Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες,Χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη!Αστροτζεα με το καλο,βουρ και μην ακους τιποτα και ολα θα πανε καλα.Οπου και αν ειμαστε,σε οποιον γιατρο και οποιο κεντρο ευχομαι να ειμαστε δυναμικες και να παρουμε οτι καλυτερο,για εκεινους ειναι απλα η δουλεια τους για εμας ειναι ο μεγαλυτερος ποθος μας και η υψιστη επιθυμια!Γεωργια μου,ολα οκ?Λοιπον να σας πω οτι εχω δυο μεγαλυτερα αδερφια,η μητερα μου ειναι ξανθια και εγω μελανουρι(αν μας δεις δεν μας περνας για μανα με κορη με τιποτα).Τα δε αδερφια μου,ο ενας μοιαζει λιγο με τον πατερα μου και ο αλλος με τον αδερφο του πατερα μου.Και η μανα μου το εχει καημο,που δεν τις μοιαζει κανεις!!!Και ειμαστε 3 βιολογικα τους παιδια. Και μετα συγνωμη ρε κοριτσια,αλλα θα σας πω πως το σκεφτομαι.Δηλαδη αμα δεν διαιωνιστει το δικο μου γενετικο υλικο και τι εγινε?Μηπως μας εχει φαει η ματαιοδοξια,ως οντοτητες?Και απο την αλλη,εγω απο την θεση που παιρνω καθε μερα στην ζωη,σας λεω οτι αγαπω τα παιδια ολων αυτων των ανθρωπων που μου εμπιστευονται τις ψυχες τους.Και συγχωρεστε με αλλα οταν αγαπας,δεν αγαπας μεσω του γενετικου υλικου σου.Και το μονο που ευχομαι ειναι μακαρι να μπορεσω να γινω μανα,εστω και με δανεικα!Αλλα να μπορεσω.ΦΙΛΙΑ σε ολες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεωργια με συγκινεις.Εισαι πολυ γλυκος ανθρωπος.Ευχομαι με εναν πονο να ερθουν τα διδυμακια στο φως.Και μακαρι συντομα να γινει το ονειρο πραγματικοτητα ολων μας.Πιστευω οτι το να διχαστεις,δηλωνει και το οτι στοχαστηκες.Εμεις με τον συζυγο επειδη παντα συζητουσαμε περαν του δικου μας παιδιου και την υιοθεσια(ασχετα οταν ειδαμε πως εχουν τα πραγματα στην πραγματικοτητα-απογοητευτηκαμε),εκανα αυτες τις σκεψεις το ποσο εγωιστες και ματαιοδοξοι ειμαστε ολοι ως ανθρωποι που λεμε οτι αγαπαμε τα παιδια,αλλα...Τι,μονο οταν ειναι δικα μας?Πως μπορει καποιος να αγαπαει τα παιδια του και να μην αγαπα και τα παιδια ολου του κοσμου,η να μην αγαπα τα διαφορετικα παιδια?Τεσπα,ας μην φλυαρω,ετσι ειναι οπως τα λες!10 μηνες με φυσικους μονο αγχος και απογοητευση και πονος?Μην ξεχναμε οτι γονιος ειναι αυτος που μπορει να παιξει τον ρολο του  γονεα και φυσικα θα πρεπει να ειναι ψυχικα υγιεις,χωρις αγχος.Και συγνωμη αλλα ολη αυτη η βιομηχανια που κανει το σωμα μας ενα αντικειμενο και εμας τις ιδιες,εγω προτιμω να την κανω ποιο συντομη ως διαδικασια,για να ζησω αυτο που εχει σημασια την εγκυμοσυνη και την γεννηση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Χριστος Ανεστη.

