χρόνια από τότε και έχω ξεχάσει πολλά). Επειδή ακριβώς έχεις ξανακάνει διέγερση ξέρεις πολυ καλά πως ανταποκρίνεται ο οργανισμός σου. Εγώ το μόνο που θα σε συμβουλεύσω είναι να μην απογοητεύεσαι..ποτέ δεν ξέρεις πως θα πάει η προσπάθεια. Εμένα ο γιος μου ήρθε από έμβρυο δύο ημερών, μέτριο...μην χάνεις τις ελπίδες σου , ποτέ δεν ξέρεις την εξέλιξη.

Σε ενημέρωσαν από το κέντρο για  την συνέχεια?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , kotsifikos είπε:

Γιατρός δεν είμαι να σου απαντήσω αλλά θυμάμαι εγώ πως σε μία από τις προσπάθειες μου μου είχε ακυρώσει ο γιατρός το πρόγραμμα γιατί είχα λίγα ωάρια  και οιστραδιόλη πολύ χαμηλή, η τιμής της δείχνει στο περίπου πόσο ώριμα είναι τα ωάρια (αν θυμάμαι καλά έχουν, περάσει και χρόνια από τότε και έχω ξεχάσει πολλά). Επειδή ακριβώς έχεις ξανακάνει διέγερση ξέρεις πολυ καλά πως ανταποκρίνεται ο οργανισμός σου. Εγώ το μόνο που θα σε συμβουλεύσω είναι να μην απογοητεύεσαι..ποτέ δεν ξέρεις πως θα πάει η προσπάθεια. Εμένα ο γιος μου ήρθε από έμβρυο δύο ημερών, μέτριο...μην χάνεις τις ελπίδες σου , ποτέ δεν ξέρεις την εξέλιξη.

Σε ενημέρωσαν από το κέντρο για  την συνέχεια?

Και εγω θυμάμαι στην πρώτη διέγερση, η οιστραδιόλη μου ήταν στα ύψη . Υπερβολικά ανεβασμένη δηλαδή και αυτός ήταν και ο λόγος που δεν προχωρήσαμε με φρέσκα. Τώρα μου είπαν πως ήταν μια χαρά. Και ότι μας επιτρέπει να προχωρήσουμε με φρέσκα. Αυτά μου είπαν πριν την ωοληψία. Τώρα για τα έμβρυα, θα έχουμε μια καλύτερη εικόνα αύριο λέει, για την αναπτυξιακή τους ικανότητα και για την ποιότητα. Είμαι πάρα πολύ απογοητευμένη. Περίμενα να τα πάμε πολύ καλύτερα γιατί δεν είχαμε κάποια ένδειξη για το αντίθετο. Για αυτό και αυτό το σοκ. Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες, να χαίρεσαι το αγοράκι σου! 

Επεξεργάστηκαν by sissy_geo
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, sissy_geo said:

Γεια σας. Θα ήθελα την γνώμη όσων κοριτσιών έχουν παρόμοια εμπειρία ή γνώσεις για το θέμα. Ολοκλήρωσα την δεύτερη εξωσωματική μου. Δεύτερη διέγερση. Είμαι 28 χρονών. Με κανένα θέμα εκτός απο hashimoto. FSH, AMH κτλ κτλ κτλ όλα μια χαρά. Πολύ καλό σπέρμα, όλα μα όλα τσεκαρισμένα, απο ανοσολογικά, ορμονικά μέχρι ότι άλλο υπάρχει μέχρι σήμερα.  Χιλιάδες ευρώ σε εξετάσεις και καμία απάντηση στο γιατί δεν έχουμε ακόμα παιδί. Στην πρώτη μου διέγερση  με menopur, πήραμε 22 ωάρια, απο τα οποία τα 15 ήταν ώριμα, τα 10 γονιμοποιήθηκαν και καταλήξαμε σε 8 βλαστοκύστες. Ακολουθησε μια εγκυμοσύνη η οποία κατέληξε σε αποβολή (δεν είχα ρυθμισμένα θυροειδικά αντισώματα) και οι υπόλοιπες μεταφορές κατέληξαν σε αρνητικό αποτέλεσμα. Άλλαξα κέντρο. Πήγαμε σε μεγαλύτερο κέντρο γνωστό στη Θεσσαλονίκη γιατι θέλαμε μια πιο επαγγελματική αντιμετώπιση... Κάναμε διέγερση με gonal, στους υπερήχους μου έλεγαν 12 με 15  ώριμα και αρκετά μικρά... Μου είχαν πει εξαρχής ότι δεν θέλουμε να έχουμε πάλι υπερδιέγερση γιατί την πρώτη φορά πέρασα πολύ δύσκολα μέχρι να συνέλθω. Ήρθε η μέρα, κάναμε την ovitrelle. Ακολουθησε η ωοληψία χθες, 11 όλα... Τα νέα σήμερα;; τα 6 μόλις ώριμα... τα 5 γονιμοποιήθηκαν... Δεν είχαμε λέει σωστή ωρίμανση... Και λέω πρώτον γιατι τα 12 με 15 ώριμα έγιναν 11 όλα και μόλις 6 ώριμα.. Τι πήγε λάθος..  Δευτερον ποιος φταίει για την λάθος ωρίμανση... Είμαι ενας οργανισμός "δοκιμασμένος" υποτίθεται. Περιμένω τηλέφωνο αλλά  και τις απαντήσεις τι να τις κάνω; Δεν είναι παιχνίδι να  το ξαναπαίξουμε και αύριο. Είμαι πάρα πολύ χάλια.. Έχω απογοητευτεί.. Δεν αντέχεται άλλο αυτή η κατάσταση... Δεν θέλω να μιλήσω για τον γιατρό τον οποίο επιλάξαμε, και αν και πόσες φορές τον είδαμε, ούτε για το αν έκανε εκείνος την ωοληψία ή όχι.... Είναι πράγματα που θα τα δω στην πορεία...  Διαβάζω πιο πάνω για την ovitrelle. Θυμάμαι την πρώτη φορα ο γιατρός ζήτησε να κάνω δύο. Να έπαιξε ρόλο στην ωρίμανση; Πείτε μου όσες έχετε εμπειρία. Ευχαριστώ. 

Κορίτσι εγώ προτείνω να μην απογοητεύεσαι, διότι 6 γονιμοποιημένα ωάρια που έχεις, είναι πολύ καλά. Δεν σημαίνει απαραίτητα οτι όσα πιό πολλά , και παραπάνω πιθανότητες να μείνεις έγκυος. Είδες , και την προηγούμενη φορά , δεν είχες το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ένα καλό θέλεις (που θα έχεις γιατί είσαι νεότατη) , και ένα καλό ενδομήτριο. Σκέφτεσαι κάποιο scratching ίσως? Ή θα προχωρήσεις αμέσως σε εμβρυομεταφορά? Εγώ πάντως, στα 40, με 2 μόνο κατεψυγμένες βλαστοκύστες, έχω ένα αγοράκι 14 μηνών! Έκανα και υστεροσκόπηση και scratching ένα μήνα πριν. Ίσως να βοήθησε. Εγώ θα έλεγα να επικεντρωθείς σε αυτά τα 6 ωάρια, και να σκέφτεσαι θετικά! 

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Κορίτσι εγώ προτείνω να μην απογοητεύεσαι, διότι 6 γονιμοποιημένα ωάρια που έχεις, είναι πολύ καλά. Δεν σημαίνει απαραίτητα οτι όσα πιό πολλά , και παραπάνω πιθανότητες να μείνεις έγκυος. Είδες , και την προηγούμενη φορά , δεν είχες το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ένα καλό θέλεις (που θα έχεις γιατί είσαι νεότατη) , και ένα καλό ενδομήτριο. Σκέφτεσαι κάποιο scratching ίσως? Ή θα προχωρήσεις αμέσως σε εμβρυομεταφορά? Εγώ πάντως, στα 40, με 2 μόνο κατεψυγμένες βλαστοκύστες, έχω ένα αγοράκι 14 μηνών! Έκανα και υστεροσκόπηση και scratching ένα μήνα πριν. Ίσως να βοήθησε. Εγώ θα έλεγα να επικεντρωθείς σε αυτά τα 6 ωάρια, και να σκέφτεσαι θετικά! 