Nota 78,Georgia72,υποκλινομαι στο μεγαλειο της ψυχης σας,τα πραγματα ειναι ακριβως ετσι οπως τα λετε,απλα οι περισσοτεροι ειμαστε μικροι για να τα νοιωσουμε(και πιο μικροψυχη απο ολες εγω).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια προς τα παρον ας υποκλιθουμε στην Γεωργια που το ειπε και το εκανε!Γιατι οπως λενε και οι γειτονες Ιταλοι αναμεσα σε 'αυτο που λεω και αυτο που κανω,υπαρχει στην μεση η θαλασσα'. Εγω θα κανω και μια με φαρμακα,γιατι ειπε ο γιατρος οτι αξιζει και μια φορα με φαρμακα για να δουμε τι μελι γενεσθε(αφου οπως ειπε εχω σκεφτει τον οικονομικο και ψυχολογικο παραγοντα).Και μετα αν δεν βουρ για τα ωαρια μιας γυναικας που ακομη και χρηματα να παιρνει,δινει σε μια αλλη γυναικα!Και εγω υποκλινομαι σε ολες μας που βαζουμε το σωμα μας και την ψυχη μας σε τοσο δυσκολες διαδικασιες!!!Φιλια 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Georgia72 said:

Καλημέρα κορίτσια. Ελπίζω να περάσατε όμορφα το Πάσχα και να ξεκουραστήκατε.

Astrogea μου με το καλό κοπέλα μου! Πότε ξεκινας; Τελειωσες δηλ με τη θεραπεια σου, ετσι;

Thia μου καλα κανεις και προσεχεις. Να κανεις ομως εξετασεις για να δεις γις ποσο θα παιρνεις τις βιταμινες και γενικα να τα λες με εναν γιατρο γιατι και η υπερβιταμινωση δεν κανει καλο.

Psipsinela, αυτα που σκεφτηκες παρατηρωντας τον κόσμο γύρω σου, τα εχω σκεφτει κι εγω άπειρες φορές και φανταζομαι οι περισσοτερες κοπελες που κατεφυγαν στη λυση των δανεικων!... Και φυσικα κατέληγα στο ιδιο συμπερασμα με σενα και φυσικα στενοχωριομουν παρα πολυ. Ειναι λογικό... Έκανα 1,5 χρόνο να το αποφασίσω. Όταν όμως αρχισα να διαβαζω περι γενετικης, συνδυασμο γονιδίων τόσων γενεων που κουβαλαμε μεσα μας και απο τις δυο οικογενειες μας και αλλων τοσων που κουβαλαει ο αντρας μας απο τους δικους του συγγενεις, καταλαβα πως ειναι ματαιο να ταλαιπωρω τον εαυτο μου και να στενοχωριεμαι γιατι τελικα οι συνδυασμοι ολων αυτων των γονιδιων δεν θα ηξερα ποτε τι θα μπορουσαν να δωσουν. Ουτε φυσιογνωμικα, ουτε σε θεματα υγειας.

Μαλιστα μου ηρθαν στο μυαλο παιδια συναδελφων που δεν εμοιαζαν με κανεναν απο τους γονεις τους, παρα ειχαν μοιασει σε καποια θεια της κοπέλας ή σε καποιον παππου. Επίσης το πιο τρανταχτο παραδειγμα ειναι η μητερα μου με τις τρεις αδελφες της. Δεν μοιαζουν ουτε στο προσωπο, ουτε στον σωματοτυπο μεταξυ τους! Επίσης τρεις ξαδερφες του αντρα μου (αδελφες μεταξυ τους), μοιαζουν μονο στο υψος! Πουθενα αλλου! Η μια καστανη με καστανα ματια, η αλλη φυσικη ξανθια με πρασινα ματια και η τριτη καστανη με μπλε βαθυ ματια! Ή πόσες φορές δεν έχουμε παιδάκια που είναι ολοιδια ο μπαμπας τους! Η μαμα δεν φαινεται πουθενα.

Μην στεκεσαι λοιπον σ' αυτα. Απλα να σκεφτεσαι την αγαπη που εχεις να δωσεις στις ψυχουλες που θα κυοφορήσεις και την αγάπη που θα παρεις πισω στο πολλαπλάσιο.

Eutuxoulis ευχομαι συντομα να βρεις το κεντρο που θα εμπιστευτεις και να προχωρησεις.

 

Αχ Γεωργια μου το ξερω , εχεις δικιο κι εγω εχω πολλα τετοια παραδειγματα ακομα κ στην οικογενεια μου. Η μια θεια μου ειναι ιδια με μια δευτερη ξαδερφη της γιαγιας μου, πολυ γνωστη τραγουδιστρια απο τις παλιες. Κ να σκεφτεις οτι ειναι διδυμη κ δεν μοιαζει ιδιαιτερα με την αδερφη της. Ωρες ωρες με παιρνει απο κατω κ στεναχωριεμαι κ σας στεναχωρω κι εσας... Ο Θεος να μας εχει καλα ολες και να ειναι γερα και τυχερα τα παιδακια που θα κανουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα  κοριτσια και καλη Κυριακη!

Εγω δεν εχω αδιαθετησει ακομα εχω βεβαια πονους περιοδου αλλα ξερω οτι μπορει να εχω καθυστερηση λογω του κυστιδιου που ειχα.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Καλησπέρα κι απο μένα κορίτσια. Πως είστε;

Thia πως πάει η χαλάρωση;

Καλα georgia μου. Εχω ηρεμησει πολυ κι εχω βοηθηθει πολυ με τη γιογκα για γονιμοτητα.

Εστιαζει στην κοιλια και τα αναπαραγωγικα οργανα και σε βοηθα να χαλαρωνεις και να αναπνεεις σωστα ωστε να οξυγονονωνται σωστα τα αναπαραγωγικα οργανα. 

Αυριο αν δεν αδιαθετησω θα κανω λιγο πιο δυσκολες ασκησεις

Εσυ πως εισαι??

Τα αντρακια σου??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα.

Μπράβο Thia. Καλα έκανες και ξεκίνησες. Βοηθαει πολυ και στην ψυχολογια η ασκηση.

Εμεις πιστευω καλα ειμαστε. Σημερα εχουμε γιατρο για να βεβαιωθουμε. Αρχιζουμε και βαψιμο στο δωματιο και καποια μερεμετια, αλλα ο ελαιοχρωματιστης σημερα αλλο δειγμα μου εφερε απο αυτο που ειχαμε συμφωνησει και δεν μου αρεσει καθολου που αρχιζουμε ετσι τη συνεργασια μας...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

Georgia μου να ξερεις τα δειγματα που βλεπεις στον καταλογο διαφερουν απο τα πραγματικα γι αυτο πηγαινε στην εταιρεια που διαλεξες και ζητα τους το χρωμα που επελεξες σε ενα μικρο κουτακι.

Σου δινουν το ξερω απο πρωτο χερι γιατι ο αντρας μου ετσι εκανε οταν θελαμε να βαψουμε την κρεβατοκαμαρα.

Ασχολειται με αυτα και ξερει

και θα σου στοιχισει πολυ λιγο.

Μη συγχυζεσαι μονο δεν αξιζει!!

Link to comment
Share on other sites

On 15 Απριλίου 2018 at 8:47 ΜΜ, Thia1985 είπε:

Καλα georgia μου. Εχω ηρεμησει πολυ κι εχω βοηθηθει πολυ με τη γιογκα για γονιμοτητα.

Εστιαζει στην κοιλια και τα αναπαραγωγικα οργανα και σε βοηθα να χαλαρωνεις και να αναπνεεις σωστα ωστε να οξυγονονωνται σωστα τα αναπαραγωγικα οργανα. 

Αυριο αν δεν αδιαθετησω θα κανω λιγο πιο δυσκολες ασκησεις

Εσυ πως εισαι??

Τα αντρακια σου??

 

Χαιρετω όλες τις όμορφες !

 Ελπιζω να ειστε όλες καλα.

Thia μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις που κανεις γιόγκα για γονιμότητα και ποσο σου στοιχίζει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

 

Χαιρετω όλες τις όμορφες !

 Ελπιζω να ειστε όλες καλα.

Thia μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις που κανεις γιόγκα για γονιμότητα και ποσο σου στοιχίζει;

Καλημερα!

Σου στειλα μηνυμα. Ο.τι χρειαστεις με ρωτας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

1 ώρα πρίν, psipsinela είπε:

Καλημερα κοριτσια μου! περιοδος με πολυ λιγο ροζε αιμα, εχει τυχει σε καποια απο εσας? τι να εχω παθει? και μαλιστα στις 26 ημερες

Πριν χρονια για καμια δεκαρια μηνες την πρωτη μερα ειχα ροζ και την δευτερη ερχονταν κανονικα το κοκκινο,νομιζω και συ αυριο θα δεις κοκκινο.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, xristia said:

Καλημερα.