Σ'ευχαριστώ πολύ! Είσαι πολύ καθυσηχαστική! :). Υστεροσκόπηση και Scratching έκανα πριν 4-5 μήνες. Πριν απο την τελευταία μου εμβρυομεταφορά με τα τελευταία μου εμβρυάκια της πρώτης προσπάθειας. Τώρα επιμένουν να πάμε με φρέσκα. Επίσης είναι και αυτός ένας παράγοντας που μας κάνει να νοιώθουμε παραπάνω ανασφάλεια, γιατί δεν το έκανα την πρώτη φορά και είναι κάτι άγνωστο.  Δεν ξέρω.. Μακάρι να πάνε όλα καλά! Σ'ευχαριστώ πολύ για το θάρρος που μου έδωσες! :wink:

Link to comment
Share on other sites

@sissy_geo καλησπερα. Να σε ρωτησω: στην προηγουμενη διεγερση παλο το ιδιο πρωτοκολλο ακολουθησες με τα ιδια φαρμακα?

 

Εγω πχ στην τελευταια μας προσπαθεια εκανα μονο 3 ωαρια. Γονιμοποιηθηκαν ολα. Εφτασαν τα δυο σε βλαστοκυστες και το ενα τα καταφερε και τωρα ειναι στην κοιλια μου. 

Μην απογοητευεσαι με τον αριθμο. Καταλαβαινω απολυτα πώς νιωθεις. Κι εγω ειχα στεναχωρεθει που εκανα μονο 3, να ομως που το ενα τα καταφερε. 

Ευχομαι να ειχες ωραια νεα απο την γονιμοποιηση και με το καλο να τα βαλετε και να εχετε θετικο αποτελεσμα.

k0oZp3.png
Link to comment
Share on other sites

@nini84  Σε θυμάμαι!!! Κάναμε μαζί μεταφορά την προτελευταία μου! Τι καλά!!! Φαντάζομαι πόσο το απολαμβάνεις! Με το καλό! Όλα να πάνε τέλεια! Λοιπόν αρχικά να σου πω ότι την πρώτη φορά κάναμε διέγερση με menopur και τη δεύτερη με gonal f. Χθες με πήραν τηλέφωνο, μου ειπαν ότι προχωράνε μια χαρά. Τα τρία με ταχύτερο ρυθμό, αρα θα τα αφήσουν να πάνε πέμπτη μέρα και τα άλλα δύο μου πρότεινε να τα μεταφέρουμε στη μήτρα την 3η μερα. Εγω για να είμαι ειλικρινής στεναχωρήθηκα. Δεν έχω εμπειρία απο έμβρυα τρίτης μέρας. Ξέρω ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα στα έμβρυα 3ης και 5ης μέρας. Μου εξήγησε όμως το σκεπτικό του, μπορεί να τα αφήσει και αυτά εφόσον προχωράνε κανονικά αλλά επειδή όλες οι προηγουμενες προσπάθειες μου είναι με βλαστοκύστες, είπε να δοκιμάσουμε με 3ης μέρας, μήπως ο οργανισμός μου τα δεχτεί διαφορετικά. Δεν ξέρω κατα πόσο στέκει, όταν ξέρουμε την διαφορά που έχουν τα 3η και 5ης, αλλά είπα να το δοκιμάσω. Πρώτη φορά με φρέσκα λοιπόν, και πρώτη φορά με 3ης μέρας. Σήμερα λοιπόν έγινε η μεταφορά. Μου είπαν ότι είναι πολύ καλής ποιότητας, το ένα αποτελείται απο 9 κύτταρα σήμερα (όπως πρέπει για 3η μέρα 6 με 9), και το άλλο έχει ηδη προχωρήσει και εχει γίνει μορίδιο. Μου είπε πως επειδή η πρώτη μου προσπάθεια ήταν δυνατή, ήθελε εξαρχής να πάμε πιο συντηρητικά και θέλει να δοκιμάσω τον οργανισμό μου και με αυτόν τον τρόπο, μιας και θεωρεί ότι μπορεί να έχω καλύτερα αποτελέσματα. Δεν ξέρω αν έχει νόημα το σκεπτικό του, έτσι πράξαμε όμως. Αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ είναι ότι δεν θέλει να πάρω κορτιζόνη αυτή τη φορά. Πράγμα που με ανησυχεί. Έχω hashimoto, αλλα εκτός απο αυτό, νομίζω πως δίνουν σε κάθε προσπάθεια έστω και μικρή δόση. Δεν ξέρω..  