Πριν χρονια για καμια δεκαρια μηνες την πρωτη μερα ειχα ροζ και την δευτερη ερχονταν κανονικα το κοκκινο,νομιζω και συ αυριο θα δεις κοκκινο.

ναι εχεις δικιο, ειδα! συγνωμη κοριτσια με πιανει πανικος ωρες ωρες οπως εχετε καταλαβει! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Πως είστε;

Thia μου σ' ευχαριστω για τη συμβουλή αλλα αργησα να δω το μήνυμά σου... Αλλα κι αλλιως να γινοταν, δε νομιζω ο αντρας μου να προλαβαινε χθες να παμε. Μονο για τον γιατρο φαγαμε 3 ωρες γιατι ηταν κλειστο το κεντρο και γινοταν χαμος απο κινηση (και ηταν και σκαστος απ' τη δουλεια) και σημερα επρεπε να ερθει ο μαστορας να ξεκινησει γιατι αν χαναμε και τη σημερινη ημερα, αντε να τον ξαναβρήσκαμε!... Τελος παντων θα το εχω στα υπ' οψιν για την επομενη φορα γιατι ειναι πολυ σωστο αυτο που με συμβουλευεις.

 

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα 

 

εκανα μια προσπάθεια με δανεικά , γονιμοποιήθηκαν 6 . Τα 4 καλής ποιότητας ..... στα 2 πρώτα..... βιοχημική κυηση..... στα 2 κατεψυγμένα ...... παλινδρομησε...... τα 2 μέτρια , δεν τα βάζω κάν......

 

εχω ξεκινήσει τα cyclacur..... κ ξανά πάω με φρέσκα...... ο γιατρός μου κ ο εμβρυολογος , θεωρούν τυχαίο γεγονός........ η  ψυχολογία μου ήταν χαλία , κάτι που τώρα το δουλεύω....αν εξαιρέσουμε κάτι κρίσεις πανικού που παθαίνω καμία φορά.....

 

την απόφαση την πήρα ΜΟΝΟ ΕΓΩ .... σε λιγότερο από ένα λεπτό.... βλέπετε ανέβαλα ΜΟΝΟ ΕΓΩ το να κάνουμε παιδί...ήθελα καριέρα  ταξίδια.....κ στα 40 μου , γύρισε ο διακόπτης ....αλλά δύσκολο πια .....κ όπου να ναι πατάω 43.....

 

οχι δεν είμαι ματαιόδοξη.....δεν είμαι πια...... και μακάρι να τα καταφερω

 

αλλα φοβάμαι ..... κ μάλιστα πολύ.....

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, ΚΟΚΚιΝΟΜΑΛΛΑ said:

Κορίτσια καλησπέρα 

 

εκανα μια προσπάθεια με δανεικά , γονιμοποιήθηκαν 6 . Τα 4 καλής ποιότητας ..... στα 2 πρώτα..... βιοχημική κυηση..... στα 2 κατεψυγμένα ...... παλινδρομησε...... τα 2 μέτρια , δεν τα βάζω κάν......

 

εχω ξεκινήσει τα cyclacur..... κ ξανά πάω με φρέσκα...... ο γιατρός μου κ ο εμβρυολογος , θεωρούν τυχαίο γεγονός........ η  ψυχολογία μου ήταν χαλία , κάτι που τώρα το δουλεύω....αν εξαιρέσουμε κάτι κρίσεις πανικού που παθαίνω καμία φορά.....

 

την απόφαση την πήρα ΜΟΝΟ ΕΓΩ .... σε λιγότερο από ένα λεπτό.... βλέπετε ανέβαλα ΜΟΝΟ ΕΓΩ το να κάνουμε παιδί...ήθελα καριέρα  ταξίδια.....κ στα 40 μου , γύρισε ο διακόπτης ....αλλά δύσκολο πια .....κ όπου να ναι πατάω 43.....