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2019 at 12:14 PM, sissy_geo said:

@nini84  Σε θυμάμαι!!! Κάναμε μαζί μεταφορά την προτελευταία μου! Τι καλά!!! Φαντάζομαι πόσο το απολαμβάνεις! Με το καλό! Όλα να πάνε τέλεια! Λοιπόν αρχικά να σου πω ότι την πρώτη φορά κάναμε διέγερση με menopur και τη δεύτερη με gonal f. Χθες με πήραν τηλέφωνο, μου ειπαν ότι προχωράνε μια χαρά. Τα τρία με ταχύτερο ρυθμό, αρα θα τα αφήσουν να πάνε πέμπτη μέρα και τα άλλα δύο μου πρότεινε να τα μεταφέρουμε στη μήτρα την 3η μερα. Εγω για να είμαι ειλικρινής στεναχωρήθηκα. Δεν έχω εμπειρία απο έμβρυα τρίτης μέρας. Ξέρω ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα στα έμβρυα 3ης και 5ης μέρας. Μου εξήγησε όμως το σκεπτικό του, μπορεί να τα αφήσει και αυτά εφόσον προχωράνε κανονικά αλλά επειδή όλες οι προηγουμενες προσπάθειες μου είναι με βλαστοκύστες, είπε να δοκιμάσουμε με 3ης μέρας, μήπως ο οργανισμός μου τα δεχτεί διαφορετικά. Δεν ξέρω κατα πόσο στέκει, όταν ξέρουμε την διαφορά που έχουν τα 3η και 5ης, αλλά είπα να το δοκιμάσω. Πρώτη φορά με φρέσκα λοιπόν, και πρώτη φορά με 3ης μέρας. Σήμερα λοιπόν έγινε η μεταφορά. Μου είπαν ότι είναι πολύ καλής ποιότητας, το ένα αποτελείται απο 9 κύτταρα σήμερα (όπως πρέπει για 3η μέρα 6 με 9), και το άλλο έχει ηδη προχωρήσει και εχει γίνει μορίδιο. Μου είπε πως επειδή η πρώτη μου προσπάθεια ήταν δυνατή, ήθελε εξαρχής να πάμε πιο συντηρητικά και θέλει να δοκιμάσω τον οργανισμό μου και με αυτόν τον τρόπο, μιας και θεωρεί ότι μπορεί να έχω καλύτερα αποτελέσματα. Δεν ξέρω αν έχει νόημα το σκεπτικό του, έτσι πράξαμε όμως. Αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ είναι ότι δεν θέλει να πάρω κορτιζόνη αυτή τη φορά. Πράγμα που με ανησυχεί. Έχω hashimoto, αλλα εκτός απο αυτό, νομίζω πως δίνουν σε κάθε προσπάθεια έστω και μικρή δόση. Δεν ξέρω..  

Κι εγω σε θυμαμαι sissy. Σε ευχαριστω για τις ευχες σου.

Πολυ χαιρομαι που προχωρησατε σε ετ. Μπραβο! Προσωπικα, αν και δεν ετυχε να κανουμε ετ με 3ης ημερας, δεν θα ειχα κανενα προβλημα. Ειμαι της αποψης να εμπιστευομαστε τα εμβρυα. 

Ουτε για την κορτιζονη θα ανησυχουσα. Κατι θα ξερει ο γιατρος. 

Σου ευχομαι ολοψυχα ολα να πανε καλα! Να γαντζωθουν τα εμβρυακια καλα και να εχετε μια ωραια θετικη χοριακη..!!

k0oZp3.png
Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2019 at 12:14 PM, sissy_geo said:

@nini84  Σε θυμάμαι!!! Κάναμε μαζί μεταφορά την προτελευταία μου! Τι καλά!!! Φαντάζομαι πόσο το απολαμβάνεις! Με το καλό! Όλα να πάνε τέλεια! Λοιπόν αρχικά να σου πω ότι την πρώτη φορά κάναμε διέγερση με menopur και τη δεύτερη με gonal f. Χθες με πήραν τηλέφωνο, μου ειπαν ότι προχωράνε μια χαρά. Τα τρία με ταχύτερο ρυθμό, αρα θα τα αφήσουν να πάνε πέμπτη μέρα και τα άλλα δύο μου πρότεινε να τα μεταφέρουμε στη μήτρα την 3η μερα. Εγω για να είμαι ειλικρινής στεναχωρήθηκα. Δεν έχω εμπειρία απο έμβρυα τρίτης μέρας. Ξέρω ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα στα έμβρυα 3ης και 5ης μέρας. Μου εξήγησε όμως το σκεπτικό του, μπορεί να τα αφήσει και αυτά εφόσον προχωράνε κανονικά αλλά επειδή όλες οι προηγουμενες προσπάθειες μου είναι με βλαστοκύστες, είπε να δοκιμάσουμε με 3ης μέρας, μήπως ο οργανισμός μου τα δεχτεί διαφορετικά. Δεν ξέρω κατα πόσο στέκει, όταν ξέρουμε την διαφορά που έχουν τα 3η και 5ης, αλλά είπα να το δοκιμάσω. Πρώτη φορά με φρέσκα λοιπόν, και πρώτη φορά με 3ης μέρας. Σήμερα λοιπόν έγινε η μεταφορά. Μου είπαν ότι είναι πολύ καλής ποιότητας, το ένα αποτελείται απο 9 κύτταρα σήμερα (όπως πρέπει για 3η μέρα 6 με 9), και το άλλο έχει ηδη προχωρήσει και εχει γίνει μορίδιο. Μου είπε πως επειδή η πρώτη μου προσπάθεια ήταν δυνατή, ήθελε εξαρχής να πάμε πιο συντηρητικά και θέλει να δοκιμάσω τον οργανισμό μου και με αυτόν τον τρόπο, μιας και θεωρεί ότι μπορεί να έχω καλύτερα αποτελέσματα. Δεν ξέρω αν έχει νόημα το σκεπτικό του, έτσι πράξαμε όμως. Αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ είναι ότι δεν θέλει να πάρω κορτιζόνη αυτή τη φορά. Πράγμα που με ανησυχεί. Έχω hashimoto, αλλα εκτός απο αυτό, νομίζω πως δίνουν σε κάθε προσπάθεια έστω και μικρή δόση. Δεν ξέρω..  

 Βρίσκω πολύ σωστή την ιδέα του γιατρού σου να δοκιμάσετε 3ης μέρας εφόσον είχες αρνητικά με βλαστοκύστες! Δεν είναι το παρ'αθυρο εμφύτευσης ίδιο για όλες. Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Αχρείαστα να είναι τα άλλα που προχώρησαν! Ίσως για το δεύτερο! Έχω την εντύπωση οτι είσαι με τον Σφακ, ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

On 11 Ιανουαρίου 2019 at 12:14 ΜΜ, sissy_geo είπε:

@nini84  Σε θυμάμαι!!! Κάναμε μαζί μεταφορά την προτελευταία μου! Τι καλά!!! Φαντάζομαι πόσο το απολαμβάνεις! Με το καλό! Όλα να πάνε τέλεια! Λοιπόν αρχικά να σου πω ότι την πρώτη φορά κάναμε διέγερση με menopur και τη δεύτερη με gonal f. Χθες με πήραν τηλέφωνο, μου ειπαν ότι προχωράνε μια χαρά. Τα τρία με ταχύτερο ρυθμό, αρα θα τα αφήσουν να πάνε πέμπτη μέρα και τα άλλα δύο μου πρότεινε να τα μεταφέρουμε στη μήτρα την 3η μερα. Εγω για να είμαι ειλικρινής στεναχωρήθηκα. Δεν έχω εμπειρία απο έμβρυα τρίτης μέρας. Ξέρω ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα στα έμβρυα 3ης και 5ης μέρας. Μου εξήγησε όμως το σκεπτικό του, μπορεί να τα αφήσει και αυτά εφόσον προχωράνε κανονικά αλλά επειδή όλες οι προηγουμενες προσπάθειες μου είναι με βλαστοκύστες, είπε να δοκιμάσουμε με 3ης μέρας, μήπως ο οργανισμός μου τα δεχτεί διαφορετικά. Δεν ξέρω κατα πόσο στέκει, όταν ξέρουμε την διαφορά που έχουν τα 3η και 5ης, αλλά είπα να το δοκιμάσω. Πρώτη φορά με φρέσκα λοιπόν, και πρώτη φορά με 3ης μέρας. Σήμερα λοιπόν έγινε η μεταφορά. Μου είπαν ότι είναι πολύ καλής ποιότητας, το ένα αποτελείται απο 9 κύτταρα σήμερα (όπως πρέπει για 3η μέρα 6 με 9), και το άλλο έχει ηδη προχωρήσει και εχει γίνει μορίδιο. Μου είπε πως επειδή η πρώτη μου προσπάθεια ήταν δυνατή, ήθελε εξαρχής να πάμε πιο συντηρητικά και θέλει να δοκιμάσω τον οργανισμό μου και με αυτόν τον τρόπο, μιας και θεωρεί ότι μπορεί να έχω καλύτερα αποτελέσματα. Δεν ξέρω αν έχει νόημα το σκεπτικό του, έτσι πράξαμε όμως. Αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ είναι ότι δεν θέλει να πάρω κορτιζόνη αυτή τη φορά. Πράγμα που με ανησυχεί. Έχω hashimoto, αλλα εκτός απο αυτό, νομίζω πως δίνουν σε κάθε προσπάθεια έστω και μικρή δόση. Δεν ξέρω..  