 

οχι δεν είμαι ματαιόδοξη.....δεν είμαι πια...... και μακάρι να τα καταφερω

 

αλλα φοβάμαι ..... κ μάλιστα πολύ.....

καλως το κοριτσι με τα κοκκινα μαλλια~ πολλες ειμαστε που βραζουμε στο ιδιο καζανι! χτες για να ανεβω λιγο ψυχολογικα, σκεφτομουν οτι τουλαχιστον εχω καποια πραγματα στην ζωη μου με τα οποια θα πρεπει να νιωθω καλα! εχω μια δουλεια που με πολυ κοπο καταφερα να την αποκτησω (καλλιο  αργα παρα ποτε) και εναν συζυγο οπως πρεπει να ειναι ο συζυγος συμφωνα με αυτα που ηθελα (και καμμια σχεση με αυτους που συναντησα πριν στην ζωη μου). Γενικα εχω ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙ ΠΟΛΥ! γι αυτο κοκκινομαλλα μου , ξερω οτι δεν σε παρηγορει αυτο αλλα ειμαστε πολλες στην ιδια κατασταση πανω-κατω. Μακαρι να μπορουσα να σου σφιξω το χερι. Πρεπει να καμνουμε κουραγιο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολυ δικιο psipsinela

Κι εγω οταν μου παν για Πωα ενιωσα ενοχη που εδιωξα καλους ανθρωπους απο τη ζωη μου και δεν εκανα νωριτερα οικογενεια.

Αλλα μετα λεω τι χαζομαρες λες?προφανως για να μην το κανες τοτε δεν ησουν ετοιμη η κατι δεν σε ενεπνεε σε αυτους τους ανθρωπους.

Οποτε μη σκεφτεσαι τα παλια κοκκινομαλλα!!!το τωρα να σκεφτεσαι και πως θα κανεις οτι καλυτερο μπορεις για να κανεις παιδακι η παιδακια.

:)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, psipsinela είπε:

καλως το κοριτσι με τα κοκκινα μαλλια~ πολλες ειμαστε που βραζουμε στο ιδιο καζανι! χτες για να ανεβω λιγο ψυχολογικα, σκεφτομουν οτι τουλαχιστον εχω καποια πραγματα στην ζωη μου με τα οποια θα πρεπει να νιωθω καλα! εχω μια δουλεια που με πολυ κοπο καταφερα να την αποκτησω (καλλιο  αργα παρα ποτε) και εναν συζυγο οπως πρεπει να ειναι ο συζυγος συμφωνα με αυτα που ηθελα (και καμμια σχεση με αυτους που συναντησα πριν στην ζωη μου). Γενικα εχω ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙ ΠΟΛΥ! γι αυτο κοκκινομαλλα μου , ξερω οτι δεν σε παρηγορει αυτο αλλα ειμαστε πολλες στην ιδια κατασταση πανω-κατω. Μακαρι να μπορουσα να σου σφιξω το χερι. Πρεπει να καμνουμε κουραγιο.

Νιώθω βλάκας , πίστευα πάντα μου , ότι όταν αποφάσιζα για παιδί , την άλλη μέρα θα εμένα έγκυος.... το πολύ μέσα στη βδομάδα .... όταν κάνουμε σχέδια , λένε , ο θεός γελάει.....έτσι ακριβώς....

όχι , δεν θέλω να διαιώνισω  το dna μου , δεν είναι κ σπουδαίο , μόνο ο άντρας μου ήθελε , τα κόκκινα μαλλιά κ τις φακίδες , νιώθω τυχερή  , στην ατυχία μου , που μπορώ ίσως να γίνω «μαμά μα δανεικό DNA’»

φοβαμαι , όπως έχω πει κ σε άλλες κοπέλες , ότι οι περισσότερες που πάνε με δανεικά επιτυγχάνουν με την πρώτη φορά.....κ ίσως τελειώνει ο χρόνος μου 

Link to comment
Share on other sites

Παιδι μου το αγχος φταιει! σκεψου ποσο πιο φρεσκα και υγιη ειναι τα δανεικα!! δεν υπαρχει περιπτωση, καποια στιγμη θα πιασουν! μια του κλεφτη, δυο του κλεφτη... εδω επιασε δικο μου στα 43 και παλλινδρομησε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...