Βρίσκω πολυ σωστή την προσέγγιση του γιατρου σου, και για την τριτη μερα γιατι παίζει το παράθυρο εμφύτευσης και το οτι ειναι φρέσκα, αλλάζουν τις συνθήκες. Επισης και για την κορτιζόνη θα συμφωνήσω μπορει η ανοσοκαταστολη να μην βοηθάει τελικα στην εμφυτευση.

 Ευχομαι μια τριψήφια χοριακη!!!

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

 Βρίσκω πολύ σωστή την ιδέα του γιατρού σου να δοκιμάσετε 3ης μέρας εφόσον είχες αρνητικά με βλαστοκύστες! Δεν είναι το παρ'αθυρο εμφύτευσης ίδιο για όλες. Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Αχρείαστα να είναι τα άλλα που προχώρησαν! Ίσως για το δεύτερο! Έχω την εντύπωση οτι είσαι με τον Σφακ, ή κάνω λάθος?

Μολις ειδα οτι γράψαμε το ίδιο ποστ!!! Η απόλυτη σύμπνοια.

Link to comment
Share on other sites

Sissy καλημερα και με μια τεραστια χοριακη σου ευχομαι. Λοιπον 2 πραγματα θα σου πω και εγω που επεσα πανω στα μνμτ σου.

Καταρχην και ας εχουμε κανει μια διεγερση δεν σημαινει οτι ο οργανισμος θα αντιδραση το ιδιο σε μια επομενη διεγερση.  Και ενα εμβρυο να ειχες τωρα μπορει να σου εδινε μια χαρα εγκυμοσυνη. Εγω θα μεινω στην απωλεια της προηγουμενης εγκυμοσυνης σου. Πως τα θυροειδικα αντισωματα προκάλεσαν αποβολή? Δεν επαιρνες χαπι? τα αντισωματα σε θυρεοδειτιδα χασιμοτο ειναι παντα υψηλα και δεν πεφτουν σχεδον ποτε. Σου το λεω γιατι και εγω εχω την ιδια παθηση και εβγαλα δυο εγκυμοσυνες εις περας με υψηλα αντισωματα αλλα ρυθμισμενο θυρεοειδη. Γνωμη μου να ψαξεις λιγο την αιτια της προηγουμενης αποβολης λιγο περισσοτερο. Εχεις κανει καμπυλη ζαχαρου? εχεις πολυκυστικες?

Καντυ εσυ κοριτσι μου πως εισαι? Ακομα στον αγωνα ή περιμενεις μπεμπακι?

On 10/1/2019 at 5:23 ΜΜ, nini84 είπε:

@sissy_geo καλησπερα. Να σε ρωτησω: στην προηγουμενη διεγερση παλο το ιδιο πρωτοκολλο ακολουθησες με τα ιδια φαρμακα?

 

Εγω πχ στην τελευταια μας προσπαθεια εκανα μονο 3 ωαρια. Γονιμοποιηθηκαν ολα. Εφτασαν τα δυο σε βλαστοκυστες και το ενα τα καταφερε και τωρα ειναι στην κοιλια μου. 

Μην απογοητευεσαι με τον αριθμο. Καταλαβαινω απολυτα πώς νιωθεις. Κι εγω ειχα στεναχωρεθει που εκανα μονο 3, να ομως που το ενα τα καταφερε. 

Ευχομαι να ειχες ωραια νεα απο την γονιμοποιηση και με το καλο να τα βαλετε και να εχετε θετικο αποτελεσμα.

Να γινει το μωρακι σου αυτο το εμβρυακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...